lol Rijvers wacht op antwoord Cosmos Vrijuit Kortsjnoi: nog niet strijdlustig U KUNT NU STAATSLOTEN KOPEN. Van Moer ontbreekt herschi aan in DINSDAG 6 OKTOBER 1981 SPORT PAGINA 13 door Ruud Paauw Bij het Internationaal Olym pisch Comité (IOC), dat hoge college dat altijd zo nauwge zet over de Olympische mei need waakt, is dan eindelijk de kogel door de kerk. Voor het eerst in zijn 87-jang bestaan heeft het IOC een vrouw in zijn gelederen opge nomen. Wat zeg ik, één vrouw, twee vrouwen tege lijk: de Finse oud-atlete Pirjo Haegmann (drie keer deel neemster aan de Spelen) en de Venezolaanse Flor Isava Fonseca, ex-amazone en ver der aangeduid als 'de schoonmoeder van de Duitse ruiter Hans Günther Wmkler". Dat laatste heeft hopelijk niets met haar be noeming uit te staan. Het werd de hoogste tijd, hoor, dat vrouwen die heilige man- nentempel betraden. Maar ja, de IOC-voorzitters die er in die kleine 90 jaar zijn ge weest, waren zonder uitzon dering van zeer behoudende snit. De grote Pierre de Coubertin wilde vrouwen niet eens als deelneemsters aan de Olym pische Spelen hebben, laat staan als mede-bestuurslid. Toen hij al jaren voorzitter-af was, sputterde hij er nog over. (Pikant detail: thuis zat De Coubertin danig onder de plakzijn vrouw was een ij- zersterke dame die 101 jaar werd). Zijn opvolger, de Belgische graaf Baillet Latour heeft er naar mijn weten nooit een woord aan vuil gemaakt. De oude houwdegen Avery Brunndage deed nogal knor- rig-formeel over vrouwen in het IOC. "We kunnen geen ge schikte vinden", zei hij wel eens, maar je hóórde hem denken: ajakki-bah. Lord Killanin uitte zich er vaag over, zoals hij in zoveel zaken vaag bleef. Onder die Spanjaard, Samaranch, is het dan ten slotte toch ge beurd. Sinds 1966 geldt dat leden van het IOC op hun 72ste jaar moeten opkrassen. Die bepa ling was hard nodig, omdat een groot aantal Olympiërs zich als het ware met touwen en kettingen aan hun zetel had vastgebonden. Het leek soms wel een rusthuis. Trou wens, IOC-leden die vóór 1966 zijn benoemd, mogen tot het einde hunner dagen blijven zitten. Het IOC-lid voorZuid- Afrxka, Reginald Honey, geïnstalleerd in 1946, is er zo eentje. De man telt al meer dan negentig lentes, maar blijft op post. waarschijnlijk uit angst dat bij zijn vertrek geen nieuwe Zuidafrikaan wordt benoemd. In het algemeen kan worden ge zegd dat het een club van vijf tigers en zestigers is. In de tijd van De Coubertin voor namelijk bestaand uit bloed en militaire adel (pasja's, markiezen, hertogen, gene raals), nu hellend naar geld en industriële adel. Vandaar dat ik het zo verdócht vind dat het IOC die Finse oud-atlete heeft benoemd. Dat mens is dertig. Dertig!! Zijn de IOC-bokken soms op zoek naar groene blaadjes? Seoel Het recente Olympische congres in Baden-Baden (de Olym piërs zoeken voor hun bijeen komsten altijd geriefelijke oorden op, nooit tref je hen aan op plekken waar het grauw overheerstheeft be paald dat in 1988 de Spelen in de Zuidkoreanse hoofdstad Seoel zullen plaatsgrijpen. O. moeder, dat wordt weer kéét. Want de mensenrechten slaan in Zuid-Korea niet hoog op de prioriteitenlijst. En of Noord- Korea, dat zijn buurman van kop tot teen verafschuwt, keu rig zal blijven toekijken hoe Seoel een propagandistisch slaatje uit de Spelen slaat, is maar zeer de vraag. Kortom: actievoerders, wilt u maar vast de spandoeken in de grondverf zetten'' Iemand slootte mij onlangs aan en zei waarom worden grote sportevenementen toch zo vaak in dat soort landen ge houden? Het antwoord