Politici kiezen via stemmachine Hoogheemraadschap blij met schoonmaken Drecht Zelfs rat wil water gifbelt niet Auto Bierman in Voorhout sluit binnen kort Noordwijker gehoord over protest tegen gewraakte bouw Rode potlood uit de gratie WOENSDAG 7 OKTOBER 1981 STREEK PAGINA 19 Nog vrijwilligers gezocht voor actie LEIMUIDEN - ln afwachting van/® uitspraak van dc rech ter over de ingediende eis tot ontruiming van het pand Tol- huiskade 15 in Leimuiden zal de gemeente bij de eigenaar van het pand niet aandringen op het treffen van extra voor zieningen. De fractie Leimuiden 2000 heeft over dit onderwerp schriftelijke vragen aan het college gesteld. Door het slo pen van de woning Tolhuis kade 14 is de tussenmuur nu buitenmuur voor de woning Woning Tolhuiskade Wachten op uitspraak rechter dracht is gegeven de vrijko mende binnenmuur met sloophout af te dekken. Al twee jaar geleden werd de ei genaar aangeschreven de wo ning op nummer 15 in be woonbare staat te brengen, maar de rechter is akkoord gegaan met de getroffen voorlopige voorzieningen B en W blijven het jammer vin den dat het betrokken gezin een door dc gemeente aange boden andere woning heeft geweigerd. LEIMUIDEN - "Wij juichen de actie van de stichting Oude Leimuiden/Rijnsa- terwoude zeer toe. Wij moedigen dergelijke ini tiatieven aan, al zullen wij geen daadwerkelijke steun kunnen verlenen. Dat is namelijk te duur". Dit zegt J.W.B. Nienhuis, hoofd van de sectie water staatkundig beheer van het Hoogheemraadschap Rijnland in Leiden over de schoonmaakplannen van de Stichting Oud Lei- muiden/Rijnsaterwoude. Het hoogheemraadschap bewaakt de kwaliteit van onder meer het opper vlaktewater in deze regio. De stichting Oud Leimuiden wil zaterdag het water en de oevers van de Drecht schoonmaken. Volgens Gerda de koning-Van der Laarse, één van de bestuurs leden van de stichting, is het vuil dat hier en daar ronddrijft in het water en op de oevers van de Drecht ligt, bijzonder storend. Volgens haar betreft het i melijk lege blikjes, papieren en plastic zakken. Vuil dat, zo zegt zij, hoofdzakelijk is achtergela ten door recreanten. Vier bestuursleden van de stich ting trekken er zaterdag in roei boten op uit om het vuil in vuil niszakken te verzamelen. De be stuursleden kunnen hulp gebrui ken van vrijwilligers. Geïnteresseerden kunnen bellen naar Gerda de Koning, telefoon 01721-9276. of naar Heieen van Tol-Lek, telefoon 01721-8736. De stichting Oud Leimuiden/ Rijnsaterwoude is een histori sche stichting, die in juni van dit jaar is opgericht. De bestuursle den en de donateurs stellen zich ten doel de historische schoon heid van Leimuiden en Rijnsa terwoude te behouden. Gerda de Koning: "Wij vinden de Drecht een prachtig water en wij menen dat het zeker tot de histo rische schoonheid van Leimui den behoort, omdat er, bij mijn weten, geen milieugroep in Lei muiden is, hebben wij besloten de schoonmaak van de Drecht zelf ter hand te nemen. Vooral ook omdat het kleine vuil al ja ren niet verwijderd is door de ge meente of het hoogheemraad schap. Belemmering Nienhuis: "Het klopt dat wij al en kele jaren het kleine vuil niet hebben verwijderd. Wij ruimen alleen vuil op dat een belemme ring vormt voor het scheepvaart verkeer, de goede doorstroming van het water of vuil dat de kwa liteit van het water kan aantas ten. De rommel die nu door de stichting wordt opgeruimd is zeer moeilijk te verwijderen. Het zou heel wat belastinggeld kos ten als dat door mensen van het hoogheemraadschap moet wor den gedaan. Nu gaat het publiek het vuil