Neeskens medisch in orde "Andersson is met zwart vaak lastig" Nygaard onder het mes Den Bosch zet stap naar finale-poule Bondscoach Kees Rijvers boos op maar ook tevreden: KNGV ziet halve ton wegvloeien Anderlecht 'sprint' weg DONDERDAG 8 OKTOBER 1981 SPORT PAGINA 13 DEN BOSCH (ANP) - Den Bosch heeft de eerste stap gezet op weg naar de finaleronde van het toernooi om de Europese bas ketbalbeker voor landskampioenen. De ploeg van Bill Sheridan versloeg Oostende met 95-72 na een ruststand van 43-30. Oostende bleek niet de tegenstander die werd gevreesd door de Bossche ploeg. Het Belgische team had feitelijk maar één speler die kon werken op het niveau van de Nederlandse topploeg, John Heath, goed voor 29 punten. De produktiefste spelers waren: Den Bosch: Akerboom 22. Ri chardson 21, Miller 16 en Cramer 12. Oostende: Heath 29, Ver- slijcken en Samaey 14, Browne 10. Donar heeft zijn eerste wedstrijd in het toernooi om de Korac- beker, Europacup 3, ruim gewonnen. De Engelse ploeg Solent Stars werd na een ruststand van 47-45 gisteravond in Groningen met 107-77 verslagen. Het grote verschil tussen beide speelhelften zat in de verdediging van de Groningse ploeg. In de eerste helft kregen de Engelsen te vaak de gelegenheid van afstand te schieten en omdat het zuiver gebeurde (meer dan vijftig procent van buiten de bucket) bleven de Engelsen steeds dicht bij. In de tweede helft hadden de Engelse stars geen wapens tegen de agressievere verdediging van Donar. Topscorers voor Donar wa ren uitblinker Lawrence 26, Moore 20, Kruidhof 18, Faber 17 en Franken 10. Voor Solent maakten Marvin Johnson en Ken Wei- ton ieder 20 punten. Overige uitslagen: Landskampioenen: Tel Aviv. Maecabi Tel Aviv (Isr)-Torpan Pojat (Fin) 117-79. Bekerwinnaars: Lissabon: Benfica (Por)-Hellas Gent (Bel) 81-83, Kopenhagen: BMS Sko- vlund (Den)-Sandvika Oslo (Noo) 107-63, Londen: Crystal Palace (Eng)-Va- lur Reykjavik (IJsl) 118-80, Tampere: Tamperen Pvronto (Fin)-Nyon bc (Zwi) 79-87. Korac-beker (Europacup 3): Groningen: Donar (Ned)-Solent Stars (Eng) 107-77, Tel Aviv: Hapoel Afula (Isr)-Spa (Bel) 66-69, Dudelange: Dudelange(Lux)-Limoges (Fra) 83-94, Ber- trange: Sparta Bertrange (Lux)-Royal Anderlecht (Bel) 56-104, Boedapest: Mavag Vasas (Hon)-Karsiyaka Izmir (Tur) 62-51. Saloniki PAOK Saloniki (Grk)-UBSC Wien (Oos) 103-72, Piraeus: Olympiakos Piraeus (Grk)-Meche- len (Bel) 79-60, Bologna: LS Bologna (Ita)-Iraklis Saloniki (Grk) 86-50, Rieti: AFS Rieti (Ita)-Avignon (Fra) 88-70, La Coruna: Oar La Coruna (Spa)-San- galhos (Por) 108-72. Jan Tiininan boekt 'salonremise TILBURG (ANP) - Het respect van Ulf Andersson voor de schaaktalenten van Jan Timman is groot en wat de Nederlander betreft wederzijds. Vandaar dat beide groot meesters gisteren in de vijfde ronde van het internationale, sterk bezette toernooi in Tilburg snel de vreedzaamste oplossing kozen. Na 14 zetten deelden de spelers het punt. Door de remise werd Timman als koploper achterhaald door Lajos Portisch. De Hongaar kwam als enige speler in de eerste zitting tot winst. Hij versloeg "warhoofd" Larsen, die zoveel zakelijke beslommeringen aan zijn hoofd heeft, dat het schaken erbij inschiet. Timman en Portisch delen de eer ste plaats met 3,5 uit 5, en wor den op een half puntje gevolgd door Andersson, die evenwel een