uit" "Als iedereen zich in; kan honger de wereld Communist toch in vertrouwensfunctie bij PTT De Nederlandse Hongerstichting Vrouw mag haar aanrander niet neerschieten Brief hongerstichting aan regering en Eerste en Tweede Kamer Door Mr. Roel Schut Na drie jaar strijd: DONDERDAG 8 OKTOBER 1981 PAGINA 11 Bij de invoering van het luxe btw-tarief zou een deel van de meeropbrengst recht streeks gekoppeld kunnen worden aan de bestrijding van de honger in de wereld. Deze suggestie heeft de Hon gerstichting gedaan aan de regering en aan de fracties in de Eerste en Tweede Ka mer. Verder heeft de Hon gerstichting gevraagd om ondersteuning van een reso- Door Ametoes Timmerije Sinds een jaar kent Nederland een stichting, die in haar beleid af wijkt van de min of meer gebrui kelijke hulpverleningsvormen: De Hongerstichting. Wat is er nu zo anders? "Het verschil tussen de Honger stichting en andere organisaties die zich voor de honger in de 3e Wereld inzetten", zegt Jan de Lange, voorzitter van de Honger stichting, "is dat organisaties voor voedselhulp een directe vorm van hulpverlening kennen. De Hongerstichting probeert het hongerprobleem bij de mensen te laten leven. Zij gaan ervan uit, dat honger een oplosbaar pro bleem is. En omdat het een we reldwijd probleem is, moet ieder een zich ervan bewust worden, dat honger uitgebannen moet en kan worden", aldus De Lange De Hongerstichting ziet haar acti viteiten gesteund door de hon gerstaking van een Italiaans par lementslid en tevens lid van het Europese Parlement, Marco Pan- nella. Pannella begon zijn actie enige weken geleden uit protest tegen de honger in de wereld. Hij is van plan de hongerstaking vol te houden tot er afdoende maat regelen zijn genomen om ten minste vier miljoen mensen ge durende één jaar lang genoeg voedsel te geven om in leven te blijven. Op een persconferentie in Den Haag verklaarde Pannella niet te zullen hongerstaken tot de dood er op volgt. Hij laat zich door zijn medische begeleiders voorzien van zouten, mineralen en vitami nen. Pannella legde uit, dat het weinig zin heeft om tegen de dood van miljoenen te proteste ren door zelf dood te gaan. lutie van de Belgische Se naat, waarin het bijeenroe pen van de Veiligheidsraad wordt bepleit, aangezien het voortduren van de honger een regelrechte bedreiging is van de wereldvrede. Tenzij er acute maatregelen worden genomen, vreest de Hongerstichting, dat er voor het jaar 2000 één miljard mensen gestorven is van honger en ondervoeding. Behalve het Italiaanse parlements lid zijn er nog meer mensen die zich inzetten voor het hongerpro bleem. Zo heeft een aantal No belprijswinaars, waaronder onze landgenoten Jan en Nico Tinber gen, een manifest opgesteld ter bestrijding van de honger in de wereld. Dit manifest is mede on dertekend door om de andere de dinsdag vermoorde president Sadat van Egypte en Simone Veil, voorzitter van de Europese Parlement. Amerikaans voorbeeld In navolging van het Amerikaanse "Hungerproject" hebben Jan de Lange en Wim Slooten de Hon gerstichting in het leven geroe pen met als doel de "de publieke opinie over honger op wereld schaal te mobiliseren". De stich ting kent geen leden, maar draait geheel op donaties van sympa thisanten. "Sinds in 1977 in de Verenigde Sta ten het Hungerproject van start is gegaan, hebben zo'n anderhalf miljoen mensen zich achter dit 'hongerplan' geschaard. Het doel van de Nederlandse Honger stichting komt in grote lijnen overeen met het Hungerproject", zegt De Lange. "We hebben ver schillende van hun ideeën over genomen en er zijn over en weer contacten, maar de Hongerstich ting is een zelfstandige organisa tie. De stichting staat los van el ke politieke- of religieuse partij, onafhankelijk van elke denkrich ting", aldus Jan de Lange. Tijdens de komende Noord-Zuid- dialoog in Mexico zal er weder om naar oplossingen gezocht worden om de honger in de we reld te bestrijden. De Lange is vrij optimistisch over deze ko mende top-conferentie. "Het ligt niet in de lijn van de Honger stichting om met concrete plan nen voor de oplossing van het probleem te komen. Bovendien zijn wij niet voldoende op de 'De bereidheid om mee te werken aan structurele ver anderingen mag geen alibi zijn om dadenloos