Franse regering: groen licht voor naasting banken Felle aanval China m Hoe betrouwbaar is Poolse leger bij een inval? VS en Egypte voor blok YS: tweesporig kernwapenoverleg met Moskou Ook praten over op elkaar gerichte wapens Toenemende kritiek op landbouw politiek EG Classe Royale. Pils van grote klasse, DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 WASHINGTON (UPI/AFP) - Was hington wil nieuw overleg met Moskou over de strategische kernwapens die beide landen op elkaar gericht hebben, los van het overleg over hun kernwa pens. maar dan voor de middel lange afstand, die beide in Euro pa hebben. Dit tweesporenbeleid van Washington werd gisteren ontvouwd door de Amerikaanse onderminister van defensie voor het internationale-veiligheidsbe- leid, Richard Perle. Dit gebeurde vlak voordat de Amerikaanse en Russische ministers van buiten landse zaken, Haig en Gromiko, elkaar in New York zouden ont moeten om onder meer. naar ver wacht, plaats en tijd voor het be gin van Europees kernwapen- overleg vast te stellen. Perle zei dat Washington binnen de ko mende zes maanden de Sowjet- Unie los hiervan zal benaderen over het openen van nieuw over leg over de strategische intercon tinentale kernwapens die zij op elkaar hebben gericht. Dit strate gische wapenoverleg tussen bei de landen, SALT geheten, als af korting van "Strategie Arms Li mitation Talks" ofwel "onder handelingen over beperking van strategische (kern)wapens". leid de in 1979 tot de ondertekening van een tweede verdrag daartoe. "SALT-2", tussen Washington en Moskou. Dit werd evenwel niet bekrachtigd door de Amerikaan se Senaat. Het overleg over bei der kernwapens voor de middel lange afstand in Europa heet. af gekort, "TNF'-overleg, waarbij "TNF" staat voor "Theater Nu clear Forces" ofwel (Europese) "slagveldkernwapens". Volgens Perle nu is het niet noodzakelijk voor de Verenigde Staten om dit "TNF"-overleg te gebruiken als In het "TNF"-overleg, over de kernwapens in Europa dus. zul len de Russen volgens Perle po gen het NAVO-besluit tot plaat sing van 572 nieuwe kernraket ten in Europa tegen te gaan door aan te bieden het aantal SS-20- raketten te verminderen, dat zij op Europa gericht hebben staan, zo zei Perle. Het neutronenwa- Schmidt: Tegenstanders kernwapens half blind HAMBURG (DPA/Reuter) - Kanselier Helmut Schmidt van de Bondsrepubliek vindt, dat mensen die tegen het dubbelbesluit van de NA VO protesteren, aan een oog blind zijn. In een vraagge sprek met het blad "Bild" vandaag, zegt de Westduitse regeringsleider, dat zij "de positie van het westelijk bondgenootschap verzwak ken en daarmee indirekt het Oostblok in de kaart spelen". Hij zei, dat demonstraties als die op 10 oktober - de orga nisatoren verwachten dan rond 100.000 mensen in Bonn, onder wie veel leden van Schmidt's eigen SPD - niet bijdragen tot vrede in Europa op basis van een mili tair evenwicht. Doordat de betogers eenzijdig het beleid van de Bondsrepubliek en van de NAVO kritiseren, ver sterken zij indirekt de positie van het Oostelijk blok, aldus de bondskanselier. pen zal volgens Perle in het TNF- of Europese kernwapenoverleg, naar hij verwacht, geen punt vor- De Sowjet-Unie heeft driemaal zo veel taktische kernwapens die gericht zijn op doelen in Europa dan het Westen. Op het gebied van de strategische wapens be staat er een evenwicht. "Waar het de conventionele bewapening betreft, wijzigt zich de situatie de afgelopen 20 jaar langzaam maar zeker in het voordeel van het Oostblok". Dit schrijft het internationale insti tuut voor strategische studies (IISS) in