Koopkracht daalt fors Beuizen nog niet uit dal Stuntprijzen moeten afgeschaft" Beurs Amsterdam Kruideniers: Vooruitzicht FNV: Heertje waarschuwt Olieprijs VOOr kennisvlucht wordt niet Beursoverzicht ISDAG 29 SEPTEMBER 1981 ECONOMIE PAGINA 17 jen bank Femisbank CV in Baarle-Na- iau mag van de Bredase recht- ink de aanduiding „bank" niet ieer gebruiken. De Femisbank iag ook geen reclame meer ma- en voor het zogenaamde tele- enkieren, d.w.z. via een thuis- jmputer op volledig anonieme •ijze geld innen en betalen. De emisbank, die een bijkantoor in eist heeft, is geen geregistreer- e kredietinstelling en noemt ,ch toch „bank", wat in strijd is iet de Wet op de kredietinstel- I- pgen. Uit advertenties blijkt dat e bank zich vooral richt op be- itters van zwart geld. Onlangs eeft de Reclameraad dan ook dvertenties van de bank verbo- en, omdat deze gericht zijn op et overtreden van de wet. De of- cier van justitie in Breda, mr. C. .chrijnen, gaat de Femisbank ervolgen wegens overtreding an de Wet op de kredietinstel- jigen. ■JCI •ste Nederlandse Cement Indus- •ie (ENCI) NV zal het bod op de Bndelen „b" en certificaten van Bndelen „b" van NV Schokbe- jn gestand doen. ENCI meldt erder tijdens de termijn van anmelding in totaal 1.280 aande- ►n tegen beurskoers gekocht te ebben. Dit omdat door derden ankopen op de beurs werden ledaan, zonder dat omtrent de notieven van de kopers duide- (jkheid bestond, aldus ENCI. De lankopen zijn aan de SER-Fusie- lommissie gemeld zoals de SER- hisiegedragsregels voorschrij- luim vee ywel elke EG-lidstaat heeft gis teren in de Europese landbouw raad in Brussel zijn verontrus ting uitgesproken over de recen te maatregelen die het Verenigd koninkrijk genomen heeft ten Banzien van eieren en pluimvee. Maar een besluit over die zaak is biet gevallen. Britten hebben zich bereid ver klaard met hun EG-partners te overleggen en EG-landbouw- commissaris Poul Dalsager deel de mee dat de EG-commissie een procedure heeft gestart om dui delijk te maken dat wat de Brit ten doen niet mag. Maar nie mand in Brussel is ervan over tuigd dat er voor december een voor het probleem ge- al zyn. WOERDEN (GPD) - Stunts in de kruideniersbranche met winkel prijzen die onder de inkoopprijs liggen, moeten langzaamaan on mogelijk worden. Het Vakcen trum, een organisatie van levens- middelendetaillisten waardoor vooral kruideniers uit het vrijwil lige filiaalbedrijf (Centra, A en O, en dergelijke) hun belangen la ten behartigen, meent goede vor deringen te maken in zijn strijd om bodemprijzen vastgesteld te krijgen. In de slijterswereld be staan voor bepaalde sterke dran ken al door het Produktschap vastgestelde minimumprijzen. Met verscheidene fabrikanten van levensmiddelen of aanverwante artikelen heeft het Vakcentrum al afspraken kunnen maken. De fabrikanten hebben daarin toe gezegd dat zij in hun leverings voorwaarden de bepaling opne men dat door hen geleverde pro- dukten niet tegen een lagere prijs mogen worden verkocht dan de inkoopprijs verhoogd met de verschuldigde BTW. Houdt een detaillist zich daar niet aan, dan krijgt hij niet meer geleverd. Het Vakcentrum is er nog niet in geslaagd een bodemprijs vastge steld te krijgen waarin ook al re kening is gehouden met een ze kere winst voor de kruidenier. Het is er evenwel van overtuigd dat het daar stapsgewijs wel van zal komen. Het mikt daarbij op tien procent; dat is dan nog slechts de helft van de bruto winstmarge zoals die in de le vensmiddelenhandel als nor maal wordt beschouwd. De kruidenier zelf komt aan de bo demprijs waarover tot dusver af spraken konden worden ge maakt, nog tekort. Voor de bere kening wordt nu nog uitgegaan van de prijs die de groothandel door fabrikanten in rekening wordt gebracht. De kruidenier krijgt nog eens de grossiersop slag (variërend van 0,75 tot 6 pro cent) te betalen. Het Vakcentrum is zijn actie be gonnen na het pryzengevecht dat Albe?t Heyn en Edah begin dit jaar ontketenden. Het leidde alom tot een prijzenslag die klei ne kruideniersbedrijven de nek dreigde om te draaien. Het vak centrum heeft de indruk dat de ergste excessen inmiddels weg gesneden zijn. Bij een enqute die het centrum liet houden, bleek de (kleinere) krui denier in het algemeen groot voorstander te zijn van een sys teem dat verkoop tegen al te lage prijzen verbiedt. Verkoop voor minder dan de prijs die men er zelf voor heeft betaald, diende absoluut te worden verboden; de voorkeur ging uit naar een rege ling die de bodemprijs zou vast leggen op de inkoopprijs plus BTW plus 10 procent. De consumentenorganisaties slaan de activiteiten van het Vakcen trum ondertussen met gemeng de gevoelens gade. Aan de ene kant beseft men weliswaar dat het kruideniersbednjf zonder winstmarge niet kan leven, maar aan de andere kant zien ze bui tenkansjes voor de consument verloren gaan op plaatsen waar dat uit bedijfseconomisch oog punt best nog wel mogelijk was. AMSTERDAM (ANP) - De FNV is pessimistisch gestemd over de koopkrachtontwikkeling van de meeste inko mens in de komende jaren. Ook als de economie zich weer herstelt dient voorlopig nog met een reële daling van de meeste inkomens rekening te worden gehouden, zo verwacht de FNV. Wfi HUNTING wam flQUUK De oorzaak daarvan is volgens de vakcentrale, de groei van de ar- beidsproduktiviteit nog niet zal opwegen tegen de kosten die aan het behoud van de sociale uitke ringen en de collectieve voorzie ningen zijn gekoppeld. In deze aanloopfase is weinig ruimte voor verbetering van de lonen te verwachten, waardoor de koop kracht in de knel blijft zitten. Dit stelt 's lands grootste vakcen trale in een discussienota over de sociaal-economische gang van zaken in ons land. De nota zal donderdag op de laatste dag van het FNV-fusiecongres in Amster dam worden besproken. iTWIJK AAN DEN RIJN - groente- an 28 september 1981. idijvie per kg 26-38, snijbonen 2,50, itskool 16-27, bospeen II 63-1,02, was- en Al-per kist 3,20-4,20, All 3.20-5.20. 3.20-6.60. Cl 2,20-2.50. nvoer: 124'/2 ton. eekpeen BI per kist 1,70-3,50, Cl 4,00- 0. spinazie 50-58, uien per kg 0,35, pe- selie (krul) 0,25, selderij 0,11-0,14, Demkool 6 per bak I 1,23-1,62, 6 II 45- 17, 8 I 86-1,30, 8 II 0,86, 10 I 1.20, 12 I 4500 stuks. SIDEN - Op de Leydse veemarkt was totale aanroer deze week 4941 en ndaag 3544. Gespecificeerd: 134 ichtrunderen, 400 gebruiksvee. 1565 ika's, 35 pony's. 639 varkens. 36 big- 532 schapen/lammeren en 130 gei- ■ysnoteringen voor slachtrunderen lfde als gisteren. Nuka's: ƒ.125 tot .00, slachtzeugen: ƒ3.25 tot ƒ3,40; eikkoeien ƒ1800 tot ƒ3000; varekoeien: it ƒ2500; nuka's rood ƒ3.50 tot zwart ƒ2.75 tot ƒ4.80; biggen ƒ130; schapen ƒ190 tot ƒ250. ƒ190 tot 255, pony's ƒ200 100, geiten 20 tot ƒ100 oelichtingen slachtrunderen dito, elkkoeien: redelijk (aanvoer), matig landel) en minder (prijzen). Vare dito en pinken dito. graskalve- ;n: minder, matig en gelijk. Nuka's linder, rustig en stabiel Pony's rede- jk. rustig en stabiel. Varkens redelijk. WfTklOZCn latig en lager Biggen redelijk, matig lager. Schapen/lammeren min- g en iets meer. Geiten minder, listig en stabiel. Rijksbijdragen Dit kan volgens de nota gebeuren door de rijksbijdragen aan de so ciale fondsen minder snel te ver minderen dan het vorige kabinet heeft gedaan. Ook kan het wel wat langzamer aan met het weer opbouwen van de financiële re serves van de fondsen, als op dit gebied het tempo wat wordt af gezwakt ontstaat er mogelijk eni ge ruimte voor een beperktere premiestijging voor de werkne mers, aldus de FNV. Sociale voorzieningen De FNV verwacht dat vooral de kosten van het op