Gemeente verdeelt de pijn jSÊÏ2V PPR en PSP erkennen noodzaak bezuinigingen Tocht door centrum tegen kernwapens Leidse stadsrubriek WtÈÊÊÊÊ Club- en buurthuizen tegen bezuinigingen Volwassenonderwijs en emancipatie bij bezuinigingen ontzien ii VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1981 LEIDEN De demonstranten tegen kernwapens ter hoogte van het stadhuis aan de Breestraat. Zooitje Mevrouw Canters Hazewindus, 44 Richmond Road Oxford, is niet zo tevreden over de voor stelling 'Six from Oxford, Se ven from Leiden' die op dit moment in haar tijdelijke woonplaats draait. Mevrouw Canters schrijft ons: "Het hart van een Leidenaar gaat sneller kloppen bij het zien van de aankondiging: 'Six from Oxford, Seven from Leiden'. Dat Leiden en Oxford tweeling-steden zijn, was bekend. Merkbaar was het hier tot nog toe echter niet". Het hart van mevrouw Canters hield op met snel kloppen toen zij het Museum of Mo dern Art was binnengewan deld. Volgens haar is er na melijk geen enkele structuur in de tentoonstelling aan te brengen. Met andere woor den: een bij elkaar geraapt zooitje, deze tentoonstelling van zes kunstenaars uit Ox ford en zeven uit Leiden. "De toeschouwer loopt rond met een gevoel van lichte te leurstelling. De werken lij ken'willekeurig gekozen. Het enige wat de kunstenaars bindt is hun toevallige plaats van herkomst. En dat blijkt een smalle basis voor een ten toonstelling". merkt de tijde lijke emigrant mevrouw Can ters op. Zij adviseert de samenstellers van de tentoonstelling zich een volgende keer tc beper ken tot eén of twee thema's. Bijvoorbeeld toegepaste kunst, landschapskunst, per sonen of bepaalde technie ken die in beide steden wor den beoefend. "Ik miste bij voorbeeld etsen van werk plaats 'De bange duivel' of van Minnie Donkers, plas- tiekjes van Marja van Hall, wandkleden en aquarellen van Lydia Luyten en werk van Fer Hakkaart' LEIDEN- Een paar honderd jon geren liepen gisteravond mee in een 'stille tocht' door het cen trum van Leiden tegen de kern bewapening. Enkele kerkelijke jeugdraden hadden daartoe het initiatief genomen, ter gelegen heid van de Vredesweek. De 'meelopers', onder wie ook een aantal ouderen, lieten elk de monstratief vertoon achterwege. Zij voerden alleen een paar bor den en doeken mee om duidelijk te maken waaróm zü zo door de stad gingen. Het eindpunt was de Hooglandse kerk. waar om kwart over zeven het wekelijkse avondgebed werd gehouden, dat in hetzelfde teken stond. De diakonale predikant Dronkers zei in een korte toespraak, dat te genover het gevoel van machte loosheid - dat iedereen wel kent als hij de ontwikkelingen in de wereld volgt - de bijbel duide lijk oproept tot een keuze, zon der overigens een gedetailleerd recept daarvoor te geven. Een keuze tussen goed en kwaad, tus sen leven en dood. En die keuze Zo zijn er altijd weer groepen men sen die zich inzetten voor het goede en anderen oproepen ón- dere wegen te gaan dan de mach thebbers wijzen. "Mensen die kunnen kiezen om wapens tot massavernietiging in de wereld te brengen zijn ook in staat die uit te bannen", zei ds. Dronkers. Hij riep iedereen op zich tegen opgeklopte vijandsbeelden en geraffineerd wapentuig teweer te stellen en met z'n allen de 'droom' te blijven vasthouden. Illegale keten afgebroken LEIDEN - De illegaal gebouwde keten op een terreintje aan de Rijndijk zijn gisteren door de ge meente onder politietoezicht af gebroken. Het terrein tegenover de toekomstige woonwijk Ste venshof is bestemd voor open baar groen. Eigenaar Van der Pouw Kraan had zonder de daarvoor benodigde vergunningen toegestaan dat er puin werd gestort, een frietkraan werd geplaatst en een caravan was neergezet. Enige maanden geleden stelde het raadslid Van Oosten (PPR) vra gen over deze illegale activitei ten. door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN ^liï V L L De heren Wansink (NS) en Goekoop burgemeesterkijken goedkeurend toe als spoorstudent J van der Boon zich met ware doodsverachting door de papieren ingang van de nieuwe stalling werpt Doris Wintgens, conservatrice van het stedelijk