zijn rapport "militaire balans 1981-1982". Het instituut geeft elk jaar een dergelijk rap port uit over het militaire even wicht in de wereld. Volgens des kundigen geven deze ïlSS-rap- porten de meest uitgebreide sa menvatting van officiële cijfers en schattingen over de uitgaven die jaarlijks in de wereld worden gedaan op defensiegebied. (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - De Franse regering heeft woensdag het wetsontwerp voor de nationalisatie van onder meer 36 banken goedgekeurd. Besloten is daarbij definitief niet over te gaan tot de nationalisatie van buitenlandse banken. Het Franse kabinet werd gedwongen zich opnieuw over deze kwestie uit te spreken nadat het „Conseil d'Etat" - de Franse staats raad - had geadviseerd dat ook de buitenlandse banken in staatshanden dienden over te gaan nu bijna zowat alle Franse banken dat lot nu treft. In de discussie over het probleem speelde een dochteronderne ming van de Algemene Bank Ne derland - de „Banque Neuflize- Schlumberger-Mallet" - een rol. BRUSSEL (ANP) - De milieuor ganisaties in de EG-landen heb ben in toenemende mate kritiek op de Europese landbouwpoli tiek. Vooral de milieuspecialis ten in Nederland, West-Duits- land en Frankrijk waarschuwen de Europese Gemeenschap voor het volgens hen kortzichtige landbouwbeleid dat te zeer ge richt is op een hoge opbrengst. Dit heeft ernstige gevolgen voor het milieu. Voorts zal de EG bij, het geven van ontwikkelings hulp rekening, moeten houden met de gevolgen hiervan voor het milieu en de natuur in de Derde-Wereldlanden, die in ern stige mate worden aangetast. Dit verklaarde het Europese Mi lieubureau, waarbij meer dan zestig grote milieuorganisaties in de EG-landen zijn aangesloten, gisteren in Brussel aan de voor avond van een tweedaagse con ferentie over de Europese bijdra ge aan de wereldstrategie voor natuurbehoud. Deze werd in maart vorig jaar door de Interna tionale Unie voor Natuurbehoud (IUCN), het Wereldnatuurfonds en het milieuprogramma van de Verenigde Naties (UNEP) aange kondigd. De milieuorganisaties, waaronder van Nederlandse zijde de Stich ting Natuur en Milieu. De Wad denvereniging en de Stichting Vogelbescherming, hebben met name bezwaar tegen het overdre ven gebruik van kunstmeststof fen en chemische bestrijdings middelen. Ook de invoering van monoculturen, de afbraak van natuurlijke afbakeningen van landbouwgebieden en herverka veling tasten de natuur en het milieu in toenemende mate aan. De Europese milieuorganisaties willen dat de Europese-commis- sie voorwaarden gaat verbinden aan ontwikkelingshulp. Deze mag slechts gegeven worden, als daarmee het behoud van de na tuur en de bescherming van het milieu zijn gediend. Alle banken namelijk die begin dit jaar een totaal aan tegoeden van meer dan een miljard Franse frank (470 miljoen gulden) had den, zouden onder de nationali satie vallen. Een bank als Neufii- ze-Schlumberg-Mallet beschikt over een depot van 3,3 miljard frank. De Franse regering voelde er niets voor, ook vestigingen van bui tenlandse banken over te nemen. Een mogelijkheid was, het pla fond op te vijzelen, zodat de meeste buitenlandse banken toch nog buiten de nationalisa- tiegrens vielen. Maar dat zou in hun kielzog eveneens een reeks Franse banken buiten de natio nalisatie houden. Zoals voorgeschreven, had de re gering de ontwerpen voor natio nalisatie van industrie en banken voorgelegd aan de 150 koppen tellende staatsraad, een lichaam dat in 1800 door Napoleon werd opgericht. De leden van de raad worden veelal gerecruteerd uit kringen van