LEIDSCH HÉ DAGBLAD Moskou: wedloop neemt toe Groei economie toch anderhalf procent Politie vermoedt drama na vondst van lijk rfi Honderden banen op de tocht bij RSV Walesa wint op nippertje Reactie op miljarden kostende defensieplannen Reagan: Einde hongerstakingen N.-Ierland in zicht §ra@CiQQ)0QflïïO8 ZATERDAG 3 OKTOBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36592 ï>fBctói*G Koopman DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKENwJiSgr Planbureau blijft bij raming Troonrede (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - Lech Walesa is gister avond opnieuw gekozen tot voorzitter van de Poolse onaf hankelijke vakcentrale Solidari teit. Hij won de verkiezingen met de hakken over de sloot en haal de een meerderheid van 54 pro cent van de stemmen tijdens de eerste stemming en liet zijn drie rivalen met grote moeite achter zich. Toch is de uitslag een dui delijke afwijzing van een radica lere aanpak: de twee tegenkandi daten die veel minder tot com promissen bereid zijn haalden beiden minder dan een tiende van de 851 uitgebrachte stem- Het was de eerste keer dat in een Oostblokland democratische vakbondsverkiezingen werden gehouden door middel van een geheime stemming. Walesa's rivalen waren zijn eigen plaatsvervanger Andrzej Gwiaz- da, de extreme radicale vak bondsleider uit Bydgoszcz. Jan Rulewski en de minder radicale vakbondsfunctionaris Marian Jurczyc uit Stettin. De laatste haalde 24 procent van de stem men, terwijl de twee radicalen slechts respectievelijk 9 en 6 pro cent van de afgevaardigden ach ter zich kregen. Als Walesa bij de eerste geheime stemming niet was herkozen had een tweede stemming moeten worden gehouden en er zou dan een niet geringe kans zijn ge weest dat Walesa zich had terug getrokken. Toen de herkozen vakbondsleider tijdens zijn emotionele verkie zingsrede werd gevraagd wat hij zou doen als hij een nederlaag zou leiden, zei Walesa: „Ik zou de vakcentrale volledig de rug toe keren. Zo ben ik. Ik zou daarna de helft van mijn tijd gaan vissen en de andere helft gebruiken voor mijn bestaan. Ik zou hele goede zaken kunnen doen door het uitdelen van handtekenin gen". Sterfte van baby's in Nederland het laagst DEN HAAG (ANP) - Van alle EG-lidstaten is de kinder sterfte van baby's onder de één jaar in Nederland het laagst. Van de 1000 geboren kinderen sterven er in Neder land slechts 8,7. Dit blijkt uit gegevens van het Bureau voor de Statistiek van de EG. In de gemeenschap is de kin dersterfte beneden de één jaar het hoogst in Grieken land: 18,7. In de tien lidstaten van de EG is de kindersterfte langzaam aan het afnemen. Bedroeg over het jaar 1977 het aantal nog 14,6 (op 1000 geborenen), twee jaar later blijkt het aantal tot 12,6 te zijn gedaald. Alleen in het groot hertogdom Luxemburg is er sprake van een toename van het aantal. Herfstachtig Herfstachtiger kan het niet. Vanmid dag en vanavond wisselend bewolkt, af en toe buien en een matige zuidenwind met windkracht vier. Temperatuur valt mee: 15 graden. Ver wachting morgen tot en met woens dag: opnieuw erg wisselvallig met hier en daar een bui. Temperatuur blijft hetzelfde. 4 OKTOBER 1981 Zon op: 06.15, zon onder: 18..11 uur. Maan op: 13.02, maan onder: 21.31 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 6.32 en 18.44 uur, laagwater 2.17 en 14.25 uur. 5 OKTOBER 1981 Zon op: 06.47, zon onder: 18 09 uur. Maan op: 13.59, maan onder: 22.11 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 7.12 en 19.27 uur, laagwater 2.49 en 14.55 uur. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/DEN HAAG - Het Cen traal Planbureau houdt het voor lopig toch op een economische groei van anderhalf procent in 1982. Dat cijfer werd bekendge maakt bij het verschijnen van de Troonrede, maar vorige week vrijdagavond werd melding ge maakt van een vermindering tot één procent. Dat laatste cijfer heeft van het CPB echter geen officiële status gekregen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Terwijl de zon aarzelen de pogingen deed om door te bre ken, begon vanochtend in Leiden het traditionele 3-0ctoberfeest. Het Leidsch Politie Muziek Gezelschap speelde op het bordes van het stad huis om zeven uur een reveille en ROOSENDAAL (GPD) - In een bungalow in Roosendaal is vrij dagochtend het lijk van de 74-ja- rige weduwe mevr. M. Melisse gevonden. De vrouw lag met een gapende wond aan de hals in een plas bloed in de gang. De politie legt een verband tussen deze zaak en het ongeluk donderdag avond op een spoorwegovergang in Roosendaal, waarbij de 70-jari- ge C. de B. uit Roosendaal om het leven kwam toen hij op zijn fiets door een trein werd gegre- RHEDEN (GPD) - Begin volgen de week zal de raad van bestuur van RSV een besluit nemen over de reorganisatie bij het dochter bedrijf Thomassen Holland BV in Rheden. De sanering bij het verlieslijdende bedrijf, waar 1200 mensen werken, zal waarschijn- Een en ander blijkt uit een gesprek over de problematiek van het fi nancieringstekort dat een van onze verslaggevers heeft gehad met dr. Lempers hoofd van de hoofdafdeling korte termijn planning van het planbureau. Volgens dr. Lempers is de één pro cent niet meer dan een ruwe ra ming die vorige week vrijdag werd gebruikt in een overleg op het ministerie tussen het CPB en een aantal ambtenaren. Het cijfer gaf daarmee het startsein voor de festiviteiten. Een rasechte Leide- naar begeeft zich in zo'n geval al spoedig naar het Waaggebouw om daar gratis haring en wittebrood af te halen. Zo'n 37.000 mensen pro fiteerden van de uitdeling. In het Van der Werfpark werd vanoch- pen. De politie onderzoekt of De B., na zijn vriendin te hebben ge dood, zelfmoord heeft gepleegd. De beide bejaarde mensen had den al geruime tijd een relatie met elkaar. De politie is naar de bungalow ge gaan toen een schoondochter van De B. verklaarde dat deze een relatie had met mevrouw Melisse. Om te voorkomen dat deze vrouw het nieuws van het dodelijk ongeluk dat De B. was overkomen uit de krant moest lijk enkele honderden banen kosten. De drastische inkrimping van de machinefabriek is noodzakelijk geworden na de grote verliezen als gevolg van tegenslagen bij de uitvoering van turnkey-projec- ten (kleine gasturbines) in Alge rije. Die tegenslagen hebben het lekte tot Lempers ongenoegen uit. Hij benadrukt het onjuist te vinden aan het gegeven algeme ne conclusies te verbinden. Het Centraal Planbureau is een be langrijk adviesorgaan van de re gering. Het levert prognoses waar het kabinet beleid op kan baseren. Groeit de economie met anderhalf procent, dan betekent dat een verhoging van het natio naal inkomen (het inkomen van alle Nederlanders samen) met 4,5 miljard gulden. 4 tend onder leiding van dirigent Herman de Wolff en begeleiding van muziekvereniging Concordia koraalmuziek gezongen (zie foto). Leiden staat op zijn kop. De feeste lijkheden zullen tot diep in de nacht duren. vernemen, wilde de politie haar daar zelf over inlichten. Politie mannen die donderdagavond tot twee keer toe bij de woning aan belden, kregen geen gehoor. Ook op de telefoontjes vanuit het bu reau reageerde de vrouw niet. Om kwart over één 's nachts haak ten de agenten af. Vrijdagoch tend vroeg probeerde de politie opnieuw contact te zoeken met mevrouw Melisse, ook toen werd niet