Bij acties gaat NO Snaar rechter Export medicijnen bloeit Reorganisatie bij Jamin: geen gedwongen ontslagen Melkboeren slaan handen ineen tegen supermarkts l(H)j) voor bouwvakkers met rugklachten Beurs Amsterdam marktberichten Personeel waakt over banen Positief saldo van zeventig miljoen gulden Beursovefzicht DONDERDAG 8 OKTOBER 1981 ECONOMIE PAGINA 21 Schoolverlaters hoolverlaters die niet aan de slag kunnen komen, kunnen zo lang ze nog niet 21 zijn, met hun ou ders meeverzekerd blijven in het ziekenfonds. De Ziekenfonds raad heeft dat thans bepaald. De regeling wordt geacht 1 oktober te zijn ingegaan. Voorwaarde voor de verzekering is dat de werkloze schoolverlater zich als werkzoekende laat in schrijven bij een gewestelijk ar beidsbureau. Voorts moet hij of zij in belangrijke mate door de hoofdverzekerde wordt onder houden. Voor werkloze schoolverlaters zal ook recht op kinderbijslag blij ven bestaan voor de duur van de wachttijd die wordt ingevoerd vooraleer zij in aanmerking kun nen komen voor een uitkering op grond van de Rijksgroepsrege ling Werkloze Werknemers (RWW). De wetgeving op dit punt moet overigens nog worden afgerond. Westland-Utrecht Drs. K.A. Verhey, voorzitter van de Raad van Bestuur van Westland- Utrecht Hypotheekbank moet wegens gezondheidsredenen zijn werkzaamheden beperken. In verband hiermee hebben com missarissen hem per 1 januari 1982 eervol ontslag verleend als voorzitter van de Raad van Be stuur. Per dezelfde datum is hij tot adviseur van de bank be noemd. Mr. J.F. Visser is per 1 januari 1982 tot voorzitter van de Raad van Bestuur benoemd. Hij was al plaatsvervangend voorzitter sinds begin juni. De heer Visser zal per 1 januari a.s. de specifieke taak als leider van de onroerend goed-divisie overnemen van de heer Verhey, aldus de bank. De heer Verhey nam deze taak op zijn beurt begin juni over van drs. A.G.F. Boersma, die nu de verantwoordelijkheid heeft voor de divisie buitenland. Vliegen VS In navolging van PanAm heeft Bri tish Airways een verlaging van haar tarieven voor het vervoer van passagiers op de route Lon- den-VS aangekondigd. Een en kele reis New York gaat voortaan in de economy-klasse 124 pond (circa 566 gulden) kosten, de helft van het huidige Van de prijs van een ticket i San Francisco gaat meer dan de helft af. Het kost dan nog maar 197 pond (net geen 900 gulden). Huisvuil Het stadsgewest Den Bosch neemt eid dit jaar een proef met het ge scheiden inzamelen van nat en droog huisvuil. Het experiment wordt uitgevoerd in de wijken De Slagen en Herven in Den Bosch en in Heeswijk-Dinter. Bij het experiment, waarvoor sub sidies zijn aangevraagd bij pro- vincieen rijk, zorgt gemeenterei- niging Den Bosch voor de inza meling. De bewoners in de twee Bossche wijken en in Heeswijk- Dinter krijgen aparte zakken in verschillende kleuren voor droog en nat afval. Het is de be- doelging dat het droge afval door de bewoners zeif wort gedepo neerd in contaienrs die op be paalde plaatsen zullen worden neergezet. De proef duurt drie maanden. Zijn de resultaten po sitief, dan sluit het stadsgewest niet uit dat het experiment in een groter gebied zal worden her haald. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn Andijvie per kg. 0,24, boerenkool per kg. 25 - 52. groene kool 0,44, spitskool 21 -• 26, bospeen II 1,02 - 128, waspeen AJ per kist 3,20 - 5.-. All 3,20 - 5.