de hoge ambtenaren en de diplomatie. De algemene stemming is er dan ook beslist niet pro-socialistisch. In rege ringskringen werd het advies om „uit eerlijkheid" net als andere banken ook de buitenlandse banken te nationaliseren, uitge legd als een poging van de raad om een spaak in het wiel te ste ken. Premier Mauroy en zijn ministers besloten daarop het advies naast zich neer te leggen. Als compro mis werd tegelijkertijd echter be sloten een eveneens door de staatsraad voorgestelde, iets gunstiger schadevergoedingsre geling voor de slachtoffers door te voeren. De aandeelhouders krijgen nu een vergoeding die gebaseerd is op de beurswaarde van de aandelen, op de netto-ac tiva en de winstvooruitzichten van de insteling. Oorspronkelijk was voorgesteld de gemiddelde beursnotering van 1978 tot en met 1980 als uitgangspunt te ne men. De nationaliseringsplannen zullen de Franse staat in totaal onge veer 50 miljard frank kunnen kosten. Vast staat echter dat het laatste woord over de nationali satie van de banken nog lang niet zal zijn gezegd. GRENOBLE - Stuntman Henri Rochetin loopt onverstoorbaar over de kabel van een cabinelift bij Grenoble. Dit in het kader van het "Festival van het ongelooflijke" dat in deze Franse plaats voor wel meer huivering wekkends borg staat. Voorzet Israël bij autonomie-overleg (Van onze correspondent Jaap van Wesel) CAIRO (GPD) Na eenn onder breking van 14 maanden zijn gis teren in Cairo de onderhandelin gen voor Palestijnse 'autonomie' hervat. De hernieuwde bespre kingen staan in het teken van de maatregelen die Israels nieuwe minister van defensie Sharon - heeft beloofd om de Palestijnen aan te moedigen aan de autono- mieplannen mee te werken. Sha ron is begonnen in de bezette ge bieden anti-PLO-groeperingen te cultiveren, met name verte genwoordigers van de dorpen rond Hebron, van wie Mustafa Dudin, voormalig Jordaans mi nister van binnenlandse zaken Kritiek op Sowjet-Unie NEW YORK (ANP) - De Chinese onderminister van buitenlandse zaken, Zhang Wenjin, heeft giste ren in de algemene vergadering van de Verenigde Naties in New York bepleit voor het vergroten van de druk op de Sowjet-Unie en Vietnam, opdat deze landen hun troepen uit Afghanistan en Cambodja terugtrekken. De algemene vergadering, de isla- mistische topconferentie, de mi nisters van buitenlandse zaken van de niet-gebonden landen (en de tien landen van de Europese Gemeenschap) hebben alle ge pleit voor "een politieke oplos sing" van de kwesties Afghanis tan en Cambodja, en terugtrek king van de buitenlandse troe pen uit beide landen. Echter, terugtrekking van alle bui- tenlandse troepen is een eerste ADVERTENTIE Een Spaarpandbrief van nominaal f1.000,- groeit in 5x/£jaar naar f2.000,-. 7 Spaarpandbrief (f 1.000,- nominaal) groeit in 51/' jaar (27-1-1987) naar f 2.000,-. Huidige k afgiftcpnjs f 1.010,- opgelopen rente vanaf r 1 juni 1981 (effectief rendement ca. 12,81%). Tussentijds verhandelbaar op de effectenbeurs. Verkrijgbaar bij de kantoren van de Westland/Utrccht Hypotheekbank, uw bank of commissionair in effekten. Wijzigingen voorbehouden. Westland Utrecht Hypotheekbank Leiden, Botermarkt 28/hock 't Gangetje, 071-132645 glUCIll voorwaarde voor een politieke oplossing", aldus Zhang Wenjin. Dc Chinese bewindsman richtte zijn pijlen voornamelijk op de Sowjet-Unie, het Russische "streven naar wereldoverheer sing". De Sowjet-Unie heeft bo vendien "een nieuw vredesoffen sief ingezet, met zogenaamde voorstellen over ontwapening, politieke oplossingen etcetera, om de publieke opinie te verwar ren en de