is sim pel. Omdat gewone democratieën er nauwelijks nog de kans voor krijgen. Stel we willen de Spelen in Ne derland houden. Als het niet- kleinzielige bedrag dat ermee is gemoeid, wordt vastge steld. roept links meteen woest: "Voor dat bedrag zou den we zo-en-zoveel crèches, moeder-mavo's en buurt- en clubhuizen kunnen neerzet ten". En rechts schreeuwt: "Wel geld voor spelletjes, hè, en niet voor atoomkoppen en kernraketten". Weg Spelen. Maar in Argentinië. Philippij- nen enz. enz. graaien poten taten even in de staatsruif en zeggen: "Hier is drie miljard, organiseren maarwie zijn kop er over durft open te doen gaat meteen het cachot in". Het is' even eenvoudig als treu rig. Knuffelen Als je de echte problemen waar mee een sport kampt niet te lijf wilt gaan dan kun je je als afleidingsmanoeuvre in elk geval vreselijk druk ma ken over flauwekul. Dat moe ten enige hoge functionaris sen van de zo belangrijke In ternationale Voetbalfedera tie (FIFA) ook hebben ge dacht Vandaar dat zij zich plotsklaps verontrust tonen over die "onmanlijke omhel zingen" door spelers na het scoren van een doelpunt. De woordvoerder van de FIFA spreekt in dit verband over "overdreven demonstraties". Geheel mee eens. Je kunt een ge voel van géne vaak niet on derdrukken als je ziet hoe be zwete kerels elkaar na een schot in het net beetgrxjpen. Maar de FIFA kan toch wa ratje wel belangrijker zaken aan de orde stellen. Omhel zende kerels doen elkaar in elk geval geen zeer (ten min ste dat hoop ik) maar voor er een doelpunt valt, willen ze de tegenpartij meestal met grote ijver het ziekenhuis in proberen te schoppen. Zou de FIFA zich om de verruwing niet wat drukker maken? Dan is er de criminaliteit bui ten de krijtlijnen (hoe beteu gel je het gajes) en niet te ver geten het spelregelboekje dat sinds 1925 geen ingrijpende wijziging meer heeft onder gaan. Allemaal zaken waarover de FIFA zich eerst behoort te be kommeren alvorens het lief- deleven-te-velde aan te pak ken. Gegniffeld heb ik overigens om de mening van de technische commissie van de FIFA. "dat de doelpuntenmaker uitslui tend gefeliciteerd dient te worden door de aanvoerder of de speler die de beslissende pass gaf'. Er moeten volgens haar "maatregelen worden genomen tegen spelers of offi cials die een doelpunt uitbun dig vieren". Ik zie al ooor me hoe dat straks gaaf Heerlijk. Arbiter tot speler "Waarom staat u uw spits zo te knuffe len'* U bent noch de aanvoer der noch degene die de beslis sende pass verzond". Speler Maar scheids, ik riep tegen Jan dat die bal meteen door moest naar Piet Dus ik ben zogezeit de geestelijke vd- der van die pass Arbiter: "De reglementen ken nen geen geestelijke vaders van passes, meneer. U staaf hier volstrekt wederrechtelijk uw spits te zoenen. U krijgt van mij geel. meneer. Wegens overspel". Praatpaal We zijn het er allemaal over eens er moet minder worden gepraat en aanzienlijk beter gevoetbald. Maar bij Feye- noord zijn ze daar kennelijk nog niet achter. Er is daar een aparte "praatpaal" be noemd om de sores van de spelers aan te horen: meneer Fred Blankemeijer Je zou toch zo denken dat er met Je- zek, Weslerhof en Stephan in de buurt voldoende afgekletst kon worden. Maar nee er moest nóg iemand bijkomen. Eens komt de dag dat 18-ka- raats welzijnswerkers de Kuip binnenrukken. Ach. en ik heb nog de tijd mee gemaakt datje maar één keer "Hand-in-hand kameraden" hoefde te zingen en alle pro blemen in Rotterdam-Zuid verdwenen schielijk onder het krijt van de penaltystip. Hond Zaterdag