Ambtenarenbond moet bezuinigen Deel ondernemers wil meer overheidsinvloed Vrouw mogelijk dupe van nieuwe wao-norm Beurs Amsterdam tort zakelijk Tekort van twee miljoen Enquête wijst uit: Werkloosheid in EG tot negen miljoen gestegen AU 24 ECONOMIE PAGINA 29 Rood staan Rood staan bij de banken wordt voor de derde achter eenvolgende maal binnen twee weken minder duur. De Algemene Bank voert dit maal de banken aan door per 24 september de toeslag op de debetrente met een half procent te verlagen tot 2 pro cent. In financiële kringen wordt verwacht dat de ande re banken per 24 of 25 sep tember deze maatregel zullen volgen. De ABN zegt hiertoe te hebben besloten gezien de daling van de geldmarkttarie- j CMG groeit Computer Management Group (CMG) Nederland, onderdeel van het gelijknamige Engelse bedrijf, heeft de omzet in het op 3 mei geëindigde boekjaar 1980-81 met 20 procent zien stijgen tot 35,8 min. Van de omzet was ca. 70 procent af komstig van de sector infor matie, advies en systemen en 30 procent van de sector in formatieverwerking. De winst bedroeg 8,1 procent van de omzet. Spaarbrieven Bank Mees en Hope heeft woensdag de afgifteprijs van haar 9,5 procent spaarbrieven 1980 per 1986 gesteld op 99 procent, waarmee het effec tieve rendement volgens de bank thans 12,24 procent be draagt. In de prijs is begre pen de sinds augustus 1980 opgelopen rente van 104.55 per nominaal 1000. Voorts heeft de bank de afgifte prijs van haar 9.375 procent spaarbrieven 1980 per 1990 bepaald op 91 procent (effec tief rendement 11,70 pet), waarin begrepen de sinds 19 augustus 1980 opgelopen ren te van 103,50 per nominaal 1000. Cindu-Key en Kramer Ondanks een goede gang van za ken bij coatings, transport te wa ter en chemie, wat tot uitdruk king komt in een verbeterd be drijfsresultaat 5,3 tegen 3,7 miljoen) is het verlies van Cindu- Key en Kramer (bouw, isolatie, chemie) over het eerste halfjaar van 1981 nauwelijks kleiner dan van het eerste halfjaar 1980 2,6 tegen 2,7 miljoen). Hoewel het tweede halfjaar normaliter beter is dan het eerste halfjaar en enke le onderdelen tot het eind van het jaar goed bezet zijn zullen de moeilijke situaties van andere onderdelen (bouw en isolatie) een neerdrukkend effect heb ben. Indien in de laatste maan den van het jaar de druk op som mige onderdelen blijft aanhou den zal met verlies rekening moeten worden gehouden (v.j. j winst 755.000). Pas in decem ber zal een duidelijker indicatie mogelijk zijn. zo heeft het be stuur bekendgemaakt. Porceleyne fles Koninklijke Delftsche Aardewerk fabriek de Porceleyne Fles heeft in de eerste helft van dit jaar een teleurstellend resultaat geboekt. Wel waren de resultaten bij de dochter Westraven in Utrecht en de in de door de fabriek in Delft j geëxploiteerde winkel bevredi gend. Omdat het tweede halfjaar i traditioneel aanmerkelijk betere resultaten oplevert dan het eer- ste halfjaar acht het bestuur het nog te vroeg om een uitspraak te doen over heel 1981. Mislukt 'De besprekingen van OGEM aan de Arab Asian Group over de verkoop van de NAHV, een on derdeel van de handelsdivisie van OGEM, zijn zonder succes beëindigd, zo heeft OGEM be kendgemaakt. Eind juli zal OGEM in bespreking zijn met verschillende binnen- en buiten landse groepen over verkoop van NAHV. De besprekingen met een van deze groepen verkeerde toen in een gevorderde stadium. De NAHV, waartoe onder meer