Ford draait de geldkraan dicht Effectenbeurzen angstig Ziekenfondsgrens beperkt hoger FNV vreest breuk centraal beleid arbeidsvoorwaarden Beurs Amsterdam Beursoverzicht tort zakelijk marktberichten Amsterdamse vestiging moet sluiten Al 66.000 banen weg in EG-staal Gebrek aan vertrouwen drukt koersen Overheid helpt ADM- werf met 46 miljoen VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1981 Haring Vanaf morgen mogen Nederlandse vissers geen haring meer vissen ten westen van Schotland. Minis ter Drs. J. de Koning van land bouw en visserij heeft hiertoe be sloten omdat de tweeduizend ton, die ons land voor de periode van 1 augustus tot 29 september toegewezen had gekregen, al op is. Zijn ministerie heeft dit mee gedeeld. I De Europese commissie had de EG-ministerraad voorgesteld, onze vissers in dit gebied drie duizend ton toe te wijzen. Toen de raad geen besluit nam. meld de de vorige minister van land bouw en visserij, ir. G. Braks, bij de Europese commissie het voor nemen aan de vangst van die drieduizend ton bij wijze van na tionale regeling open te stellen. De commissie wilde echter, zo lang er geen raadsbeslissing was, slechts tweeduizend ton goed keuren. Betalingsbalans In het tweede kwartaal van dit jaar vertoonde de lopende rekening van de betalingsbalans een over schot van 0,7 miljard gulden. Dat overschot is even groot als sei zoensinvloeden buiten beschou wing worden gelaten. Minister Van der Stee van financiën heeft dat aan de Tweede Kamer laten weten. Het eerste kwartaal van dit jaar gaf na seizoenscorrectie een positief saldo van 1,7 miljard te zien. In het tweede halfjaar van 1980 was er nog een voor seizoensinvloe den gecorrigeerd tekort van 2,2 miljard. Raffinage De oliemaatschappijen stoten hun ongebruikte raffinagecapaciteit af omdat hun winsten kleiner worden, zo heeft William Bar rack, voorzitter van de raad van bestuur van Texaco Ltd. ver klaard tijdens een bijeenkomst van oliedeskundigen in Londen. Een aantal factoren, waaronder de hoge dollarkoers, verminde ring van de vraag en veranderin gen in produktsamenstelling, drukken de winst van de raffina derijen en verkoopkantoren in Europa. Vooral in Groot-Brittan- nië heeft geen enkele investering van een raffinaderij voldoende rendement dit jaar. Enkele raffi naderijen moeten zelfs een zwaar verlies incasseren, zo zei Bar rack. Bierwachten De bierwachten hebben unaniem besloten hun stakings- en bezét- tingsacties te beëindigen. Dit ge beurde nadat de directie van het sinds 14 september door bier wachten bezette centrale brou werijkantoor aan de Herengracht in Amsterdam woensdag van de brouwers opdracht had gekre gen er bij de bierwacht-werkge- ver, de C.V. Bierwacht, op aan te dringen onderhandelingen te starten die moeten leiden tot hét afsluiten van een cao voor de bierwachten. Pond Engeland is er nog steeds tegen dat het pond sterling volledig wordt opgenomen in het Europese Mo netaire Stelsel (EMS). Sir Geof frey Howe, de Britse minister van financiën, heeft dit woens dag gezegd op een bijeenkomst van de ministers van financiën van de landen van het Gemene best in Nassau (Bahama). Hij maakte met die verklaring een einde aan de speculaties dat de Britse regering het pond aan an dere munten zou willen koppe len om een eind te maken aan de koersdaling. LEIDEN - Groenteveiling: Datum 24-9- 1981. Aardappelen 26-32. Andijvie 20-28, Pronkbonen 70-120, Snijbonen 180-375, Stambonen 85-225. Kroten 24-31, Kro ten gek. 110. Rode kool 21-33, Spitskool 62-71. Spruiten B 