Hocus -pocus rond aardgas Ware proporties van energieprobleem AcW®*" MSEVIERS DONDERDAG 8 OKTOBER 1981 VARIA PAGINA 17 Door Ton van Brussel Eén van de meest geciteerde uitspraken van de afgelopen tien jaar is ook terug te vinden op pagina 10 van "Energie, geen pro bleem"? Van Reijn en Odell halen daar de toenmalige minister president Den Uyl aan die ten tijde van de oliecrisis van 1973 in een televisietoepsraak een gedenkwaardig woord sprak: "...de wereld van vóór de oliecrisis keert niet meer terug". Den Uyls opmerking, die zoveel waarheid bleek te bevatten, werd een populaire slogan bij matigingverkopers en angsthazen. In het nieuwste boek van deze twee Rotterdamse wetenschappers wordt het belang van matiging zeker onderkend, maar uiteinde lijk valt hun werk veel meer op als een kritische studie, die met succes kan worden ingezet tegen de in de wereld ruim vertegen woordigde aanhangers van de energieschaarste-theorie. Hoofdstuk na hoofdstuk worden bewijzen aangedragen voor de stelling dat energieschaarste niet aan de orde is. Nu niet en straks niet. Wel is er een energieprobleem da,t veroorzaakt wordt door het ontbreken van een overwogen gedragslijn voor het ge bruik. Die lijn was er niet voor de omwenteling van 1973 en die is er ook daarna niet gekomen. Kolentijdperk De schrijvers geven een korte schets van van de gevolgen die overgang van het kolen- naar het olietijdperk heeft ge had. Tot in het begin van de jaren twintig was olie de meest gebruikte energiedra ger. De wereld beschikte over grote voorraden. Ont wikkeling van de kolenvel den was gezien het arbeidsin tensieve karakter zeker voor de huidige begrippen een du re zaak en ook de inzet ervan leverde een relatief laag ren dement op. Kolengestookte elektriciteitscentrales bereik ten een nuttig rendement van minder dan 30%, schepen en treinen kwamen niet boven een rendement van 12%. Dat gegeven heeft de invoering op grote schaal van kolen niet in de weg gestaan. Even rigoreus als de overscha keling op kolen, was na de Eerste Wereldoorlog de over gang naar olie, die uiteinde lijk tot sluiting van een groot aantal kolenmijnen leidde. De bezwaren van verhoogde kwetsbaarheid van een "olie economie" werden niet on derkend, zoals het eenzijdige gebruik van kolen daarvoor ook nimmer als probleem werd ervaren. Dat gebeurde (in bescheiden mate) pas na '73 toen het kartel van olie producerende landen de Westerse wereld na de Yom Kippur-oorlog op de knieën kreeg. Het zou tot de tweede oliecrisis in 1979 duren voor op nationaal niveau en in in ternationale samenwerkings verbanden als de OESO (Or ganisatie voor Economische samenwerking en Ontwikke ling), en het IEA (Internatio naal Energie Agentschap) het ontwikkelen van een energie strategie voor de langere ter mijn werkelijk prioriteit kreeg. Geen model Dat heeft tot gevolg gehad dat zelfs acht jaar na de ernstig ste naoorlogse verstoring van de energiebevoorrading de Westerse samenleving zelfs op papier geen model heeft ontwikkeld om tot een min der afhankelijke economie te komen, zowel minder gericht op één energiedrager als op één producent,het OPEC- kartel. In technologisch op zicht is er in de tussenliggen de niet meer gebeurd dan een bescheiden ontwikkeling op het gebied van de ontwikke ling van moeilijk winbare olievoorraden en op het ter rein van de kernenergie. suggesties te doen voor een Westers strategie model, geven Odell en Van Reijn een overzicht van de huidige voorraden aan tradi tionele energie. Zij baseren zich daarbij op bekende cij fers van organisaties als OE SO, IEA, Wereldbank en olie maatschappijen, maar plaat sen die cijfers in een weten schappelijk kader en komen zodoende tot conclusies die allerminst bekend kunnen worden verondersteld. - kolen: uitgaande van de jaar lijkse groei van 5% kunnen de huidige voorraden voor zien in 22 maal het