"Ik had het graag afgemaakt" Slordig Duitsland loopt Finnen onder de voet: 7-1 Hockey weer op India peil Onzekere start De Ylaeminck Nederlands Sowjet-Unie nadert WK in Spanje B-elftal vleugellam Tevreden Jan Raas tweede in najaarsklassieker Parijs-Brussel DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1981 SPORT PAGINA 17 SINT GENESIUS RODE (ANP) - Voor de start van de 61-ste Parijs-Brussel was het vertrek van Roger de Vlae- minck uiterst onzeker. De Belg was ter ore gekomen, dat een aantal kopstukken, onder wie wereldkampioen Freddy Maertens en Bern- hard Hinault, startgelden had gevraagd en ontvangen. De Vlaeminck vond dat on redelijk en weigerde aan vankelijk deel te nemen. Na koortsachtig overleg garan deerde de organisatie de Belg eveneens een startgeld. Na de finish was De Vlae minck weinig te spreken over de houding van zijn col lega's. "Normaal worden in klassiekers geen startgelden verstrekt", aldus de Belg, "daarom vind ik het optre den van Maertens, Hinault en die paar anderen twijfel achtig. Maar als de organisa tie toegeeft aan de eisen van die renners, dan wil ik ook mijn deel hebben. Dat heb ik ze gezegd en vlak voor de start gingen ze daarmee ak koord". Roger de Vlaeminck heeft zijn contract met de ploeg van Fred de Bruyne voor korte periode verlengd. De verbintenis loopt tot en met de klassieker Parijs - Roubaix. Daarna wil de Belg zijn carrière afbouwen. "Mijn ambitie is een stuk minder. Dat heb ik gemerkt tijdens het wereldkam pioenschap in Praag. Ik reed daar goed, maar de koers in teresseerde mij eigenlijk weinig. Om die reden heb ik een korte verbintenis met De Bruyne afgesloten. Wat ik daarna ga doen, weet ik nog niet. Als het in het voor jaar goed loopt, maak ik wellicht het seizoen af. Maar de kans daarop is klein". BREDA (ANP) Bondscoach Kees Rijvers hecht niet werkelijk aan het nationale B-elf tal. Dat uitgangspunt is van di- rekte invloed geweest op het re sultaat van het duel tussen de B- elftallen van Nederland en de Sowjet-Unie. Nederland verloor gisteravond in Breda voor 4462 toeschouwers met 2-3 na een voorsprong van 1-0 met rust. De jonge kwaliteit die Rijvers' as sistent Baan op het veld bracht werd zeker na rust gedwongen te spelen op plaatsen die hen niet uit de normale competitie werkelijk bekend zijn. Dat leidde tot misverstanden in het hart van de verdediging en tot verlam ming van de aanval, die in de tweede helft volledig zonder vleugelspitsen moest werken. De eerste helft van het duel werd voor een belangrijk deel bepaald door de Nederlandse ploeg, die in feite Jong Oranje was. Vrij- heid-blijheid-voetbal leidde tot een overwicht dat gestalte kreeg door een opmerkelijke inbreng van Edo Ophof en Martin Vrey- sen. Meer dan één doelpunt van Kieft na een vrije schop van Vreysen en een doorkopbal van Gullit leverde het echter niet op. In de tweede periode bleef van het gemak waar Nederland mee had gespeeld niet veel over. Baan die in het centrum zowel Jol als Scheve had geplaatst in posities die niet werkelijk binnen hun da- BOCHUM (ANP) West-Duitsland heeft nog twee punten nodig om zich voor de eind ronde van het toernooi om de wereldtitel in Spanje te plaatsen. "Die laatste punten pakken we op 14 oktober tegen Oostenrijk", verklaarde bondstrainer Derwall na afloop van het duel tegen Finland, dat met 7-1 onder de voet werd gelopen. Een forse score, die zich halverwege de wedstrijd (2—1) nog allerminst had afgetekend. Door drie