68-74, Spruiten C 35, Spruiten D 55-126, Uien J1-46. Witlof 350-530, Meloenen 150-205, Bloemkool 1x6 100-150, Bloemkool 8 st. 85, Knolsel derij 71-80. Sla 18-34, Bleekselderij 14- 55. Bospecn 41-73, Peterselie 8-36. Sel derij 17-35, Paprika kg. 50, st. 18-63. ECONOMIE AMSTELVEEN (GPD) De Ziekenfonds raad adviseert de regering de loongrens 'normaal' aan te passen per 1 januari. De ze verhoging houdt in dat werknemers tot een maximum van 43.450 gulden per jaar bruto inkomen verplicht verzekerd zullen zijn (de huidige grens staat op 42.300). Dit besluit werd gisteren met een kleine meerderheid genomen (16 tegen 14, 2 blanco). Vooral werknemers- en zie kenfondsvertegenwoordigers pleitten voor een forse optrekking van de grens, namelijk tot 48.200. Aan deze beslissing ging een uitvoerige dis cussie vooraf, die o.a. ging om de facto ren die voor een aanpassing van de grens in acht moeten worden genomen. Op dit stuk bleef meningsverschil bestaan: zie kenfondsen en vakbeweging betoogden dat hogere aanpassing nodig is. omdat de gebezigde loonindexering niet voldoen de blijkt. Daarvoor lijkt echter wel een wetswijziging noodzakelijk, die niet op korte termijn zou kunnen worden ver wacht. Over de afgelopen jaren is het aantal verze kerden teruggelopen, zo werd gesteld, dat is niet gunstig voor het verzekerings stelsel. Bij geringe verhoging van de loongrens wordt de premieopbrengst ge middeld lager en zullen de premies ster ker omhoog moeten, ten ongunste van de lagere inkomens. Het bestand kan met de normale indexering niet op peil blijven. daarom moet er een eenmalige flinke aanpassing komen. In dit verband werd verwezen naar de Wet op het minimum loon, waarbij om de dne jaar wordt be zien of een bijzondere aanpassing nodig Er zou een stuk 'reparatie' moeten komen, zo voerden FNV en CNV aan. De Raad Middelbaar en Hoger Personeel verzette zich daartegen, evenals de werkgevers. Van die kant werd gezegd dat de progno ses ziekenfondsen en vakbeweging niet in het gelijk stellen. Bij de normale ver hoging komen 15.000 werknemers (naar schatting althans) buiten de verplichte verzekering te vallen. Op lange termijn blijft het totale bestand echter op ruin zeven miljoen, neemt zelfs nog iets toe. Besloten werd in het advies aan de regering pro en contra op te nemen, evenals de suggestie te onderzoeken of de werkelijk verdiende lonen sterker zijn gestegen dan de index van de cao-lonen, waarop de aanpassing altijd wordt gebaseerd Ook zou moeten worden bekeken hoe het aantal verplicht verzekerde werknemers in de afgelopen jaren is ontwikkeld in verhouding tot het totale aantal werkne mers. Over de vraag of de Ziekenfonds raad in dit opzicht aan de bepalingen van de Ziekenfondswet een andere uitleg mag geven dan tot dusver, was men het ook niet eens. AMSTERDAM (GPD) - De automobielfabriek van Ford in Amsterdam moet voor 1 december dicht zijn. Tot die datum is de Amerikaanse moedermaatschappij. Ford Mo tor Company in Detroit, bereid de verliezen van Ford Nederland op te vangen. BRUSSEL (ANP) - In een jaar tijd (sinds augustus vorig jaar) zgn er in de Europese staalindustrie 66.000 werkne mers afgevloeid. In het Ver enigd Koninkrijk daalde het aantal staalarbeiders in twaalf maanden met 37.000, in Frankrijk met 13.000 en in de Duitse bondsrepubliek met 10 000 Mocht de fabriek dan nog niet ge sloten zijn, dan hoeft op financië le steun uit Amerika niet meer te worden gerekend. De top van het concern heeft dat laten weten in een brief aan het bestuur van het Amsterdamse