Zigeuners wachten af PvdA: voor Pakistan geen F-16's bouwen Boze Zeedijkers eisen aanpak heroïnehandel AHOY De marktkoopman krees lucht van Nasivin Synodebestuur gegriefd door "hetze''tegen het IKV Politie van Blaricum gaf ten onrechte informatie Hoofdcommissaris wil meer begrip voor ME Kort geding tegen staat moet uitkomst bieden Zitting gemeenteraad verstoord Opkomst "Donderslag valt mee DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1981 BINNENLAND DEN HAAG (ANP) - Het modera- men (bestuur) van de hervormde Synode heeft prof. jhr. dr. F.A.M. Alting von Geusau om ophelde ring gevraagd over zijn uitlatin gen op een studiedag van de At lantische Commissie. Alting von Geusau bepleitte daar dat de re gering de financiering zou onder zoeken van o.m. het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV). Aangezien de financiën van het IKV worden beheerd door de ad ministrateur van de Nederlands Hervormde Kerk in zijn hoeda nigheid als penningmeester van het KIV en van dit beheer elk jaar openbaar rekening en ver antwoording wordt afgelegd vraagt het moderamen Alting von Geusau om opheldering. "Indien u", aldus het moderamen. "over gegevens beschikt waaruit zou blijken dat financiële mani pulaties worden verricht die het daglicht niet kunnen velen, dan menen wij recht op deze gege vens te hebben. Zo niet, dan me nen wij u dringend te moeten vragen de onjuiste indruk pu bliekelijk recht te zetten of uw beschuldiging publiekelijk in te trekken", aldus het moderamen in de brief aan prof. Alting von Geusau. Het pleidooi van prof. Alting von Geusau verleent volgens het mo deramen niet alleen een schijn van geloofwaardigheid aan de hetze-campagne die thans wordt gevoerd, maar wordt tevens als kwetsend en grievend ervaren voor de administrateur die ieder jaar in het openbaar verantwoor ding aflegt van zijn beheer. BLARICUM (GPD) - In opdracht van het ministerie van justitie wordt op het ogenblik onder zocht of er disciplinaire maatre gelen moeten worden genomen tegen de rijkspolitie van Blari cum. Op verzoek van de Filip pijnse ambassade heeft de rijks politie informatie verstrekt over een voormalige Filippijnse inwo ner van Blaricum. Amnesty In ternational die deze zaak bij de minister heeft aangezwengeld, brengt de kwestie in verband met het ondertekenen door de Blaricummer van een telegram over het vasthouden van twee advocaten in de Filippijnen. De minister heeft Amnesty ge schreven dat hij de medewer king van de Blaricumse rijkspo litie afkeurt. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft de Fi lippijnse ambassade te verstaan gegeven dat de handelwijze niet correct is in het diplomatieke verkeer. Opper Lindmeyer van de Blaricumse rijkspolitie beves tigt dat het korps ter verantwoor ding is geroepen. Naar aanleiding van het voorval heeft de algemeen-inspecteur van de rijkspolitie, die met het onderzoek is belast, een schrij ven doen uitgaan waarin er nog maals op wordt gewezen dat rijkspolitiekorpsen niet buiten justitie en buitenlandse zaken om met buitenlandse diensten mogen corresponderen. De uit slag van het onderzoek naar de eventuele noodzaak van discipli naire maatregelen wordt eind de ze week verwacht. De Blaricum se rijkspolitie onthoudt zich tot dan van verder commentaar. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Munchen Oslo Rome Split Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis G> licht bew. 1 onbew. 1 half bew. onbew. licht bew. licht bew. onbew. onbew. half bew. onbew. licht bew. onbew. 18 onbew. half bew. licht bew. licht beW. licht bew. geheel bew. regen b. ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse hoofdcommissaris van politie. A. Vermeij. vindt dat de overheid en burgerij meer begrip moeten opbrengen voor het werk van de mobiele eenheid. Het stuit de hoofdcommissaris tegen de borst dat de publici teitsmedia, de politieke partijen en actiegroepen zich steeds meer tegen de ME afzetten. Te vaak wordt volgens Vermeij vergeten dat de ME'er maar een doodgewone politie-agent is. die zich ook inzet voor werkzaamhe den buiten zijn normale werkge bied, die hij als regel ook niet heeft gewild of voorzien. Dat inzetten gaat gepaard met een groot aantal risico's van beledi ging, van geweld in de meest er- gerlijke vorm tot onredelijke kri tiek toe. Men dient zich te reali seren dat er grenzen zijn. ook aan de tolerantie, het uithoudings vermogen en het begrip van poli tiemensen, zo zei de hoofdcom missaris bij de uitreiking van een herdenkingspenning aan Rotter damse ME'ers, die vorig jaar op de dag van de inhuldiging in Am sterdam werden ingezet. Volgens Vermeij is het niet zo van zelfsprekend dat de politieman zich op afroep beschikbaar stelt van wat zich noemt het bevoegd gezag. Het is niet zo automatisch dat het steeds de politieman moet zijn die eventuele feilen van de overheid voor zijn reke ning moet nemen, althans zich in de waagschaal moet stellen om de gevolgen te weerstreven. Het is niet zo logisch dat een politie man steeds maar weer gemoti veerd ten strijde trekt en daarbij het risico loopt verwikkeld te ra ken bij de manifestatie die deze veranderde maatschappij op roept. Vermeij vindt dat de overheid dui delijk de verantwoordelijkheid voor het ME-optreden met aan vaarden en die ook telkens weer moet uitspreken. Met de kriti sche houding van de politie moet volgens Vermeij ernstig reke ning worden gehouden. Als het waar is dat de overheid de politie krijgt die zij verdient, dan is zij tot dusver echter vaak te ruim beloond, aldus hoofdcommissa ris Vermeij. ROOSENDAAL (GPD) - De groep zigeuners die sinds dinsdagavond bij de grensovergang Hazeldonk op de E- 10 heeft gestaan, is gisteravond op uitnodiging van een groepje tweedejaars-studenten rond acht uur vertrokken naar het terrein van de sociale academie Markendaal in Nieuw Ginneken. Ze zullen daar ten minste blijven tot dat voor de president van de Bredase rechtbank op 30 september het kort geding zal dienen, dat door mr. Roza, de advocaat van de zigeuners, tegen de Staat der Neder landen is aangespannen. Roza eist dat de zigeuners niet zullen worden uitgewezen. Eerder op de avond hadden de zi geuners geweigerd naar België te gaan, ondanks het feit dat de Bel gische autoriteiten de zigeuners hadden meegedeeld hen te zul len behandelen als toeristen. De zigeuners eisten van de Belgi sche overheid dat hun een stand plaats zou worden aangeboden en dat zij gelegaliseerd zouden worden. Ook eisten ze niet naar Frankrijk te worden 'doorge schoven'. Toen de Belgische au toriteiten niet op hun eisen in gingen, bleven de zigeuners waar ze waren: op de druk bereden E- 10. Justitie heeft ermee ingestemd dat de ongeveer 150 zigeuners in ons land mogen blijven tot de presi dent van de rechtbank in Breda in kort geding een uitspraak heeft gedaan. Mr. Roza, de advo caat van de zigeuners vecht de rechtmatigheid aan van de door de rijksoverheid genomen beslis sing om de zigeuners het land uit te wijzen. De zaak kreeg gisteravond een on verwachte wending toen bekend werd dat een groepje studenten van de sociale academie in Breda besloten had uit humanitaire overwegingen de zigeuners een standplaats aan te bieden op het parkeerterrein van de academie. Ze hebben dat gedaan zonder toestemming van de directie en bestuur van de academie. In een vanmorgen gehouden plenaire vergadering hebben de studen ten hun beslissing aan bestuur en directie toegelicht. De zigeuners kunnen gebruik ma ken van de sanitaire voorzienin gen van de academie en zullen de komende dagen voorzien wor den van voedsel. Een op te rich ten steuncomité moet geld inza melen onder de politieke partij en in Breda om de hulpverlening te financieren. Omstreeks acht uur gisteravond, nadat zigeuner- koning Koko Petaio bij de groep was gearriveerd, vertrok de groep vanaf de grensovergang Hazeldonk. Even daarvoor had den de zigeuners massaal gewei gerd België binnen te gaan, om dat ze daar een 'soortgelijke si tuatie als in ons land aan zouden treffen'. Suggesties Mr. Roza wil van de verantwoorde lijke autoriteiten horen welke suggesties er door hen zijn ge daan, die ertoe hadden moeten leiden dat de zigeuners alsnog het land zouden hebben verla ten. Staatssecretaris Scheltema van Justitie zou hebben gesugge reerd maar in kleine groepjes de grens zouden moeten overtrek ken. Een zigeunergezin dat dinsdag avond