Clubhuis voor zwerfgroep ENFB voor gracht in Kort Rapenburg Anti-tankslag woedt nog niet in alle hevigheid Meer vrouwelijke sollicitanten naar banen bij gemeente j Leidse stadsrubriek Bij volkstuinen aan Willem de Zwijgerlaan Rugzak gestolen 981 DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1981 Advertenties hebben succes LEIDEN - Op gemeentelijke per soneelsadvertenties hebben tot nu toe gemiddeld 14,6 mannen en 19,3 vrouwen gereageerd. De ze toename van het aantal vrou wen is volgens het gemeentebe stuur voor een deel toe te schrij ven aan de aangepaste adverten tie waarin o.a. staat: "Vrouwen die belangstelling hebben voor de functie, wordt met klem ver zocht te solliciteren". Het college van B en W noemt de voorgaande cijfers in haar ant woord op vragen van de PvdA-- raadsleden Van Dongen en Dal- linga. Vragen die allemaal be trekking hadden op het voorstel dat eind '79 werd aangenomen tijdens de begrotingsbehande ling. ADVERTENTIE Oók de weg naar 'n perfekte ambiance voor uw diner of receptie! Hotel -Restaurant „DUINOORD" WASSENAARSESLAG 26 2 PJ WASSENAAR De strekking van de motie: vrou wen en mannen moeten bij vaca tures binnen het gemeentelijk apparaat gelijkwaardig worden behandeld. En: werken er bin nen de betreffende afdeling min der vrouwen dan mannen, dan moet de vrouw worden aangeno men als blijkt dat er sprake is van gelijkwaardige capaciteiten voor de functie. Op welke wijze wordt deze motie uitgevoerd, zo wilden Van Don gen en Dallinga weten. Boven dien vroegen zij zich af in hoe verre het voorstel een rol heeft gespeeld bij de benoemingen in de afgelopen jaren. Wat betreft dat laatste punt: vol gens het gemeentebestuur is er wel degelijk sprake van een ver andering. Uit de cijfers genoem de blijkt volgens het bestuur overduidelijk dat steeds meer vrouwen solliciteren (In '79 be droeg het aantal vrouwen dat werd benoemd 42,4%, in '80 33.3% cn in '81 43%). Rolde er na de laatste ronde een man uit de bus, dan was dat vol gens het gemeentebestuur om dat er duidelijk sprake was van grotere geschiktheid. Waren de capaciteiten gelijk, dan werd - volgens afspraak - de vrouw be noemd. Het college van B en W zegt echter niet aan te kunnen geven hoe veel vrouwen er in totaal in de laatste ronde zijn terecht geko men, "aangezien er nog geen re gistratie plaatsvindt van het aan tal sollicitanten dat aan de laatste selectieronde meedoet". Aan het eind van het B en W-ant woord wordt overigens nog even gewezen op de sombere toe komst: "Tenslotte willen wij nog opmerken, dat als gevolg van de bezuinigingsoperaties het proces van open personeelsvoorziening in de komende tijd kan vertra gen. Dit heeft dan ook gevolgen voor het tempo waarin het aantal vrouwelijke ambtenaren kan toe- LEIDEN door René van der Velden Jaap Visser Tappie Het 'tappie' wordt bedreigd. De nationale bierwachten, een dikke honderd, nemen het niet langer dat ze zonder cao op zak dag in dag uit van café naar café moeten pezen om de leidingen van de tapinstal laties door te spuiten. Vandaar dat de bierwachten, die een speciale doorspuit- opleiding van twee maanden hebben gevolgd, de spuit er massaal bij hebben neerge gooid. Ruim zestig bierwach ten hebben het Centraal Brouwerijkantoor in Amster dam bezet. Zij willen bij hun werkgever, de cv Bierwacht, betere werkomstandigheden afdwingen. Wanneer de spuit weer ter hand wordt geno men is nog de vraag, al lijkt er enige beweging in de patstel ling te zitten. Werkgever Bierwacht heeft - na aandrin gen van de brouwerijen - aan zijn honderd bierwachten ge vraagd om weer rond de tafel te gaan zitten. Woordvoerder Henk Koning van het Centraal Brouwerij kantoor voelt mee met de sta kende bierwachten. "Die jon gens kunnen het werk nau welijks aan. Wanneer ze een normale werkdag zouden maken, en dan niet eens keu rig netjes van negen tot vijf, dan zou er een heleboel werk blijven liggen. Dan zou er voor nog enkele tientallen bierwachten werk zijn". Dat dc leiding van een tapin stallatie regelmatig moet worden doorgespoten (voor gemiddeld twaalfenhalve piek per twee leidingen) is duidelijk. Gebeurt dat niet dan slibt zo'n leiding dicht en is het bier op den duur niet meer te drinken. Maar kun nen kroeg- en kantinebazen de spuit niet