toe te zien bij de weerzinwekkende slachting die dagelijks plaatsvindt. Het redden van levens in het jaar 2000 is op dit moment een papieren be zigheid. Nu, op ditzelfde ogenblik creperen honderd duizenden mannen, vrou wen en kinderen door ge- hoogte van de 3e Wereld-proble matiek om te kunnen vertellen hoe het dan wel zou moeten. Wij zien ons gesteund door het in 1979 verschenen rapport van de Commissie-Brandt, waarin poli tici van velerlei signatuur heb ben ondergeschreven, dat de kloof tussen arm en rijk in de we reld dient te worden overbrugd. De commissie stelt in haar rap port, dat wanneer de rijke landen niets doen aan het hongerpro bleem, de honger ook hier zijn intrede zal doen. De commissie- Brandt zegt, dat daarom het hon gerprobleem een zaak is van ons allemaal", zegt Jan de Lange. brek aan voedsel, dat elders in de wereld in overdaad aanwezig is. Iedere twee se conden sterft ergens een kind van de honger. Tegelij kertijd verspilt de wereld in wederzijds wantrouwen en blinde zelfzucht, astronomi sche bedragen aan wapens een luxe uitgaven", aldus de Hongerstichting. De nationale economische problemen mogen niet ge- Bewustwording "Het is daarom, dat de Honger stichting er van uit gaat dat er iets gedaan moet worden aan de bewustwording van de mensen. Je kunt het vergelijken met het verschil in belangstelling voor een belangrijke voetbalwedstrijd en de Noord-Zuiddialoog in Me xico. De kranten zullen bol staan van de verslagen over een voet balwedstrijd. Radio- en televisie ploegen worden uitgezonden om ter plaatse te zijn. De in verhou ding natuurlijk veel belangrijker Noord-Zuidtop wordt met een berichtje afgedaan. Wanneer nu bruikt worden als voor wendsel om genoegen te ne men met de huidige Neder landse inspanningen op het gebied van ontwikkelings samenwerking. 'Die problemen zinken im mers in het niet bij de holo caust, die zich nu voor onze ogen afspeelt en waarvan niemand kan zeggen het niet geweten te hebben". de mensen zich bewust worden van het feit, dat iedereen in deze wereld te eten moet hebben, en dat het ook mogelijk is iedereen van voedsel te voorzien als er maar een gelijke verdeling is, dan zal de publieke opninie zich wijzigingen en de media zullen zich daaraan aanpassen. Het gaat de Hongerstichting dus vóór alles om de persoonlijke be trokkenheid van onze sympathi santen. Doot het ontplooien van eigen activiteiten zal het begrip honger meer aan de opppevlakte komen en steeds meer onder de mensen gaan leven", zegt Jan de Lange. Dagelijks sterven er 100.000 mensen aan de gevolgen van voedseltekort. Deze cijfers zullen voor niemand nieuw zijn. Via de media worden we er vrijwel dagelijks op ge wezen. Talloze hulpverleningsinstanties beijveren zich voor dat deel van de wereldbevolking, wat de eerste le vensbehoefte, voedsel, moet ontberen. Hoe ver mag iemand gaan om zich te verdedigen tegen aanvallers'' Deze vraag is opnieuw actueel geworden na de schietpartij in de Amsterdamse Bijlmer, waar vorige week een vrouw één overval ler doodschoot en een andere levensgevaarlijk verwondde Zuiver emotioneel gezien, zullen veel mensen de neiging hebben begrip te tonen voor de vrouw, die midden in de nacht door twee straatrovers bedreigd werd. Juridisch gezien is een dergelijk be grip niet zo snel aanwezig. In een rechtsstaat is eigenrichting, dat wil zeggen het voor eigen rechter spelen, terecht verboden Zo staan er in ons Wetboek van Strafrecht onder meer regels die het doden van medemen sen verbieden. Daarop is straf gesteld, zodat de overheid de kans heeft om tegen begaan onrecht op te treden. Uiteraard heeft ook de wetgever voorzien dat er situaties kunnen zijn waarin iemand de regels overtreedt om het vege lijf te red den. Artikel 41 van het Wetboek van Strafrecht duidt dit soort situaties aan als 'noodweer' en 'noodweer-exces'. Om met het eerste begrip, noodweer, te beginnen, daaraan heeft ons Wetboek van Strafrecht duidelijke eisen gesteld Er moet. zoals dat heet. sprake zijn van een onmiddellijke wederrechtelij ke aanranding van iemands persoon of goed Om in gewoon Nederlands te zeggen je moet aangevallen worden en daartegen mag je je verdedigen. Uit de arresten van de Hoge Raad over het begrip 'noodweer' blijkt