Van koninklijke adviesraad tot vredestichter bij burenruzie Dodewaard (2) 12LENING 1381 PER 1385X1388 LAAT DE WINTERSCHILDER KOMEN, UITGEREKEND NÜ. m LEZERS SCHRIJVEN STAAT DER NEDERLANDEN VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1981 UEN HAAG (GPD) Keizer Karei V, die in 1531 de Raad van State oprichtte, zou heel vreemd opkijken als hij nu die Raad aan het werk zou zien. De vorstelijke bedoeling van de instelling was een adviesraad over alle belangrijke zaken in de Nederlanden. Na 450 jaar is een van de hoofdtaken het beslechten van burenru zies geworden. Iemand begint vlak naast de slaapkamer van de buurman een hondenpension. Hij vraagt en krijgt daar voor een gemeentelijke vergunning in het ka der van de hinderwet. De buurman protes teert daartegen, maar bereikt bij de gemeente niets. De buurman kan dan beroep aantekenen bij de provinciale sta ten. Wanneer hij ook daar zijn gelijk niet krijgt, kan hij daarte gen weer een geding aanspannen bij de Raad van State. Dit is een gevolg van de AROB- wet, die in 1976 in werking is getreden. Daarin wordt be paald dat iedereen tegen een beslissing van de overheid beroep aan kan tekenen bij de Raad van State. Hiervoor is bij de Raad een speciale af deling Rechtspraak in het le ven geroepen. De Raad is door deze wet de hoogste instantie geworden op het terrein van het admini stratief recht. De Raad van State heeft er sindsdien aan merkelijk meer werk bijge- kregen en is uitgegroeid van een kleine instelling met een tiental medewerkers tot een bedrijf van bijna 500 man personeel. Taken De raad heeft twee andere niet te onderschatten taken. Zij adviseert de regering over in te dienen wetsontwerpen en geeft advies over ingediende beroepen tegen overheidsbe- slissingen. De koningin is voorzitter van de Raad. Zij woont echter zel den een zitting bij, want het zou weinig elegant zijn als zij zou meebeslissen over de ad viezen over door de Kroon in te dienen wetsontwerpen. De vice-voorzitter van de Raad, sinds vorig jaar mr. W. Schol ten, fungeert daarom in feite als voorzitter. Wettelijk mag de Raad uit 28 leden bestaan, maar in werkelijkheid telt de Raad 24 leden. Op de herden kingsdag begroet de Raad Een gravure van Karei V, de grondleg ger van de Raad van State, opgericht als adviesraad, niet als rechter voor burenru- Rechtspraak De aiaeung ue- schillen kan slechts de rege ring adviseren. De betrokken minister mag ervan afwijken, maar alleen wanneer hu dit met motivenng publiceert in de Staatscourant. De afdeling Rechtspraak is ingesteld op basis van de AROB wet Het is vooral deze taak die de laat ste jaren in de belangstelling staat. Per jaar worden bijna 12 000 zaken bij de afdeling aanhangig gemaakt. Openbaar haar 20e lid (de eerste D'66'er). ■De koningin is voorzitter van de Raad. Zij woont echter zel den een zitting bij, want het zou weinig elegant zijn als zij zou meebeslissen over de ad viezen over door de Kroon in te dienen wetsontwerpen. De vice-voorzitter van de Raad, sinds vorig jaar mr. W. Schol ten, fungeert daarom in feite als voorzitter. De Raad be staat in totaal uit uit 28 leden. De vice-voorzitter behoort tot de meest invloedrijke men sen in Nederland omdat hij als een van de weinige onaf hankelijk adviseurs, vooral bij formaties, de koningin bij staat. Zo werd Beel, die in de jaren vijftig vice-voorzitter was, de „onderkoning" ge noemd. Dr. Ruppert, de voor ganger van Scholten, heeft in het recentere verleden de weg naar het kabinet Den Uyl vrij gemaakt. De Raad staat zo te zien cen traal in het staatsleven van Nederland. Deze positie is Oprichting De Nederlanden, die zich van Friesland uitstrekten tot en met het huidige Noord- Frankrijk, waren in 1531 on derdeel van het bezit van de Habsburgse keizers, die ook in Duitsland, Oostenrijk, Ita lië en Spanje de scepter zwaaiden. Zo werden de Ne derlanden voor de keizer een troef in de strijd tegen Frank rijk. Om de rijkdommen van de Ne derlanden goed te gebruiken wilde Karei hier een gespe cialiseerd en centraal bestuur instellen. Daartoe voldeed niet meer de niet gespeciali seerde Grote Raad van Me- chelen, de opvolger van de oude hofraad. Karei V split ste daarom de Grote Raad op in drie raden: Raad van State, Geheime Raad en Financiële Raad. ADVERTENTIE In de Raad van State kwamen alle belangrijke ontwikkelin gen in de Nederlanden aan de orde en zij vormde daarom het zwaartepunt van het be stuur. Voorzitter was de plaatsvervangster van de kei zer, de