zelf ter hand ne men'' Hoe nodig zyn de bier wachten? "Dringend", volgens Leo Kamphues, secretaris van dc plaatselijke afdeling van Ho reca Nederland. "Die r weten precies hoe ze zi Glas op de lap in de toekomst0 Volgens horeca-n "Een goede tap slibt niet zo snel dicht" s dat op korte termijn niet te verwachten. installatie het beste schoon kunnen krijgen. En. wat het meest belangrijke is. ze heb ben uitstekende apparatuur. Je kunt het als café-houder lang zo schoon niet krijgen als een deskundige". Kamphues schat dat zo'n beetje alle Leidse horecabe drijven met een tapinstalla tie. inclusief de sportkanti nes, de hulp inroepen van een bierwacht. "Als ik die jongens zo hoor praten dan komen ze werkelijk overal". Henk Koning van het Cen traal Brouwcnjkantoor be vestigt dit. Volgens hem ont fermen de bierwachten zich -over 99 procent van de Ne derlandse tapinstallaties. Leo Kamphues verwacht overi gens dat de gevolgen van de staking van de bierwachten op korte termijn niet rampza lig voor het tappie zal blaken. De meeste kroegbazen pro beren zelf een spons door hun tap-leidingen te jagen of doen een beroep op de tech nische dienst van hun brou werij "Bij een goed lopende tap is dat niet zo'n probleemmeent Kamphues. "Die slibt niet zo snel dicht Wanneer een tap maar een half vaatje per dag krijgt te verwerken en het bier staat vaak stil in de lei dingen dan wordt hst ml moeilijker Maar voor de meeste café-houders is de nood nog niet zo hoog' Het duurt dus nog even eer h< pijpje het tappie verdringt Onbestemd Kroegbaas Peter van der Hoorn uit de Nieuwstraat heeft het aan de stok met Margriet van Lith van het Leids universi tair weekblad Mare Margriet van Lith schreef laatst in de rubriek 'Uit', waarin weke lijks een Leids café kritisch wordt doorgelicht, wat min der vleiend over Peter van der Hoorn en zijn Uyl van Hoogland. 'Uit' in de Mare van vorige week is Peter van der Hoorn totaal in het verkeerde keel gat geschoten. Vandaar dat hij via z'n Ho tterdamse ad vocaat mr. Van Ry een eis tot rectificatie bij de Mare-redac- tie heeft ingediend. Van der Hoorn valt vooral over de volgende passage in het desbetreffende artikel: "Maar ook de barkeepers wekken niet de indruk nog énig ple zier aan hun beroep te ontle nen en kunnen zich er slechts met moeite toe zetten je te be dienen. Bovendien schijnt zich een onbestemde agressie van hen te hebben meester gemaakt. Een agressie die één mijner kennissen laatst een hoektand kostte". Volgens Peter van der Hoorn kwam die kennis toevallig zwaar bezopen de Uyl bin nenzetten om vervolgens een flinke schade aan te richten. "Van onbestemde agressie was dus beslist geen sprake Trouwens, ik heb de zaak al uitgepraat met die kennis. Hij heeft beloofd de schade te vergoeden zodat voor my de zaak is afgedaan". Ook struikelde Van der Hoorn over dc opmerking "Een agressie die zich trouwens ook al geruime tyd in het au togedrag van de eigenaar openbaarde, wanneer hy de Hartesteeg onveilig maakt Van der Hoorn vindt dat deze opmerking als een tang op een varken slaan en duidelyk bedoeld om hem te belaste ren Kortom smaad Het duo Van der Hoorn/mr Van Rij heefl Mart tma waken da tijd gegeven om een rectifica tie te plaatsen Mare-hoofdredacteur Quincn van Koolwyk zegt "voorals nog geen aanleiding tot recti ficatie te zien" Met andere woorden Van der Hoorn be kijkt het maar Dat doet hy dan ook. Alleen niet langer dan twee weken. "Ik wacht nog even af Komt er geen rectificatie dan ga ik samen met mijn advocaat verdere juridische stappen ondernemen". Weerklank wint slagbal- toernooi weer Milieuambtenaar toch tevreden LEIDEN - Voor de tweede achter eenvolgende maal is de Weerklank, de lagere school aan de Robijnstraat, winnaar gewor den van het slagbaltoernooi dat werd georganiseerd door de ge meentelijke schoolsportcommis sie De Weerklank versloeg in de finale de Koningin Wilhelmina- school met 12-6 en bleef daar door in het bezit van de Leidsch 1-wisselbokaal. Het toernooi, dat voor de achtste maal werd gehouden, leverde een derde plaats op voor het Ca rillon, terwijl de Pacellischool met een vierde plaats genoegen moest nemen. Aan het toernooi, dat werd gespeeld op de velden van korfbalvereniging Fides Pacta aan de Zoeterwoudsesin- gel, namen 