Atleten eisen acties tegen dopinggebruik G*atis_ Trekhaken remmentest Schok - demper L DIREKTSERVICE Kampioen geeft duel uit handen Slotdag IOC -congres Vollebregts nu tiende Matige ouverture DTS-boksers PAGINA 10 DO/ST SPORT DINSDAG 29 SEPTEMBER 1981 BADEN-BADEN (GPD) - De opkomst van Sebastian Coe op de vierde en laatste zittings dag van het olympisch congres in Baden-Baden was symptomatisch voor de verloede ring van het olympisch ideaal. Juan Antonio Samaranch vertrok echter geen spier. Toch moet de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité het als een regelrech te provocatie hebben ervaren dat uitgerekend de Britse atleet, op wie het begrip ama teur net zo weinig van toepassing is als op Björn Borg of Bernard Hinault, namens de 34 aanwezige sportlieden een slotverklaring hield. Bijna unaniem beschouwd als een der best betaalde atleten ter we reld, streelde de olympische 1500 meter-kampioen van Moskou niettemin het olympisch ego van Samaranch en de zijnen door te wijzen op de grote betekenis van de Olympische Spelen voor hem en zijn collega's. „Wij zijn hier ook niet naartoe gekomen", ver klaarde Coe naderhand, „om de revolutie te prediken en de sport wereld op z'n kop te zetten. Wel willen wij samenwerken met ie dereen, ook het IOC, die onze bij drage hier zinvol vindt". Bovenaan het verlanglijstje van de sportlieden staat een krachtige bestrijding van het dopingge bruik. „Doping", zo verwoordde Coe het standpunt van de 34 sportlieden, „beschouwen wij als de beschamendste vorm van misbruik van de olympische idee. Wij verlangen daarom le venslange uitsluiting van atleten die tegen deze regel gezondigd hebben. Hetzelfde geldt voor de artsen die deze verwerpelijke middelen ter beschikking stel len". De Westduitse schermer Thomas Bach scherpte het standpunt van de sportlieden nadien nog eens aan door bij het IOC aan te drin gen op de instelling van een do- pingcommissie. „Zo'n commis sie", aldus de Westduitser, „zou niet alleen tijdens de wedstrij den. maar het hele jaar door on aangekondigde controles moe ten houden". „In de discussie", verduidelijkte Coe, „die wij in de voorbije dagen hebben gevoerd, stond het dopinggebruik cen traal. Dat houdt de atleten mo menteel het meest beyio" Steun De sportlieden willen daarbij kun nen rekenen op de volledige steun van zowel de nationale olympische comités als de inter nationale sportfederaties. Beide instanties zitten ongeveer op de zelfde noemer, zodat het min of meer voor de hand ligt dat op de komende zitting van het Interna tionaal Olympisch Comité ook daadwerkelijk stappen zullen worden ondernomen om dit „kankergezwel uit de sport weg te snijden". Het Internationaal Olympisch Comité kan daarbij ook amper op problemen stui ten. „De aanbevelingen die hier gedaan zijn", aldus IOC-direc- teur Monique Berlioux, „kunnen direct in praktijk worden ge bracht, omdat daarvoor geen sta tutenwijziging noodzakelijk is". In de slotverklaring liet Sebastian Coe de amateurstatus, bijna van zelfsprekend. evenmin onbe sproken. De drievoudige wereld recordhouder pleitte voor een grotere onafhankelijkheid van de sportbonden. „Het is utopisch te denken dat één amateurregel kan beantwoorden aan de be hoeften in de diverse sportdisci plines. Van de sportmensen", zo betoogde Coe, „worden in het belang vap de olympische bewe ging grotè offers gevraagd. Dan heeft het IOC ook de morele plicht de sociale belangen van de sportmensen veilig te stellen". „De wereldwijde huichelarij", zo erkende ook ANOC-voorzitter Rania, „speelt momenteel een belangrijke rol. Wanneer we die amateurregel daaraan niet aan passen, verliezen de Olympische Spelen steeds meer aan geloof waardigheid. Thomas Keiler, de woordvoerder namens de sport bonden, deelde die visie en voeg de eraan toe: „Wij verwachten van het IOC concrete