PvdA eist geweldloosheid Dioxine-besmetting in Volgermeerpolder Van der Stoel voor boycot Zuid-Afrika HOTEL KOFFIE NOG STEEDS OUDE PRIJS: Winkelcentrum Winkelhof helpt "n handje... "Achttien miljard bezuinigen" Arnhem onrustig aan vooravond Dodewaard-betoging EG: Flevolijn niet door natuurgebied VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1981 PAGINA 7 DONGEN (GPD) - De rijksover heid zal de komende jaren aan zienlijk meer dan de voorgestel de f9,5 miljard moeten bezuini gen, indien het kabinet wil vast houden aan de afspraken in het regeerakkoord. Volgens het WD-Tweede-Kamerlid De Kor te moet het rijk tot 1986 zeker f 18 miljard bezuinigen indien het nationale inkomen jaarlijks met 1 procent toeneemt. De Korte zei dit gistermiddag in een rede voor de vereniging „In dustrieel Contact" in het Bra bantse Dongen. De uitgangspun ten van het komende regerings beleid (loonmatiging, verminde ring financieringstekort, stabili satie collectieve uitgaven en ex tra bezuinigingen bij nieuw be leid) maken volgens hem een verdubbeling van het te bezuini gen bedrag noodzakelijk. Bij zijn sommen heeft De Korte nog geen rekening gehouden/ De Korte (WD) laakt plannen Den Uyl met de kosten van het werkgele genheidsplan van minister Den Uyl (sociale zaken). Daarnaast schat hij de economische groei van 1 procent per jaar optimis tisch in: „De afgelopen vier jaar was er een daling van de groei met 0.5 procent per jaar". Volgens De Korte is het bedrag van f9,5 miljard alleen haalbaar bij een economische groei van 2 procent per jaar. Maar daarbij mogen zich geen tegenvallers voordoen, zoals momenteel met de koers van de dollar, die ge daald is van f 2,70 naar f 2,55. Sa men met de geringere verhoging van de aardcaspriis voor klein verbruikers is er nu al een gat van ongeveer f 1,5 miljard gesla gen, zei De Korte. Volgens het re- geeracoord zal nu een dergelijk bedrag extra bezuinigd moeten worden. De Korte heeft ook aanzienlijk kri tiek op de voorgestelde financie ring van het werkgelegenheids plan van Den Uyl. Zo stelt hij vast dat Den Uyl opnieuw 'een miljard gulden wil vinden via loonmatiging. Volgens De Korte gaat het regeeracoord al uit van 1 procent loonmatiging en 0,5 tot 1 procent investeringsloon. De op brengst hiervan is al geheel ver werkt. De extra ombuigingen, die even eens fl miljard zouden moeten opleveren, komen ook boven het streefgetal van f9,5 miljard. Vooral de PvdA-bewmdslieden zullen hier veel moeite meeheb- ben, omdat zij de 'uitgaven-por tefeuilles' beheren. Het miljard dat Den Uyl wil afro men van de winsten van Shell en Esso kan alleen ten koste gaan van de investeringsplannen van de beide oliemaatschappijen. Dat komt omdat volgens het re- geeraccoord de twee maatschap pijen al twee miljard van hun normale winst moeten herinves teren. en nog eens twee miljard uit de kleine aardgasvelden. Dat geld wordt gebruikt voor indus triële vernieuwing en energiebe sparende investeringen. Als Shell en Esso nog eens f 1 mil jard moeten inlveren, zal dat vol gens De Korte ten koste gaan van de f6 miljard investerings voornemens van de beide maat schappijen. „Wat Den Uyl aan banen schept, moet minister Ter louw (economische zaken) weer schrappen." Het weghalen van het resterende miljard gulden bij de institutio nele beleggers noemde De Korte een .vestzak-broekzak-opera tie". Het betekent volgens hem dat er een miljard van de binnen landse kapitaalmarkt wordt ge- confisceerd voor onrendabele belegging. Dat bedrag zou an ders rendabel zijn belegd. „Per saldo wordt daar geen baan meer door geschapen. ARNHEM/AMSTERDAM (GPD/ANP) - Het hoofdbestuur van de PvdA wil garanties dat de afsluitende demonstra tie mensen in Arnhem aan het eind van de anti-kernener- gieweek geweldloos verloopt, alvorens zich achter de op roep te scharen om