Poolse dissidenten heffen KOR op Labour tamelijk eensgezind contra Thatcher Saoedi-Arabië wil geen controle Amerika op radarvliegtuigen De Koning: snel gesprek over gasprijs met Landbouwschap 'EG-beleid is voor Britten voordelig" Drijvende krachten achter Solidariteit Oostduitse meesterspion komt vrij Belgen 8 november naar de stembus Iran wint terrein in oorlog met Irak Haig en Gromiko in 1982 weer bijeen Volgens de Washington Post: DINSDAG 29 SEPTEMBER 1981 Nederlandse vissers: BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie (het dagelijks be stuur van de EG) bevoordeelt Groot-Brittanniê boven Neder land met betrekking tot de toegestane hoeveelheden te vangen schol in de Noordzee. Dit staat in een petitie die een delegatie van de Nederlandse zeevisserij vandaag in Brussel heeft aange boden aan minister De Koning (visserij) en commissaris An drie sen (concurrentiezaken). Volgens een voorstel van de commissie mogen de Britse vissers 38.000 ton schol uit de Noordzee ophalen tegen 27.000 ton vol gens het vorige voorstel uit 1980. De Nederlandse moeten terug van 45.000 ton naar 37.000 ton, aldus de vissers. De visserijraad vergadert vandaag over het voorstel in de Belgische hoofdstad. Een ander voorstel van de commissie heeft betrekking op het tus sentijds verlagen van vastgestelde quota tot driekwart van de oorspronkelijke hoeveelheden. Voorts wordt de Nederlandse zeevisserij mogelijk overtroffen door nieuwe vangsbeperkingen op haring, zo meldt de delegatie in haar petitie. Voor eerdere haringvangstbeperkende maatregelen hebben de Nederlandse vissers nooit compensatie gekregen, aldus de delegatie. Tot slot gaat de petitie in op wat vissers "concurrentievervalsing" noe men: de Bondsrepubliek en Groot-Brittanniê hebben hun zee visserij in 1980 subsidies gegeven van respectievelijk 37,5 mil joen mark en 37 miljoen pond. BRUSSEL (ANP) - Drs. Jan de Ko- Minister De Koning heeft enerziid- Minister De Koning is van mening BRUSSEL (ANP) - Drs. Jan de Ko ning, de Nederlandse minister van landbouw, zal deze week nog een gesprek met het Landbouw schap hebben over de aardgas- prijs. De EG-commissie heeft het Landbouwschap uitgenodigd voor een gesprek in Brussel, ko mende vrijdag. Dat is het enige dat gisteren resulteerde uit een discussie over de Nederlandse aardgasprijs voor de glastuin bouw, een discussie die overi gens volgens De Koning "onge woon pittig" was. Door tal van ministers is gisteren in de raad ongewone druk op Ne derland uitgeoefend om nog voor dat het nieuwe stooksei- zoen begint de aardgasprijzen voor de Nederlandse kastuinders op te trekken tot het niveau dat geldt voor de industrie. Minister De Koning heeft enerzyd- de boot afgehouden door het van ouds bekende Nederlandse rege ringsstandpunt te herhalen, na melijk dat de gasprijs een zaak is van het Landbouwschap en de Gasunie. Anderzijds verklaarde de bewindsman met het Land bouwschap te willen overleggen "op basis van een gemeenschap pelijk belang van de regering en de tuinders". We moeten voorko men dat de zaak uit de hand loopt", aldus de minister, zinspe lend op regelrechte dreigemen ten van EG-tuinders (namelijk om straatacties tegen Nederland se tuinbouwprodukten te begin nen), maar ook wel van bepaalde regeringen (namelijk om eigen machtig de grenzen voor de Ne derlandse produkten te sluiten). Minister De Koning is van mening dat Nederland (by gebrek aan een Europees energiebeleid) wel iswaar het recht heeft zijn eigen energiepnjspolitiek te voeren, maar dat het wellicht niet het recht heeft te discrimineren tus sen tuinders en industrie. Het is, naar de geest van de Europese verdragen, onterecht dat er zo'n groot prijsverschil bestaat tussen de aardgasprijs voor tuinders en die voor de industrie. Aan de an dere kant is het onterecht als er een te snelle aanpassing van de aardgasprijs voor tuinders zou komen omdat ze het dan niet lan ger kunnen bolwerken. Voor al les moeten we oppassen voor een mentaliteit die zegt: we moeten de Nederlandse hond slaan. In dat