B enW manoeuvreren kamp weg Muur gesloopt door gemeente 0= eidse agenda Zwembad trekt meer bezoekers "Ontwikkeling tragisch Argumenten verdraaid: geen woonwagens aan Veurseweg Afwegen Balletschool geopend PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 8 OKTOBER 1981 Digros bouwt illegaal WASSENAAR Onder begeleiding van de sterke arm hebben ambtena- ren van de gemeete Wassenaar een muur in de nieuweOigros vestiging aan de Slarrenburglaan gedemonteerd. Voor het maken van de tussen- wand was geen vergunning verleend. Gistermiddag om kwart voot twee betraden de ambtenaren door een openstaande deur het pand en begonnen, tot verbazing van de daar werkende timmerlieden, de houten wand te slopen, die in de voorgaan- de dagen was opgebouwd. De houten delen werden na demontage netjes in de hal neergelegd. De gemeente Wassenaar had vorige week een ultimatum gesteld aan de Digros-directie. Gistermiddag moest de wand zijn verdwenen. Toen de Digros-directie niet bereid bleek aan dit bevel te voldoen, heeft de gemeente zelf ingegrepen In de loop van de middag verscheen de advocaat van het Digros-concern in het pand. Hij kon weinig anders doen dan constateren dat de wand was weggehaald. Desgevraagd verklaarde wethouder Van Dingstee, dat dit optreden van de gemeente zeker niet gezien moet worden als een actie tegen de nieu we Digros-vestiging. Burgemeester en wethouders zyn doodeenvoudig verplicht om in een dergelijk geval op te treden, zo zei de wethouder Het nieuwe tiliaal zou nog deze maand worden geopend maar door de gemeentelijke actie zal er ongetwijfeld vertraging ontstaan Het aanwe zige personeel sloot niet uit dat de wanden spoedig weer opnieuw wor den opgetrokken. Met of zonder vergunning is echter de vraag. Gemeente-ambtenaren bezig met het demonteren i de Starrenburglaan i de hop.ten tussenwand VOORSCHOTEN - Het woonwagenkampje aan de Veurseweg in Voor schoten lijkt van de baan te zijn. De gemeente Voor schoten stelde in de maand mei van dit jaar dat het kampje aldaar nog wel door moest gaan. In een vertrouwelijk ambtelijk rapport werden de be zwaarschriften tegen dit kampje toen allemaal on gegrond verklaard. Een half jaar later blijken de be zwaren wel terecht gevonden te worden door de gemeente. De argumenten tegen de bezwaren zijn nu bijna allemaal herschre ven in argumenten die de be- zwaarschriflindieners in het ge lijk stellen. Dc bezwaren tegen de andere kampjes in Voorschoten, bij de Noord-Hoflandbrug en bij Alle mansgeest zijn wel allemaal door de gemeente afgekeurd. Deze kampjes kunnen dan aan het eind van de maand tijdens de ge meenteraadsvergadering door de gemeenteraad als definitieve plaats voor zes woonwagens worden aangewezen. Ten aanzien van de bezwaren te gen het kampje aan de Veurse weg wordt door de gemeente de bezwaren die betrekking hebben op 'aantasting van het land schappelijk waardevol gebied', 'geluidsbelasting' en 'verkeers onveiligheid' nu gegrond ver klaard. In het ambtelijk rapport van mei staat het volgende over die ge luidsbelasting: "De gemeten waarden blijven binnen het ma ximale geluidsbelastingniveau van (55+5) dB(A) voor buitenste- delijke gebieden, waarvoor Ge deputeerde Staten ontheffing zouden kunnen verlenen". In de versie die nu naar de gemeente raadsleden gaat is echter de vol gende zin toegevoegd: "Aange zien het geluidsniveau zal gren zen aan het maximaal toelaatba re. wordt de ruimte te marginaal geacht. De beseffende bezwaren moeten derhalve gegrond wor den geacht". Geluidsoverlast Een ander punt is het geluid dat geproduceerd wordt bij het vlak- LEIDERDORP Met veel feestver- toon is gistermiddag het voorma lige bibliotheekgebouwtje aan de Tollenaersmgel in Leiderdorp weer in gebruik genomen. Nu is het niet meer ingericht voor de uitleen van boeken, maar voor het geven van balletles. Het ge bouwtje heeft 12Vj jaar dienst ge daan afs bibliotheek voor Leider dorp. Dc Leiderdorpse balletschool van Els Joostcn komt daarmee sa men met haar 300 leerlingen in bij gelegen gastankstation. Als daar veel gas getankt wordt, zal dit een aanzienlijk geluid produ ceren, staat in het advies. "De woonwagens zullen evenwel door gebouwen als bergingen en dergelijke van de geluidsbron worden gescheiden, waardoor de omvang van eventuele geluid soverlast sterk wordt vermin derd. Zonodig zullen in het sta tion nog geluidwerende voorzie ningen worden aangebracht". De term 'sterk wordt verminderd' is in het nieuwe advies veranderd in 'enigzins kan worden vermin derd'. Toegevoegd is verder de zin: "Slechts door het aanbren gen van kostbare geluidwerende voorzieningen in het station kan de geluidsbelasting echter wor den teruggebracht tot een aan vaardbaar niveau. Ook dit be zwaar dient derhalve gegrond te worden geacht". De verkeersveiligheid bij het kampje aan de Veurseweg is ook in het afgelopen half jaar veran derd. In mei schreven de ambte naren nog dat "van verkeerson veiligheid geen sprake kan zijn". Nu is het geworden "van ver een nieuw onderkomen terecht. Tot nu toe maakte de school al tijd gebruik van gymlokalen. De laatste tijd was men onderdak in een lokaal aan de Hoogmadese- weg. Onder de aanwezigen was ook bur gemeester Van der Have en ver tegenwoordigers van de gemeen te. die samen met ouders en leer lingen tientallen ballonnen za gen opstijgen en daarna nog een kleine openingsdans kregen voorgeschoteld. keersonveiligheid is enigermate sprake". Verder is de volgende zin van het mei-advies verdwe nen: "Voorts is een ruim uitzicht op het overige verkeer aanwezig, hetgeen de uitrit zeker aanvaard baar maakt". Hiervoor in de plaats staat nu: "Niet ontkend kan echter worden, dat de ver keerssituatie ter plaatse on danks het ruime uitzicht - ten gevolge van het onderhavige be stemmingsplan erop achteruit gaat en enig gevaar in zich zal hebben. Hoewel dit bezwaar niet van doorslaggevende betekenis is. dient het. gelet op het voor gaande. toch gegrond te worden geacht". Landschapskarakter Uitgebreider zijn de veranderingen in het advies omtrent dc bezwa ren tegen de inbreuk op het land schappelijk karakter van het kampje. De reclamanten vonden dat het huidige bestemmings plan zo'n woonwagenkampje niet toestond. Tevens vonden zij dat de gemeente consequent moest handelen. Zij bedoelden daarmee dat de gemeente in 1974 de bouwvergunning van drie in woners van Voorschoten, waar- ZOETERWOUDE - Het buitenbad van het zwembad 'Haasbroek' in Zoeterwoude heeft meer bezoe kers binnen de hekken gehad dan vorig jaar. Dit werd op de gisteravond gehouden vergade ring van de commissie van finan ciën bekend gemaakt. In verge lijking met vorig jaar waren er zo'n 2000 bezoekers meer. Nu waren er ruim 36.000 die goed waren voor een totale opbrengst van ongeveer 56.000 gulden. Ook dit is meer dan in 1980 toen er zo'n 51.000 gulden aan abonne menten en dagkaarten binnen kwam. De raadscommissie toonde zich te vreden met deze cijfers. Wethou der Maan (WD): "Ik geloof dat we de conclusie kunnen trekken, dat de nieuwe maatregelen ge werkt hebben. Ons streven naar verhoging van het zwembadbe- zoek lijkt geslaagd te zijn. Je moet natuurlijk ook andere fac toren bij de conclusie betrekken, zoals bijvoorbeeld de weersom standigheden." onder de huidige wethouder Van Dalen, om daar een huis te bou wen afwees, en dus nu ook geen vergunning gegeven mocht wor den voor drie woonwagens. "Ge lijke monniken, gelijke kappen", was het devies van de reclaman ten. Het advies van mei jongstleden: "Beide genoemde gevallen (in breuk landschappelijk karakter door een derde en woningbouw - red.) zijn niet vergelijkbaar met de geplande lokatie voor het' kampje, die immers is gelegen in een hoek aan de randen van het agrarisch gebied met landschap pelijke betekenis. Het eerstge noemde geval betrof een inbreuk in de richting van het hart van het te beschermen gebied, ter wijl het tweede geval qua ligging en omvang een aanzienlijke aan tasting van het gebied ten gevol ge zou hebben". De gemeente is nu echter van mening dat de be doelde woningbouw langs de Rosenburgherlaantje wel kan worden vergeleken met de woonwagenlokatie, dit omdat het volgens de gemeente deels hetzelfde perceel betreft en het eveneens om woondoeleinden