Klacht over politie onderzocht T amponziekte niet te vrezen Huisarts qua inkomen achter bij ambtenaar Wapens uit kazerne gestolen MwrrrovrTa Giftig plankton bedierf mosselen Consumentenbond NCW: centralistisch SGP door programma van VPRO gekwetst Boete geëist tegen frauderende notaris 1 i /f If Boek over gijzelingen aangeboden Burgemeester Dodewaard 'stijlloos' Studie Tilburgse Hogeschool: Mishandeling en discriminatie in Amsterdam Vrouw die rover doodde voelde zich onveilig DINSDAG 29 SEPTEMBER 1981 ARNHEM (GPD) - Zes uzi-pistool mitrailleurs, twee geweren en een raketwerper zijn gestolen uit een wapenkamer op het terrein van de Oranjekazerne in Schaarsbergen. Uit een onder zoek van een rechercheteam van de Koninklijke Marechaussee is vast komen te staan dat de dief stal het afgelopen weekeinde is gepleegd. Over de identiteit van de daders is niets bekend. Volgens een woordvoerder van de fensie zijn de dieven door over een muur te klimmen op het landmachtterrein gekomen. Al lereerst braken zij een munitie- bunker open. Deze was echter leeg. Hierna zagen zij kans een wapenkamer van een in Schaars bergen gelegerd onderdeel bin nen te dringen. Volgens de i woordvoerder worden de muni- tiebunkers en wapenkamers in de Oranjekazerne niet perma nent bewaakt. Zij zijn wel in een wachtronde opgenomen. De wapendieftal in Schaarsbergen is de tweede binnen een jaar. Eerder verdwenen wapens uit een kazerne in Vught. IJMUIDEN (ANP) - De men sen die vorige week op Ter schelling ziek zijn geworden na het eten van mosselen, hebben dat te danken aan een gif producerende plantaardige planktonsoort, die in de Waddenzee plotse ling is opgekomen. Het Rijks instituut voor Visserij-Onder zoek RIVO heeft hierover, naar woordvoerster me vrouw M. Kerkhoff gisteren meedeelde, in het weekeinde zekerheid gekregen. Mevrouw M. Kat van het RIVO, deskundige op het gebied van fytoplankton (plantaar dig plankton), is gisteren naar de Waddenzee gegaan om te kijken in welke delen van dat water het tot de fla- gellaten behorende fyton- plankton zich concentreert. Mosselen voeden zich met het fytoplankton en het gif dat daarin zit, hoopt zich op in hun maagdarmstelsel. De mosselen hebben daar zelf geen last van, de mosseleters op de wal echter krijgen er maagdarmklachten van. Zo gauw het fytoplankton is verdwenen, zullen de proble men over ziin, aldus de woordvoerster van het RIVO. die hoopt dat het al over een week of twee zover zal zijn. Zoals gemeld heeft het Pro- duktschap voor Vis en Vis- produkten vorige week maat regelen genomen om te voor komen dat Waddenzeemos selen naar de Oosterschelde worden gebracht waar ze normaliter worden verwaterd of aan de consument wor den aangeboden. Hoe het komt dat een bepaalde gifproducerende plankton soort op een gegeven mo ment in een bepaald zeege bied voorkomt, is volgens mevrouw Kerkhoff van het RIVO altijd moeilijk te zeg gen. Men kan de verschijning ervan niet zomaar aan milieu factoren toeschrijven. In 1971 deed het verschijnsel zich voor in een erkend schoon zeegebied als de Oosterschel de. Dat het milieu er hele maal niets mee te maken heeft is echter ook niet te be wijzen. De Waddenzee heeft ook al eens eerder bezoek gehad van gifproducerend fytop lankton. Namelijk in 1976. DEN HAAG (GPD) - Er hoeft geen ongerustheid (meer) te be staan over tampons in ons land en er is geen enkele reden het ge bruik van tampons af te raden. Dat zegt de Consumentenbond DEN HAAG (ANP) - De SGP- kamerleden van Dis en Van der Vlies