-. BI 3,40 - 5.80, Cl 1,40 - 2,60. Aanvoer: 195 ton. Breekpeen BI per kist 2,40 - 2,50, Cl 3,50 - 5,70, schorseneren A 2.-, B 1,25, sla (natuur) I 30 - 38, uien per kg. 0,6 - 0,11, peterselie (krul) 27 - 28. selderij 24 - 33, bloemkool 6 per bak I 1.44 - 1,75, 6 II 55 - 87. 81 1,15 - 1,30, 8 II 0,50, 10 I 1,25 - 1,50 Aanvoer: 3.200 stuks. UTRECHT (ANP) - Er zijn de komende jaren geen gedwongen ontslagen te verwachten bij Jamin. Dit heeft de directeur van Jamin gisteren meege deeld. Volgens Jamin zal de organisatie van het bedrijf wel moeten worden aangepast aan de verande rende markt, maar eventuele personeelsvermin dering zal via natuurlijk verloop kunnen worden geregeld. Ontslagen zijn niet nodig, noch in de Jamin-winkels. noch in de produktiesector, zo heeft de directie aan de vakbonden laten weten. In de 260 Jamin-winkels werken in totaal 800 men sen in volledige dienst, terwijl daarnaast 200 ar beidsplaatsen door deeltijdwerkers worden inge nomen. In 1980 werden 60 winkels gesloten, en enige maanden geleden vreesden de bonden een verdergaande reorganisatie met verder verlies van werk. Woordvoerders van de Dienstenbond CNV en de Unie BLHP toonden zich enthousiast over de toekomstplannen van Jamin. "Wij hebben ver trouwen in het nieuwe beleid dat Jamin voor ogen heeft", aldus bestuurder R. Vlietman van de Dienstenbond CNV. De nieuwe aanpak van het snoepconcern zal volgens hem onder meer bete kenen dat de Jamin-winkels hun inrichting gaan veranderen, de nadruk zal komen te liggen op specialiteiten en kwaliteitsprodukten. Het win kelbedrijf zal ook met ingang van volgend jaar in een aparte bv, los van de fabriek in Oosterhout, gaan opereren. OUD-BEIJERLAND (ANP) - De melkhandelaren in de Hoeksche Waard gaan drie maanden lang halfvolle melk in (lessen verkopen tegen sterk verlaagde prijs. In plaats van de geadviseerde prijs van 1,19 gulden per liter nemen ze 1.05 gul den. Zelf moeten ze. volgens hun woordvoerder J. Both, de melk inkopen voor 90,71 cent plus vier procent BTW. Both: "Het is een slechte marge, het kost ons geld, maar we willen proberen op deze manier omzet terug te pakken van supermarkten e.d. Deze za ken verkopen halfvolle melk in pakken voor de minimumprijs van 96 cent. wat volgens Both nog minder is dan de inkoopprijs van de melkhande laar voor deze melk in deze verpakking. De Hoekschewaardse melkhandelaren hebben zich volgens Both op de melkfles geworpen om dat ze menen dat die een goede toekomst heeft Met de melk in pakken kan men. vanwege de milieuvervuiling en het energieverbruik, niet zo doorgaan als nu. Het initiatief tot de actie is het afgelopen voorjaar geboren in de ledenvergadering van de afdeling Hoeksche Waard van de Nederlandse Melkhan- delarenorganisatie NMO, waarvan Both penning meester is. Verreweg de meeste van de 42 deelnemers zijn be zorgende melkhandelaren, enkele hebben ook een winkel. De prijs van 1,05 gulden geldt zowel in de winkel als aan de kar. HILVERSUM (GPD) - Volgende week dinsdag valt het besluit of er ter afdwinging van meer arbeidsplaatsen binnen de omroep gestaakt gaat worden of niet. Mochten de leden van de omroepbonden FNV en CNV tot derge lijke acties overgaan om hun cao-eisen kracht bij te zet ten, dan zal de NOS de rechter vragen of staking in dit stadium van onderhandelingen een geoorloofd wapen is. den belopen. Daarvan is met meer dan vier miljoen gulden omgezet in extra werkgelegen heid. Volgende week dinsdag valt dan het