geval zyn er altijd wel stok ken te vinden, aldus De Koning. (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - De Poolse dissidentenbeweging, het Arbeiders Zelfverdedigingscomité (KOR), dat een van de drijvende krachten is geweest in de strijd om de wettelijke erken ning van de onafhankelijke vakcentrale Solidariteit, is opgeheven. De opheffing van KOR werd giste ren officieel meegedeeld door professor Edward Lipinsky, de 93-jarige „grand seigneur" van het Poolse socialisme, tijdens het congres van Solidariteit in de ha venstad Gdansk. „Wij hebben onze organisatie niet opgeheven uit angst, maar om dat wij van mening zijn dat wij ons werk voltooid hebben", zei hij tot de 933 vakbondsafgevaar digden, die hem staande een da verend applaus gaven. KOR, het Arbeiders Zelfverdedi gingscomité, werd in de vorm waarin het is opgeheven, opge richt in 1976, maar de basis er voor was al tien jaar eerder ge legd door onder meer Lipinsky, een vooraanstaand econoom. Prof. Lipinsky verklaarde dat KOR duizenden sympathisanten had gekregen, van wie de meesten nu binnen de vakcentrale Solidari teit werken. „Onze mensen zijn leden van Solidariteit en zullen verder strijden voor democratie, een onafhankelijk Polen en te gen elke vorm van totalitarisme en corruptie", vertelde hij de congresdeelnemers. Het soort socialisme dat hij voor staat, zo zei prof. Lipinsky, is een democratie van vrijheid en indi viduele ontwikkeling. „Het so cialisme van dit land heeft ons gedreven in een economische ca tastrofe. Het heeft de censuur en de macht van de politie inge- (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - De Westduitse president Karl Carstens heeft een deel van de straf van de Oostduitse spion Gunther Guillaume kwijtge scholden. Dit geldt in Bonn als zeker, hoewel het niet officieel is bevestigd. De „meesterspion uit de bondskanselarij", wiens ar restatie in 1974 de directe aanlei ding vormde voor het aftreden van zijn chef Willy Brandt als bondskanselier, komt dus bin nenkort vrij. Hij heeft dan bijna tweederde van zijn straf uitgeze ten. In ruil voor Guillaume zal Oost- Duitsland bereid zijn minstens 35 politieke gevangenen naar de bondsrepubliek te laten gaan. Ook zouden circa 3000 DDR-bur- gers door Bonn kunnen worden „vrijgekocht". Hierbij gaat het vooral om mensen die naar fami lieleden in het Westen willen. In de Bondsrepubliek is al lang ge speculeerd over een mogelijke vrijlating van Guillaume. De bondsregering was hier aanvan kelijk tegen, voornamelijk om dat de spionnage-affaire destijds zulke ingrijpende politieke ge volgen had. Later heette het dat publieke uitlatingen niet gepast waren. Guillaume heeft binnenkort echter tweederde van zijn straf uitgeze ten. Bovendien wordt gemeld dat hij vanwege zijn gezond heidstoestand niet veel langer meer gevangen kan worden ge houden. Vanwege deze situatie, maar zeker ook vanwege de moeilijke situatie van vele in DDR-gevangenissen zittende Duitsers, zou Carstens hebben besloten Guillaume vrij te laten. Dit overigens met instemming van alle politieke partijen. voerd. Het heeft ons beroofd van dertig jaren van ons bestaan". Onder het donderende applaus door sprak de bejaarde dissident verder over wie de anti-socialis ten, het favoriete woord dat het Kremlin voor KOR gebruikte, in Polen zijn. „De anti-socialisten zijn de socialisten, die onze eco nomie hebben geruïneerd, die het anti-semitisme hebben aan gemoedigd en niet degenen, die economische hervorming eisen", zei hij. Nu KOR is opgeheven is het Krem lin een van zijn belangrijkste doelschijven kwijtgeraakt. Mos kou heeft steeds zijn aanvallen gericht op de nauwe relatie tus sen Solidariteit en KOR. Veel lei dende KOR-leden zoals Jacek Kuron en Adam Michnik, zijn nu vooraanstaande adviseurs van de vakcentrale. Nu KOR niet meer bestaat zal het Kremlin naar ver wachting haar aanvallen gere geld rechtsstreeks op deze figu ren gaan richten. Z RARIYEH (AF PI Reuter) - Tenminste vijftien mensen zijn gisteren omgekomen toen in het Libanese Zranyeh