bedrijf. Wanneer de Amerikaanse moeder- maaschappij haar handen van Amsterdam aftrekt, zou dat tot gevolg hebben dat Ford Neder land niet langer aan zijn beta lingsverplichtingen kan voldoen. Faillissement lijkt dan begin de cember voor de hand te liggen. Daarmee zou ook de afvloeiings regeling voor het personeel, waarvoor de Amerikanen zich onder de oude sluitigsplannen garant hadden gesteld, in gevaar kunnen komen. Trekt de Amerikaanse moeder maatschappij haar handen van Amsterdam af, dan zal Ford Ne derland niet langer aan haar be talingsverplichtingen kunnen voldoen. Faillissement lijkt dan begin december voor de hand te liggen. Daarmee zou ook de af vloeiingsregeling voor het perso neel, waarvoor de Amerikanen zich in een vroeger stadium ga rant hebben gesteld, in gevaar kunnen komen. De Amerikanen geven met hun toezegging enige ruimte voor de afwikkeling van de processen die over Ford in Amsterdam lo pen. Er ligt een uitspraak van de president van de rechtbank die Ford verbiedt het produktiebe- drijf te sluiten zolang de onder nemingskamer van het gerechts hof geen oordeel heeft geveld over het beleid dat bij Ford is ge voerd. In hoger beroep wordt dat verbod volgende week donder dag, 1 oktober, door het ge rechtshof behandeld. Ford was ervan uitgegaan dat de automobielfabriek in Amster dam op die datum juist gesloten zou zijn. Op grond van die slui tingsplannen had de Amerikaan se moedermaatschappij eerder dit jaar laten weten dat zij de ver liezen tot aan die datum voor haar rekening zou nemen en er ook voor zou zorgen dat er geld genoeg beschikbaar zou zijn om een naar Nederlandse maatsta ven redelijke afvloeiingsregeling tot stand te brengen voor het per soneel dat ontslag zou krijgen. De top van de Ford Motor Compa ny stelt zich op het standpunt dat het produktiebedrijf van Ford in Nederland moet worden geslo ten omdat het nu al jaren achter een in de rode cijfers zit. Vorig jaar leed Ford Nederland een verlies van 85 miljoen gulden (waarvan ongeveer de helft voor rekening kwam van de produk- tie-afdeling, waar bestelauto's van het type Ford Transit en zware Transcontinental vracht wagens worden gemaakt). In de eerste helft van dit jaar beliepen de verliezen 51 miljoen gulden (waarvan 40 miljoen in de pro- duktie-fabriek). Ford Nederland hield donderdag in het Amstel Hotel in Amster dam haar jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhou ders. Voor het hotel demon streerde personeel van de onder neming met spandoeken waarop de aandeelhouders werd bezwo ren ervoor te zorgen dat Ford in Nederland behouden zou blij ven. Sluiting van het produktie-bedrijf van Ford Nederland betekent ontslag van 1100 man personeel. In de verkoopafdeling zou nog 325 man aan de slag kunnen blij- D RUN EN (ANP) - In Drunen is vandaag Europa's grootste ruilmarkt t stelling was er gisteren al, ook van "deskundige" zijde. antieke auto's begonnen. Belang- AMSTERDAM (ANP) - De overheid heeft zich bereid verklaard de ADM-werf meer steun te verlenen. Voorgesteld wordt een kapitaalin jectie van 3 min., het geven van een achtergestelde lening van 3 min., die in ieder geval drie jaar renteloos zal zijn, een krediet van 20 min. en een speciale steun van 20 min. ADM Beheer, die nu de meerderheid van de aandelen van de werf bezit, verliest deze meerderheid en zou een lening moeten verstrekken onder zekerheid aan de werf van 5 min., zo is tijdens een aandeelhouders vergadering van Beheer bekendgemaakt. Eerder had de overheid aangeboden via de Nationale Investeringsbank 