Omstreden contact met Z-Afrika PPR: 'Marktenroute moet autovrij worden' Maatschappelijk Werk wijkgericht Studenten Durban-Westville mogelijk naar Leidse universiteit Prof. Vinken ere-doctor L Leidse stadsrubriek Leiden in vieren verdeeld Vrouw (65) van tasje beroofd Aanrijding met gestolen auto Auto rijdt singel in ^Plannen om te bouwen jop drie aplekken in °de Mors Kernpuntvoor klein links LEIDEN - De Leidse uni versiteit gaat over een tijdje misschien bestude ren of het mogelijk is dat studenten van de Zuid- afrikaanse universiteit Durban-Westville hun studie Oosterse talen en cultuur in Leiden kunnen voortzetten. Dit is het re sultaat van een bezoek van de rectormagniflcus van Durban-Westville, prof Greyling, aan de Leidse universiteit op 14 september. Een bezoek waarover de Progres sieve Partij zo haar twijfels heeft, omdat volgens haar informatie "de Durban-Westville helemaal niet zo'n nette universiteit is". Woordvoerder Koelega vroeg gisteravond tijdens de universi teitsraad dan ook of het college van bestuur zich wilde verant woorden. Een tijd geleden is namelijk een voorstel aangenomen, waarin staat dat er geen Zuidafrikanen mogen worden ontvangen als daarmee het apartheidsregime wordt gesteund. Slechts tegen standers van dat systeem zijn welkom. "Is die man wel goed gescreend?", vroeg Koelega zich o.a. af. Namens het college van bestuur zegde Prof. dr. Sicking toe dat er een schriftelijke verantwoording op tafel zal komen. Wel moest hem direct van het hart dat "de licht insinuerende toon" van Koelega's vragen hem niet be viel. Koelega gaf op zijn beurt te kennen dat de Progressieve Par tij overweegt een motie van af wijzing in te dienen, mocht het antwoord van het college van be stuur duidelijk maken dat Grey ling hier nooit had mogen ko men. Minderheid Volgens de secretaris van de uni versiteit Dr. Den Os is het bezoek van Greyling niet in strijd met het voorstel dat de universiteits raad een tijdje geleden aannam. "In die motie staat dat contacten zijn toegestaan als ze ten dienste staan van het opheffen van de apartheid. Welnu, op deze uni versiteit wordt hoger onderwijs gegeven aan Indiase mensen. Duidelijk een minderheid. En daarom meenden wij dat zijn be zoek door kon gaan". Koelega vestigde er gisteravond echter de aandacht op dat vol gens zijn informatie de Durba n-Westville universiteit inder tijd (in 1959) is opgericht uit ra cistische motieven. "Je had voordien in Durban één universiteit. Later heeft men een aparte gemaakt voor Indiérs. Heeft het college van bestuur ook andere mensen gevraagd wat dat nou precies voor univer siteit is, alvorens werd beslist dat Greyling kon komen? Of heeft men hem direct geloofd toen hij zei geen voorstander van apart heid te zijn?" Het besluit over het al dan niet doorgaan van het bezoek werd overigens pas genomen op het moment dat de Zuidafrikaan al op de stoep stond. Den Os: "Ja kijk, toen hij schreef dat hij wil de komen, hebben wij een brief teruggeschreven waarin we hem vroegen om nadere inlichtingen. We kregen echter geen brief te rug, omdat hy zijn studiereis door Europa en Amerika al was begonnen". Vandaar dat Grey ling op een hotelkamer in Leiden alsnog moest bewijzen de juiste leer te zijn toegedaan. Naam Eén van de punten waarover met de Zuidafrikaan van gedachten werd gewisseld betrof - zoals ge zegd - de mogelijkheid om Dur ban-Westville-studenten in Leiden te laten studeren. Den Os: "Leiden heeft naam wat betreft Oosterse studiën. Daar om stelde Prof. Greyling een soort samenwerking voor. Al thans hij stelde voor de mogelijk