hangpartij (zeer waarschijnlijk remise) tegen Beljavski te goed heeft. Opmerkelijk was gisteren het falen van Kasparov en Bel javski. De vedetten uit de Sow- jet-Unie lieten in volkomen ge wonnen positie de winst glippen. Beljavski ontsnapte tegen Lju- bojevic nog met remise. Kaspa rov moet het ergste vrezen. Zijn partij tegen Spasski werd twee maal afgebroken. De jongste deelnemer staat er niet al te best voor en zal hoogst waarschijnlijk zijn tweede achtereenvolgende nederlaag moeten incasseren. De partij tussen Jan Timman en zijn Zweedse vriend Ulf Anders- ALKMAAR (GPD/ANP) - AZ-mid- denvelder Kristen Nygaard wordt maandag geopereerd aan zijn knie. Na wekenlang in onze kerheid te hebben verkeerd, weet de Deen nu dat een verstop te slijmbeurs in de knieholte de oorzaak is van alle blessure-el lende. Het Nederlands amateurelftal heeft gisteravond in Emmen ge lijkgespeeld tegen het jeugdteam van Oost-Duitsland: 1-1. Bij rust van dit door 2000 kijkers bijge woonde duel was de stand nog 0-0. Zeven minuten voor het ein de zette Van den Akker Neder land met een afstandschot op 1-0. Drie minuten later maakte Ernst uit een strafschop gelijk. De Britse voetbalclub Blackburn Rovers heeft protest aangete kend tegen de op kunstgras gele den nederlaag van 0-2 tegen Queens Park Rangers. Black burn acht het spelen op kunst gras in Europa illegaal. De we reldvoetbalbond (FIFA) noch de Europese voetbalorganisatie (UEFA) erkennen de geldigheid van wedstrijden op nylon-gras. Het voetbalelftal van de Sowjet- Unie heeft gisteren in de voor ronden van het toernooi om het wereldkampioenschap opnieuw gewonnen van Turkije. Nadat de Sowjet-ploeg twee weken gele den met 4-0 zegevierde, werd het in Izmir 3-0. stand in groep 3: 1. Sowjet-Unie 2. Tsjechoslowakije 3. Wales 4. IJsland 5. Turkijje 6 4 7 2 1 0 9 14- 1 1 1 9 14- 3 1 1 9 10- 2 8-19 0 0 8 0 1-22. son duurde slechts 14 zetten. Toen, binnen 90 minuten teken den zij de vrede. Voor Timman betekende dat enerzijds een op luchting: "Ik heb vier zware par tijen achter de rug en nog geen rustdag gehad. Met zwart tegen Andersson is altijd lastig spelen. Ik was dus wel gebaat by een snelle remise". De 30-jarige Zweed ging er grif op in. Hij is beducht voor het impro visatievermogen van de Amster dammer, die hij tijdens het Inter- zonetoernooi in Rio de Janeiro (begin 1980) als secondant terzij de stond. Na twee opeenvolgende overwin ningen liet Bent Larsen het te gen Portisch volledig afweten. De 46-jarige bolbuikige groot meester uit Kopenhagen heeft het in Tilburg bijzonder druk. Naast het toernooi vult hij ko lommen in kranten over de gehe le wereld, analiseert de partijen van Karpov en Kortsjnoi in Me- rano en is hard bezig zijn zoveel ste schaakboek voor te bereiden. Door die werkzaamheden was de concentratie tegen Portisch niet optimaal. Merkwaardig genoeg liet Larsen zich verleiden tot de N^jdorf-vanant van het Sici- liaans, waarin zijn tegenstander bijzonder goed thuis is Portisch manoeuvreerde aanvankelijk enigszins oehoedzaam. Uit vrees voor een valstnk van de onpeil bare Deen. Maar toen in het ver loop bleek, dat Larsen gewoon zijn dag niet had. wikkelde Por tisch gedegen af naar zijn derde zege. Genna Sosonko en Anthony Miles deelden gisteren het punt. Voor de Nederlander betekende het zijn derde remise