Nieuwe visies op kapitalisme r 1 Hoe oké is uw eigen lichaam? Ook in DDR optimisme getemperd over kansen ontwapening r Kan het kapitalisme zich handhaven? Neen! zei Karl Marx Neen! zei ook de Oostenrijks-Amerikaanse econoom en socioloog Joseph Alois Schumpeter (1883-1950), maar hij zag het kapitalisme niet bezwijken door zijn slechte ei genschappen, zoals Marx, doch juist aan zijn goede ei genschappen. VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1981 Door Bote de Boer Het boek waarin Schumpeter dit thema uitwerkte - Kapitalisme, Socialisme en Democratie - ver scheen in 1942. De studie ervoor was verricht in een sombere, de pressieve tijd. Zij maakte Schumpeter met betrekking tot zijn onderwerp tot een pessimist. Nu, veertig jaar later, hebben ne gen wetenschapsmensen van naam, onder wie onze landge noot prof. dr. H. W. Lambers, de vraag beantwoord of de ontwik keling Schumpeter al dan niet in het gelijk heeft gesteld. Hun boek heet: Schumpeter's Vision, Capitalism, Socialism and De mocracy after 40 years (een Ne derlandse vertaling is er (nog) niet). De Amsterdamse, bij velen bekende hoogleraar economie Heertje droeg er het idee voor aan en hij is dan ook opgetreden Mijn eerste gesprek tijdens mijn bezoek onlangs aan de Duitse Demokratische Republiek (DDR) had ik met een lid van de ver keerspolitie, 10 meter over de grens. De veiligheids riemen van mijn auto wa ren niet vastgemaakt. Re sultaat: 10 mark boete en een gedisciplineerd ge drag op de weg. Het veiligheidsbeleid van de NA VO wordt door militaire deskun digen in de DDR weinig positief gewaardeerd. Men ziet de organi satie als het voornaamste Ameri kaanse instrument in de strijd die het Westen voert tegen de so cialistische landen. Volgens sommigen is de NAVO in de pe riode 1977-78 in haar beleid met betrekking tot het Oostblok een nieuwe weg opgegaan. In mei 1978 aanvaardden de rege ringsleiders van de NAVO-lan- den te Washington een meerja renplan voör de versterking van het veiligheidssysteem, dat voor ziet in onder meer: de verbete ring van de reactietijd van de mi litaire eenheden en van de ver sterkingsmogelijkheden van de troepen in Europa in crisistijd, en in de modernisering van de NAVO-kernbewapening. Dit plan - zo meent men - maakt deel uit van een politiek strate gisch beleid waarvan de doelstel lingen zijn: de ondermijning van de samenhang tussen de socialis tische landen; het opwerpen van een dam tussen de socialistische landen en de bevrijdingsbewe gingen in landen van de Derde Wereld; het verstoren van de be trekkingen tussen de communis tische partijen in Oost-Europa en in de kapitalistische landen en het op de knieën brengen van de landen van het Warschau-pact, door het almaar opvoeren van de bewapening. En als signalen van de agressieve bedoelingen van het Westen ziet men onder meer: het december- 1979-besluit van de NAVO tot stationering in West- en Zuid-Eu ropa van nieuwe kernwapensys- temen voor middellange afstand en het Amerikaanse besluit van augustus 1981 tot produktie van de neutronenbom. Informatie De algemene opvatting onder de deskundigen is, dat de DDR in het kader van het Pact van War- chau moet zorgen voor een ade- 3uate defensie-inspanninfe om e dreiging van het Westen het hoofd te kunnen bieden. Infor matie over de omvang van de de fensie-inspanning is moeilijk verkrijgbaar. Westerse bronnen schatten het DDR-defensiebudget voor het jaar 1980 op 4,79 miljard dollar (Nederland 5,2 miljard). Dat is: 6,3 procent van het bruto natio- De bewoners van een flatgebouw in Leiden dachten alles goed ge regeld te hebben m.b.t. het om bouwen van hun olie gestookte centrale-verwarmingsinstallatie op gas. Ze hadden zich door een 'installatiebedrijf laten voorlich ten wat ze het beste konden doen: de olie-installatie handha ven of overgaan op gas. Ombou wen op gas was volgens het in stallatiebedrijf het beste. De daaraan verbonden kosten be droegen 35.000,- Ook bij het Energiebedrijf Rijnland had de secretaris van de Vereniging van Eigenaren schriftelijk geïnfor meerd