Westerhof wil alles of niets Leidse sport: nog verre van zelfstandig Ling ontbreekt tegen Tottenham EZZH "Ik wil weten waar ik aan toe ben" "Supporter" dient aanklacht in tegen Amersfoort-spelers AZC simpel in halve finale DINSDAG 29 SEPTEMBER 1981 PAGINA 9 Als de hoorzitting van afgelo pen donderdag (over een nieuwe organisatievorm die gedeeltelijk de Leidse Sport stichting moet vervangen) iets heeft duidelijk gemaakt dan wel de hulpeloosheid, de onzelfstandigheid van de Leidse sport. De vergadering produceerde een hoop vragen en vraagjes, bitter weinig ideeën en ging vermoedelijk uiteen in nog grotere verwarring dan ze was begonnen. Het denkbeeld dat de sport de beleidsfunctie zelf ter hand moet nemen, dat men niet meer heerlijk kan leunen op ambtenaren, vervult nogal wat lieden met angst en onbehagen. Ik weet wel dat er nu velen zul len zijn die roepen: man, wat had je dan anders gedacht? Want wie zaten daar bijeen in de broeikashitte van res taurant De Zijl? Een man en vrouw of zestig - clubbe stuurders die al dolblij zijn als ze in eigen kring de kop boven water kunnen houden. Van hen kun je niet verwach ten dat ze vlotjes aangeven hoe een overkoepelend sport- orgaan in elkaar moet wor den geknutseld. Dat kan wel zijn, maar dat maakt de situatie niet min der klémmend. Het had overigens best iets an ders kunnen toegaan, hoor. Onder het gehoor bevonden zich leden van het dagelijks bestuur en de raad van be heer van de Sportstichting. Mensen die hopelijkweten wat er in een overkoepelend orgaan omgaat en hopelijk weten wat er voor komt kij ken. Het verbaasde me dat zij de kaken tot het eind toe zo ijverig op elkaar hielden. Na afloop van de hoorzitting lek te het bericht uit dat ze vorige week maandag wel degelijk over de materie hadden ver gaderd, en tot de overtuiging waren gekomen dat een sportraad in verenigings- vorm de beste opvolger van de Sportstichting zou kunnen zijn. Maar dat advies zou niet naar buiten komen uit ontstemming over de manier waarop de gemeente hen aan de dijk heeft gezet. Ik begrijp dat niet. De leden van de raad van be heer zullen best wel reden hebben gehad zich gepikeerd te voelen. Een zekere elegan tie behoort, Prees ik, niet tot wethouder Tesselaars sterkste kanten. Maar wie hebben ze er nu eigen lijk mee? Niet de gemeente, want die zal het een zorg zijn hoe de Leidse sport zich bundelt. Ze treffen er louter de clubs mee, de ei gen takken van sport, die ze zeggen te vertegenwoordigen. Een toelichting of advies van die zijde zou velen, om het eens christelijk te zeggen, mis- chien een lamp aan hun voet en een licht op hun pad zijn geweest. Waarom denkt het bestuur van de Sportstichting toch altijd en eeuwig dat zwijgen goud is? Voorzitter Het verloop van de bijeenkomst in De Zijl (kan er volgende keer een nóg benauwdere ver gaderruimte worden gevon den?) was rommelig, soms chaotisch. Dat kwam voorna melijk omdat er geen onpar tijdige voorzitter was aange steld. (Een paar maanden te rug kon die er bij de happe ning in de burgerzaal van het stadhuis nog wel vanaf). Zo'n man had een eind kunnen en moeten maken aan het tot niets leidende gepruttel over een organisatie in de vorm van een gemeentelijke com missie art. 61, 62 of 63. Nie mand wist wat die artikelen precies inhielden. Wie het wel meende te weten, legde het in elk geval verdraaid onduide lijk uit. Een onpartijdige voorzitter had die discussie afgekapt met de woorden: óf we verdagen de bijeenkomst en zorgen dat de bevoegdhe den en werkwijze van de com- missie-met-die-pretcijfers op papier komen óf we houden op te praten over iets waar van we het fijne niet weten. Een onpartijdige voorzitter had ook de objectieve gast- uitlegger van de avond, Wim Bohnen, er op gewezen dat Jan Duivesteijn zijn wervende woorden over de Zuidhollandse Sportraad (waartoe hij behoort) niet ter zake waren. Bohnen een beste man, een keurige man, een beheerste man. Een man zo vol harmo nie