5 min. kapitaal te verschaffen, de werf 10 min. te lenen en 15 min speciale steun te verstrekken. Beheer zou dan ook nog eens 5 min- aandelen moeten nemen, maar bleek daartoe onder geen beding bereid Het nieuwe pakket maatregelen is nog vastgesteld met de vorige minister van EZ. Ondanks de plotselinge confrontatie met de voorstellen vroeg het bestuur van ADM Beheer aandeelhouders akkoord te gaan, aange zien bij vertraging alles opnieuw met de nieuwe bewindsman moet worden besproken en men moet afwachten wat er dan uit de bus komt. Het zou ernstige consequenties voor de werf met zich mee kunnen brengen, aldus president-commissaris H.G. Heuzeveldt. LONDEN (Reuter/ANP) - Op de grote effectenbeur zen New York, Londen, Tokio, Hong Kong en ook Sydney is min of meer paniek uitgebroken. Am sterdam heeft er eveneens een tik van meegekregen. De koersen zijn woensdag en giste ren scherp gedaald, vooral door dat men er bang voor is dat de regeringen van grote landen de geldontwaarding niet in be dwang kunnen houden en de toezegging aan de kiezers niet kunnen nakomen. De conserva tief denkende regeringen van de Verenigde Staten en het Ver enigd Koninkrijk staan op het moment bijzonder onder druk. De effectenbeurzen van New York en Londen tonen met hun koers ontwikkeling er zeer bezorgd over te zijn dat de regering-Rea- gan met haar beleid van de aan bodeconomie en de regering- Thatcher met haar monetaristi- sche beleid niet zo gemakkelijk met de beloofde voordelen op de profjpen komen en dat er dus geen herstel naar een gezonde groei van de volkshuishouding inzit. Wall Street voorziet een inzinking van de Amerikaanse economie als gevolg van de hoogte van het rentepeil en toeneming van de inflatie doordat de staat teveel uitgeeft, terwijl Londen er zich zorgen over maakt dat de rente nog verder zal stijgen, de inflatie als gevolg van de koersdaling van het pond sterling nog ernsti ger vormen zal aannemen en her stel van de economische inzin king op zich laat wachten. De sombere stemming op de Ameri kaanse en de Britse beurs heb ben het vertrouwen elders aan het wankelen gebracht. De voorspellingen van de roem ruchte Amerikaanse beleggings adviseur Joseph Granville dat de aandelenkoersen in New York en Londen op de nominatie staan om krachtig te dalen en dat in de Verenigde Staten de "pri me rate" (rente voor de krediet waardigste klanten) zal stijgen van nu 19,5 tot 24 procent, waren woensdag aanleiding tot instor ten van de noteringen. Die krachtige daling ging gisteren nog verder. Amerikaanse beleggers staan bo vendien sceptisch tegenover de inspanningen van de regenng- Reagan om de begrotingstekor ten binnen de perken te houden. Wall Street denkt dat de aange kondigde besnoeiingen niet vol doende zullen zijn om te voorko men dat de tekorten groter wor den dan de doelstelling is. Als de tekorten groter worden, wakkert dat de geldontwaarding aan en zullen de rentetarieven verder stijgen. AMSTERDAM (ANP) - De FNV is bevreesd voor de mogelijkheid dat de bonden die bij deze vak centrale zijn aangesloten vol gend jaar voor zulke uiteenlo pende cao-eisen kiezen dat een gezamenlijke coördinatie van het arbeidsvoorwaardenbeleid in FN V-verband zeer moeilijk wordt. FNV-loondeskundige F. Drabbe waarschuwt in de Vakbonds krant, het orgaan van de FNV, voor de gevaren die zo'n ontwik keling kan hebben en voor werk nemers in zwakkere bedrijfstak ken. Werkgevers kunnen zo in af zonderlijke cao-onderhandelin gen de prijscompensatie aantas ten en het minimumloon uithol