'Het samenspel tussen stad en stedelingen' Waal regeert liefst in alle eenzaamheid Serie HutspotHaring en Wittebrood Gezamenlijke expositie vijf kunstenaars Problemen bij plannen restauratie Stevenshof Leidse kroniek door Ruud Paauw Historicus De Boer "Voor heel wat tafereeltjes zijn we gedoken in de rechterlijke archieven". LEIDEN - Onenigheid is er alleen geweest over de titel. Over de rest waren de schrijvers en uitgever het eens. Leiden heeft een rijke geschiedenis, die niet moet worden opgesla gen in een vergeten pakhuis van herinneringen. Vanaf 1 oktober verschijnt elke maand een nieuwe aflevering van Hutspot, Haring en Witte brood. Een serie over het Leidse leven door de ecuwen heen. Deze keer, hoe kan het anders met 3 oktober in het verschiet, komen in het eerste deel de feesten aan bod. De Leidse historicus dr. D.E.H. de Boer schreef als eindredacteur de bijdragen van talrijke auteurs tot één geheel. Hoewel hij moet bekennen geen geboren en geto gen Leidenaar te zijn is hij al aar dig vergroeid met het Leidse verleden. Dat laatste geldt ook zeker voor de andere vier redac tieleden, de drie historici Ekkart, Heijbroek en Van Maanen èn de fotograaf Herman Kleibrink. Ge schiedschrijver De Boer over zijn geesteskind. "Met het schrijven van deze boek jes zijn we van de traditionele be nadering: besturen, instellingen en gebouwen, afgestapt. Ook de chronologische volgorde hebben we laten varen. Ons uitgangs punt is juist via het leven van mensen een beeld geven van hoe een stad functioneert. Wij probe ren het samenspel tussen stad en stedelingen duidelijk te maken" Populair geschreven? "Ja, zeker. Iedere Leidenaar moet kennis kunnen nemen van de ge schiedenis van zijn stad. Ik denk dat historici het voorhoofd wel eens zullen fronsen bij de gedra matiseerde stukjes. De meesten zijn er huiverig voor. Onzin vind ik dat, het beeld wordt er heus niet betrouwbaarder op als je bij voorbeeld afstandelijk schrijft. De functie ervan is de lezer naar binnen te halen. Ze te betrekken bij het verleden. Persoonlijk denk ik dat vakhistorici zich daar te weinig in verdiepen. Naast de wetenschappelijke plicht is er ook een plicht tegen over de mensen om het een en ander leesbaar te houden. Je moet steeds de wezenskenmer ken van de geschiedenis in de ga ten houden. Ook bij de anekdote waarin je iets duidelijk probeert te maken, waar anders heleboel wetenschappelijke omhaal voor nodig is. Dat is voor mijn gevoel historisch verantwoord. En geeft een betrouwbaar beeld. Natuurlijk moet je niet elke anek dote klakkeloos overnemen. Dan wordt het prietpraat. Je moet je afvragen, welk doel dien ik ei mee? In de anekdotische sfeer 15 bijna driekwart nieuw Dat u nog nooit eerder gepubliceerd" Waar komt dat allemaal vandaan "Voor heel wat tafereeltjes zijn we gedoken in de rechterlijke ar chieven. Vooral hetgeen dat zich heeft afgespeeld voordat het vonnis werd uitgesproken heeft alle kenmerken van het dagelijks leven. Je zag soms ook in een keer de verbanden. Bij een dis sertatie uit 1906. handelend over de armenzorg in de middeleeu wen, vonden we bij de passage over vondelingen een foto Er zat een briefte bij: "Dit kind heet Willem en is gevonden in de Pie terskerk" Zoiets zegt bijvoor beeld heel veel over hoe verarmd een Stad is geraakt. De mensen moesten zelfs hun kinderen te vondeling leggen om het hoofd boven water te houden". Hoe is de keuze van de onderwer pen voor elke aflevering tot stand gekomen "Allereerst meenden wij, waren er onderwerpen die gewoon moés ten. Wat is Leiden zonder stu denten en kunst? Vandaar tien eeuwen Leiden, Leienaars en hun studenten;....en hun kun sten. De overige tien onderwer pen hebben we bij de eerste redactievergadering al bepaald. (Feesten, misdaad en straf, ar menzorg, rampen, nijverheid, ziel en zaligheid, straatleven, stadsbeeld, bestuur en ziekten). We hadden er aanvankelijk vijf entwintig. Toen zijn we gaan schrappen. Zo is het onderwerp "handel" ondergebracht bij de afdelingen "straatleven" en "nij verheid". We wilden thema's hebben waarin zowel het stadsleven als het le ven van de inwoners naar voren