deze demonstratie te steunen. hemse politie rukte uit met hon degeleiders maar hield zich afzij dig. Volgens de secretaris van het hoofdbestuur, W. van Velzen, zijn die voorwaarden van de PvdA "het leergeld dat betaald is voor de afgelopen gebeurtenis sen in Dodewaard". VanVelzen vindt dat het hoofdbe stuur vandaag moet beslissen of aan de voorwaarden is voldaan en de partij kan oproepen aan de demonstratie deel te nemen. De garantie voor geweldloosheid moet volgens Van Velzen blijken uit het overleg dat tussen de or ganisatoren en de autoriteiten wordt gevoerd en de mededelin gen die de organisatoren doen om die geweldloosheid te bevor deren. De mededeling dat burgemeester Drijber van Arnhem de demon stratie heeft goedgekeurd en de belofte van beide partijen om zo min mogelijk geweld te gebrui ken, die na overleg tussen de or ganisatoren en de burgemeester tot stand kwam, is voor het hoofdbestuur geen voldoende waarborg voor die geweldloos heid, aldus Van Velzen. Ondanks de gemaakte afspraken tussen de "Dodewaard moet dicht"-beweging en de burge meester van Arnhem, kwam het gisteren in de Gelderse hoofd stad al tot ongeregeldheden. Een groep van naar schatting 200 de monstranten trok vanaf het sta tion door de stad naar het paleis van justitie waar rond het midda guur de voor- en achteringang werden geblokkeerd. De demon stranten eisten de onmiddellijke vrijlating van de zeven arrestan ten die tijdens de rellen in Dode waard zijn opgepakt. De Arn- De rijksoverheid maakt nog veel te weinig gebruik van het rijksin- koopbureau. Als verplichte afne mer van het rijksinkoopbureau is dat slechts voor 25 procent van de diensten van dat bureau het- geval, aldus staatssecretaris Kombrink van financiën giste ren bij de opening van het ge bouw van het rijksinkoopbureau in Zwolle. Kombrink sprak instemmend over de grotere aandacht die het bu reau aan de inkoopfunctie geeft. Innovatie vanuit de inkoop is slechts mogelijk als de inkoop functie veel meer is dan een be- stelfunctie. Dat het daaraan nog schort is voor 's lands financiën niet onbetekenend. Voor een doelmatige besteding van over heidsgelden is het absolute noodzaak dat de commerciële in koopfunctie met kracht wordt uitgebouwd, aldus de staatsse cretaris. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt motregen onbew. onbew. regen regen mist licht bew. geheel bew. geheel bew. Lissabon geheel bew. Locarno Londen Luxemburg licht bew. licht bew. half bew. onbew. onbew. licht bew. licht bew. De gemeente Arnhem heeft giste ren in een brief aan alle bewo ners en winkeliers in de binnen stad gevraagd om de kalmte te bewaren. Winkeliers is gevraagd om de zaken normaal open te houden en om geen koopwaar uit te stallen om het risico op ver nielingen zo klein mogelijk te houden. De Arnhemse politie heeft inmid dels de surveillance rond het 55 hectare grote KEMA-terrein (einddoel van de demonstratie) verscherpt. Op dit terrein zetelt de directie van de Gemeenschap pelijke Kerncentrale Nederland (GKN), exploitante van de kern centrale in Dodewaard. Zowel vanuit de surveillancewagen als vanuit een over het terrein rond cirkelende helikopter worden terrein en directe omgeving nauwlettend in het oog gehou den. De demonstranten willen zaterdag middag rond twee uur met een tocht door de Arnhemse binnen stad beginnen om vervolgens naar het KEMA-terrein te trek ken. De actievoerders verwach ten, dat tussen de 5000 en 15.000 demonstranten vanuit het gehele land naar Arnhem zullen komen. De PSP-jongerengroep in Arnhem heeft gisteren in een pamflet gericht aan alle bewoners van Arnhem, het college van B en W en de politieleiding - opgeroe pen tot harde actie. In de brief roepen de PSP-jongeren op om massaal deel te nemen aan de de monstratie en - zo staat letterlijk in het vlugschrift - "er