Westen laat tanden zien Het zijn Blik in de weekbladei Herfstoefeningen van de NAVO deTijd EISEVIERS Besloten tot een lening? Finata Bank. Om verstandig geld van te lenen. DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1981 Vastberaden blikt de generaal oostwaarts. We zijn heel sterk, stelt hij zijn gehoor gerust. Sterker zelfs dan menigeen denkt. Er is geen enkele reden voor vrees. De kracht waarmee we 35 jaar lang de vrede hebben bewaard, bezitten we nog steeds. En de Rus is niet in staat voldoende sterkte op de been te krijgen voor een geslaagde aanval. Of we dat de lezers maar even willen doorgeven. Generaal Ferdinand von Senger und Etterlin spreekt met gezag. Dat blijkt alleen al uit zijn blik. Maar ook uit de talrijke sterren en strepen die hem be schermend omringen en uit de gepantserde Merce des waarin hij rondrijdt. De generaal voert het be vel over alle NAVO-troepen in centraal Europa. Hij bekampt de Sowjets al sinds hij in 1941 als gewoon soldaat aan het oostfront pal stoiid voor het Derde Rijk. Terwijl de generaal doceert, lijkt achter zijn rug het door gaans vredige Westduitse ge hucht Hassenhausen het de cor te zijn van een futuristi sche oorlogsfilm. Onheilspel lend uitgedoste figuren, on herkenbaar door gasmaskers, manoeuvreren tanks en pant serwagens door de dorps straatjes. Een kunstmatige mist maakt hen bij vlagen on zichtbaar. Ambulances rijden af en aan, helikopters ver scheuren de hemel met hun gierend lawaai. Het tafereel hoort thuis in Au tumn Forge '81, de reeks herfstoefeningen die de NA VO deze maand houdt en die in totaal bijna 300.000 man op de been brengt. Van de pool- circel tot aan de Turkse grens laat het Westers bondgenoot schap zijn tanden zien. Machtsvertoon is één van de oogmerken van de groot scheepse manoeuvres. Oefe ning het andere. Want, aldus generaal Von Senger, het zou heel inefficiënt zijn om kost bare legers in stand te hou den zonder ze te trainen. Graspollen Op een half uurtje wentelwie ken afstand spiedt de Ameri kaanse soldaat Jim, grote graspollen op zijn helm, van uit de bosschages rond over het boerenland. In de verte scharrelt een tractor rond. Jims eenheid houdt met tanks en pantserwagens de wacht, omdat de roden in aantocht zijn. Een perfecte opstelling, stelt de Duitse graaf, die deel uit maakt van het groepje waar nemers, vergenoegd vast. Hij beschikt over een krijgskun dig oog en ziet dat het goed is. ,,Die Amerikanen hebben de laatste jaren veel van ons geleerd. Vroeger kon je ze vanuit de lucht allemaal zien staan. Nu zijn ze vrijwel on zichtbaar". Met elkaar werken en van el kaar leren, dat ligt besloten in de onvertaalbare term „inter operability", het sleutel woord van deze herfstoefe ningen. Manschappen en be velhebbers van land- en luchtmacht uit verschillende NAVO-landen trekken geza menlijk op in de papieren oorlog tussen de blauwe en de rode partij. Dat lukt alle maal uitstekend, zegt men van hoog tot laag. Overgevlogen Twee weken geleden zat sol daat Jim nog thuis in Colora do en volgende week gaat hij alweer terug. Hij behoort tot de 17.000 Amerikaanse mili tairen die voor deze oefening zijn overgevlogen. Bij aan komst in de Bondsrepubliek troffen ze er hun tanks en an dere wapentuig kant en klaar aan. Het materieel is er per manent aanwezig, de solda ten kunnen in tijd van drei gende oorlog vanuit de VS binnen twee etmalen ter plaatse zijn. Overigens zijn dc Amerikanen nog altijd met 200.000 man permanent in West-Duitsland aanwe-ig. De bejaarde boer in Ober Oh- men, die met zijn kleindoch ter op de schouders naar de Amerikaanse tankmanoeu vres rondom het plaatselijke voetbalveldje staat te kijken, vindt het prima. Komisch? Helemaal niet, het is bittere noodzaak dat de Ami's hier zijn. Hij heeft er geen moeite mee om degenen die 36 jaar geleden zijn vaderland de be slissende slag toebrachten nu te accepteren als bescher mers tegen het rode gevaar. De tijden veranderen nu een maal. In het algemeen staat de platte landsbevolking niet onwel willend tegenover de oefe ningen, hebben de militairen ervaren. Ook al worden we gen, landerijen, bosjes en af rasteringen soms onder de vervaarlijke rupswielen ver malen. Alleen al de Amerika nen betalen jaarlijks zo'n vijf tien miljoen