Pacifisten bondgenoten IKV LUSV wil vervolg op succesverhaal.. Honderd Russen naar ons land in Vredesweek Groei baptisten vrucht van uitstraling Harry Pals (Doopsgezinde Vredesgroep): Leidse sport verward over organisatievorm Cijfers van lotto en toto (van onze redactie geestelijk leven) Wie denkt dat het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) met zijn leuze 'Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland' deel is geworden van de pacifistische beweging die elke vorm van militair geweld afwijst vergist zich. Het IKV valt niet samen met geweldloosheid. 'Leuk idee' De afdeling Eindhoven van het Interkerkelijk Comité voor Tweezijdige Ontwapening (ICTO) wil volgend jaar sep tember. in de Vredesweek, honderd mensen uil de Russi sche stad Potlowa (Oekraïne) naar ons land halen om hun duidelijk te maken, dat de be wapening een probleem is en. dat ook zij daartegen zouden moeten demonstreren De ge meenteraad van Eindhoven is gevraagd, het bezoek moge lijk te maken - als de Russen inderdaad mogen komen en een krediet beschikbaar te stellen. Het punt staat al op de gemeen teraadsagenda Volgende week heeft het bestuur van de afdeling er een informatief gesprek over met de fractie voorzitters van de VVD, het CDA en de PvdA Als de gemeenteraad het ver zoek inwilligt, zal het afde lingsbestuur contact opne men met de Russische ambas sade in Den Haag en de auto riteiten van Potlowa om te zien of zo'n bezoek in principe mogelijk is en. zo ja. hoe dat dan moet worden geregeld Secretaris F. van Ernst van het bestuur heeft verklaard, dat de afdeling niet alleen met Russen maar ook met Ameri kanen over tweezijdige ont wapening wil praten. Hij ziet het bezoek als een stap naar internationale ontspanning In een eerste reactie zei voorzit- ter N. J. de Jong van het lan delijke ICTO-besluur het een 'leuk idee' te vinden. "Maar", zo liet hij erop volgen, "het is met mijn stijl van werken". Volgens mevrouw M de Lan- ge-Burger, secretaresse van het ICTO, zal het landelijke bestuur de afdeling Eindho ven het uitwerken van deze plannen zeker niet beletten. "De afdelingen werken zelf standig" Het ICTO is een particulier ini tiatief van kerkleden die zich verzetten tegen het beleid van het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV). Dat is vóór een zijdige stappen, juist om meerzijdige ontwapening op gang te brengen. Honderd jaar Unie in Nederland De twee predikanten van de ge reformeerde kerk in Nieuw-Ven- nep, ds. G. Rang en ds. N. Wijn gaarden, vieren volgende week vrijdag, 2 oktober, beiden het zil veren ambtsjubileum, 's Mid dags met een receptie, 's avonds imet een feestelijk samenzijn. Zondag 11 oktober, 11 uur, zal bisschop Simonis in de Anto- niuskerk te Leiden (Boshuizer- kade) de montfortaan André Laurier uit Voorschoten tot dia ken wijden. Volgend jaar sluit Laurier zijn studie theologie in Amsterdam af en dan hoopt hij de priesterwijding te ontvangen. Morgenavond om 7 uur werkt het jongerenkoor van 'De Menswor ding' uit Leiderdorp mee aan een viering in de Piuskerk te Alphen aan den Rijn. Om 8 uur morgenavond is er in de Bevrijdingskerk te Leiden (Montgomerystraat) een 'Zing-in' met de gospelgroep 'The Light- Tunes'. uit Steenwijk en het Leid se Petra-jeugdkoor. Zondagmor gen werkt de gastgroep ook mee aan een jeugddienst in de Petra- kerk (Surinamestraat). Het bekende duo Gert en Her- mien komt op woensdag 28 okto ber naar Leiden (Bevrijdings kerk, Zuidwest, 8 uur) in het ka der van een 'evangelisatiekruis tocht' met ds. Joop Malgo. Hervormde Kerk: beroepen in streekgemeente 'Maas en Waal' kandidaat H. M. Colijn Leiden; bedankt voor Willemstad J. Kaai Almkerk. Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Brou wershaven kandidaat R. H. Stut voet Kampen. Verscheidene Westduitse stu dentengemeenten hebben hun rekening bij de Dresdener bank opgezegd wegens haar relaties met het Zuidafrikaanse apart heidsbewind. Na de komst van trainer Johnny Groen, nu twee jaar geleden, is LUSV bezig aan een successtory. Hij veranderde vooral wat aan de mentaliteit van de studenten- ploeg. De trainingsopkomst werd onder zijn leiding opge schroefd naar 95 procent. De ge volgen: kampioen van de promo tieklasse, waarna ook de titel in de derde divisie werd gepakt. LUSV debuteert dit jaar in de tweede divisie. De komst van Groen, zelf oud-eredivisiespeler van ondermeer Starlift en Ros- well (landskampioen), is dus dui delijk een gouden greep. Het ver lies van Bas Zaat (gestopt) en Martin Kingmans (Zevenhuizen) werd in de afgelopen zomer maanden rijkelijk gecompen seerd door de komst van Hans Eerste winst volleydames PERNIK (ANP) - Het Neder lands damesvolleybalteam heeft gisteren in Pernik tij dens het toernooi om het Eu ropees kampioenschap de eerste overwinning behaald. In vijf sets werd West-Duits- land verslagen. De setstan den waren 10-15, 8-15, 15-5, 15-11, 15-10. Neder land deelt nu de tweede plaats in de verliezersgroep- .De winnaar van de groep klasseert zich als zevende. De andere uitslagen in de verliezers- groep zijn: Joegoslavië-Turkije 3-0, Roemenië-Italië 3-0. De stand in de strijd om de zevende toten met twaalfde plaats is: 1. Roe menië 2-4. 2. West-Duitsland, Joe goslavië. Italië en Nederland 2—2, Turkije 2-0. De uitslagen in het finaletoernooi zijn: Dames: Honganje-Tsjechoslo- wakije 3-1, Bulgarije-Polen 3-0, Sowjet Unie-Oost-Duitsland 3-0. Heren: Bulgarije-Tsjechoslowakije 3-1, Sowjet Unie-Roemenie 3-0, Polen-Oost-Duitsland 3-0. Toch zitten er pacifisten in het IKV. De anti-militarist Harry Pals (Utrecht), functionaris van de Doopsgezinde Vredesgroep, is er een van. Hij erkent, dat radi calisering van het IKV gewenst is. maar dat dit geen reden mag zijn om nu maar buiten dit IKV te blijven. "Zeggen dat het IKV niet ver genoeg gaat, en dan blij ven zitten waar je zit - zoals in onze kring voorkomt - helpt nie mand verder. We kunnen beter op weg gaan met het IKV. opdat het IKV verder gaat". Schrijft Pais deze week in de Vredesbrief van de Doopsgezinde Vredes groep. een bijvoegsel van het Al gemeen Doopsgezind Weekblad. "Mensen voor wie het IKV niet ver genoeg gaat moeten wel weten, dat van hén dus méér wordt ge vraagd: een radicalere inzet, om duidelijk te maken, dat zij zich niet meer kunnen vinden in het bestaande defensiesysteem. Niemand kan zich aan het appèl van het IKV onttrekken door te wijzen op het eigen pacifisme. En wat helemaal niet kan is: pro beren om de verdeeldheid die het IKV onvermijdelijk in de kerkelijke gemeenten veroor zaakt te voorkomen door alleen over geweldloosheid of over de doopsgezinde traditie van weer loosheid te praten". Niet-politie- ke weerloosheid bestaat name lijk niet, volgens Harry Pals, die het vredeswerk in de doopsge zinde gemeenten begeleidt. Proef op som "De geweldloosheid van het ko ninkrijk van God is van meetaj politiek. Dat koninkrijk mikt op andere, rechtvaardiger politieke verhoudingen. Vanuit de bijbelse geweldloosheid zijn zeker wel vraagtekens te zetten bij het IKV. Dat moet ook gebeuren, als dit maar niet een middel is om zelj buiten schot te blijven". "Met alle bedenkingen die wij heb ben kan uit onze inzet in en met het IKV blijken, hoe concreet wij durven worden als het om vrede en gerechtigheid gaat. Het IKV zou voor ons doopsgezinden wel Broere (SKC), terwijl Frans Klumper de spelverdelerspositie van Kingmans overneemt. Ten slotte vervangt ex-jeugdinterna- tional Theo Lint Klumper. De huidige selectie die zelf een trainingskamp in Ommen bekos tigde, is volgens Groen in de breedte sterker geworden. Ook constateert hij dat het team in de lengte gegroeid is en over meer aanvallende spelverdelers be schikt. Bij de Gemini-heren is Peter Ge val (ex-WVV dames) trainer André Hoving komen aflossen. Hoewel Hans de