veel vuurwerk van te maken". De op roep is met gevoelens van afkeu ring ontvangen in gemeentelijke en politiekringen. De actievoer ders van "Dodewaard gaat dicht" hebben vanochtend ver klaard zich van deze brief te dis tantiëren. ADVERTENTIE SS E I'S 19 14 0.1 18 13 0 18 12 0 19 11 0 18 12 0.1 18 13 0.5 19 14 0.1 18 10 0 18 14 1 17 10 0 16 7 04 25 14 0 19 10 0 23 13 3 - 13 Mallorca München Oslo Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas zwaar bew. 26 20 0.3 Tel-Aviv onbew. - 23 - Tunis licht bew. 32 19 0 20 14 0.1 26 21 0.6 16 11 0 21 14 11 ROODMERK kwaliteit pak 250 gram vacuum verpakt. ROTTERDAM (ANP) - Bij een frontale botsing tussen twee trams op de Rotterdamse Coolsingel zijn gisteren vijf mensen gewond geraakt. Eén van de conducteurs raakte beklemd en moest door de brandweer worden bevrijd. Ook de bestuurder van de andere tram en drie passagiers liepen min of meer ernstige verwondingen op. De politie vermoedt dat het ongeluk is veroorzaakt door een niet werkende wissel. Huidaandoeningen en giftige paling AMSTERDAM (ANP) - Omwo nenden van de giftige vuilstort plaats in de Volgermeerpolder blijken huidaandoeningen te hebben, die sterk gelijken op de aandoeningen van de mensen die in 1963 betrokken waren bij een dioxine-ontploffing in een fabriek van Philips-Duphar. Naar aanleiding van recente pu blicaties over die dioxineramp herkenden tientallen mensen uit Broek in Waterland bij zichzelf eenzelfde soort huidaandoenin gen. De huisartsen in het betrok ken gebied hebben sindsdien te maken van een toeloop van pa tiënten. Dit heeft het Amster damse CDA-raadslid Th.T. Heij- ne gisteren gezegd tijdens een commissievergadering milieuza ken. Of het hier om precies dezelfde huidaandoening gaat en of deze ook veroorzaakt werd door dio xine kon fleijne niet zeggen. Een epidemiologisch onderzoek moet dit uitmaken. Tot nu toe heeft de GG en GD van Amsterdam geen meldingen bin nengekregen van huisartsen in Broek in Waterland die een sa menhang hadden geconstateerd tussen huidaandoeningen bij hun patiënten en het voorkomen van dioxine in de Volgermeer polder. De huisartsen hebben destijds met de GG en GD afge sproken de dienst in te lichten in geval van twijfel over de oorzaak van huidaandoeningen. De geneeskundige inspectie van het ministerie van volksgezond heid heeft gisteren contact opge nomen met de Amsterdamse GG en GD, zo heeft het ministerie la ten weten. DEN HAAG (ANP) - Minister van Kemenade van onderwijs en wetenschappen heeft het lande lijk actiecomité collegegelden gisteren gezegd dat de kwestie van de collegegelden volledig open ligt voor het studiejaar '82- '83. De minister vindt, evenals de studenten, dat de collegegeldwet eigenlijk moet worden terugge draaid. Helaas is dat volgens de bewindsman nu niet meer moge- lijk. Op de vuilstortplaats in de Volger- meer werden ruim 20 jaar gele den vaten met chemisch afval, eveneens afkomstig van Philips- Duphar, gestort. Doordat de va ten lek raakten door roest kwam dit afval en daarmee de giftige stof dioxine vrij. Onderzoeken hebben inmiddels uitgewezen dat die dioxine niet alleen in het slib in en om de stortplaats voor komt, maar ook in paling die hier zwemt. Directeur Heida van het centraal milieulaboratorium in Amster dam maakte dit eveneens giste ren bekend. Volgens de onder zoeksresultaten echter zijn die concentraties zo miniem, dat er absoluut geen gevaar is. 