"Een fooi? Ga gauw fietsen" Daldozencentram "mag best mooi centrum worden" Nieuwe stal voor stalen ros Coördinator Floor Buschman: DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1M1 LEIDEN - De stationsfiet- senstalling. Het is een heel bedrijf geworden. Twintig uur per etmaal open en werken in twee-ploegen dienst. De Leidse stalling is met haar nieuwe aan bouw de grootste van Ne derland geworden. Ruim drieduizend fietsen kun nen hier nu veilig en droog staan. Het donkere, muffige kelderhok onder het station heeft een uit loop gekregen naar een modern gedeelte, gebouwd in een slurf naast het station. De houten rek ken zijn daar vervangen door ij zeren, waarin de fietsen niet meer in een voortdurend steige rende houding hoeven te staan. De herenfietsen moeten boven de damesfietsen worden gestald, maar de 'bewakers' knijpen een oogje dicht als een sterke dame toch tussen de stangen wil staan. Een onderhoud met de pachter en rijwielhersteller J. Kornelisse. "Er zijn inderdaad mensen die niet willen verhuizen naar de nieuwe stalling. Zij zijn verknocht aan de houten rekken en denken dat de fiets geen daglicht kan verdra gen". Hij moet lachen en loopt mee naar de bovenverdieping van het nieuwe gebouw. Vanaf deze plaats heeft hij een mooi overzicht over zijn domein. Zijn fletse blauwe ogen lichten op en zijn huid lijkt onder de lichtkoe pel iets minder mat. Hij vervolgt op deze plek zijn verhaal. "Die mensen mogen van rnij in het oude gedeelte olijven. De jaar- en maandabonnementen hebben daar ook hun eigen hoek. De Lei- denaar behoort tot een "fiets- graag" volkje. Weet je, ik heb de meeste vaste abonnementen van alle stationsstallingen: 1.650 maandstallingen, 569 jaarkaarten en 45 weekkaarten". Hij maakt een aaiend gebaar over een paar stangen. "En dan nog eens 850 losse plaatsen, waarvan de helft steeds is bezet. Het is hier een rommeltje geweest. Nu kan alles ruim staan. Toch maken de men sen er geen gebruik van. Hier kijk... ze zetten rustig de fiets half in het rek. En dan zijn ze ver baasd als het achterlicht er af ligt". maar prullen ergeren mij. Een paar keer bukken en een hand vol rotzooi is het resultaat. Wy zijn geen vuilnisbelt". Hij beent naar het oude gedeelte. De achterlichten flonkeren, iets dat in de helverlichte nieuwe stalling niet meer te zien zal zijn. "De meeste vaste klanten ken je van gezicht. Er zijn daarbij hele rare snuiters, die komen elke dag maar nemen geen abonnene- ment. Elke keer weer betalen ze 95 cent. Begrijp je niet hè? U hoeft het niet uit te spreken. Ik kan u gedachten haast raden. Vergeet het maar. Fooi? Ga nou gauw fietsen. De mensen geven geen piek. Ja, sommigen, maar het gros staat toch op teruggaaf van die stuiver. Ze presteren het zelfs om te zeggen als ik geen vijf cent terug heb dat ze morgen dan maar negentig cent betalen". Herman komt binnen. "Een vaste klant!", brullen zijn twee mede werkers in koor. "Altijd goed voor een bakkie koffie". Tien man werken hier in wisselende diensten. In de spits staan ze meestal met z'n drieën, de rest van de tijd met twee man. De vaste klant is tevreden over de stalling en zijn stalen ros, die on langs een onderhoudsbeurt heeft gehad. Kornelisse haakt er han dig op in: "in de stationsstalling kan dat allemaal. De reparatie is verricht voordat de wielrijder is teruggekeerd". Tweedehands Toch keren niet alle klanten en fietsen op hun hok terug. Er blij ven fietsen staan en huurfietsen verdwijnen. In het bovenrek staan de veriatenen keurig naast elkaar. Eenmaal in de maand komt de recherche met een regi- stratieboek. Sommige blijken dan gestolen te zijn en andere zijn het niet meer waard om op gehaald te worden. Kornelisse