dollar aan scha devergoeding uit. De Bun- deswehr doet daar nog eens een schep van een paar mil joen mark bovenop. Bezettingsleger Niet alle Duitsers huldigen het standpunt van de Oben Oh- mener opa. De Rote Armee Fraktion heeft de oorlog ver klaard aan „het Amerikaanse bezettingsleger" Voor de Duitse sensatiepers zijn de grootste letters nauwelijks groot genoeg om van weer nieuwe aanslagen op Ameri kaanse militairen of installa ties melding te maken. West duitse politici putten zich uit in verontschuldigingen je gens de grote bondgenoot. Een twintigtal aanslagen telt de lijst tot nu toe. Daarvan is die in Heidelberg op de hoogste Amerikaanse generaal in Duitsland, generaal Kroesen, het meest in het oog lopend. Al eerder werden twintig mensen gewond bij een aan slag op de luchtmachtbasis Ramstein. Twee bommen op een militaire spoorlijn bij Frankfurt zijn juist op tijd on schadelijk gemaakt. De West duitse radio maakt melding van verscherpte bewaking bij de Amerikaanse kazernes. Generaal Walton grijpt zijn kans. De reeks aanslagen biedt hem de gelegenheid om zijn toch al rijkelijk opge smukte verhalen over de oe fening „Certain Encounter" (hij spreekt consequent van „oorlog") nog een extra span nend tintje te geven. Burger journalisten vervoeren we bij voorkeur niet in militaire au to's, dan zijn ze een te gemak kelijk doelwit voor terroris ten, zegt hij in de tot Ameri kaans perscentrum omge toverde fabriekshal bij Ha- nau. De grauwgroene leger- bus die ons later vervoert lo genstraft zijn verhaal. Dat komt beter overeen met de meer laconieke houding van de overige officieren die ons pad kruisen. Luchtmachtge- neraal Goodall ziet niet veel heil in meer beschermings maatregelen. Dan valt er niet meer te werken, zegt hij. En zijn collega Paul Williams, die het vijfde Amerikaanse legerkorps aanvoert, ziet de toestand evenmin somber in. „Tijdens de oefeningen zelf valt niks te merken van sabo tage. Die terroristen durven zich toch niet te vertonen waar veel gewapende solda ten 'rondlopen", zegt Wil liams. Van ernstige sabotage hebben ook de Duitse eenheden, die meer naar het zuiden .hun grootscheepse oefening „Scharfe Klinge" houden, geen last. Wel worden af toe draden van veldtelefoons doorgesneden of wegwijzers verdraaid, zodat colonnes het spoor bijster raken. Voor het overige geen problemen, meldt men in de tot divisie- hoofdkwartier omgebouwde discokelder van een Badcn- Wurttemberger dorp Het is niet de streekbevolking die de kleine pesteryen uithaalt, meent men Het gaat om vrijetijdsbesteding van stadse elementen. Generaal Von Senger und Et terlin recht zijn rug en blikt direct in de tv-camera. „Die terroristen zwemmen op een golf van anti-Amerikanisme. Ik zie dat pacifisme als een golf, zoals we er de laatste twintig jaar al twee hebben gehad. Dat komt op en gaat weer over. De terroristen bui ten nu die pacifistische golf uit om opnieuw In de belang stelling te komen en nieuwe mensen te recruteren voor de Rote Armee Fraktion". De camera stopt, de generaal beent terug naar zijn gepant serde automobiel. In de straten van Hassenhau sen gaat de oefening verder. Brandweerspuiten geven tanks en pantserwagens een grondige schoonmaakbeurt. Soldaten met gasmaskers rei nigen elkaar met autobor stels Merkwaardige beelden, die dc ontsmetting van com plete legereenheden na een veronderstelde chemische aanval door de vijand ver beelden Materieel en man schappen worden schoonge maakt en opgepept, zodat de soldaten weer zonder gas maskers kunnen worden te ruggestuurd naar het slag veld Bescherming tegen chemische aanvallen neemt in deze oefe ningenreeks van de NAVO een belangrijke plaats in. Sol daten lopen te zweten in hun luchtdicht afsluitende be- schermmgspakken. Ze de monstreren hun speciale uit monstering en hun injecties puiten en leggen verbijste rend laconiek uit dat snel heid van handelen na een chemische aanval wel gebo den is. Lukt het niet jezelf binnen een minuut met anti stoffen in te spuiten, dan ben je verloren. De man zegt het lachend. Chemische oorlog De Russen hebben chemische wapens en zijn bereid ze te gebruiken ook. zegt de NA VO. De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken. Alexander Haig. beschuldig de de Sowjets er onlangs