dat hij niet bij machte bleek het verschil tussen een stichting en een vereniging in essentie aan te geven. Kort om, het type dat door politici altijd zo voortreffelijk tot gort wordt vermalen. Voor deze avond was iemand nodig geweest die de verschil lende organisatiemodellen op de snijplank had gelegd, er een röntgenfoto van had ge maakt. Alleen zo word je wat wijzer. Sfeer Om te bevalen hoe de sfeer is tussen sommige mensen heb je vaak al aan een paar woor den genoeg. Op de hoorzitting wisselden Sportstichting voorzitter Piet Biegstraaten en Sportstichting-directeur Jan Duivesteijn maar twee keer enkele zinnen met el kaar. En ik zat prompt met de vrieskou in de handen. Biegstraaten riep op zeker moment iets, met van emotie aangevreten stem, en Duives teijn riposteerde met een sa mengeknepen mondje en déze woorden: "Wilt u reageren via de interruptie-micro foon?" Zo góót het bij mensen die het niet met elkaar kunnerf vin den. Duivesteijns reactie deed me iets te veel denken aan het raadslid-van-toen en te wei nig aan de sportfunctionaris- van-nu. Het hóeft niet zo in de sport. Maar ja, tussen die twee heeft het van begin af aan niet ge boterd. Een generatieverschil, een andere levenshouding, een verschil in stijl van bestu ren. Laten we het daarop maar houden, al heb ik het ge voel dat nóg iets een rol heeft gespeeld. Aangezien ik dat niet kan hardmaken, moet ik er over zwijgen. Bot Hockey is een sport die wordt beoefend door achtenswaar dige personen. Was dat niet het geval dan zou het aantal incidenten en blessures op de velden het dertigvoudige van nu zijn geweest. Voetballers met sticks in hun handen als ik dat zo even mag zeggen zouden al lang ware bloedba den hebben veroorzaakt. Nette lieden dus, die hockeyers. Vandaar dat het me zeer heeft geschokt dat India het zater dag vertikte onder Duitse lei ding tegen Nederland te spe len, omdat de Duitsers vorige keer partijdig waren ge weest. Bot. hoor. Zelfs voetballers, het meest onbehouwen sport volk, heb ik dót toch nog nooit zien presteren. Het meest zit me dwars dat juist India zoiets flikt. Die fraaie, donker-gebronsde at leten. de oer-grootmeesters van het spel. met hun melan cholieke filosofie en hun door generaties mediterende voor vaderen bepaalde oogopslag. Ik meende dat zij wel boven winst of verlies verheven wa ren. En daar leggen ze me toch een onbeschaamde zucht naar de zegepraal aan de dag....het gaat je door merg en been. India, waar is uw adel geble- ven? Ik vermoed mét de Bhagwan het land uitgevlogen. Ouwe Daan Toen deze rubriek vorige week al was geschreven, kreeg ik het overlijdensbericht in han den van oud-bestuurslid en erelid van Roodenburg, Daan Bonnet. Ruim 20 jaar (1950- 1971) was hij penningmeester van die club. Het schijnt dat hij in 1950 tegelijk lid én be stuurslid werd. Behalve met het inzamelen der penningen, hield hij zich be zig met de bouwactiviteiten van Roodenburg. Voor de mooie kantine op Noord heeft hij het nodige gedaan. Met ouwe Daan heb ik in het be gin van de jaren zestig vaak te maken gehad. Met dat tikje gramstorige hoofd kon hij mooi sfeervol brommen, maar in wezen was hij een door en door goedhartige man. Het te gendeel van de club-chauvi nist. Integer. Samen met de joviale Geuke en de nauwkeurige Uyterdijk vormde hij toen het bestuur van de blauwzwarten. Een uitstekend bestuur. Het zorg de onder toch moeilijke om standigheden (de krakkemik kige accommodatie destijds in de Leidse Houtdat de clubsfeer voortreffelijk bleef. Op een dag kreeg ik uit Rooden- burg-kring een vrij pittige dreigbrief. Ik urist niet goed wat ik er mee aan moest, want ik had in die dagen nog weinig eelt op de ziel. Aan Bonnet, die ik in de stad te genkwam. liet ik het epistel lezen. Hij lachte geringschat tend. Ach, meneer Paauw" zei hij (want aan mijn voor naam was hij nog lang niet toe), "dit soort gekken zul je blijven houden. Niks van aantrekken. Dat waait wel over. Heus". Dat