Lindeteves-Jacoberg behoort, heeft ongeveer 1400 mensen in dienst, waarvan 60 in ons land. UTRECHT (ANP) - Als de arbeidsonge schiktheidsuitkeringen in verband wor den gebracht met de duur van het ar beidsverleden. zullen vooral vrouwen de dupe zijn. Deze waarschuwing liet drs. W.M.J. van der Snoek, directeur van de bedrijfsvereniging Detam (detailhandel, ambachten, huisvrouwen) vandaag ho ren op de algemene vergadering van de Detam in Utrecht. Het aantal uitkeringsgerechtigden stijgt nog steeds. Als er minder werkenden zijn om de premies op te brengen veroorzaakt dat problemen die ertoe kunnen leiden, dat de premies omhoog of de uitkeringen omlaag moeten. Er zijn nu studies gaan de waarbij ook de gedachte is gelanceerd, de uitkeringsrechten wat meer in relatie te brengen met het aantal jaren dat men gewerkt heeft. Naar aanleiding daarvan heeft Van der Snoek een "niet wetenschappelijk" on derzoekje gehouden waarbij hij driehon derd aaw/wao-gevallen bekeek. Van de mannen bleek 3,4 procent korter dan twee jaar gewerkt te hebben en van de vrouwen 23,6 procent. Hoewel hieraan geen algemene conclusies mogen wor den verbonden is het volgens de Detam- directeur wel duidelijk waar de grootste klappen zullen vallen als de duur van het arbeidsverleden een grotere rol gaat spe len. Zijn advies was ook: "vrouwen let op uw zaak". Jaarverslag In een toelichting op het jaarverslag over 1980 zei drs. Van der Snoek, dat de De tam over de eerste acht maanden van 1981 rond 584 miljoen aan aaw- en wao- uitkeringen heeft betaald. Dat is twaalf procent meer dan in de eerste acht maan den van 1980. Het belang van huisvrouwen (gehuwde vrouwen die uitsluitend in de eigen huis houding werken) bij de aaw blijkt vol gens Van der Snoek uit de grote behoefte aan aaw-uitkeringen. Dat zijn maatrege len en hulpmiddelen voor herstel of be houd van arbeidsgeschiktheid en/of ver betering van de levensomstandigheden. In de periode januari tot en met augustus 1981 nam het aantal lopende voorzienin gen in vergelijking met cfe overeenkom stige periode van vorig jaar toe met der tien procent tot 26.500 Het in totaal uit gekeerde bedrag aan voorzieningen voor huisvrouwen steeg met zestien procent tot 57 miljoen gulden De vermindering van het ziekteverzuim is ook in 1981 doorgegaan. Tot en met au gustus kreeg de Detam 427 000 aanvra gen om ziekengeld, vijf procent minder dan vorig jaar. Het uitgekeerde bedrag daalde met twee procent tot 310 miljoen. Foute Ford s AMSTERDAM (ANP) - Ruim 34.000 Fords van het type Taunus moeten terug naar de dealer voor een ingreep in een onderdeel van het stuur mechanisme. het spoorstan- geind. Volgens een woord voerder van Ford-Nederland gaat het om Fords die tussen maart '78 en maart '19 zijn ge produceerd in de fabriek in het Belgische Genk voor de Nederlandse markt. Tijdens de produktie is er mo gelijk te weinig vet om dat spooorstangeind gedaan, waardoor overmatige slijtage aan de stuurinrichting kan optreden. ZOETERMEER (ANP) De federatie ABVA/KABO, de grootste bond van ambtenaren, moet volgend jaar twee miljoen gulden bezuinigen. Dat zal in de eerste plaats gebeu ren door het bondsblad "Aaneen" niet meer wekelijks te laten verschijnen maar eenmaal per twee weken. Volgens een woordvoerder van de bij de FNV aangesloten ambtenarenbond levert dat 1,5 miljoen op. Om het resterende half miljoen bij elkaar te krijgen heeft het hoofd bestuur het