LEIDSCH ÉH DAGBLAD Moordaanslag op Sadat Werk jongeren ten koste van ouderen Rechtbank achter zigeiuier- beleid Uitlatingen niet strafbaar Bouwmalaise nog zeker vijf jaar dagblad voor leiden en omstreken - a,,bgl-'" Politie bemiddelt bij betalen losprijs' voor gestolen schilderij Dreigende taal van Gaddafi Egyptische president beschoten tijdens parade 'Ruim 10% duinen verdwenen' Berbers bezetten 'Le Monde' DINSDAG 6 OKTOBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36594 örecieur G tooeroi S"#*1 Adj.-hooldredadeur R.O. Paauw Voor W nrv n ookAm HAARLEM (GPD) - Het schil derij "De Zwerver", een van de belangrijkste werken van Jan sluijter, is terug in het Haarlems museum. Het ge stolen doek kwam onge schonden boven water nadat de verzekeringsmaatschappij bereid bleek 4000 gulden te betalen om te voorkomen dat het schilderij beschadigd zou worden. Bij de transactie tussen de ver zekeraars en criminele krin gen heeft een adjudant van de Haarlemse politie bemid deld. Voor de bemiddelings poging van de Haarlemse po litieman werd toestemming verleend door de Haarlemse hoofdofficier van justitie mr. H.W. Remmerts de Vries. Volgens het Haarlemse parket hadden de dieven gedreigd het schilderij te vernielen wanneer voor een bepaalde dag het bedrag niet zou zijn voldaan. In de bemiddeling ziet Remmerts de Vries geen oneigenlijke taak voor de po litie. "Het gaat op een civiele transactie". Overigens benadrukte de hoofdofficier dat er geen sprake van is dat de strafver volging en opsporing van de dieven wordt stopgezet. "Zo dra bekend is wie bij de dief stal van het doek betrokken was wordt er handelend op getreden", aldus Remmerts. Rechtbank: Geertsema doelde op meelopers ARNHEM (GPD) - Mr W. J. Geertsema, commissaris der ko ningin in Gelderland, hoeft zijn vermoeden dat kraakacties mede worden gefinancieerd met de op brengst van bankovervallen niet te herroepen. Dit heeft vice-pre sident mr. E. Wijtema van de rechtbank te Arnhem vanmor gen bepaald. Het Landelijk Ener gie Komité (LEK) had tijdens een kort geding geëist dat Geert sema in een persbericht zijn uit latingen zou intrekken. In een vraaggesprek met het televi sieblad van de AVRO liet Geert sema zich onlangs ontvallen dat meelopers rond kraak- en anti- kernenergieacties zich zouden bedienen van de opbrengsten van bankovervallen. Het LEK voelde zich aangeproken en spande een kort geding aan. Mr. Wijtema zei vanochtend in zijn vonnis dat naar zijn oordeel Geertsema met zijn gewraakte uitlating niet doelde op de actie voerders die juist opvallen door een grote mate van opofferings gezindheid. Geertsema heeft vol gens de rechtbankpresident uit sluitend bedoeld op ..meelo pers". i het BREDA (ANP) - De Staat der Ne derlanden heeft niet onrechtma tig gehandeld jegens de groep in Breda verblijvende zigeuners. Dit zegt de president van de rechtbank in Breda, mr. J. Mend- lik, in zijn uitspraak in het kort geding dat dé 106 zigeuners had den aangespannen tegen de staat. Aan de zigeuners is een verblijfs vergunning voor Nederland ge weigerd. Tegen deze weigering zijn zij in beroep gegaan bij de Raad van State. In afwachting van de afloop van deze procedu re wil de groep in Nederland blij ven. De staatssecretaris van jus titie heeft echter laten weten de uitspraak van de Raad van State niet te willen afwachten. Dit be leid acht de president van de rechtbank in Breda volledig rechtmatig, zo blijkt uit zijn uit- spraak. "Egypte en Soedan spelen met vuur" BEIROET (UPI) - De Libische lei der kolonel Gaddafi heeft ver klaard dat hij zich geen