ivaait tvel over. Ik heb het mezelf nog vaak voorgehou den als er weer eens v)at was. Jammer, dat ouwe Daan zelf niet wat langer tn dit leven heeft kunnen doorwaaien. KATOWICE - De communicatie binnen Feyenoord blijft uiterst gebrekkig verlopen. Zelfs bij een zo ingrijpende bestuursbeslissing als eind vorige week werd genomen inzake de nieuwe taakverdeling tussen de beide trainers, gaat het nog mis. Terwijl iedereen in Nederland al lang en breed op de hoogte was van de veranderingen, bleek één direct betrokkene tot gisteren van niets te weten. Clemens Westerhof, vrijdagoch tend al naar Polen afgereisd ten einde UEFA-Cuptegenstander Szombierki nog eens te analyse ren, hoorde pas van de wijziging in de werksituatie nadat Feye noord was geland op het vlieg veld van Katowice. Daar felici teerde coach Jezek hem. Toen Westerhof vervolgens informeer de waar dat goed voor was („Want je hebt me al lang gefeli citeerd met de geboorte van mijn zoon") werd hem voor het eerst verteld dat hij vanaf oktober al leen de veldtrainingen van Feye noord mag leiden. Westerhof was er volslagen door verrast. ..Er was al wel over ge sproken, maar er was nog niets definitief op het moment dat ik vertrok. Telefonisch heb ik sinds vrijdag geen contact met Neder land meer kunnen krijgen". Leuk vond hij het niet eens, daarom plaatste hij enige harde kanttekeningen bij het besluit. Ten eerste bij de manier waarop hij het had moeten horen: „Waar om van Jezek, terwijl er geen be stuursleden rondliepen. Dat vind ik al heel vreemd. En ik ga er ook niet zomaar mee akkoord. Voor ik er aan begin, wil ik eerst weten waarom deze beslissing is geno men. Daarna wil ik absoluut vas te afspraken maken, want het is nu de derde keer dat ik het moet AMERSFOORT (GPD) - De toeschouwer die zaterdag avond tijdens de competitie wedstrijd FC Den Bosch—SC Amersfoort linkerspits Ton Gruters van de bezoekers be wusteloos trapte, heeft bij de politie in Den Bosch aangifte wegens mishandeling gedaan tegen aanvoerder Fillie Kraak en doelman Hilbrand van der Meer van SC Amers foort. De dader heeft tegen over de politie verklaard na zijn trap met name door dit tweetal toegetakeld te zijn. Inspecteur Feenstra van de Bossche politie bevestigde de aanklacht: „Hij heeft ver klaard op de sintelbaan gesla gen en geschopt te zijn, waar bij hy verschillende bloeduit stortingen opliep. In zijn aan klacht heeft hij daarbij de na men Kraak en Van der Meer genoemd. Overigens heeft hij zijn eigen vergrijp onmiddel lijk toegegeven. Hij kon ook moeilijk anders, want wij hebben foto's in ons bezit waarop zowel de dader als de karatetrap duidelijk waar neembaar zijn". Kraak noch Van der Meer wa ren gisteravond op de hoogte van de aanklacht. Het duo verklaarde inderdaad klap pen uitgedeeld te hebben. Kraak: „Wat daar gebeurde moest meteen afgestraft wor den. Zo'n vent laat je toch niet lopen? Ik heb hem een paar goeie schoppen gege ven". En Hilbrand van der Meer: „Een aanklacht? Dat maakt me niets uit. Zulke mensen horen niet vrij rond te lopen. Ik heb hem inderdaad een tik gegeven, maar dat moet niet overtrokken worden". Inspecteur Feenstra: „Ik vind dat het voor de hand ligt dat spelers een vent grijpen die zojuist een clubgenoot neer geslagen heeft. Daarom zal dit tweede geval van mishan deling in een ander licht be zien moeten worden dan het eerste". Competitieleider Jan Huij- bregts van de KNVB had gis teren nog geen verzoek van SC Amersfoort gehad om het duel in Den Bosch over te mogen spelen. Bestuurslid Hans Vahstal van Amersfoort bevestigde de woorden van Huijbregts. „Maar er is afgesproken dat wij ons rapport vandaag schriftelijk in Zeist zullen po neren. Wij stellen daarin dat we vinden dat de wedstrijd na de 12de minuut van de tweede helft een onreglemen tair verloop heeft gehad. De man die met het mes ge zwaaid had, zat bijvoorbeeld gewoon weer op de tribune. Verder kon Gruters niet ver der spelen en liet de scheids