Iers landschap altijd even fraai Het land kreunt onder de platgedrukte sneeuw (over) Winteren Wintersport vormt bedreiging voor de Alpen DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1981 PAGINA 25 Door Jochem Graven beetje dorps aan. Dublin is trouwens natuurlijk lang niet zo internationaal als Amster dam, Brussel, Rome of Parijs. Watje ziet, is voor 99 procent Iers. Van Parijs zeggen ze wel eens datje daar 's zomers niet naar toe moet omdat dan "alle Pa- rijzenaars met vakantie zijn" Welnu in Dublin zul je altijd Dubliners aantreffen. Hoe wel het Keltisch of Iers offi cieel de eerste taal van het land is, kun je overal met En gels terecht (officieel tweede taal). Betalen doe je in Ier land met Ierse ponden (onge veer 4 gulden). Sinds het En gelse en Ierse pond niet meer "aan elkaar vastzitten" is het zeer onvoordelig in Ierland met Brits geld te betalen, im mers het Britse pond schom melt rond de f5,25. Girobe taalkaarten (inwisselen bii zojuist genoemd hoofdpost kantoor) kunnen uitkomst brengen, gewoon geld wisse len bij de banken kan natuur lijk ook. In Nederland blijken de meeste banken namelijk niet over Iers geld te beschik ken. Het reizen per trein heeft zijn geheel eigen charme in Ier land. Van Dublin uit gaan er drie tot vier treinen per dag in de richtingen Sligo, West- port, Galway, Waterford en Cork-Tralee, alsook een fre quentere dienst naar Belfast. De wagons, voortgetrokken door diesellocs, doen "welda dig ouderwets" aan. Tussn de banken staan tafeltjes en een barman verkoopt flesjes bier. sandwiches en chips (in het Engels crisps). Een treinreis van Dublin naar Galway duurt ruim 3 uur (200 kilome ter) en kost 50 gulden. Het charmante is dat kinderen onder de 12 slechts één derde van die prijs betalen, terwijl de leeftijdscategorie van 12-18 jaar tweederde van de ritprijs kwijt. Eerste klas rei zen is onbekendt De Ieren maken redelijk veel gebruik van de trein, ook al omdat autorijden in verhou ding duurder is dan in Neder land. Een aantal plaatsen in Ierland (onder meer Kenma- Met het vliegtuig ben je in een uur en tien minuten van Schiphol naar Dublin, over zee en land duurt die reis aan merkelijk langer. Op de ou derwetse manier: per trein naar Rotterdam, de bus naar Europoort (iedere dag om vier uur 's mid dags), de boot van North Sea Ferries van Rotterdam-Euro poort naar het Engelse Huil, vertrek iedere dag om 6 uur 's middags, aankomst in Huil rond 7 uur de volgende mor gen, de trein van Huil naar Liverpool Lyme Street Sta tion (een rit van vier uur). In Liverpool (de stad van de Beatles) wachten op de dage lijkse nachtboot (van de Ierse B en I Lines) naar Dublin, vertrek rond half elf 's avonds, aankomst in Du blin om 7 uur 's morgens. Dublin is een stad met een ge heel eigen charme, gele en groene dubbeldekkers en ta- xi'£ beheersen het straat beeld. De grootste straat is O'Connel Street benoorden de gelijknamige brug over de Liffey. Aan deze drukke (winkel)straat liggen behalve enkele grote hotels (Gresham Hotel, Royal Dublin Hotel), discotheken, coffeeshops en gewoon hele kleine winkels en natuurlijk het/hoofdpost kantoor waar op pasen 1916 de onafhankelijkheid van Ier land werd uitgeroepen. Pas in 1921 werd de Ierse vrijstaat een feit en in 1949 maakte Dublin zich definitief los van het Britse Gemenebest. In 1921 scheidden zich zes graafschappen van Ierland af, waarmee de kiem werd ge legd voor de problemen die tot aan de dag van vandaag spelen in Noord-Ierland. Een hardnekkig misverstand is dat er Ierland overal iets van de spanning is te merken. Dat is niet waar, buiten de zes graafschappen in het noor den (Antrim, Down, Tyrone, Londenderry, Armagh en Fermanagh) is er niets van ohrust te merken in Ierland. Daar is trouwens ook nooit sprake van geweest. De repu bliek Ierland is in alle opzich ten veilig voor toeristen. Trouwens ook in Noord-Ier land is nog nooit een toerist een strobreed in de weg ge legd. Dublin biedt m het centrum het beeld van elkaar tegenko mende "winkelende mas sa's". Men loopt van het "Vondelparkachtige" St. Ste phens Green naar O'Connel Bridge en terug via Trinity- university en de Bank van Ierland, die geheel schoonge maakt een pronkstuk is van de eerste orde. Echte hoog bouw heeft de Ierse hoofd stad niet. 