opruimen dat door het publiek in het water is gegooid." "Het valt mij trouwens op dat het aantal acties, zoals van de stich ting Oud Leimuiden. weer aan het toenemen is. Een paar jaar geleden schoten dergelijke op- ruimacties werkelijk als paddes toelen uit de grond. Toen kwam er opeens de klad in. En nu zijn die initiatieven gelukkig weer te rug", aldus Nienhuis. De stichting denkt er over om van de schoonmaakactie een jaarlijks terugkerend evenement te ma ken. Gerde de Koning: "Het is mogelijk dat we volgend jaar de Leidse Vaart in Rijnsaterwoude gaan aanpakken. Maar dat weten we nog niet zeker. Het is ook heel goed mogelijk dat we de Drecht en de Leidse Vaart om het ande re jaar schoonmaken". s*i?* x - -V -jfc, "De Drecht in Leimuiden moet schoon blijven. Tv-mast roept vele vragen op LISSE - De gemeenteraad van Lis- se heeft zich gisteravond nog niet uitgesproken over het voor stel van burgemeester en wet houders om akkoord te gaan met aansluiting van de kabeltelevisie bollenstreek op de mast in Oegstgeest. De fracties waren van oordeel dat er in het voorsternog te veel vra gen zijn overgebleven om nu al een uitspraak te doen. Robertus (WD) verwoordde de kritiek van de meeste fracties. Zo vond de liberaal het opmerkelijk dat er binnen twee jaar in de technniek zoveel is veranderd dat de PTT nu kan garanderen dat een sig naal uit Oegstgeest van uitste kende kwaliteit is. Terwijl twee jaar geleden werd besloten dat een eigen mast voor de bollen streek in Noordwijkerhout nood zakelijk was. Ook de kosten van aanleg van de mast in Noordwij kerhout, die nu in plaats van 800.000 gulden 1 miljoen méér moet gaan kosten, riep vragen op. Wemouder De Korte kon een en ander wel beantwoorden, maar toch vond de raad- dat hij beter moest worden voorgelicht over een en ander. Burgemeester en wethouders konden zich zonder veel bezwaren vinden in het voorstel van Smith (CDA) om in een volgende raadsvergadering het punt nog eens op de agenda te zetten. KATWIJK Binnen een week beslist mr. Spey, advocaat van de Noordwijker Van der Gugten, of het protest tegen de bouw van een clubhuis voor de Katwijkse tennisver eniging nabij de vuilnisbelt in De Krom blijft gehand haafd. Dat gaf Sprey de Katwijkse wethouder Bergman gistermiddag te verstaan na een hoorzitting in het ge meentehuis van het vissersdorp over de omstreden bouw en de bezwaren die daartegen leven. tuut voor de Drinkwatervoorzie ning (RID) hebben enige tijd te rug al aangetoond dat zich che mische stoffen bevinden in het grondwater onder de gewraakte belt tussen Katwijk en Noord- wijk. In het rapport dat ver scheen stond tevens vermeld dat bij kunstmatige ingrepen in de bodem het verontreinigde Het bezwaar is door Van der Gug ten ingediend, omdat volgens hem door de bouw van een pavil joen voor de tennisvereniging mogelijk chemisch verontreinig de grond aan de oppervlakte komt. Van der Gugten woont pal naast de belt. Onderzoeken van het Rijksinsti- grondwater sneller aan de opper vlakte zou kunnen komen. Om aan te geven dat het bij de belt in zijn ogen niet pluis is wees de advocaat van Van der Gugten tij dens de hoorzitting op de "jaren lange ellende" die de Noordwij ker ervan ondervindt van de belt "Er heeft zich daar een spektakel afgespeeld dat met geen pen te beschrijven is. Stankoverlast, vliegenplagen, mijn cliënt zag zelfs de ratten langs zijn huis trekken om niet in het water langs de belt maar aan de over kant van de weg te drinken. Een schouwspel op zich". De Leidse advocaat Sprey bena drukte in zijn betoog dat Noord- wijk