twee met explosieven gevulde auto's de lucht invlogen. Ook in Beiroet ontplofte gisteren een bom in een auto. Daarbij waren geen slachtoffers te betreuren. BRUSSEL (ANP) - De Belgen moeten op 8 november naar de stembus. Dat blijkt uit een besluit dat het demissionaire Belgi sche kabinet-Eyskens gisteren heeft genomen. Op die dag zullen de Belgen hun stem moeten uitbrengen om nieuwe volksverte genwoordigers, senatoren en leden van de provinciale raden te verkiezen. Vandaag al, aldus staat in een verklaring die na het kabinetsbe raad werd uitgegeven, zou de regering bij het parlement een ontwerp van verklaring tot herziening van de grondwet indie nen. Ze wil dat Kamer en Senaat dat ontwerp nog deze week goedkeuren. Die goedkeuring is nodig om het volgende parle ment de bevoegdheid te geven bepaalde artikelen van de grond wet te wijzigen. Die grondwetswijziging is noodzakelijk in ver band met de afronding van de Belgische staatshervorming. Demissionair premier Mark Eyskens heeft verder meegedeeld dat de minister van binnenlandse zaken een brief zal sturen naar alle gemeentebesturen en provincie-gouverneurs waarin ge vraagd wordt zo snel mogelijk uitvoeringsmaatregelen te nemen om 18-jarigen te laten deelnemen aan de komende verkiezingen. Verlaging van de leeftijd voor het actief kiesrecht tot 18 jaar is enige tijd geleden al door het parlement goedgekeurd, maar ge- vrees wordt dat de kiesregisters in België met die verandering nog niet in overeenstemming zijn gebracht. TEHERAN/BEIROET (AFP/Reu- ter) - Irak heeft gisteren toege geven dat zijn strijdkrachten strategisch terreinverlies hebben geleden. In Teheran heerste, op nieuw, een overwinningsstem ming nadat zondagavond was bekendgemaakt dat de belangrij ke zuidwestelijke oliestad Aba- dan was ontzet. Nadat Irak de Iraanse berichten over overwinningen bij Abadan zondag en gisteren nog leugens noemde, gaf het militaire opper bevel gisteravond in een commu niqué toe dat wegens vernieti ging door Iran van bruggehoof- den over de rivier de Karoen be sloten was tot terugtrekking over deze rivier. De Karoen loopt in de zuidelijke buitenwijken van de Iraanse havenstad Chorrams- jahr, die Irak in de eerste weken van de oorlog had veroverd. De stad ligt een kleine twintig km ten noordwesten van Abadan. Beide steden liggen aan de door Irak opgeëiste rivier de Sjatt-el- Arab. waarin de Karoen uil- mondt. Hoewel de Iraakse radio nog meld de dat er bij Abadan werd ge vochten lykt het erop dat de om singeling - Iran beschikte slechts over een toegangsweg via een pontonbrug ten oosten van de stad - inderdaad is gebroken. In Teheran voorspelden Iraanse functionarissen dat Chorrams- jahr binnenkort zou worden te- rugveroverd. Uit de verschillende oorlogscom- muniqué's van beide kanten leidden militaire waarnemers af dat de hevigheid van de gevech ten gisteren iets was afgenomen maar dat nog belangrijke opera ties konden worden verwacht. Gisteren vonden ook gevechten plaats bij Ahwaz, Qilan Gharb en bij Dahst Zahab. De rivier de Karoen was sinds het begin van de oorlog het toneel van hevige gevechten. De Iraak se strijdkrachten stuitten na de invasie op hevige tegenstand, vooral van revolutionaire gardis ten, bij de monding van deze ri vier. Zij trokken met een boog om het westelijke deel van dc ri vier heen om Abadan te omsin gelen. De oostelijke zyde van de Karoen werd hierdoor bij Chor- ramsjahr een niemandsland waarin Iraakse en Iraanse troe pen beurtelings opereerden. Het Iraanse leger kon. zo mag men uit de communiqué's afleiden, meer noordelijk het Iraakse te rugdrijven over de Karoen na een aanval op een bruggehoofd hier. De Iraakse eenheden ten zuiden van de Karoen dreigden te worden ingesloten en daarom besloot Bagdad tot een terug trekking. Hierdoor ging. zo me nen militaire waarnemers in Bei roet, de controle over de grote, strategisch belangrijke, weg van Ahwaz naar Abadan verloren. NEW YORK (UPI/AFP/DPA) - De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Alexander Haig, en zijn Russische