's Avonds zie je op vallend veel groepen meisjes en jongemannen die op vrij ersvoeten gaan en opgedoft flaneren op de brede trot toirs. Het doet in vergelijking met Amsterdam allemaal een re en Galway) beschikken over oorspronkelijke spoor weghotels. Zo kan het gebeu ren datje zo van het perron in Galway rechtstreeks het Great Southern Hotel bin nenloopt om er "op adem te komen van de reis en er een verfrissing te nuttigen". Het doet nostalgisch aan en de Ierse Spoorwegen (CIE) bui ten dit misschien nog te wei nig uit in hun werving in het buitenland. De trein gaat niet verder dan Galway. maar wie toch nog verder wil, vliegt of vaart naar de Aran Islands, een soort Ierland-in-de-notedop voor de westkust, 's Winters gaat er op woensdag- en za terdagmorgen om 7 uur een boot van Galway naar Kilro- nan op Inishmore (het groot ste en meest westelijke ei land), het is de Naom Eanna (Heilige Johanna) die over de tocht 6 uur doet en onderweg voor de rede van Inisheer en Imshmaan aanlegt omdat de ze twee kleine eilanden geen vaste pier hebben. Wel bezit ten alle drie eilanden een air strip en vanuit Galway kan men in 20 minuten met Air Arann de eilanden bereiken. De accommodatie op de eilan den is beperkt, maar de Tou rist Information in Galway weet alles over de mogelijk heden er te logeren. Op de ei landen Inisheer en Imsh maan ryden praktisch geen auto's. Dat kan ook nauwe lijks, want er liggen maar en kele honderden meters ver harde weg. Op het wat grote re Inishmore (grootte van Schiermonnikoog) rijden wel enkele auto's van eilanders, maar de eigen auto kan be slist niet mee, gewoon laten staan in Galway. De wande laar en fietser hebben de ei landen bijna helemaal voor zich alleen De Aran-eilanden ontlenen hun naam aan hun natuurlijke ge steldheid geribbelde rotsen. De landbouwende Aranbe- woners voegen daar tiendui zenden kilometers aan ste nen muurtjes aan toe. Het beeld van "overal steen" overheerst dan ook. Toch zyn de met zeewier opgebrachte weilanden merkwaardig groen. Inmiddels lijden de ei landen onder een konijnen- plaag. De bewoners doen van alles om aan de kost te ko men vissen, schapenteelt en het breien van typische Aran- truien en -vesten, ook aan toerisme wordt wat verdiend maar van grote aantallen is geen sprake Wie de Atlantische Oceaan op de klifkust wil zien beuken, moet niet verzuimen naar het pre historische Dun Aengus op Inishmore te lopen Er zijn weinig plaatsen in Europa waar de natuur indrukwek kender is dan hier. Het is iets heel anders dan wintersport, maar letterlijk en figuurlijk aan de rand van Europa staan, heeft zijn bekoring. Januari, februari en maart zijn typische wintersportmaanden. Anderzijds zoeken veel Nederlanders in het eerste kwartaal van het jaar "de zon op". Het gevolg is dat bijna heel Europa overblijft als het gaat om een korte vakantie in die maan den. Ook Ierland is een typische zomerbestemming. Toch is daar - klimatolo gisch gezien geen reden voor, immers het wisselvallige weertype loopt van januari tot eind december. Sneeuw is vrijwel onbekend en de winters zijn be paald minder dan in Nederland. In vergelijking met bijvoorbeeld Spanje en Italië trekt Ierland minder ('s zomers) bezoekers, het is duidelijk dat buiten de zomermaanden Ierland een land is dat iedere bezoeker bij wijze van spreken "voor zich alleen heeft". Dat is een aantrekkelijke gedachte, want landschappe lijk is Ierland in alle seizoenen even groen en fraai. Eén van de mogelijkheden om een vakantie in Ierland door te brengenis het huren van een cottage. Dit huisje staat in Galway in Conamara één van de mooiste gebieden in het land. Bergen, zon, sneeuw. Een zorgelo- zer vakantieganger dan de win tersporter lijkt er niet te bestaan. Eén