Onbegonnen Verb Raadsleden kunnen zo héérlijk bezig zijn Bezwaren CDA tegen opknappen muurresten Festiviteiten op en rond 3 oktober Terrein Vrouwekerk in Camp Leidse kroniek door Ruud Paauw P.S. Op naar het licht. OQ". Wal vind je m de "Mededelin gen van het gemeentebe stuur" (de z.g. gemeentelijke advertentie) over dit alles nu terug? Deze keurige regels "De op maandag te houden ge meenteraadsvergadering gaat niet door. Dit op verzoek van verschillende politieke fracties". Prachtig Zo kun je het natuur lijk óók zeggen. Bespeur ik hierin de meesterhand van voorlichter Leo Meijer in een vorig leven fractievoor zitter van de PvdA0 Vervolgens wordt m de "Mede delingen" gezegd dat de eerst volgende raadsvergadering op 5 oktober is. Vijf oktober? Het was toch 12 oktober? Bij navraag blijkt 5 oktober op een fout te berus ten. Verheugende zaken: die nieuwe stalling én hel feit dat je door een bord voor het hoofd kunt héénrijden. Van buiten vind ik het gebouw overigens niet om aan te zien. Het vloekt met het station er achter Het is een onding van een ding. Het doet zeer aan mijn ogen, elke keer als ik er langs rijd. Eén van mijn buren heeft zich uit de naad moeten vechten om een onbeduidend dakka pelletje geaccepteerd te krij gen en dit secréét wordt maar neergezet. Welstandscommissie, wat zijn uw wegen toch ondoorgron delijk. Kunt u ook niet eens proberen met uw hoofd door dat bord te rijden? Gemeentewerken De mooie dagen van de dienst gemeentewerken vanouds Drie oktober. Een mooi feest, hoor. Optocht, kramen, kermis, kop-van-jut, reuzenrad, de dikke dame met de drie borsten, paling, suikerspinnen, botsautootjes, vuurwerk. Maar je wilt wel eens een moment voor jezelf. Moment voor een lekkere vette zak patat. Je kunt het bijna van de straat eten. Ze zijn dit jaar ten stadhuize wel erg vroeg in de weer ge weest met hutspot, als u het mij vraagt. Stalling Vorige week is de nieuwe fiet senstalling bij het station of ficieel in gebruik genomen. Onder het toeziend oog van burgemeester Goekoop en NS- directeur Wansink reed een spoorstudent in de stalling dwars door een bord heen dat men hem voor de kop had ge hangen. een slaat in de staatLijken mij nu toch voorbij. Afgelopen zaterdag stond in de ze krant de neerslag van een rapport over de werkzaamhe den rond de Vrouwekerk in de Camp. Daarin wordt werkelijk de vloer met Ge meentewerken aangeveegd. De dienst heeft te veel geld uitgegeven, werk gedaan waartoe men geen opdracht had en in driejaar geen kans gezien een restauratieplan te maken waarvoor een gewoon architectenbureau maar een maand nodig had. Knoeiers, denk je aan. nog niet eens geschikt als plaatsveran- gende assistenten van de putjesschepper. Als je toch moet bezuinigen, dan daar. Maar, wie heeft dat rapport op gesteld? Een andere gemeen telijke afdeling. Stadsontwik keling. Nu word ik wat onze ker. Want u moet weten dat die twee. Gemeentewerken (de technocraten) en Stads ontwikkeling (de juristen en aangroeisels), elkaar gaarne op de Mokerhei wensen. Ze haten elkaar tot op het bot. Als de één dan een rapport moet maken over de an- der....tja. Ruziënde buren moet je niet over elkaar laten oordelen, heb ik een politie man wel eens horen zeggen. Mijn vraag aan Gemeentewer ken is: nemen we dit? Al ten tijde van burgemeester Van der Werff was u een onneem bare vesting, onverbiddelijk als het opkomen van de getij den. Tijd, bevoegdheden, geld, heeft het ooit een rol ge speeld? Wat