landvoogdes. Verder maakten alle leden van de ho ge adel deel uit van de Raad. Zo had ook de „vader des va derlands" Willem van Oranje, stadhouder van Holland en Zeeland, zitting in het colle ge De ambities van de Habsbur- gers werden echter bloedig gesmoord door de Tachtigja rige Oorlog, de onafhanke lijkheidsstrijd van de Noor delijke Nederlanden. Na de afzwering van de Habsbur- gers ontstond een strijd tus sen de Staten Generaal en de Raad van State om het machtsvacuüm op te vullen, waarbij de eerste het pleit won. De Raad kreeg slechts een klein deel van de uitvoe rende macht toebedeeld, voornamelijk in de zogeheten Generaliteitslanden (Drente, Noord-Brabant en Limburg). Hersteld Na de inval van de Fransen in 1795 heeft de Raad geduren de zeven jaar niet bestaan. In 1805 echter werd de Raad in ere hersteld en zij overleefde het vertrek van de Fransen, toen Nederland een konink rijk werd onder Willem I. In de eerste grondwet werd be paald dat de koning voorstel len aan de Staten Generaal eerst moest voorleggen aan de Raad van State. Het voortbestaan van de Raad van State is voor de laatste keer tijdens de debatten over de grondwetswijziging van 1848 aan de orde geweest. De Tweede Kamer liet toen blij ken dat het adviescollege maar moest worden opgehe ven. Er was immers geen be hoefte meer aan een konink lijke Raad nu de ministers verantwoordelijk waren voor het beleid. Omdat de rege ring niets van een opheffing wilde weten, kwam er slechts een aanpassing van de taak van de Raad aan de nieuwe situatie. Uit de wet verviel het woord „koninklijke", waarmee de Raad een adviesorgaan van de regering werd. Daarnaast werd een afdeling Geschillen van Bestuur opgericht, die de regering zou adviseren over ingediende beroepen tegen overheidsbeslissingen. Deze Wet op de Raad van State van 1861 was het eindpunt van de ontwikkeling naar dd Raad zoals die nu functioneert. Rechtspraak De Raad is onderverdeeld in af delingen. Er is een afdeling voor elk ministerie om de ad viezen over wetsontwerpen voor te bereiden. Een alge mene zitting van de Raad neemt dan de beslissing over een advies. De regering kan een wetsontwerp toch indie nen ook al vindt de Raad dat er eerst zaken gewijzigd moe ten worden. De Raad krijgt ook de miljoe nennota en de begrotingen van de departementen voor gelegd. De afgelopen twee jaar heeft de Raad erover ge klaagd dat de regering de stukken zo laat bij de Raad aflevert, dat er nauwelijks tijd is voor een gewogen oor deel over de voorstellen Scholten maakte ook in het jaarverslag over 1980 de rege ring hierover een verwijt Behalve deze departementale afdelingen, zijn er de afdeling Geschillen van Bestuur en sinds 1976 een afdeling Door de Wet Openbaarheid van Bestuur (1980) zijn tegen woordig de Raadsadviezen openbaar. Een belangrijke ontwikkeling, omdat niet lan ger in een democratisch land een instelling geheel achter de schermen kan werken. Wanneer een wet bij de Ka mer wordt ingediend gaat dat vergezelt van het advies van de Raad van State De geweldige toename van het werk van vooral de afdeling Rechtspraak maakt dat de wachttijden voor een uit spraak dramatisch zijn opge lopen. De voorzitter van deze afdeling schijft dan ook in het jaarverslag 1980 dat vol gens hem de werklast abso luut niet meer mag stijgen. Er wordt daarom veel onder zoek gedaan naar een moge lijke verbetering van werkwijze van de Raad De gedachte gaat bij de studie uit naar het instellen van een eerste beroepsinstantie, waardoor de Raad van State slechts het hoger beroep a' behandelen. De Raad hoeft zich dan niet meer te buigen over de al of niet rechtvaardi ge klachten over de bouw van een schuurtje in Lutje- broek. Verder wordt overwogen of de afdeling Geschillen van F stuur in plaats van een advies een beslissing zouden kun nen nemen. Daarmee zou ook hier de Raad van State een hoogste rechtsinstantie wor den en zou de minister niet meer van een Raadsbeslis- sing kunnen afwyken. Merkwaardig Een merkwaardig instituut die Raad van State Keizer Karei wilde een vorstelijk adviesor gaan, maar al tijdens de Re publiek werd de in samen stelling veranderde Raad be last met een uitvoerende taak. Na de oprichting van het Koninkrijk der Nederlan den was de cirkel weer rond: terug naar een adviescollege. Alle omwentelingen van 450 jaar geschiedenis zijn aan de naam Raad van State voorbij gegaan. We hebben nog steeds een Raad van State, maar het is wel een radikaal andere dan de oprichter voor ogen moet hebben gehad. Vooral de afdeling Recht spraak past niet meer onder de oude naam. Maar het aar dige is dat juist die laatste taak de Raad zo in het cen trum van de belangstelling heeft gezet. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Dit jaar mag de winterschilder u geen 33 maar 50 gulden premie bezorgen. Per man, per dag. Een fraai bedrag, een stevige bijdrage in de kosten. Die toppremie geldt alleen voor particulieren. Voor mensen die op hun huis gesteld zijn. En die een bijzondere slaapkamer in gedachten hebben, een JL- pracht van een keuken - of gewoon weer frisse kleuren in de woonkamer. Zulke mensen bellen als de wiedeweerga de winterschilder. Hoe zit 't dit seizoen precies met de premie? De toppremie van 50 gulden geldt alleen voor particulieren. En wordt verleend door het Bedrijfschap Schildersbedrijf voor onderhoudsbinnenschilder- en behangwerk dat minstens 3 mandagen vergt, dat wordt uitgevoerd in de periode van 23 november 1981 t/m 12 maart 1982 en waarvoor de aanvraag vóór het begin van de werkzaamheden is ingediend. Voor bedrijven, scholen, ziekenhuizen, instellingen, gemeenten en andere lagere overheden geldt een verhoogde premie van 35 gulden. Alleszins de moeite waard dus! Uw schilder kent de voorwaarden en regelt de aanvraag voor u. Het afgelopen weekeinde heb ik in Dodewaard gedemonstreerd om, evenals de andere demonstran ten, uiting te geven aan mijn op rechte bezorgdheid over het ge bruik van kernenergie. Zaterdagmiddag liepen duizenden vreedzaam naar de centrale. Er had zich op dat moment nog geen noemenswaardig incident voorgedaan. Toen een deel op de dijk was aangekomen, sneed de ME hen af van de rest. De ME gaf iedereen opdracht weg te gaan, wat best moeilijk is als je bent ingesloten. Bovendien was het juist de bedoeling om pal vóór de centrale te demonstreren, anders kun je net zo goed op de Drentse hei gaan zitten. De ME begon na nog een waarschuwing meteen op grote schaal met CS-gas te schieten (een verboden oorlogs- gas, dat blijkbaar best tegen op rechte, vreedzame mensen mag worden ingezet). Iedereen moest van de dijk af ren nen (beneden waren hekken van prikkeldraad), velen waren be dwelmd door het gas, iedereen was verontwaardigd en vond het een volstrekt onredelijk optre den van de ME, die hiermee een escalatie op gang bracht. Het is onzin, zoals u stelt in uw re dactionele commentaar van maandag jl. dat de politie-auton- teiten geen keus werd gelaten Al had de dijk vóór de centrale het hele weekeinde vol gezeten met demonstranten, dan nog had de centrale voldoende beveiligd kunnen worden, en het perso neel had per boot of helikopter vervoerd kunnen worden. Wat u in uw commentaar 'raddraai ers' noemt, zijn mensen die woe dend zijn dat hun een democra tisch grondrecht wordt afgepakt. Het is een burgerrecht c gen demonstreren; wa onmogelijk wordt gemaakt is het juist een goed teken als de men sen zich verzetten. Al jaren voeren de Anti Kernener gie Beweging en de milieubewe ging gefundeerde argumenten aan tegen het gebruik van kern energie. Zij komen echter ook met bruikbare alternatieven, maar hierop wordt niet serieus ingegaan. De enigen die echt belang hebben bij kernenergie zijn de lobby van electriciteitsproducenten en de bedrijven in die sector. Het VNO trekt miljoenen uit voor een 'voorlichtingscampagne' om de publieke opinie te winnen voor kernenergie. De 'Brede Maat schappelijke Discussie' dient er, volgens de heer Van Agt voor om 'de bevolking kernenergie door de strot te masseren' De hoge kosten en de gezondheidsrisico's worden op de bevolking afge wenteld. cent onderzoek blijkt b v. dat 60% van de bevolking tegen de nieuwe kernraketten is. terwijl slechts 20% verwacht dat de Tweede Kamer uiteindelijk te gen zal stemmen). Welke demo cratische middelen blijven er dan in vredesnaam nog over om gehoor te knjgen'' Het is de hoogste tijd dat Dode waard dicht gaat, evenals Bors- sele. Delft, Petten en alle andere kerncentrales en -reactoren. A.V. Zimmermann Nieuwe Rijn lila Leiden. ADVERTENTIE open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 29 september 1981 vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 1 november in 4 jaarlijkse termijnen van 1 november 1985 at 29 sept. a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 2 november 1981 kosteloos bij banken en commissionairs bedrag koers rente aflossing inschrijving storting prospectus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19