naar Quick Boys- RCL geweest En genoten Vrolijk, opwindend potje Beide ploegen had tk dit sei zoen nog met zien spelen, dus ik ving twee vliegen in één klap. RCL vond ik vergeleken bij vorig seizoen een stuk rij per geworden, rustiger en ze ker produktiever Een kam pioenskandidaat'' Mogelijk. Ik vind de ploeg wat licht en daardoor wellicht in harde duels kwetsbaar Quick Boys kan veel beter dan de wat ar metierige positie op de rang lijst aangeeft. Maar de Kat- wijkers moeten wel 90 minu ten lang de kop erbij houden. Die mooie 3-1 voorsprong ga ven ze nu wel heel simpel uit handen. Dat wil ik niet meer meemaken. De RCL-spits Dick v d. Bijl zorgde in de wedstrijd voor een koddig intermezzo. Op ze ker moment kroop hij op han den en knieën naar scheids rechter Storm toe Van der Bijl: "Die man stond op een ontzettende manier naar me te brullen HIER, HIER. Ik dacht o, gut, hij is de baas ?n ik moet zeker de hond voorstellen. Ik vond het bar. Voetballen doe ik al een jaar of vijftien Ik heb nooit wat met scheidsrechters ge had. Met mij valt altijd te praten. Maar dan moet zo'n man wel een beetje redelijk Zijn" De moraal een scheidsrechter moet terughoudend zijn met het etaleien van zijn macht, met name bij spelers die met als querulant bekend staan. MERANO (ANP) - Viktor Kortsjnoi heeft zich in de derde partij van de tweekamp tegen Anatoli Karpov om het wereldkampioenschap schaken enigszins hersteld van zijn allerminst florissante ouverture. De uitdager hield gisteren de partij in evenwicht en accepteerde op de 41s- te zet het via hoofdscheidsrechter Klein door Karpov uit gebrachte remise-aanbod. Door dat resultaat blijft de stand 2—0 voor titelhouder Karpov. Sprankelend was de derde match tussen beide grootmeesters aller minst. Kortsjnoi bracht zijn be kende opening op het bord en Karpov week op de negende zet af van de partij die afgelopen donderdag hem de eerste winst bracht. De complicaties waren niet van dien aard, dat één van beide spelers een overwicht ver wierf. Beide combattanten maakten jacht op de strategische velden en al snel werd duidelijk dat er gisteravond in Merano van weinig strijdlust sprake was. Het was trouwens voor velen een verrassing dat de derde partij in derdaad plaats vond. Menigeen had verwacht, dat Kortsjnoi na zijn zeer zwakke start een time out zou aanvragen. Zelf gaf de uitdager die geruchten het nodi ge voedsel door zondag na zijn tweede nederlaag kortstondig zijn biezen te pakken. Hij vertrok met Petra Leeuwerik met onbe kende bestemming, richting Zwitserland. Dat bleek later om de pers op een dwaalspoor te zet ten. In werkelijkheid verbleef Kortsjnoi even buiten Merano. Gistermiddag keerde hij tot veler verrassing terug en maakte hij aan alle speculaties een einde door klokslag vijf de eerste zet te doen. In het kamp van Karpov was men verbaasd over de terugkeer van de uitdager. Batoerinski, de dele gatie-chef van de wereldkam pioen, had diverse keren bij hoofdarbiter Klein geïnformeerd of Kortsjnoi wel van de partij zou zijn. Ingewijden houden het er op, dat Kortsjnoi geen moment serieus overwogen heeft niet in het strijdperk te treden. De 50- jarige ex-Rus weet. dat de bijge lovige Karpov een bloedhekel heeft om op maandag te spelen en alleen al om die reden stond Kortsjnoi erop de derde partij te spelen. De derde partij heeft het volgende ver wit: Kortsjnoi Opening: Dame-gambiet Tartakower- variant. 