wereldver- bruik van de komende 50 ja- - olie: als het olieverbruik zich tot het jaar 2.000 ontwikkelt op het niveau van de periode '73-'80 dan is de beschikbare voorraad van 1 biljoen vaten het dubbele van wat de ko mende twintig jaar wordt verbruikt. Een biljoen is de bewezen voorraad. Odell gaat er vanuit dat de werkelijke voorraad het drievoudige is, plus dat de mogelijkheid om ook de moeilijk winbare plaatsen te exploreren nog eens drie biljoen vatten extra oplevert. - aardgas, bij de nu geraamd groei van het verbruik staat in het jaar 2.000 nog 80% van de totaal aanwezige voorraad van 500 biljoen m3 ter be schikking. Minnen en plussen De Rotterdamse wetenschap pers constateren voor Neder land dat de aardgasreserve van alleen al Nederland twin tig jaar na de ontdekking en het gebruik van de van de bel in Slochteren nog op vrijwel hetzelfde niveau is. Dat beeld doet zich volgens de schrij vers in zijn algemeenheid voor. De wereldvoorraad aan traditionele energie slinkt met de dag door veelvuldig gebruik, maar neemt ook met de dag toe door het ontdek ken van nieuwe, winbare voorraden. Dat proces van minnen en plussen is nog lang niet afgesloten. Belang rijke delen van de wereld zijn nog niet onderzocht en als dat wel gebeurt zullen nieu we vondsten aan de orde zijn. Odell en Van Reijn leveren in hun boek dan ook forse kri tiek op de binnen'het IEA af gesproken en in Nederland naar de letter nageleefde ge dragscode dat de bestaande hoeveelheden voorraden in vertraagd tempo moeten worden gebruikt om schaar ste in de toekomst te voorko men. Die schaarste hoeft er naar hun stellige overtuiging niet te komen, maar wordt als op de huidige weg wordt voortgegaan wel gemaakt. Als oorzaken van een eventueel tekort noemt het bock: - vertraagd gebruik van be staande voorraden het opzettelijk niet tot ontwik keling brengen van bekende olie- en aardgasgebieden - grondige verder exploratie van nieuwe gebieden/tech- Macht De crises van '73 en '79 zo beto gen de schrijvers, hebben een verschuiving van de macht van oliemaatschappijen naar OPEC-landen tot gevolg ge had De winst van de olie maatschappijen op de eigen velden (Noordzee etc.) vloeit voor een groot deel naar de schatkist, terwijl voor die winning grote investeringen zijn gedaan. De animo om die investeringen tot een zo hoog mogelijk rendement te laten leiden door uitputting van het veld is groot, maar ver traagt aanpak van nieuwe voorraden. De schrijvers con stateren bij de maatschappij en een neiging om zich voorts te concentreren op investe ringen die niets met de pro- duktie van energie te maken hebben en die zo min moge lijk overheidsbemoeienis met zich brengen. Wat de op brengst van eigen winning betreft wordt een belangrijk verschil geconstateerd tus sen de VS en landen daarbui ten. De schaarstheorie leidt er bo vendien toe dat in kringen van de OPEC gerekend wordt op een nog hogere prijs in de toekomst en ook dat heeft een produktiebe- perking tot gevolg. Nogal wat kritiek dus op de OPEC, de overheden, de olie maatschappijen en in laatste instantie ook op de consu ment die bij het ontbreken van een lichtend voorbeeld, niet in staat is gebleken zich zelf in het energieverbruik beperkingen op te leggen. Als antwoord daarvoor komen Odell en Van Reijn met een reeks suggesties voor een energiebeleid. Zo wordt een veel meer centrale rol bepleit voor de ovérheid. die de ex ploratie van velden min of meerzelf ter hand zou moeten nemen door oliemaatschap pijen in te huren voor de ont wikkeling, inplaats van deze volledig aan hen over te la ten. Dat zou moeten gebeu ren tegen de achtergrond van een internationale energie- strategie, waarbij samenwer king bij exploratie en ontwik keling tussen de Westerse landen voorop staat. Onafhankelijk Hoewel niet op enige termijn bereikbaar, vinden de schrij vers dat een streven naar vol