van zulke wapens - hoewel ze ver boden zijn - in Azie te hebben gebruikt. De Duitse generaal Von Senger zegt „We moe ten allerlei chemische aanval len van de vyand verwach ten. want het Warchau-pact heeft die wapens. Het oefent er ook mee, zowel verdedi gend als aanvallend". En de NAVO9 De generaal denkt na, houdt dan een ver handeling over het feit dat West-Duitsland volgens in ternationale verdragen geen chemische wapens mag be zitten. maar zegt vervolgens dat het internationale recht wel ruimte laat voor vergel dingsacties na een chemische aanval. Dus de NAVO zal eventueel een chemische tegenaanval ondernemen? „De NAVO is in zekere mate ook aan het oefenen met vergelding", antwoordt hy diplomatiek. Bescherming tegen en ont smetting na een chemische aanval kan tydens vcldoefe- ningen in het openbaar nog wel getraind worden Maar het inzetten van strydgassen op het slagveld blijft - evenals dat van kernwapens - voorbe houden aan de papieren en geheime oefeningen op de NAVO-hoofdkwarturrn Vertoont de oefening in tradi tionele oorlogvoering nog wel enige padvinderachtige trekjes, dc moderne chemi sche en nucleaire wapens zijn geen kinderspeelgoed. Van daar. In een van het Amerikaanse blad Rolling Stone overgenomen arti kel verhaalt VN van Jack Abott. Een Amerikaan, 37 jaar oud, die 25 jaar van zijn leven in gevange nis heelt doorgebracht. Nadat Abott zijn leven in de gevangenis op papier had gezet werd hij het troetelkind van de Newyorkse li teratuurcritici. Zij noemen hem een geniale autodidact. Abott is, zoals hij zelf zegt, opgevoed door de Amerikaanse staat. Hij heeft geleerd de verschrikkingen van de gevangenissen te doorstaan, maar hij is niet bij machte zich te bewegen als een vrij mens. "Als de maatschappij het recht heeft my aan te doen wat ze mij heeft aangedaan, dan ik heb ik, op z'n minst, het recht om vrij te zijn, zelfs al is de kans groot, dat ik niet zo zal zijn als andere men- Zijn boek, The Belly of the Beast werd een groot succes. Abott wist zich omringd door mensen als Norman Mailer en Kosinski. Toen werd een jonge acteur doodgestoken voor de deur van een nachtclub. De moord leek griezelig veel op een scene uit Abott's boek. Vanaf die tijd wordt hij verdacht en is hij voort vluchtig. Na al die weken van formatie-peri kelen heeft VN duidelijk de aan dacht verlegd. Bibeb had een in terview met beeldhouwster Maja van Hall. Maja vertelt over het verlies van haar dochtertje. Over haar reeks beeldjes van gebon den figuren. "Vastgetekend op een stoel, krampachtig liggend, geknield, maar altijd gewikkeld in banden en touwen. Een uiting van mijn gevoel: ik heb levens lang gekregen", zegt Maja van Hall. Maja is getrouwd met Ey- lard van Hall, hoogleraar aan de medische faculteit in Leiden. "Laatst kwam er een chirurg naar me toe en zei, en boetseer je nog? Ik zei: ja, werkje nog? Maar dat maakte geen enkele indruk", zegt Maja van Hall. Verder in VN een artikel over de deze week overleden feministe van het eerste uur, Joke Smit. De kleurenbijlage is gewijd aan 'Pa rijs, de hoofdstad van de Engels talige literatuur' Ihervormd nederland Over veertien dagen gaat de 27ste kinderboekenweek van start* In dit kader had Hervormd Neder land een interview met kinder boekenschrijfster Thca Beek man. Thea Beekman die, nadat ze haar kinderen had grootge bracht, een studie sociale psy chologie voltooide met een scrip tie over de invloed van boeken op kinderen. Ze schrijft over het algemeen his torische kinderboeken, waarvan er reeds drie in de prijzen van de Griffeljury (gouden of zilveren griffels worden jaarlijks aan de beste kinderboeken toegekend) zijn gevallen. "Als mensen vragen of ik een boodschap heb", zegt Thea Beekman, "dan zeg ik altijd, ja bij de Vivo". Na de massale demonstraties rond om de kerncentrale in Dode- waard van afgelopen week zijn niet alleen de discussies over kernenergie en de manier van protesteren daartegen weer op gelaaid. Hervormd Nederland vraagt zich nu naast de veel be sproken veiligheidsaspecten af, hoe duur of hoe goedkoop kern energie eigenlijk is. Aanleiding hiervoor is de publika- tie van een boek van ir. J.W. Storm van Leeuwen, een onbe kende scheikundeleraar uit Eindhoven, die in zijn vrije tijd heeft uitgerekend, dat