peil houden van de sociale voorzieningen een wissel zullen trekken op de inko mensontwikkeling. Als de huidi ge plannen doorgaan, dan krijgt de gemiddelde werknemer in 1982 te maken met een stijging van de sociale lasten en pen sioenpremies van ongeveer drie procent, waardoor zijn koop kracht er 2 tot 2,5 procent op achteruit zou gaan, zo wordt in de nota gesteld. De FNV vindt een dergelijke gang van zaken onaanvaardbaar en eist dan ook dat het kabinet ervoor zorgt dat de premiestijgingen volgend jaar minder fors worden. aan werk geholpen worden met behulp van hun eigen uitkering. Vooral in het onderwijs en in de gezondheidszorg is werk genoeg te doen, terwijl er in deze secto ren ook duizenden mensen werkloos zijn omdat er geen geld is voor vaste banen, terwijl er wel grote bedragen aan uitkeringen worden uitgegeven. In zo'n situa tie dient overwogen te worden werklozen met een uitkering voorlopig werk te bieden, zo stel de Kok gisteren in het VARA ac tualiteitenprogramma "Achter het nieuws". Volgens Kok is het de wereld op zijn kop zetten, als er enerzijds een schreeuwende maatschappelijke behoefte aan iets is, terwijl aan de andere kant talloze mensen gedwongen wor den met hun duimen te lopen draaien. LONDEN (DPA) Het arbeidsconflict bij de "Times" en de "Sunday Times" is gisteren aanzienlijk verscherpt. De eigenaar van de twee Engel se prestigebladen, de Australische persmagnaat Rupert Murdoch, heeft gedreigd met sluiting als de bond van technisch personeel zijn eis voor meer geld en arbeidsplaatsen niet terugneemt. De Sunday Times kwam als gevolg van het conflict zondag en de Times maandag niet uit. Op de foto: leden van de grafische bond in gesprek met een politieagent voor het gebouw van de Times. FNV-voorzitter Wim Kok vindt dat het mogelijk moet worden dat bepaalde categoriëen werklozen PUTTERSHOEK (ANP) - Door nivellering van inkomens en door betutteling en regulering van overheidszijde vertrekken steeds meer hoog-gekwalificeer- de krachten naar het buitenland. Dat is misschien nog wel erger dan de vlucht van kapitaal naar de Nederland omringende lan den en de Verenigde Staten. De ze prognose gaf prof. dr. A. Heer tje gisteren op een symposium in Puttershoek over het investe ringsbeleid van instutionle be leggers (verzekeringsmaatschap pijen en pensioenfondsen). Heertje vond het vanzelfsprekend dat steeds meer geld in het bui tenland wordt belegd in het ka der van de risicospreiding. Hij wees hierbij op het officieuze, zwarte geld, dat aan de officiële cijfers een vertekend beeld geeft. Een aantal van deze cijfers gaf drs. C.C. Fischer, tot voor kort voor zitter van het pensioenfonds van Shell. Volgens Fischer hebben de institutionele beleggers in 1980 samen 250 miljard gulden geïnvesteerd, waarvan iets meer dan twee procent in het buiten land. Alle sprekers op het symposium waren het met elkaar eens dat het dwingen van institutionele beleggers tot investeringen in onroerend goed of vastgoed ver werpelijk is. Sommige politici staan dit idee voor. De voorzitter van de bouw- en houtbond CNV, D. van Commenëe. ziet liever dat de pensioenpremies worden ver laagd en dat de btw-tarieven en kele punten omlaag gaan. NOORDWIJK (ANP) - Tien LPG- inbouwbedrijven hebben on langs de Vereniging van Auto- gas Inbouwspecialisten (AGIS) opgericht. De vereniging stelt zich ten doel te waken over de kwaliteit en de veiligheid van de door haar leden ingebouwde LPG-installaties en het geven van goede konsumentenvoor- lichting. Dit heeft de AGIS van daag meegedeeld. Door de sterk gestegen benzine prijs is de vraag naar een LPG- installatie fors toegenomen. Als gevolg hiervan worden de LPG- inbouwspecialisten in toene mende mate geconfronteerd met beunhazen die zich ook be zighouden met het inbouwen van een LPG-installatie. veel