heid te onderzoeken". Of die samenwerking er ook werkelijk komt valt natuurlijk nog maar te bezien. Zo valt er na tuurlijk geen geld te verwachten in het kader van het cultureel ak koord met Zuid—Afrika, want dat akkoord is onlangs verbro ken. Den Os: "Hoe moet die studie gefi- nacierd worden? Dat is natuur lijk de vraag. En: willen wij wel samenwerken? Daarover zullen we ons terdege moeten beraden Bovendien zullen we de moge lijkheid pas onderzoeken als we het verslag, dat die man van z'n reis maakt, in handen hebben". LEIDEN - Prof P J. Vinken, sinds 1975 buitengewoon hoogleraar aan de Leidse uni versiteit, is door de univens- tiet van Parijs een ere-docto- raat in de geneeskunde toe gekend Porf. Vinken (53) was tot 1969 ncurochirurg in Amsterdam. In de jaren zestig legde hy sa men met prof. dr. G W Bruyn de grondslag voor het hand boek voor klinische neurolo gie, een internationaal weten schappelijk standaardwerk. De ere promotie heeft op 4 no vember plaats in de kansela rij van de Sorbonne. LEIDEN - In de G roenoord hallen wordt vanavond een zaalvoetbal- toernooi voor bedrijven gehou den. De aanvang is om zeven uur, rond tien uur wordt de prijs uitreiking door burgemeester Goekoop verwacht (c-v h r door René van der Velden Jaap Visser Zwervers De zwerfgroep, ook wel de McDonalds-bende genoemd, krijgt een eigen clubhuis, zo stond vorige week in de krant. De petitie die een dele gatie van de ongeveer 120 bendeleden deze zomer aan wethouder Van Dam (onder wijs en samenlevingsop bouw) aanbod, bleek uitein delijk toch te werken. René de Roo, die als voorzitter van de zwerfgroep is uitge roepen, zegt best tevreden te zijn met het voorstel van bur gemeester en wethouders om bij het volkstuincomplex van Ons Buiten aan de Willem de Zwijgerlaan een houten keet neer te zetten. Met die keet kwamen de zwer vers, van wie de harde kern binnenkort een paar maan den achter slot en grendel gaat, zelf aandragen. Achter dè voormalige bibliotheek aan de Breestraat ontdekten zij een flinke keet die vroeger dienst had gedaan als nood gebouw van de bieb. Volgens de zwervers prima geschikt als clubhuis. Het wachten was nog op een stuk grond. In eerste instantie weid voorge steld om het clubhuis naast het woonwagenkamp te plan ten. Maar dat voorstel deden de zwervers van de hand. "Want", zo stelden zij, "daar komt alleen maar rottigheid van". Het tweede voorstel, het clubhuis op een stuk grond te zetten naast de volkstuintjes in Leiden Noord, vond wel genade in de ogen van René de Roo en zijn maten. Vorige week ging de raadscommissie voor on derwijs en samenlevingsop bouw onder het wakend oog van enkele bendeleden, die zich in de raadszaal van het stadhuis opvallend mak ge droegen, akkoord met het voorstel van B en W. De com missieleden heten zich over tuigen door 't Breehuys, de Stichting Jeugd en Gezin en de reclassering die stellen dat het agressieve gedrag van de zwervers zal afnemen wan neer zij zich met en in een ei gen gebouwtje kunnen bezig houden. Wie daar nog allerminst van overtuigd zijn, het ligt voor de hand, dat zijn de tuinders van Ons Buiten. Die zitten met angst en beven de komst van de zwervers af te achten. Voorzitter P.C. Van Egmond: "Ik wil niet discrimineren maar als ik lees wat voor spul we hier krijgen dan hou ik Een deel van de Leidse jeugdbende in het noodgebouw dat nu nog achter de voormalige bibliotheek in de Breestraat staat, maar straks naar Leiden-Noord zal verhuizen. m'n hart vast. Al staat Leiden Noord in de stad niet zo vre selijk goed bekend, je kunt hier 's avonds tenminste nog