met de natuur zijn zij, de snelle afdalers die de zuivere lucht inhaleren en de eenzame langlaufers die hun spieren ster ken in stilte van besneeuw.de al- men. Vraag het hen en zij zullen uitbarsten in een lofzang. Geen schoner vermaak dan de edele wintersport, die ook nog eens werk en welvaren betekent voor de vroeger zo arme bergbewo- Helaas, het is tijd om de droom te verstoren. Want onder de platge drukte sneeuw en de toenemen de stroom toeristen kreunt het land. dat voor de boer niet meer interessant is. Speculanten druk ken de oorspronkelijke bevol king uit de bergstreken; massale spooksteden van 'tweede huizen' verrijzen en oerbossen maken plaats voor een troosteloos maanlandschap, waar lawines vrij spel hebben. Waar mens en natuur ooit harmonieus samen werkten, dreigt een drastische verstoring van het evenwicht. Bergstreken tonen zich kwetsbaar voor de gevaren van het toeris me. Dat constateert de Unesco, immer in de weer tegen aansla gen op natuur en milieu door de mens. Dat constateert ook de Eu ropese Gemeenschap, die zich sinds kort ook serieus zorgen maakt over de schade die de 'lon gen van Europa' door bet opruk kende toerisme oplopen De EG heeft een stel deskundigen aan het werk gezet, die alle bedrei gingen voor de bergstreken en hun bewoners op een rij heeft ge zet en een aantal maatregelen aanbeveelt die tot een nieuw evenwicht moeten leiden. Het is de aanzet tot een Europees be leid op het gebied van toerisme, waarmee ernst wordt gemaakt sinds per 1 januari van dit jaar een aparte portefeuille toerisme aan het takenpakket van de Eu ropese Commissie is toegevoegd. Een portefeuille die in handen is van de Griek Contogeorgis. De komst van de wintersporters naar de Alpen heeft niet alleen geleid tot ontbossing voor de bouw van ski-pistes en -liften, zo heeft hij inmiddels kunnen le ren. De stroom is zo massaal dat de vraag is gerezen of deze vroe ger zo evenwichtige landbouw- en veeteeltgebieden niet zijn overbelast. Tal van dorpen, wei den en zelfs hele dalen kunnen al niet meer voldoen aan de vraag naar lawineveilige bouwgron den, water, wegen, elektriciteit, skiliften en skibanen, terwijl de gevaren van bodem- en lucht verontreiniging op de loer lig gen. Het bedrijven van land bouw en veeteelt is op de toch al zo schaarse bergweiden een aflo pende zaak. Niet alleen door de speculatie met en de bebouwing van agrarische grond, maar ook doordat het resterende land on bruikbaar wordt. Via luchtfoto's is vastgesteld dat de sneeuw door duizenden ski's zodanig wordt samengeperst, dat het wa ter in het vooijaar niet meer weg stroomt. Onder de ijskoek kan de plantengroei niet tot ontwikke ling komen, neemt het aantal wormen - belangrijk voor het los werken van de grond - drastisch af en blijft het land vochtig met als gevolg schimmelontwikke ling. De weiden, waar ooit de gentiaan bloeide en de koeien graaiden, veranderen in trooste loze vlakten. Insecten en dus ook vogels dreigen uitzonderingen te worden. De boer verdwijnt uit de winter sportgebieden. Vooral in de Ita liaanse en Franse Alpen kampen omvangrijke gebieden buiten het toeristenseizoen met een ho ge werkloosheid, zodat veel be woners naar elders verhuizen. Direct gevolg is weer dat het gras niet meer wordt gemaaid en dat houdt in een sterk verhoogd la winegevaar Dat gevaar, ook door de ontbossingen in de hand gewerkt, heeft zelfs schrikbaren de vormen aangenomen, zo mel den de onderzoekers. De wintersporter krijgt dus ook zelf de rekening gepresenteerd. Nog afgezien van het lawinege vaar moet hij niet zelden met le de ogen aanzien hoe het vriende lijke sneeuwdorp verandert in een toeristenkermis, waar nacht clubs oprijzen uit de as van boer derijen. Is een wintersportoord eenmaal verpest, dan trekt hij voort naar een volgende berghel ling, spoedig gevolgd door de speculanten, terwijl de oorspron kelijke bevolking of wat daarvan resteert werkloos achterblijft tussen de puinhopen. Ook voor de zomertocrist is er steeds min der te