naar de kosten verbonden aan het maken van een nieuwe gasaansluiting. Volgens opgave van het Energiebedrijf bedroe gen die kosten 1357,-. Denkend dat ze hiermee alle kos ten hadden gehad besloten de bewoners tot ombouw. Het in stallatiebedrijf verrichtte de no dige werkzaamheden en het energiebedrijf zorgde voor een nieuwe gasaansluiting (vanaf de gasleiding in de weg tot aan het flatgebouw), maar... weigerde do gasmeter te plaatsen en dus gas als coördinator. Dr. Jelle Zijlstra, president van de Nedcrlandsche Bank, schreef de introductie De uitgave (bij Praeger, Eastbour ne (Engeland en New York) is het initiatief van de 200 jaar oude bank Insinger, Willems Cie NV te Amsterdam, die eens wat anders wilde dan het traditionele gedenkboek of een feest voor de relaties. Het jubileum had overi gens al in 1979 plaats. De directie presenteerde het boek deze week aan de Nederlandse financiële pers. Daarvoor was één der au teurs, dr. Herbert K. Zassenhaus, uit Amerika overgekomen. Feodaal Heeft Schumpeter gelijk gekregen, of krijgt hij het nog° Veertig jaar is wellicht een te korte periode voor een oordeel. Dat Marx het bij het verkeerde eind had, is in middels duidelijk. Het kapitalis me heeft niet door uitbuiting tot een diepe ellende geleid, waaruit de massa zich alleen maar kon naai produkt (Nederland 3,4 pro cent); 7,5 procent van de over heidsuitgaven (Nederland 7.3 procent) en 285 dollar per hoofd van de bevolking (Nederland 374 dollar). Het voornaamste onderdeel van de strijdkrachten (Nationale Volks Armee, NVA) vormen ongetwij feld de landstrijdkrachten met een sterkte van 108.000 militai ren (Nederland 75.000). De land macht bestaat uit zes parate divi sies, te weten twee tank- en vier gemechaniseerde divisies (Ne- derland: twee); een divisie van het Warschau-pact bestaat uit circa 11.000 militairen) en be schikt over 3200 deels verouder de tanks (Nederland: 950). De luchtmacht (38.000 militairen; Nederland: 21.500) heeft 437 ge vechtsvliegtuigen (Nederland: 161) van het type MIG-17. -21 en -23. Dat zijn binnen het War schau-pact bepaald niet de mo dernste vliegtuigen. Dienstplichtig De NVA is een dienstplichtig leger. Het aantal dienstplichtigen wordt geschat op rond 90.000. De diensttijd is 18 maanden en de opkomst is in het voor- en najaar. Jongeren die geen wapens willen hanteren, kunnen na erkenning van hun bezwaren, ongewapen te leveren alvorens de bewoners een waarborgsom van 15.000,- zouden hebben betaald. Deze mededeling ontving de secre taris van de Vereniging van Eige naren via de telefoon op de och tend van de dag dat de gasmeter geplaatst zou worden. De secre taris protesteerde onmiddellijk hiertegen, hetgeen tot gevolg had dat de waarborgsom - na in tern beraad bij hét energiebedrijf in twee gedeelten betaald mocht worden n.l. op dat mo ment 5000,- en in de loop van het jaar nog eens 10.000.- Om dat de bewoners met het energie bedrijf niet tot overeenstemming konden komen riepen ze onze hulp in. Wij zijn toen - samen met het Be stuur van de Vereniging van Ei genaren gaan praten met Het energiebedrijf. Aanvankelijk bleef het Energiebe drijf op het standpunt staan dat er een waarborgsom betaald moest worden. Het argument "voor het vragen van die waar borgsom was dat die som een soort zekerheid vormde voor eventuele wanbetaling door de bevrijden door een revolutie. Wie naar Rusland verwijst, heeft een verkeerd voorbeeld voor ogen. De structuur van dat land was in 1917 niet kapitalistisch, maar (laat) feodaal. In de beschouwingen van Schum peter staat de innovator-onder- nemer centraal. Hij is de zoeker naar de vinder van „nieuwe com binaties". Dat wil zeggen: andere produkten, gewijzigde produk- tiemethoden, nieuwe markten e.d. Hij is dus steeds op zoek naar nieuwe winstbronnen. Slaagt hij, dan zijn grote winsten mogelijk. Allengs verminderen de winsten echter, omdat er na volgers komen. De ware onder nemer gaat dan op zoek naar een de dienst binnen de krijgsmacht verrichten. In de kerken van de DDR gaan stemmen op die plei ten voor de