maatrege len". Waarbij hij het dopingge bruik en herziening van de ama teurregel als prioriteit stelde. De roep om meer democratie en in spraak klonk eveneens scherp door in de diverse slotconclusies. Sebastian Coe: levenslang.... Opmerkelijk was daarbij de rol die de sportlieden voor zich op eisten. Niet te loochenen vallen ook de constructieve bijdragen die zij leverden. In tijd gemeten mocht hen dan slechts een kwart ter beschikking staan van de tijd die de congresgangers dagelijks voor de lunch uittrokken, hun verlangens lieten niets aan dui delijkheid te wensen over. Onder het motto „Geen disco, slechts discussie" kwamen de sportlieden dagelijks bijeen. „Vanzelfsprekend", erkende Thomas Bach, „waren er me ningsverschillen in een groep van zo'n verschillende komaf. Wij hebben hier echter het woord gevoerd als atleten en niet als aanhangers van een bepaalde politieke idiologie. Die onafhan kelijkheid willen we bewaren". Tijdens de urenlange discussies rijpte ook de idee te komen tot een soort adviesraad. In zijn slot rede honoreerde Samaranch dat verlangen van de sportmensen en zegde hen toe elk initiatief in die richting te ondersteunen wanneer de atleten de dialoog volgend jaar willen voortzetten". „Met onze deelneming aan dit congres", zo had Coe eerder zijn toespraak besloten, „is tegelijk de idee uit de wereld geruimd dat sportmensen robotten zijn, die niet kunnen denken". Conclusies De slotconclusies van dit elfde olympische congres kunnen sim pel worden samengevat: De meerderheid is voorstander van krachtige bestrijding van het dopinggebruik; herziening van de amateurregel; geen politieke inmenging m ue sport; gelijke kansen voor vrouwen; meer aandacht voor de ontwik kelingslanden; meer samenwerking tussen de diverse groeperingen; tegen aantasting van het olym pisch protocol; een permanente plaats of land voor de Spelen; terugdringen van het aantal sportdisciplines. Niet minder dan 135 sprekers le verden in Baden Baden kritiek, deden aanbevelingen of droegen oplossingen aan. Het woord is vanaf nu aan de club van Sama ranch, die vandaag aanschuift voor de 84ste (besloten) zitting van het Internationaal Olym pisch Comité. Tegenover de sportwereld zijn de 82 kopstuk ken van het IOC het verplicht de inbreng van dit congres in daden om te zetten. Al veel te lang heeft het IOC de problemen voor zich uit geschoven. DEN HAAG - De ouverture van het seizoen bracht de Leidse boks vereniging DTS gisteren niet waarop werd gerekend. Vijf bok sers kwamen in het Haagse Ami- citia in de ring, geen enkele partij leverde een overwinning op. Sterker nog, omdat het 'onbe slist' voorlopig uit het klein bokswoordenboek is geschrapt - een proef voor een jaar - telde trainer/coach Dik Snik louter ne derlagen. De dupe van de nieuwe regel werd LEIDEN - In de hoofdklasse van de zaalvoetbalcompetitie viel gisteravond in Katwijk de eerste echte verrassing. Koploper Van der Plas gaf op simpele wijze de punten weg aan een knap spe lend Van Gerven: 4-5. De kam pioenen verspeelde een 2-0 en 4-2 voorsprong erg knullig. In Lisse kwamen de debutanten SRV Boys en Hollandia tegen elkaar uit. SRV Boys bleek het sterkst, en won met 6-2. Ceverbo ver sloeg in de inter-regionale com petitie De Rozet eveneens met 6- 2. VI bleef de baas over FC To rna: 5-3. Van de Plas - Van Gerven 4-5 Een verrassende ontwikkeling in Sporthal Cleynduin, waar v.d.Plas zich lelijk verslikte in een, met vorig seizoen vergele ken, positief spelend Van Ger ven. De Lissenaren kwamen in een saai begonnen westrijd door Ron van der Kolk,Mart van der Plas en Jan Hogewoning voor de pauze met 3-0 achter. Toch had den zij aan zich zelf te wijten dat doelman Gijs Guyt nog niet capi tuleerde. Aan de andere zijde keepte Hans Kortekaas een soli de partij. Wim Bouckaert en Hennie van Eeuwijk zorgde met twee