denken die ju- ristjes wel? Het minste wat u kunt doen is pal staan. En de duimstok uit hetfoudraal halen voor de te genaanval. Jumelage De waarde van jumelages (het jaarlijks even samenklonte ren van twee steden) heb ik nooit goed kunnen bepalen. Meestal zijn gemeentebestu ren er laaiend enthousiast over, want je kunt je talen weer eens oefenen en het hoeft tenminste één keer niet over de binnenstad te gaan. De rest van de bevolking laat het betrekkelijk koud. Leiden-Krefeld is zo'n uitwisse ling. Altijd lief en leuk ge weest. Maar nu zit er een kink in de kabel. In Krefeld is men naar de smaak van een aan tal Leidse ambtenaren wat al te enthousiast bezig geweest met de z.g. Berufsverbote. Vier Leidenaars zijn onlangs afgereisd naar West-Duits- land om er een protest te de poneren. Maar het gemeente bestuur daar, anders zo gul bij de ontvangst, stelde zich nu verdekt op: het kwam niet achter het bureau vandaan. De achterkant van de jumelage, zullen we maar zeggen. Er zal veel af- en weggedronken moeten worden alvorens het tussen Leiden weer koek en ei is. Dat zal best lukken, hoor, want er zijn beroerdere bezig heden in deze wereld denk baar. De hoofdtaak van een gemeen teraadslid is het besturen van de gemeente. Dat weet ieder een nog uit de schoolboekjes Maar in de loop der jaren heeft zich een kostelijke ne venbezigheid ontwikkeld: het elkaar op niveau dwarszitten en stokken tussen de benen steken. Een mooi voorbeeld daarvan tn Leiden is het ge-urm rond het afwerken van enkele agenda punten en het vaststellen van een nieuwe raadsvergade ring. Op de raadsvergadering van 14 september hadden CDA en D'66 willen praten over d 'Ou de Morsch en Schuttersveld, aldus de fractieleiders Walen kamp en Glaubitz, in een lan ge op 21 september geschre ven brief aan de voorzitter van de raad. Maar die pun ten waren door de PvdA van de agenda afgevoerd, omdat de desbetreffende stukken la ter dan tien dagen voor de vergadering aan de fracties waren toegezonden. Goed. dan er maar in de raadsver gadering van 28 september over praten, dachten CDA en D'66. Tot hun verbazing staan d'Oude Morsch en Schuttersi'eld nu helemaal niet op de agenda, omdat de betrokken wethouders, Waal en Tesselaar (PvdA) op die datum op een congres in Luik vertoeven. Walenkamp en Glaubitz boos: "De raads- agenda wordt als een soort jo jo gebruikt". In hun brief la ten ze doorschemeren dat Waal en Tesselaar aan een snoepreis de voorkeur geven boven afhandeling van be langrijke Leidse zaken. Ze stellen er vragen over. Bonkig Voor de voorzitter van de raad (de burgemeesterantwoordt wethouder Dick Tesselaar. Op z'n Tesselaariaans: bon kig en nergens op ingaand. Zijn boodschap: de heren kunnen terecht op de raads vergadering van 12 oktober Naarmate hij langer aan het bewind is, worden Dicks brie ven steedis korter. Nog eens vier jaar en hij heeft voor nie mand van ons nog een (goed) woord over. Als Dick een beetje bevlogen ge zagsdrager was geweest, had hij het volgende geschreven "Leden van de oppositie. Natuurlijk pakken Ceesje en ik dit snoepreisje met beide han den beet. Het hele jaar door moeten we het oor lenen aan jengelende raadsleden, krui denlerende ambtenaren, ont wortelde uisvrouwer., hese ac tiegroepen en donderjagende winkeliers. Hoe zalig dan zo'n congres waar men louter in andermans slaap praat. Luik trok ons extra, want we zijn nu bij machte het trap pistenbier aan de bron te toet sen aan de desbetreffende