moeite zal sparen de regimes van Egyp te en Soedan van de presidenten Sadat en Nimeiry ten val te bren gen. "Laten de volken van Soe dan en Egypte, samen met het Soedanese volksleger, dit horen: wij zijn met onze financiële hulp bronnen, wapens en bloed met jullie tot de bevrijding daar is", aldus Gaddafi. Gaddafi waarschuwde Nimeiry te gen inmenging in de binnenland se zaken van het naburige Tsjaad (waar Libische troepen zijn ter ondersteuning van het bewind). Wij waarschuwen Nimeiry en Sa- dat dat als zij met vuur blijven spelen zij zichzelf zullen bran den" Ontslag 175 man bij Thomassen RHEDEN (GPD) - Bij ma chinefabriek Thomassen Holland b.v. in Rheden verdwijnen 240 arbeids plaatsen. De drastische inkrimping van het personeelsbestand zal voor slechts een beperkt deel worden bereikt door natuulijke afvloei ing en door interne overplaatsing binnen het Rijn-Schelde-Verol- me-concern, waarvan Thomas sen een volwaardige dochter is. Voor zeker 175 werknemers van de Rhedense machinefabriek bete kent deze reorganisatie ontslag op korte termijn. Thomassen Holland b.v. verkeert al jaren in de rode cijfers. Buien en veel wind Veel bewolking: en enkele buien. Mini mumtemperatuur omstreeks 10 gra den, middagtemperatuur ongeveer 13 graden. Krachtige lot harde aan de kust moge lijk stormachtige zuidwestenwind. 7 Oktober 1981 Zon op: 06.50 uur, zon onder: 18.05 uur. Maan op: 15.33 uur, maan onder: 00.05 Waterstanden te Katwijk: Hoogwater om 9.15 uur en 21.47 uur. Laagwater om 4.25 uur en 16.59 uur. DEN HAAG (ANP) - Sinds de helft van de vorige eeuw is het oorspronkelijk karakter van de duinen sterk aange tast. Ruim een tiende van het duingebied is geheel ver loren gegaan. In ongeveer de helft van de kustduinen zijn de natuurwaarden sterk tot matig achteruit gegaan. Uit breiding van menselijke ac tiviteiten of nieuwe aansla gen op de natuur zijn in het gehele duingebied ontoe laatbaar. Dit zijn de uitkomsten van een uitgebreid onderzoek van drie afgestudeerden van de Landbouwhogeschool in Wageningen. De duinen tussen Bergen aan Zee en Hoek van Holland zijn in de afgelopen honderd jaar het sterkst veranderd. Vooral onder invloed van de waterwinning is het meren- deel van de valleien in dit gebied verdroogd. Daar naast zijn vele valleien ver ruigd onder invloed van in filtratie met oppervlakte water ten behoeve van de drinkwatervoorziening. De zandwinning, waarbij com plete duinen verdwenen, is bijzonder groot geweest. Stadsuitbreiding van Den Haag en die van de meeste zeedorpen, de Hoogovens en Europoort hebben een aan zienlijk deel van het duin- terrein voor zich opgeëist. De Vereniging van Waterlei dingbedrijven (Vewin) noemt het rapport eenzijdig en ongenuanceerd. Het rap port is onvolledig en bevat onvoldoende gegevens, waarmee het aandeel van de waterwinning en de infiltra tie aan de achteruitgang van de duinnatuur kan worden aangegeven. SCHIPHOL Vanmorgen arriveerde Johan Neeskens op de vlieg haven Schiphol. De voetballer van New York Cosmos zal in de komende dagen een grondige test van bondscoach Kees Rijvers ondergaan. Mocht Neeskens door Rijvers fit worden verklaard, dan is het nog niel zeker of de voetballer de interland Nederland-België volgende week woensdag zal meemaken. New York Cosmos eist dat de KNVB Neeskens voor vier miljoen gulden verzekert. De voetbalbond daarentegen wil maar tot de helft van dat bedrag gaan. Ook plan voor kortere werktijden Nota Van Dam: DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Hedy d'Ancona heeft aangekon digd dat op korte termijn een