volkeren in slaap te Zhang Wenjin sprak niet over het Amerikaanse beleid jegens Tai wan, maar wel herhaaldelijk over de noodzaak van niet-inmenging in binnenlandse aangelegenhe den van andere landen en eerbie diging van soevereine rechten. De Chinese regering ziet verband tussen Taiwan's wens in de Ver enigde Staten moderne wapens als straaljagers te kopen. En het besluit van het eerste kabinet Van Agt, een uitvoervergunning te verlenen voor moderne wa pens, te weten twee onder- zeeèers, voor Taiwan. China beschouwt het Nederlandse besluit niet alleen als een inmen ging in zijn interne aangelegen heden, maar ook als een schen ding van de overeenkomst van 1972 waarbij Nederland Peking erkende als de enige wettige re gering van China en verklaarde de Chinese opvatting dat Taiwan een deel van China is te zullen eerbiedigen. Nu, naar Chinese opvatting, Nederland deze over eenkomst - over het verheffen van de kanten van zaakgelastig den tot ambassades - heelt ge schonden. zijn de diplomatieke vertgenwoordigingen in Den Haag en Peking weer tot het laagst mogelijke niveau, dat van kantoren van zaakgelastigden, teruggebracht. De afgelopen jaren heeft de Neder landse minister van buitenland se zaken, wanneer hij in New York het begin van de algemene vergadering bijwoonde, steeds een ontmoeting gehad met zyn Chinese collega. Minister Van der Stoel heeft er dit jaar van afgezien het initiatief te nemen voor een dergelijke ont moeting. Waarschijnlijk omdat zo'n initiatief bij China dc ver wachting zou wekken dat Neder land iets nieuws heeft te zeggen over de betrekkingen tussen bei de landen, dus over de kwestie van de onderzeeers. SAN SALVADOR (UPI) - Ge steund door een tank hebben mannen in El Salvador van wie men aanneemt dat zij soldaten van het regeringsleger waren gis teren een vader en vijf van zijn kinderen in hun huis doodge schoten. De buren vertelden dat de tank omstreeks het middernachtelijk uur in het dorp El Limon bij de woning van het gezin was aange komen De gewapende mannen gelastten de 45-jarige weduw naar Jose Urbano met de handen omhoog naar de voordeur te ko men. Daarna werden salvo's ge lost. een exponent is. Doel van deze manoeuvre is het huidige pro-PLO-leiderschap te passeren. De Israëlische regering zal zondag een plan bespreken en waarschijnlijk aanvaarden om het militaire bestuur in de bezet te gebieden gedeeltelijk af te schaffen ten gunste van een anti- PLO-leiderschap, dat mee wil doen met de autonomie-opzet. Zaken die veiligheid en buiten landse politiek betreffen, blijven onder militaire controle, de an dere zaken zouden onder een burgeradministratie komen. Sharon heeft hiermee duidelijk het initiatief genomen. Tijdens de openingsbijeenkomst gisteren in Cairo vroeg hij de Egyptische de legatie recht op de man af of Egypte wel of geen autonomie- akkoord wil. Zo ja, dan moet het snel, zo nee, dan kan de zaak ge lijk op een laag pitje, en kunnen 'experts' wat heen en weer gooi en met formules. Zowel de Egyptenaren als de Ame rikanen zijn door Sharon een beetje in het defensief gedrukt. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken Kamel Hassan Ali zette de Egyptische visie van de autonomie uiteen - die niet nieuw was. Autonomie is vol gens Egypte een eerste stap op weg naar zelfbeschikking Ali toonde verder veel belangstel ling voor wat de Egvptenaren de 'vertrouwenwekkende maatre gelen' van Sharon noemen. Hij toonde zich redelijk tevreden over hetgeen Sharon tot dusver heeft gedaan, te weten het bevor deren van een wat ontspannener atmosfeer in de bezette gebie den. President Sadat heeft gezegd voor het einde van het jaar een over eenkomst te verwachten. De richting waar de Israeli's in elk geval heen willen, is: een deelak koord dat het houden van verkie zingen mogelijk maakt; een over eenkomst over de verkiezings procedure en een algemene - en dus vage - formule ten aanzien van de doelstellingen, waarbij za ken als de bevoegdheden van de autonome raad door nevelen om geven blijven. In elk geval lijkt het erop dat zowel Israel als Egypte voor april '82 - wanneer de Sinai geheel door Israël ont ruimd wordt - enig concreet do cument in handen willen heb ben. Voor de Poolse televisie ver schenen vorige week Poolse soldaten in een voor hen on gewone rol. Zij dienden als voorbeeld van mensen die de vrije vakcentrale Solidariteit de rug hadden toegekeerd en terug waren in de moeder schoot van de communisti sche vakbond. Over de be trouwbaarheid van het Pool se leger zegt dit fragment echter niet zo veel, zodat op nieuw de vraag gesteld kan worden welke houding de Poolse strijdkrachten en ook de politie en de volksmilitie zullen innemen als zij door hun eigen regering of wel licht door de bondgenoten binnen het Warschau-pact zouden worden ingezet tegen het eigen volk. De Poolse strijdkrachten tellen in hun geheel 317 000 man. van wie er 185.000 dienst plichtig zijn. Dat betekent dat- n op de honderd Polen boven de 16 jaar tot de strijd krachten behoort. Van hen dienen er 210.000 in het leger, 22.500 bij de marine en 85.000 bij de luchtmacht. De vrije vakcentrale Solidari teit heeft onder het admini stratieve personeel van de strijdkrachten evenveel le den als in andere takken van het Poolse bedrijfsleven, en volgens welingelichte bron nen is er geen enkel teken dat dit aantal de laatste tijd ge slonken is. Van de Poolse soldaat moet worden gezegd dat hij in de eerste plaats Pool is en zich daarna pas lid van het War schau-pact voelt. Iedereen die ooit een parade van Pool se militairen heeft gezien zo als die bijvoorbeeld elke zon dag op het Victoriaplein in het centrum .van Warschau voor het graf van de onbe kende soldaat wordt gehou den, moet het duidelijk zijn dat discipline en absolute ge hoorzaamheid de allerhoog ste geboden zijn. De vraag is wat er gebeurt als de Poolse regering onder lei ding van generaal Jaruzelski de strijdkrachten opdracht zou geven tegen „een gevaar van binnen" op te treden. Terwijl de hoogste legerauto- nteiten zo'n bevel zonder twijfel onmiddellijk zouden opvolgen, is het moeilijk te voorspellen hoe de gewone soldaat zou reageren. Het le ger telt 73 procent dienst plichtigen, die op school of op hun werk met Solidariteit in contact zijn gekomen. Het is daarom twijfelachtig of zij bereid zijn tegen hun geest verwanten de wapens op te nemen. Van de Poolse marine kan wor den gezegd dat de havenstad Gdansk, waar Solidariteit haar hoofdkwartier heeft, ook de thuishaven van de marine is, ofschoon de mees te schepen in het niet ver af gelegen Gdynia liggen. Het is bekend dat een jaar gele den de marine heeft verhin derd dat het Gierek-regime para-militaire troepen op de stakers afstuurde. De marine is onder geen voorwaarde be reid om tegen haar eigen landgenoten op te treden. Dat zelfde geldt voor de Pool se luchtmacht, die vooral als gevolg van de gebeurtenissen in de Tweede Wereldoorlog een sterke binding met het Westen heeft. Een heel andere rol is die van de politie, de para militaire militie en de veiligheidsdien sten. Incidenten zoals die in maart van dit jaar in Byd goszcz zijn voorgevallen toen de politie een aantal vak