rechter (Folmer) doorspelen nadat hij eerder te kennen had gegeven de wedstrijd te staken". overnemen" (eerder was dat het geval in de periode dat Jezek ziek was en met vakantie was ge stuurd). „Nu wil ik wel eens weten waar ik aan toe ben. Of ik alles alleen moet gaan doen, of dat Jezek blijft coachen en het elftal blijft samenstellen en ik de rest toege schoven krijg. Dat zie ik name lijk niet zitten. Het werk van één man verdelen over twee perso nen is geen oplossing. Nee, in het belang van de club moeten er nu eens spijkers met koppen wor den geslagen, want zo kan het niet langer. Feyenoord is echt morsdood". Westerhof wil dus duidelijk alles of niets, maar dat blijkt nooit de be doeling geweest van het hele plan en dat zal Jezek ook niet zo maar nemen. Hoe zeer er ook met het hem is gesold (of mis schien wel juist daardoor), de Tsjech wil wel degelijk de ver antwoordelijke man blijven. Na een gesprek met zijn assistent, op het parkeerterrein voor het hotel..., liet hij duidelijk door schemeren dathij aan zijn con tract niet zal laten tornen. „Daar staat als eerste punt in dat ik ver antwoordelijk ben voor de trai ningen. Mij heeft altijd alleen de situatie tussen Kessler-Eyken- broek bij AZ voor ogen gestaan", herhaalde hij daarom maar eens in het warme Polen. Daar lijkt Jezek ook voor het eerst te gaan terugvechten, want later domi neerde hij de gebruikelijke pers conferentie als zelden tevoren. Met het definitieve gesprek over de nieuwe taakverdeling (ook van praatpaal Blankemeyer, die er nu nog niet bij is) wordt overi gens gewacht tot na de return te gen Szombierki, waar om die re den voor heel Feyenoord dus veel van afhangt. Wat dat betreft toonde Jezek zich eindelijk eens vol vertrouwen: „We staan met één in de volgende ronde". Wes terhof was nog zekerder: ..Feye noord zit al in de volgende ron de". Hij baseerde dat oordeel op wat hij van de Poolse tegenstander had gezien in het duel Ruch Chor- zow-Szombierki (0-2). „Een zwak en matig partijtje, waarbij Ruch te vergelijken was met een eer- ste-divisieploeg". Met andere woorden: Szombierki mag zelfs voor dit Feyenoord geen pro bleem zijn, ook al staat nog niet vast of doelman Joop Hiele (hij heeft nog veel hoofdpijn) mee kan doen. Hubert Kostka heeft uiteraard een andere mening. Onder het motto „Je weet het maar nooit", pro beert de Szombierki-trainer opti mist te blijven. Al beseft ook hij dat „2-0 voor een team als Feye noord een grote voorsprong is". „Maar we zullen wel alles op de aanval gooien om die teniet te doen", aldus Kostka, die rond de 20.000 kijkers bij het duel ver wacht. „Meer niet, want Szom bierki trekt niet. Spelen we goed dan krijgen we 2000 toeschou wers, spelen we slecht dan ko men er maar 500. Er is hier teveel concurrentie want er spelen nog LONDEN (GPD) - Ajax moet vanavond zonder Tscheu La Ling zien te proberen om de achterstand van 3-1 tegen Tottenham Hotspurs in het Europacup-II toernooi weg te werken. Jezek maakt Westerhof (l) duidelijk dat hij de verantwoordelijke man blijft. Westerhof ziet de nieuwe taakverdeling - hij gaat de veldtraming verzorgen - niet zitten. drie ploegen van hetzelfde ni veau in de directe omgeving. En Szombierki heeft geen achter ban, omdat het uit een vergrijsde wijk komt. Daarom zou 20.000 al zeer veel zijn voor ons. Komen die, dan willen we ook wat laten zien. Maar lukt dat niet, dan is het echt geen tragedie". Logisch ook die gedachte, want de Poolse toeschouwers en spelers hebben wel andere problemen aan hun hoofd dan voetbal en premies. Ook in het industriege bied Silezië, waar in verhouding goed wordt verdiend. Kostka: „Maar voor dat geld is niks te koop. Deze situatie is niet nor maal. Dit kan echt geen maan den meer duren, het volk wordt er moe van". Wat dat betreft is typerend dat in Polen nauwelijks aandacht is ge schonken aan het feit dat twee man van de groep twee weken geleden in Rotterdam zijn ach tergebleven. „Daar is niet