Henk van Leeuwen stond aan basis van Leidse pophistorie "Wat een tuig waren we eigenlijk" Ook concert Genesis in Leiden PAGINA 4 ST DINSDAG 29 SEPTEMBER 198 LEIDEN - De Hazerswoudse groep Ivy Green opent zaterdagavond om acht uur het beatfestijn in de Stadsgehoorzaal. Caboodle Band neemt veertig minuten later het initiatief over, waarna The Ox begint. Bourbon Street is de vierde optredende band en White Babbit doet dat daarna (rond half elf). Vervolgens een krissendans van het duo Marianni en Agar. Namby Pamby's gaan de Nederlandse sterre van de Rubberen Robbie Band vooraf. Kwart voor een is het roller Skaten geblazen met Elmondo, een kwartier later Funkafied, om half twee de Moenpiepers, terwijl de Shoes de Beatnacht afsluiten. LEIDSE NACHT '81 DEN HAAG - Hij stond aan de basis van de Leidse pophistorie. Zijn 'Pops Movement' verschafte in de jaren zestig werk aan de plaatselijke bandjes en vertier aan het tienervolk. J Halverwege de jaren ze- I ventig verdween zijn ge zicht uit de Leidse pops- céne om vorig jaar plotse ling weer op te duiken en 'de ouwe hap' een nostal gisch en daarom onverge telijk avondje te bezorgen: de Leidse Beatnacht. Aan de vooravond van deel twee van wat nu officiéél De Leidse Nacht heet, vertelt Haagse Hen- kie (35) hoe het allemaal zo is ge komen. In het ouderlijke huis in de Haagse De Bruynestraat, waar hij tijdelijk is teruggekeerd omdat zijn eigen woning wordt gerenoveerd, is gemeente-amb tenaar Henk van Leeuwen uren lang vrijwel onafgebroken aan het woord. In zijn monoloog springt hij van de hak op de tak, van het Antonius Clubhuis naar De Beatnacht, van The Motions naar Ivy Green en van het Haag se Palace Hotel naar het Leidse fabriekspand Van Wijk 8c Herin ga. Wie Henk van Leeuwen hoort praten, vraagt zich af hoe het in vredesnaam mogelijk is dat de Leidse Beatnacht vorig jaar ok tober niet totaal uit de hand is ge lopen. Zo chaotisch hij praat zo trefzeker schijnt hij te organise ren. Hoewel, de Beatnacht van vorig jaar mag dan een daverend succes zijn geworden een poging om met de rage van de Stray Cats een financiële klapper te maken liep dit voorjaar voor Van Leeu wen op een persoonlijke strop van duizenden guldens uit. Sanatorium Zijn belangstelling voor popmu ziek en het organiseren van beat- avondjes werd gewekt in een Zwitsers sanatorium waar de toen veertienjarige Henk van Leeuwen om gezondheidsrede nen een paar jaar verbleef. "Daar zaten ook een paar Engelse pa tiënten en die gaven me gitaar les. Met die jongens organiseerde ik allerlei avondjes. En toen die gasten uit het sanatorium wer den ontslagen ben ik gewoon in m'n eentje doorgegaan met orga niseren. Zo is het eigenlijk geko men". Terug in het Haagse ging Van Leeuwen vorlijk door met het or ganiseren van beat-avonden. Sa men met de inmiddels befaamde impresario Jacques Senf (Van Leeuwen: "Hij heet eigenlijk Jaap maar dat vond hij te Hol lands klinken. Niet werelds ge noeg".) zette hij in allerlei tenten bandjes neer, ondermeer in de Houtrustrotonde. Senf (Sennef op z'n Haags) concur reerde Van Leeuwen echter weg zodat deze de wijk nam naar Lei den. "Sennef presteerde het om het Palace hotel, dat leeg stond, in huur te krijgen. Toen kon ik wel stoppen want tegen iemand met een vaste locatie is niet op te boksen. Gelukkig kende ik wat mensen uit Voorschoten en Lei den. Zo ben ik daar terecht geko- Pops Movement In Leiden, braakliggend terrein wat pop betrof, kon Van Leeu wen z'n gang