België praktisch niet te besturen O ESïB BpTlB Poolse premier stelt Solidariteit eisen Egypte voor zelfbestuur Palestijnen Frans-Turkse betrekkingen in gevaren-zone Senaat VS stelt voorwaarden aan hulp El Salvador éf) SPD West-Berlijn spaart senaat Claes informateur bij uw platenzaak een verzamel elpee en voor slechts f.5,- een schitterende 'BAROK-plus' elpee, alleen deze week? Door acties Armeniërs Politieke onrust Madrid neemt toe ül® (MME jïiÉiÉti mm VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1981 (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM Israël en Egypte hebben in samenwerking met Amerika na twee dagen onder handelen in Cairo besloten nog een poging te wagen om een ak koord over een vorm van zelfbe schikking voor de Palestijnen te bereiken. De drie partijen zeggen in een gemeenschappelijk com muniqué erop te vertrouwen dat de eenzijdige maatregelen die Is raël in de bezette gebieden heeft genomen en nog zal nemen, de atmosfeer zullen verbeteren, en de Palestijnen ertoe zullen bewe gen zich alsnog bij de voorgestel de 'autonomie aan te sluiten. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken Ali was optimis tisch en zei dat de maatregelen die Israel voor heeft, hoopge vend zijn. Isral legt de nadruk op het eenzijdige karakter van die maatregelen. Het gemeenschap pelijk communiqué zegt niets over wat de komende maanden op de agenda staat. Het onmid dellijke doel is niet langer een al geheel akkoord, maar een over eenkomst op die punten waarbij de meeste vooruitgang mogelijk is, of al bereikt is. Met andere woorden: een deelakkoord en een gemeenschappelijke inten tieverklaring. Israël heeft belang bij een docu ment over de zgn. autonomie, voor het de Sinai geheel ont ruimt in april 1982. omdat de Is raeli's vrezen dat Egypte daarna vrij is een harder standpunt in te nemen. Egypte op zijn beurt heeft belang bij een akkoord over een zekere vorm van zelfbe schikking voor de Palestijnen om de Arabische wereld te tonen dat de vrede tussen Israel en Egypte niet slechts een bilaterale Egvptisch-lsraelisehe zaak is. Het is in dit kader van minder belang of de Palestijnen inder daad mee zullen doen Waar het in eerste instantie om gaat. is dat Israël en Egypte tot een gemeen schappelijke formule komen. Het belangrijkste strijdpunt in Cai ro was de afgelopen dagen of de maatregelen die Israel in de be zette gebieden heeft aangekon digd: de vriendelijke aanpak en het gedeeltelijk afschaffen van het militaire bestuur, een zaak is die thuishoort op de onderhan delingstafel. of dat het alleen de Israeli's aangaat. Israël stelt zich op het laatste standpunt, en heeft geweigerd om hierover rekening en verantwoording af te leggen aan Egypte op toekomstige ses- Er zal de komende maanden afwis selend in Israel en Egypte verder worden onderhandeld. De grote vraag is zal Israel erin slagen an- ti-PLO-Palestijnen op de weste lijke Jordaanoever ertoe te bewe gen mee te doen en zal Egypte de anti-PLO-Palestyncn als verte genwoordigers van het Palestijn se volk aanvaarden BRUSSEL (ANP) - Koning Boudewijn van België heeft gisteren de Vlaamse socialist Willy Claes, vice-premier en minister van economische zaken in het maandagavond gevallen kabinet-Eyskens, een informatie-opdracht verstrekt. Claes moet volgens de opdracht die hij van de koning ontving alle elementen van-de economische, politieke en budgettaire situatie zoals die zich in België voordoet, bestuderen. Op basis van die studie dient Claes het staatshoofd te adviseren of er een nieuwe regering gevormd kan worden (met andere woor den of er nog 'gelijmd' kan wor den) of dat tot ontbinding van het parlement moet worden overgegaan, hetgeen dus wil zeg gen dat er verkiezingen worden uitgeschreven. De informateur die gistermiddag, na het ontvangen van zijn op dracht een persconferentie hield, maakte daar vooral