Miles bleef hekkesluiter Het duo bracht een volkomen symmetrische stelling op het bord, die Miles meerma len. onder meer twee keer tegen Andersson. met succes naar winst afwikkelde Sosonko liet zich echter niet verassen, taxeer de de situatie scherp en gaf Miles verder geen kansen Na 26 zetten gaven beiden de stryd op remi se. Zes zetten eerder waren Hub- ner en Petrosjan op hetzelfde idee gekomen. De Westduitser schotelde Petrosjan een Russi sche opening voor Voor de oud ste deelnemer (52) reden geen en kel initiatief te nemen. Hubner probeerde het nog wel. verkreeg summier voordeel, maar te wei nig om zyn tegenstander in moeilijkheden te brengen. De uitslagen van de partyen uit de vijf de ronde Hubner (WdD-Petrosjan (Sow) 1 j-1Kasparov (Sow)-Spasski (Sow) afgebroken. Andersson (Zwe) Timman (Ned) Larsen (Den)-- Portisch (Hon) 0-1. Miles (Gbr)-Soson- ko (Ned) 1 i—W De resultaten van de afgebroken party en Vierde ronde Petrosjan-Miles 1-0 Vijfde ronde Ljubojevic-Beljavski W-lVs. Kasparov-Spasski opnieuw af gebroken. De stand na vyf ronden 1 Timman en Portisch 3'd pnt 3 Andersson 3 pnt 1 afg. party. I Petrosjan 3 pnt. 5 Beljavs ki 2'i pnt 1 afg 6 Larsen en Ljuboje vic 2V» pnt 8. Kasparov 2 pnt 1 afg 9. Spasski 1i 1 afg 10 Hubner en So sonko 1H pnt 12 Miles 1 pnt Partij 2 Pfl nd7-d«.3 r ZEIST (GPD) - Terwijl Johan Neeskens met bondscoach Kees Rijvers en diens assistent Rob Baan kniebuigingen maakt in de Zeister bossen heeft de telex nog steeds niet het bericht gespuwd dat meespelen woens dag tegen de Belgen mogelijk maakt. Anderhalf miljoen dollar wil de Amerikaanse vice-kampioen Cosmos op de bankrekening gestort zien als zijn werknemer aan de WK-kwalificatiewedstrijd tegen onze zuiderburen letsel overhoudt dat hem blijvend arbeidsongeschikt maakt, de bond wil met de verzekering van de verloren zoon niet hoger gaan dan hetzelfde bedrag in harde guldens. De KNVB heeft de lagere verzeke ringssom doorgeseind naar New York, heeft nog geen antwoord ontvangen en heeft daarom gis termiddag op een spoedig be richt aangedrongen. De voetbal bond verzekert zijn internatio nals collectief en betaalt per spe ler een premie die tussen de 1000 en 1500 gulden ligt. De premie voor de hogere verzekering van Neeskens kan men wel betalen, maar het sectiebestuur wenst geen nieuw precedent te schep pen (in het verleden is dat wel ge beurd met de dure beentjes van Johan Cruijff). Secretaris betaald voetbal Jan Huybregts: „Geven we in dit geval toe dan komt morgen Robson van Ipswich vra gen om een hoger verzekerings bedrag voor Mühren en Thijssen en dan komen ook de Nederland se clubs. Dan moeten we voor DEN HAAG (ANP) - Het Ko ninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond zal het komend jaar 50.000 gulden moeten inleveren. Op advies van het Nederlands Olym pisch Comité zal de Stich ting Nationale Sporttotali- sator een bedrag beschik baar stellen, dat een halve ton onder de door de turn bond gevraagde som ligt. De bezuiniging zal, zo verklaar de KNGV-voorzitter Tiei- rooy, ten koste gaan van het herenturnen. "Het damesturnen en de on derbouw zijn veiliggesteld. We zullen de bedragen voor deelneming aan grote wed strijden en medische bege leiding voor de heren moe ten terugschroeven. Het jeugdturnen blijft perse on aangetast", aldus Tielrooy. Eerder