alle bouwactiviteiten nabij de belt voorlopig heeft stopgezet, terwijl Katwijk toch doorgaat met het ontwikkelen van plan nen. Wethouder Bergman rea geerde echter dat zijn gemeente alles in het werk heeft gesteld om te onderzoeken of de bouw van een clubhuis geen kwaad kan. Bergman verwees daarbij naar een brief van het RID. waarin ant woord werd gegeven op de Kat wijkse vraag of bouw van een clubhuis mogelijk is. Uit die brief zou blijken dat tegen de plannen, zoals die op tafel liggen, geen bezwaar kan worden ge maakt. Sprey haalde daarop aan dat de gemeente Katwijk er goed nota van moet nemen dat zn wei ten. Een woordvoerder van de Heide- mij gaf gistermiddag een toelich ting op dc bouwplannen zoals men die denkt uit te voeren. Zo is het de bedoeling dat er een zo genaamde strokenfundering, een fundering waarbij men niet diep in de grond hoeft te graven, wordt aangelegd. Volgens een woordvoerder van de Heidemij is by een dergelijke fundering geen sprake van een verstoring in het evenwicht van de grondla gen. En is dus de kans dat het verontreinigde grondwater aan de oppervlakte komt nagenoeg Informatief Dat Sprey. die zei dc hoorzitting als een informatief gesprek te zien, volgende week al het stand punt dat hij en zijn cliènt zullen innemen, zal doorspelen aan de gemeente, wekte de tevreden heid van Bergman. De wethou der wil. zo bleek namelyk, haast maken met het plan. Parlevliet, vertegenwoordiger van de tennisvereniging, voerde nog aan dat hij hoopt dat dc goedkeu ring voor de bouw inderdaad snel wordt verleend "Wij wach ten al vanaf april vorig jaar Ik had liever gezien dat gisteren met de bouw was begonnen", al dus Parlevliet. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphense bedrijf Samsom Efficiency gaat de komende weken op stap met de elektronische stemmachine. Het bedrijf wil gemeentebesturen ertoe bewegen over te gaan tot de aanschaf van deze machines die het stemmen bij (politieke) verkiezingen vereenvoudigen. J.C. Westendorp, verkoopleider bij Samson, bij de door dat bedrijf ontwikkelde elektronische stemmachine De stemmachine is ontwikkeld door Samsom en de Nederlandse Apparatenfabriek Nedap in Groenlo. De Kiesraad, een over heidsinstantie die de gang van zaken bij de verkiezingen in de gaten houdt, heeft de machine officieel goedgekeurd. Volgens mr.dr. W.K.J.J. van Ommen Kloeke, voorzitter van de Kies raad, is de nieuwe stemmachine bijzonder waardevol voor een de mocratische wijze van stemmen, die een uitslag oplevert zoals de kiezer die wil". De elektronische stemmachine is in oktober 1978 bij de Europese verkiezingen bij wijze van proef gebruikt in twee kleine gemeen ten By dc kamerverkiezingen in mei van dit jaar is de machine in 16 gemeenten gebruikt. Onder die gemeente: Enschede. Vee- nendaal, Naarden en Bussum De stemmachine vervangt in feite het traditionele stembiljet. Het rode potlood maakt plaats voor een rode drukknop. De stemma chine wordt in dc stemlokalen geplaatst waar de kiezer niet lan ger een stembiljet wordt uitge reikt maar een volgnummer Dal volgnummer is zijn "toegangsbe wijs" tot de machine. Op het zogenamde kiespaneel, dat is uitgevoerd als een fors stem biljet. maakt hij door middel van een druk op een knop naast de naam van degene op wie hij zijn stem wil uitbrengen, zijn keuze. Op een oplichtend vlak kan hij zyn keuze controleren, een even tuele vérgissing kan worden her steld. Een druk op een rode knop verwerkt de uitgebrachte stem Volgens J.C. Westendorp van het Alphense bedrijf heeft de machi ne veel