doel punten van Rummenigge. twee van Breitner en treffers van Fischer en Dremmler ver grootten de Westduitsers hun voorsprong in groep 1 van de wk-kwalifieatieronde. Erg overtuigend was het optreden van de Europese kampioen voor 45.000 kijkers in het stadion van Bochum niet. De ploeg van Der wall pakte de Finnen, zeker voor rust, nogal slordig aan. Finland, dat al lang uitgeschakeld was voor het eindtoernooi in Spanje, toonde weinig respect voor de re putatie van de tegenstander. Het was aan Paul Breitner en Karl- Heinz Rummenigge te danken dat de toeschouwers na rust toch nog enig waar voor hun geld kre gen. Evenals bij Bayern Mün- chen weten die twee elkaar in het nationale elftal blindelings te vinden. Die samenwerking resul teerde tegen' de in de tweede helft uitgebluste Finnen in vijf treffers. Het ongelfjke duel in het Roer-sta dion bewees eens te meer, dat ook de machtige Goliath de zwakke David niet mag onder schatten Ongeconcentreerd le verde Magath aan de lopende band foutieve passes af. was Stielike niet de middenvelder die hij bij Real Madrid kan zijn en blonk Briegel vooral uit door gebrek aan inzet. Naast het duo van Bayern verdiende alleen ver dediger Kaltz, die ook in aanval lend opzicht goede dingen deed en de beweeglijke Fischer een voldoende. West-Duitsland Finland 7-1 12 111 Fischer 1-0, 40 Turunen 1-1. 42. Rum menigge 2-1. 53 Breitner 3-1, 60 Rum menigge 4-1. G7 Breitner 5-1, 72. Rum menigge 6-183 Dremmler 7— 1 De stand in groep 1 is nu 1. West-Duitsland 5 5 0 0 10 18-2 2 Oostenruk 6 5 0 1 10 15-3 3. Bulgarije 5 3 0 2 6 9-6 4. Albanië 6 1 0 5 2 4-12 5. Finland 8 1 0 7 2 4-27 Groep 3 In Moskou won de Sowjet-Unie voor groep 3 met 4-0 van Tur kije. Bij rust was de stand 3-0. Het Sowjet-team, beheerste het duel tegen Turkije volledig. In de vierde minuut bracht centrale verdediger Chivadze de Russen aan de leiding. Demjanenko ver grootte in de twintigste minuut de score. Zes minuten later toch maar tempo gaan rijden. Vanaf dat moment kon het me weinig meer schelen of ik nu door Roger of door de groep zou worden geklopt. Ik gokte er ei genlijk op dat De Vlaeminck in de sprint rechts naast me zou ko men dan had ik hem misschien nog kunnen insluiten", aldus de Zeeuw aan het eind van de klas sieker, waarin de nieuwe wereld kampioen op de achtervolging, de Fransman Alain Bondeu, bij na 252 kilometer alleen op kop reed. Bondeu nam maximaal 21 minuten voorsprong en werd op een kleine dertig kilometer voor de aankomst achterhaald. De wijze waarop Jan Raas zich in de 61ste Parijs-Brussel manifes teerde, was dan toch nog een lichtpuntje voor de Raleigh- ploeg, die sinds dinsdagavond weet dat men het volgend sei zoen zonder Joop Zoetemelk moet doen. „Het is jammer dat Joop vertrekt", aldus Raas. „Twee jaar geleden heb ik er bij Post op aangedrongen dat hij bij ons zou komen. In de klasse mentswedstrijden valt er vol gend seizoen toch een bepaalde druk voor de ploeg weg, maar ook in de klassiekers zullen we hem missen". Toch overheerste door het besluit van Zoetemelk geen algemene verslagenheid bij de Raleighs, die met elf, hooguit twaalf ren ners aan het nieuwe seizoen be ginnen, waardoor het opnieuw mogelijk is dat Post voor de Tour de France enkele renners in huurt. Peter Post: „We moeten net als ie dereen inleveren en ik denk dat er bij onze firma een gezond be leid wordt gevoerd. Gezien zijn leeftijd kan ik de argumenten van Zoetemelk begrijpen dat hij het het