tewerkstelling buiten de krijgsmacht van gewetensbe zwaarden voor militaire dienst. De verwachting is, dat de over heid op eventuele verzoeken in die richting vooralsnog niet posi tief zal reageren. Veel militairen zijn lid of kandidaat-lid van de Socialistische Eenheids Partij (SED): van de officieren 98 pro cent; onder-officieren 33 pro cent; soldaten 11 procent. Hoe betrouwbaar is het leger? Een antwoord op deze vraag is moei lijk te krijgen. Soms hoor je ie mand zeggen, dat de animo on der jongeren om in de krijgs macht te dienen niet groot is en dat (Oost-)Duitsers nimmer op (West-)Duitsers zullen schieten. Ik denk dat wij aan dit soort uit spraken niet veel waarde moeten hechten. Immers, in tijden van crisis of oorlog zijn het vaak an dere dan ideologische factoren, die de motivatie van de militair bepalen. Dan gaat het om zelfbe houd en de verdediging van de groep waarin men zijn plaats heeft. Naast de eenheden van de NVA is er in de DDR ook een aanzienlij ke Russische strijdmacht, be staande uit onder andere vijf le gers met in totaal 20 divisies. De ze legers omvatten onder meer: 370.000 militairen, 7000 tanks, 2800 gepantserde personeels- voertuigen en 300 helikopters. Concentraties van Russische troepen bevinden zich in de om geving van Dresden, Berlijn, Magdenburgen andere belangrij ke steden. Moeilijke positie De DDR bevindt zich momenteel in een moeilijke strategische po sitie. Veel zorg is er over de ont wikkelingen in Polen, dat de ver bindingswegen beheerst tussen de DDR en de Sowjet-Unie, die voor de instandhouding van het economische en militaire sys teem in de DDR van wezenlijk belang zijn. Veranderingen in Polen, die de samenhang binnen het Warschau-pact ondermijnen, brengen de DDR in een zeker isolement. De politieke leiders in Berlijn doen mijns inziens dan ook alles om de positie van de Poolse communistische partij te versterken. Zij zullen ongetwij feld ook besluiten tot deelname aan een eventuele militaire ope ratie om de belangen van het Warschau-pact in Polen veilig te stellen. Mijn bezoek aan de DDR heeft mij bevestigd in mijn opvatting dat de mogelijkheden om door mid del van onderhandelingen tus sen Oost en West de bewape ningsinspanning te verminderen thans erg beperkt zijn. Ook in de DDR wordt de ander - die men als tegenstander ziet - aangewe zen als schuldige aan de wapen wedloop. Ook hier weinig zelf kritiek En zolang die zowel in Oost als West ontbreekt, is er weinig reden om de toekomst met optimisme tegemoet te zien. bewoners. Wij stelden ons op het standpunt dat het Energiebedrijf in dit geval zeer onzorgvuldig zou handelen wanneer het be drijf zou blijven weigeren de gas meter te plaatsen bij niet beta ling van de waarborgsom De bewoners immers hadden bij het Energiebedrijf schriftelijk naar de kosten geïnformeerd en hadden van het Energiebedrijf een reactie gekregen waörin in het geheel niet over een waar borgsom werd gesproken. Bij het nemen van hun beslissing over het al of niet ombouwen van de CV-installatie had die waar borgsom voor de bewoners dan ook geen rol gespeeld en ook niet kunnen spelen. Uiteindelijk is er een compromis uit de bus geko men: het Energiebedrijf nam ge noegen met eon bankgarantie van 5000.- van de Vereniging van Eigenaren. Hoogte waarborgsom Een voor de hand liggende vraag bij dit verhaal is of het Energie bedrijf wel het recht heeft om een waarborgsom te vragen. Die nieuwe combinatie van produk- tiemiddelen, naar een nieuwe winstkans. Hij is de dynamische kracht in de samenleving. Maar, aldus Schumpeter, het per soonlijke ondernemerdom ge raakt steeds meer op de achter grond. Het wordt nl. verdrongen door een min of meer automa tisch en anoniem vernieuwings proces. De ondernemer in de hiervoor bedoelde zin maakt plaats voor de manager en de re- searchman. Er verandert meer. Er komen machtige belangen groepen op. De overheid gaat mede beslissen en de belasting dienst eist haar tol. Dit alles doet het kapitalisme overgaan naar het socialisme, dat echter - an vraag moet met ja beantwoord worden. In