rustig wandelen. En dat is straks voorbij. Dat stukje rust dat hier nog rond het volkstuincomplex heerst dat zal verdwijnen. Ik heb echt geen goed woord over voor wat de gemeente ons nu flikt". Van Egmond heeft de gemeen te al voorgesteld om het club huis van de zwerfgroep ach ter de G roenoord hallen aan de Drontermeerlaan te plaat sen. "Daar kunnen ze immers niemand lastigvallen. Bij de gemeente zeggen ze dat daar industrie moet komen. Maar volgens mij blijft er best een stukje grond voor zo'n club huis over". De volkstuinders kondigen aan hun nieuwe buren niet zon der meer te zullen dulden. Voorzitter Van Egmond "Ik wil eerst nog met de voetbal vereniging Roodenburg en mensen van de jachtwerf overleggen voordat er actie wordt ondernomen. Ver scheidene mensen op de tuin hebben al gezegd dat ze elke plank van het clubhuis die hier verschijnt onmiddellijk in de fik zullen steken. Van deze manier van actievoeren ben ik geen voorstander, maar tegenhouden kan ik ze natuurlijk niet". De aanvoerder van de jeugd bende, René de Roo, vindt dat de volkstuindcrs zich he lemaal niet druk hoeven te maken. "Wanneer zij ons met rust laten, zullen wy hen met rust laten Dan zullen ze echt geen centje last van ons heb ben. Maar wanneer ze moei lijk gaan lopen doen. dan gaat er natuurlijk wel even een wervelwind door die tuintjes" Polderpartij Het gemeentelijk bureau voor de statistiek heeft sinds 26 mei, de verkiezingsdag, flink zitten rekenen en ziedaar: Een keurig overzicht van de verkiezingsuitslag per stads wijk. Men kan de wijken voortaar weer van een etiket voorzien. Leiden heeft Socia- listisch-Rooie wijken, Libe raal-Blauwe wyken en Chris ten-Democratisch Groene wyken. Typische PvdA-wijken zijn Noord en De Kooi. Liberalen bevolken in grote getalen de Pieterswijk. Ook het CDA heeft enkele flinke uitschie ters. Blijven de christen-de mocraten in heel Leiden ge middeld onder de twintig procent, in twee wijken scoort het CDA meer dan het dubbele De CDA-topper is - zo lezen we in de statistiek - wyk 63 met 41.4 procent. Dan komt wyk 47 met 40 0 procent, dan een hele tijd mets en vervolgens wyk 55 met 29 6 procent. Toch even opzoeken welke wyken dat zyn. Nummer 63 is de Stevenshof-polder. Pre cies vierhonderd stemge rechtigden. Daarvan zyn er 356 naar de stembus geko men en hebben er nog geen honderd vijftig op het CDA gestemd. Niet zo'n topper ei- genlyk. Dan maar wyk 47 eens probe ren Dat blijkt de Kleine Cro- nesteynse polder te zyn Zeg ge en schrijve zeven stemge rochtigden Eén ervan is thuis gebleven, één heeft er blanco of ongeldig gestemd. Van de vyf geldige stemmen zijn er twee op het CDA uit gebracht Ook al geen topper. Wyk 55 dan Alweer een polder. Dat verklaart natuurlijk de kleur groen van het CDA. Het is de Oostvüetpolder. waar slechts 361 kiezers wonen. Dat tikt nauwelyks aan. In de Roo ie-wyk De Kooi wonen 4 345 kiezers van wie 58.7 procent op de PvdA stemde De chnsten-democratische pol derparty zal wel bly zijn dat er door nieuwbouw 12 000 in woners by komen in de Ste venshof-polder Alleen zal dan wel tegelykertyd het groen verdwynen. LEIDEN Om zijn bereikbaar heid te vergroten gaat het Bu reau voor Maatschappelijk Werk vanaf volgende week wijkgericht werken. Tot nu toe lagen de werkzaamheden van de maat schappelijk werkers verspreid over de hele stad, maar dit vol deed niet helemaal. Daarom heeft het bureau Leiden nu ver deeld in vier wijken die elk twee maatschappelijk werkers kry- gen. Bij het Bureau voor Maatschappe lijk Werk aan de Oude Rijn kan iedereen aankloppen met vragen en