willen een onder zoek naar het televisiepro gramma „De lachende scheerkwast" van de VPRO. De kamerleden zijn van me ning dat het programma „ze kere uitlatingen" bevat die als godslasterend, kwetsend, beledigend dan wel kren kend kunnen worden be schouwd voor belangrijke bevolkingsgroepen. In schriftelijke vragen aan de ministers De Ruiter (justitie) en Van der Louw (crm) wil len de SGP'ers weten of de bewindslieden aanleiding zien tot maatregelen op grond van de Omroepwet te gen de VPRO en zonodig tot strafrechterlijke vervolging. DEN HAAG (ANP) - Het werkgelegenheidsplan van mi nister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) is vol gens het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) centralistisch en a-productief. Volgens NCW-se- cretaris drs. N. Vogelaar mag een dergelijk experiment geen kans krijgen, hij zei dit gisteren op een persconfe rentie in Den Haag. Een extra loonmatiging van 1,5 procent levert de schatkist niet het geld op wat Den Uyl aan geeft, aldus Vogelaar. Hij zei ver der dat de verhoging van het staatsaandeel in de gaswinsten van Esso en Shell, een andere fi nancieringsbron, buiten het re geerakkoord valt. De minister van werkgelegenheid zou er vol gens Vogelaar voor moeten zor gen dat de aardgasbaten be schikbaar komen voor het indus triebeleid. BREDA (ANP) - Voor de Bredase rechtbank heeft de officier van justitie, mr. J. Huigen, gisteren tienduizend gulden boete geëist tegen een 50-jarige notaris uit Breda, wegens valsheid in gech- rifte. Vijfduizend gulden boete werd eveneens wegens valsheid in ge schrifte geëist tegen een 42-jarige zakenman uit Breda. De verdachte zakenman is in 1980 wegens brandstichting en op lichting van de brandverzeke ring door de Bredase rechtbank gestraft met twee jaar gevange nisstraf. Uit die affaire vloeide een onderzoek voort van de Fis cale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst in de boeken van de man en men ontdekte dat hij op 7 augustus 1979 een half miljoen gulden had gestort ten kantore van de Bredase notaris, als waar borgsom voor de aankoop van een flat in Roermond met veertig woningen. Nader onderzoek wees uit dat dat geld in het. geheel niet aanwezig was geweest, maar dat de notaris 'WEERRAPPORTEN d 3 gisteren f Amsterdam mist 18 7 0 De BUt 18 5 0 Deelen 18 5 0.1 Eelde 18 0 Eindhoven 18 6 0.1 Den Helder licht bew. 17 9 0 Rotterdam 18 7 0 Twente 18 5 0 Vlissingen licht bew. 16 12 0 Zd.-Limburg 17 8 0 Aberdeen half bew. 17 8 0 Barcelona onbew. 24 11 0 onweer 17 13 26 Bordeaux 19 6 0.5 Brussel licht bew. 17 7 0 Frankfort zwaar bew. 13 12 7 Genève 13 9 2 Helsinki licht bew. 18 10 0 Innsbruck regen 15 7 21 Klagenfurt regen 16 10 12 Kopenhagen 13 Lissabon licht bew. 22 0 Locarno zwaar bew. 14 12 8 -Londen 18 7 0 Luxemburg zwaar bew. 5 Madrid 21 6 0 Malaga onbew. 27 15 0 Mallorca onbew. 23 11 0 München 12 8 22 half bew. 21 14 1 Oslo geheel bew. 17 11 0 18 4 onweer 22 14 62 Split licht bew. 23 19 70 Stockholm 15 14 0.1 regenbui 24 13 30 regen 11 8 42 Casa Blanca be- w. - 16 Istanbul 17 Las Palmas zwaar bew. 25 22 0 Tel-Aviv onbew. - 22 - gepresenteerde FNV-opvattin- gen over het arbeidsvoorwaar denbeleid. Ontstaat er door verbetering van de arbeidsproduktiviteit twee procent ruimte, dan gaat daar 1 procent van af door ruilvoetver lies (duurdere import in vergelij king met de export), 1,5 procent voor incidentele loonstijging en nog eens 1 1,5 procent omdat de produktieprijzen lager zijn dan de prijsindexen voor rende mentsherstel. De