gaan. "Je had in Leiden alleen Hifi voor de stu denten. Verder niets. Ik ben toen met het idee gekomen om zelf een sociëteit op te zetten. Als so ciëteitsruimte had ik het leeg staande pand van Van Wijk 8c Heringha bij het Rapenburg op het oog. Maar wilde ik in aanmer king komen voor een vaste ruim te dan moest ik een lijst met min stens 250 leden kunnen overhan digen. Die had ik zo bij elkaar. In een koffieshop aan de Haarlem merstraat, waar ook de jongens van de Moonpiepers vaak kwa men, werd driftig aan ledenwer ving gedaan. In die tijd vroeg de oranjevereniging van Oegstgeest mij een beatavond te organiseren in het Patronaatsgebouw. Als te genprestatie mocht ik op die avond leden werven. In een mum van tijd had ik toen zeshon derd leden. Maar Van Wijk 8c Heringha kreeg ik niet omdat de platenmaatschappij EMS, die het pand inmiddels in handen had, over de kop ging". Pops Movement bewoog zich noodgedwongen van zaal naar zaal in Leiden en omgeving. Re gelmatig werd het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare en de Grote Burchtzaal aangedaan. Voor vijf gulden kregen de socië teitsleden de Golden Earrings met Frans Krassenburg of The Motions van Rudy Bennett te zien. Voor een plaatselijk bandje moest de helft, een rijksdaalder dus, worden neergeteld. Veel verdiend heeft Henk van Leeuwen in die periode niet. "Wanneer we de Earrings of Mo tions hadden dan hielden we nog wel eens wat over. Maar dat geld werd er dan met een man of tien nog dezelfde avond doorheen ge jaagd. Soms werd er wel eens wat opzij gelegd om financiële tegenvallers op te kunnen van gen". Blue Planet Rond 1970 hield Henk van Leeu wen het voor gezien. "Je kreeg toen de opkomst van de disco theken, die verpesten de markt voor de bandjes. Bovendien gin gen de cafés om één uur in plaats van om twaalf uur dicht. Dus trok je minder mensen omdat men in de kroeg bleef hangen. Tot overmaat van ramp ging de belasting ook nog eens een keer de sociëteiten aanpakken". Van Leeuwen hield zich vervol gens nog maar met één band be zig. Blue Planet, destijds de trots van popminnend Leiden en lan delijk bekend via de hit "I'm going man'. Met Blue Planet trok van Leeuwen door het ganse land tot hij het spuugzat was. "Je had toen net het Woodstock-fes tival gehad dus iedereen hier in Nederland had Woodstock in z'n hoofd. Overal moest er in weilan den worden opgetreden. En ie dereen lag in z'n slaapzak stoned naar de sterren te kijken. Ik weet niet hoeveel weilanden ik in die tijd ben afgeweest maar op het laatst kwam het m'n strot uit". Na Blue Planet is Henk van Leeu wen nog een tijdje manager ge weest van de groep Smyle die een grote hit scoorde met 'It's gonna be allright'. De naam smy le, geënt op de Amerikaanse stic ker-rage, en de sterk commercië le muziek van dit gezelschap bleek zelfs in Amerika aan te slaan. Maar op het moment dat serieus werd overwogen om 'It's gonna be allright' in het land van de onbegrensde (financiële) mo gelijkheden uit te brengen kwam Bee Gees-manager Robert Stig- wood met een dreigbrief. Van Leeuwen: "Twee gasten van het latere Queen bleken ook een groep met de naam Smyle opge richt te hebben. Stigwood behar tigde hun belangen en vond dat wij moesten stoppen met Smyle. Maar dat ging mooi niet door want ik had de naam Smyle laten Henk van Leeuwen voor de Stadsgehoorzaal: "Die nieuwe groepen zijn prima sfeermakers. Die passen prima op zo'n festival." (foto Jan Holvast) deponeren. Toch ben ik met