99Veel bereikt in loopbaan" Rioolbelasting in Leiderdorp lager Andere aannemers hadden LLe/ir/se agenda ook kans moeten hebben Geluidsschermen voldongen feit" Heffing gekoppeld aan waterverbruik CDA in Oegstgeest maakt zich zorgen over minimuminkomens Commissaris Vrolijk roemt kolonel Paul bij afscheid vv PAGINA 2 STAD EN RAND VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1981 Wethouder Bezemer. LEIDERDORP - Dc rioolbelasting zal voor de meeste Leiderdorpse huis houdens volgend jaar lager uitvallen. De raadscommissie beleidsplan ning, belastingen en financiën stelde gisteravond in de vergadering namelijk aan burgmeester en wethouders voor de heffing te koppelen aan het waterverbruik. Per kubieke meter zal volgend jaar 43 cent aan belasting moeten worden betaald en dat komt volgens ambtelijke bere keningen neer op een gemiddelde verlaging van acht gulden per wo ning. Nu betaalt elk Leiderdorps huishouden een vast bedrag van zestig gul den per jaar. De reinigingsrechten zullen volgend jaar ook minder stijgen dan de afge lopen twee jaren. Niettemin blijft een forse verhoging van de rechten met zestien procent nodig om in 1983 de totale kosten van de afvalver werking voor tachtig procent te dekken. Dit percentage is geadviseerd door de staatssecretaris van binnenlandse zaken. Het tarief voor de eigenaren van onroerend goed blijft in 1982 hetzelfde. De gebruikers van dat onroerend goed (de eigenaar zelf of een huurder) gaat acht procent meer betalen. De 1.300 Leiderdorpse honden moeten in het komende jaar samen 104.000 gulden opbrengen en dat komt neer op een gemiddelde van tachtig gulden per hond De stichting Ruiterschool Liethorp komt dit jaar 57.000 gulden tekort om de begroting sluitend te maken. Het bestuur deelde verder mee dat de mogelijkheid bestaat dat in de komende jaren ook nog geen sluitende begroting kan worden gemaakt. Pas als de manege op volle capaciteit draait (en daar zijn 425 leden voor nodig) kan een deel van het tekort worden weggewerkt. Ondanks het ontbreken van een sluitende begro ting vond wethouder Bezemer (PvdA) dat het bestuur "alle lof verdient voor de uitermate kundige en efficiënte leiding". Een extra verhoging van de lesgelden om het nadelig saldo terug te dringen ziet het bestuur gezien de concurrentie van andere maneges in de omgeving niet zitten. Uiteindelijk besloot de commissie te adviseren een extra krediet be schikbaar te stelen van 39.000 gulden. Alleen de PvdA'er Hewitt ont hield zich van stemming. OEGSTGEEST - "Op deze manier worden de minimuminkomens te zwaar gepakt". Deze linkse ge luiden waren gisteravond te be luisteren bij de CDA-fractie in de gemeenteraadsvergadering in Oegstgeest. De kritiek van het CDA richtte zich op het voorstel van burgemeester en wethou ders om het tarief voor de reini gingsrechten te verhogen met 1,25 per maand. "Wij zouden liever zien dat deze verhoging over twee jaar wordt uitgestreken net ls bij de verho ging van het tarief voor de riool belasting (dit tarief wordt in twee jaar opgetrokken van 2,63 naar 4,87 per maand). Wij zijn ons er van bewust dat er dan een gat in de begroting zou ontstaan van ongeveer 35.000 gulden, maar dat moet op te vullen zijn", zo sprak de CDA'er Van der Reijden. DEN HAAG/REGIO - Kolonel P. Paul, commandant van het rijkspolitiedistrict Den Haag, heeft gistermiddag in het Provinciehuis afscheid genomen. De kolonel verlaat de dienst omdat hij zestig jaar is geworden. Veel notabelen waren bij de afscheidsbijeenkomst aan wezig om Paul te bedanken voor het vele werk dat hij in zijn ruim veertigjarige loopbaan bij de politie heeft verzet. Geroemd werd dc districtscommandant om zijn inzet, zijn nauwkeurigheid en zijn integriteit. De com missaris van de koninging voor Zuid Holland, mr. Vro lijk, bijvoorbeeld. "U heeft veel bereikt in uw loopbaan als districtscommandant", zo sprak hij tegen Paul. "Ik noem de vele nieuwe groepsbureau's. Vorige week nog het bureau in Leiderdorp. En de samenwerking met de gemeentekorpsen is verbeterd". pelingssysteem, dat in uw dis trict gerealiseerd werd. De kos ten van het