NCW-secretaris benadrukte op- In totaal kom je dan op min 1,5 tot nieuw dat de prijscompensatie min 2 procent. Vogelaar verbond zal moeten worden geschoond hieraan de conclusie dat aan voor ruilvoetveranderingen en schoning van de prijscompensa- voor energie- en milieukosten. tie niet valt te ontkomen. Hij maakte zijn opmerkingen naar aanleiding van de gisteren Hog6 VOOITcHlg Verlaging van het financieringste kort van de overheid moet vol gens het NCW hoge voorrang krijgen. Al mag dat niet gepaard gaan met een sterke terugval van de bestedingen. Daarom moeten de investeringen zo snel moge lijk van de grond worden getild, met name energie-investeringen. Ook pleiten de christelijke werk gevers voor verlaging van de vennootschapsbelasting en voor uitbreiding van de premies op grond van de Wet op de Investe ringsrekening (WIR). De energietoeslag zou kunnen worden verhoogd, evenals de premie voor outillage. Vogelaar omschreef de WIR als een zake lijk instrument dat tegemoet komt aan de noden van de dag. Hij wees erop dat het arbeidsaan bod in toenemende mate is opge leid voor de kwartaire sector (niet-commerciële dienstverle ning). Dat betekent dat als over arbeidstijdverkorting wordt ge sproken deze sector het voor touw zou moeten nemen met de investering van deeltijdarbeid. Om de jeugdwerkloosheid te be strijden wel het NCW een scho lingsprogramma dat gericht is op het bedrijfsleven. Jongeren zou den boven de sterkte in bedrij ven een opleiding moeten krij gen met behoud van hun uitke ring. BREDA (ANP) - De zeehond die al negen dagen in de Bredase singels rondzwemt, is gisteren niet gevangen om naar het zee hondencentrum in Pieterburen te worden overgebracht. De pu blieke belangstelling is te groot. Het dier zal nu in de loop van de week worden gevangen. Wan neer wil de brandweer niet zeg gen, omdat men vreest dat dat werk niet behoorlijk kan wor den verricht als er weer zoveel mensen komen kijken. DEN HAAG (GPD) - „Een zeer be langrijk werk, dat ons en velen buiten onze landsgrenzen veel te leren heeft". Aldus minister-pre sident Dries van Agt gistermid dag in het Haagse perscentrum Nieuwspoort, waar hij het eerste exemplaar in ontvangst nam van het boek .Mensen bij gijze lingen" (zie krant van gisteren). De premier stelde dat het de taak van de overheid is ervoor te zor gen dat er zo weinig mogelijk aanleiding bestaat tot gijzelin gen over te gaan. „Bij de gijzelin gen in het recente verleden had den wij zelf het gevoel binnen de grenzen van het mogelijke het goed te hebben gedaan. De harde, soms agressieve wijze waarop ex-gegijzelden ons tegemoet ge treden zijn met hun bezwaren, betekenden in zekere zin een schokkende ervaring", aldus Van Agt, die hoopte dat het boek door velen gelezen zal worden. Daar ging ook de Molukse leider ir. Manusama op in. „Voor het te gengaan van gijzelingen is een gezonde sfeer nodig. Er zijn ook volksgroepen die in stress-situa ties leven. Het gaat niet alleen om individuen in een gijzelingsaf faire. Wij wijzen geweld af en zijn bereid al het mogelijke te doen zodat de gevolgen van gijze lingsacties achterwege blijven", aldus de president van de Zuid- molukse regering in balling schap. De vier auteurs, prof. dr. J. Bas- tiaans, psychiater D. Mulder, prof. dr. W. K. van Dijk en dr. H. M. van der Ploeg gingen in korte inleidingen in op facetten van de geweldsproblematiek. De be schrijvingen van die aspecten heeft ook in het buitenland de aandacht getrokken. Nu al staat in zijn maandblad naar