bewaart ze een jaar, daarna gaan ze - als er wat bij zit - in de ver koop. "Tweedehandsfietsen daar kan je niet genoeg van hebben. We kopen ze vaak by de politie op. Lachend: "Ja, de politie haalt ze eerst hier in de omgeving weg. Geef toe, het is toch een rotge- zicht al die fietsen tegen hekken en muren. Ze staan hier nog voor geen kwartje per jaar". Mopperen "De komende tijd proberen we ge dragsregels in te voeren. Ja, het moet gewoon. Als gekken ko men ze hier binnen fietsen, zon der rekening te houden met links en rechts. En mopperen, moppe ren, mopperen. Vooral het volk dat 's morgens tussen half acht en half negen binnenkomt. Ze denken dat ze altijd te laat ziin voor de trein. Ziekelijk gewoon. Tja...u zult wel denken: deze fiet- senman is ook een mopperpot, Pachter en rijwielhersteller J. is hier een rommeltje geweest. Nu kan alles ruim staan". (Foto Jan Holvast) LEIDEN Nog een kleine twee maanden en dan begint aan de Rembrandtstraat de bouw van een centrum voor daklozen. De verzuchting "eindelijk" is daarbij beslist niet misplaatst, ruim tien jaar van praten, plannen maken en berekeningen gingen aan de bouw vooraf. Nu is dan aan dc Rembrandtstraat ruimte gemaakt voor een daklo- zencentrum, of liever gezegd, een centrum waar mensen te recht kunnen die problemen met hun dakloosheid hebben. Want, zo zegt coordinator Floor Busch man, de benaming daklozencen- trum wekt misschien de indruk dat je via dit centrum makkelij ker aan een huis kunt komen. "Die valse hoop willen we niet wekken. Het centrum biedt on derdak aan mensen die dc situa tie van hun dakloosheid niet meer aankunnen". Een opvangcentrum dus. Dc bouwlocatie ervoor is klaar en ook de tekeningen liggen gereed. Het wachten is slechts op de keu ze uit verschillende aannemers die op het moment begrotingen aan het maken zijn. De voorde ligste van hen zal uiteindelijk de bouwopdracht krijgen en ook de bouwkosten bepalen. Naar ver wachting kan de eerste paal voor het centrum dan midden novem ber de grond in. Volgend jaar september moet er aan de Rembrandtstraat dan een uit vier bouwlagen bestaand cen trum staan. Op de parterre van het gebouw komen de receptie, een spreekkamer voor het perso neel, een huiskamer en recreatie zaal. annex eethoek. Dc drie ver diepingen worden vooral in be slag genomen door kamers waar zo'n 21 cliënten een slaapplaats kunnen vinden. Zoals gezegd heeft de totstandko ming van een opvangcentrum in Leiden heel wat voeten in de aar de gehad. Terwijl in andere grote steden allang een dergelijk cen trum draaide, stuitten dc plan nen in Leiden telkens weer af op de plaats of de kosten. Toch be gon een werkgroep, samenge steld uit hulpverlenende instan ties en raadsleden, al aan het be gin van de jaren aeventig met plannen maken. Plannen voor een centrum in de Morspoortka- zerne, een pand aan de Hooi gracht en het Minnehuis passeer den de revue maar kwamen nooit tot uitvoering. Ondertus sen bleven in de kranten verha len verschijnen over schrijnende gevallen van dakloosheid. Zeker stellen Floor Buschman wijt het lange uit blijven van een centrum nu voor al aan de te brede samenstelling van de werkgroep. Elke hulpver leningsinstelling wilde vooral voor de eigen cliëntengroep de opvang zeker stellen. De werk groep zou bovendien te lang bij inhoudelijke vraagstukken zijn blijven hangen zonder nu eens gericht by het ministerie aan de bel te trekken. "Toen eind '79 de Stichting Opbouw Onderdak werd opgericht kwam alles pas in een stroomversnelling. Het be stuur van deze stichting klopte bij CRM aan om de benodigde erkenning te krijgen". Toch duurde het nog tot juli van dit jaar eer de erkenning van CRM binnen was. Belangrijk, want