gaat. De gemeente heeft dit jaar geëxpe rimenteerd met de uitgifte van zwemabonnementen van 25 gul den om zodoende de bevolking gemakkelijker in staat te stellen het zwembad te bezoeken. Van deze abonnementen werden er 1308 verkocht. Mogelijk wordt dit volgend seizoen gehand haafd. In ieder geval zullen de cijfers doorwerken bij de vast stelling van de taneven voor 1982 Gisteravond werd verder bekend Aantasting Verder vindt de gemeente nu dat "sedert de vaststelling van het bestemmingsplan in 1977 zich geen omstandigheden hebben voorgedaan, tengevolge waarvan de bescherming van het gebied minder urgent is geworden. Eer der is sprake van het tegendeel, omdat de landschappelijke bete kenis van dergelijke gronden met het voortschrijden van de bebouwing binnen de enge gren zen van Nederland eigenlijk al leen maar toeneemt". De bezwa ren die gingen over de aantasting van het landschappelijke gebied zijn dan nu ook door de gemeen te gegrond geacht. In mei ging de gemeente nog van een andere visie uit. "Van een grote aantasting van het land schappelijk karakter van het ge bied is geen sprake, gezien de eerder vermelde ligging, terwijl voorts de beeldbepalende hout wal ten noord-westen van de lo katie gehandhaafd blijft". In dit ambtelijk advies werd verder ge steld dat een bestemmingsplan op een bepaald moment wordt vastgesteld en zodra omstandig heden veranderen het plan best gewijzigd kan worden. In het rapport van mei stond ook nog de volgende zin: "Thans wordt een hoge prioriteit gegeven aan de huisvesting van woonwagen bewoners binnen de gemeente Voorschoten, met het oog waar op de totale belangenafweging tot onder meer de lokatie Veur seweg heeft geleid". De visie van het gemeentebestuur is echter ten aanzien van het kampje aan de Veurseweg aan zienlijk veranderd. Burgemees ter Cannegieter van Voorschoten zegt over de 'koerswisseling' het volgende: "De kampplaatsjes zijn besproken in de verschillen de organen. De bezwaren zijn toegelicht en de pro's en contra's op een rijtje gezet. Opnieuw zijn de voorstellen afgewogen en dit resultaat kwam eruit. De ver schillende bezwaren zijn anders getaxeerd. Je hebt altijd te ma ken met een waarderingsmo ment. Dit voorstel is de vrucht van het nog eens een keer in la ten werken van de voors en te- gens. De weegschaal kan dan als nog de andere kant uitslaan. Een kleine omslag in de belangenaf weging". PAUL VAN DER BURG dat de provincie haar goedkeu ring heeft verleend aan het raadsbesluit om de sporthal in Westeinde III te gaan bouwen. Ook het raadsbesluit ten aanzien van de renovatie van 'Ons Huis' is door de provincie aanvaard. Omtrent de aankoop van 'het Centrum' is een ander raadsbe sluit uitgevaardigd en het oor deel van de provincie in deze- kwestie laat dus nog even op zich wachten. De legestarieven - dat zijn de be- Nutsschool dicht na brandstichting VOORSCHOTEN - De Nutsschool in Voorschoten, waar gisteren een lokaal volledig uitbrandde moet zeker vier dagen gesloten blijven als gevolg van de opgelo pen schade. De brand, die ver moedelijk ontstaan is na een in braak, heeft een schade opgele verd van rond de 100.000 gulden. Gisteravond moest de brandweer uitrukken omdat langs de Admi raal de Ruytersingel een caravan in de brand gestoken was door jongelui. De materiële schade was gering. Vermoed wordt dat inbrekers de brand in de Nutsschool hebben veroorzaakt, nadat zij niets van hun gading vonden. Voor het gemeentebestuur is het jeugdvandalisme in Voorschoten inmiddels tot een grote bron van zorg geworden. Vooral schoolge bouwen moeten het ontgelden. De wijk Noord-Hofland is de laatste tijd het doelwit van een groep jongeren die straatnaam bordjes mee naar huis nemen. Nog geen half jaar geleden hadden ÜÜfr burgemeester en wethouders van Voorschoten geen bezwaar tegen de vestiging van een woonwagenkampje aan de Veurseweg. Een groot deel van de gemeenteraad (CDA, WD en D'66) had die bezwaren wel. Evenals een groot aantal burgers. Nu blijkt dat B en W een volle dige draai hebben gemaakt. Het landschap wordt nu wel aangetast, geluidsoverlast is nu wel