opengedaan. Een buur vrouw tipte de politie toen dat er mogelijk iets gebeurd kon zijn. Daarna betraden de agenten de woning waarin ze de dode vrouw aantroffen. De voor- en achterdeur waren afge sloten. Ook de ramen waren dicht. Dat wijst erop dat de dader in het bezit moet zijn geweest van een huissleutel. Buren spre ken van een erg goede relatie tus sen de beide bejaarde mensen. Niets was De B te veel Bijna da gelijks kwam hij met zijn auto de straat inrijden om bij de vrouw op bezoek te gaan. bedrijf sinds 1979 meer dan 150 miljoen gulden gekost. Het door RSV in de arm genomen Amsterdamse organisatiebureau BA Management Consultants heeft geadviseerd dat Thomas sen zich in een nieuwe organisa tiestructuur niet meer moet gaan richten op het vervaardigen van Over de problematiek van het fi nancieringstekort zei Lempers dat een verlaging van dit tekort (verschil tussen uitgaven en in komsten van de totale overheid) niet direct hoeft te leiden tot een lagere rente in Nederland. "De invloed van vooral de rente in de Verenigde Staten en West-Duits- land weegt zwaarder", aldus Lempers. De president van de Nederland- sche Bank, dr. Zijlstra en minis- Die zullen echter niet worden on dergebracht in de gigantische schuilkelders die president Car ter wilde bouwen, maar voorlo pig worden geplaatst in bestaan de silo's van de verouderde Titan 2 raketten. Tezelfdertijd wordt verder gestudeerd op minder kwetsbare plaatsing van de MX. De mogelijkheden waaraan ge dacht wordt, zijn bevestiging aan vliegtuigen, het onderbrengen in nieuwe, zeer diepe silo's of de MX afdoende te beschermen met een raketsysteem dat vijandelij ke raketten kan vernietigen. Dat laatste zou Washington dwingen het ABM-verdrag met Moskou op te zeggen, hetgeen volgens te genstanders de onzekerheid op strategisch gebied enorm zou doen toenemen. Reagan (in „mogelijk de belang rijkste beslissing ooit door een president genomen", aldus een Pentagon-zegsman) presenteer de gisteravond een plan van vyf punten, dat onderwerp zal vor men van een der meest verbitter de debatten die het Amerikaanse Congres heeft gekend, omdat het naar het oordeel van de republi keinse rechtervleugel te weinig biedt en in het denken van libe raler politici gevaarlijke destabi liserende elementen bevat. Samengevat: De luchtmacht krijgt 100 B-l bommenwerpers, een toestel dat door Carter als verouderd was bestempeld en in de ijskast ge zet. Zij moeten eerst de verou derde B-52 vloot versterken en vervangen. Als het nog te bou wen nieuwe „Stealth"-vliegtuig (dat voor vijandelijke radar vrij wel onzichtbaar zal zijn) opera tioneel wordt, krygt de B-l kruis raketten aan boord; - De marine wordt versterkt met een vooralsnog geheim aantal nieuwe Trident onderzeers. Acht zijn er al in aanbouw, een negen de komt er bij, meer wilden zegs lieden niet onthullen. Zij zullen het lanceerplatfurm moeten vor men voor een grotere en nauw keuriger raket; In plaats van 200 worden ruim 100 MX-raketten gebouwd. De eerste 36 komen in bestaande silo's, die versterkt worden en tot het eind van de eeuw bruikbaar blijven. Voor de resterende exemplaren moet nog een plek worden ge vonden. De eerste MX wordt in 1986 opgesteld in Arizona. De te vervangen Titan 2 is de oudste en krachtigste raket waarover de VS thans beschikken; - Er komen meer kruisraketten, waarvan er enkele honderden worden geplaatst op onderzeers van het Trident-type, te begin nen in 1984; - Het Amerikaanse commando- en controlesysteem wordt sterk ver beterd. Het is in zijn huidige complete installaties (centrifu gaal compressoren en gasturbi nes), maar op het leveren van componenten en kleine turnkey- projecten. Daarmee wordt Tho massen teruggezet naar zijn eer dere functie, namelijk het fabri ceren van technische apparatuur voor energieopwekking. ter Van der Stee van financién beweerden deze week beide dat verlaging van het tekort wel een direct effect op de rentestand zal hebben. In dit verband is gespro ken van een half procent lagere rente bij een vermindering van het financieringstekort van één procent. Op de pagina Economie Extra van daag een analyse over deze pro blematiek. 