bondsleden meedogenloos in elkaar heeft geslagen, ionen aan dat zowel de politie als de militie een groep vormen die Solidariteit en wat het te weeg heeft gebracht als een bedreiging beschouwt voor hun positie en vooral hun pri vileges. De gang van zaken na de inci denten in Bydgoszcz is inte ressant, omdat het het ver schil tussen landelijke en plaatselijke organen van poli tie en veiligheidsdienst illu streert. Toen de politie iA Bydgoszcz merkte dat zij de schuld zou krijgen voor dc gebeurtenissen, gaf zy een verklaring uit, waarin werd gezegd dat de politie die erop los geslagen had niet uit Byd goszcz kwam. maar „van el ders" was. En dat die heel bij zondere instructies had waar van de plaatselijke politie niet op de hoogte was Intussen is van de privileges van de veiligheidsdiensten die onder het ministerie van binnenlandse zaken resulte ren niet veel overgebleven. Het is bovendien altijd zo ge weest dat het Poolse volk over het algemeen positief oordeelde over de strijd krachten en steeds over de hele linie een negatief oor deel had over politie, de para militaire militie en de veilig heidsdienst. Zy worden niet ten onrechte gezien als mid delen die het het communis tische regime mogelijk heb ben gemaakt tot nu toe de touwtjes in handen te hou den. Solidariteit heeft in het recente verleden by herhaling docu menten onderschept van offi cieren van justitie, waarin de politie, de para-militaire mili tie en de veiligheidsdiensten instructies werd gegeven over de werkwyze om Solida riteit en in het bijzonder de leiding van de vakcentrale te gen te werken, te compromit teren en als het eventjes kon zelfs voor de rechtbank te sle pen. Dergelijke documenten houden de wantrouwende in stelling van het volk tegen over de uitvoerende macht overeind. Terwijl de uitvoe rende macht het bevel van bovenaf om met alle kracht tegen het volk op te treden zal volgen, al was het alleen omdat haar bestaan bij de gratie van de autoriteit van het regime bestaat, zou zy bij een eventueel optreden met een heftige en gewelddadige reactie van het volk rekening moeten houden. Polen heeft ook nog een volks militie, een soort 350 000 man sterk vrijwilligerskorps, dat fungeert als een soort be scherming bevolking, maar verder tot taak heeft de Pool se staatseigendommen te be schermen. Op deze groep kan het Poolse regime als het tot een uitbarsting komt. anders dan in andere Warschau- pactlanden, niet rekenen om het volk te onderdrukken. Het feit dat er in Polen maar weinigen rijn op wie het regi me kan vertrouwen als er een aanval op het eigen volk moet worden gedaan en nog minder als zo'n aanval van buitenaf zou komen, is voor de Sowjet-Unie beslist reden geweest tydens de vele mili taire oefeningen die de Rus sen de afgelopen zomer heb ben gehouden een alternatief communicatienet te bouwen, dat parallel loopt met dat van de Poolse strijdkrachten Dc wonden van de Tweede We reldoorlog, de diep gewortel de haat tegen de Duitsers en het wantrouwen tegen de Russen zyn in Polen nog al tijd niet verdwenen Wanneer men daar rekening mee houdt en ook met het sterke Poolse gevoel van nationaal bewustzyn - in dit verband past het woord nationalisme niet in de negatieve beteke nis van het woord - valt niet te verwachten dat Polen het ooit op grotere schaal tegen Polen zullen opnemen en ze ker niet als de dreiging van buitenaf komt ANTON KOENE ADVERTENTIE Uitspraak van iemand die i'n eerste glas CJasse Royale op had: "nooit gedacht dat be- v zuinigen zo lekker kon zijn'.' 'C.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9