aanwezig en er is nu wel sprake van een onveilige verkeerssituatie. In mei wa ren al deze problemen nog niet aanwezig. Burgemeester en wethouders van Voor schoten hebben duidelijk on der grote politieke d-ruk hun standpunt gewijzigd. Argu menten, die eerst werden aangedragen om de komst van het woonwagenkamp te bewerkstelligen, worden nu gebruikt om het tegen te hou den. Een dergelijk beleid is opportunistisch. Burgemeester Cannegieter heeft overigens wel een ver klaring voor de ommezwaai. "De bezwaren zijn opnieuw afgewogen en dit resultaat kwam eruit. Je hebt altijd te maken met een waarderings moment", zo verklaart hij. Het is niet te hopen dat Voor schoten nog meer voorstellen opnieuw gaat "afwegen", want dan kunnen er nog rare besluiten uit de bus komen. Het resultaat van dit gemar chandeer is duidelijk. De (ei gen) politieke partijen zijn te vreden. En de woonwagen bewoners mogen nog een aantal jaren langer wachten op een vaste standplaats. dragen die betaald moeten wor den voor het zegel in onder ande re rijbewijs en paspoort - zullen in 1982 met 4 procent worden verhoogd. Het progressieve commissielid Lansbergen vond het "vreemd dat je aan de ene kant subsidie verleningen op de nullijn stelt en dan de tarieven wel verhoogd". Hij ging overigens wel akkoord met de verhoging met de aante kening dat hij later nog op de zaak terug wenste te komen. DONDERDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie volkshuisvesting, bouwzaken, sport en recreatie. 20 uur Antonius Clubhuis - Lange Mare. infor matieavond gemeente procedureveror dening maatschappelijke dienstverle- Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33. Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden. 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18. vrij advies. 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren. voorlichting en bege leiding dienstweigeren, van 20-21.30 uur, tel. 216180. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur. tel. 142505. Leiderdorp - gemeentehuis, commissie cultuur, 20 uur. Voorschoten - gemeentehuis, commis sie openbare werken. 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 2 okt tot 9 okt door Apotheek v. Breest Smal- lenburg, Loevestein 6. Leiderdorp, tel. 890000; apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest. tel. 155482; apotheek Voor schoten. Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis. Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum. Berkenkade. Leider dorp. tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7. tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. Subsidie voor Wellus Nietus VOORSCHOTEN - De stichting Padvinderij Voorschoten en het poppentheater Wellus Nietus krijgen een gedeeltelijke subsi die van de gemeente. De subsi die-aanvraag van de stichting Muziekschool Otto Wolthuis is afgewezen. De raadscommissie voor welzijn en onderwijs in Voorschoten kwam gisteravond na een langdurige discussie tot deze uitspraken. De padvinders krijgen een gedeel telijke bouwsubsidie voor een clubhuis. Mevrouw Breunesse (PvdA) was tegen deze subsidie verlening, omdat dit geld voor de bouw van een clubhuis gebon den is aan een onderdak voor de ongeorganiseerde jeugd in de wijk Noord-Hofland. Door het verdwijnen van de padvinders- groep uit Noord-Hofland naar een nieuw clubhuis elders, valt ook het tehuis voor de jeugd in deze wijk weg. Bij de subsidieverlening voor het poppentheater, waar de meer derheid van de commissie achter stond, staat nu wel voorop dat deze instelling binnen drie jaar zelfstandig moet kunnen werken. Twijfels aan behoefte voetbalveld VOORSCHOTEN - De raadscom missie voor sport en recreatie in Voorschoten moet de aanvragen voor sportvelden kritischer be kijken. Dat is de mening van de leden van de raadscommissie voor welzijn en onderwijs die gisteravond vergaderde. Aanlei ding voor deze opmerking is de verdeling van de sportvelden op het complex Adegeest. Volgens de commissie sport en re creatie was er behoefte aan een voetbalveld. Nu is gebleken dat de aanvrager (SVLV) zich terug trekt om organisatorische