ge meente-artikelen. Vorig jaar is Cees voor ditzelf de congres helemaal naar Je ruzalem gereisd. Hij heeft toen zo hard staan roepen te gen de klaagmuur dat het in Leiden te horen was. Waarom heeft u toen niets gezegd over dit uitje? En nog eens iets: had u ook zo staan drammen als uw eigen wethouder (zo u die bezat) het glas buitens lands was gaan heffenn Het valt ons trouwens bitter te gen, meneer Walenkamp, dat u, met uw bourgondische in slag, zo weinig begrip voor de situatie heeft. Rome is groot geworden door de geneugten van de goede tafel. En bent u soms vergelen dat de snoe preis als instituut terstond na de Plakkate van Verlatinghe in 1581 door vrienden van uw eigen kleur is uitgevonden? Nou, wat zeurt u dan". Hoogachtend. D. Tesselaar LEIDEN - De 3-oktober-festiviteiten zijn losgebarsten. De kermis op het terrein rond molen De Valk, de Lammermarkt en het Schuttersveld draait nog op volle toeren tot vanavond twaalf uur: hetzelfde geldt voor de feestelijke markt langs de Oude Singel, de Turfmarkt, Nieuwe Beestenmarkt en het parkeerter rein bij de Steenstraat. Om half acht begint de taptoe, de optocht van Leidse verenigin gen. Om kwart over negen speelt K 8e G een taptoe op het Stad huisplein. Aan de Prinsessekade begint om kwart voor negen een manifestatie van ronde- en platbodemjachten met vuurwerk en muzikale medewerking van Nieuw Leven. Het programma van zaterdag 3 oktober ziet er als volgt uit. 7.00 uur Reveille door het Leidsche Politie Muziek Gezelschap op het bordes van het Stadhuis. Vismarkt. 7.30-9.30 uur Uitreiking Haring en Wittebrood. Waaggebouw. Concert op het Waaghoofd door 'De Burcht'. 8.00 uur Koraalmuziek in het Van der Werfpark. Dirigent Herman de Wolff, begeleiding 'Concordia'. 8.45-9.30 uur Carillonbespeling Stadhuistoren 9.00-24.00 uur Feestelijke markt Turfmarkt enz. 9.00-24.00 uur Lunapark op het terrein Lammermarkt, rond Molen 'De Valk' en Schuttersveld. 9.00-11.00 uur Radiografisch bestuurbare bootjes. Stille Rijn te genover het Waagghoofd. Muziek: Matilo 9.00-11.00 uur Straatvoetbaltoernooi, finales. Kaasmarkt. Muziek 'Concordia' 9.00-10.30 uur Touwtrekken in de Doezastraat met muziek en ma jorettes van 'Jong Concordia' 9.30-11.00 uur Stoomwalsen-show Kort Rapenburg 9.30-11.30 uur Vletten-roeiwedstrijd Apothekersdijk. Kippen- brug-Borstelbrug. 9.30-12.00 Poppenkasten, bij de Hartebrugkerk (Haarlemmer straat) maar nu ook in de omgeving van 't Gangetje (Breestraat). 10.00-12.00 uur Feestelijke manifestatie van ronde- en platbo demjachten aan de Prinsessekade. 9.30-11.45 uur 'De oude tijd rijdt voorbij" Van Groenoordha! naar Breestraat (Stadhuis). 10.00-11.30 uur Majoretten- en Muziekshow Ir. Driessenplein. 10.00-12.00 Museum de Lakenhal, geopend. 10.00-17.00 uur Feestelijke ude-beroepenmarkt met muzikaal showprogramma. Stadhuisplein. 10.15 uur Herdenkingsdienst in de Pieterskerk. 10.30-11.30 uur Polstokspringen Steenschuur nabij het van der Werfpark. 13.00 uur Grote historische optocht: 'Vrijheid en Verdraagzaam heid. Taferelen uit de tijd van Willem van Oranje en Louise de Coligny. 20.00-03.00 uur Beat Popgropen, Stadsgehoorzaal. De Leidse Nacht. 