len, aldus Drabbe. Ook kunnen mensen met een uitkering de du pe worden, omdat de ontwikke ling van de uitkeringen gekop peld is aan die van de lonen. De waarschuwende opmerkingen van de FNV-bestuurder komen aan de vooravond van het FNV- congres van volgende weck. waar het cao-beleid voor 1982 een belangrijk agendapunt is. Een aantal FNV-bonden heeft de afgelopen tijd al laten weten zo veel mogelijk ruimte te willen hebben om een eigen cao-beleid te voeren. Zo willen de Diensten bonden FNV in principe de mo gelijkheid hebben om in een goed draaiende bedrijfstak een looneis te stellen om de koop kracht tot modaal zoveel moge lijk in stand te houden. Ook de voedingsbond is sinds jaar en dag voorstander van een cao-be leid dat is opgericht op handha ving van de koopkracht Volgens Drabbe zullen er in FNV- verband in ieder geval afspraken moeten worden gemaakt over de grenzen van de kostenontwikke ling die het gevolg zijn van de cao-pakketten van de diverse FNV-bonden. Die grenzen wor den bepaald door de ruimte als gevolg van de prijscompensatie en de produktiviteitsgroei in de verschillende bedrijfstakken Op basis van die gegevens kan dan per bond met de leden worden ingevuld hoe het pakket arbeids voorwaarden er uit komt te zien, aldus Drabbe. Volgens hem is een gezamenlijk beleid op een aantal hoofdpun ten alleen noodzakelijk om de werkgevers de mqgelijkheid te ontnemen om tweedracht te zaai en. maar ook vanwege de prakti sche noodzaak om te kunnen be palen of de FNV achter eventue le acties van een aparte bond kan gaan staan. "Als het op.financie ren van acties aankomt kan de FNV niet zomaar achter al de verschillende eisen van bonden gaan staan. Daarvoor zijn afspra ken nodig tussen de bonden: wat voor acties betalen we gezamen lijk", aldus de FNV-bestuurder. LeldKhe Wol 57 3L VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 195.00 192.20 ADM Beheer Amfo Asd. Rubber Am. St. R din Ned. Crvdlet 4100.00e 4100,0' \1015.00 1015.00 203,50 203.50 4150.00a 4150,00a Slaveab. Bak. 215.00b 215.00b 200.00b 200.00b 720.00a 710.00a 34.00 58.20 EUevler-NDL' Pr. Gron. Hyp GUt Brocade* Hetneken Hetneken Holding Holl. Beton Groep Hoogovens KLM Kon. Olie Nat Nederlanden Nedlloyd Groep NMB Ogen Holding Van Ommeren I Holding Ver. Be*It VNU Hoek s Mach. BELEGGINGS INSTITUTEN CoL Growth Japan Fund Lehman Cor» GOUD EN ZILVER Zihcr ontew 7,2 MS. voncc 7,0 «W BUITENLANDS GELD Belgische fr (1M) Duitse Mark llM) lial lire (18 MOi 216.00 213.70 Belegg i. Bell. 1 Eur Ft lav. Cy rrs: UMI 4.05 4J5 239 50 238.50 AMSTERDAM (ANP) - Op het Damrak is het vandaag verder bergafwaarts gegaan en de markt vertoonde daarmee een zelfde ontwikkeling als in Wall Street het geval was geweest Grote ver liezers bleken Unilever, met een teruggang van 2.50 op 135 en WUH, die rond het middaguur vier gulden kwijt was geraakt op 79. Collega FGH zakte byna 1,50 naar 42,50. Koninklijke Olie zakte 0,50 naar 74,70, Hoogovens twintig cent naar 21,50, Philips dertig cent naar 18.90 en KLM twee dub beltjes naar 88,80. Hoogovens was een dubbeltje beter op 15,90. Van de banken werd ABN 1,50 goedkoper op 287,50 en ook Amro bank en NMB moesten terrein prijsge ven. Ennia verwisselde 2,50 lager van eigenaar op 123,50, Nationale Nederlanden bgna 2 lager op 108.30 en Amev 1,20 lager op 89 Ook de uitgevers moesten een stapje terug. Bos Kalis werd snel 2 goedkoper op 63, waarna echter enig herstel op trad Gist-Brocades moest 1,50 prijsgeven op 55.10

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 27