volgend seizoen wat rus tiger aan wil doen, maar aan de andere kant kan ik met een klei nere ploeg domweg niet aan dat verzoek voldoen. Bovendien worden er van onze ploeg nog al tijd veel topprestaties verwacht en daar heb ik mijn sterkste ren ners voor nodig. Zoetemelk ziet dat ook wel in en daarom gaan maakte Blochin er 3-0 van. In de vierde minuut van de tweede helft bepaalde Sjenglia uit een pass van Deraseha het verschil op vier treffers. Doelman Senol was alle keren kansloos. De Tur ken kwamen slechts sporadisch in het strafschopgebied van de tegenstander. Het duel werd bij gewoond door 45.000 kijkers. De Sowjet-Unie behaalde zeven punten uit vier duels. De ploeg heeft nog de helft van de wed strijden in de voorronde te spe len De kans is groot dat de Sow jet-Unie voor het eerst in 1970 de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap haalt. In Reykjavik speelden IJsland en Tsjechoslowakije voor groep 3 gelijk met 1-1. Bij rust hadden de IJslanders door een doelpunt van Ormsley in de zesde minuut een voorsprong Een kwartier voor tijd maakte Kozak gelijk. Er waren 8400 toeschouwers. Na dc wedstrijden Sowjet-Unie-Tur- kije en IJsland-Tsjechoslowakije is de stand in groep 3 nu 1. Tsjechoslow. 6 4 119 14-3 2. Wales 6 4 119 10-2 3. Sowjet-Unie 4 3 1 0 7 11-1 4 IJsland 7 2 1 4 5 8-19 5. Turkye 7 0 0 7 0 1-19 Groep 4 De nationale teams van Roemenië en Hongarije hebben in Boeka rest gelijkgespeeld 0-0 het re sultaat van dit duel geldt voor groep 4 in de voorronde van het toernooi om de wereldtitel. Hongarije heeft het gelijke spel er tegen Roemenië werkelijk uitge sleept. Roemenie was voor 70.000 fanatieke kijkers vrijwel de gehele wedstrijd sterker, maar slaagde er niet in te scoren. Het duel startte met een inci dent: de toeschouwers barstten bij het spelen van het Hongaarse volkslied in een fluitconcert los. Dat moet de Hongaarse ploeg buitengewoon gëirriteerd heb ben. In dc eerste minuten gaf de Oostenrijkse Arbiter Linne- mayer drie Hongaren een gele kaart. Nadat de bezoekers hal verwege de eerste helft waren uitgeraasd, namen de Roemenen het initiatief over De stand in groep 4 is nu 1. Roemenie 6 2 3 1 7 4-3 2. Engeland 7 3 13 7 12-8 3. Hongarije 5 2 2 1 6 6-6 4 Noorwegen 7 2 2 3 6 7-11 5. Zwitserland 5 1 2 2 4 7-8 Standard Standard Luik heeft in La Valctta met 1—3 gewonnen van FC Floriana Het betrof de eerste wedstrijd in de eerste ronde van de strijd om de Europese beker voor bekerwinnaars De eind stand was reeds bij de rust be reikt. Voorstoppcr Meeuws opende in de 22e minuut de sco re. Binnen acht minuten leidden de Belgen met 0-3 door doel punten van Voordechers en Van der Smissen Acht minuten voor de rust maakte Aquihna het doelpunt voor de thuisclub. Er waren 5000 toeschouwers. Engeland Ln de Engelse eerste divisie wer den gisteravond drie wedstrijden gespeeld. De uitslagen zijn As ton Villa-Stoke City 2-2. Man Chester City-Leeds United 4-0, Nottingham Forest-Sunderland 2-0 De resultaten van dc gisteravond gespeelde vrcindschappchjke in terlandwedstrijden zijn Griekenland-Zweden 2-1, score verloop 6 Anastopolous 1-0, 47. Larsson 1-1, 47. Kouis 2-1. Aan tal toeschouwers 15 000. Oostenrijk-Spanje 0-0. Aantal toeschouwers 20 000. Denemarken-Noorwegen 2-1, scorevcrloop 19 Elkjaer 1-0, Kojedal 11. 68 Arnescn 2-1 (strafschop) Aantal toeschou wers 16 200 Itahe-Bulgarije 3-2, scorevcr loop 39 en 5>4 Graziam 1-0 en 2-0, 74 Dossena 3-0. 