komt. "Leiden en zijp. burge meesters" hebben we niet als on derwerp gekozen omdat je dan te veel vervalt in allerlei biogra fieën. Ook hebben we besloten er een dertiende deel aan toe te voegen om in vogelvlucht nog even de Leidse geschiedenis te schetsen. Daarin staat tevens een register en een literatuuropgave per on derwerp, voor mensen die zich verder willen documenteren". "Je moet veel putten uit eigen ken nis. We gaan steeds zelf snuffelen in de archieven. Het is beslist niet het naast elkaar leggen van een aantal boeken en erschrij- ven. Als wij van een bepaald on derwerp niet genoeg wisten heb ben we mensen aangezocht er iets over te schrijven. Rudie van Maanen werkt als archivaris bij het gemeentearchief en kent dat archief dan ook helemaal van binnen en buiten. Dat help!" En de illustraties? "Daar geldt eigenlijk hetzelfde voor. Zowel Ekkart als Heij broek zijn museumdeskundige. Heijbroek werkt op de prenten- afdeling van het Rijksmuseum. Voor de rest heeft Kleibrink overal gesnuffeld. Bij "Misdaad en Straf' konden we niet vol doende illustratiemateriaal ver garen. Op een of andere manier kwamen we er achter dat bij het politiearchief nog het een en an der stoffig lag te worden. Kleibrink heeft daar twee nage noeg zwarte glasplaten wegge haald. Na heel wat ingewikkelde procedures kwam er in zijn stu dio een prachtige afdruk tevoor schijn. Een ongeluk op het Le vendaal. Let wel: een aanrijding tussen waarschijnlijk een van de eerste auto's in Leiden en een wachte dingen uit tevoorschijn, die we voor de volgende delen kunnen gebruiken. Nog lang niet alles is geschreven hoor!". "Over de titel hebben we inder daad wat onenigheid gehad. Als alternatieven hadden we "Tus sen Bree en Burcht" en "Spiegel van het Leidse verleden". "Hut spot" was de eerste keus en is na veel wikken en wegen ook eerste keus gebleven. Om de mensen niet het gevoel te geven dat we maar wat hebben aan gerotzooid - die indruk krijg je immers bij het zien van hutspot - hebben we er haring en wittebrood aan toe gevoegd. Want niets is toch Leid- ser dan dat. Iedere Nederlander kent het ver haal van de hutspot, die door de weesjongen in Lammenschans werd gevonden en weet van de tractatie die de geuzen aan de uitgehongerde Leidse bevolking uitdeelden". SASKIA STOELINGA Van wethouder Waal (PvdA) heb ik altijd wel geweten dat hij het liefst samen met zijn pijp de stad zou willen bestu ren. Niemand in een straal van 500 meter om hem heen, alleen de bodes. Zonder ook maar met iemand te overleggen laat hij een proef houden met eenrich tingsverkeer in de Breestraat en een gedeeltelijk afgezet Kort Rapenburg om te kijken of dat laatste weer. zoals in oude dagen, een grachtje kan hebben. Waal zal wel gedacht hebben: dat gepraat met al die mevrouwen Van Dee, wat heb je er aan, je krijgt er maar een moe hoofd van. De overvalhouding. die hij nu aannam, bespaarde een hoop Inspraak - het is een vooral door socialisten tot stand ge komen goed, maar ik heb al eerder bemerkt dat socialisti sche kopstukken niet staan te dringen om het in de praktijk te brengen. Het hele idee van dat grachtje gaat aan mij voorbij. We bar sten in Leiden van het water en de kademuren. Je moet wel een gillende keukenmeid in je hoofd hebben om ook op dat stukje Kort Rapenburg een watertje te overwegen. Het kost tonnen extra en het hart van de stad wordt weer iets beroerder bereikbaar. Maar ik zal wel een planologische minkukel zijn om het zo te Verdient Waal voor dit alles de grote prijs van de bruine beer, het Leids City Centrum kan er ook wat van. Grote advertentie met als tekst: "Proefneming Kort Rapen burg. Het laatste middel om het Leidse detailbedrijf te la ten verzuipen". Heren, heren (en ook dames), waarom toch zo pathetisch? Zoveel gebeurde er nu ook weer niet. En in het kader van "Leiden Promotion" zou den we niet meer op elke keu tel van het gemeentebestuur zout leggen, maar integen deel ons met de mooie, grote lijn bezighouden: kijken naar wat hier groeit en bloeit en al tijd weer boeit. Daarin passen geen teksten die regelrecht afkomstig zijn van het doemdenken achter de kassa. Gas en