'Bij het vaststellen van het gevaar van dioxine voor mens en milieu werd de norm gehanteerd van het GG en GD-rapport dat naar aanleiding van de Volgermeer polder werd opgesteld', aldus Heida. Het Amsterdamse gemeenteraads lid Van Dijk (PvdA) vroeg voorts een onderzoek naar de vuilnis belt aan de Diemer Zeedijk waar Philips Duphar volgens zijn in formatie ook dioxine zou hebben gestort. Directeur Heida zei dat zijn milieulaboratorium daar tot nu toe nog niet aan toe was geko men. Hij wilde de belt graag on derzoeken omdat er volgens hem "alles ligt van God verboden heeft". ruim 50 speciaalzaken onder èén dak bijvoorbeeld. I betekent een grote verscheidenhei artikelen in uw winkelcentrum Winkelhof Voor alledaagse inkopen ol v exklusieve kado's, biedt v Winkelhof u een wereld aar heden binnen handbereik Niet alleen voor uw inkopen maar ook voor uw kopje kolfie ol rells lunchen in het sportcentrurr alles onder e En altijd goed winkelwei w auto overdekt parkeren WINKIICENTKUM WINKELHOF t.ftdfrlxjrf- NEW YORK - Minister van bui tenlandse zaken mr. M. van der Stoel heeft gisteren in New York in zijn rede voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties ver klaard dat de nieuwe Neder landse regenng de politieke wil heeft voor het uitvoeren van een motie ten aanzien van een olieboycot tegen Zuid-Afrika Van der Stoel onderstreepte echter dat van geen enkele regering mag worden verwacht dat ze in ternationale verplichtingen zal schenden. Internationale verplichtingen, aldus Van der Stoel, worden nageleefd, zelfs als ze hinderlijk zijn en de politieke speelruimte kun nen beperken. In elk geval stelde hij vast dat de nieuwe regering-Van Agt ten aanzien van Zuid-Afrika een heel an der beleid zal voeren dan de vorige regering-Van Agt. In eerste aanleg gaat de Neder landse regering praten met zijn Benelux-partners over de mogelijkheid dat België en Luxemburg zullen willen deelnemen aan een olieboy cot. Als dat niet mogelijk is. dan wil de Nederlandse rege ring aan de Benelux-partners vragen te worden verlost van de bepalingen van het Bene- lux-verdrag die een eenzijdi ge olieboycot van Nederland onmogelijk maken Als Bel gië en Luxemburg ook daar toe niet bereid zijn, dan zal de regering bezien in hoeverre de bepalingen van de Sanc- tiewet in elk geval Neder landse investeringen in Zuid- Afrika kunnen belemmeren Volgens Van der Stoel is het een kwestie met veel techni sche obstakels, die hij vanwe ge zijn recente aantreden als minister van buitenlandse za ken nog niet heeft kunnen uitzoeken voor zijn optreden in New York. De Nederlandse regering mikt erop de vervoersboycot ten aanzien van Zuid-Afrika des noods autonoom uit te voe ren, hoewel de details daar van - zoals onder meer de vraag van wat is bijvoorbeeld Nederlands vervoer, een schip onder Nederlandse vlag of een schip onder bui tenlandse vlag maar door Ne derlanders gehuurd - nog aan de orde moeten komen De kernpunten uit Van der Stoels rede. de mensenrech ten, de relaties tot Zuid-Afn- ka en de ontwapeningsbe sprekingen wat betreft de zo genaamde Europese kernwa pens en de Noord-Zuid-ver- houding, komen nauwelijks tegemoet aan de visie van de regering-Rcagan, die een aan merkelijk hardere lijn voor staat. Een vrijwillig olie-embargo te gen Zuid-Afrika en het instel len van regels voor investe ringen in Zuid-Afrika en de beperking van wat officieel heet 'bepaalde importen', maar waarmee kolen worden bedoeld, staan volgens Van der Stoel vooraan in het Ne derlandse buitenlandse be leid. Bovendien /al Neder land zijn bijdrage in de hulp verlening aan de zgn. front- lijnstaten in Zuideiijk-Afrika verhogen. Wat Namibië be treft merkte Van der Stoel een grotere toenadering van de strijdige standpunten op dan in de afgelopen weken wel eens het geval is geweest. Volgens minister Van der Stoel hebben de Amerikanen zich weer wat toeschietelij ker betoond voor de inspan ningen in de groep van vijf landen die proberen een vreedzame oplossing in Na mibië te bewerkstelligen. Van der Stoel gaf tegenover ons in een nabeschouwing op zijn rede duidelijk te kennen dat die voor een belangrijk deel was bepaald door het feit dat de regeringsverkla ring. onder meer over het buitenlandse