oog laten vallen op zogenaamde "slapende gelden" in de afdelingen. Dat zijn bijdra gen van het hoofdkantoqr aan plaatselijke afdelingen. Sommi ge van die afdelingen gebruiken dat geld echter niet of nauwelijks en hebben het gespaard. De AB VA/KABO wil die gelden nu weer terug hebben in de centrale kas. Mocht daarmee de bezuini ging van twee miljoen nog niet worden bereikt, dan zal de bond terugvallen op de weerstands- kas, waaruit acties van ambtena ren worden betaald. Tot ontslagen zal het niet komen. Wel moeten er, aldus de woord voerder, de eerstkomende jaren dertig arbeidsplaatsen verdwij nen. Dat zal, zo neemt de bond voorlopig aan, kunnen gebeuren door natuurlijk verloop. De con tributie zal niet worden ver hoogd. Als oorzaken van de Financiële moeilijkheden van de federatie ABVA/KABO noemt de woord voerder algemene kostenstijgin gen en een achteruitgang van het ledenaantal, dat dit jaar vanaf 1 januari tot en met nu met ruim 3000 is teruggelopen. De ABVA en de KABO, die nu nog in federatief verband samenwer ken, nemen in maart volgend "Verbod op overwerk kan banen sparen' AMERSFOORT (ANP) - Er zou den veel arbeidsplaatsen bij de gemeentelijke overheden behou den kunnen worden door een verbod op structureel overwerk en op het voortdurend inhuren van dure uitzendkrachten. Die mening uitte mr. G.J. te Loo, voorzitter van de Nederlandse Bond van Gemeente-Ambtena ren in Amersfoort. De gemeenten worden door de rijksoverheid gedwongen om sterk te bezuinigen. Te gemakke lijk wordt overgegaan tot vacatu re- en promotiestops en bezuini gingen op de secundaire arbeids voorwaarden, aldus te Loo. Daar voor dreigt het dienstbetoon aan de burger tot een zorgwekkend peil te worden teruggebracht. jaar het besluit om per 1 oktober '82 een volledige fusie aan te gaan. De vakcentrales waarbij ABVA en KABO zijn aangeslo ten, respectievelijk het FNV en het NKV, besluiten volgende week al om zichzelf per 1 januari 1982 definitief op te heffen en op te gaan in de FNV, waarin ze al sinds 1 januari 1976 in federatief verband samenwerken. Voor die federatie een feit was is er jaren gebakkeleid. Oorspronke lijk zou ook het CNV tot de fede ratie van FNV en NKV toetreden maar uiteindelijk zag deze veel kleinere christelijke vakcentrale daar maar van af uit angst voor "Philips in Drachten en Sneek gezond' "identiteitsverlies" en ging het CNV op eigen houtje verder. Alle grote NW en NKV-bonden fitten al in een federatie of fusie. Zo fuseerden de industriebon den en de voedingsbonden vorig jaar. De ambtenarenbonden, bouwbonden, dienstenbonden, vervoersbonden en de grafische bonden willen allemaal in 1982 hun federatie omzetten in een fu- AMSTERDAM De Floriade '82 dient zich in de hoofdstad aan Op het 56 hectare grote terrein ten zuidoosten van Amsterdam zijn bijvoorbeeld door spitten deze structuren zichtbaar geworden In het voorjaar - de Floriade loopt van april tot en met september - zullen op deze plaats talloze bollen in bloei staan. Tien jaar geleden tijdens de Floriade '72 kwamen er viereneenhalf miljoen bezoekers; men verwacht nu zeker eenzelfde aantal. Als de tentoonstelling voorbij is heeft Amsterdam er een nieuw park bij EINDHOVEN (ANP) - De situatie bij de hoofdindustriegroep-klei- ne huihoudelijke apparaten van Philips, waarvan de vestigingen in Drachten en Sneek onderdeel uitmaken, kan gezond worden genoemd. De wergelegenheid bij deze vesti