ledige onafhankelijkheid van de Westerse wereld ten op zichte van de OPEC het uit gangspunt van zo'n strategie moet zijn. Onderdéel daarvan moet ook een drastische ver mindering uit maken van het elektriciteitsverbruik Nog veel elektriciteitscentrales hebben een bijzonder laag nuttig rendement Voor over gang op olie en aardgas vin den de schrijvers veel te zeg gen. Wat het verbruik van olie en olieproduktcn betreft kan een door de overheid op gezette rantsoenering geen kwaad Het gebruik van de auto dient tot het noodzake lijke te worden beperkt, trein en bus zijn goedkoper. Het is met veel verbazing waar mee de schrijvers aankijken tegen de ontwikkelingen van vooral de laatste 35 jaar Pro- dukten die veel duurder zijn dan nodig, omdat ze per vrachtwagen en niet per trein worden vervoerd en dat jaar in jaar uit. Centrales die een veel te laag rendement ople veren. Aardgas dat zoals be kend nauw verwant is met olie, maar dat bij de winning van olie stelselmatig is "afge- fakkcld omdat zich een ver voersprobleem voordeed. In 1980 alleen al leverde dat een verlies aan energie op dat ge lijk ts aan het verbruik van Nederland en Belgié samen gedurende twee jaar. Alternatieven Winstpunt van de dure olie (sommige OPEC landen ma ken 10.000% winst» is wel dat de inzet van alternatieven er door wordt vereenvoudigd. Investeringen kunnen bij een hoge prijs sneller rendement opleveren. "Energie, geen probleem" geeft een uitge breid overzicht van alle niet traditionele energiedragers, waarvan de opbrengst niet in de boven genoemde cijfers is verwerkt. Ook wordt ingegaan op kern energie De kans op menselij ke fouten is nog onvoldoende beperkt en ook het afvalpro bleem is onopgelost, hetgeen Odell en Van Reijn tot enige scepsis brengt. Als tot de in voering zou moeten worden overgegaan (gezien de voor raden en de andere alterna tieven staat die noodzaak voor hen niet vast) dan wordt in plaats van kernsplitsing kernfusie bepleit. Dat veroor zaakt minder radio activiteit, levert geen explosiegevaar of verlies van koelwater en kan in vreemde handen minder kwaad, zo is hun redenering "Energie, geen probleem" be handelt in 190 pagina's het energieprobleem in een breed perspectief. Het bevat een nuttig woordenboek, waarin het jargon wordt ver klaard en is met veel foto's en statistieken verlevendigd. Hoewel zijdelings komt ook het probleem van de verde ling van energie buiten het Westen (Derde Wereld) aan de orde. Trouwe volgers van do missie van Odell zullen niet echt voor verrassingen worden gesteld, maar "Ener gie, geen probleem" is door zijn veel bredere aanpak en het gebruik van recente cij fers een goede vervanger van zijn zes jaar geleden voor het laatste herdrukte "Olie en macht". "Energie, geen probleem?", uitgeverij Bert Bakker, prijs ƒ25.- Bij de Amsterdamse uitgever Bert Bakker ver scheen deze dagen "Energie, geen probleem". De Nederlandse Brit Peter Odell, hoogleraar econo mische en sociale geografie aan de Erasmusuni- versiteit in Rotterdam en zijn collega kolonel b.d. Johan van Reijn leveren daarmee hun bij drage aan de brede maatschappelijke discussie over energie. "De gedachte aan een nabije en onvermijdelijke oliesehaarste is volkomen onjuist". "Groei in het gebruik van aardgas levert voorlopig weinig be zwaren op: van de totaal aanwezige 500 biljoen m3 zal rond de eeuwwisseling nog ruim 80% over zijn". Het zijn twee van de vele opzienbarende conclusies van Odell, de ex-werknemer van Shell, die zich vooral sinds de eerste oliecrisis van '73 inzet voor het ontzenuwen van de zo tal rijke misverstanden rond de energievoorziening in de wereld. [hervormd nederland Hervormd Nederland voelt zich sterk aangesproken door de aan val op de vredesbeweging en trekt veel ruimte uit voor reac ties daarop. Op de voorpagina prijkt de kop "Waarom de Lun- sen in paniek raken", binnenin doet