museum De Lakenhal, vindt de kritiek van 'mevrouw Oxford' niet helemaal terecht. "Aan een tentoonstelling van toegepas te kunst of met één bepaald thema kun je pas gaan den ken als je iets weet van de kunst in Oxford. Dit is een begin. En ik vind het een heel aardige te begin. Het zijn dan wel produkten van verschil lende kunstuitingen maar het past erg goed samen" Het initiatief voor de tentoon stelling 'Zes uit Oxford. Ze ven uit Leiden', die volgend jaar augustus in De Lakenhal is te bezichtigen, is door Lei den genomen. Doris Wint gens: "Voor Oxford is dit een tamelijk unieke tentoonstel ling. Ze zijn daar namelijk niet gewend om werk van plaatselijke kunstenaars ten toon te stellen. Maar ze von den het een heel leuk initia tief en wilden er graag aan meewerken". Voor de kunstenaars is een ge zamenlijke tentoonstelling volgens Dons Wintgens een zinnige zaak. "Er wordt over eikaars werk en technieken gesproken. Contacten en het uitwisselen van ervaringen tussen Nederlandse en En gelse kunstenaars heeft er zelfs al toe geleid dat een kunstenaar uit Oxford waar schijnlijk een halfjaartje naar Nederland komt" Kan zo n 'bij elkaar geraapt zootje' toch ergens goed voor zijn Wielerfeest Gezeten op een gloednieuwe glimmende tweewieler reed spoorstudent J. van der Boon gistermorgen de papieren in gang van denieuwe fietsen stalling bij het station aan snippers. Na dit wapenfeit schalde - hoe toepasselijk - het liedje 'Bi cycle' van Queen door de luidsprekers. Aandc ofTiciéle opening van', fietsenstalling ging een feestelijk fietstochtje door de stad vooraf. Het groepje wiel rijders werd aangevoerd door de stevige doortrapper Cees GOEKOOP, Leidens burge meester, en directeur Wan sink van de spoorwegen Dit tweetal bemande gezamen lijk een tandem Vanaf het Kort Rapenburg rep te het peloton zich richting station. Een motoragent voorop om eventuele dema- rages te onderdrukken. De 'motormuis' slaagde in zijn opdracht. De heren, bijna al lemaal op van nieuwigheid krakende fietsen, bleven keu rig bij elkaar Eenmaal bij het station namen Goekoop en Wansink het woord. Ztj herinnerden aan het dubieuze tweewicler- verleden van het Lcidsc sta tion Wansink "Niet genng was de jarenlang in stand ge houden ergernis, die gevoed werd uit het gebrek aan ruim te in de stationsstalling. De honderden vrije klemmen op het voorplein en onder het eerste perron konden niet voorkomen dat je in de stal ling over de fietsen struikel de Klanten geergerd omdat ze geen abonncmenkonden knjgen. Kortom, kommer en kwel". Spoorstudent J van der Boon wees de weg die uit de poel van de fiets ellende leidt. Zijn voorbeeld zal waar- schijnlijk massaal worden opgevolgd. Want even je fiets voor het station neerkwak ken is tegenwoordig een dure zaak. Een tientje per keer. En dan moet je eerst nog naar het politiebureau aan de Zon neveldstraat lopen om je kar retje op te zoeken. LEIDEN - De club- en buurthui zen, verenigd in de Stichting Be langenbehartiging Sociaal Cultu reel Werk, zijn het niet eens met de voorgenomen bezuinigingen in het club- en buurthuiswerk. In een brief vragen zij het Leidse college van burgemeester en wethouders zijn definitief stand punt over de bezuinigingen te herzien ten gunste van de buur- t- en clubhuizen. Diefstal van parkeermeters LEIDEN - Een 22-jarige Leide naar is vannacht aangehouden wegens diefstal van parkeerme ters. De politie kreeg omstreeks middernacht al de melding dat men bij het belastingkantoor aan het Stationsplein met een auto bezig was om parkeermeters uit de grond te duwen. Een uur later was het weer raak. Ditmaal kon met behulp van ooggetuigen de auto worden ach terhaald. Deze stopte in de Opaalstraat en de twee inzitten den verdwenen in de bosjes. Toen ze daar later van terugkeer den, gooiden zij een gestolen par- keermeter uit de auto in de bos jes. Hierna kon een van hen in de kraag worden gevat. De andei wist opnieuw te ontkomen. Volgens de huidige plannen var. het college, vastgelegd in een be zuinigingsnota en uitgewerkt in een ontwerp sociaal-cultureel plan, moeten de drie clubhuizen in