83 Mlade nov 3- 1, örl Du 2 I) doel) gelijkse routine vallen, haalde in de tweede helft het hart uit de ploeg. Vreysen raakte gebles seerd en werd ingeruild voor Van der Borgt, die in zo'n elftal nog weinig te zoeken heeft. Mon ster maakte plaats voor Adelaar en Ophof, ook met een lichte blessure, voor Ronald Koeman. Het B-elftal had toen geen vleu gels meer, wel drie mannen (Kieft, Van der Borgt en Gullit) die elkaar in de spits verdrongen. Zonder vleugels is vliegen onmo gelijk. Van het goede spel bleef in die tweede periode vrijwel niets over. Voornameliik omdat er slechts een beperkt aantal man nen resteerde (Gullit, Kieft en Jol in mindere mate) dat de stap naar het echte Nederlandse elftal zou kunnen maken. De Sowjet- Unie, wat geschoolder, technisch ook iets sterker, nam het duel uitgaande van een hechte verde diging meer en meer in handen. Nederland mocht van de Sowjets meer in balbezit zijn. Geleid door een sublieme middenvelder Stravlo, sloegen zij toe via ra zendsnelle tegenstoten. Stravlo zette Hess op het spoor van de gelijkmaker en zorgde zelf voor 2-1. Nederlands tweede treffer, weer van Kieft. moest echter ook volledig op rekening voor de blonde middenvelder uit de Sowjet-Unie geschreven wor den. Hij verspeelde de bal op de achterlijn aan Ronald Koeman, die Kieft op maat bediende. De gelijke stand zou daarna te be houden zijn geweest als het cen trale duo Scheve/Jol zowel men taal als lichamelijk wat sneller was geweest. Het duo werd ech ter zes minuten voor tijd op nieuw door een dieptepass ver rast. Zeljoedkov bracht daarmee de winst bij het elftal dat comple ter, maar vooral homogener en in zijn totaliteit veel meer ervaren SINT GENESIUS RODE (GPD) - Freddy Maertens moet begin november opnieuw worden ge opereerd aan zijn rechter pols. Vorige week kreeg de wereld kampioen tijdens een aflos- singswedstrijd in Nantes weer last van een blessure aan de hand die hij in het voorjaar in de Ruta del Sol opliep. Maer tens ging overigens wel van start in Parijs-Brussel, maar stapte tijdens de tweede be voorrading af omdat hij te veel pijn kreeg. we in een goede verstandhou ding uit elkaar" Te lastig Hetgeen door Zoetemelk, die nog v geen contract heeft getekend bij zijn oude ploeg Mercier, maar daarmee al wel in een vergevor derd stadium is, wordt beaamd. „Die Belgische klassiekers bij voorbeeld zie ik niet meer zo zit ten. Niet dat ik overbelast zou ra ken. maar het programma dat Post me te bieden heeft, is toch te lastig om me vervolgens goed te kunnen ontplooien in de zwa re wedstrijden. Ach, en bij Ra leigh heeft men toch al een goede opvolger voor mij in huis. Johan van der Velde moet het nu aan kunnen als hij zich goed blijft verzorgen" SINT GENESIUS RODE (GPD) - Het gebeurt maar zelden dat zowel Jan Raas als Roger de Vlaeminck beiden tevreden terugkijken op een klassieker. De eerste van de drie najaarswedstrijden (Parijs-Brussel) vormde daarop gisteren een uitzondering. De Belgische kampioen, die in het voorjaar niet verder reikte dan een viertal tweede plaatsen, slaagde eindelijk, na een rechtstreekse confrontatie met zijn Zeeuwse ri vaal. Maar Jan Raas treurde»er dit keer niet om dat hij er in de spurt niet aan te pas kwam. Sinds gisteren heeft Raas de zekerheid dat hij er in de grote wedstrijden weer helemaal bij hoort. En daar was het de oud-wereldkampioen in eerste instantie om begonnen. Natuurlijk had ik het hier ook graag afgemaakt", vertelde Raas, die zich in de eerste van de