aanlei ding van een onderzoek naar de vijf meestverkochte merken. Het onderzoek werd ingesteld na be richten uit de VS over een grieze lige ..tamponziekte". Deze ziekte, die nogal wat vrouwen schrik had aangejaagd, bleek in de VS voornamelijk voor te ko men by gebruiksters van een be paald merk, dat in Nederland niet op de markt is. Het gaat om een superabsorberende soort tampons, die inmiddels in Ame rika is verboden. De ziekte was overigens bekend en lijkt te wor den veroorzaakt door giftige stof fen. die bepaalde bacteriën af scheiden. In ieder geval is bij het gebruik van tampons hygiënisch gedrag aan te raden, zegt de CB. Handen wassen voor het inbrengen is be langrijk en het onderlichaam goed schoon houden. Ten minste eenmaal per dag wassen met wa ter en zeep. Dat geldt overigens niet alleen tijdens de menstrua tie. Geen desinfecterende zeep gebruiken, maar bij voorkeur een vette, zachte zeep. Regelma tig wisselen is raadzaam. Men kan 's nachts beter gewoon maandverband gebruiken, advi seert de Consumentenbond. Vrouwen die een spiraaltje ge bruiken, kunnen beter helemaal afzien van tampongebruik. Men dient onmiddellijk te stoppen met tampons als er zich Ujdens de menstruatie klachten voor doen die op invloed van giftige stoffen (hoge koorts, buikpijn," hoofdpijn, diarree, braken, suf heid of agressiviteit) wyzen. Het gros van de Nederlandse vrou wen kiest nog steeds voor ge woon verband, slechts 20 pro cent gebruikt tampons. De Con sumentenbond onderzocht 14 soorten, waarvan de prijzen nog al uiteen bleken te lopen. Vol doende voorschriften voor hy giëne en waarschuwingen in ver» band met de „tamponziekte" ontbraken bij alle merken. Er zijn grote verschillen in vochtop- nemend vermogen. aanaacni geiroKJten. nu ai siaai vast dat er een Amerikaanse en ïlOClTlt VCrWllt een Engelse uitgave van het boek J zullen verschijnen. Foto: premier Van Agt neemt het boek in ontvangst uit handen van de uitgever, drs F. H. Bruyt (Sijthoff). Op de achtergrond drie van de vier auteurs. wel een schriftelijke verklaring afgegeven had, waarin stond dat de waarborgsom gestort was. De koopman kon dat geld bij zijn bank niet los krijgen en was, om dat hij de flat kon doorverkopen met zevenduziend gulden wist per woning, naar zijn notaris ge gaan met de vraag wat hij moest doen. De notaris, die de transactie ge zond vond, leende zogenaamd een half miljoen gulden uit zijn eigen vermogen aan de koop man, die daarvoor een schuldbe kentenis tekende. Met een valse verklaring dat het half miljoen was gestort, ging de zakenman in Roermond de flat kopen. De no taris zat maandelang in de zor gen, want pas na enige tijd kon de flat met winst worden ver kocht. De zakenman verklaarde voor de rechtbank dat hij volledig had gevaren op het kompas van de deskundige notaris en ontkende valsheid in geschrifte thebben gepleegd. De notaris moest toegeven dat zo'n transactie zeer ongebruikelijk is en in strijd met de Notariswet, maar omdat er geen risico's aan verbonden waren, had de notaris zijn cliënt ter wille willen zijn met zonodig de inzet van zyn ei gen vermogen. "Ik heb niet de opzet gehad valsheid in geschrif te te plegen, aldus de notaris die het zeer betreurde dat hij de goe de naam en faam van de Broe derschap van Notarissen in dis krediet had gebracht. UTRECHT (ANP) - Het netto-inkomen van de huisarts loopt bij een ge lijk pakket van sociale voorzieningen 7,8 procent achter bij dat van de amb tenaar met wie hij qua in komen wordt vergeleken. Tot deze