werd bekend dat ook de schaatsbond minder geld tegemoet kan zien dan w as verwacht. twintig spelers een hogere pre mie betalen en dat telt natuurlijk wel aan". Kees Rijvers houdt voorlopig reke ning met een Amerikaans 'ja woord'. Hij trainde dinsdag voor de eerste maal met Neeskens, nam hem gisteren onder handen en heeft ook voor de komende dagen lichte kost op het pro gramma staan. Pas in het week einde begint de echte test. Kees Rijvers heeft dan zijn beslissing over meespelen al genomen, want vrijdag maakt hij de laatste zestien bekend. Rijvers: „Is Neeskens daarbij dan laat ik hem spelen. Conditioneel zal hij niet de beste in de groep zijn, maar met zijn instelling maakt hij veel goed. Stel ik hem op tegen Bel gië dan zal ik hem eerder moeten afremmen dan stimuleren. Hij zal moeten uitkijken dat hij zich niet over de kop loopt". Zware arbeid voor Neeskens is op advies van KNVB-arts Frits Kes- sel opgeschort tot het weekeinde omdat hij pas dan hersteld is van de lange reis en het tijdsverschil. Kessel: „Voor ieder uur tijdsver schil heb je een dag nodig om bij te komen, Johan heeft zes dagen nodig". Maandag voegen de overige leden van de selectie zich bij Neeskens en begint de voorbereiding van het voltallige Oranje. Rijvers hoopt dat ook Ruud Krol en Frans Thijssen zich dan melden in Zeist, want over dat duo maakt hy zich meer zorgen dan over de conditie en fitheid van Neeskens. Rijvers: „Neeskens is medisch prima in orde en dat moet ik van de rest nog maar af wachten". Alkmaars gedrag Aan het gesprek tussen AZ'67, z'n technisch leider Georg Kessler, de KNVB en Kees Rijvers is een agendapunt toegevoegd. De landskampioen en de voetbal bond spraken af rond de tafel te gaan zitten om de problemen uit te praten die zijn ontstaan na de openingszetten van Rijvers als bondscoach. Zijn wijze van se lecteren en het Spaanse uitstapje van AZ op de dag dat Oranje in Zwitserland oefende, stonden genoteerd, maar nog voordat een woord gewisseld is, heeft men opnieuw te klagen over het Alk- maarse gedrag Reden tot Rijvers' ergernis is dit keer een vriendschappelijke par tij zaterdagavond tussen AZ en eerste-divisieclub Volendam. De wedstrijd is afgesproken bij de moeizaam tot stand gekomen transfer van Pier Tol (hij belde Rijvers deze week met de mede deling dat hij weer voor alle se lecties beschikbaar is) en dient om de verstoorde verhoudingen tussen de Noordhollandse buren recht te zetten. De verplichting om op volle sterkte en dus met de geselecteerden Jan Peters, Hugo Hovenkamp en John Met god aan te treden, kleeft aan de afspraak en dat nu is tegen de re gels die de bondscoach in sa menspraak met de clubs vastge steld heeft. Hij ziet zijn zestien uitverkorenen voor de kwalifica tiewedstrijd tegen België dit weekeinde het liefst in een luie stoel, in ieder geval ver weg van maaiende benen die blessures kunnen veroorzaken. „Waarom denken de clubs dat de competitie dit weekeinde stil ligt", verzucht Rijvers. „Toch om te voorkomen dat er blessures ontstaan. Voor mij is het al erg genoeg dat ik zoveel 'buitenlan ders' in mijn selectie heb die wel competitie moeten spelen". Rijvers heeft AZ'67 en ook Ajax, dat gisteravond tegen Vancouver White Caps - ook al een vervolg op een transfer, destijds van Krol - speelde met Tschcu-la Ling op de bank en Willem Kieft in de ba sis, gewezen op de eerder ge maakte afspraken, zodat van on wetendheid geen sprake kan Johan Neeskens stelde gisteren bondscoach Kees Rijvers rechtsgerust "Hij is medisch prima in orde" 17 Pc3 d5 P(Bxd5. 