fraaie treffers dat de span- nig terug kwam. Maar, toen Gé Perfors tweemaal voor twee mi nuten naar de kant moest, ver zuimde de ploeg uit Lisse toe te slaan. Het doelpunt viel in het voordeel van de Katwijkers. Pe ter Hogewoning scoorde mooi in de uiterste bovenhoek: 4-2. Van Gerven nam toen het heft in han den, eerst schoot Leen Spoor te gen de lat, maar daarna wisten Richard Hofman, Leen Spoor en Hennie van Eeuwijk de stand naar 4-5 om te buigen. Een ver diende overwinning voor de vooral Bert van der Heiden. In de hoofdpartij van de avond was hij zeker de gelijke van tegenstan der Klarenbeek, maar omdat er een winnaar moest komen ging de zege met minimaal verschil aan de neus van de Leidenaar voorbij. Datzelfde gold ook voor Wibo van Rossum die gisteren zijn debuut in de ring maakte. Hij deed het erg aardig, maar de balans sloeg tenslotte net door in het voordeel van Van Wingerden uit Rotter- ploeg uit Lisse op een toch wel teleurstellend Van der Plas, dat weer met beide benen op de grond staat. SRV Bys - Hollandia 6-2 De thuisclub behaalde een knappe overwinning op mede debutant Hollandia uit Alphen. Vooral om dat ze met de rust tegen een 2-0 achterstand aan keken. Dolf Ger- retsen was de maker van beide doelpunten. Toen barsten de SRV machine pas goed los. Jaap Lingbeek (3x), Ron Mesman (2x) en Laurens vd Voort waren ver antwoordelijk voor dit doelpun- tenfestijn. Ron Mesman veroor loofde zich zelf nog een straf schop te missen. WIM VAN DUIVENBODE PALOMOS (ANP) - Erik en Sjoerd Vollebregt hebben zich gisteren in de tweede wedstrijd om het wereldkampioenschap zeilen in de Flying Dutchman bij Palomos, opnieuw bij de beste tien weten te plaatsen. De belo ning voor het goede zeilen van de Warmonders in moeilijke om standigheden vanwege een ver raderlijk draaiende wind, was de tiende plaats. In de eerste race werden ze achtste. Cees Nelis en Peter van Koppen kwamen op de 40e positie bin nen. Het tweede Nederlandse duo werd voor de eerste manche alsnog gediskwalificeerd, nadat ze daarin eerst de 36e plaats toe bedeeld hadden gekregen. De uitslag is: 1. Bazill/Bazill (Wdl) 2. Kidd/Kidd (Can). 3. Detre/De- tre (Hon"). 4. Fischer/Fischer (Wdl). 5. Favelli/Favelli (Ita). 10. Erik en Sjoerd Vollebregt (Ned). dam. Broer Bart verging het min der goed. Ook hij stond voor het eerst in de schijnwerper en dat was duidelijk wennen. In de eer ste ronde liep de zwaargewicht ongelukkig tegen de vuist van Hendriks uit Utrecht aan en be landde tegen het canvas. Verlies partij en waren er verder voor Wil de Bree (niet op dreef) tegen Verbon en voor Martin De- rogee tegen Hagenaar Milten burg. In het laatste geval wierp Dik Snik de handdoek in de ring. •iiffr 'r Riibixt*10?1011 Laat op koopavond uw auto gratis testen op onze moderne remmentestbank. Gratis, een goed advies, veilige en snelle reparaties. Montage volgens voorschrift van de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Kompleet gemonteerd vanaf 269,- Laat uw schok dempers gratis testen op onze .1 schokdemper testbank. Gratis montage o.a. Koni en Gabriél Iji De schokkende DS prijs: vanaf li ij p.si Ijjjji j Stereo autoradio- cassettespeler met Puls synthesizer afstemming. t Elektronische programmering 15 zenders. 32-deliae analoge zender display met LED's. Auto replay. Auto eject. Het toppunt van moderne auto HiFi! 698,- luw_2ï CD PIONEER' Aanbiedingen gelden t/m 10 oktober 1981, zolang de voorraad strekt. Alle prijzen inkl. BTW. Rij snel bij ons binnen. Voor alle openings aanbiedingen geldt: op is op r^FEerde I gedip'om .gSESSS*- Openingstijden maandag t/m vrijdag 8.15 - 17.30 i donderdag doorlopend geopend van 8.15- 21.00 i zaterdag 9.00 - 14.00 i Hoge Rijndijk S, Leiden. Tel. (071)-120248 Naast Het Motorhuis III "J'M'lif'Hwwwy.-'.Vima

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10