duidelijk dat hij buitengewone zorgen heeft over vooral één punt, namelijk of de demissionaire regering zelfs wel in staat is de lopende zaken af te handelen. "Voor het eerst in de Belgische geschiedenis kan men zich afvragen of de schei dende regering bij machte is om de lopende zaken te regelen", al dus Claes, zinspelend op recente verklaringen var. vooraanstaan de Waalse politici waaruit afge leid zou kunnen worden dat de Waalse socialistische ministers in het kabinet hun blokkade te gen het regeringswerk zouden voortzetten. Onbestuurbaar In een verklaring voor de radio zei Claes over deze situatie: "Als dit waar zou zijn betekent dit dat men naar onoverzichtelijke si tuaties kan afglijden. Stelt u zich voor dat men het parlement ont bindt en dat niemand in dit land nog beslissingen neemt. Dat be tekent dat het land niet meer be stuurd wordt". De informateur is daarom van mening dat er "eerst zwart op wit de verzekering moet komen dat de lopende zaken worden afgehandeld, wat er ook de eerstkomende weken en maanden op politiek terrein ge beurt" De informateur wees tijdens zijn persconferentie niet alleen op de ernst van de politieke maar ook op die van de algemene situatie in België. Hij noemde de slechte economische en de belabberde budgettaire toestand, het feit dat er ruim 400.000 werklozen in het land zijn en de stijgende binnen- en buitenlandse schuld. Claes noemde het niet ondenkbaar dat het geraamde begrotingstekort aan het eind van het jaar opgelo pen zal zijn van de nu nog aan vaardbaar geachte veertien mil jard gulden tot 21 miljard gul den. Terugkomend op de kwestie van het afhandelen van lopende za ken door de demissionaire rege ring wees Claes er onder meer op dat de nog door de vorige rege ring besloten besparingsoperatie ten bedrage van 2,25 miljard gul den nog niet is uitgevoerd. "Zon der maatregelen kan men ook wellicht midden oktober de werklozen al niet meer aan hun uitkeringen helpen", aldus de in formateur, er aan toevoegend dat voor de werkloosheidsuitkerin gen zo'n 1,36 miljard gulden aan bijkomende kredieten nodig zul len zijn. Tegen verkiezingen Uit alles wat Claes gistermiddag meedeelde bleek dat hij tijdver lies bij het oplossen van de Belgi sche politieke situatie uit den bo ze vindt. Onder tijdverlies verstaat hij ook het ontbinden van het parlement en het uit schrijven van verkiezingen. Maar of verkiezingen te vermijden zijn is zeer de vraag, zoals kan blijken uit zeer recente uitspraken van de belangrijkste politici in het land. Leo Tindemans bijvoorbeeld, de leider van de Vlaamse Christelij ke Volkspartij (de grootste partij in het Vlaamse land) heeft ge zegd 'onverwijld verkiezingen te wensen". Tindemans sneed ook alle banden met de Waalse socia listen door te verklaren dat de Franstalige socialisten zich 'nu en voor de toekomst' volledig on mogelijk hebben gemaakt als re geringspartners. Een verdere complicatie is voorts dat een nieuw Belgisch parle ment in verband met de afron ding van de staatshervorming ei genlijk grondwetgevend dient te zijn. Is het dat niet dan kan bij voorbeeld de positie van Brussel en die van de Duitstalige ge meenschap van België niet wor den geregeld. Maar voor een grondwetgevend parlement is nodig dat het huidige parlement, voor zijn ontbinding, eerst nog met een twee derde meerderheid die grondwetartikelen aanduidt die het volgende parlement mag wijzigen. Dat lijkt in de huidige politieke situatie moeilijk. r Willy Claes: "geen tijd te verliezt ADVERTENTIE catis bij aankoop van minimaal f.2S,tfiv. van24sep( (o(4 oktober WENEN - De Poolse minister-pre sident, generaal Jaruzelski. heeft gisteren aan het begin van een zittting van het Poolse parlement de vrije vakcentrale Solidariteit duidelijk te verstaan gegeven wat hij verwacht van de tweede helft van het congres van de vak centrale, dat zaterdag, tegen ve ler