1 e2-e4 e7-e6 2. Pbl-c3 d7-d5 3. d2-- d4 Lf8-e7 4. Pgl-f3 Pg8-f6 5. Lcl-g5 h7-h6 6 Lg5-h4 0-0 7 e2-e3 b7-b6 8. Tal-cl Lc8-b7 9 Lfl-e2 d5xc4 10. Le2xc4 Pb8-d7 11 0-0 c7-c5 12. Ddl-e2 a7-a6 13. a2-a4 Pf6-e4 14 Pc3xe4 Lb7xe4 15 Lh4-g3 Dd8-c8 16 d4xc5 b6xc5 17. Pf3-d2 Le4-c6 18 ADVERTENTIE neder-lari f. /r\i sloberiJ Verkoopadressen in de Gouden Gids Per giro spelen kan ook Bel voor inforrhatie: 070-469647 MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ. Neeskens nog niet 'verzekerd' van plaats Hoewel Karpov er een bloedhekel aan heeft om op maandag te spelen, werd hij ook gisteren niet verrast door uitdager Kortsjnoi. tegen Gary Kasparov, de 18-jari- ge gedoodverfde opvolger van b2-b3 Tf8-d8 19. Lc4-d3 Dc8-b7 20 f2-f3 Pd7—f6 21. Tfl-dl Pf6-d5 22. e3-e4 Pd5-b4 23.Ld3-bl Ic6-e8 24. e4-e5 Pb4-c6 25.Lg3-f2 Pc6-d4 26. Lf2xd4 Td8xd4 27. Lbl-e4 Le8-c6 28. Le4xc6 Db7xc6 29. Pd2c4 Ta8-d8 30. Tdlxd4 c5xd4 31. De2-d3 Le7-b4 32. g2—g3 Td8-b8 33 Kgl-g2 Lb4-c3 Voor Jan Timman is de program matisch als rustdag opgenomen vierde dag van het internationale schaaktoernooi in Tilburg be paald geen vrije dag geworden. De Amsterdamse grootmeester verbleef een dikke vijf uur achter het schaakbord om de twee afge broken partijen tegen Boris Spasski en Robert Hübner uit te spelen. Het werd voor Timman een lucratieve middag. Hij haalde anderhalve punt - winst op Spasski en remise tegen Hüb ner - uit de twee zittingen en klom door die resultaten naar de tweede plaats. Die deelt hij met Kasparov, Beljavski en Ljuboje- vic. Het viertal heeft een half punt achterstand op koploper Andersson, die in de voorgaande drie ronden twee volle punten en een halfje veroverde. Door deze ontwikkelingen kan Tim man terugzien op een zeer geslaagde opening van het vijfde toernooi in Tilburg. Zeker gezien zijn tegenstanders in deze eerste drie renden (Petrosjan. Spasski en Hübner) mag er van de Am sterdammer veel verwacht wor den in het verloop van deze sterkste twaalfkamp ter wereld Vandaag speelt Timman met wit wereldkampioen Karpov. ZEIST (GPD) - Rijvers heeft Jo- han Neeskens weer in de Oran je-familie opgenomen en moest na een medisch onderzoek doel man Piet Schrijvers schrappen. Tenslotte heeft hij in de groep van 22 voor de belangrijke kwa lificatiewedstrijd tegen België volgende week woensdag in het Feyenoordstadion geen plaats ingeruimd voor Simon Tahama- ta. Van de 22 vallen er aan het einde van de week zes af. Wie dat zul len zijn, hangt af van blessures en de test die Johan Neeskens deze dagen in de Zeister-bossen moet afleggen. Rijvers' onzeker heden worden gevormd door de blessure van Ruud Krol, Frans Thijssen (hij voelt zich weer fit) en Johnny Rep (hy is na een blessure weer inzetbaar bij St. Etienne). Hans van Breukclen vervangt Schrijvers tegen de Belgen. De doelman van FC Utrecht stond twee keer eerder stram in de houding by het volkslied, twee maal in duels waarin minder op het spel stond. In Eindhoven te gen de Westduitsers en in sep tember in de vriendschappelijke partij tegen de Zwitsers. Vergeleken met de groep van 22 die Rijvers opgaf voor de inter land tegen Ierland zijn er dne wijzigingen. Als derde doelman werd Haarlem-keeper Edward Metgod aangewezen, voor PSV- BRUSSEL (ANP) - Wilfried van Moer en Ludo Coeck ontbreken in de selectie van het Belgisch elftal, dat woensdag 14 oktober in Rotterdam aantreedt tegen Neder land in het WK-kwalificatieduel. Sneldcrs (Lokeren). Erwin VandenBergh (Lierse) en Re- né VanderEycken (Genua) Steve Heighway zal geen deel uitmaken van het Ierse elftal dat aantreedt tegen Frank rijk. Heighway. die tot nu toe alle interlands in de voorron de