'Bouw brengt gif aan oppervlakte Verrassend werk van Dory Kicken en Willem Stavleu Protest tegen Katwijks tennispavilj oen bij vuilnisbelt Japanners verrukt van bloemloos Keukenhof Onthoofden monument zinloos geweld* VRIJDAG 2 OKTOBER 1981 STREEK PAGINA 11 KATWIJK/NOORDWIJK - De Noordwijker Van der Gug- ten maakt ernstig bezwaar tegen de bouw van een pavil joen met kleedkamers en een kantine voor de Katwijkse tennisvereniging nabij de voormalige vuilnisbelt in De Krom. Van der Gugten gaat ervan uit dat het verontrei nigde grondwater onder de belt, gelegen tussen Katwijk en Noordwijk. bij bouwwerkzaamheden alsnog aan de oppervlakte komt. Van der Gugten woont pal naast de gewraakte belt. Valkenburgse Harmonie krijgt andere dirigent VALKENBURG - Dirigent Van Oyen van de Valkenburgse Har monie legt zijn functie neer na 10 jaar voor dit muziekgezelschap het dirigeerstokje te hebben ge hanteerd. Een voorlopige ver vanger is gevonden in de per soon van Han Kapaan. Zoals bekend heeft het rijksinsti tuut voor de drinkwatervoorzie ning (RID) enige tijd geleden een onderzoek gedaan naar de graad van verontreiniging bij de belt. Uit een daarna verschenen rap port van het RID bleek dat er vooralsnog geen reden tot onge rustheid bestond. Gesteld werd dat het licht verontreinigde grondwater mogelijk eerst na lange tijd op geruime afstand van de belt aan de oppervlakte zou kunnen komen op voorwaar de dat de grondwaterstromingen tussentijds niet zouden worden verstoord. Streng De gemeente Noordwijk heeft zich mede op aandrang van de ge meenteraad voorzichtig opge steld met het verder ontwikkelen van bepaalde bouwplannen in de nabijheid van de belt. In de aan biedingsbrief bij de begroting voor 1982 wordt nog eens ver klaard dat eerst nader overleg volgt met ondermeer de gemeen te Katwijk, alvorens bepaalde beslissingen worden genomen. De Noordwiikse gemeentesecreta- De Katwijkse tennisvelden met op de achtergrond de omstreden vuilnisbelt. Noordwijker Van der Gugten, woonachtig nabij de belt, vreest dat met de bouw van een paviljoen voor de tennisclub giftig grondwater aan de oppervlakte komt. vooralsnog iets soepeler in. Zij is van plan goedkeuring te verle nen voor de bouw van een pavil joen in het onlangs aangelegde tennispark "De Krom", vlakbij de belt. ris Van Sprang wijst er boven dien op dat om nadelige ontwik kelingen te voorkomen "zeer strenge maatregelen worden ge nomen". Zo is inmiddels beslo ten dat de belt wordt afgedekt met een asfaltlaag. De gemeente Katwijk zal de kosten hiervan voor haar rekening nemen. "En mocht er toch iets misgaan dan zorgen wij er voor dat we direct kunnen ingrijpen", aldus Van Sprang, die nog eens benadrukt dat Noordwijk voorlopig wacht met het uitvoeren van plannen in dit gebied. Soepeler De gemeente Katwijk lijkt daar Van der Gugten. tekent nu be zwaar aan tegen de plannen van de gemeente Katwijk, eigenares van dit omtreden stuk Noord- wij ks grondgebied. De Noord wijker vreest dat met de bouw van een paviljoen er een "versto ring van de bodemlaag en de grondwaterstromingen" plaats vindt en het verbntreinigde grondwater aan de oppervlakte kan komen. Inmiddels heeft Van der Gugten de Leidse advocaat mr. Sprey in de arm genomen om zijn belan gen te behartigen. In een brief aan de gemeente Katwijk schrijft Sprey dat op grond van het rap port van het RID een goedkeu ring door de gemeente voor het bouwplan "onaanvaardbaar" is. Tijdens een hoorzitting morgen middag om kwart over vier op het Katwijkse gemeentehuis zul len die bezwaren nog eens nader worden toegelicht. De Katwijkse wethouder Bergman wilde desgevraagd niet vooruit lopeft op de hoorzitting. Wel wees hij erop dat het besluit van de gemeente om in De Krom te bouwen eerst wordt genomen na grondige onderzoek en goedkeu ring van de hogere overheid. Giftig Dure auto's vernield in Noordwijk NOORDWIJK - Vandalen hebben in de nacht en vroege morgen van zondag op maandag onder de Hoemborgh-fiat aan de Noordwijkse boulevard auto's vernield De politie heeft giste ren 15 meldingen binnen gekre gen van