Jong stopte we gens drukke werkzaamheden, voorspelt Geval dat zijn team in de top zal meedraaien. Bij de dames-divisionisten ver trok bij DAC niemand. De selec tie werd aangevuld met de 15—ja rige Eline v.d. Linden en Kitty Kroon (18) uit de eigen jeugd. Karei Wattimuri volgt bij DAC trainer Kooistra op. Ook bij Ge- mini veranderde niet veel na de degradatie naar de tweede divi sie. Door de komst van Marleen van Duin (Van Santen/L) en eni ge jeugdspeelsters denkt trainer Leo Broere dat zijn pupillen weer zullen terugkeren in de eer ste divisie. Grote verschuivingen vonden wèl plaats bij NOVO. Anneke Turk. Jeanne Westerdorp en Tineke Bon daalden af naar het tweede. Naar de hoofdmacht promoveer de de 18-jarige Corine v.d. Bent. Nieuwkomers zijn: Angelina van Seventer (Achilles) en Anja v.d. Meer (Venen Wimpie). De ploeg van Lcython veranderde DEN HAAG - De cijfers van de sportprijsvragen van het afgelo pen weekeinde zijn: Lotto no 38 Eerste prijs 2 winnaars, elk bruto ƒ305.114.80. Tweede prijs: 17 winnaars, elk bruto ƒ8.244,70, eens de proef op de som kunnen zijn, wat ons de geweldloosheid mag kosten. Het biedt ons een mogelijkheid om verder te ko men dan de op zichzelf nog vrij blijvende uitspraak dat we 'vre- desgemcente' willen zijn en ge weld afwijzen. Misschien kun nen we aan het IKV werkelijk ge nezen tot vredesgemeente". Pais zou willen, dat in de toene mende polarisatie rond de IKV- campagne pacifisten zich opstel den als (kritische) bondgenoten van het IKV. "Laten we de kans grijpen die deze campagne ons biedt. Onze radicaliteit mag geen alibi zijn voor onszelf en anderen in de Broederschap om aan de kant te blijven staan". Sjaloom Pais vindt de inzet van het IKV be langrijk om te zien of een radi caal christen-zijn kan doorwer ken in de politieke besluitvor ming. "Het is een poging, een stukje van de sjaloom om te zet ten in een strategie. In het besef dat Gods sjaloom oneindig veel verder gaat. Het is een menselijk. "Baptisten zijn doe-mensen. Als zij praten over hun gemeenten, dan praten ze over hun werk. Soms zien zij dat wat al te vlot aan voor werk van de Heer. Meestal zijn ze zich van de betrekkelijk heid van hun activiteiten wel be wust. Maar ze voelen zich in dat werk gezegend en gezónden" Die kenschets van het Nederland se baptisme is van professor dr. J. Reiling. rector van het semina rie van de Unie van Baptistenge meenten in Bos en Duin. De Unie bestaat honderd jaar en het na de promotie niet ingrijpend. Ariane Renaud en Jolly van Dam verdwenen. Clema Zoetemelk en Tine de Bloois van LUSV wer den verwelkomd als nieuwelin gen. In de promotieklasse bij de heren bleef Rob Beurze aan bij NOVO. Hij zag Lieuwe v.d. Meulen wor den afgekeurd voor volleybal. Voorts vertrok Jan Pley naar het Haarlemse OVRA en verhuisde Frans v.d. Berg naar het tweede. De Noordwijkers werden ver sterkt met Piet v.d. Brink (WW) en Lex van Sevenster (Floater) Hoofdaanvaller Jan Blote verliet het Rijnsburgse RVV. Spelver deler Jan Dingemans (Leython) werd aangetrokken. Trainer/ coach Piet Guyt is al tevreden als zijn formatie de promotie-klas se-status dit jaar behoudt. Trainer Dick Passchier verruilde Leython voor het Heemskerkse ODIN. Zijn opvolger Frans Rijck v.d. Gracht is inmiddels aardig ingeburgerd bij de Lcidenaars. Ad Kerkhof, afkomstig van de tweede divisievereniging Nijme gen 73. wordt zowel aanvallend als verdedigend als een aanwinst beschouwd. Ook de komst van Wim Hendrikse wordt als posi tief ervaren. Bij Donar stopte Pieter-Bas van Duyvenbode. Tevens haakte trai ner Piet Pinnaker af. Ron Groen neemt nu de honneurs waar. Hij haalde Rolf Groen en Cees de Boek terug als spelverdelers uit het tweede en verwacht dat zijn team kampioen wordt. Hij stoelt Derde prijs: 415 winnaars, elk 506,60, Vierde prijs: 10.143 win naars. elk 27.60. Vijfde prijs: 18.941 winnaars, elk 14,70. Uitslag toto no. 38 