hoger' LONDEN (Reuter) - Verhogingen van de olieprijs zullen in elk ge val tot 1986 een bescheiden ka rakter hebben, zo heeft de minis ter van olie van Saoedie-Arabië, Achmed Zaki Jamani, gisteren gezegd tijdens een bijeenkomst in Londen. Jamani hoopt dat de OPEC. de Organisatie van Olie Exporterende Landen, tegen het einde van het jaar weer een een sluidende olieprijs hanteert Op de vraag of bij terugkeer tot éën olieprijs de laagste prijs - die van 32 dollar, zoals Saoedie-Arabië rekent - omhoog gaat, ging Jama ni niet in Het aanbod op de we- reldoliemarkt kan de komende jaren weer verkrappen. Waak zaamheid blijft geboden; voldoe ning over de huidige situatie kan leiden tot een langdurige afhan kelijkheid van de OPEC, de Or ganisatie van Olie Exporterende Landen. Dit zei Herman Frans- sen, econoom bij het Internatio nale Energie Bureau (IEA), tij dens de conferentie. In de belangrijkste financiële centra van de wereld was het gisteren paniek alom. In Lon den, Frankfurt. Zurich. Mi laan, Tokio. Hong Kong en aanvankelyk ook op de beurs van New York stortten de koersen van aandelen m en werden miljarden verliezen geleden. Ook op de Amster damse beurs wist niemand zich raad. De koerswaardes kelderden daar met gemid deld acht procent, een daling die zijn weerga nauwelijks kent. De beurs van New York bleek aan het einde van de dag de enige die zich aan de rampspoed had kunnen ont trekken, maar daar waren af gelopen vrijdag dan ook al forse klappen uitgedeeld. Bij gebrek aan een duidelijke aanleiding is de zwarte piet in beursknngen in de schoot ge worpen van Joseph Granvil le, de dezer dagen veelbe sproken Amenkaanse beurs analist. die recentelijk als een postduif Europa rondtrok en met name het afgelopen weekeinde in Londen en Pa rijs onheil predikte. Maar zo als zo vaak is ook hier de fi guur van boodschapper ver ward met die van veroorza ker. Hoewel Granville sinds januari van dit jaar ook op het Europese vasteland in brede kring bekendheid heeft verworven met een juist uitgekomen voorspel ling, is het uitgesloten dat hij zo'n neergang kan veroorza ken zonder medewerking van de economische weergo den. Wat Granvüle heeft gedaan is formuleren wat iedere hoek man op de Amsterdamse ef fectenbeurs al lang wist. Al leen: Granville geeft een in knngen van de beurs van Wall Street veelgelezen blad uit en heeft door zijn jaren lange bemoeienis een goed inzicht verworven in de za ken die er m de aandelenhan del toe doen. Zo'n zaak is de stand van de rente. Wie op de beurs zyn heil zoekt, doet dat in de overtuiging dat een beleg ging in aandelen meer rende ment oplevert dan het vast zetten van zijn kapitaal op renterekening bij de bank. De economnische crisis heeft veel bedrijven in of in de buurt van de rode cijfers ge bracht. Dividenden (de winstuitkering op aandelen) zijn daardoor of verlaagd of in het geheel niet uitgekeerd. De rente die banken kapitaal verschaffers in het vooruit zicht stellen is ongekend hoog. En omdat de verwach tingen voor het bedrijfsleven nog allesbehalve gunstig zijn, is beleggen in effecten op het ogenblik duidelyk onaan trekkelijk. De macht van een figuur van Granville is dat hy in dit kli maat met zyn voorspellingen de beurs min of meer kan be wegen om kleur te bekennen; wat onvermydelyk moet ge beuren kan hy op wat kortere termyn tot stand brengen. Dat proces voltrok zich in ja nuari en heeft zich gisteren min of meer herhaald. Gran ville had zyn uitspraken van dit weekeinde echter r gedaan als president Reagan afgelopen donderdag niet een rede had gehouden die vyand en vnend teleurstelde. De verkiezing, nu byna een jaar geleden van Ronald Reagan tot president, heeft in de Ver enigde Staten de hoop op verbetering van de economie doen gloren. De anti-infiatie- programma's