collega, Andrei Gromiko, hebben in de Russische missie bij de Verenig de Naties in New York een twee de gesprek gehad en besloten el kaar begin volgend jaar weer te ontmoeten. De volgende ontmoeting van beide ministers zal, volgens de Ameri kaanse regeringswoordvoerder. Dean Fischer, "misschien in Ge- nève" plaatsvinden en zal het vervolg vormen op de twee ge sprekken die zij deze week had den. Fischer zei dat Haig en Gro miko een "open en zakelijk" ge sprek voerden en dat de onder werpen "het hele scala van inter nationale en bilaterale kwesties" inhielden. Hij zei dat de minis ters veel tijd besteedden aan de komende onderhandelingen over de modernisering van de kernraketten voor de middellan ge afstand in Europa en aan "hu manitaire kwesties". Volgens waarnemers wordt met het laat ste het lot van een of meer promi nente Russische dissidenten be doeld. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken zei dat het gesprek niet heeft geleid tot "het begin van een nieuwe toenadering" tussen beide grote mogendhe den. Naar het Russische persbureau Tass meldde, hebben Haig en Gromiko gesproken over belang rijke internationale vraagstuk ken en de Russisch-Amenkaan- se betrekkingen. Gromiko heeft gewezen op de zinloosheid van het Amerikaanse streven naar militair overwicht, aldus Tass. De Russische minister van buiten landse zaken herhaalde dat het Kremlin niet uit is op' een con flict met de regering-Reagan en er voorkeur aan geeft te streven naar een vermindering van de in ternationale spanning, een be perking van de wapenwedloop en het oplossen van conflicten door onderhandelingen. By de gedachtenwisseling over wapen- beperking en ontwapening heeft Gromiko gewezen op de nood zaak al het positieve dat in het verleden bereikt is, te bewaren. Ook achtte hij het van belang dat het beginsel van gelykheid en even grote veiligheid bij toekom stige onderhandelingen over wa penbeheersing strikt wordt toe gepast. zo meldde Tass. De Britse Labourpartij slaagde er gisteren in eensgezinder op te treden dan lange tijd het geval is geweest. De party was verenigd m de aanval op Thatcher's beleid tijdens het economisch debat op het par tycongres in Bnghton. Denis Healey, de nieuwe vice-leider van de partij die het debat opende, benadrukte echter ook de noodzaak tot eenheid in de Labourpartij. Dat was volgens hem essentieel om Labours economische strate gie uit te dragen en ..een mil joen keer belangrijker dan het geharrewar in de partij". „Een verenigde Labourpartij en een verenigde abeidersbe- weging kunnen de natie ver lossen van de kwellingen van deze conservatieve regenng", zei Healey. Zijn oproep voor eenheid werd met applaus begroet door de gematigde Labourkamerle- den. Zy hadden eerder Hea ley gesteund in de stryd om het vice-leiderschap van de Labourparty. Healey's oppo nent, de linkse Tony Benn, die aan de andere kant van het podium zat, rondde het debat af. Ook in zyn toe spraak hield hij zich verre van Healey. ..Wij zyn nog steeds de partij die de struc tuur en de waarden van het kapitalisme verwerpen", zei Benn. „Als we de werkelyke economische machtsstructu ren onveranderd laten, dan kan er van echte veranderin gen geen sprake zyn". Het congres nam unaniem een motie aan waarin de Labour party belooft de terugkeer van volledige werkgelegen heid tot haar pnoriteit te ma ken. Importcontroles, de op richting van een speciaal Noordzee-oliefonds en meer staatsinterventie moeten, volgens de Labourparty, Groot-Brittanniê weer econo misch gezond maken. Het congres stemde ook voor een 35-urige werkweek en tegen loonmatigingen. Benn, die de macht van de Labourkamer- fractie wil inperken ten gun ste van het congres, zei met nadruk dat het economisch beleid onveranderd in La bours volgende verkiezings programma moet worden op genomen. (n het verleden lapten Labour- regeringen de moties van het congres regelmatig aan hun laars en Benn wil dat veran deren. ..Dat betekent niet dat kamerleden marionetten moeten worden van het con gres. inaar