ernstig beschadigde au to's die onder de flat stonden ge parkeerd De volgens de politie meest dure automobielen zijn met een scherp voorwerp bekrast en be schadigd Sommige waren met het opschrift "vuile kapitalist" gegraveerd en van diverse zyn de banden lek gestoken De politie vraagt eventuele getui gen zich bij haar te melden om dat er nog geen spoor van de da ders bekend is. "Alphens" museuniboekje voor gebruik Sprey kondigt aan dat het rapport voldoende heeft aangetoond dat de grond giftig is. "Het is duide lijk dat er niet in de grond mag worden geroerdaldus de reatie van Sprey op de plannen bij De Krom Mocht de gemeente Katwijk de be zwaren van Van der Gugten naast zich neerleggen dan is het, zo verklaart Sprey, nagenoeg ze ker dat het eventuele Katwijkse besluit hogerop wordt aange vochten. Sprey "Wie A zegt moet ook B zeggen". op scholen Scheidend dirigent Van Oyen is het de afgelopen 10 jaar gelukt om ondanks het wegvallen van veel ervaren krachten het peil van het orkest hoog te houden. Ook nam dankzij zijn invloed het aantal jeugdleden in verhouding flink toe. Onder Van Oyens leiding gaf de harmonie jaarlijks 2 concerten en nam regelmatig deel aan het Tulip Time Festival in Katwijk. Daarnaast nam het orkest 3 keer deel aan het KNF-concours waar het in de afdeling uitmuntend heid één maal een eerste en twee maal een tweede prijs wegsleep te. Opvolger Kapaan zal 14 november het n^jaarsconcert dirigeren. LISSE - Achttien jonge Japanners, die de afgelopen dagen een be zoek aan de bollenstreek brach ten, waren gistermiddag voor een kort bezoek in de Keuken hof. De Japanners zijn in ons land op uitnodiging van de Nederlandse afdeling van People to People, heeft laten zetten. ALKEMADE - "Getuigenis van zinloos geweld" luidt de tekst op het bord dat burge meester en wethouders van Alkemade bij het on-thoofde verzetsmonument bij het ge meentehuis hebben laten plaatsen. B en W willen op deze wijze hun ergernis over de vernieling daarvan laten blijken. Volgens gemeentewoordvoer der J.J. van Elk blijft het bord staan totdat een oplos sing voor het monument is gevonden. Vorige week is een gesprek geweest met een reparateur en de maker van het beeld, de Maastrichtse kunstenaar Killaars. Eerst zal worden geprobeerd om alle brokstukken weer aan elkaar te zetten. Wat er moet gebeu ren wanneer dit niet lukt is nog niet bekend. Het beeld weghalen en al dan niet ver vangen door een nieuw mo nument is echter wel "het al lerlaatste" waar de gemeente aan denkt. De vier jongelui die de vernie ling hebben gepleegd zijn in middels opgepakt en in af wachting van een beslissing over hun berechting op vrije voeten gesteld een organisatie die zich ten doel stelt om de internationale be trekkingen te verbeteren. Vergezeld van een tolk leidde Koos van Rijnen, voorlichtingsman van Keukenhof, de gasten door de tuin. Hoewel er niet veel te zien viel van de bollen en hun bloemen waren de Japanners, af komstig uit het bloembollenge- bied Toyama, verrukt van Keu kenhof. In het gezelschap bevond zich ook de gouverneur van het Toyama- district. Hij heeft een deel van de activiteiten in de bloembollen streek meegemaakt. De stichting People to People ont vangt vandaag en morgen de Ja panse jongeren in Den Haag. Ook daar is een overladen pro gramma in elkaar gezet. Het Japanse gezelschap, vol verrukking, in de Keukenhof te Lisse. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Kulturele Raad van Alphen aan den Rijn heeft een boekje het licht doen zien, waarin informa tie wordt gegeven over de elf mu sea die "buurman" Leiden njk is. Het boekje is speciaal gemaakt voor gebruik bij het onderwas. Het enige dat Alphen op museum- gebied te bieden heeft, is sinds kort een liftenmuscum. Vlakbij echter ligt Leiden, dat het gemis aan musea in Alphen compen seert. Het is een goed initiatief van de Kulturele Raad geweest om ten behoeve van het onder wijs een museum brochure te verspreiden. Er wordt over de elf musea in Leiden zoveel mogelijk nuttige informatie op een rijtje gezet. Naast een korte aandui ding van wat