zijn leveringsvoor waarden heeft het Energiebedrijf n.l. bepaald dat hef van de ver bruiker een waarborgsom kan vragen tot zekerheid van de beta ling van het verbruik. Die waar borgsom mag niet hoger zijn dan het geschatte verbruik over een periode van zes maanden. In de praktijk vraagt het Energiebe drijf een waarborgsom van drie maanden winterverbruik. Wie moet betalen? Als particulier met een eigen gas- en elektriciteitsmeter zult u i.h.a. van zo'n waarborgsom niets mer ken. Het Energiebedrijf vraagt wel een waarborgsom van wan betalers, verbruikers derhalve die zeer vaak een zgn. "rode kaart" hebben ontvangen en mo gelijk zelfs afgesloten zijn ge veest. Dat geldt ook voor leve ring aan krakers, alsof krakers wanbetalers zouden zijn. In feite kan dat betekenen dat krakers niet aangesloten worden wan neer ze de waarborgsom niet kunnen betalen. ders dan bij Marx - iedereen een grote materiële welvaart biedt. Aristocratie Tot zover Schumpeter zoals wij het vroeger leerden. Dr. Zassenhaus benadrukte nog dat volgens Schumpeter de bourgeois-kapi- talist in het algemeen niet in staat was te regeren. Hij had daarvoor de bescherming nodig van andere groepen in de samen leving. met name de aristocratie. Schumpeter zocht zijn Voorbeel den veel in Engeland. Die aristo cratie (de adel in Engeland) valt weg, ging zelf in het zakenleven. Daarbij leidt het succes van het kapitalisme tot bureaucratie. En tenslotte, en dat telde voor Naar onze mening mag het Ener giebedrijf die waarborgsom al leen eisen wanneer er gegronde vrees bestaat dat de verbruiker zijn nota's niet zal betalen! Zoals uit het bovenstaande verhaal over het flatgebouw blijkt vraagt het Energiebedrijf zo'n waar borgsom ook aan de Vereniging van Eigenaren van een flatge bouw, wanneer die Vereniging dc nota's betaalt en de eigenaren dus geen eigen meter hebben. Concreet betekent dit dat de ei genaren een flink bedrag op tafel moeten leggen. Zouden de bewo ners van het genoemde flatge bouw de waarborgsom hebben moeten betalen, dan waren ze ie der ongeveer 500,- kwijt ge weest Betreft het een flat die verhuurd wordt dan zal de eigcnaar/ver Schumpeter zwaar, bet kapitalis me leidt tot scholing, tot het vor men van intellectuelen, academi ci en die zijn kritisch en afwij zend tegenover het kapitalisme Dc negen auteurs erkennen alle dat Schumpeters visie duidelijk elementen van juistheid bevat. Nochtans verwerpen zij zijn stel ling in haar algemeenheid. Dr. Zassenhaus merkte bij de pre sentatic op dat Schumpeter niet kon voorzien dat er in de jaren 1950-1965 een enorme economi sche explosie zou plaatsvinden. Een explosie zoals nog nooit was vertoond. Hij wees er voorts op dat de succesvolle ontwikke lingslanden (een begrip dat in Schumpeters dagen nog niet be stond) juist het kapitalistische systeem toepassen. Denk aan Brazilië na 1974. aan Taiwan, aan Gabon gedurende enige tijd. Ook zijn niet alle intellectuelen door het kapitalisme gefrustreerd. Ook volgens Zassenhaus is veel van wat Schumpeter stelde juist gebleken. Hij liet verder het oor deel aan zijn gehoor over. Ik be roep me daar graag op en laat het verder aan de lezer over. Vertrouwen Het boek ademt een vertrouwen in de kleine ondernemer of onder neming. Dat is misschien niet huurder de waarborgsom moe ten storten. Ongetwijfeld zal hu dc kosten daarvan doorbereke nen aan zijn huurders. De groep afnemers ten slotte van wie altijd een waarborgsom wordt gevraagd (als er sprake is van een nieuwe aansluiting) zijn de bedrijven Bankgarantie Al met al betekent de waarborg som voor diegenen die er mee ge- confronteerd worden, dat de kus ten van energieverbruik nog ho ger worden Hoewel het Energiebedrijf een ren- tevi i goading gi til ow i di m a u borgsom (behalve over de eerste zes maanden) is het geven van een bankgarantie (in plaats van PAGINA 11 verwonderlijk nu een kleine, we reldwijd gezien nietige bank de studie mogelijk maakte Het is in ieder geval vriendelijk. Maar toch ook wel reëel. Er komen tel kens weer nieuwe ondernemin gen op. die de