problemen. Door wijkgericht te gaan werken hoopt het bureau het voor instellingen en bewo ners makkelijker te maken om de problemen kenbaar te maken. Doordat voor iedere wijk twee vaste maatschappelijk werkers aanwezig zijn, zouden werkers en bewoners elkaar beter leren kennen en meer aan elkaar heb ben. Het hoofdkwartier van het bureau blijft wel gewoon aan de Oude Rijn. Daar worden ook de spreekuren gehouden, waarbij van iedere wijk altijd een maat schappelijk werker aanwezig is. Ook in de Merenwijk, in het ge zondheidscentrum, worden LEIDEN - Een 65-jarige Leidse vrouw is gisteren op de Rijnsbur- gerweg beroofd van haar tasje Niet alleen verloor zij daarbij haar paspoort en ruim honderd gulden, ook liep ze schaafwon den aan de knie, handen en in het gezicht op. Terwyl ze op het fietspad fietste, werd de vrouw plotseling aan weerszijden ingesloten door twee jongens op de brommer. Een van hen rukte het tasje van de vrouw uit haar handen waar na de twee tassenrovers plank gas gaven. De vrouw kwam ter val en liep de verwondingen op. Ook werd haar bril vernield. spreekuren gehouden. Op alle spreekuren kan iedereen zonder afspraak binnenstappen of op bellen om een afspraak te maken voor bezoek aan huis. Het wijkgericht werken, met de spreekuren toch aan de Oude Rijn, is de eerste stap die het Bu reau voor Maatschappelijk Werk neemt. In de loop der tijd moet blijken of het ook nodig en voor al mogelijk is om de spreekuren in de wijken zelf te houden. LEIDEN - Een 18-jarige Leide- naar is gisternacht aangehouden nadat hij een eveneens 18-jarige stadsgenoot een hersenschud ding had geslagen. De jongen moest in het Academisch Zie kenhuis worden opgenomen. Overigens had het slachtoffer de klappen zelf uitgelokt. In een ca fé probeerde hy zijn liefdesver driet te vergeten door anderen uit te dagen. LEIDEN Met een auto die hij even tevoren vanaf de Potgieter laan had gestolen, heeft een auto dief vannacht een aanrijding ver oorzaakt op de Boshuizerlaan. De man reed in zijn haast tegen een daar geparkeerd staand volkswagenbusje aan. Zowel de gestolen auto als het busje wer den beschadigd aan de voorzijde. De autodief nam de benen na de aanrijding. LEIDEN - Doordat ze de handrem net iets te vroeg losliet, is een 21-jarige vrouw gisteren met haar auto de Oude Singel ingere den. Ongedeerd kon ze de auto weer verlaten, waarna ze bij ken nissen droge kleren kon aantrek ken. De auto werd door een gara gebedrijf uit Oegstgeest uit het water getakeld. ^DINSDAG 29 SEPTEMBER 1981 ^LEIDEN Voor drie plaatsen in het Morskwartier zijn bouwplan nen in de maak. Het gaat om r twee woningbouwprojecten en s één kantorenproject. De wonin gen worden gebouwd aan de r Turkooislaan en op het terrein naast de bibliotheek (tussen Dia- Jj mantlaan en Robijnstraat). De kantoorbouw heeft plaats tussen 7 Opaalstraat en Dr. Lelylaan. i. Voor het gebied Turkooislaan C heeft architect Hans Mooiman 34 tweekamerwoningen ontwor- pen. Het worden appartementen i in vier bouwlagen. Het is een p zeer sober ontwerp. Dit om de toekomstige huren zo laag moge lijk te houden. Bij de bespreking r van het plan in de raadscommis- sie voor volkshuisvesting was 1 men desondanks nog bezorgd n over de verwachte toekomstige J huurprijs. A Het terrein naast de bibliotheek biedt ruimte voor de bouw van 86 twee- en driekamerwoningen. Dit plan, ontworpen door bureau r Schutte, Van Heelsbergen-Jan- jj sen, voorziet eveneens in een t flatgebouw met een hoogte van LEIDEN - De marktenroute moet autovry. het aantal parkeerplaat sen in de binnenstad mag niet groter