de groep aan de E-10 had verlaten en naar de voormalige standplaats in Hoogerheide was getrokken, is gisteravond naar België gegaan. De oude vrouw, die met haar twee kleinkinderen maandagavond door de groep is achtergelaten, vertrok naar fami lie in Ede. De voorzieningen op het terrein aan de Kooiweg zul len vandaag door de gemeente worden afgebroken. TIEL (ANP) - Op de Waal bij Tiel is de Duitse mijnenveger Lorelei gisteren in aanvaring gekomen met een Zwitserse tanker. De houten mij nenveger, op weg naar Duitsland, raakte onder de waterlijn ernstig be schadigd. Inde haven van Tiel trachtte men het vaartuig door middel van pompen drijvende te houden. 18 9 0 17 9 0 18 9 5 17 11 02 17 11 0 16 8 1 17 11 0 17 10 05 13 10 4 - 18 - 19 13 25 18 8 5 21 8 0 18 10 0 Elektriciteits bedrijf voor sluiting van kerncentrales DEN HAAG (ANP) - Dc raad van commissarissen van het n.v. Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland is van oordeel dat in principe de kernener giecentrales in Nederland moeten worden gesloten. Dit zou echter een besluit moe ten zijn dat door regering en parlement moet worden ge nomen, aangezien alleen op dat niveau de consequenties kunnen worden gedragen na afweging van alle maatschap pelijke, economische en fi nanciële aspecten. De raad van commissarissen van het Zuidhollandse elek triciteitsbedrijf kwam gister avond in haar vergadering in Den Haag tot deze uitspraak. De uitspraak zal worden ver woord op de komende verga dering op 12 oktober van de Gemeenschappelijke Kerne nergiecentrale Nederland (GKN). Op de vergadering in Den Haag waren vier van de zes afne mers van het Elektriciteitsbe drijf Zuid-Holland aanwezig (Rotterdam, Gouda, Leiden en Dordrecht). Den Haag en Delft waren afwezig. AMSTERDAM (GPD/ANP) De Amsterdamse ge meenteraadsvergadering is gisteren aan het begin van de zitting verstoord door een groep van 25 tot 30 verontruste Zeedijkbe woners. Negen heroïnes- puiten en plastic zakjes gevuld met witte op heroï ne gelijkend poeder wer den voor de voeten van de raadsleden gegooid. Dit alles om weer eens aandacht te vestigen op de wantoestanden rondom de heroïnehandel en het heroïnegebruik op de kop van de Amsterdamse Zeedijk. Burge meester Polak beloofde na de vergadering twee keer geschorst te hebben dat de problematiek rond de Zeedijk opnieuw in de commissie van bijstand bespro ken zal worden. Bij wijze van grap hadden bewo ners een officieel raadsstuk inge diend, zgn. afkomstig van burge meester en wethouders, over de problematiek op de Zeedijk. Zin nen als: „Het college is na zorg vuldige afweging van de ver schillende factoren die inwerken op de leefbaarheid van de buurt ADVERTENTIE i 03 gehec-l bew. 13 9 1 zwaar bew. regenb. 18 12 26 13 6 18 10 1 23 13 0 - 14 - i 19 13 01 16 7 0 6 02 !9 15 0 19 14 16 28 22 0 28 16 0 16 10 0 24 12 03 24 20 04 - 23 - 34 22 0 tot de conclusie gekomen dat de Zeedijk maar in zijn sop moet gaar koken" waren in het stuk opgenomen. Ook hadden bewoners een aantal beleidsmaatregelen in het valse officiële raadsstuk opgenomen die duidelijk moesten maken dat B en W geen ernst nemen met de Zeedijkproblemen. Zo werd er financiële voorrang gesteld voor versterking van de ME om kra kers te weren in plaats van de Zeedijk „schoon te vegen". Zo werd ook duidelijk dat B en W kozen voor het concentreren van de heroïne-handel op de Zeedijk. Het idee dat B en W dit moedwillig doen zoals uit het valse raads stuk blijkt is door het bewoners comité niet geheel uit de lucht gegrepen. De cafés die deze zo mer gesloten zijn, in totaal drie?, zijn allemaal weer geopend. Wil lem Meurs. werkzaam bij wijk centrum d'Oude Stadt en woord voerder van het bewonerscomité zegt hierover: „In 1978 heeft de afdeling bijzondere wetten al bij de gemeente aan de bel getrok ken dat acht heroïne-cafes geslo ten zouden kunnen worden. Hun muziek- en drankvergunning was al afgenomen. Dat heeft het gemeentebestuur gewoon naast zich neergelegd. Kennelijk wil len ze de heroïne daar geconcen treerd houden" Schaefer De Amsterdamse wethouder van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening Jan Schaefer zal voor lopig niet uit het Amsterdamse gemeentebestuur