verwachtingen in, in Gdansk toch begint. Jaruzelski wil van Solidariteit een duidelijke verklaring dat deze geen plannen heeft naar de poli tieke macht te grijpen. Hij wil ook dat de vakcentrale zijn koers verandert, weg van de extremis ten en terug naar het midden in „de geest van de overeenkomst van Gdansk". Bovendien eist hij dat Solidariteit nadrukkelijk stelling neemt voor de vriend schappelijke betrekkingen en het bondgenootschap van Polen met de Sowjet-Unie. Vakbondsleider Lech Walesa, die tijdens de tweede helft van het congres zijn voorzittersfunctie moet neerleggen omdat het hele hoofdbestuur opnieuw wordt ge kozen, heeft sinds het einde van het eerste deel van het congres op 10 september stad en land af gereisd om in een eenmanspo- ging de militanten onder de 933 gedelegeerden en de bestuursle den tot kalmte te manen. Schrik Wat in Gdansk is gebeurd en wat er nog staat te gebeuren, is revolu tionair en de andere communisti sche landen, waarvan de media er voor het grootste deel het zwij gen toe doen, zijn ernstig ge schrokken dat dergelijke onder werpen in het openbaar ter dis cussie worden gesteld Tijdens het eerste deel kwam daar nog bij dat vijf en een halve van dc zes dagen zijn besteed aan inter ne vakbondsproblemen en con flicten. Lech Walesa, met wie ik direct na de eerste helft van het congres een gesprek had, was optimis tisch dat talrijke problemen die de vakcentrale dreigen te split sen - en daaraan maakte hij geen geheim - de komende weken op gelost worden en dat door het vormen van werkgroepen en commissies die onderwerpen zo als arbeiderszelfbestuur (een van de heetste hangijzers) tijdens het tweede gedeelte veel tijd wordt bespaard. Tijdens de tweede helft van het congres zal in de meest duidelij ke bewoordingen moeten wor den vastgelegd en besloten wel ke koers de vakcentrale denkt te gaan varen. Tien miljoen Polen hebben door hun lidmaatschap hun vertrouwen uitgesproken in Solidariteit en verlangen derhal ve dat de vakcentrale nu tot han delen overgaat om het land uit het economische slop te halen. Na het buitengewone partijcon gres van de Poolse communisti sche partij in juli, dat geen enkel concreet plan heeft opgeleverd om de economische problemen op te lossen, zijn alleen Solidari teit en de rooms-katholieke kerk overgebleven. Als Solidariteit blijft steken in haar eigen struc tuurmoeilijkheden en hevige conflicten blijft houden met de regering, worden de Polen werkelijk wanhopig. Over wat er dan gebeurt, kan men zich beter niet buigen. Oproep Uit vertrouwde kringen rond Wale sa komt het gerucht dat er tij dens het tweede deel van het congres een tweede „oproep aan de arbeiders" zal komen. Met de eerste oproep, waarin steun werd toegezegd aan de doorgaans on dergrondse vakbewegingen in de andere communistische lan den. heeft Solidariteit een hevige woede-uitbarsting van het Krem lin veroorzaakt aan het adres van de Poolse regering. De tweede Door een speling van het lot is het dezelfde Gaston Deferre, die gisteren als minister van binnenlandse zaken de ope raties rond het Turkse consu laat in Parijs leidde, die in 1971 de Turkse woede opriep door als minister in Marseille aanwezig te zijn by de inwij ding van een monument al daar. gewijd aan de slachting van meer dan een miljoen Ar- menirs in Oost-Turkye in 1916. De Turkse ambassa deur m Parijs werd bij die ge legenheid voor geruime tijd teruggeroepen. Pas langzamerhand raakten de betrekkingen tussen Parijs en Ankara weer genormali seerd, maar de laatste jaren werden ze in toenemende mate op de proef gesteld door de vele Armeense aanslagen in Frankrijk, die reeds drie Turkse diplomaten het leven kostten. De Franse autoritei ten worden door de Turkse pers steeds openlijker van nonchalance beschuldigd, en bjj het laatste geval, afgelo pen voorjaar, sloot de Turkse adjunct-minister van buiten landse zaken