er in de verschllen- de musea te zien is. worden gege- vens verstrekt over de mogelijk heden voor rondleidingen, over de openingstyden en voor welke leeftijdsgroep het museum een booek waard is. Het bhjft triest, dat in eigen stad geen mogelijkheid bestaat om iets van de historie van Alphen te wik n U komtil De Kulturele Raad voorziet enigszins in deze leemte door het beschikbaar stel len van de dia-serie "Vroeger en Nu" aan geïnteresseerde scho len "De belangwekkende vondsten uit de archeologisch zeer interessan te bodem van Alphen. waaron der stukken uit de Romeinse tijd, verdwijnen nog steeds uit onze gemeente. Bij gebrek aan een passend onderkomen wor den de vondsten in Leiden in de kelders van een archeologisch instituut opgeslagenaldus de secretaris van de Kulturele Raad E. van der Dussen. Expositie bij Expressie 70 ALPHEN AAN DEN RIJN - In de tentoonstellingsruimte van Expressie '70, aan de Hooftstraat 120 in Alphen aan den Rijn exposeren tot en met 22 oktober, Dory Kic ken met grafiek en Willem Stavleu met emaille-schilde- rijen en tekeningen. Dory Kicken uit Voorschoten volgde een opleiding aan de Academie voor Industriële Vormgeving in Eindhoven. In 1977 studeerde zij af met hoofdrichting grafiek en ex poseerde vervolgens in ver schillende plaatsen in Bra bant. Van 1978 tot het eind van het vorig jaar werkte, woonde en exposeerde zij in de Verenigde Staten. Dory Kicken blijkt in haar werk een poëtische sfeer op te roepen. In haar fantasierij ke etsen met kleurvlakken van zachte tinten, wordt iets gesuggereerd wat niet tast baar is. Het roept droomach tige fantasieën op van een stille, vriendelijke wereld. De exacte betekenis is soms moeilijk te doorgronden. De titels zijn meer geheugen steuntjes dan verklarend voor de inhoud. Het landelijk leven lijkt via vrije associa ties de inspiratiebron voor de sfeer van aarde, eenvoud en droom. Vooral in haar latere monotypes komt deze "geur van de aarde" sterk naar vo ren. De twintig werkstukken die zij laat zien geven al een indruk van de ontwikkeling die Dory Kicken sinds het verlaten van de academie doormaakte. Van enkelkleu- rige etsen en litho's naar meerkleurige etsen en mono types. die een toenemende vrijheid tot louter poëtische benadering laten zien. Zon der dat daarbij de vorm als uitgangspunt in kracht af neemt. Willem Stavleu (geboren in 1921) begon in Alphen aan den Rijn al op jeugdige leef tijd te schilderen. Uit die vroege periode hangt op de tentoonstelling een groot pol derlandschap, waarin de prachtic uitgewerkte lucht- partij domineert. Toch koos hij later voor het beroep van goudsmid en van daaruit raakte hij geïnteresseerd in de techniek van het emaille ren. Noodgedwongen, maar ook welbewust, kiest hij voor het kunstenaarschap-in-vnje- tijd. Hij is verslingerd ge raakt aan de ambachtelijke emailleertechniek. De verwantschap daarvan met zijn beroep levert hem klaarblijkelijk de discipline op. die nodig is om met deze gecompliceerde techniek tot een hoog artistiek niveau te geraken Er valt hier niets te verdoezelen. Pas bij een vol ledige beheersing van de techniek kan het resultaat toch "schilderachtig" blijven. Zelf maakt Stavleu er geen geheim van dat de vormge ving, vooral van de figuren, hem nog altijd grote moeite kost en dat hu zich graag laat inspireren door de grote ou den; als Michelangelo. De confrontatie met het werk van Stavleu was voor mij een grote verrassing. Het zou prachtig zgn als dit talent, dat een grote hoogte bereikt in een bijna vergeten techniek, zich nog eens zou kunnen Zijn bijbelse onderwerpen wijzen in de richting van een kerkelijke opdracht Gedra gen door een royaal budget zou een werkelijk bezield ta lent, dat Willem Stavleu een leven lang heeft bewezen te zijn, zich kunnen bevrijden uit de noodgedwongen be perking van het kleine for maat dat niet echt past bij de monumentale kracht van zijn kunnen. Zijn kunstenaar schap verdient de ruimte; let terlijk en figuurlijk CLEMENS KORTENBACH Kunstenares Dory Kicken "Trommelen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11