licht Directeur Brooshooft van het energiebedrijf Rijnland zal stellig een heel knappe man zijn, maar een tacticus lijkt het me niet bepaald en op het gebied van nuanceringen komt hij zijn jongste bedien de vermoedelijk nog niet tot de enkels. Brooshooft voelt er niets voor om de bewoners van het Leid se woonwagenkamp indivi dueel op het gas-en lichtnet aan te sluiten (ze betalen nu de collectieve rekening via het Schap), want hij vreest vreselijke fraudes: bovendien zou zijn personeel alleen "met gevaar voor eigen leven" het terrein op kunnen. "Men is in het woonwagen kamp niet gewoon om behan deld te worden als normale burgers", aldus de directeur. Ik huiver altijd bij dat denken in vaste patronen. Het grote gevaar van redeneringen zo als die van Brooshooft is dat ze de bekende vooroordelen bevestigen. Aan alle woonwa genbewoners is kennelijk een stekie los. Maar zo is het niet. Er zijn aar dige. minder aardige en be denkelijke woonwagenbewo ners, zoals er aardige, minder aardige en bedenkelijke Broek-in-Waterlanders zijn. De Leidse PvdA-raadsleden in het bestuur van het energiebe drijf (Konings, Dallinga en Van der Pluijm) zijn veront waardigd tegen Brooshoofts opvatting ingegaan. Terecht. Van der Pluijm. die ik er over belde, zei: "Uitlatingen zoals Brooshooft heeft gedaan lei den niet tot verbetering van de sfeer tussen de woonwa genbewoners en ons. En dat moet toch steeds voorop staan. Bovendien doet hij net- of er elders in Leiden geen moeilijkheden zijn met het in nen van de gas- en lichtreke- Nu ning edele verontwaardiging in een veilige vergaderkamer iets waarvoor je weinig koopt. Er moet praktisch wor den gedacht. Hoe los je de problemen die wel zijn op? uiteraard Stroopwafels, Doodewaard.. wijkverbetering Maredorp-Oost? hoe zit het nou met de Van der Pluijm weet dat ook niet, maar is vast van plan op de zaak terug te komen. Tot slot moet hem nog iets van het hart. "In die discussie met Brooshooft zaten de vertegen woordigers van 23 gemeenten om de tafel. Niemand van hen heeft er zich ook maar een mo ment in gemengd. Dat heeft m.e bevreemd". Mij niet. Want een goed Neder lands spreekwoord (ter plek ke door mij verzonnen) luidt: "Je moet je niet met ander mans zaken bemoeien als die slecht gaan". Miss Leiden Miss-verkiezingen in Neder land zijn en blijven wat bleke bijeenkomsten. De Miss-Lei- denverkiezing onlangs op de Leidato was daar weer een voorbeeld van. Er overvalt ons bij dergelijke competities geloof ik een vorm van zonde besef. In onze ziel gekerfd zit ook de wetenschap "dat je van een mooi bord alleen niet kunt eten". De Leidse jury bleek al tevreden met een "goedlachs type" Zo'n opmerking ontroert me. en ik krijg dan meteen ontzet tende trek in een boterham met pindakaas. Wat me sterk opviel, vandaar dit stukje, was dat er geen protesten waren van Wij Vrouwen Eisen" en dergelijke clubs. Het was weliswaar een gematigde miss-verkiezing zonder vleeskeuring (bad- pakkentoestanden), maar toch, het blijft een veredelde merriënparade. Wie won er? Een mooie blom van achttien. Ik kén dat. Geen suffragettes dus. Pit Hen- riëtte van Dongen tegenwoor dig op haar lauweren? En hoe zit het met de PSP. Die heeft meestal ook wel iemand die bij deze bijeenkomsten de woede in de strot voelt. Maar nee. Stilte alom. Ik maak me ongerust. Slachting De situatie rond de nieuwe hin- derwetver guning voor het slachthuis aan de Pasteur straat hindert me wat. De buurt heeft nog altijd last van bepaalde luchtjes en wil die de wereld uit hebben. Maar er zou over die hinderwet (ik zeg het met grote voorzich tigheid) al een en ander zijn overeengekomen tussen de nieuwe eigenaar, Slachthuis b.v. en de gemeente Leiden. Dat viel. volgens sommigen, op te maken uit bepaalde uit latingen gedaan tijdens een hoorzitting. De Groenoord- buurt vond daarop dat de ge meente geen onpartijdige scheidsrechter meer kon zijn tussen haar en Slachthuis b.v. Maar nu heeft gemeente-ambte naar Troost van de afdeling hinderwet na veel gezoek een brief van 11 juli 1979 opgedo ken en daarin staat dat de ge meente de nieuwe eigenaar er op wijst dat de gemeente vol gens