nu kunnen cliënten via de sociale dienst in hun woonplaats bijstand krijgen voor de kosten van hun verblijf in het centrum. Per dag gaat dat zo'n 100 150 gulden kosten. Het was ook voor het ministerie de eerste keer dat het bij een daklozencentrum met een dergelijke erkenningsproce dure te maken kreeg. Vandaar dat de erkenning nogal wat tijd in beslag nam. Het belangrijkste is echter dat de erkenning er is, en dus met de bouw begonnen kan worden Voor de stichting was de erkenning ook een reden direct een coördinator aan te ne men Het werd iemand uit de ei gen gelederen, Floor Buschman, die tot augustus bij de sociale dienst werkte als coördinator van crisis— en jongerenopvang. "Eigenlijk verschilde dat werk weinig van dat wat ik nu moet doen", zegt Buschman zelf. "Al leen ontbraken bij de GSD het pand met de bedden en dat vind ik het positieve van het werk in het centrum. Bovendien draaide ik bij de sociale dienst mee in een ambtelijk apparaat en daar pas ik niet zo in. Dat zullen ze beamen. Het is niet dat ik hier maar wat aan kan rotzooien, maar je bent wel flexibeler in de hulpverlening. Wanneer het cen trum straks open is, maar de hulpverlening blijkt nog niet je van het te zijn, dan ben ik de eer ste die zegt dat het anders moet, al moet desnoods de hele organi satie worden omgegooid" Oog houden Het is nu Buschmans taak oog te houden op de dagelijkse gang van zaken van de bouw, een be groting voor het volgend jaar op te stellen, personeel aan te trek ken en vooral ook een centrum- raad op te zetten. Deze centrum- raad, samengesteld uit hulpver lenende instanties, personeel en wellicht bewoners, zal in tegen stelling tot het bestuur betrok ken zijn bij de dagelijkse gang van zaken in het centrum. Buschman: "Ik hoop dat we een bestuur krijgen dat voeling heeft met het centrum, maar zo'n alge meen bestuur houdt natuurlijk toch altijd een afstand. De cen- trumraad moet de steun en toe verlaat van het personeel wor den, en andersom ook natuur lijk". Het personeel waar we het over hebben zal waarschijnlijk uit zo'n zeven mensen "op MBO-ni- veau" gaan bestaan, eigenlijk wel het minimum voor een cen trum dat de deuren 24 uur per dag geopend zal houden. "Het moeten mensen zijn die gespan nen situaties aankunnen, die zich ook thuisvoelen in het mi lieu van de cliënten. Wantje kunt er wel vanuit gaan dat de vrouw van een directeur hier niet snel zal aankloppen". Blijft de vraag: wie komen er dan wel terecht in een centrum voor daklozen? Buschman: "Dat is haast niet te zeggen. In principe kan iedereen uit Leiden en om geving hier terecht wanneer hij problemen heeft met het dakloos zijn. Dat kan zijn omdat hij of zij thuis grote spanningen heeft of door een brand dakloos is gewor den. De een raakt echter in een panieksituatie wanneer zijn huis uitbrandt, van mezelf kan ik me voorstellen dat ik de situatie wel aan zou kunnen en onderdak bij kennissen zou vinden. De opna me is heel persoonsgericht" Rommelmarkt (1) De Oppenheimschool en kleu terschool Bambino houden mor gen van vier tot acht uur een rommelmarkt/fancy fair in het schoolgebouw aan de Oppen- heiTnstraat. Ook zijn er spel letjes te doen voor jong en oud. De opbrengst wordt besteed aan uitbreiding van het school materiaal van beide scholen. Pop In het Leids Vrijetijdscentrum. Breestraat 66. zijn weer twee popavonden. Morgenavond is er een swingavond met de LVC- disc-jockeij's en zaterdag is er een optreden van de Amster damse popdichter Ton Lebbink. Lebbink, ex-drummer en por tier van Paradiso zal een act geven met tapes, drums, rock en licht. Daarna treedt de Amster damse groep Just Like Eddie op, beslaande uil ex-leden van o.m. Hauser Orkater. Beide