26 PAGINA'S (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Volgens het Sowjet-persbureau Tass leidt het besluit van president Reagan voor modernise ring van het Amerikaanse kernwapenarsenaal tot een uitbreiding van de bewapeningswedloop tussen de twee supermogendheden. "De VS is de weg opgegaan van een scherpe escalatie van de kernwapenwedloop", aldus Tass. President Reagan wil binnen het raam van een snelle mo dernisering van Amerika's strategische kernmacht 100 nieuwe MX-raketten bouwen. vorm te kwetsbaar. Dat gaat ge- paard met meer satellieten, grond-radar en vliegende com mandocentrales - In samenwerking met Canada zal de verdediging van het Noorda- merikaanse luchtruim worden verbeterd. Meer F-15 gevechts toestellen zullen de verouderde F 106 vervangen, er komen nog 6 Awacs radarvliegtuigen, het on-, derzoek naar een effectief anti raketsysteem (ABM) wordt met kracht voortgezet. De burgerlij ke verdediging wordt ter hand genomen. Vliegend over Franse treinrails Labourpartij uit het slop Marjolein Briêr nu werkloos Leesportefeuille wordt volwassen PAGINA 19 BELFAST (AP) - De hongerstakingsacties van de in de Noordierse Ma- ze-gevangenis opgesloten IRA-leden zal waarschijnlijk worden beëin digd omdat de actie, waarby tot nu toe 10 gevangenen om het leven zyn gekomen, "geen enkele druk uitoefent op de Britse regering", aldus gisteren een woordvoerder van de gevangenen. Er zijn op dit moment nog zes leden van het Ierse Republikeinse leger die voedsel weigeren om van de Engelse regering een aparte status te ver krijgen. Hun families zouden overeengekomen zyn hen niet zonder meer te laten sterven Eerder hebben zeven hongerstakers hun actie opgegeven om medische redenen of door ingrijpen van hun familie. Richard McAuley, voorzitter van de afdeling-Belfast van Sinn Fein, de politieke arm van de IRA, voorspelde de beëindiging van de actie, maar kon nog niet zeggen wanneer dit precies zyn beslag zou gaan krijgen. "Het grootste probleem is het ingrijpen van familieleden, die vragen om medische hulp. Als de gevangenen geen manier kunnen vinden om dit tegen te houden, zullen ze hun actie moeten staken. 'We verkeren in een bijzonder moeilijke positie", aldus McAuley. Bij de dood van de eerste hongerstaker, Bobby Sands, die op 5 mei aan zyn 66 dagen durende voedsel weigering bezweek, is indertijd veel aan dacht besteed, maar de invloed van de actievoerders is sterk teruggelo pen toen een aantal van hen zich terugtrok. Het laatste slachtoffer was Michael Devine, die op 20 augustus stierf na 60 dagen niet gegeten te hebben. LEIDSCH DAGBLAD Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. Svp. bon ingevuld in een open enveloppe tonner pomelo! opsturen neer Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden en de krent komt SNEL in de bos in-en verkoop.taxatie van oude enantièke juwelen zilveren voorwerpen aantrekkelijke nieuwe sieraden Qkieddesi c>aa 2)upsi I GRILL •n FONDUE ^roouoEN^V rONDUE PARTY'S j^^^^^FONDUE - BOURGUIGNONNE 1 met gemengde salade, fijne (rietjes, warm stokbrood en sausjes23,75 A

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1