Zuid-West ieder een arbeids kracht missen en het Mierennest aan de Morsweg een halve. De Stichting Belangenbehartiging vindt echter dat er de laatste ja ren al genoeg is bezuinigd op de buurthuizen. Op een onlangs gehouden confe rentie spraken de buurt- en clubhuiswerkers ook hun onvre de uit over het overleg tussen college en instellingen, dat nau welijks plaatsgevonden zou heb ben. Welke criteria heeft het col lege gebruikt bij de verdeling van de bezuinigingsvoorstellen, zo vragen de buurthuizen zich af. Wethouder Van Dam zei gisteren dat de instellingen in oktober nog volop de gelegenheid krij gen hun zegje te zeggen. Dan vin den er namelijk nog drie in spraakavonden plaats over het sociaal-cultureel plan. Wat de buurthuizen nog het meest steekt is dat de bezuinigingen hun weerslag vinden op de werk gelegenheid. Zij vragen zich af of het nodig is dat er arbeidskrach ten moeten afvloeien. Volgens hen is het best mogelijk dat Lei den een aanvullende uitkering van het rijk vraagt, gezien de slechte sociaal-economische po sitie van veel Leidenaars. T entoonstelling over openbare bibliotheken LEIDEN - "Lezen in Leiden", dat is het thema van een tentoonstel ling die vanaf vandaag is te zien in het museum De Lakenhal. Maar liefst 600 jaar openbare bi bliotheken in Leiden passeren op deze expositie de revue, vanaf het openbaar stellen van het boe kenbezit van Philips van Leyden in 1382 tot de moderne biblio theek aan de Nieuwstraat, nog dit jaar geopend. De boekenverzameling van Philips van Leyden bleef overigens eeu wenlang het enige openbare lees voer in Leiden. Tot de negentien de eeuw bleef het lezen een voor recht van de elite, pas in 1823 werden er zogenaamde volksbi bliotheken opgericht. Deze hele ontwikkeling, tot de openbare bibliotheek die we tegenwoordig kennen, is te zien in de Lakenhal aan de oude Singel. De tentoonstelling "Lezen in Lei den" duurt nog tot acht novem ber en is tijdens de openingsuren van museum de Lakenhal te be zichtigen. Gedeelte van de tentoonstelling in De Lakenhal openbare bibliotheken in Leiden centraal staan. "Reinigingsrechten niet verhogen' LEIDEN - De PSP en de PPR in de gemeenteraad erkennen de noodzakelijkheid van de ge meentelijke bezuinigingsopera tie. Een aantal voorstellen van het college wijzen deze partijen echter (vooralsnog) af, terwijl ze tegelijkertijd enkele andere sug gesties om te bezuinigen doen Het uitgangspunt van PSP en PPR is dat de zwaksten daadwerkelijk ontzien moeten worden. "Vanuit dit uitgangspunt zal nagegaan moeten worden wat de effecten zijn van bezuinigingen op het club- en buurthuiswerk, de tele fonische hulpdienst en het hulp en adviescentrum in de Meren- wijk. Zolang nadere effecten van deze voorstellen ontbreken kun- i de i "De extra verhoging gingsrechten treft vooral de zwaksten het hardst. Deze rech ten zijn bovendien de laatste ja ren al regelmatig bijgesteld. Wij verzoeken u dan ook dringend dit voorstel van de lijst af te voe ren", zo schrijven de twee partij- PSP en PPR zijn verder van me ning dat alles op alles gezet moet worden om te voorkomen dat ar beidsplaatsen verdwijnen en dat de overheid in economisch moei lijkere tijden dit voorbeeld stelt. De partijen pleiten voor het te gengaan van overwerk en het in voeren van vrijwillige arbeids tijdverkorting tot 35 of 30 uur per week. "Zo wordt weliswaar ook de amb telijke capaciteit aangetast, maar de werkgelegenheid zoveel mo gelijk ontzienaldus PSP/PPR. Zij verzoeken het college drin gend de mogelijkheden van d\t voorstel serieus te onderzoeken. Parkeren Mogelijkheden om méér te bezui nigen zien PSP/PPR vooral in het parkeerbeleid en het energie beleid. Zij wijzen er op dat het tekort op het parkeren vorig jaar een kwart mihoen gulden be droeg. Door een effectievere con trole en een gerichte aanpak zou volgens de partijen het parkeren kostendekkend kunnen worden gemaakt Het energiebeleid in Leiden staat volgens PSP en PPR op een laag pitje Zij willen dat er een actie programma wordt ontworpen waarin in eerste instantie wordt gestreefd naar een energiebespa ring van tien procent