Smyle gestopt omdat de platen- wereld steeds meer een vies zooitje begon te worden. Boven dien zouden de Noordzee-zen- ders er mee gaan stoppen. Ik dacht toen: "Dan wordt het hele maal zo'n benauwde bedoeling. Kappen maar". Vandaar". Beatnacht Maar aan het eind van de jaren ze ventig begon het organisatie- bloed van Van Leeuwen toch weer te kriebelen, terwijl Ruud van Dulkenraad de Haagse Beatnacht op poten zette, was Van Leeuwen al druk bezig met zijn Leidse Beatnacht. Waar de Haagse Nacht een incident bleek, lijkt het initiatief van Van Leeuwen een jaarlijks te rugkerend spektakel te worden. De nostalgie is er echter voor een deel vanaf. Op de Leidse Nacht dit keer niet louter oude namen maar naast The Shoes en The Moonpiepers is er ook ruimte voor de huidige pop-ge neratie, Ivy Green en Funka fied. Bang om met deze groepenkeus tussen de wal en het schip te val len is Van Leeuwen allerminst. "Die nieuwe groepen zijn echte sfeermakers. Die passen prima op zo'n festival. Let maar op. Dit wordt net zo'n succes als vorig jaar". Al is het dan niet te hopen dat de nieuwe groepen op de vlucht moéten voor het massaal met bierblikjes smijtende publiek, zoals vorig jaar de arme buikdan seres Loubna overkwam. Nota- bene als 'speciale attractie' opge trommeld. JAAP VISSER LEIDEN - De klok werd onlangs vijftien jaar teruggezet in huize Van Seggelen in de Bilderdijk- straat. De vyf bandleden van de roemruchte Leidse Moenpie pers, van wie enigen elkaar an derhalf decennium niet meer hadden gezien, bereidden zich bij hun toenmalige 'manager' Evert van Seggelen voor op de tweede Leidse Beatnacht. In het reünie-achtig sfeertje con cludeerden ze allen met gepaste trots dat ze ondanks hun 'woeli ge' scholierenperiode (Rinus Schutten: „Als je al die anekdo tes hoort dan denk je 'Goh, wat zyn we eigenlijk toch 'n tuig ge weest') maatschappelijk 'gebei teld' zitten. Schutten kon als ver keersleider over de laatste ont wikkelingen op Schiphol en in Amerika vertellen; Nico van Seg gelen verhaalde over zijn erva ringen in Brazilië waar hij enkele jaren woonde, terwijl Ruud van Hengelen Omdat de henpelaarsbond zes tig jaar bestaat, werd afgelo pen zaterdag een gratis hengel- wedstnjd gehouden in de Ring vaart. De uitslag. 1. T. Alblas 183 cm.; 2. A. Kaai 178; 3. C. Schouten 158; 4. A. uan Rijn 121; 5. J. Dool 102; 6 H. Slagwijn 94; 7 S. Stolk 94; 8. SC. Schouten 85; 9. J Smit 72; 10. J. van Bemmel 72. Vrijen In het Vrouwenhuis begint van avond de open groep "vrouwen praten over vrijen" met Anane Amsberg. Dit thema zal voorlo pig elke vierde dinsdag van de maand in het Vrouwenhuis As glimlachend meedeelde als muziekleraar de kost te verdie nen. Nota bene degene die uit de Moenpiepers werd gezet, „omdat hij niet kon spelen" is de enige van de vijf bandleden die van de muziek leeft. De Groningse bas- gitarist speelde bij Cuby The Blizzards en is op het moment de leider van het Ruud van As kwartet. Het voorbeeld zegt veel over de Moenpiepers. Lex Blansjaar: „Spelen konden we niet. We had den alleen een grote mond". Maar met de gitaren die waren aangesloten op zelfgemaakte versterkers en radio's en het drumstel dat uit één trommel be stond, werd niettemin furore ge maakt in Leiden. De eerste kin derziekte waarmee het scholie renbandje te kampen had, waren de afsluitingen van de optredens. „Want er waren jongens bij die niet zo laat thuis mochten ko men", herinnert Blansjaar zich nog. (Hooigracht 79) ter sprake ko men. Aanvang vanavond acht Dierproeven In het Antoniusclubhuis orga niseert de Anti-vivisectiestich ting vanavond een discussie avond over het waarom van dierproeven. De wijsgerig bio loog Verhoog en de proefdier- kundige Stol zullen elkaar ver baal fe lijf gaan. Ook is er op deze avond aanvang half acht) informatie te krijgen over het werk van de Anti-vivisecties- tichting. Hengelen De visvereniging VOP '74 viste in het Oegstgeesterkanaal De uitslag I. G.J. Kokkedee 23 sluiM- 3050 gr2 F. Reijken 22- 3175. 