systeem waren hoog en de problemen groot, maar de bereikbaarheid van de mensen is nu veel beter". Verschillende sprekers maakten van de gelegenheid gebruik om de problemen op het gebied van politie en justitie op een rijtje te zetten. Mr. Roosingh, hoofdoffi cier van justitie in het arrondis sement Den Haag, wees op de moeilijkheden tussen politie en justitie. Het district Den Haag valt onder verschillende arron dissementsrechtbanken en twee gerechtshoven. En dat maakt het werken moeilijker, zo stelde hij. Ook kolonel Paul ging in zijn toe spraak op die problematiek in. "Binnen de provincies vallen de arrondissementsgrenzen en (rijkspolitie-)districtsgrenzen veelal evenmin samen. Het ge volg is een onnodige complicatie in de uitvoering van de diensten van het korps. In de toelichting op het ontwerp van de nieuwe politiewet wordt dit probleem onderkend. De ministers stellen daar in het vooruitzicht dat de grenzen van de rechtbank zullen worden aangepast aan de provin ciegrenzen. Hetzelfde had rond 25 jaar geleden reeds gesteld kunnen worden bij de tot stand- Of de Leiderdorpse burgemeester Van der Have, die ook sprak na mens zijn ambtsgenoten uit het district. "U bent altijd uw belof ten nagekomen. Weinig heeft u beloofd, maar u kwam het altijd na", zo grapte hij. De burgemees ter bood mede namens zijn colle ga's enkele kisten Busset aan, een wijn uit de omgeving van Bordeaux, omdat kolonel, Paul zoveel overeenkomsten vertoont met deze drank. "Hij heeft een goede afdronk, is eerlijk en nooit koppig", zo typeerde Van der Have de wijn en daarmee de commandant. De burgemeester overhandigde kolonel Paul een telegram met de beste wensen voor de toekomst van adjudant Slofstra, de commandant van de groep Leiderdorp. Adjudant Slofstra ligt in het Elisabeth zie kenhuis en zal waarschijnlijk een hartoperatie moeten ondergaan. Ster Ook generaal Plattel, hoofd van de algemene inspectie rijkspolitie van het minsterie van justitie, sprak lovend over Paul. De gene raal: "Uw ster begon te rijzen toen u districtscommandant werd in 1973. U zette zich in voor de bereikbaarheid van uw poli tiemensen. Een voorbeeld is het automatische telefoon doorkop- De Leiderdorpse burgemeester Van c afdronk heeft, eerlijk en ooit koppig i koming van de huidige politie wet", zo meende Paul. Eén van de belangrijkste punten in de nieuwe politiewet is de sa menvoeging van gemeentelijke politie en rijkspolitie tot één pro vinciaal korps. Voorlopig kan het echter nog wel even duren voordat de nieuwe politiewet in gevoerd wordt. Vooruitlopend daarop is de basisregeling regio nale samenwerking politie ge maakt. Die heeft als doel een or ganisatiestructuur vast te stellen voor regionale samenwerking tussen gemeentelijke en rijkspo litiekorpsen. Koninkrijkje Kolonel Paul onderschreef gister middag de noodzaak tot samen werking met gemeentekorpsen en heeft daar in zijn loopbaan ook naar gestreefd, maar hij voegde eraan toe dat het niet zo maar gaat. "In feite is samenwer king bedreigend, omdat iedereen bang is dat de eigen vrijheid in gevaar komt", zo zei hij. "Menig oud-gediende van het korps rijkspolitie zal zich de tijd herin neren dat er zelfs van samenwer king binnen één groep nog geen sprake was. Een wachtmeester die het waagde iemand te verba liseren in het bewakingsgebied van een post haalde zich de gramschap op de hals van de postcommandant, die zich als al leenheerser in zijn koninkrijkje bedreigd voelde". Nu is samenwerking tussen de ver schillende groepen van de rijks politie heel gewoon. De onderlin- i goede ge samenwerking van twee of drie groepen op het gebied van- de nachtelijke surveillance is daarvan een voorbeeld, zo stelde Paul. Kritiek had de kolonel op de eerste uitvoering van de basisregeling regionale samenwerking politie in januari 1980, de zogenaamde polititionele misdaadvoorko- ming. "De Nederlandse politie had mogen verwachten dat de bovenlokale voorzieningen (ex tra mensen en materieel - red) be schikbaar zouden zijn geweest. Zij is daarin teleurgesteld. Eerst nu komen de personele voorzie ningen op dreef, terwijl