gingen en die in Groningen en Hoogeveen is de laatste jaren op hetzelfde niveau van ongeveer 3600 man gebleven. De verwach ting is dat dit niveau ook in 1982 kan blijven gehandhaafd. Dit schrijft Philips in een reactie op de maandag door de Indus triebond FNV gepubliceerde brochure, waarin de FNV de vrees uitspreekt at bij de vesti gingen in Drachten en Sneek in 1990 ruim 800 van de ongeveer 2100 arbeidsplaatsen zullen zijn verdwenen. Philips zegt wel in de reactie, dat het niet realistisch is om garan ties voor werkgelegenheid voor jaren vooruit te vragen en prog noses voor 1990 te geven, zoals de FNV in de brochure doet. Bij de vestiging in Drachten" werken momenteel 2000 men sen. Daar worden voornamelijk scheerapparaten gemaakt. In de brochure zegt de FNV dat in de ze vestiging de grootste klappen zullen vallen omdat Philips, on danks eerdere toezeggingen, de produktie, bestemd voor de Noordamerikaanse markt, naar de Verenigde Staten wil over brengen. ROTTERDAM (ANP) - Er zijn ondernemers die vin den dat de overheid te weinig invloed heeft op het bedrijfsleven. Van on geveer 400 bedrijfshoof- den die door het bureau Lagendijk zijn onder vraagd over de relatie tus sen ondernemen en poli tiek vindt negen procent dat de overheid zich niet genoeg met het bedrijfsle ven bemoeit. De overgrote meerderheid, 65 pro cent, is echter van mening dat er te veel sprake is van overheidsin vloed. Vooral jonge onderne BODEGRAVEN (ANP) - Ver dere expansie van de Neder landse kaasafzet is erg belang rijk, een krachtig exportoffen sief is gewenst. Voorzitter drs. H. Schelhaas van het produkt- schap voor zuivel zei dit giste ren in een persbijeenkomst te Bodegraven. Zijn argument: mochten de nu grotendeels verdwenen zuivel- overschotten in de EG weer gaan toenemen, dan dreigen Eu ropese zuivelpolitieke maatre gelen die de Nederlandse zuivel sector extra nadelig zullen tref fen. Voorts groeit de kaasexport uit West-Duitsland, Frankrijk en Denemarken naar andere EG-landen de laatste jaren nog al wat sneller dan die uit Neder land. mers voelen zich belemmerd door de overheid. Van de onder vraagden zei 24 procent te vin den dat de overheidsbemoeienis noch te veel noch te weinig is. De enquête is gehouden in op dracht van de AVRO en van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel ter gelegenheid van een congres van vandaag in Rotterdam over het onderwerp "ondernemer en poli tiek" Ondernemers, zo blijkt uit de en quête. zijn in politiek opzicht grotendeels geonenteerd op de WD en het CDA. Vooral de WD is in trek. D'66 is in onder nemersland ondervertegenwoor digd en de PvdA vindt in deze kringen een zeer geringe aan hang. Dertien procent van de onder vraagde ondernemers, allen hoofden van bedrijven met 50 werknemers of meer. zei de afge lopen drie jaar gemiddeld met verlies te hebben gewerkt. 69 Procent maakte melding van winst en 17 procent kwam zon der winst of verlies uit. Voor de komende dne jaar zal dit laatste volgens de verwachtingen van de ondernemers voor 30 procent gelden. Verlies verwacht tien procent, 58 procent verwacht ook in de komende drie jaar winst te kunnen maken. De zorgelijkste geluiden kwamen van de grote ondernemingen. Van alle ondervraagde onderne mers kampt 21 procent met een overschot en 16 procent met een tekort aan personeel. 