voordelen, "er kunnen geen ongeldige stemmen meer worden uitgebracht en er kun nen geen telfouten meer worden gemaakt", zegt hy. op de machi ne is in overleg met de Kies raad - overigens wel een moge- lykheid aangebracht om blanco te kunnen stemmen. Goedkoper Na het sluiten van het stembureau kan de voorzitter binnen enkele seconden beschikken over het totaal van het aantal uitgebracht stemmen en de verdeling daar van over de deelnemende party- en. Tellen van stembiljetten met de hand. zoals tot nu toe in de meeste gemeenten gebeurt, is niet langer nodig "Hertelling be hoort by het gebruik van de ma chine tot het verleden", zegt Westendorp "De gegevens blij ven opgeslagen in het geheugen van de stemmachine totdat de uiteindelijke uitslag bekend is". VOORHOUT - De vestiging van garagebedrijf Auto Bier man aan de Jacoba van Beie- renweg in Voorhout gaat aan het einde van dit jaar of uiter lijk begin volgend jaar dicht. Voor 8 van de 12 mensen die er nu in dienst zijn betekent de sluiting ontslag. Vier per soneelsleden zullen naar de vestiging van het bedrijf aan de Voorhoutse Prins Bern- hardlaan worden overge plaatst of werk krijgen bij het filiaal in Katwijk. Bier n moest in 1980 even- inkrimpen en massaal ontslaan. In Voorhout blyft dan nog het bedrijf aan de Prins Bern- hardlaan waar auto's voor het vervoer van invaliden wor den omgebouwd. Directeur Bierman legt de oor zaak van de sluiting van een vestiging van zijn bedrijf bij de teruggelopen verkoop van gebruikte auto's. "Werden er bij de opening van het bedrijf in 1974 in de vestiging aan de Jacoba van Beierenweg nog 600 nieuwe Simca's verkocht, dit jaar zijn dat er nog geen 100", aldus de directeur. Deze teruggang in autoverkoop is er ondanks dat het bedrijf als laatste red dingspoging met een Japans merk in zee is gegaan In de tyd van de topverkopen waren er bij de bewuste Bier man vestiging nog 30 tot 40 dienst. Bierman zegt dat de sluiting aan de Jacoba van Beieren weg mede noodzakelyk is om dc ombouwwerkplaats aan de Prins Bernhardlaan in stand te kunnen houden Door dc goede naam die het bedryf voor het ombouwen van auto's voor invalidcnver voer heeft opgebouwd ver wacht Bierman wel een mo gelijke uitbreiding van deze activiteit. De stemmachine is door TNO goedgekeurd Er is een beveili ging ingebouwd voor storingen, bijvoorbeeld wanneer de stroom Uitvalt De machine werkt in noodgevallen ook op een auto- Fraude is volgens Westendorp uit gesloten. "De kiezer kan slechts eén stem uitbrengen Is dc rode knop eenmaal ingedrukt, dan is een tweede stem niet meer mo- gi-lijk" De stemmachine kost 9850 gulden. Op de lange termyn levert de ma chine echter een besparing op. meent Westendorp "Als een ge meente nu 50 stembureaus heeft kan ze door machines te gebrui ken volstaan met dertig bureaus Dat scheelt in de personeelskos ten. Bovendien zyn niet langer stembiljetten nodig, evenmin als stemhokjes en dergelyke". Een groot aantal gemeenten heeft volgens Samson belangstelling voor de machines. De komende tien weken wordt de machine op tal van plaatsen in ons land voor gemeentebesturen gedemon streerd. KATWIJK - Uil de brandkast van smederij Van Rijn in het K.it u IJkM inilustri. trrrein 't Heen zijn in de nacht van dins dag op woensdag 1500 gulden aan vreemde valuta. 300 gulden Nederlands geld en 10 eurochc- ques ontvreemd. Uit de werkplaats werden boven dien een zuurstof- en een gasme ter alsmede 2 rekenmachines voor een totale geschatte waar de van 500 gulden gestolen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19