hadden zich tij dens de regering van zyn voorganger Jimmy Carter in snel tempo opgevolgd, maar waren lange tyd zonder resul taat gebleven. De komst van de door het bedrijfsleven ge steunde Republikein Reagan bracht de beurs in positieve beweging. Inmiddels is ech ter gebleken dat Reagan on voldoende in staat is zyn gro te verkiezingsbelofte in te lossen. De aangekondigde bezuinigingen op de over heidsuitgaven vielen in om vang tegen. Het aanvullende pakket van maatregelen dat Reagan afgelopen donderdag bekend maakt vond in brede knng geen genade Wall Street deelde een dag later een zware straf uit. Over de hele linie leverden de koersen fors in. De Dow Jo nes Index, die wordt samen gesteld op basis van de koersen van een aantal be langrijk industriële aandelen, kelderde vrydag met elf pun ten en belandde op 824. En dat terwyl begin dit jaar de 1.000 was gepasseerd. De Amerikaanse beurs heeft zich gisteren hersteld op een niveau van 842, hoger dan het voor de koersval van vrydag was. Vanochtend werd ver wacht dat een zelfde herstel zich ook elders zal voordoen. Maar dat wil allemaal nog niet zeggen dat er geen aan leiding meer is tot zorg Er is nog geen harde aanwyzing dat de rente zal dalen en dat maakt de effectenhandel voorlopig tot een uitent ia biele onderneming. En hoe wel het Internationaal Mone tair Fonds in zyn twee weken geleden verschenen jaarver slag hoog op gaf over het eco nomische beleid van Reagan en zyn Europese com pane Margaret Thatcher, wordt een rentedaling als enig ge neesmiddel gezien. De zorg om de hoge rente werd giste ren tydens een vergadering van het IMF door een groot aantal Westerse ministers van financiën gedeeld Als dat tot gevolg heeft dat het IMF als geheel zyn enthou- siamse wat zal temperen heeft Reagan ook zyn laatste grote fan verloren. TON VAN BRUSSEL 'INSDAG 29 SEPTEMBER 1981 -(ACTIEVE AANDELEN *ZO LBN lMEV jnro Buik lot Kollt BrUche Pflr. tordUcbc Petr. prt !l»e vler-NDl' wml» |T. Groo. Hyp. »l*t Brocade* lelaekeo letnekeo Holdlnf loll. Be Ion Groep loocoven* l Olie fedlloyd Groep Holding «ed Holding «d H eert Philip* 87.50 87.50 Bol loco Volker WUH BINNENLANDSE AANDELEN 215.00b 215,00b 200.00b 200,00b 700.00a flSO.OOf 105,00a 111,00 1200,00 1310,00 170.00a 108.00 Ned Scheeptbyp 200.00 1893» N«1 Sprinf.1 4WM. «>*«0. Telegraaf Teitlel Tw Tllb Hrp I T» Kabel I Twijn»tra 120 00a 120,0 Kraanapolaky Rolbe it Jiafc BELEGGINGS INSTITUTEN Alg Fondaenb 106 00 106.00 157.00 182.50 237.00 234.50 Lehman Corp 39.50 Madlton F Technologie F 25.20 Vance Sand 18.70 GOUD EN ZILVER v 35250 35950 e 652 755 BUITENLANDS GELD Amerthaanae dollar 2.57 Engrlae pond 4.47 Belgtaebe fr UMi 6.05 i Dultae Mark HM) 109.75 ]l, Ootlear achilllag HM) 15 70 jft.» J org aal dtaar (196) AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs heeft zich vandaag hersteld van de grote koersdalingen van giste ren. De koersen vertoonden een veel rustiger beeld dan de soms paniekerige ÉÉÜM gl ImB Het herstel van de koersen kon digde zich overigens gistermid dag al aan. toen de internationale waarden weer opveerden. Vandaag zette de herstel zich over de gehele linie goed door Een belangryke oorzaak voor herstel was Wall Street, dat niet aange daan werd door de overal ter we reld geleden verliezen en rustig opveerde. Een tweede factor vormde volgens beursknngen dekkingsvraag By Philips by- voorbeeld werd het verlies meer dan goed gemaakt. De koers kwam een gulden hoger uit op 19.10. wat meer is dan afgelopen vrydag. Kon Olie won 2,30 op 74,10. Unilever steeg 5 op 134 Akzo klopi 1.20 naar 21.20. Hoogovens veerde 30 cent op naar 15,30 en KLM was 1.20 in herstel op 85 De banken liepen hiermee in de pas ABN won 3.50 op 285.50. Amro f 1.20 op 53 cn NMB 2,80 op 156.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17