arbeidstijdverkorting per dag moet worden in gevoerd om vrouwen en jongeren aan een baan te helpen. Een ander plan om jongeren aan een baan te helpen, is toe te staan dat bedrijven die reorga niseren ouderen vanaf 57V4 jaar mogen laten afvloeien. Tot voor kort bestond op het mi nisterie van Sociale Zaken de fi losofie dat ouderen, ook bij reg- organisaties van een bedrijf, zo lang mogelijk aan het werk moe ten worden gehouden. De reden daarvoor is, dat zij eenmaal werkloos nooit meer werk aange-- boden zullen krijgen. „In deze tijd van grote werkloosheid kun je je nu afvragen of dat een goede gedachte is. We vragen ons nu af, wat beter is een bijzonder hoge jeugdwerkloosheid of het toe staan, dat in bepaalde gebieden ouderen eerder afvloeien", aldus het ministerie. jaren de vut-regeling gekomen. De meeste werknemers hebben nu de gelegenheid op 62-jarige leeftijd op vrijwillige basis uit het arbeidsproces te treden. Het ministerie wil nu bevorderen dat oudere werknemers bij reorgani satie op 57 V£ jaar ontslagen wor den, op voorwaarde dat ze op 62- jarige leeftijd in de vut terecht komen, waarvoor premie is be taald. Gaat het bedrijf niet ak koord met de vut-regeling, dan moet de vut-uitkenng aan het Rijk worden overgemaakt. CAIRO (AP/AFP/DPA/Reuter/UPI) - President Anwar Sadat van Egypte is omstreeks 12.00 uur vanmiddag neergeschoten tijdens een militaire parade in Cairo. Zijn persoonlijk secretaris, Fawzi Abdel-Hafez, zou zijn gedood, terwijl een aantal andere diplomaten ver wondingen opliep. Volgens ooggetuigen werd vanuit militaire voertuigen door Egypti sche soldaten het vuur op hem geopend met een machinegeweer. Sa dat zou, nog in leven, met een helikopter zijn afgevoerd naar een ziekenhuis. Ook vice-president Hosni Mubarak en minister van de fensie Abdel Halim Abu Ghazalla zouden zijn getrofTen. Volgens de Libische radio echter zou Sadat tijdens de reis in de heli kopter zijn overleden. Nog niet bekend was vanmiddag hoe ernstig de president is ge wond. Via de Egyptische radio werd kort na de aanslag gezegd dat de president in veiligheid was gebracht. Later werd via de televisie meegedeeld dat hij ge wond was. Het Amerikaanse te levisiestation ABC wist te mel den dat de verwondingen ernstig waren. Een officiële verklaring is nog niet afgelegd. De "Onafhankelijke organisatie voor de bevrijding van Egypte" heeft zich in een telefoongesprek met het UPI-kantoor in Beiroet vanmiddag verantwoordelijk ge steld voor de aanslag. De mede deling werd gedaan in het ara- bisch met een Egyptisch accent. De parade werd door radio en tele visie uitgezonden. Nadat vuur van machinegeweren en ge schreeuw werden gehoord, wer den de uitzendingen onderbro ken. Daarna werden nationalisti sche marsen uitgezonden. In Cai ro zijn alle straten afgesloten die de stad verbinden met de ooste lijke buitenwijk waar de parade werd gehouden. De Nederlandse ambassadeur in Cairo, Koster, verklaarde om één uur voor de Nederlandse radio dat een handgranaat in de tribu ne werd geworpen, terwijl gelijk tijdig met machinegeweren het vuur op de president werd ge opend vanuit een militair voer tuig. Sadat zou naar de grond zijn getrokken en vervolgens zijn afgevoerd. Leden van een Ameri kaanse televisieploeg verklaar den dat vanuit drie anti-tankeen heden werd geschoten in de rich ting van Sadat. Na de aanslag brak paniek uit onder de duizen den mensen die de militaire op tocht bijwoonden. De parade werd gehouden ter her denking van de achtste verjaar dag van de oktoberoorlog in 1973 met Israël. In de laatste driejaar