grote aanvullen en met hoogwaardige produkten weten te komen De elcktronica- industrie is er het voorbeeld van. Kan het kapitalisme zich hand haven0 Wat is precies kapitalis me0 Het is in ieder geval geen statisch iets Het kapitalisme ver andert steeds Een van haar be langrijkste eigenschappen is juist haar grote aanpassingsver mogen Het kapitalisme, zo druk te dr Zassenhaus het uit, kan wat zich in de menseluke samen leving voordoet allemaal wel ab sorberen, maar dan moet het er wel de ruimte voor houden Hoe het zij, of worden zal. de ban kiers Insinger. Willem L Cie komt lof en dank toe voor het ini tiatief tot dit bock De bijdragen staan op hoog niveau, vergroten de kennis en geven opnieuw aan leiding het thema van Schumpe ter te overdenken Hij was stellig één der groten, al is dat door de tijd waarin zun hoofdwerk ver scheen toen minder opgevallen. Voor het overige leven wij na- tuurluk allang in eeft mengvorm van kapitalisme en socialisme. de waarborgsom) voordeliger Een bankgarantie houdt in dat de bank zich ten opzichte van het Energicbedruf garant stelt voor de betaling van een bedrag ter grootte van dc waarborgsom. Ui teraard moet u de bank daarvoor betalen Of u in aanmerking komt voor een bankgarantie kan uw bank u wel vertellen Ten slotte is het nog aardig te ver melden dat het Energicbedruf ons mededeelde dat het dc afne mers voortaan van tevoren - bu dc kostenopgave voor het maken van een nieuwe aansluiting meedeelt of er een waarborgsom gevraagd zal worden en hoe groot die dan is. Verrassingen zo als in het begin van dit stukje ter sprake kwamen, komen dus ho- pcluk in dc toekomst niet meer DEN HAAG (GPD) - De actie „Nederland Oké" is achter de rug. De evenementen in de „nationale gezondheids- week" trokken veel belang stelling, zoals de „Nederland Oké"-beurs in het Rotter damse Ahoy-complex, die ondanks het mooie weer on geveer 30.000 bezoekers kreeg De eigenlijke preven tie voor eigen gezondheid is weer eens meer in de aan dacht gebracht, een proces dat nu doorgaat op allerlei manieren. De vraag kan zijn: „Hoe oké is eigenlijk uw ei gen lichaam?". Een vraag die de Nederlandse Stichting voor Gezondheids bewaking stelt in aansluiting op de aandacht die de „Ne derland Oké"-actie kreeg. „Is Nederland oké?" vraagt zij, daarbij rakend aan de indivi duele verantwoordelijkheid voor „het eigen lijf', die ieder mens heeft. Volgens de NSG is die vraag nog niet naar vo ren gekomen bij de discus sies over kwesties als bewe ging, stress, roken, voeding, alcohol, medicijngebruik en veiligheid. Aan dit punt wordt, naar de mening van de NSG voorbij gegaan, „evenals bij vele an dere goedbedoelde landelijke acties. Wat goed is voor de hele kudde kan slechts op pervlakkige betekenis heb ben. Ieder lid apart zal een ei gen aanpak nodig hebben. Een individueel medisch por tret is een eerste vereiste al vorens oké- en andere actiti- veiten toegepast kunnen worden". Enigszins merk waardig is dat de NSG niet meent dat van het een het an der wel kan komen, omdat „Nederland-Oké" sterk op de preventie werkt. In ieder ge val presenteert de NSG zich als een instelling die de pre ventieve geneeskunde onder streept en voor het (al ge noemde) "medische portret" kan zorgen. Zij heeft een on derzoekprocedure ontwor pen, volgens welke iedereen die dat wenst een periodiek gezondheidsonderzoek kan laten doen. Verleden jaar hebben 2000 mensen zo'n test ondergaan. Gezond blijven In het algemeen wordt de dok ter gezien als iemand, die je beter kan maken. Maar mis schien is het beter, zo meent de NSF, om in de dokter ie mand te zien. die je kan hel pen gezond te blijven. Dat die laatste zienswijze voor me nigeen nieuw is komt ver moedelijk mede door het feit dat artsen worden opgeleid om zieke mensen beter te ma ken. Vele medici zijn van me ning dat de preventieve ge neeskunde (het voorkomen van ziekten) te weinig aan dacht krijgt in onze gezond heidszorg. In het begin van het leven van de mens is er overigens wel degelijk belangstelling van de medische wereld om het lichaam gezond