conclusie is de vakgroep organisatie van de gezondheidszorg van de Katholieke Hogeschool in Tilburg gekomen in een studie "aankleden of uitkleden" - over het in komen van de huisarts. de achterstand van de huisartsen in netto-inkomen vooral ont staan door de bedragen die zij als "zelfstandigen" zelf moeten be talen voor allerlei sociale voor zieningen en met name voor hun pensioen. Aan premies zijn ze ge middeld 40.000 gulden per jaar meer kwijt dan de vergelijkbare ambtenaar en dat wordt onvol doende in de tarieven en honora ria gecompenseerd. Een andere conclusie van de werk groep is dat praktijkverkleining voor veel huisartsen een drasti sche verlaging van het inkomen zal betekenen. De huisartsen krijgen per ingeschreven zieken fondsverzekerde een vast bedrag per jaar en "particulieren" beta len per consult of visite. Het inkomen van de huisarts is aan het eind van de jaren zestig ge koppeld aan dat van een ambte- £>e secretaris-penningmeester van naar in schaal 151 (plus tien pro cent). Daarvan is ook steeds uit gegaan bij het vaststellen van de tarieven en ziekenfondshonora ria. Volgens de Tilburgse werkgroep is de landelijke huisartsen vereni ging, J. W. van den Blink, zei gis teren in een reactie dat de huisartsen al lang vermoeden dat er een achterstand aan het ont staan is. Hij hoopt dat het Til burgse rapport concrete bewij zen levert. Volgens de LHV blijft de doorbere kening van kosten voor sociale voorzieningen in de honorering al jaren achter. Dat komt onder meer doordat er nadat het huidi ge honoreringssysteem is inge voerd, sociale voorzieningen zyn bijgekomen (zoals de arbeidson geschiktheidsverzekeringen) waarvan de kosten inmiddels in de salariëring van de ambtena ren zijn "ingebouwd", maar in de honorering van de artsen niet of onvoldoende. Ook de bydrage van de ziekenfondsen aan de pensioenpremie van de huisartsen (het "werkgeversaan deel") vertoont volgens Van den Blink een structureel tekort. De LHV wil een nieuw honore ringssysteem om achterstand te kunnen wegwerken, maar vooral ook om de door iedereen gewen ste praktijkverkleining mogelijk te maken. Een honoreringssys teem op "adequaat niveau" is voor de LHV van essentieel be lang voor praktijk verkleining, al dus Van den Blink. AMSTERDAM (ANP) - De rijksrecherche en de lei ding van het Amsterdam se politiekorps gaan een onderzoek instellen naar het mishandelen van twee arrestanten en het ver spreiden van 'discrimina toire' affiches op het poli tiebureau Warmoesstraat in Amsterdam. Dit heb ben woordvoerdërs van de politie en het openbaar ministerie gisteren be kendgemaakt. Aanleiding tot de onderzoeken zijn klachten over het optreden van het personeel van het betrokken politiebureau. Deze zijn het afge lopen weekeinde ingediend door de Amsterdamse advocaat C.J. Korvinus van de Stichting Advo- catenkollektief Amsterdam Noord. Volgens Korvinus zouden twee ar restanten -uit Ghana en Frank rijk- bij hun verhoor door de re cherche meermalen geschopt en geslagen zijn. 