kernener gie in feite een dure energiebron is. "Er is zo veel niet-nucleaire energie nodig voor de winning van uraniumerts, de bouw van fabrieken, het verrijkingsproces, de opwerking en de stroom voor de centrale zelf, dat hij in de vijf entwintig jaar dat hij werk hoog uit zijn eigen energiekosten kan terugverdienen" Een gescheiden vrouw kreeg be zoek van een controlerend bij standsambtenaar; "Ze vroegen of ik met iemand samen woonde of zo. Toen zei ik, ja er zit hier wel eens een vrijer. Je hé, maar dat was een economische eenheid" "Dat is een heel gevoelige zaak natuurlijk. Apart krijgen ze twee keer duizend gulden uitkering, als gezin krijgen ze dertienhon derd. Dan gaan die lui er zeven honderd gulden op achteruit. Dat willen ze natuurlijk nooit, dat voel je wel", aldus een bij standsambtenaar, ook wel tan denborstelteller genoemd. Het omslagartikel van HP luidt de ze week De jacht op de dubbel- inkomens. "Jaarlijks komen er tienduizenden nieuwe inkomens by. En hoewel de individuele in komens achteruit gaan, zijn er meer individuele inkomens dan ooit te voren. De afstand tussen alleenverdieners en dubbelinko- mens wordt steeds groter". HP vraagt zich af. waar de norm voor gelijkheid moet liggen, bij het in dividuele inkomen of het gezins inkomen? En mag de overheid het mensen aandoen hun netto inkomen te bepalen aan de hand van een partner? als je die ME-tactieken ziet. Aan de andere kant zie je dat de ont wikkeling van kernenergie ver der gaat ondanks de brede on dersteuning tegen kernenergie. Mensen worden dan strybaarder. En dat betekent concreet, dat i meer stenen gaan gooi- aldus een demonstrant. Onder de kop De nieuwe activisten schetst HP een portret van een nieuwe generatie demonstran ten. "Vroeger stapte je in de bus naar Borssele. Daar rolde je je spandoekje uit, maakte een wan delingetje en ging dan weer met de bus naar huis. Dan had je te gen kernenergie gestreden Ro- bert-Jan Kamsma van de Dode- waard gaat dicht-beweging zegt, "Je kunt nu zelf aan de slag, je kunt er jouw persoonlijkheid in kwijt. Als jij de behoefte voelt om verfzakjes te gooien naar een elektriciteitscentrale kan jij dat doen". Een veranderend princi pe. niet langer aan strikte ge- weldloosheidsregels gebonden. ploeg. Ed van Thijn, minister van binnenlandse zaken, bijt het spits af. "Een consumentenon derzoek naar kwaliteit en het ge wicht van de nieuwe lichting". De schaal loopt van nul tot hon derd. Bepalende factoren voor de eindscore zijn: bekwaamheid en ervaring; karaktereigenschap pen; presentatie; gezag binnen de huidige coalitie; positie bin nen de eigen partij en verwach tingspatroon van dc buitenwe reld. Van Thijn krijgt kwalificaties als integer en loyaal; alert, scherp en heider, maar niet te volgen voor "de massa van de arbeidersbe weging". Van Thijn blijkt goede waar; hy scoort een gemiddelde van 71. Aanstaande zondag zal het kiescol lege van de Britse Labour-party moeten uitmaken wie de waarne mend leider van de party wordt. EM blikt vooruit op de race tus sen de extreemlinkse Tony Benn en de wat gematigder De nis Healey. Wanneer Benn het haalt zullen de gevolgen niet alleen binnen de Britse grenzen blijven. Tonv Benn is een tegenstander van hed Engelse EG-lid maatschap. En is een voorstander van een eenzij dige atoom-ontwapening. Benn strijdt voor "de bevrijding van Engeland uit de greep van het kapitalisme" Twee belangrijke linkse Labour- Lagerhuiskden hebben aange kondigd niet op Benn te zullen stemmen. Zy vrezen niet zozeer Tony Benn zelf, maar zijn achter ban. "Als je niet voor honderd procent achter Benp staat, ben je voor hen een vtyeaa van het ware socialisme" Verder een verslag van de weder geboorte van het peperdure wa renhuis Metz Co Er werden de laatste jaren flinke verliezen ge leden bij Metz Dc gouden tijden bleken ook voor dit gerenom meerde bedryf voorbij. Oplos sing een verjongingskuur. "Meubelen voor de Young Home Maker, creatief, maar betaal baar' Di lijd was gisteren in Leiden nof niet verkrygbaar. ANNELOES TIMMERIJE ADVERTENTIE Besluit dan meteen dat u niet te lang op uw geld wilt wachten. Leiden, SliTnstra.it 33, ld. 071-134347 ot vu uw tussen,hts.«in. 4 Finata Bank

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13