aan de materiële voorzieningen voor de rijkspolitie nog vrijwel niets is gedaan", zei de commandant, die verder stelde dat wel de wil en de PZ hekelt beleid gemeente: VV Jeugdsoos In Warmond: VRIJDAG Volgens wethouder Thorn, ook een CDA'er, kan hier geen sprake van zijn. "Er is al zoveel bezui nigd. Als we nu een gat van 35.000 gulden moeten opvullen, zou dat bij wijze van spreken weer een halve ambtenarenbaan kosten. Als richtlijn voor de ver hoging hebben wij het standpunt van de staatssecretaris van bin nenlandse zaken aangehouden. Dat standpunt houdt in dat een tarief dat overeenkomt met tach tig procent van de werkelijk kos ten redelijk is. En al in 1972 werd door de raad besloten het toen geldende tarief zo mogelijk in de komende vijf jaren op te voeren van 30,6 naar 80 procent van de kosten. En aangezien de meer derheid van de raad het wel met dit voorstel eens is, zullen B en W het uitvoeren", aldus Thorn. 10-18 t Stadsgehoorzaal - feest voor geestelijk gehandicapte jeugd, za 9.30-12 uur. LVC - Breestraat 66, swingavond. 21 Leids Volkshuis - Apothekersdijk, rom melmarkt, za van 10-16 uur. LAK-Theater - Levendaal, voorstelling 'flikker op' door Pop en Spel Kollektief, 20.30 uur. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club v. alleenstaanden, 20 uur. Rapenburg 48 - NVSH-trefcentrum, open soos, 22 uur, tel. 149987. Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026. Caeciliastraat 18 - open-huisavond L.V.L., 21 uur, tel. 764236. Voorschoten - Cultureel Centrum, vre- desmanifestatie, 20 uur. Gemeentehuis - gemeenteraad, 20 uur. Leiderdorp - De Bloemerd, opening Volkstuinencomplex De Bloemhof, za om 10 uur. behoefte aanwezig zijn om de re geling uit te voeren. "Maar zon der een man en een cent lukt het niet, want een regeling kan niet alleen werken louter en alleen op de goede wil van de politie". Zijn toespraak, die bijna geheel in het teken stond van de toekomst, besloot Paul op ludieke wijze. Aan de commissaris van de ko ninging van de provincie Zuid Holland, mr. (Maarten) Vrolijk overhandigde hij een Goudse pijp met daaraan zijn officiële ontslag uit de politiedienst. Met de woorden: "In het oud Zuid Nederlands zegt men bij een af scheid: ik geef de pijp aan Maar ten", overhandigde hij Vrolijk de pijp- Over enkele weken zal kolonel Van der Ban hem opvolgen als com mandant van het district Den Haag. Met het afscheid van kolo nel Paul gaat een goed politie man voor de dienst verloren, zo zeiden verschillende sprekers. Of zoals de voormalige generaal. Reehorst van de algemene in spectie en jarenlang collega van Paul het zei: "Met jouw ver dwijnt één van de laatste ouder wetse politiemannen die het ambtelijk apparaat degelijk maakten". HENNY VAN EGMOND Brand zelf aangestoken WARMOND - De brand, die op 13 juni van dit jaar een duur jacht geheel verwoestte, is door de ei genaar en twee vrienden zelf aan gestoken. De rijkspolitie te water heeft in verband met deze brand stichting drie Hagenaars, die op die dag aan boord waren, aange houden. Volgens de Hagenaars ontstond de brand na een explosie aan boord. Nu blijkt dat de Hagenaars de brand zelf hebben aangestoken om de verzekering op te lichten. ZATERDAG Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Groenoordhallen - Beestenspul, 10-18 Augustinus - Rapenburg 24, cabaret 'Plus Minus', 22 uur. Staalwijk - Herenstraat 45, bingo-avond Tuinstad-Staalwijk, 20 uur. Oppenheimschool en kleuterschool Bambino - rommelmarkt/fancy fair, Op- penheimstraat, 16-20 uur. LVC - Breestraat 66, optreden Amster damse popdichter Ton Lebbink en de groep Just Like Eddie, 21 uur. Op Eigen Wieken - Valkenpad, kin- derkledingbeurs, kleren brengen tussen 19 en 21 uur, zondag verkoop tussen 10 en 11 uur en 12 en 14 uur. Voorschoten - Lindehoeve, optreden Vi sitor, 20.30 uur. ZONDAG Leiden - Groenoordhallen - Beesten spul, 10-18 uur. Manege Moedig Voorwaarts - Wasse- naarseweg 25, bazar en fancy-fair, 10-16 15 i Clubhuis Swifttoer - Admiraal Backert- weg, start Leids Ontzettocht (fietstocht), tussen 9 en 10 uur, inl. tel. 892883. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000., Zoeterwoude - Ons Huis, werkgroep Wouw, kindertoneelstuk, 20 uur. MAANDAG VV ZOETERWOUDE- Dc fractie van progressief Zoeterwoude (PZ) is het niet eens met de beslissing van burgemeester en wethou ders, om de ontwikkeling van het nieuwe opslagterrein voor gemeentewerken over te laten aan één aannemer. Het plan maakt onderdeel uit van de ver nieuwing van de opslagmogelijk heden voor gemeentewerken en omvat een opslagterrein en een gebouw. De totale kosten belo pen bijna een miljoen gulden. Volgens deze fractie hebben B en W niet de gelegenheid gege ven aan andere aannemers om een offerte uit te brengen over de bouw van de opslagplaats. Voor de bouw van de behuizing is wel aan meerdere aannemers een of ferte gevraagd. Volgens de PZ-fractie is het ge bruikelijk, dat een opdracht van de gemeente wordt voorgelegd aan meerdere aannemers, zodat uiteindelijk de meest voordelige aanbieding kan worden gekozen. De fractie verwijt B en W met de eerste de beste aannemer in zee ti zijn gegaan. Het college van B en W lichtte zijn keuze toe door aan te voeren dat deze aannemer vanaf het mo ment dat er plannen bestonden voor een nieuwe opslagplaats hierbij betrokken was. Volgens B en W speelt de parate kennis dan ook een grote rol bij het toe kennen van de opdracht. Boven dien is er een systeem, dat aanne mers alle opdrachten melden aan een bepaalde vereniging. De ver eniging belegt dan een bijeen komst en wijst de opdracht toe. Iemand die dan vanaf het begin bij dc opdracht betrokken is ge weest, kan dan een zogenaamde preferentie uitspreken, die in het algemeen wordt toegewezen. Dat betekent in de praktijk, dat deze aannemer zeer waarschijnlijk de pdracht toch wel zou hebben ge had, aldus B en W. Het CDA verweet PZ bij monde van fractievoorzitter Hogenelst een "zig zag beleid" met betrek king tot dit soort aangelegenhe den. Hij verwees daarmee naar een opdracht van B en W aan de zelfde aannemer om begin dit jaar een waterkering te repare ren. Toen heeft het college de op dracht direct gegeven vanwege tijdgebrek omdat dc dijk in zeer slechte staat verkeerde. Kolff- Haantjes (PZ) schermde dan ook juist met het argument, dat dit een zaak was die geen uitstel kon hebben, omdat de dijk lekte. "Ik vraag mij af of ik wel de moeite moet nemen om u het verschil uit te leggen tussen de bouw van een nieuw opslagterrein en het repareren van een dijk die water doorlaat", aldus Kolff Haantjes tegen Hogenelst. "Vanwege het spoedeisend karakter was hier eenvoudig geen tijd om uitge breid allerlei aannemers bij te betrekken", voegde ze er nog aan toe. De fractie bleef bij haar standpunt en zei nee tegen het voorstel dat door een meerder heid van de raad wel werd goed gekeurd. Twee inbraken in Voorschoten VOORSCHOTEN Twee inbraken zijn in dc afgelopen nacht ge pleegd in Voorschoten. In de kleuterschool De Woelwaters aan de Dillenburglaan drongen onbekenden het gebouw binnen door een ruit weg te nemen. Er werden een platenspeler, diverse gereedschappen en muziekin strumenten gestolen. In een woning boven een winkel aan de Leidseweg werd door in brekers een post- en een bankgi ropas met bijbehorende cheques gestolen en een nog niet vastge steld bedrag aan geld. Ook hier kwam men binnen door eén ruit in te slaan. De jeugdsoos van Kommunikatie Warmond organiseert zaterdag weer activiteiten voor de jeugd in het verenigingsgebouw 'Het Meerpunt', Voor de jeugd van tien tot en met veertien jaar is er voor de eerste keer dit sei zoen 's middags van half drie tot vijf uur een disco-middag en voor de jeugd van 15 tot en met 18 jaar is er 's avonds van half negen tot twaalf uur eveneens een disco-avond. De jeugdsoos organiseert weke lijks verschillende activiteiten voor de jeugd onder andere dis co-avonden en binnenkort ook film-discussie-avonden. Wereldwinkel In het kader van de vredesweek én dc actie voor de Zoeterwoud- se missionarissen wordt zater dag en zondag in de Christus Dienaar kerk te Zoeterwoude- Dorp een "Wereldwinkel" ge houden. Belangstellenden kun nen dan kennis maken met be paalde goederen en artikelen uit de Derde Wereld. Deze kun nen uiteraard ook worden ge kocht. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma Urn vr van 10-12 uur, tel. 122000. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Wassenaar - gemeentehuis, onderwijs, cultuur t ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za, J. Stolk, Burggravenlaan 16, tel. 125820: zo, H. de Jong, Hooigracht 61, tel. 123752. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za, W. de Bruijne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866; zo, J. de Bruijne, Kernstraat 11, tel. 141225. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za, H. Engel, de Meg van Streef kerkstraat 53, tel. 121334; zo, A.A. van Rgn, Melissetuin 5, tel. 210797 Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen. Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Zwijnenburg, Verhage: P.L. Tan, Schoenerwal 13, tel. 210890, spreekuur van 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - za, F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139; zo. H.B. van Wgk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel. 890529; za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur in Ge zondheidscentrum Florijn 10, tel. WARMOND De plaatsing van geluidsschermen langs de spoor weg wordt door de gemeente raad van Warmond als een vol dongen feit beschouwd. Be treurd werd dat de inspanningen die gedaan zijn bij de Nederland se Spoorwegen om een aarden wal neer te zetten in plaats van de geluidsschermen, op niets zijn uitgelopen. Dit bleek gisteravond uit de hou ding van de gemeenteraad. Op dit moment is al begonnen met het plaatsen van de schermen. De gemeenteraad denkt dan ook dat hieraan niets meer veranderd kan worden. Het bezwaarschrift van de omwonenden dat is inge diend tegen de geluidsschermen, zal overigens gewoon door de ge meente in behandeling worden genomen. De Warmondse badminton— en ta feltennisvereniging mag nu toch een aantal uren spelen in de hal van Dekker Tennis in 'plan Zuid'. Corijn (WD) was niet ge lukkig met het voorstel van het college. Hij zei dat de huur van de hal betaald wordt terwijl de gemeente eigenlijk geen geld hiervoor heeft. Corijn vroeg zich verder af waarom nu wel geld be schikbaar was voor de huur, ter wijl eerder de subsidie voor het schoolzwemmen niet door ging. Wethouder Van Schagen zei dat dit gedaan moest worden om de Warmondse sportverenigingen weer binnen de dorpsgrenzen te halen, wat hij een belangrijke servicerverlening vond. Wat be treft het schoolzwemmen zei Van Schagen dat in eerste in stantie de verantwoordelijkheid bij de ouders ligt om de kinderen te leren zwemmen. CDA raadslid Bonnet was wel blij dat het contract nu rond was. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 25 sept tot 2 okt door Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, Oegstgeest, tel. 155482. Helder, Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. H. Vestjens/M. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest - IJ. Krol, Pres. Kennedy- laan 260, tel. 153266. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur- seweg 36, tel. 01717-2317. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lgtweg 7, tel. 154500 Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. lEIDSCH dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 Ab LEIDEN Telefoon: 071-144941 Oeen krent ontvangen: tel 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nebezor- ging na 19.30 uur); zater- Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v. Damlate Holding BV t« Haarlem. Kwartaalabonnement 153,45 per post f 75,80 Jaarabonnement 1202,30 per post 1291,70 Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur J.P.M. van der Meer (re- glo) W. WMz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.O. Roeier (radio en tele- vl sle, kunst) Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. W.C.H. Scnrama (nieuws- Redactie stad en dienst en feature) randgemeenten S.J. de Groot (geestelijk Tel. 071-125260 of leven) 071-144941 tat 222

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2