worden, parkeergarages zyn alleen onder stringente voor waarden aanvaardbaar, de auto vrije zone moet worden uitge breid. Dat zijn de punten over het ver keersbeleid die de PPR wil opne men als gezamenlijke 'kernpun ten' van PPR. PSP en CPN. De drie linkse partijen voeren over leg om te komen tot een gemeen schappelijk minimum-program ma. Aan de hand van dat pro gramma zou vervolgens beoor deeld moeten worden of de vor ming van een links college met PvdA en D'66 mogelijk is. De PPR heeft op het gebied van de gezondheidszorg als kernpunten opgesomd: by gezondheidscen tra ook de artsen in loondienst, bejaardencentra moeten integre ren in de wyk. totstandkoming van een gezondheidswinkel, de mocratisering van (gemeentelij ke) gezondheidsinstellingen. In de paragraaf wonen noemt de PPR het uitvoeren van een expe riment met bezitswoningbeheer van belang. Hierby kopen de be woners hun woning van de wo ningbouwvereniging. Wanneer ze verhuizen moeten ze de wo ning weer terug verkopen aan de vereniging. LWS Verder wil de party de invloed van de bewoners met name binnen de Leidse Woning Stichting (LWS) vergroten. De gang van zaken rond de LWS noemt de PPR zeer slecht en ze wil de stichting reorganiseren. Ook een kernpunt is volgend de PPR dat er huizen worden gebouwd die geschikt zijn voor groepsbewo- ning. De radicalen vinden de invoering van onbetaald educatief verlof - met name by gemeentelijke in stellingen - belangnjk, evenals de oprichting van een centrum voor beroepsbegeleiding. Dit centrum zou vooral voor buiten landse jongeren bedoeld zijn. Ook zouden er maatregelen moe ten komen tegen discriminatie van buitenlanders. Gedacht wordt aan kwesties als het wei geren van de toegang tot dan cings en dergelyke aan zwarten en kleurlingen. Ten slotte heeft de PPR op het ge bied van het economisch beleid een aantal kernpunten geformu leerd. Hieronder vallen onder meer het tegengaan van het woon-werk-verkeer, de bevorde ring van de kleinschalige, dienst verlenende bedryven in woon wijken. de stimulering van buurtwinkels en het verbeteren van de arbeidsomstandigheden by gemeentelijke bedryven De lijst van PPR-kernpunten is in middels ingebracht in het over leg met PSP en CPN. Tot nu toe is het volgens PPR-raadslid Van Oosten niet verder gekomen dan het inventariseren van de punten die de verschillende partyen hebben geformuleerd. Het op stellen van een gemeenschappe lijk programma kost nog wel en kele besprekingen, aldus Van Oosten Ook is nog niet gebleken of er onoverkomelyke menings verschillen zyn. Hij verwacht dat de partyen omstreeks half okto ber tot overeenstemming kun nen komen. Het terrein tussen de Diamantlaan bibliotheek zichtbaar. vier verdiepingen. Het kantoorgebouw aan de Opaal straat wordt drie hoog. De Be drijfsgeneeskundige Dienst (BGD) en de Leidse Spaarbank zullen er hun intrek nemen. De BGD is nu gehuisvest aan de Ho ge Rijndijk en zoekt al jaren naar een beter onderkomen. en de Robijnstraat, waar 86 woninge De drie bouwplannen zijn het on derwerp van een informatie avond, die morgenavond in het buurtcentrum Morschwijk wordt gehouden. De bouwteke ningen liggen voor iedereen ter inzage in de bibliotheek. Alle bouwplannen zijn strijdig met het bestemmingsplan Haagse moeten komen. Rechts is de nieuwe Schouw of het bestemmingsplan Leiden Morskwartier. Een wijzi ging van deze plannen is daarom noodzakelijk, hetgeen vertra gend kan werken. Als alles ech ter volgens plan verloopt ver wacht de gemeente al volgend jaar met de bouw te kunnen be ginnen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3