duidelijk dat 'bedreiging' alleen niet voldoende is. Als je buurman met een moker in de hand op je toekomt is deze dreiging alleen niet voldoende om de klap die je hem met een bijl geeft te rechtvaardigen Als de feiten kloppen zoals die tot nu toe naar voren zijn gekomen in de zaak van de schietende vrouw in de Bijlmer, mag er ge sproken worden van een daadwerkelijke bedreiging De vrouw zou van achter zijn beetgegrepen en met een mes zijn bedreigd en zou daarop een pistool hebben getrokken, dat ze overigens zonder vergunning bij zich droeg. Ook al kan de feitelijke situatie onder het begrip 'noodweer' ge bracht worden, dan hoeft het beroep daarop nog niet ingewilligd te worden. Er moet namelijk ook een zekere evenredigheid zijn tussen de 'aanranding' en het daartegen gebruikte middel Ge zien het feit dat de vrouw na een waarschuwingsschot gericht geschoten schijnt te hebben, lijkt die evenredigheid hier zoek. Om aan bestraffing te ontkomen, zou dan nog wel een beroep gedaan kunnen worden op het zogenaamde 'noodweer-exces' zoals dat in de wet staat. Aangetoond moet dan worden dat de vrouw in de opwinding die de overval bij haar veroorzaakt heeft, in 'een hevige gemoedsbeweging' is geraakt Daarbij zal van de kant van de verdediging ongetwijfeld aangevoerd worden dat de vrouw al een keer was overvallen en dat in hetzelfde fiatgebouw al zeker zeven andere vrouwen slachtoffer van een overval wa ren geworden. De schrik en de angst zou dan de rechtvaardiging zijn voor het straffeloos blijven van de dader Mocht de rechter het beroep op zowel noodweer als noodweer exces afwijzen, dan zyn de jundische mogelijkheden om 'be grip' te tonen voor de daad nog niet uitgeput De rechter kan namelijk ook bij het bepalen van de strafmaat de omstandighe den waaronder de doodslag heeft plaatsgevonden laten meewe gen. Hij zou kunnen volstaan met een betrekkelijk lage straf. In West-Duitsland deed zich onlangs een soortgelijk geval voor waarbij de vraag gesteld werd hoe ver eigenrichting mag gaan Daar ging het om iemand die de moordenaar van haar kind in de rechtszaal doodschoot In dat geval kwam de Duitse rechter tot de conclusie dat de dader wel schuld trof, maar op begrip kon rekenen De betrokken vrouw werd veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf. Ze kon meteen na de uitspraak trouwens de gevangenis verlaten, omdat de straf gelijk was aan het voorar rest. Of dit in de Amsterdamse zaak ook zal gebeuren, is moeilijk te voorspellen. Allereerst speelt er de kwestie van verboden wa penbezit. waar ongetwijfeld een straf voor opgelegd zal worden. Daarnaast speelt ongetwijfeld mee dat het voor eigen rechter spelen moeilijk met straffeloosheid beloond kan worden Want dat gevaar zit erin als mensen zich gaan bewapenen om zich tegen overvallen te verdedigen. Dan loopje het risico datje zon wapen in alle opwinding rond een overval met dodelijk gevolg gebruikt. Dat gevaar heb je dan eigenlijk tevoren op de koop toe genomen. Natuurlijk zyn er redenen genoeg te vindon waarom mensen zich gaan bewapenen. Enquêtes onder slachtoffers van misdrijven hebben te zien gegeven dat met name gewapende overvallen de laatste jaren sterk zijn toegenomen. Maar of een. al dan niet illegaal, wapenbezit daar een goed antwoord op is, valt zeer te betwijfelen. DELFT - Zijn familie waar schuwde Peter Reek vier jaar geleden: „Weet waar je aan begint. Het lidmaat schap van de CPN kan je je carrière kosten. Is het je dat waard?" De nu 35-jari- ge elektrotechnisch inge nieur uit Delft is er achter gekomen wat het bete kent communist te zijn. Door Weert Schenk In november 1978 solliciteerde Pe ter Reek bij de PTT naar een functie op de afdeling kwaliteits bewaking telefoonkabels. Het betrof één van de 30.000 vertrou wensfuncties die de PTT in huis heeft. In dit geval was het wel zeer vertrouwelijk omdat de af deling toegang heeft tot het ka beinet van de NAVO. Reek ontving een aanstellings- brief. Hij kreeg de baan. zij het onder het formele voorbehoud dat het veiligheidsonderzoek geen problemen zou opleveren. Lange tijd hoorde de Delftenaar niets. Toen kwam er een tele foontje: ..Zeg je oude baan nog niet op. Het zit niet goed". Maar wat er mis was, wilde de PTT niet zeggen. Drie