heeft Sadat zich veel vijandig heid vanuit de Arabische wereld op de hals gehaald door vrede te sluiten met Israël. Eén van de di recte gevolgen van deze stap was dat Egypte uit de Arabische ge meenschap werd gestoten. Vij and nummer één van Sadat is de leider van Libië, kolonel Muam- mar Gadaffi, die gisteren nog het Egyptische volk zijn steun toe zegde bij het ten val brengen van de president. Sadat maakte vorige maand ook vijanden in eigen land door mas sale arrestaties te laten verrich ten onder tegenstanders van zijn regime, waarvan voornamelijk islamitische fundamentalisten het slachtoffer werden. 24 PAGINA'S Morgen begint de Kinderboekenweek PAGINA 17-1M9 Kantoor Arabische Liga niet gewenst Druk van Reagan op Amerikaans congres Gulden nog sterker dan werd verwacht DEN HAAG - De werkgelegen heid in de bouw zal dit jaar nog sterk afnemen met 32.000 man jaren ten opzichte van vorig jaar. Ook volgend jaar zakt de bouw verder in. Pas daarna is licht herstel te verwachten. Minister Van Dam van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening geeft in een nota aan de Tweede Kamer echter aan dat van 1981 tot 1986 met een totaalverlies van 40.000 manjaren rekening moet worden gehouden. De nota Bouwprognoses 1981-1986 is deels gemaakt op basis van de begroting voor 1982. De regering is nog bezig die begrotingen, nog opgesteld door het vorige kabi net. bij te stellen. Het is daarom mogelijk dat ook de prognose aangepast kan worden. Somber werkgelegenheid in de bouwnij verheid. Vorig jaar zakte de werkgelegenheid al in met 11.000 manjaren (een manjaar is een jaar werk voor één persoon) tot totaal 396.000. Voor dit jaar wordt een sterke terugval met 32.000 manjaren verwacht. In 1982 wordt een verdere daling met 13 000 berekend. Die drie jaar samen leveren dan een te ruggang van 56.000 mapjaren op. Het lichte herstel daarna, vooral voorzien in de bouw van be dril fshuisvesing. levert daar tegenover niet meer op dan 5000 manjaren erbij De minister denkt daarom met dat de eerst komend jaren het hoge niveau van de late jaren zeventig weer bereikt kan worden De werkgelegenheid in de bouw is vooral in het zuiden van Neder land sterk. In het westen, waar de woningnood het grootst is. blijft de teruggang beperkt LEIDSCH DAGBLAD Staatssecretaris d'Ancona De sociale wetgeving laat toe dat werknemers van 57l/2 jaar en ou der eerst een halfjaar ww krijgen en daarna tot aan de pensioenge rechtigde leeftijd wwv. In veel cao's wordt de werkgever ver plicht tot de pensioengerechtig de leeftijd een aanvullend salaris uit te betalen, zodat de af te vloeien werknemer 100 percent van zijn salaris behoudt. Dit me de om de pensioenopbouw niet te verstoren. Daartussendoor is in de afgelopen P*™S?PAol0??lVi".V5?'B Journalisten beloofden wel reke- ning te houden met de verwijten Algerijnse Berbers hebben gis teravond de redactielokalen van de Franse avondkrant "Le Mon de" enige tijd bezet gehouden. Ze eisten de openbaarmaking van een communiqué over mis standen in de Algerijnse provin cie Kabylie, hetgeen de krant weigerde. de bezetters. Deze vonden dat de krant te sterk het Algerijn se regeringsstandpunt weergeeft en niet de waarheid schrijft over arrestanten (Berbers) die ver geefs pogen erkend te worden als politieke gevangenen. Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S. v.p. bon ingevuld in een open enveloppe lor.oer postieyd opsturen neer L eidsch Degbled. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krent komt SNEL in de bos.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1