stappen, om dat een meerderheid van de raad gisteren heeft besloten akkoord te gaan met het slopen van de in middels beruchte Blaaskoppan den. Alleen de CPN stemde te gen. Dc panden zijn sinds vier jaar ge kraakt en met name de krakers hebben zich al die tijd tegen sloop verzet. Jan Schaefer had vorige week gedreigd te zullen opstappen indien de raad zou be sluiten niet tot sloop voor nieuw bouw over te gaan en de panden voor een langere periode te be houden. Een groep krakers uit de Blaaskop verstoorde gisteren aanvankelijk de zitting van de gemeenteraad. Toen waarnemend voorzitter wethouder Kuypers de zitting had geopend, stormden enige tientallen actievoerders van de publieke tribune af de zaal in. Een van hen probeerde met wet houder Schaefer op de vuist te gaan. maar kon daar met vee) moeite door drie van zijn mede activisten van worden weerhou den. Rake klappen vielen er niet wel viel door toedoen van de kra kers het licht in de raadszaal uit De raadszitting werd daarop door wethouder Kuypers vooi een half uur' geschorst. De kra kers lazen vervolgens een verkla ring voor en namen weer plaat; op de publieke tribune. ADVERTENTIE ROTTERDAM DONDERDAG 24 t m ZONDAG 27 SEPTEMBER "81 OPENINGSTIJDEN DO-VRJJDAG vanaf IK»-I700 1900-22» UUR ZA-ZONDAG vanaf 1000 I800 UUR Neusverkouden' Nasivin neusdruppels ol spray helpen u snel Uitsluitend verkrijgbaar bi| apotheker of drogist Lees eerst de gebruiksvoorschriften NASIVIN EEN HELE OPLUCHTING MERCK De PvdA-Tweede-Kamerfrac- tie onderzoekt welke moge lijkheden er zijn om een streep te halen door de beslis sing van het vorige kabinet- Van Agt drie door Fokker te bouwen F-16's via een om weg eerst aan de Verenigde Staten te leveren, die ze ver volgens aan Pakistan door verkoopt. Het kabinet-Van Agt kwam daarmee in de laatste dagen van zijn be staan tegemoet aan een drin gende Amerikaanse wens. Fabrikant General Dynamics kon door volledige bezetting de levering niet zelf aan De PvdA'ers Harry van den Bergh en Arie van der Hek menen dat de verantwoorde lijke bewindslieden uit het vorige kabinet (de WD'ers Van Eekelen en Van der Klaauw) ten onrechte voor rang hebben gegeven aan economische boven politieke argumenten. Van der Hek: „Pakistan is niet alleen een dictatoriaal geregeerd land, het grenst ook aan het door de Russen binnengevallen Afghanistan en ligt dus in een spanningsgevoelig ge bied". Volgens Van den Bergh heeft de beslissing van het vorige kabinet nog niet geleid tot het ondertekenen van leve ringscontracten. In dat geval kan het parlement er nog wat aan doen, meent hij. Een woordvoerder van het minis terie van defensie bevestigde dat de Nederlandse regering alleen haar bereidheid heeft, uitgesproken om aan de wen sen van Washington tege moet te komen. Maar het is duidelijk dat de PvdA eerst wil afwachten wat de eigen minister (Van der Stoel, bui tenlandse zaken) van de kwestie vindt alvorens defi nitief parlementaire actie te ondernemen. Van der Stoel woont in New York de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties bij. Wisselgeld Overigens zijn de beide PvdA'er$^niet de enigen die verbaasd aankijken tegen de „snelheid" en het „gemak" waarmee het vorige kabinet aan de Amerikaanse verlan gens tegemoet kwam. Hoge functionarissen in Washing ton hadden al verrast gecon stateerd dat Nederland geen enkel argument aanvoerde waarmee politiek „wissel geld" kon worden behaald. In Senaatskringen wordt daar bij gewezen op de dwarslig gende houding van Den Haag wanneer het om atoomtaken voor de Nederlandse krijgs macht gaat of om statione ring van Amerikaanse atoom wapens in Nederland. Nu had het door Nederland stee vast aangevoerde argument dat de conventionele bewa pening in de eerste plaats op voldoende peil moet zijn en gemoderniseerd, tot tege moetkoming van Washington aan Nederlandse verlangens kunnen leiden, zo is de me ning. Politieke waarnemers wijzen erop dat Washington gevraagd had kunnen wor den alsnog invloed aan te wenden om Nederland verte genwoordigd te krijgen bij de Noord-Zuid-top, die volgen de maand in Mexico begint. Het kwam het vorige kabinet niet ongelegen, dat de leve ring aan de Nederlandse luchtmacht door