23.30 uur Groot vuurwerk, terrein achter het Schuttersveld. Drie Oktober- school haalt Geuzen bij Vliet binnen LEIDEN - Het feest kan begin nen. De leerlingen van de Drie Octoberschool hebben vanmorgen de Geuzen bin nengehaald De vloot voer net zoals in 1574 langs de Vliet. In het v.d. Werff park werd af gemeerd, waar de aanvoer der van de Geuzen (Meester De Boereen zak wittebrood overhandigde aan de burge meester (Meester Roeland). De arme sloebers (leerlingen) kregen daar iwrvolgens alle maal een stukje van. In alle vroegte was vanmorgen op school al geoefend hoe het spel gespeeld moest worden. De leerlingen die zich fraai hadden uitgedost gedroi'gen zich boven op de Molensteeg- brug als ware 'helden' En de Geuzen in de boten van de zeeverkenners, zwaaiden de menigte enthousiast toe. Een fraai spektakel dat zelfs de aandacht ran de Leidse be volking trok. In groten getale waren zij uit hun huizen ge komen om zich achter de leer lingen te scharen. Of ze het al een keer eerder hadden mee gemaakt. cks Nightmare In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat speelt van avond de Haagse groep Ducks Nightmare. Deze groep, het vaste voorpro gramma van de Golden Ear ring, speelt muziek met veel jazzrockinvloeden. De zaal gaat om negen uur open. Mor gen is het LVC overigens ge sloten. Vrouwenkoor Vrouwen die zin hebben een vrouwenkoor te vormen krij gen nu de gelegenheid. Het ligt namelijk in de bedoeling een groot koor op te richten dat elke woensdagavond er gens in het centrum gaat re peteren. Ervaring is niet no dig. Opgeven voor het vrou wenkoor kan bij Aristos Bouius, Groenhazengracht 31, tel. 132227 Lezing De stichting onderwijs in de wetenschap der creatieve in telligentie houdt maandag avond een lezing over de Transcendente Meditatie techniek. De lezing begint om acht uur aan de Agaatlaan 407 in Leiden. Toegang gra tis. Chinese poppen In het museum van volkenkun de aan de Steenstraat draait zondagmiddag een film over Chinese poppenspelers De Chinese poppen zijn ook in werkelijkheid in het museum te zien. De film, die wordt toe gelicht door drs. Gan Tjiang Tek, begint om drie uur in de aula van Viswedstrijd De Ruisvoom viste in de Vliet en de Oude Vest 1. W. Wee- nink, 30 stuks—1175 gram: 2. Th. v Daalen. 21-1175: 3. A. Sinteur. 14—14254 J. Brou wer, 14—1210: 5. J. Nieuwen- burgh, 12-12506. L u De venter. 10-1100: 7 Th. Vos kuil, 6-800: 8. B. Hoogduin, 6-625: 9. C. Pierens, 6-625 10. J. de Hoed. 6—350. Collectanten In het kader van de LlLA-ac- tie (Leiden informeert zich over Latijns-Amerika) wor den collectanten gezocht die geld willen ophalen voor El Salvador Van maandag tot er. met vrijdag wordt er huis- aan—huis gecollecteerd: za terdag op straat. Opgeven bij Frans de Haan, Garenmarkt 3, tel. 141190. Herenstraat afgesloten LEIDEN - In verband met vernieu wing van riolering is de Heren straat vanaf komende maandag niet bruikbaar voor doorgaand verkeer. De werkzaamheden daarvoor - tussen Zoeterwoudse- singel en Lelystraat - zullen naar verwachting negen weken in be slag nemen. De herindeling van dit stukje Herenstraat (dat ook op het programma staat) zal pas over een paar maanden gestalte krijgen. Overleden den haag - de kunstschilder-grafi cus Christiaan de Moor is afgelo pen zondag op 82-jarige leeftijd in Amsterdam overleden Giste ren werd hij in alle stilte in Den Haag begraven. De wandtapijten in het stadhuis te Leiden zijn van ziin hand. Geen markt; winkels maar beperkt open LEIDEN - De winkels zullen mor gen - 3 oktober - maar beperkt open zijn. Het Leids City Cen trum en het Koninlijk Neder lands Ondernemers Verbond hebben de winkeliers in de bin nenstad geadviseerd hun zaken tot één uur open te stellen. Een aantal winkeliers heeft echter al laten weten