avonden gaat de zaal om negen uur open. Kledingbeurs ,In Op Eigen Wieken, het buurt- De hulpverlening van het centrum zal overigens, naast een gesprek, vooral bestaan uit het zogenaam de "bed, brood en bewassing" Andere hulpverlenende instan ties, zoals het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs of de Stichting Jeugd en Gezin, wor den ingeroepen om de cliënt te helpen bij de problemen die hij heeft. "Dit geeft ons ook een goe de gelegenheid tot signaleren", zegt Buschman. "Je maakt de cliënt dagelijks mee en ziet de re sultaten die een hulpverlenende instantie bereikt met haar hulp. Je ziet dan duidelijk of er bepaal- huis aan het Valkenpad, is za terdag een kinderkledingbeurs. Het gaat ditmaal om winterkle- ding in de kindermaten lot en met maat 36. Morgenavond kunnen belangstellenden tussen zeven en negen uur kleren bren gen; zij kunnen de volgende dag van tien tot elf uur kleren kopen en van twaalf tot twee uur volgt er dan een algemene verkoop. Kernenergie Het Energie Komitee Rijnland de leemten in de hulpverlening bestaan" Geen termijn Opname in het centrum kan het hele etmaal. Overdag zullen cliënten vaak doorverwezen zijn, 's nachts verwacht Buschman vooral mensen die uit eigen be weging aan de deur kloppen. Voor de duur van het verblijf is geen bepaalde termijn te stellen. "Zo kort mogelijk", vindt Busch man. "En dat is ook wat de cliënt zelf wil; wanneer iemand lang in een centrum verblijft krijg je er roept op tot deelname aan de demonstratie tegen kernenergie die zaterdag in Arnhem wordt gehouden. Om half twaalf ver trekt er een groep demonstran ten van het centraal station in Leiden. Ontzettocht De Leidse toervereniging Swift- toer organiseert zondag de Lei- deus Ontzettocht. Deelnemers kunnen kiezen uit twee afstan den, 25 en 50 kilometer. De start en inschrijving is in het club huis van Swifttoer aan de Ad miraal Banckertweg. Voor kin deren van acht tot twaalf jaar bestaat de mogelijkheid onder leiding van ervaren fietsers aan de tocht deel te nemen. De start is- tussen negen en tien uur. Voor meer informatie: J. Hoogenboom, Irenestraat 2 in Zoelerwoude, tel. 071-892883. Rommelmarkt (2) In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk wordt zaterdag van tien tot vier uur een rom melmarkt gehouden. een probleem bij in plaats van dat je tot rust komt. Ik heb er een hekel aan wanneer mensen zeg gen: zo'n centrum hoeft toch niet zo mooi te worden, het is geen hotel. Ik houd niet van die jaren '30-mentaliteit van "we helpen je wel, maar het mag niet te mooi worden. Je zult wel weten dat je maar geholpen wordt". Geloof me, zelfs een jaar in het Hilton wonen is geen leuk vooruitzicht wanneer je weet dat je daarna niet terug naar een eigen huis kunt". CONNY SMITS Pop en spel In het LAK-theater aan het Le vendaal wordt morgenavond een voorstelling gegeven door het 'Pop en Spel Kollektief. De voorstelling heet 'flikker op' en wordt gegeven in het kader van de feestweek van de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, die twaalfeneenhalf jaar be staat. De Enschedese groep om schrijft de voorstelling als een revue in de sfeer van de Berlijn- se jaren dertig. De aanvang is om half negen. Africhten De kringgroep "De Sleutelstad" begint zondag met de jaarlijkse opleiding voor de africhting van verkeerszekere honden. Uitsluitend raszuivere Duitse herdershonden met een stam boomnummer en geregistreerd bij de Raad van Beheer in Am sterdam mogen meedoen. De cursus wordt gehouden op sportpark De Vliet naast het ge lijknamige zwembad. Voor meer inlichtingen: G. v.d. Wal, tel. 071-214639 of E R. van 't Riet, tel. 01720-20926.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4