meer over gesproken en dat is al weer vergeten", zegt Kostka. „Dat ge beurt zo vaak in deze tijd dat nie mand er nog over nadenkt". PAUL DE TOMBE De rechterspits van de Amster dammers liep afgelopen zaterdag in het competitieduel tegen FC Groningen een spierblessure op in het dijbeen en bleek daar gis teren tijdens de training nog te veel hinder van te ondervinden. De plaats van Ling wordt overge nomen door Hamberg, die tegen Groningen op het middenveld speelde. In de halflinie keert aanvoerder Lerby, die zaterdag wegens een schorsing ontbrak terug. Tijdens de warming-up zal pas worden beslist over het al dan niet mee spelen van doelman Piet Schrij vers, die drie dagen geleden al na 11 minuten moest uitvallen na dat hij een trap tegen de kniehol te had gekregen van Vanenburg. Kan Schrijvers, die de training gisteren „met redelijk succes" volgde niet worden ingezet, dan zal Hans Galjé worden opge steld. Ondanks de afwezigheid van Ling wil het trainersduo Linder-De Mos Ajax zo aanvallend mogelijk laten spelen. „We zijn realistisch genoeg om in te zien dat de kans om verder te komen uiterst klein is. Maar als we er zelf al niet meer in geloofden, hoefden we ook niet meer te spelen. We hebben de jongens om het systeem te spelen dat wij in ons hoofd heb ben. Het zal alleen tijd kosten", aldus Linder maandag tijdens een persconferentie. Zyn collega De Mos vulde daarbij aan dat .Ajax op de helft van de Engel sen zal moeten spelen, hen zal moeten opsluiten en op buiten spel zal moeten spelen. Dan moet blijken hoever Ajax is en vooral hoever de jongens zijn". Linder liet doorschemeren dat hij meer vertrouwen heeft in jon gens als Kieft en Vanenburg dan in Ham berg-Ophof. „We zullen alleen moeten oppassen dat we ze niet forceren. Je kunt ze in een paar wedstrijden laten opbran den maar dan ben je ze de rest van het seizoen kwijt". Tottenham zal het vanavond moe ten doen zonder centraal-verde- diger Paul Price en de aanvaller Garth Crooks. Desondanks re kende Tottenham Hotspurs za terdag overtuigend af met Man chester City dat op eigen veld met 1-0 werd verslagen. City-ma nager John Bond was na afloop enthousiast over de artisticiteit van Tottenham: „Het is geen ge weldig team en het zal waar schijnlijk ook geen landskam pioen worden omdat het te kwetsbaar is. Maar voor het voet bal is deze ploeg geweldig. Het speelt erg aantrekkelijk". Dat is dat ook de reden dat onlangs het feit dat de tweekamp tegen Ajax al vrijwel is beslist er toch nog 35.- d 40.000 toeschouwers worden verwacht in het stadion White Hart Lane. Opstelling Ajax: Schrijvers (of Gal jé); Molenaar, Jansen. Wijnberg, Boeve; Vanenburg, Schoenaker, Lerby; Hamberg, Kieft, Olsen. BOSKOOP - AZC/MIcrollfe heeft zich gisteravond op eenvoudige wijze voor de halve finales van de strijd om de nationale water- polobeker geplaatst. De Neder landse kampioen ondervond van eerste klasser De Gonwe geen tegenstand van betekenis: 15-3. Gastheer De Gouwe ontving AZC in het sfeerloze ballonbad in Bos koop omdat het eigen bad buiten bedrijf is. Slechts weinig toe schouwers volgden de derby op het uitzonderlijk late tijdstip (22.00 uur), maar die zagen wel dat de Waddinxveense formatie volstrekt kansloos was. Bij AZC ontbrak alleen internatio nal Ed van Es. Coach Ane Dom burg beschikt in de personen van Fred Kranstauber en de Roe meen Radu Mirea over twee nieuwe spelers, van wie vooral Mirea een goede indruk achter liet. De Roemeen lijkt een aan winst Hy straalde een hoop rou tine en overzicht af en beschikt over een verradelijk goed schot In de eerste penode zwom AZC naar een 4-0 voorsprong, die in de tweede fase van vijf minuten werd uitgebouwd tot 7-1 Via 11—2 werd het uiteindelijk 15-3. Opmerkelijk waren de blokwis- sels - waarbij vier spelers tege lijk gewisseld worden - aan AZC-zijde. Domburg deed dat in totaal zes keer. Ton Buunk was met vijf treffers topscorer.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9