besluit of er harde acties zul len volgen op de prikacties die sinds 28 september her en der al binnen de NOS gaande zijn. APELDOORN (ANP) - TNO heeft apparatuur ontwikkeld waarmee lassen onder water tot de mogelijkheden behoort. Daarbij hoeft geen gebruik worden gemaakt van duikers. De kop van het apparaat kan vanaf een schip worden bediend; het werk kan via een monitor worden gevolgd, aldus projectleider Sipkes NOS-personeelscommissaris drs. Kees Spaan liet gistermiddag weten harde acties van de om roepbonden op deze harde wijze te zullen beantwoorden. Waar het om gaat, is de eis van de bon den om in de cao 1981 opgeno men te krijgen dat de van rege ringswege opgelegde loonkor- ting van 2 procent per 1 januari van dit jaar wordt omgezet in ex tra arbeidsplaatsen. De omroepwerkgevers zijn echter van mening dat arbeidsplaatsen geregeld moeten worden bij de begrotingsvaststelling, en niet via een collectieve arbeidsover eenkomst. Zij willen niet verder gaan dan de indertijd door minis ter Gardeniers van CRM toege stane uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen tot een bedrag van 3,5 miljoen gulden (een half procent van de totale omroepbe groting). dag, hebben de bonden hun eis verlaagd tot de helft van de op 1 januari van dit jaar niet doorbe rekende prijscompensatie. De omroepen weigerden daarop in te gaan. Het argument daarbij is dat zij weliswaar dat geld mogen uitgeven, maar dat er geen garan tie bestaat dat de op die manier gecreëerde arbeidsplaatsen ook volgend jaar behouden kunnen blijven. Binnen de omroep is er op het ogenblik een tekort van 155 ar beidsplaatsen, gemeten naar het door het NOS-bestuur vastge stelde meeijarenplan. Al deze ar beidsplaatsen zouden vervuld kunnen worden, als de volledige prijscompensatie blijvend ter be schikking zou komen te staan van de omroep. De omroepbonden redeneren dat de niet uitbetaalde prijscompen saties van 1980 en 1981 te zamen een bedrag van 18 miljoen gul- UTRECHT (GPD) - De geneesmid delenindustrie heeft vorig jaar weer een exportoverschot ge boekt (in 1979 waren in- en uit voer bijna gelijk). Er was een po sitief saldo van ruim f 70 miljoen. De export vertegenwoordigde een waarde van f1202 miljoen, de import had een waarde van f1130 miljoen. De oorzaak van de hogere uitvoer is gelegen in de groep merkgeneesmiddelen, waarvan 18 procent meer over de grens ging. Deze feiten staan in een overzicht van Nefarma, de overkoepelende organisatie van de Nederlandse farmaceutische industrie. Zij blijkt optimistisch gestemd over de vooruitzichten van de import- exportverhouding. De eerste cij fers van dit jaar wijzen op een voortzetting van de positieve ontwikkeling. De totale omzet van geneesmiddelen af fabriek of importeur was in ons land vorig jaar f1157 miljoen (1979: f1061 miljoen). Ondanks eerdere prognoses, aldus Nefarma. werd niet de verwachte stabilisatie bereikt, maar een stij ging van 9 procent „bruto"; netto is de stijging ruim 6 procent, waarvan meer dan de helft als ge volg van prijsverhogingen. Te midden van de voortdurend sterk stijgende kosten van de ge zondheidszorg noteren de uitga ven voor genees- en verbandmid delen een steeds dalend aandeel. Vijf jaar geleden was dat aandeel nog 9.4 procent; in 1980 ging het om 8,3 procent en voor 1984 wordt gerekend op 7.4 procent. Nefarma noemt het een opval lend gegeven dat 50 procent van de kosten voor genees- en ver bandmiddelen