18 c4xd5 Lc7 «5. 19 Tn cl a8-a5. 20 Kgl hl «5 «4.21 Pb3clTc8cS. 22 Ld3xc4 Tc5xc4. 23 Prl d3 Dd8 M. 24 Tel-c4 T(8c8. 25 Tdl cl «3. 26 b2 h3 Te4xb4 Db6 «5. 28 TM a4 DaS «5.34 DH fS Dal dl. 35 Ta4xa3 Ddlxl 38 Kh2 «1 Ld2 f4. 37 .39 Kfl (2TcS-c2+ Kf2xc2 Tc8 c2*. i BRUSSEL (Belga) - Anderlecht heeft op de achtste speeldag van de Belgische voetbalcompetitie meer afstand genomen van zyn belagers. De Brusselse ploeg won thuis met 3-2 van Lokeren en zag concurrent AA Gent een punt verspelen tegen Beveren De voorsprong van Anderlecht op de verrassende nummer twee werd daardoor twee punten. Gent kreeg gezelschap van Stan dard Luik, dat weinig moeite had met Kortryk: 3-0. Het belangrijkste nieuws van de wedstryd in Luik was de voet blessure. waarmee international Ene Gerets tien minuten voor het eind het veld moest verlaten. De vleugelverdediger van Stan dard, die ook al de interlandwed strijd tegen Frankrijk moest mis sen, moet achter zyn meespelen in de WK-kwalificatiewedstryd tegen Nederland (aanstaande woensdag in Rotterdam) een vraagteken plaatsen. Uitslagen Standard Luik - Kortryk 3-0Ander lecht - Lokcrcn 3-2 Tongeren Winter- slag 10 Beveren AA Gent 0 0. Ware- gem - RWD Molenboek 1-0.. Mechelen - Club Luik 0-0 Antwerp Club Brugge 3-0., Cerkol Brugge - Beringen 3-2., Wa terschei - Lierse SK 0-0 I zijn. FC Utrecht voerde da^ ex cuus aan toen het vóór de inter land tegen Ierland tweede doel man Hans van Breukelen in een oefenpartij tegen de amateur club Hilversum opstelde. Rijvers: „Maar daar kan AZ niet mee aankomen Sinds dat toer nooi in Madrid weten ze exact hoe wy erover denken. Toen ik trainer was van PSV, had ik de naam altijd problemen te veroor zaken rond het Nederlands elftal. Maar deze dingen gebeurden bij mij nooit. Daar kun je de boeken op naslaan". Stelt Kessler zaterdag Hoven- kamp, Peters en Metgod toch op, dan kan dat gevolgen hebben voor de formatie van het Neder lands elftal. Rijvers: „Voorop staat bij mij het positieve resul taat dat we tegen de Belgen moe ten halen. Het gaat pas meespe len als ik twee spelers van gelijke kracht op de weegschaal moet leggen. Neem ik Jan of Piet, dan kan de balans doorslaan, dan laat ik het meespelen. En ik ben in de positie van afwegen, er zyn maar weinig spelers zeker van een plaats". Grieken geen partij voor INederlands tafeltemiisteam ATHENE (ANP) - Het Nederlandse tafeltennistcam heeft in de eerste wedstryd in het toernooi om de Europa cup voor landenteams Grieken land verpletterend verslagen 6-1 In de eerste wedstryd uit de compe titie van de eerste divisie bleek het Nederlandse drietal Ron van Span je, Anne Vlieg en Sandra de Kruiff, gisteren in Athene duidelyk te sterk voor de zich meestal taai verwerende Griekse tafeltennissers. Uitslagen Priftis - Van Spanje 9-21. 21-18. 18-21. Zikos - Vlieg 17-21. 8-21. Kalanou - Sandra de KruifT9-21, 10-21. PriftuvZikos - VliegVan Spanje 16-21 11-21. Zi kos Kalanou - Van Spanje/De Krui(T 19-21. 21-14 20-22. Pnfti» - Vbeg 21-16, 15-21, 13-21. Zikos - Van Sparye 21-17, 21-15

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13