de Fokker- „export" naar de VS enigs zins zou worden uitgesteld. Dit betekende immers dat de drie peperdure jagers dit jaar niet meer op de uitgavenlijst van het ministerie van defen sie zouden voorkomen. De F- 16 is aangekocht als vervan ging van de Starfighter. Dc Nederlandse bereidwillig heid leverde het Fokker-con cern bovendien de mogelijk heid om, naast de al bestelde, nog eens drie extra vliegtui gen te bouwen, zei desge vraagd de voormalige staats secretaris van defensie Van Eekelen. Volgens hem is dc beslissing „van een vrijdag op een maandag genomen" en is de Amerikaanse rege ring op de daaropvolgende woensdag al officieel op de hoogte gesteld. Het kabinet heeft daarmee aan Washing ton een signaal willen geven dat Nederland niet op alle punten dwarsligger wil zyn in het westers bondgenoot schap. aldus de WD'er. Aandeel In de overeenkomst tussen de Verenigde Staten en Neder land tot aanschaf van het F- 16-gevechtsvliegtuig is be paald dat Nederland (Fokker) een aandeel levert in de ver vaardiging van de vliegtui gen van het Amerikaanse Ge neral Dynamics-concern. Voor 40 procent worden de onderdelen in Nederland ge produceerd en met de andere 60 procent uit de VS lopen zodoende in Nederland, maar ook in België, kant en klare vliegtuigen van de produktie- band. De enige voorwaarde waarop de Nederlandse regering met het Amenkaanse verzoek tot uitstel akkoord wilde gaan was, aldus Van Eekelen, dat Nederland niet rechtstreeks aan Pakistan dit hoogwaardi ge militaire materieel zou hoeven leveren. Nu de Ver enigde Staten de afnemer zijn, lijkt er geen politiek vuiltje aan de lucht. (Neder land kan sowieso geen F-16- toestellen aan derde landen leveren, omdat de Ameri kaanse regering de enige ver koper mag zijn). Van der Hek en Van den Bergh noemen deze redenering ech ter „formalistisch". Je kunt je op zo'n manier niet aan je po litieke verantwoordelijkheid onttrekken, aldus Van den Bergh. De opvolger van Van Eekelen, PvdA'er Bram Ste- merdmk, zei desgevraagd zich nog niet met deze mate rie bezig te hebben gehou den. Stemerdink meent (in tegenstelling tot Van den Bergh) dat de beslissing niet meer is terug te draaien. De nieuwe regering-Van Agt heeft zich dan ook niet gebo gen over een van de laatste beslissingen van zyn voor ganger. aldus de nieuwe staatssecretaris van defensie. Consternatie Politieke waarnemers in Den Haag zijn er overigens van overtuigd dat een herroepen van de eind augustus gedane toezegging juist voor conster natie in de bondgenootschap pelijke Verhoudingen met de VS zou kunnen zorgen. Be halve Nederland hebben ook de andere landen van het F- 16-project in Europa - België, Denemarken en Zweden - er in toegestemd in totaal zes toestellen op een later tydstip aangeleverd te krijgen. Volgens Van Eekelen is er geen enkele reden tot zorg bg de Nederlandse luchtmacht over het uitstel van de leve ring van de drie F-16's. Fok ker ligt, aldus Van Eekelen, voor op het produktiesche- ma, terwgl het uitgestelde in voeren van dc dne nieuwe exemplaren uitstekend past in het „behoedzame tempo" van modernisering van de Nederlandse krijgsmacht Een woordvoerder van Fok ker bevestigde overigens dat het Nederlandse vliegtuigen- concern twee drie toestel len voor ligt op het produk- tieschema, zodat het uitstel van de levering voor een groot deel al an th- QH sche zaak gezien kan worden. DEN HAAG (ANP) - De opkomst voor de mobilisaticopkomst-oefening "Donderslag" is vrgwel gelgk aan die van vorige jaren Van de 1032 schriftelijk opgeroepen militairen met groot verlof waren er gister avond omstreeks negen uur 803 bij de opkomstcentra in de buurt van Venray aangekomen. Aan 79 militairen is om verschillende redenen uitstel verleend. Twaalf schriftelijke oproepen kreeg defensie als onbe stelbaar retour De rest kreeg de oproep wel. maar is niet komen opda gen. Een woordvoerder van het ministerie van defensie noemde dat aantal bevredigend. Dc organieke sterkte van de eenheden om uit te rukken bedraagt 923 man. Dinsdagavond kregen de militairen met groot verlof een schrtfle lijke oproep om zich de volgende dag voor de oefening te melden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7