heeft meegemaakt, heeft coach Hand meegedeeld dat hij niet fit genoeg is. De voor malige spitsspeler van Liver pool komt tegenwoordig uit voor de Noordamenkaanse profclub Minnesota Kicks Gerry Daly, die in de wedstryd tegen Nederland (2-2 in Rot terdam) niet van de party was wegens een schorsing, is door Hand weer aan de selec tie toegevoegd. De selectie ziet er als volgt uit Jim McDonagh (Bolton), Pat Bonner (Celtic), Gerry Pey ton (Fulham). David Langan (Birmingham). David O'Lea- ry (Arsenal). John Devine (Arsenal). Mark Lawrenson (Liverpool), Kevin Moran (Manchester United), John Anderson (Preston), Chns Veteraan Van Moer kampt met een knieblessure, Coeck ver blijft al geruime tijd buiten de lijnen door een hinderlijke blessure. Bondscoach Guy Thijs selec teerde 22 spelers. Hoofdleve ranciers zijn Anderlecht en Standard Luik, die elk vijf spelers afstaan. Onder de 22 bevindt zich één buitenlan der: René VanderEycken, die voor Genua uitkomt. De voorlopige selectie bestaat uit: Marc Baecke, Jean-Marie Pfaff (Beveren), Jan Ceule- mans en Guy Dardenne (Club Brugge), Albert Cluy- tens, Michel de Groote, Jac ques Munaron, Michel Ren- quin. Frank Vercauteren (An derlecht), Alexandre Czernia- tinsky (Antwerp). Dirk de Vriese, Michel de Wolf (RWDM), Eric Gerets. Walter Meeuws. Gerard Plessers, Michel Preud'homme, Eddy Voordeckers (Standard Luik), Luc en Mare Mille- camps (Waregem), Eddy Hughton (Tottenham Hot spur), Gerry Daly (Coventry), Tony Grealish (Brighton), Mick Martin (Newcastle), Liam Brady (Juvcntus), Ron Whelan (Liverpool), Terry Donovan (Aston Villa), Frank Stapleton (Manchester Uni ted), Don Givens (Newcast le). Gerry Ryan (Brighton). Mick Robinson (Brighton), Kevin O'Callaghan (Ipswich T<>\vn i Garv Waddock (Queens Park Rangers). reservist Willy Janssen komt Jo han Neeskens opdraven en de plaats van Simon Tahamata wordt ingenomen door Ajacicd Willem Kieft. Ryvers: „Ik heb de voorkeur gegeven aan Willem Kieft, ik heb liever een extra spits dan een Tahamata die by Standard meestal op het mid denveld voetbalt en voor de mid- denlinie heb ik mensen genoeg, zeker nu Johan Neeskens daar ook nog by gekomen is" Neeskens die op 22 mei "79 tegen Argentinië voor de laatste maal in het Oranje optrad, arriveert vandaag waarschynlyk in Neder land. Zij meespelen hangt af van zijn conditie en van zyn club Cosmos. De Amerikaanse vice- kampioen eist van de KNVB dat Johan Neeskens voor een bedrag van vier miljoen verzekerd wordt, de Nederlandse voetbal bond wil niet verder gaan dan twee miljoen. Sectiebestuurshd Van Praag: ..We hebben dat Cos- mos laten weten, we wachten op antwoord". De geselecteerden zyn: Ernie Brandts. Ruud Geels, René en Willy van de Kerkhof, Jan Poort vliet en Huub Stevens (PSV). André van Gerven (Twente), Kees van Kooten (Eagles), Ruud Krol (Napels), John Rep (St. Etienne). Arnold Mühren en Frans Thyssen (Ipswich Town). Ben Wijnstekers (Feyenoord). Johan Neeskens (New York Cos- mos). Michel van de Korput (To rino). Hans van Breukelen (Utrecht). Edward Metgod (Haar lem). Wim Kiefi en Tscheu la Ling (Ajaxi en Hugo Hoven- kamp (AZ'67) ADVERTENTIE Herschi 'Drink s Hoensbroek. tel (045) 21 17 77 E£f?sr Wfcp 'T 0JNA 7h££-7ZJee "TDEN OP'N MAAP NA Z?W/£-SÈAJ EH r-CciTQci-i W£Kf? "7£/,GZ 'T 3JU M'J NI£T 0AZAN AIS DC2C RvT I NA AL Cle S&4SAT/C arr&AAT AIS DG ee. fAAMte NACWTKAAR5 X///V- 2/Br JE LjazsT&yn E7/vrr<£7- /U 2-2 n*-r iw ZA£ 7WE 7~y- /V.'E/TtkVSyOEZrvJ A/E7/Vyté> fïAk. 7)EZ T.ZStZSS

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13