partners", zei hy. De kamerfractie was van de ze uitspraak echter niet on der de indruk. Zy bleven rus tig zitten, evenals Labourpar ty leider Michael Foot en De- nis Healey. terwyl een aantal vakbondsleiders en vertegen woordigers van de partyafde- lingen Benn een staande ova tie gaven. Benn. die zondag de slag om het vice-leiderschap van de party met minder dan een procent verloor, is de held van de gewone partijleden. Zijn voorstellen de party te democratiseren en van meer socialisme te voorzien vinden by hen de meeste weerklank. Maar in de rokerige wandel gangen van het congresge bouw in Brighton worden verwoede pogingen onderno men om Benns campagne te stoppen. Vakbondsleiders en andere belanghebbenden willen kost wat kost vermy- den dat Benn de kwestie van het vice-leiderschap volgend jaar weer ter discussie stelt De ruzies hierover hebben de Labourparty meer kwaad dan goed gedaan. Ondanks een byzonder onpo pulaire Thatcher-regenng is de Labourparty er niet in ge slaagd haar ledenaantal noe menswaard verhogen. Ook gooit ze in de opiniepeilingen geen hoge ogen, met de ver kiezingen binnen twee jaar in aantocht. Opponenten van Benn willen alle controver siële discussies over party hervormingen een halt toe roepen zodat de party zich by de volgende verkiezingen eensgezind aan de kiezers kan presenteren. LIA VAN BEKHOVEN Een vrolijke Denis Healey op de boulevard in Bnghton. waar gisteren nog het partijcongres van de Britse Labourpartij werd gehouden. WASHINGTON (AFP/UPI) -/De regering van Saoedi-Arabié is niet van plan toe te staan, dat Amerikanen mee blijven vliegen op de vliegende radarstations (Awacs). nadat de overdracht er van heeft plaatsgehad. Dit heeft de "Washington Post" gisteren gemeld. Zich op een "hoge functionaris van de Saoedische regering die te vens lid van de regerende Ko- ningklijke familie" beroepend, meldt de krant dat Saoedi-Ara- bie er ook niets voor voelt dat een delegatie van het Ameri kaanse Congres op bezoek komt. om de Saoedicrs ervan te over tuigen dt er Amerikanen met de Awacs moeten meevliegen. Met zo'n bezoek zouden de Congres leden tevens op Senaat tot aan vaarding van de verkoop van de vliegende radarstations kunnen brengen De regering-Reagan wil een Saoe di-Arabié vijf zeer moderne vliegtuigen met radar verkopen, plus extra uitrusting voor reeds geleverde F-15's. Met de transac tie is een bedrag van ongeveer 20 miljard gulden gemoeid. In de Senaat is een meerderheid te gen de verkoop, tenzij Washing ton nadere voorwaarden stelt. Een conditie zou kunnen zyn, dat Amerikaanse piloten met de Saoedièrs meevliegen, of het commando in eigen beheer hou den, zoals m Europa het geval is. Dit weekeinde presenteerde een speciale studiegroep uit de se naatscommissie voor buiten landse betrekkingen een rapport over de transactie. Daarin con stateert ze dat de verkoop "de be staande krachtsverhouding in de lucht tussen Israel en Saoedi- Arabié niet wezenlyk zou veran deren" Wel wees de groep erop, dat Israel de verkoop waar- schynlyk zal beschouwen als een "verdere uitholling van de ver houding met de Verenigde Sta ten". Als beide kamers van het Congres zich tegen de transactie uitspre ken. kan de Amerikaanse volks vertegenwoordiging de verkoop met een veto treffen. Het rapport waarschuwt ervoor, dat als het Congres de zaak blokkeert, de Saoediers waarschynlyk over zullen gaan tot de aanschaf van de Britse "Nimrod", "die voor Is rael op enkele hoofdpunten meer dreiging inhoudt dan de Awacs". Op de Amenkaanse televisie werd zondag druk gediscussieerd over de haken en ogen rond de Awacs-transactie met Saoedi- Arabié Senator John Glenn uit Ohio zei. met de verkoop ak koord te gaan mits de Verenigde Staten een zeker toezicht houden op het vliegtuig De democratische senator Daniel Patrick Moynihan uit New York zei vooralsnog tegen te zyn "We hadden ze bijna aan de «jah van Iran geleverd. Was dat doorge gaan. dan had de ^jatollah ze nu kunnen gebruiken aldus Moy nihan.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13