tq houden. Het begint met zuigelingen zorg, later onderzoekt de schoolarts het kind, vervol gens beoordeelt een keu ringsarts de gezondheid met het oog op de militaire dienst (althans bij mannen) en ten slotte speelt de aandacht voor de gezondheid een rol bij het krijgen van een baan of het worden toegelaten tot een pensioenfonds. Op latere leeftijd, juist als de gezondheid de mens wel eens in de steek pleegt te laten, kijkt geen arts meer naar de gezondheid om. Er wordt ge wacht tot het lichaam ziek is... De huisartsen, die de Ne derlandse Stichting voor Ge zondheidsbewaking NSG in het leven hebben geroepen, vonden dat een onlogische zaak. En ook vele anderen vinden dat. Zij willen wel eens weten hoe het met hun gezondheid staat. Een periodiek gezondheidson derzoek geeft informatie en kan twijfels wegnemen,. Een enkele maal wordt er wel eens een ernstige afwijking gevonden, maar veelal gaat het om kleine, op het oog on belangrijke dingen, zoals bu voorbeeld voetafwijkingen, scheefstand van de rug, ver stopte oren of onvoldoende gezichtsvermogen. Het ad vies van de keuringsarts kan dan bijdragen tot verbetering van de kwaliteit van het le ven. doordat bijtijds bijge stuurd kan worden. Tegen kostprijs De NSG werkt samen met een veertigtal over het land ver spreide huisartsen, die zich bereid hebben verklaard ge zondheidskeuringen volgens een bepaalde procedure te verrichten. Aan het lichame lijk onderzoek gaat vooraf een bezoek aan het laborato rium van het ziekenhuis Overvecht te Utrecht, waar röntgenfoto's van de borst kas, een elektrocardiogram, een longfunctieonderzoek. een baarmoederuitstrijkje bij vrouwen, een gehoortest, een gezichtstest. de bloeddruk, de lengte en het gewicht en een uitgebreid urine-, ontlas ting- en bloedonderzoek deel uitmaken van het onderzoek. Vervolgens worden de uitsla gen van dit technisch onder zoek bekeken en van com mentaar voorzien door aan het ziekenhuis verbonden specialisten. De gegevens worden gezonden aan de kMllingMftS, die men kan kiezen uit de bij de NSG aan gesloten artsen. De keurings arts doet een uitgebreid li chamelijk onderzoek, waarna hu op basis van alle verkre gen gegevens de conclusie met de betrokkene bespreek- t Overigens beperkt deze arts zich tot dc keuring, hij be handelt niet Wel krijgt dc be trokkenen: de onderzockge- gevens mee om deze desge wenst aan de eigen huisarts voor diens kartotheek of voor een wenselijke behandeling te overhandigen. Zelf betalen Het zich als gezond mens te la ten onderzoeken door een arts om zo mogelijk ziekten te voorkomen wordt merk waardig genoeg nog niet ge honoreerd door ziekenfond sen of ziektekostenverke- raars De kosten moet men dus zelf betalen. Het nemen van röntgenfoto's, het maken van een elektrocardiogram en de diverse onderdelen van het laboratoriumonderzoek, de aandacht van de specialis ten en de lichameluke keu ring bij elkaar zouden zeker een bedrag van zeven a acht honderd gulden vragen als men deze onderdelen apart zou moeten betalen. In het systeem van de NSG zun de ze kosten teruggebracht tot buna driehonderd gulde- Inmiddels zun er verzekenngs- maatschappuen. die hun clienten een bijdrage ver strekken om zich aan een pe riodieke gezondheidskeuring te onderwerpen Ook g$ in steeds meer werkgevers er toe over hun medewerkers in staat te stellen een dergelijk inzicht in dc eigen gezond heidstoestand te verkruge- Men kan zich afvragen hoe groot de besparingen in de gezondheidszo rg zijn als ie der mens zich bu voorbeeld eens per twee jaar zou laten keuren om sluipende ziekten of opkomende handicaps tij dig te kunnen opvangen. Maar aan de andere kant is het ook een vraag of een men senleven of de kwaliteit van een leven wel in geld valt uit te drukken... Een gezondheidsonderzoek door de Nederlandse Stich ting voor Gezondheidsbewa king NSG staat open voor ie dereen. Informatie over de keuring wordt verstrekt door het secretariaat van de NSG. Antwoordnummer 645, PB Amsterdam of telefoon-020- 268528.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11