by groothandel MAARSSEN (GPD) - Een vreemd apparaat. Een soort fiets stuur, met op de plaats van de bel een knop. Ook aan de andere kant zit een schakelaar. En verder een kabel die via het topje van een hoge trap is aangesloten op een katrol. Een „tiller" heet zo'n apparaat. Gisteren is het prototype gepresenteerd bij Bredero Beton BV in Maarssen. De tiller is speciaal ontwikkeld om de metselaar te laten doen wat hij moet doen: metselen. Het op de plaats zetten van de steen gebeurt door de tiller. Het doel is duidelijk: het terugdringen van het aantal rugklachten onder de bouwvakkers. Een gezonde metse laar kan dagelijks en bij herhaling een last tillen van zo'n 20 tot 25 kilo. De tilfrequentie mag volgens talloze onder zoeken niet liggen boven de 160 keer per dag. Dat bete kent 20 keer per uur. Maar in de praktijk blijkt dat toch nog al eens fout te gaan. Jaarlijks gaan in de bouw 30.570 manjaren verloren aan ziekteverzuim, waarvan 38 procent het gevolg is van rugklachten. De tiller moet daar verandering in brengen, want het kost nogal wat al dat ziekteverzuim: 2.6 miljard, inclusief WAO-uitkeringen, per jaar. Het apparaat is in de eerste plaats bedoeld voor de metse laars. Ook in deze branche komen nogal wat rugklachten voor. In Nederland zijn momenteel zo'n 5100 metselaars. Jaarlijks is hier een ziekteverzuim van 11,6 procent. Onge veer de helft van dit getal blijft thuis in verband met een onwillige rug. Reden voor Bredero Beton om daar eens wat aan te doen. Bovendien heeft de Bedrijfs Geneeskundigedienst voor de Bouwnijverheid 1981 uitgeroepen tot het zogenaamde „ruggenjaar". Het ruim 30 jaar oude betonbedrijf in Maarssen heeft sinds geruime tijd mechanische hulpmiddelen voor de bouw vakker die met betonblokken moet slepen. Zo heeft het bedrijf momenteel 20 traditionele machines die metse laars behulpzaam zijn. Deze apparaten zijn vooral bedoeld voor lange, rechte muren. De machine pakt in n keer zes betonblokken op en door middel van een hijskraantje worden ze op de muur gezet. De nieuwe tiller kan maar n steen tegelijk behandelen. Maar de mechanische tiller maakt de steen volkomen gewicht loos, waardoor er een grotere actieradius mee kan worden bereikt. Dit heeft het voordeel dat er ook mee kan worden gewerkt bij insprihgende muren. De bediening is simpel. Aan het stuur zitten twee poten die in de gaten in het betonblok passen. Door een druk op de knop klemt het stuur zich vast en wordt het blok gewicht loos gemaakt, zodat je het eenvoudig omhoog kan bewe gen. Dat gebeurt door de kabel die verbinding heeft met de katrol. Om ongelukken te voorkomen, zit er ook nog een dodemansknop op het apparaat. Dat is een rem zodat de metselaar op het moment dat hij de steen te hoog bo ven zich beweegt, het apparaat stop kan zetten Anders wordt hu samen met het blok beton de lucht in gehesen Als de metselaar de steen op z'n plek heeft gezet, zet hij de schakelaar weer om en laat het stuur de steen los. Bredero heeft in de ontwikkeling van het apparaat f80 000 gestoken. Directeur T. van der Kuil verwac ht dat het ap paraat in de toekomst zo'n f 15.000 tot f 20.000 gaat kosten. Bredero zelf gaat in ieder geval met 15 tillers werken. Ove rigens is het bereik van de tillers niet zo groot. In principe kunnen alle B-2-blokken tot 50 kilo ermee worden opge tild. Deze stenen vormen slechts 12 procent van de markt. Van der Kuil zei tijdens een demonstratie