beleid, pas hal verwege oktober zal verschij nen. De minister van buiten landse zaken heeft zich in zijn redevoering dan ook zeer voorzichtig opgesteld, zij het dat het voor elke politieke waarnemer in New York dui delijk is dat de Nederlandse regering het volslagen on eens is met de wijze waarop de Verenigde Staten zulke problemen als Zuidelijk-Afn- ka. de mensenrechten en de Noord-Zuid-verhouding aan pakt. In het algemeen was minister Van der Stoel niet optimis tisch over de internationale toestand: de jaren tachtig zijn voor het overleven van de mensheid een kritiek en ge vaarlijk decennium, het in ternationale politieke kli maat is verder verslechterd, in Afghanistan, het Midden- Oosten. Cambodja. Midden- Amerika en Zuid-Afrika is geen oplossing in zicht Ne derland hecht het grootste belang aan wapenbeheersing en beperking van de kernbe wapening, strijd tegen de ar moede in de ontwikkelings landen en de herstructure ring van het economisch stel sel. en het bevorderen en aan moedigen van eerbied voor, de rechten van de mens HENK KOLB BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft de Nederlandse regering een telegram gestuurd, waarin zij aandringt op het be houd van de Oostvaardersplas- sen in de Flevopolder. De Neder landse regering moet er alles aan doen nadelige invloeden op het gehele gebied van 6.000 hectare te voorkomen. De commissie verwijst in haar telegram naar de aanleg van de Flevospoorüjn door het natuurgebied. Door de kabinetswisseling is het weer on zeker geworden of het door de voormalige minister Tuijnman van verkeer en waterstaat voor gestelde nieuwe tracé, waarbij de plassen gespaard zouden blijven, doorgaat. Het Nederlands socialistische raadslid van het Europees parle ment, M Muntingh. had de com missie gevraagd bij de Neder landse regering scherp te protes teren tegen de mogelijke aanleg van een spoorweg dwars door het gebied Vooruitlopend op een definitief antwoord heefi de commissie een telegram ge stuurd. In het telegram wijst de Nederland erop dat ons land nog niet aan zijn verplichtingen heeft voldaan die voortvloeien uit de van 2 april 1979 daterende Euro pese vogelnchtlijn. Nederland had vóór 6 april van dit jaar een lijst van te beschermen natuur gebieden moeten inleveren Minister mr H J Zeevalking (ver keer en waterstaat) heeft de be slissing over het al dan niet ver leggen van het tracé van de Fle- voapoorlijn met een maand uit gesteld tot 1 november. Oor spronkelijk zou voor 1 oktober een beslissing moeten worden genomen, maar Zeevalking acht te deze termyn tekort om een verantwoorde beslissing te kun- aldus gisteren zijn ministerie. Tegen het oorspronkelijke tracé van de Flevospoorlijn bestaan veel bezwaren, vooral van de zij de van milieubeschermers, die vinden dat de spoorlijn te dicht langs het natuurgebied de Oost- VfrtcnplM—n tn zuidelijk Fle voland komt te liggen. CRM: geen uitstel ontruiming V aassen DEN HAAG Het ministerie van CRM wil geen verder uitstel van de ontruiming van het laatste deel van het Molukse woonoord in Vaassen. Er kan met worden ingegaan op de wens van de daar nog aanwezige Molukkers om te rug te komen op de verleden jaar ■emaoktt il ipnJten Toen kwam het ministerie van CRM met de op het woonoord nog aanwezige Molukkers overeen dat zy het woonoord zouden verlaten op het moment dat er voor hen ver vangende huisvesUng beschik baar zou zijn. In een persbericht zegt het depar tement dat die vervangende huisvesting nu binnen enkele weken beschikbaar is De president van de rechtbank in Zutphen gaf afgelopen woens dag het ministerie toestemming om de resterende houten barak ken te ontruimen. Wel oordeelde de president het verstandig dat er onder zijn leiding alsnog een gesprek plaatsvindt tussen de partijen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7