in alle ge meentelijke gebouwen en scho len. "Deze besparing levert niet alleen een flinke bezuiniging op. het werkt stimulerend in het streven naar een alternatief ener giebeleid". aldus de brief. Verder stellen PSP en PPR voor om ook op de salanssen van de wethouders tc bezuinigen Deze zouden met vijfduizend gulden per jaar verlaagd kunnen wor den, hetgeen in totaal jaarlijks dertig mille zou opleveren. Ten slotte stellen zij voor om het Gulden Vlies (monument in de Breestraat) niet te restaureren ten behoeve van vergaderruimte voor raadscommissies en -frac ties. Het lijkt PSP en PPR beter om het pand te verkopen met een plicht tot restauratie Dat be spaart dan in elk geval 50 000 gulden op de exploitatiekosten van het pand. LEIDEN - Een half miljoen beknibbelen op het sociaal- cultureel werk en tegelijkertijd een plan opstellen om het geld dat er wel is te verdelen over de sociaal-culturele instellingen in de stad. Voor die opgave stond het Leidse college. Een opgave die het college volbracht door deze week met een ontwerp sociaal-cultureel plan te komen, in tegenstelling tot een eerder voorontwerp mét bijbeho rend programma waarin populair gezegd "de centen worden verdeeld" En wethouder Van Dam (samenle vingsopbouw) had het al eerder gezegd: het gaat eigenlijk meer om het stellen van prioriteiten dan om verdelen van geld. De be zuinigingen moeten hun weer slag vinden en dan gaat het er maar om wie de hardste klappen kan en moet opvangen. In het ontwerp sociaal-cultureel plan is het college ervan uitgegaan dat twee onderdelen, onderwijs en emancipatie, prioriteit moeten krijgen. Die komen er dan ook niet zo slecht af in het sociaal-cultureel plan. Voor Ouders Op Herhaling is een ton bestemd, die het voort bestaan van dit volwassenenon derwijs garandeert. Als een bij drage aan de emancipatie van de vrouw worden verder gezien het peuterspeelzaalwerk en de kin derdagverblijven, die in het plan beide met een extra 100.000 gul den werden bedacht. Ook de amateuristische kunst beoefening heeft geen reden tot klagen, zo stelt het college. Dat wil zeggen, bezuinigen hoeven de toneelgezelschappen, orkes ten en koren niet. De muziekver enigingen krijgen in 1982 zelfs tien procent extra subsidie, om dat die de laatste jaren nooit aan prijsverhogingen is aangepast. Buurt- en clubhuizen Waar de klappen wel vallen, dat is onder meer in het buurt- en clubhuiswerk, daar moet vol gend jaar 230.000 gulden worden bezuinigd en dat betekent dat de drie clubhuizen in Zuid-West ie der een arbeidskracht zullen moeten missen. Een halve ar beidsplaats zal moeten komen van het Mierennest. De vrijwilli- gerscentrale komt volgend jaar helemaal niet meer voor subsidie in aanmerking, zodat deze voor ziening opgeheven moet worden. Een beslissing die de gemeente lijke commissie voor onderwijs enige tijd geleden overigens al De Streekmuziekschool Leiden komt ook niet ongeschonden uit de bezuinigingen. De Leidse bij drage zal vijf procent omlaag gaan wat hoogst waarschijnlijk zijn weerslag zal vinden in het aantal uren dat op de school les gegeven kan worden. Omdat de subsidie aan het Leiderdorpse Rijnakkoord helemaal wordt stopgezet wordt bovendien ver wacht dat een aantal leerlingen van Rijnakkoord zich in Leiden zal inschrijven. Hierdoor zullen de wachtlijsten aanzienlijk lan ger worden. Het begrotingste kort van de stichting KIK (Kol- lektief en Individueel Kreëren) ten slotte, zal niet helemaal door de gemeente worden gedekt. De volksuniversiteit K&O, waartoe de stichting behoort, zal 52.000 gulden moeten bezuinigen. De sociaal—culturele instellingen krijgen nog een keer de gelegen heid hun mening over het plan van het college te zeggen. In ok tober worden nog drie voorlich tingsavonden gehouden waarop de instellingen hun eventuele gram kwijt kunnen. Verwacht kan worden dat veel instellingen hun kans zullen grijpen, daar zij vinden dat ze tot nu nog weinig te zeggen hebben gehad. Het ont breken van het programma voor 1982, nu wel beschikbaar, was daar vooral debet aan.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3