Eerste prijs: 843 winnaars, ell^ 67,50,1\veede prijs: 12.646 wm- feilbaar, gedeeltelijk antwoord op Gods roep om daar ernst mee te maken". Binnen afzienbare tijd zal in de doopsgezinde gemeenten van ons land een brochure worden ver spreid met gespreksstof over het IKV en zijn anti-kernwapencam- hervormde blad 'Woord en Dienst' vroeg dr. Reiling - die ook hoogleraar is in de uitleg ging van het Nieuwe Testament aan de Utrechtse universiteit - daar iets over te schrijven. De officiële viering van het eeuw feest is op 22 oktober in Sneek. Bij de Unie zijn 80 gemeenten aangesloten met ruim 12.000 ge doopte belijdende leden. De meeste gemeenten vindt men in het noorden des lands, de baker mat van het Nederlandse baptis me. In andere delen van het land die verwachting op de constate ring dat zijn pupillen verdedi gend sterker zijn geworden. Gemini-2 hoopt op niet meer dan handhaving, nu de selectie voor de eerste twee teams uit slechts veertien man bestaat. Bij de da mes van LUSV vertrokken Tine de Bloois en Clema Zoetemelk naar Leython. Marijke de Beer stopte. Trainer Van Balkem zag zijn ploeg niet zoals voorgaande jaren aanmerkelijk versterkt. RVV noteerde ook geen muta ties. Jan van de Wal hoopt wèl op een beter seizoen dan vorig jaar. GER RENES Daan Bonnet overleden LEIDEN - Naar eerst nu bekend is geworden, is het oud-bestuurs lid en erelid van Roodenburg Daan Bonnet vorige week don derdag op 70-jarige leeftijd overleden. Onder grote belang stelling is Daan Bonnet dinsdag op de begraafplaats Rijnhof ter aarde besteld. naarslk 2.50. Derde prijs 53.565 winnaars, elk f2.50 Uitslag toto-gelijk no. 38 Eerste prijs: geen winnaars, Twee de prijs: 3 winnaars, elk bruto 1.171.60. Derde prijs: 87 win naars, elk 97,10, Vierde prijs: 1.877 winnaars, elk 6,40. pagne. In het voorjaar van 1982 zullen de gemeenten daarover discussiëren. Naar aanleiding daarvan zal de Broederschaps- raad een schrijven opstellen over de doopsgezinde houding tegen over het interkerkelijk Vredesbe raad. is het aantal gemeenten in de loop der jaren geregeld toegeno men, vooral in Twente en de bei de Hollanden. De regio Leiden kent gemeenten in Leiden zelf en in Alphen aan den Rijn. Geen kerk Baptisten, zo verklaart dr. Reiling. zijn 'laagkerkelijk'. Dat wil zeg gen: de plaatselijke gemeente is zelfstandig en onafhankelijk. De Unie is geen kerk en de algeme ne vergadering is geen synode maar gewoon orgaan van het sa- Nadat enkele sprekers de vergade ring duidelijk 'een sportraad in verenigingsvorm' hadden willen aanpraten, legde de voorzitter van het korfbaldistrict Rijn/Delf land Van Nierop, een nieuw al ternatief voor. Voornaamste drijfveer daarbij was het grotere aantal communicatielijnen. Veel meer dan een chaos leverde het niet op. De discussie raakte ver strikt in een net van 61. 62 en 63- artikelen. Niemand die de zestig leden zomaar even duidelijk kon maken wat alles nu precies in hield. Drie keuzemogelijkheden werden voor het voetlicht gebracht a) een zelfstandige sportraad in de vorm van een stichting of menwerkingsverband der ge meenten. Baptisten zijn ook orthodox, maar niet fundamentalistisch (de 'let ter' boven hel leven). Mede uit vrees voor vrijzinnigheid zijn ze geen lid meer van de Wereldraad van Kerken. Ze hebben wel be ginselverklaringen maar geen belijdenisgeschriften. Leertucht kennen zei evenmin. Hun levens wandel weegt zwaarder dan de leer, "maar geeft toch ook maar zelden aanleiding tot verma ning". Reiling constateert een duidelijk b) een zelfstandige sportraad in de vorm van een vereniging? Aan de drie resterende modellen schonk men nauwelijks aan dacht. Wim Bohnen kweet zich matig van zijn taak. In een poging de ver schillen bloot te leggen, beperkte hij zich hoofdzakelijk tot de fi nanciële gevolgen. Hij sprak na drukkelijk tegen dat er bij een stichtingsvorm geen mogelijk heid zou zijn om enige invloed