32 scholen deel. De winnaar van het slagbaltoernooi: De Weerklank. LEIDEN - Vijfennegentig r hebben zich tot en met 18 sep tember in Leiden aangemeld voor de anti-tankslag. het laten leegzuigen van nog volle of ge deeltelijk gevulde olietanks. De gemeente Leiderdorp heeft ze ven aanmeldingen binnen en Zoeterwoude nog niet één De anti—tankslag. die op 1 septem ber begon in drie voornoemde gemeenten, werd georganiseerd, omdat volgens een ruwe schat ting één op de honderd gezinnen nog wel een tank in de achtertuin heeft zitten Tanks die niet meer gebruikt worden sinds de olie afdeed als stookmiddel en de mensen over gingen op aardgas. Men vergat echter meestal de soms nog hele maal volle olietanks leeg te zui gen, zodat er kans op bodem- LEIDEN - De zwerfgroep van jongeren, die de afgelopen zomermaanden de binnenstad onveilig maakte, krijgt een eigen clubhuis. Bij het volkstuinencomplex van Ons Buiten aan de Willem de Zwijgerlaan zal voor deze groep jongeren een keet worden neergezet. De raadscommissie voor onderwijs en samenlevingsopbouw is gis teravond met het desbetreffende voorstel van B en W akkoord ge gaan. Wethouder Van Dam (on derwijs en samenlevingsop bouw) meldde dat vooruitlopend op toezeggingen van het ministe rie van CRM voor subsidie het college van B en W toch vast een besluit had genomen. Het gaat om een groep jongeren, die de Leidse politie de afgelopen zo mer tot wanhoop bracht. De cri- minaliteiten van deze jongeren - zo'n 120 in getal, in leeftijd varië rend van vijftien tot twintig jaar groeiden politie en justitie bo ven het hoofd. Verveling zou de belangrijkste oorzaak zijn van de criminele activiteiten, zoals in braken, berovingen en mishan delingen. Een andere activiteit van de jonge ren was deze zomer het aanbie den van een petitie aan wethou der Van Dam (onderwijs en sa menlevingsopbouw). Zij ver zochten daarin om een eigen clubhuis. In een interview in de ze krant legden drie van de jon- geren vorige week nog eens uit Wethouder Van Dam: niet wach- waarom: "Dan hebben we ten ten op CRM. minste wat te doen. Biljarten, kaarten, tafeltennissen en lekker met elkaar ouwehoeren. Nu kun nen we doordeweeks nergens te recht". De meesten van de groep jongeren hebben geen werk. on der meer doordat hun strafblad een belemmering bij sollicitaties vormt. Het verzoek van de jongeren werd gesteund door het Breehuys, de Stichting Jeugd en Gezin en de reclassering. In een brief aan wethouder Van Dam en de overi ge leden van de raadscommissie schreven deze instanties: "Wan neer de groep zich zou kunnen bezighouden met hun eigen ge bouwtje, dan zal dit mede in het belang zijn van een hulpverle ningscampagne". De Stichting Jeugdhaven, jongerencentrum Stats en het Leids Vrijetijdscen trum zijn bij deze hulpverlening betrokken. By het ministerie van CRM wordt subsidie aange vraagd onder de noemer "gerich te activiteiten voor agressieve jongeren". In aanwezigheid van de jongeren besloot de raadscommissie gis teravond 29.000 gulden beschik baar te stellen voor de bouw van de keet. De groep meldde gister avond al grootse plannen te heb ben om er een gezellig onderko men van te maken. verontreiniging was. De kans op verontreiniging hoopt men met deze actie alsnog te verkleinen Volgens verwachting komen dc meeste Leidse aanmeldingen uit de Burgemeesters- cn Professo- renwyk(28). Een goede tweede is op dit moment de binnenstad met 18 aanmeldingen. Wordt er naar de oppervlakte van het ge bied gekeken dan staat het Hout kwartier en Raadsherenbuurt met z'n 14 aanvragen op de twee de plaats. Van de 95 aanmeldingen in de ge meente Leiden zijn er 32 voor het lèegzuigen van de tank en het daarna volstorten met zand: de overige 63 vinden alleen leegzui gen - de goedkoopste oplossing - voldoende. Milieuambtenaar Troost: "Wethou der Bordewijk vond het aantal aanmeldingen nogal tegenvallen, maar ik moet zeggen dat ik rede lijk tevreden ben. Kyk, volgens verwachting zitten er in de Leid se bodem zo'n 1000 niet meer ge bruikte tanks, maar je moet na tuurlijk niet denken dat je met een 1000 aanmeldingen binnen hebt". "We zijn pas drie weken bezig. Er zijn pas twee advertenties ge plaatst. waarvan de laatste een paar dagen geleden Je mag nu dus nog niet