de winkeldeur de ge hele dag gesloten te houden. Er is geen markth LEIDEN - Het CDA heeft ernstige bezwaren tegen het plan van het gemeentebestuur om voor ruim acht ton de nog aanwezige muurresten van de Vrouwekerk in de Camp op te knappen en een plateau daarop aan te leggen. Raadslid Walenkamp merkte gis teravond tijdens een gezamenlij ke vergadering van de raadscom missies voor financiën, ruimtelij ke ordening en volkshuisvesting op dat volgens hem goedkopere mogelijkheden moeten worden bestudeerd.Daarbij moet vol gens Walenkamp worden uitge gaan van het oorspronkelijke voorstel uit 1978. Indertijd trok het gemeentebe stuur één ton uit voor sloop van de ULO aan het Vrouwenkerk hof en anderhalve ton om vervol gens een plateau aan te leggen. Nu blijkt echter jaren later dat die bedragen grotendeels zijn ge bruikt voor de sloop, ontgravin gen en het aanvullen met zand. De afdeling gemeentewerken handelde daarbij overigens ge heel op eigen houtje. Omdat er ondertussen nog steeds niets is gerestaureerd, laat staan aange legd, komt het gemeentebestuur met een nieuw plan. Kosten: ruim acht ton. Walenkamp zei hierover: "Die 250.000 gulden wordt nu be schouwd als aanloopkrediet. Maar dat klopt natuurlijk aan geen kant. Niks geen aanloop". Het woord tot wethouder Waal van ruimtelijke ordening rich tend: "U vraagt ons in feite twee keer voor hetzelfde doel geld". De beste oplossing zou volgens het CDA-lid zijn: alsnog een so bere uitvoering maken. "In plaats van de muurresten weer gedeeltelijk op te metselen, zou er gekozen kunnen worden voor het weergeven van de platte grond van de voormalige Vrou wekerk in het plaveisel". Walenkamp vond overigens ook dat wethouder Waal de afdeling gemeentewerken geen eigenhan dig optreden in de schoenen mocht schuiven. "De verant woordelijkheid berust toch dui delijk bij het gemeentebestuur". Waal antwoordde hierop: "Als ik dus de waarheid vertel, heet het dat ik de dienst afval. Welbe schouwd blijft er dan maar één keus over: of liegen of de dienst afvallen". Het probleem schuilt volgens de wethouder o.a. in het feit dat het gemeentebestuur in '78 nog niet besefte welke monumentale waarde de resten hadden. Over een goedkopere uitvoering zei hij: "Dan krijgen we geen subsi dies. Ja, dat zou je subsidieter- reur optima forma kunnen noe- (Het gemeentebestuur denkt ruim 540.000 gulden aan subsidies bin nen te krijgen. Blijft over: onge veer 270.000 gulden voor eigen rekening.) PPR-raadslid Van Oosten en PvdA-er Peters vroegen de wet houder overigens wat hij in de toekomst denkt te gaan doen te gen het eigenhandig optreden van gemeentelijke afdelingen. Was dit nu een incident of kun nen we spreken van een structu reel probleem, vroegen zy zich af. Waal antwoordde hierop dat de ge meentelijke reorganisatie - het instellen van directies - "natuur lijk niet voor niets is uitge voerd". Waal: "En verder moeten we in de toekomst natuurlijk zor gen dat budgetten goed worden bewaakt". Camp-bewoner Van Doorninck kwam overigens tijdens de ver gadering een pleidooi houden voor de restauratie van de resten en het aanleggen van een pla teau. En winkelier Van der Zon probeerde het gemeentebestuur nog eenmal zo ver te krijgen om een parkeerplaats op het terrein van de voormalige ULO aan te leggen. Toen hij wederom een volmondig nee kreeg te horen zei hij: "Jullie zijn bezig met het ver nietigen van de middenstand".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4