gisteren dat er ook kalkzandstenen mee kunnen worden verwerkt. Dit metselprodukt vormt 38 procent van het marktaandeel. en afleveraars ontstaat. Daar staat tegenover dat bijvoorbeeld voor onderzoek en ontwikkeling slechts 6 procent van de eind- pnjs staat genoteerd De Nederlandse arts kan kiezen uit ongeveer 1400 merkgeneesmid delen om de ongeveer 600 in ons land bekende ziekten en ziekte beelden te behandelen. Dat bete kent. aldus Nefarma, nader ge preciseerd. een keus uit vyf tot zes middelen per ziekte. Vergele ken met andere landen wordt het aantal beschikbare middelen ge ring genoemd. 'Yanquillizers (kalmerende midde len), slaapmiddelen en pijnstil lers, die in ons land vaak bespro ken worden, hebben in de prak tijk een bescheiden aandeel van de totale omzet tussen de L'.l en de 2.6 procent. Het hoogste per centage geldt voor de tranquilli zers. De beide grootste omzet groepen zyn de. soms levensred dende anti-biotica (middelen te gen infectieziekten) en de hart en vaatmiddclen. samen een kwart van de omzet Nefarma constateert dat de oc trooibescherming voor medicij nen „dramatisch korter" wordt en pleit opnieuw voor herstel van de vroeger gebruikelijke oc trooiperiode Die was 20 jaar ge leden nog 15 jaar, nu ten hoogste 7 tot 8 jaar. Daar staat tegenover dat kosten van onderzoek en ont wikkeling. die moeten worden gemaakt om een middel op de markt te brengen, langzamer hand „astronomische hoogten" hebben bereikt. DONDERDAG 8 OKTOBER 1981 ACTIEVE AANDELEN Helnekeo Holdln* Holl. Betas Groep Hoofoven* KLM Ros. Olie Nat Nederlanden Nrdlloyd Groep NMB Oven Holding Pakhoed Holding Pakhoed H eert. Philip* BINNENLANDSE AANDELEN Ballast Ned am 151,30 151,50 151.30 151,50 110.00 110.00 41,00 40,00e Leldacbe Wol MHV A dam Ned Se beep* hyp 195.50 4100.00b 4ioo.a Se hl um berger Telegraaf Teatlel T» Tllb. Hyp Bk. Tw Kabel H Twljiutri ea G America PND A ad Belegg D Bias BelJ VG BOG Eur Pr lav Cy Goldmine* IKA Belegg Interboad* Leveraged BELEGGINGS INSTITUTEN TakyoPH(S) 150.0C 205.50 210,00 Wereldhaven 106.20 105.50 183,50 1S4.00 Col. Growth 15.50 16.00 Japan Pand 23 50 22 «0 Lehman Corp 38.50 38.50 Madlaoo F Technologie P. 26 «0 27 00 GOUD EN ZILVER Goud onbew 34400-35500 Zilver onbew 640- BUITENLANDS GELD Belglache fr HNi Dull*# Mark UMi 10475 111 75 Ooalear *ekJlllag <1441 15 62 15 02 Spaanae peo. lIMl 2 43 2 73 Grlekae drachme <1444:0 4 90 Flaar mark 1 MD Joeg aal. dinar (14ti 4 90 6 <0 AMSTERDAM Dc Amsterdam se effectenbeurs heeft donder dag een groot aantal hogere note ringen te zien gegeven. De aan delenmarkt werd gestimuleerd door de onverwacht forse koers- opleving op dc Amenkaanse cf- fectenmarkt. Mede omdat de om- vang van de handel niet zo groot was kwamen enkele forse koers stygingen tot stand Vast in de markt lag o.m. Akzo en op 22.20 werd een herstel geboekt van tachtig cent. Koninklyke Olie was zeventig cent hoger op 78.50. Unilever trok 1.50 aan tot 141.50 Philips begon mot een herstel van dertig cent op 19,50 en Hoogovens noteerde begin beurs onveranderd 15.40 KLM ging 2,- vooruit tot 90,80 en Gist-Brocades was by- na een gulden in herstel op 58.-. In de financiële sector steeg de koers van Ennia met 1,50 tot 123.— en boekten de andere verzekenngsfondsen winsten van iets geringere om vang Van dc bankaandelen was dc ABN favoriet en op 287.50 werdI ren vooruitgang geboekt van 2.50.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21