3. R. v.d. Zeeuw 18-1500. 4. S. Kokkedee 18 1475, 5. D van Roossen 15-1875; 6. J. Boot 15- 1650 7 M. Kerkuil et 13-2000: 8. J Kokkedee lfi-1350, 9. A v.d. Mei] 11-1200. 10. A. Segijn 10- 675. Tekenfilms Morgenmiddag om half drie wordt een tekenfilmmiddag in het K en O gebouw (Oude Vest 45) gehouden. Op het scherm verschijnen o.a. Popeye. Woody Woodpecker en Daffie Duck. „Een onvoorstelbare tijd", stamelt Rinus Schutten nu. „Je was 16 en ging op de Solex naar een op treden in de hoop datje haar niet in de war ging. Want anders kon je niet meer de blitz maken". Met de komst van Evert van Segge len werden de zaken iets serieu- ser aangepakt. „Toen liep het pas echt uit de hand", aldus Blans jaar die zichzelf solo-gitarist noemde. Van Seggelen was toen de enige meerderjarige en dat heeft hij uiteindelijk duur moe ten bekopen. „Alle instrumenten die we later hebben gekocht, werden op mijn naam gezet. Ik was de enige die al 21 was. Daar om moest ik mijn handtekening onder de koopcontracten zetten. Jaren na de opheffing van de groep heb ik nog aan de afbeta ling van de apparatuur betaald". Buitenland Onder de bezielende leiding van de „grote organisator" gingen de Moenpiepers ook naar het bui tenland. Met een gehuurde bus waarvan de kilometerteller werd losgedraaid om de verreden af stand te kunnen drukken, toerde het stel naar het Westduitse Gel- senkirchen. Als Nederlands bes te groep werden de Moenpiepers aangekondigd in een nachtclub. „We zouden wel even het grote geld pakken", weet Evert van Seggelen nog. „Dat viel behoor lijk tegen, want we moesten zes uur onafgebroken spelen en dat vier weekeinden lang. Zondags avonds keerden we dan met de niet aangeraakte schooltas met boeken terug naar Leiden. De volgende ochtend moest ieder een weer present zijn op school. We hebben het geloof ik twee weken volgehouden". Meer succes hadden de Moenpie pers in het Noordwijkse Casino en het Leidse St. Anthonius-- clubhuis. „In het Casino speel den we Q'65 en the Shoes weg. Onze zanger Nico van Seggelen die een beetje bijziend is, liep toen vlak voor de toegift zo trots als een pauw dwars door een gla zen deur. Pas na het optreden heeft hij zijn wonden laten hech- len bij een dokter". „En in Leiden", vervolgt Lex Blansjaar, „zouden we ons wel effetjes waarmaken in het voor programma van de Golden Ear ring. Nico was zo zenuwachtig dat hij een stalen tamboerijn aan gort sloeg. Zelf ben ik toen ook nog een gitaar kwijtgeraakt". IHoewel iedereen instemmend Ni co van Seggelen als de Neder landse Van Morrison omschrijft, geven ze allen toe dat de Moen piepers geen faam genoten door de muziek. Nico van Seggelen: „We zijn bekend geworden, doordat wij als eerste het bullen- tijdperk hebben doorbroken in Leiden. 