zich daarbij Des duivels waren Turkse krantpn ook toen enkele maanden geleden een aantal Armeniërs de bureaus van de Turkish Airlines in Parijs hadden bezet en vervolgens door de politie ongemoeid werden gelaten ..omdat ze zich niet aan geweldpleging hadden schuldig gemaakt' Een Turkse commentator be schuldigde de toenmalige president Giscard d'Estaing ervan, honderdduizenden Ar- nm.n jagen r zijn herverkiezing De bezetting van het Turkse consulaat in Parijs is de zo veelste in een lange reeks van acties door Armeniërs in bal lingschap. sedert het Turkse leger in 1916 het streven van de Armeniërs naar een onaf hankelijke staat bloedig on derdrukte. Volgens de Arme niërs zouden toen meer dan een miljoen slachtoffers zijn gevallen Het Armeense Ge heime Leger voor de Bevrij ding van Armenië (ASALA) heeft de afgelopen jaren her haaldelijk de verantwoording op zich genomen voor moor den op Turkse diplomaten en acties tegen Turkse eigen dommen over de hele wereld. Nu de bezetting van het Turkse consulaat is afgelopen, blijft de vraag of de verhouding tussen Ankara en het nieuwe regime-Mitterrand zal verbe teren of verder verslechteren. FRANS VAN HASSELT Premier Jaruzelski oproep zal diplomatieker, gema tigder en in bredere bewoordin gen worden gesteld. De vraag is of alle gedelegeerden zullen luisteren. Degenen die het eerste deel van het congres in een drooggelegd ijshockeysta- dion even buiten Gdansk heb ben bijgewoond, zijn daarover bijzonder sceptisch. Het tweede deel van het congres vindt net als het eerste in een zo geïsoleerde sfeer plaats alsof er buiten Soli danteit niets anders in de wereld bestaat, en er worden opmerkin gen gemaakt die in wezen meer thuis horen om gezegd te worden achter de gesloten deuren van een vakbondsbestuur. maar die nu door zowel de Poolse als de internationale pers worden geno teerd en in grote opmaak in de kranten komen. Een goed voorbeeld is de suggestie vanuit de zaal tijdens het eerste gedeelte van het congres, de clausule over de leidende rol van de Poolse communistische partij uit de statuten van dc- vakcentra le te schrappen. Het voorstel haalde niet eens 10 procent van het vereiste aantal stemmen om op de agenda te worden ge plaatst - om precies te zijn 54 van de 933 aanwezige afgevaardig den - maar het bericht ging wel de weteld rond. (Van onze correspondent Gerrit-Jan Hoek) MADRID - In Spaanse militiare kringen doet het gerucht de ronde dat de regering in Madrid door alarmerende berichten over ophanden zijnde acties van de Baskische ETA de aandacht wil afleiden van de affaire rond de giftige spijsolie Vorige week werd de Madnleense politie in staat van paraatheid gebracht via de operatie „Schorpioen 1". Deze week loofde het Spaanse ministerie van binnenlandse zaken een prijs uit van 150 000 gulden voor degene die de informatie verschafte over een ETA-commando dat zich in Madnd zou schuilhouden. De nodige twijfel is nu gerezen, of de officiële lezing: dreigende ETA- acties, wel de werkelijke redenen weergeeft van de operatie „Schor pioen 1". Volgens een betrouwbare bron uit de Spaanse strijdkrachten zou de operatie totaal andere achtergronden hebben. Volgens deze mi litaire informant zou de Spaanse regering met het afkondigen van de alarmtoestand van de Madnleense politie de aandacht hebben willen afleiden van de nog steeds niet opgeloste zaak rond de giftige spijsolie, een zaak waar het kabinet bijzonder mee in haar maag zit. De operatie „Schorpioen I" zou volgens de militaire bron tevens als opzet hebben het anticiperen op een nieuw complot binnen het leger, teneinde een rechtse staatsgreep te voorkomen. WASHINGTON (AFP) - De Amerikaanse Senaat heeft gisteren tegen de wil van president Reagan en een per soonlijke oproep aan het Congres van de Salvadonaanse president Duarte besloten de verlening van militaire hulp aan El Salvador te