twee beklimmingen van de overi gens niet zo lastige Alsemberg met De Vlaeminck losmaakte uit een groep van ongeveer veertig renners. Vanaf het moment dat die twee wegsprongen, ontspon zich een uiterst boeiende finale, waarin Raas zich dan weer wel en dan weer niet op kop liet zien. „Ik wilde De Vlaeminck natuurlijk op kop laten komen, maar toen in de laatste kilometer het pelo ton weer dichtbij kwam ben ik ARME JAH6CJM-HET-Oe-ter :hten KAN MET ME£(? WCfe 'N/m*6£ JONéEN DEP VOOP Z'H MOEPER Met een fraaie omhaal verlengt Karl-Heinz Rummenigge de hem door Paul Breitner toegekopte bal tot 2-1 in het kwalificatieduel met Finland. Het Bayem-duo had het grootste aandeel in de forse 7-1 overwinning. Johan van der Velde is blij met de kans dat hij zich in de toekomst als een echte kopman mag gaan laten zien. „Maar", zegt hij, „langzamerhand was ik natuur lijk toch wel op die taak voorbe reid. Als Joop was gebleven zou het toch nog maar voor één sei zoen zijn geweest. Ludo Peeters, Ad Wijnands en ik worden straks de Ronde-mannen. Nu komt dan toch die kans die ik misschien nooit meer krijg. Maar om als een volwaardig Ronde-renner te kunnen functioneren zal ik nog iets meer aandacht aan mijn tijd ritten moeten besteden. Een beetje meer extra motivatie is nooit weg" De uitslag van Parijs-Brussel is: 1 Roger de Vlaeminck (Bel) 286 km in 7.00.00 (gem. 40.900 km/ uur), 2. Jan Raas (Ned) z.t., 3. Jan Bogart (Bel) op 4 sec., 4. Rudy Pevenage (Bel), 5. Jos Jacobs (Bel). 6. Patrick Bonnet (Fra). 7. Fons de Wolf (Bel). 8 Eddy Planckart (Bel), 9. Pierino Gavaz- zi (Ita), 10. Ferdi van den Haute (Bel), 11. Dirk Heitweg (Bel), 12 Iven Lamote (Bel), 13. Flip van- denbrandc (Bel), 14. Sean Kelly (Ier), 15. William Taeckaert (Bel). BREDA (ANP) India heeft gis teravond op het gloednieuwe kunstgrasveld in Breda laten zien dat het nog wel degelijk de hockeykunst machtig is. In de eerste wedstrijd van een reeks van drie wonnen de Indiërs, die al een maand op toernce zijn door Europa, met 3-2 van Neder land. Al bij de rust stond Oranje achter (1-2). Na de wereldtitel van 1975 in Koea- la Locmpoer gleed India lang zaam maar zeker af naar een mid delmatig hoekeyniveau. Dat de Aziaten vorig jaar de Olympische titel wonnen telde niet mee ge zien het drastisch gedavalueerde hockeytoernooi in Moskou. Sindsdien heeft India de zaken echter grondig aangepakt. Met het oog op de strijd om de we reldtitel, rond de jaarwisseling in eigen land (Bombay) is er India alles aan gelegen zo goed moge lijk voor de dag tc komen. De Indiërs hadden bij hun eerste de beste aanval succes. Rajender Singh schoot de eerste strafcor- ner van de Aziaten haarzuiver achter Pierre Hermans (0 1Ne derland bleef hierna wel iets meer in de aanval, maar pas met zijn derde strafcorner wist Litjens de voortreffelijke doel man Negi te verschalken (1-1) Opnieuw uit een strafcorner be paalde Singh de ruststand op 1-2. Nadat Charanjit Singh in de 46- ste minuut voor 3-1 had gezorgd, leverde Rodenk Bouwman zes minuten voor het einde de aan- sluitingstreffer af 3-2. Toen zag Oranje weer mogelijkheden De Indiase defensie werkte echter niet mee aan een puntendeling. AANLOOP CVa?'T UELE M£L O ,'J Jan Raas draait met de Belgische kampioen Roger de Vlaeminck het aankomstcircuit van de klassieker Parijs-Brussel op. De oud-wereldkampioen is terug van weggeweest, al moest hij de zege aan De Vlaeminck laten.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17