genieten, terwijl volgens een Duits onderzoek 'schoon heid van het landschap' nog al tijd nummer één op zijn wensen- lijstje staat. De boodschap is onmiskenbaar duidelijk: wintersport, aan het spel der vrije krachten overgcla- ten, vormt een bedreiging voor de alpen, de bergbevolking en uiteindelijk zichzelf. Kappen dan maar met de winter sport? Dat zal - behalve wat al te drastisch - niet eenvoudig zijn, al is het alleen maar vanwege de economische belangen. Toeris me kan voor elk land een forse bijdrage leveren bij het kweken van een overschot op de beta lingsbalans Een populair winter- sportland als Oostenrijk haalt meer dan twintig procent van de inkomsten uit het buitenland uit de toeristenstroom Maar de wintersport hoeft ook he lemaal niet te verdwijnen. Want het kan allemaal in goede banen worden geleid Dat is bewezen in het Oostenrijkse ski-oord Ober- gürgl, op 2000 meter hoogte gele gen in Tirol op de drempel van de Italiaanse Dolomieten. Bewust ais zij altijd van hun eigen le venssituatie zijn geweest - tussen 1830 en 1850 mochten er bijvoor beeld geen huwelijken worden gesloten vanwege een dreigende overbevolking - hebben de ruim 300 inwoners de zaken nadruk kelijk in eigen hand hebben ge- Dat is mede te danken aan de in het dorp geboren bioloog Walter Moser, die Obergurgl maakte tot het centrum van een Unesco- project. In de afgelopen tien jaar heeft het hoogste kerkdorp van Europa als proeftuin gediend voor een onderzoek, dat van gro te betekenis is voor alle bergstre ken. de Alphen. de Andes, de Hi malaya, de Rocky Mountains. Het is Moser geweest die als eerste aan de rem trok. Want ook in Obergurgl dreigde de winter sport het dorp in de problemen te brengen. Nadat de 'Gurgls' zes eeuwen lang de harde, maar har monieuze strijd voor het bestaan hadden gevoerd in de Oetzvallei, waar 90 procent van het land on bruikbaar is, kwam daar plotse ling de toerist. De welvaart lokte en al gauw verrezen de hotels, de skiliften en werden de bomen ge kapt. Jongeren vertrokken naar de steden, terwijl het werven van seizoenkrachten een probleem" ging vormen. Dankzij de realiteitszin van de in woners zelf, Moser en Unesco- wetenschappers is die ontwikke ling Ujdig een halt toegeroepen. Spoedig kwamen de inwoners er achter dat zij bezig waren hun ei gen glazen in te gooien. Maatre gelen werden getroffen. De bouw van een nieuwe skilift door een stukje oerbos ging niet door. er werd een subsidieregeling in gevoerd op het maaien van on rendabel geworden stukken land, onderzoek naar de schade als gevolg van de wintersport werd opgezet in samenwerking met Unesco Gegevens als de te rugname van het aantal wormen en de schade aan de begroeiing zijn afkomstig uit Obergurgl. Nu heeft het dorp de zaken stevig onder controle. De eigenaars van de hotels, de liften en discothe ken zijn de boeren zelf. Buiten staanders, ook zij die in Ober gurgl bijvoorbeeld een tweede huis willen bouwen, zijn wat dat betreft niet welkom. In Ober gurgl plukt men de vruchten zelf en dat garandeert ook een goed onderhoud van de 'boomgaard'. Verdere ingrepen in het land schap zullen uitblijven Om de natuur te sparen, maar ook om de toerist niet weg te jagen. Opi niepeilingen hebben aangetoond dat zomer- én wintergasten (veel Oostenrijkers en Westduitsers, maar ook Nederlanders. Belgen en Britten) verdere uitbreidin gen in de toeristische sfeer niet op prijs zullen stellen Die wens komt niet alleen goed uit, maar wordt ook gerespecteerd omdat het nieuw gevonden evenwicht alleen kan blijven bestaan bij een goed. op de toekomst gericht toe- nstenbeleid. Vriendelijke dorpen veranderen in toeristenkermis. (blijven) ontvangen in ruim ze ventig hotels en pensions, zon der roofbouw te plegen op het fraaie, maar kwetsbare bergge bied Daarmee is het Oostenrijk se wintersportdorp, in de zomer ook een belangrijk uitgangspunt voor bergbeklimmers en wande laars, een voorbeeld geworden voor dc gehele wereld.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25