bemoeilijken. De Senaat deed dit door de hulp verlening aan voorwaarden op het gebied van o.a. de naleving van de mensenrechten in El Sal vador te verbinden, die volgens de republikeinse senator Ri chard Lunar tot een volledig stil vallen van de hulpverlening zul len leiden Want. zo zei hij. het is "vrijwel onmogelijk" voor de president om vast te stellen of aan de voorwaarden wordt vol daan. Volgens de voorwaarden dient de president elke zes maan DOET NATUURLIJK MEE AAN DE DAT IS EXTRA VOOR DEEL VOOR U! Want deze geweldige LP is gratis bij uw aankoop van minimaal f. 25,- met 25 filialen Nederlands grootste grammofoonplaten speciaalzaak "WEST-BERLUN (DPA/Reuter) - De oppositionele fractie van de SPD in het Wcstbcrlijnse gtads- parlement heeft gisteren meege deeld. geen motie van wantrou wen te zullen indienen tegen twee christen-democratische stadsbestuurders, die afgelopen dinsdag de ontruiming gelastten van acht kraakpanden. Bij ge vechten na het optreden van de politie kwam toen een 18-jarige jongen om het leven Dc plaats, lijke regering heeft besloten, morgen een ronde-tafel-gesprek te houden, waardoor ze partijen, kerken, en actiegroepen wil uit nodigen. Burgemeester Richard von Weis- zaecker verdedigde de ontrui ming van de acht gekraakte pan den. Naar hij zei kan de overgro te meerderheid van de Westber- lijnse bevolking het niet langer uitstaan, dat "een minderheid de rechtsorde minacht, dat in veel wijken niemand meer de straat op durft uit angst voor geweldda digheden, en dat het aanzien en de reputatie van West-Berlijn door foto's in kranten over de he le wereld te grabbel dreigt te worden gegooid" ters deden dat uit protest tegen de hoge huren en wat zij noemen het speculeren met onroerend goed door particuliere eigenaren Nu de sociaal democraten niet lan ger met een motie van wantrou wen dreigen, lijkt het zeker dat de senatoren Heinnch Lummer (politie) en Ulnch Rastemborski (woningbouw) op hun stoel kun nen blijven zitten Wel blijft dc fractie van de alternatieven aan dringen op het aftreden van bei dc senatoren, maar die hoeven dc maandag te houden stem ming niet met zorg tegemoet te zien. nu dc socialisten zich voor lopig hebben neergelegd by een poging van het stadsbestuur, langs de weg van de dialoog het probleem van het kraken op te lossen. Afgelopen nacht kreeg een 26-jan gp man. die bij de rellen van afge lopen dtnsdag was gearresteerd met dnc molotov cocktails by zich. een voorwaardelijke gevan genisstraf opgelegd van tien maanden Hij was via snelrecht gevonnist Daarnaast vaardigde een rechter van onderzoek tegen 15 personen arrestatiebevelen ui», wegens ordeverstoring verzet te gen de politic en diefstal den schriftelijk te bevestigen, dat de Salvadonaanse regenng de mensenrechten beschermt, zyn veiligheidstroepen in de hand heeft, economische en so ciale hervormingen uitvoert, vnjc verkiezingen wil houden en bereid is om via onderhandelin gen tot een politieke oplossing van de problemen in het land te komen Di' hulp aan El Salvador 25 mil joen dollar militaire en 40 mil joen economische vormt een onderdeel van een heel pakket voorstellen van de regenng voor hulpverlening aan het buiten land Totaal bedraagt dit pakket 5.8 miljard dollar Woensdag was het in eerste lezing behandeld Daarbij werd een wijzigingsvoor stel met daaraan verbonden dc voorwaarden voorde hulp aan El Salvador aangenomen door dc Senaat met 54 tegen 42 stemmen. Daarbij werd ook de eis aangeno men, dat de president vaststelt dat de regering van El Salvador geheel te goeder trouw" onder zoek uitvoert naar de moorden op zes Amerikaanse burgers, vier religieuzen en twee landbouwad- viseurs. die in december vorig jaar in El Salvador werden ge pleegd Een motie tot intrekking van het wijzigingsvoorstel werd gisteren door de Senaat verworpen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9