jaar lang is er vervolgens tot op het hoogste politieke niveau gevochten over de vraag of een actieve CPN'er werkzaam mag zijn in een vertrouwensfunctie bij de PTT. Een grote meerder heid van de Tweede Kamer on dersteunde vorig jaar februari de motie-Roethof, waarin de weige ring van de PTT om Reek in dienst te nemen wordt veroor deeld. Desondanks bleef de PTT- directie zich verzetten. Eind vorige week hakte de nieuwe minister van verkeer en water staat, de D'66'er Henk Zeeval- king. de knoop door: Reek mag een keuze doen uit enkele vacan te vertrouwensfuncties. Volgen de week gaat de CPN'er daarover praten. Het doet hem weinig dat de vacature waarnaar hij in '78 solliciteerde al is vervuld. Hij denkt het op een andere plek in zijn vakgebied, de informatie- transmissie, ook goed naar zijn zin te kunnen hebben. Peter Reek is erg blij met de beslis sing van Zeevalkmg. Hij noemt het een doorbraak voor de CPN „Het is de erkenning dat de CPN een gewone politieke partu is. De Koude Oorlog, toen de commu- nistenhaat een hoogtepunt be reikte, lijkt helemaal voorbij". Reek is dan ook niet bang dat hem het werken in zijn nieuwe func tie onmogelijk wordt gemaakt, bijvoorbeeld door zijn nieuwe collega's. „Mijn indruk is dat de meeste mensen meer naar de kwaliteit van de persoon kijken dan naar het lidmaatschap van de CPN". Een van de weinigen die hierover een afwijkende me ning met zich meedraagt, was di recteur-generaal Ph. Leenman, zegt Reek. De topman toonde zich sterk gekant tegen commu nisten in vertrouwensfuncties en heeft steeds vastgehouden aan het voeren van een zelfstandig personeelsbeleid. De vorige mi nister van verkeer en waterstaat, de VVD'er Tuynman. heeft daar aan niet willen tornen, ondanks de aangenomen motie in de Tweede Kamer en de adviezen van een commissie voor antece denten- en veiligheidsonderzoe ken. Reek zegt evenwel dat hij niet het eerste CPN-lid is dat een vertrou wensfunctie bij de PTT krijgt. Er zijn er al meerderen. Over hen zijn geen moeilijkheden geweest, omdat de personeelsafdeling in een bepaald district er geen punt van maakte. De ene personeels chef laat zich wel iets aan een veiligheidsonderzoek gelegen van de CPN minder belangrijk en krijgt je persoonlijke visie juist meer gewicht Ik denk dat ik door de toestanden rond die sollicitatie minder fanatiek CPN'er ben geworden, minder dogmatisch. Ik ben het betrekke liggen; de andere doet er niets mee. Ze vullen het beleid geheel naar eigen inzicht in. Dat betekent niet dat sommige personeelsfunctionarissen kun nen vasthouden aan een anti- CPN-beleid, gelooft Reek. Ze zouden een afwijzing van een communist wellicht kunnen ver klaren met het argument dat an dere sollicitanten beter waren. Reek: „Dat kan waar zijn. Maar ze moeten wel erg uitkijken. Eén foutje, en ze krijgen een hoop ge donder". Bij Reek zelf is ook zo'n foutje gemaakt. „Vreemd genoeg hebben ze bij mij vergeten om in een eerder stadium een veilig heidsonderzoek te doen. Die fout hebben ze willen herstellen en daarmee zijn ze het schip inge gaan". De aifaire, die nu ten einde lijkt, heeft op zijn persoonlijk leven ook invloed gehad. Niet alleen op de huiselijke omstandighe den. maar ook op zijn levensvi sie. Niet dat Reek van zijn geloof is gestapt, maar Reek bekijkt het lidmaatschap van de CPN toch met andere ogen. Hij is gaan na denken over wat het lidmaat schap hem waard is. „Mijn overtuiging ligt weliswaar dichtbij die van de CPN. maar komt toch niet geheel overeen met het partijprogramma Voor mu geldt met dat ik lid ben ge- Peter Reek kijkt na deze affaire toch wel wat anders tegen het lidmaatsch ap van de CPN aan. worden om het de partij allemaal verder te laten uitzoeken. Nee. ik wil zelf wat en de CPN kan me daarbij het best van dienst zijn" „Vanuit dat oogpuntvervolgt Reek, „wordt het lidmaatschap lijke van de dingen gaan inzien Uiteindelijk heeft mijn familie ongelijk gekregen, mijn carrière is niet gebroken Maar ik had nooit gedacht dat het CPN-lid maatschap zoveel problemen met zich mee zou brengen *Jan de Lange rechts) en Wim Slooten van de Hongers- tichten lopen een "honger- wach t" op het Haagse Binnenh of- Foto: De Hongerstic hting)

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11