'De Fransman werd zelfs bedreigd met de loop van een pistool tegen zijn slaap om hem tot een gewenste verkla ring te dwingen', aldus de advo caat. Tijdens zijn bezoek aan het politie bureau ontdekte Korvinus dat er op dit bureau pamfletten worden uitgereikt aan het publiek, voor zien van een sticker van de Am sterdamse politie, waarop naar zijn zeggen discriminatoire uitla tingen worden gedaan en die ge tuigen van een 'diepgewortelde vreemdelingenhaat'. Zowel commissaris Valken als de chef van bureau Warmoesstraat Nicaise zegt deze zaak te betreu ren en zich volledig van de in houd te distantiëren. Het is hun een raadsel waar het affiche van daan komt en hoe dit het bureau is binnengekomen. Ook over de verspreiding van de pamfletten, die gekopieerd wer den van het origineel, tast men nog in het duister. Wel is inmid dels toegezegd dat er adequate maatregelen genomen zullen worden om zoiets in het vervolg te voorkomen. Een intern onder zoek moet alle vragen rond het affiche en de verspreiding hier van beantwoorden. Tekst vermoorde man Op het affiche „spreekt" de Am sterdamse snackbarhouder W. Verhagen, die op 20 april dit jaar vermoord werd. „Toen ik als hardwerkend zelfstandige pro beerde mijn brood te verdienen, werd ik vermoord door een werkloze, illegaal in ons land ver blijvende vreemdeling. Door de officier van justitie, de recht bankpresident en enkele moder ne psychiaters werd hy opge krikt van een moordlustige rover tot een soort produkt van een hem vijandig gezinde maat schappij De behandeling van deze intrieste zaak duidt slechts op angst voor de groep achter de dader, welke geweld niet schuwt en represail les evenmin". En: "Wanneer on ze rechtspraak op deze wyze voortgaat dan ben ik slechts het zoveelste slachtoffer en heeft mijn dood geen enkel effect op het geweten van de rechters en zal door dit angstvallig slappe optreden van de overheid de misdaad nog verder toenemen", aldus de tekst op het pamflet DODEWAARD (ANP) - Plaatsver vangend burgemeester Goldberg van Dodewaard acht de beschul diging van PvdA-voorzitter Van den Berg, dat hij de afgelopen weken geen contact zou hebben gezocht met de anti-kernenergie- beweging (AKB) een "stijlloos verwijt". "Vele malen heb ik het gepro beerd, maar steeds zonder resul taat, aldus Goldberg. Van den Berg zei een en ander het afgelo pen weekeinde tydens een bij eenkomst van de Jonge Socialis ten. De PvdA-voorzitter verklaarde ook dat Goldberg verantwoordelijk is voor het geweld rond de kern centrale. Goldberg spreekt dat tegen. Het waren zijns inziens de actievoerders die met geweld be gonnen. De burgemeester ont kent ook dat er sprake was van een WD-lobby om de AKB in een kwaad daglicht te stellen: "Ik ben weliswaar WD'er, maar de afgelopen week was ik in Do dewaard als burgemeester in de eerste plaats ordebewaker", al dus Goldberg. Morgenavond zal hy in de gemeen teraad van Dodewaard verant woording afleggen over zyn be leid met betrekking tot de acties rond de centrale. AMSTERDAM (ANP) - De 33-jari- ge vrouw, die in de nacht van za terdag op zondag een tasjesrover doodschoot op de eerste verdie- 6mg van de flat Kruithof in de ylmermeer in Amsterdam, voelde zich al lange tyd onveilig. Zy was namelyk al eens eerder be roofd en kent bovendien zeven' vrouwen in haar onmiddellyke omgeving die ook al waren be roofd. zonder daar overigens aangifte van te hebben gedaan, hoewel de politie daartoe al di verse malen had opgeroepen. Om die reden, zo verklaarde de vrouw tegenover de politie, heeft zy vier jaar geleden een revolver van een Zwitser gekocht. Schie ten heeft zy geleerd op een schietvereniging Volgens een woordvoerder van de Amsterdamse politie zal de vrouw zware mishandeling de dood ten gevolge hebbend, ten laste worden gelegd Zy vertelde de politie dat zy door ëën man van achteren werd gegrepen. De ze draaide haar linkerarm op haar rug De ander kwam met een mes op haar af. Zy begon toen te schieten.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7