Wouter van Dieren de aan vallen af als "reactionaire folkore die eerder tot amusement dan tot opwinding zou mogen leiden". Nu dat laatste toch is gebeurd komt hij met een analyse, waarin hij de brede steun voor het Inter kerkelijk Vredesberaad noemt als een gevolg van een samenle ving waarvan de burgers emanci peren. Dat heeft een verminderd gezag van de hierarchic tot ge volg en dat zint de critici niet. Ook wordt het tienjarig bestaan van de Nationale Commissie voorlichting en bewustwoording Ontwikkelingssamenwerking (eveneens bij de IKV-rel betrok ken) onder de loupe genomen Links vindt de rechtse stroming in het NCO te groot, rechts vindt dat links de zaak te veel domi neert. Vaststaat in elk geval dat de NCO een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan bijvoorbeeld de acties voor een olieboycot te gen Zuid-Afrika. Voorts nog de weergave van een gesprek dat de IKON-radio had met administra teur Swart van het IKV over de herkomst van hun gelden. Jos Teunissen sprak rriet Kees Roos, hervormd predikant in Amster dam en praeses van de synode. Opmerkelijk is zijn opvatting dat handhaving van de zeden niet tot de belangrijkste taken van de kerk behoort. Samenwonenden en homofielen zijn ook welkom, de relatie met Christus acht hij primair. In HN voorts een uitgebreide be spreking van Alain-Fourniers vertaalde roman "Le Grand Meaulnes" en voor ingewijden het bericht dat Laurens Klappe de tralies van de gevangenis gaat verruilen voor die van de inrich ting "De Graafse Kamp" Joseph Luns prijkt ook al op de voorpagina van de Tijd. Hij is tien jaar in functie als secretaris generaal van de NAVO Frénk van der Linden bezocht hem in zijn Brusselse hoofdkwartier voor een gesprek over met name de stationering van de nieuwe kernwapens. Luns bespeelt de interviewer op de hem bekende wijze en dat levert een artikel dat zijn aantrekkingskracht moet ontlenen aan de geschetste sfeer tussen de zestiger en de twinti ger en niet aan de nieuwswaarde. Matt Dings en Jet Kunkeler be richten over een mogelijke ten dens om het recht in eigen hand te nemen. Dit naar aanleiding van onder meer een vrouw die haar belagers met een pistool te lijf ging en de opwinding van de plaatselijke bevolking ten tijde van de acties in Dodewaard. Een inventarisatie van de gevoelens van machteloosheid, waar de rechtstaat het antwoord op schuldig blijft. De invloed van beursgoeroe Gran ville, die vorige week tot de dra matische koersval op de effec tenbeurzen zou hebben geleid, wordt geannalyseerd door Ge rard Driehuis. Granville acht hij een wat onderschat fenomeen. Over de werkelijke oorzaken van de koersval zwijgt het artikel. "Hier en daar een bui" neemt het twijfelende kamerlid Mertens (D'66) op de hak. Hij had een week retraite nodig om te bepa len of hij wel in de kamer kon blijven nu Van Agt weer premier is. Het werd "ja. mits" Een gelij kenis met de wijze van besluit vorming van zijn opponent dient zich aan. Voorts in de Tijd een artikel over kerk en staat in de DDR. Met een knipoog naar Hermans schreef Max Pam "Professoren op zwavelzuur", de stand van za ken rond het failliet van de de mocratisering op universiteit en hogeschool die sedert het inwer king treden van de Wet op de Universitaire Bestuurshervor- ming (1970) het karakter van een voldongen feit heeft aangeno men. Een voortreffelijk artikel over de verloedering van het on derwijs en de tanende kwaliteit van het wetenschappelijk perso neel. Wetenschappelijk mede werkers die stapels papier pro duceren over taak en plaats van hun instituut, maar op hun eigen vakgebied "niet thuis" geven, professoren die vergaderen over laten aan "de talentlozen" Ook de relativering dat "in elke orga nisatie van enige omvang twintig procent van de collega's niet deugt. In een gebouw met Nobel prijswinnaars zou hetzelfde ge- Wi beuren" en "Je moet een