de normale procedure zal bekijken of er een nieuwe hinderwetvergunning kan worden verstrekt. Zaakje opgelost, meent Troost. Mogelijk. Maar helemaal gerust kan het buurtcomitê naar mijn gevoel niet zijn. Want zwart op wit kan de gemeente nooit iets anders verklaren dan ze nu gedaan heeft. Stel je voor. Ze zou wel gek zijn. Maar er wil tussen hemel en aarde wel eens méér zijn dan een stukje betikt papier. Burgemeester Van der Werf begroet de Geuzen die haring en wittebrood bij zich hebben. Er zijn zestigduizend folders ver spreid om de serie aan te kondi gen. Al reacties gehad? "Ja, een meneer, belde op naar boekhandel De Kier met de me dedeling dat een foto uit 1900, waarop weesmeisjes van de Hooglandsekerkgracht naailes hebben, niet waarheidsgetrouw was omdat er luxaflex op ston den. Laat ik dit zeggen: we heb ben geen enkele foto in scène ge zet. Maar er waren al jalouzieen in 1890 van jute of grof katoen met een palmlat. We hopen op veel reacties. Mis schien komen daar nog onver- LEIDEN - In De Waag exposeert tot en met volgende week donderdag een groep van vijf Leidse kunstenaars. Voor de eerste maal treden Marry Hovig, Annie Goddijn, Trees Klijn, Harry Roeleven en Willem van Scheijndel als groep op en hopen dat ook in de toekomst te blijven doen. Voordeel voor de toeschouwer is hierbij, dat de tentoonstelling een grote verscheiden heid biedt. Tegenover het imposante staal- plastiek van Harrv Roeleven staan de uiterst sober gehouden etsen van Annie Goddijn, de kleurrijke etsen en schilderijen van Trees Klijn en Willem van Scheiindel en het in dringende werk van Marry Hovig. Dit laat ste bestaat uit een aantal afzonderlijk inge lijste delen, dat mede door het direct naast elkaar ophangen een samenhang sugge reert. Minder absoluut is de abstracte vormgeving in de geëxposeerde etsen. Zo zijn in de etsen van Trees Klftn, die met kleur werkt, bepaal de vormen of voorwerpen nog herkenbaar. En in de etsen van Annie Goddijn, die een hoge mate van versobering nastreeft, kan men do in de duinen gemaakte tekeningen als uitgangspunt terugvinden De schilderijen van Willem van Scheiindel. die vrij veel met blauwe tinten werkt, wor den veelal door een scheidslijn tussen twee achtergrondkleuren gekenmerkt, waartegen een bepaald abstract motief wordt afgezet. 'Het staalplastiek van Harry Roeleven be staat uit drie heliende vlakken van soms roestend staal, die zo aan elkaar vastzitten, dat het plastiek als geheel zonder verdere hulpmiddelen blijft staan. De tentoonstelling is van 10-18 uur geopend zondag van 12-18 uur en donderdag van 10 21 1 WIJNAND ZEILSTRA LEIDEN - De plannen voor de restauratie van het Sint Stevens hof (Haarlemmerstraat) stuiten op ernstige problemen. De huis jes zijn namelijk te klein om bij restauratie voor subsidie in aan merking te komen. De afmetin gen voldoen in geen enkel op zicht aan de hiervoor geldende minimale normen. Bezien worden verschillende mo gelijkheden om de hofteswonin- gen te vergroten. De mogelijk heid om van twee hoftes er één te maken zou echter te hoge huren tot gevolg hebben. Bekeken wordt daarom nog of er moge lijkheden zijn om van drie wo ningen er twee te maken. Ook wordt gestudeerd op het hori- zdhtaal splitsen van de wonin gen, zodat er beneden- en boven woningen worden gemaakt. Tot op heden lijken de huidige be woners echter weinig enthou siast voor de ingrijpende verbou wingsplannen. Zonder hun me dewerking is restauratie prak tisch onmogelijk. Bejaardenwoningen Met de eventuele restauratie van het hofje hangt het plan voor nieuwbouw van 29 bejaardenwo ningen in De Camp nauw samen. B en W hebben inmiddels de be zwaren van winkeliers tegen dit bouwplan afgewezen. De ge meente gaat nu met het Dlan naar de provincie om een zogeheten verklaring van geen bezwaar aan te vragen. Daarna kan de bouw vergunning worden verleend. De winkeliers staat nog de mogelijk heid open om bij de Raad van State om schorsing te vragen. Bij de gemeente verwacht men dat het nog wel vier maanden kan duren voordat de eerste paal voor de nieuwbouw de grond in gaat.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4