63 Procent zegt het juiste aantal dienst te hebben. Kleine bedrij ven melden meer tekorten en grote bedrijven meer overschot aan personeel. Te veel mensen zit vooral in bedrijven in het noorden en oosten van het land In het westen wordt nogal ge klaagd over onderbezetting. Dertig procent van de onderne mers verwacht over drie jaar meer mensen in dienst te hebben dan nu en 27 procent denkt dan minder personeel te hebben. 42 Procent verwacht op hetzelfde niveau te blijven. De belangrijk ste tendens tot uitbreiding van het personeelsbestand is te vin den in het westen van het land en dan met name bij bedrijven in de dienstverlening met minder dan 500 mensen in dienst (vervoer ders, uitzendbureau's. reisorga nisaties, schoonmaakbedrijven, horecabedrijven etc.) Een kwart van de ondervraagden heeft belangrijke vernieuwingen in het bedrijf in voorbereiding. Ruim de helft verwacht in de ko mende drie jaar meer of minder vernieuwingen door te voeren. Juist de bedrijven die daar mee beiig zijn verwachten voor de toekomst personeelsaanwas BRUSSEL (ANP) - De Europese gemeenschap heeft ruim negen mil joen werklozen. In augustus zijn er 200.000 bijgekomen hetgeen een stijging betekent met 2,6 procent. In vergelijking met augustus van vorig jaar blijkt de werkloosheid te zjjn toegenomen met maar liefst 32,8 procent. Eind augustus was in Europa acht procent van de actieve bevolking zonder werk. Deze cijfers zijn gisteren door de Europese Commissie in Brussel be kendgemaakt. De situatie verschilt sterk van land tot land In Luxem burg bedraagt de werkloosheid 0,9 procent en in West Duitsland 4.9 procent. In Ierland daarentegen bedraagt de werkloosheid 10,4 pro cent. in het Verenigd Koninkrijk 11,3 procent en in Óelgie 12.6 procent, zo heeft de commissie berekend. De werkloosheid bij vrouwen ligt hoger dan die bij mannen. 9.2 tegen over 7,4 procent. Het verschil is het grootst in Belgie. waar het werk loosheidspercentage bij de mannen 8.7 procent is en bij de vrouwen 19,1 procent. De vrouwelijke werklozen vertegenwoordigen in de Euro pese gemeenschap 42,7 procent van het totaal Leldsche Wol M*clou>«b Mut Petr MtUvtrp» Ned. Scbccpxhyp ssraa. 188.70 188.70 44.00 44,00 1060,00 1060,00 1015.00 1015,00 80.60 161.00 TelefraAf Textiel Tw Tllb. Hyp I Tw Kabel I Tw IJ rul ra e ust-h.. BELEGGINGS INSTITUTEN Technologie F 25.80 GOUD EN ZILVER onbew 760 863 BUITENLANDS GELD Du liar Mark ilMi 48.25 131.00 47.25 Beufsoverzicht AMSTERDAM (ANP) - Hoewel de sombere voorspellingen van de Amerikaanse beursanalist Granville voor de Newyorkse beurs per saldo niet zoveel nade ligs hebben opgeleverd omdat daar tegen het slot een fors her stel doorbrak, werden diens uit latingen op de Amsterdamse beurs toch vervelend gevonden Het aanbod overheerste duidelijk en vele noteringen gingen naar beneden. Op de lokale markt werd de handel in ADM Beheer verboden, omdat in de loop van de dag mededelingen werden verwacht uit de aandeelhouders vergadering Unilever ging begin beurs 1,70 lager in andere han den over op J 140 en Akzo moest veertig cent prijsgeven op f 27.50 Philips werd dertig cent goedko per op 19,40, maar Hoogovens was prijshoudend op 15.90 KLM was 1,70 in herstel op 90,50 en Kon. Olie tachtig cent bij boeken op 74.80 Do bank aandelen waren fractionecl lager en van de hypotheekbanken' moest Westland Utrecht zich een verlies van 2,50 laten welgeval len op 83,50 Fnesch Groning sche zakte 1 tot 44

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 29