univer siteit organiseren als een toneel gezelschap. Er moet plaats zijn voor briljante acteurs, maar ook voor de man die de butler speelt". Nederland en de verhou ding tot de NAVO komt ook in de HP aan de orde. voorts het groeiende pacifisme in West- Duitsland en een verslag van het Labour-congres. Jan Brokken le vert een gesprek met de alom ge roemde 27-jange naar Amster dam uitgeweken Russische pia nist Youri Egorov Een verslag over de grote kwellingen van alle pianisten: steenkoude solisten- kamers. slecht gestemde vleu gels, opdringerig publiek en de eeuwige angst noten over te slaan "Soms weetje opeens niet meer hoe je verder moet en als je dan in paniek raakt..Het is een kwestie van één. twee secon den". MICA7MF de spelregels van de democratie hoog in het vaandel draagt is een verdachte" luidt de boude con clusie van een groepje verslagge vers van Elsevier dat evenals de Tijd een gang maakte langs ge krenkt Nederland. Ook hier de kop "Het recht in eigen hand" als lading voor een artikel over "de kloof tussen gezagsdragers en onderdanen". Dieudonnée ten Berge draait aan de vooravond van de regeringsverklaring een min of meer verplicht nummer over de problemen in het rege ringskamp. Haar speculatie: "Het moet niet worden uitgeslo ten dat er geen overeenstem ming mogelijk blijkt en dat pre mier Van Agt ten slotte met een finaal voorstel moet komen, waarover dan moet worden ge stemd". in de trie cfytai voor nieuwe bewindslieden deelt Re- né de Bok aan Marcel van Dam een 67 uit. Elsevier brengt als enige weekblad verslag en com mentaar over de dood van Sadat "De wereld zal zijn geest nog no dig hebben" vindt G Phlip Mok. Drs. Verwoerd is wel te spreken over de revaluatie van de gulden. Hij schaart zich met Ferry Hoo- gendijk in het (linkse) kamp. dat de revaluatie aangrijpt voor een rente-verlaging. Loes Sewing be richt van het Amsterdamse mo defront. Rommert Boonstra over "The Barbican centre for arts and conferences", waarmee Lon den weer allure heeft gekregen. Het blad gaat ook nader in op de bevindingen van de commissie- Vonhoff inzake de bestuurbaar heid van Nederland Den Haag tnlt op zijn grondvesten". In het spoor van vele dagbladen vernieuwt nu ook Vrij Neder land Twee pagina's. VN1 en VN 2, bevatten columns en korte reacties op actuele gebeurtenis sen Het doet denken aan het We reldje, maar verplichte lol hoeft het (gelukkig) niet meer te zgn. De achterpagina bevat nu "Ge knipt voor u" en "Vrije Tribune" "De val van Siebc van der Zee" heten de moeilijkheden binnen de AVRO top bij Vrij Nederland. En hoewel voorzitter Keyser zich deze week via het scherm per soonlijk tot leden en kijkers richtte met de mededeling dat er "niets aan de hand is", levert Frits Abrahams een verhaal, dat bol staat van intriges, onder zoeksbureaus, paarse nota's en strijd tussen twee generaties. Voorzitter in spé Wallis de Vries schgnt voor de jeugd te kiezen dat betekent dat gewerkt wordt aan de aftocht van topman Siebe van der Zee Ex-minister De Geus neemt het op voor het IKV en verhaalt over zijn even aange name als leerzame kortstondige periode onder groten der aarden als Weinberger. Luns en Brown Ko Colijn en Paul Rusman lich ten het vederlichte rapport- Wcmburger door en beginnen een serie over de zin van kernwa- penvrije zones Bekeken wordt welke visies daarop aan de orde zijn of zyn geweest en wat de rol kan zijn van het non proliferatie verdrag ter voorkoming van de verspreiding van technologische kennis op het gebied van kern energie Ab van Ieperen ont moette voor de tweede keer de Franse filmactrice Isabelle Adja- ni In het kleurkatern wordt een hernieuwde poging gewaagd tot afrekening met "wir ha ben es nicht gewusst" Hoe informatie over de moord op de joden in het Duitse rijk, de wereld bereikte TON VAN BRUSSEL

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17