rede nen en dat het veld alleen ge bruikt kan worden indien Rand stad Sport zich splitst in een aparte zaterdag- en zondagafde ling. D'66-raadslid Aikens begreep ook niet waarom de nieuwe zaterdag vereniging een aparte accommo datie nodig heeft. Wethouder Marselis ziet als oorzaak van het "venten" met een sportveld aller eerst het uitstel van de aanleg van rijksweg 11, waardoor het sportveld op dit tracé nu een de finitief veld geworden is. Daarnaast is volgens hem de eco nomische toestand er oorzaak van dat sportlieden selectief wor den en niet meer lid blijven van diverse verenigingen. Daardoor is onder andere de groei uit Randstad Sport. t-EIDSCH Kt DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ultgavt: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezor- glng na 19.30 uur), zater- Abonnementsgelden bl| vooruitbetaling te vol doen. BI) automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damlate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement f 53.45 per post f 75,80 Jaarabonnement f 202,30 per post f 291,70 Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: J.P.M. van der Meer (re- glo) W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio an tele- vl aie, kunst) Bonn, Brussel, Londen. Parijs, Washington, Cai ro. Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Schrama (nieuws- Redactie stad en »n feature) randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 i Groot (geestelijk VOORSCHOTEN - Tijdens een hoorzitting over de woonwagenproblematiek in mei werd over de woonwagenproblematiek al duidelijk dat de WD, CDA en D'66 geen voorstander waren van het kampje aan de Veurseweg. De ex-fractie voorzitter van de VVD, De Graaf, zei toen: "Ik geef de bezwaarden gelijk als ze zeggen dat de natuurwaarden worden aangetast". Ook Fran ken (CDA) vond deze plaats erg gevoelig. "Ik heb er veel moeite mee, en stel voor om deze lokatie niet door te laten gaan". Aikens (D'66) zat ook op deze lijn. "De bezwaren van de Veur seweg spreken mij aan. We kunnen niet zeggen voor huizen tasten we het niet aan en voor woonwagenbewoners wel". Alleen de PvdA weigerde toen een stap terug te gaan. "Met het gemaakte plan hebben we een groot aantal compromissen gesloten. In de ja ren hebben we veel alternatieven bekeken. Ik vind dat we met dit plan door moeten gaan", aldus Visser (PvdA). Hij vervolgde toen met te zeggen dat het algemeen belang in dit geval on dergeschikt gemaakt moest worden aan het be lang van de woonwagenbewoners. Tijdens de vergadering van de commissie welzijn bleek dat VVD, CDA en D'66 vasthouden aan het nieuwe ambtelijke advies. De PvdA echter blijft voorstander van een woonwagenkamp aan de Veurseweg. Vanavond vergadert de com missie ruimtelijke ordening over deze zaak. Mentzij, coordinator van het regionale i genkamp Leiden, is in elk geval helemaal niet te spreken over het feit dat Voorschoten het kampje aan de Veurseweg gaat afkeuren. "Deze ontwikkeling vind ik tragisch, want nu blijft alleen de lokatie Noord-Hoflandbrug over. Het ministerie van Volkshuisvesting en ook andere ministeries hebben immers bezwaren geuit te gen de lokatie Allemansgeest. Deze plaats is door hen afgewezen. Voor realisering van deze standplaats zou de gemeente dan geen subsidie krijgen en ik zie Voorschoten het nog niet zelf betalen. De kampplaats Allemansgeest te hand haven heeft dan ook geen zin", aldus Mentzij. Ook de plaatsing van drie woonwagens op een tijdelijke plaats vind Mentzij niet geweldig. Die tijdelijke plaats zou het tracé zijn van Rijksweg 11. Aikens (D'66) opperde ai in mei om daar een groot defintief kamp te situeren. Mentzij gelooft verder dat de kosten voor zo'n tij delijke voorziening veel meer bedragen dan bij een definitieve. Daarbij moet ook het ministe rie de tijdelijke plaats nog goedkeuren en kun nen burgers weer bezwaarschriften indienen. "Ik vind dit een slechte ontwikkeling. Het gaat nu weer jaren duren voordat de nieuwe lokaties vastgesteld zijn", aluds Mentzij. PAUL VAN DER BURG In Zoeterwoude: fjilll

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2