'Bullen' waren mensen in nette pakkies met vetkuiven. Wij traden op in suède schoenen, t-shirts en jageijasjes. Moenpie pers behoorde tot de 'kikkers', de kunstenaarsclan. Dat maakte ons zo populair. Sjaak Turk, toen dé provo van Leiden was een grote fan van ons". De provo's stierven uit en ook de Moenpiepers vielen uit elkaar. Zelfs tastbare herinneringen werden van de hand gedaan. Twee jaar geleden verkocht Ri nus Schutten zijn drumstel. Ver onder de pnjs, want de meeste onderdelen waren niet meer ver krijgbaar van het sterk verouder de model. Zijn laatste optreden dateert van twee maanden terug. Hij kroop toen sinds jaren weer eens achter het slagwerk als in valler. „Ik was bang dat mijn ar men in de knoop zouden raken, maar dat viel mee. Alleen kreeg ik kramp in mijn benen". Van de overige bandleden speelt Lex Blansjaar nog wat akoes tisch gitaar, terwijl Nico van Seg gelen zijn stemgeluid voor het laatst testte in een nachtclub in Rio de Janeiro. „Dat was in een internationale show. Nadat ik 'Tulpen uit Amstèrdam' had ge zongen. dacht iedereen dat ik bij die tent hoorde". Oefenen Snel dempt Van Seggelen eventu eel te hoog gespannen verwach tingen. „Al onze hoop is op Ruud van As gevestigd. De rest stelt niet zo veel voor. Bovendien moet hij ook voor de meeste in strumenten zorgen". Frans van der Voort voelt dat schijnbaar ook aan. De Leidse makelaar stelt voor tien keer te gaan oefenen voor het optreden op 3 oktober. De reactie van de vrouw van Van Seggelen: „Vier keer repeteren is toch wel vol doende? Anders heeft Nico geen stem meer over". En Blansjaar: „Tien keer? Dat hebben we in onze hele loopbaan nog nooit ge daan. Voor mij gaat er op 3 okto ber al een wens in vervulling, want dan mag ik met een instal latie spelen die je wel eens bij TopPop ziet. Spelen met zo'n ap paraat voluit aan, daar droom ik van. En dat kan nu". Frans van der Voort: „Maar als we nu tien keer oefenen dan kunnen we ons zelfs gaan overtreffen". Op 3 ok tober zal blijken hoe:"in geluid of in kwaliteit... HERMAN POOS LEIDEN - Een vreemde spe ling van het lot of gewoon dom. Hoe je het ook wil noe men, het blijft een rare zaak dat op een paar honderd me ter afstand van het Beat- nacht-gebeuren dezelfde dag Genesis voor het eerst stinds jaren weer in Nederland (Groenoordhallen) te zien en te horen is. Een concert dat zo snel uitverkocht was, dat er alras een reprise op zondag werd gepland. Het Genesis- optreden komt commercieel gezien ook meer dan gelegen. Drummer/zanger Phil Collins had een wereldwijd succes met zijn elpee Face Value en single In the air, terwijl Gene sis nu als groep toeslaat met de elpee Abacab en de gelijk namige single. Logisch dus dat het stormloopt voor Ge nesis. Nu mag de groep zich ondanks betrekkelijk weinig hitsingles toch verzekerd we ten van een trouwe en grote schare aanhangers. Zeker in de periode (begin zeventig) toen symfonische rock nog zeer in de mode was (en de concurrentie groot), scoorde de Engelse formatie hoog in de populariteitspolls. Elpees vlogen de winkel uit en Ge nesis had een grote reputatie als live-act. Zanger Peter Gabriel fungeer de daarbij als blikvanger. Toen hij in 1975 de groep vaarwel zei om aan een solo carrière beginnen, vreesde ie dereen dan ook voor het ein de van Genesis, ook al omdat gitarist Steve Hackett op stapte. Drummer Phil Collins bleek echter een zeer adequa te vervanger als zanger en met de elpee And then there were three bleef Genesis, on danks de sombere voorspel lingen, aan de top. En dat is - hoe je ook over de muzikale capaciteiten van Genesis mag denken - een opmerke lijke prestatie.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4