verwachten dat we alle mensen al hebben bereikt. Daarvoor verkeren we nog in een te vroeg stadium". Leiderdorp Volgens de Leiderdorpse gemeen- tevoorlichter Reijerse valt het aantal aanmeldingen in Leider dorp 11 inmiddels een beetje tegen. "Maar het is nog te vroeg om al conclusies te trekken. Daar passen we wel voor op". Hij denkt overigens niet dat in Lei derdorp één op de honderd ge zinnen een tank in het achter tuintje zal hebben. "Veel wonin gen in Leiderdorp zijn tenslotte in de tyd gebouwd dat er geen olie meer werd gestookt". Gemeenteambtenaar Van Son heeft er geen verklaring voor waarom er in Zoeterwoude tot nu toe niemand heeft gerea geerd Hy denkt overigens ook niet dat er in dc Zoeterwoudse grond erg veel olie zit "Volgens het landeiyke gemiddelde - eén op de honderd - zouden er hier 70 niet meer gebruikte tanks in de bodem moeten zitten Maar ik geloof nooit dat het er zoveel zyn". LEIDEN - Een Leidse vrouw be leefde afgelopen maandag een niet zo prettige afloop van de vakantie By haar terugkeer op het Leidse station werd haar rug zak gestolen. In de rugzak be vonden zich onder meer een complete berguitrusting, een tent en een fototoestel met een waarde van 1750 gulden Omdat de vjouw aanvankelijk dacht dat de rugzak per abuis was meegenomen, wachtte ze tot gisteren met het doen van aangif te van de diefstal. LEIDEN Een 19-jarige Lcide- naar is vannacht op heterdaad betrapt toen hij verschillende flats in de Pelikaanhof aan het doorzoeken was Toen de Leide- naar door de politie werd aange houden had hij al een envelop met inhoud en een portemonnee van een van de bewoners ge roofd. Fietsersbond: Breestraat wordt rustiger en aantrekkelijker leiden - de fietsersbond ENFB heeft haar instemming betuigd met het experiment met het opengraven van het Kort Rapen burg en het instellen van één richtingsverkeer in de Bree- straat. Volgens de fietsersbond heeft het gemeentebestuur hier- D'66 organiseert forum LEIDEN - D'66 heeft voor morgenavond acht uur in het Parlement een ledenvergadering met forumdiscussie over het economisch beleids plan van de gemeente georganiseerd. Onder leiding van Ton van Brus sel, sociaal-economisch redacteur van deze krant, zullen de heren Wor tel (FNV), Van Velzen (KNOV), Van Egmond (LCC), Bleijie (CDA) en Glaubitz (D'66) hierover discussiëren. Het forum begint na het huishoudelijke gedeelte van de openbare leden vergadering die om acht uur begint en in het Parlement aan de Nieuwe Rijn wordt gehouden. mee een verkeersoplossing ge vonden die tot grote tevreden heid moet stemmen. De Breestraat wordt er een rustiger en aantrekkelijker winkelstraat door, zonder dat de positie van de Marktenroute als langzaam- verkeer-gebied wordt aangetast, aldus de ENFB. Het instellen van éénrichtingsver keer op de Breestraat lijkt de ENFB een goed idee, omdat het doorgaand verkeer voor een deel wordt geweerd, terwijl bestem mingsverkeer wel mogelijk blijft. Het toestaan van busverkeer in beide richtingen biedt volgens de bond grote voordelen. De bus reizigers worden tot in het hart van het Leidse winkelapparaat gevoerd en de te verwachten be tere doorstroming van de bus maakt het gebruik ervan aan trekkelijker. Bovendien - aldus de ENFB - is het gevaar nu niet aanwezig dat de weg een racebaan wordt, omdat het verkeer in die ene richting niet meer ruimte krijgt dan zij nu heeft en altijd rekening zal moe ten houden met de bus als tegen ligger. Hierdoor wordt ook dc positie van de fietser en voetgan ger veiliger en aantrekkelijker De ENFB noemt het gehouden ex periment eigenlijk te kort. Ii twee uur tijd kan het verkee zich natuurlyk niet instellen op de nieuwe situatie, zo schrijft de bond. In elk geval vindt de ENFB het experiment in het be lang van de te houden inspraak. Zonder vooruit te willen lopen op de resultaten van het experiment stelt de bond zich op het stand punt dat de uitgeprobeerde op lossing de beste is voor de win kels en de verkeerscirculatie en daarom alle aandacht verdiend. Ten slotte oppert de bond dat het zinvol zou zyn om ook te overwe gen het éénrichtingsverkeer in de Breestraat de andere kant uit te laten gaan. Dat zou een file op de Pnnsessegracht/ Kort Rapen burg voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3