op het bestuur uit te kunnen oe fenen De sprekers Pries (voor zitter ZijLLGB) en Van Brussel (hockeyclub Roomburg) toon den wel wezenlijke verschillen 'wervend karakter' aan het ge meenteleven van de baptisten. Hun groei - die er op veel plaat sen nog is is meer een vrucht van uitstraling dan van gerichte evangelisatie. "Zo ergens, dan ligt dóér de kracht van de ge meenten". "De leden zien hun gemeenteleven eerder als een vorm van getuigenis dan als een trefpunt voor eigen geestelijke behoeften, al vervult de gemeen te ook die behoeften". Onder de spreuk 'Gezegend en ge zonden' vieren de baptisten Mt eeuwfeest van hun Unie. Van Overbeeke verrast LEIDEN - Freek van der Capellen toonde gisteren tijdens het ten nistoernooi in de Dekker-hal in Warmond een prima vorm Toch haalde hij de kwartfinales met. Met een bekeken spelletje haalde hij nog wel de stérke Haf naar Ruud Thijssen uit het ritme Hij gaf hem met 6-4, 6-4 geen schyn van kans, maar toen Van der Capellen een uur later al weer moest aantreden tegen de Hagenaar Van der Brando kwa men er conditionele problemen na dc eerste set (6-1). De zuiver heid verdween en Van der Bran- de profiteerde: 3-6, 4-6. Ook Bob van Overbeeke ging naar de kwartfinales. Verrassend, omdat hij tegen dc geplaatste Marinus Brooshooft moest aantreden. Van Overbeeke won in dr eerite set de tie-break en had de tweede reeks minder problemen: 6—4, 6-3 Dc Hagenaar Ton Luijkx kwam eveneens bij de laatste acht. Eerst zette hij Peter Paul Pruijn aan de kant. vervolgens de jeug dige Sven Groeneveld. LEIDEN - Bij informeel over leg na afloop van de bijeen komst bleek dat de Raad van Beheer van de (nu ver dwijnende) Sportstichting op een recente vergadering ais oordeel heeft uitgespro ken. dat de Lnds. spurt straks het best als samen bundelend orgaan dc 'sport raad in verenigingsvorm' kan kiezen. Officieel zal de Raad van Beheer (waarin de vertegenwoordigers van de diverse takken van sport ze telen) dat oordeel echter niet meer naar buiten bren gen, omdat men zich gepi keerd voelt over de wijze waarop het gemeentebe stuur de Raad heeft afge dankt. aan. de 'stichting-mogelijkheid' van zich afwerpend Op één punt waren de zestig ver enigingsafgevaardigden het gis teravond snel eens De 8000 gul den vergoeding die de gemeente het nieuwe inspraakorgaan toe willen schuiven, zijn onvoldoen de om een volwaardig beleid te kunnen voeren Jan Duyvestein. hij leidde by afwezigheid van wethouder Tesselaar dc vergade ring. heeft eveneens moeite met dat bedrag "Maar de baby moet nog worden geboren Burge meester en wethouders", zo ver klaarde hy. "zyn er by hun bere keningen van uit gegaan dat zij eerst willen zien hoe het nieuwe lichaam functioneert Dan kan er over aanpassing altyd worden gepraat". Volleyballers bekostigen zelf trainingskamp LEIDEN Een drietal volleybalverenigingen uit de regio Leiden wil de komende com petitie een geducht woordje meespreken in de kop van hun klasse. De heren van LUSV hopen de stijgende lijn (de club promoveerde twee keer in twee jaar tijd) door te trek ken en ook Donar denkt een vooraanstaande rol te kunnen spelen in de strijd om de titel. Bij de dames wil Gemini het verloren terrein te heroveren. LEIDEN - Met nog drie weken voor de boeg. bestaat er binnen de Leidse sportwereld volop verwarring over de keuze van een nieuw inspraakorgaan. Op 15 oktober wil de gemeente weten wat voor soort instituut nog voor het nieuwe jaar de plaats van de dan daadwerkelijk opgehe ven Sportstichting in zal nemen. Dan dienen de enquête formulieren binnen te zijn waarop de Leidse verenigin gen hun voorkeur kenbaar kunnen maken. Op een voor lichtingsbijeenkomst gisteravond in het restaurant van zwembad De Zijl. waar stafmedewerker van de provin ciale sportraad Wim Bohnen de keuzemodellen toelicht te, overheersten de twijfel.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17