Springbokken geen bedreiging voor de Spelen' NSF wil nu gesprek met regering B-elftal sterk verjongd DINSDAG 22 SEPTEMBER 1981 SPORT Pagina 9 Dat gedonderjaag over de re clameborden op de voetbal velden had deze boeiende bij komstigheid dat nu eens dui delijk zou worden hoe vin dingrijk en soepel de redactie van Studio Sport eigenlijk was. Jaren achtereen had men zich van een bepaald pa troon bediend, men was er bijna bij ingedut: tweederde van de tijd voetbal en de rest zo'n beetje vol fröbelen. Daar kwam nu drastisch verande ring in, want je kon door de reclameregels maar terecht bij vier of vijf clubs en daar van speelt wekelijks slechts de helft thuis. In het begin dacht ik: ze zullen wel gaan manoeuvreren met de camera om die reclame te ontlopen. Het was toch te pro beren. Als een journalist niet door de voordeur aan zijn ge gevens kan komen, dan maar via de achterdeur. Dat leerde je twintig jaar geleden al op de journalistenschool van een zo keurige man als prof. Rooy. Maar veel journalistiek bloed schijnt er niet (meer) in de heren te zitten. Praters bij plaatjes zijn het. Boekhout, die chef van Studio Sport schijnt te zijn, heb ik tot dus ver alleen maar gehoord over de regeltjes van CRM en NOS. Een soort boekhouder die zich in plaats van met cijfertjes met sport bezighoudt. Toen het voor iedereen glashel der was dat zonder camera- gëexperimenteer de vader landse voetbalcompetitie nog slechts fragmentarisch het scherm zou bereiken, had Stu dio Sport naar redelijke al ternatieven moeten zoeken. Die zijn er natuurlijk. Je kunt met een herwaardering van een aantal behoorlijk in de markt liggende Nederlandse takken van sport en een zorg vuldig pakket actuele buiten landse sport een heel eind ko men. Maar het vereist wel enig denkwerk en daaraan heeft men zich na het vertrek van Bob Spaak kennelijk niet meer gewaagd. Waar heb ik zondag nu naar zitten kijken? Naar kegelbiljart. Doen we dat in Nederland Nee. Zullen we dat gaan doen? Ook al niet. In Skandi- navië zijn ze er verrukt van, meldde Ben de Graaf. Ja, misschien zijn ze op het ogenblik in Nieuw-Guinea wel gek van zaklopen en knikkeren. Daarom hoeft het toch niet een plaats te krijgen in een programma dat tot doel heeft de belangrijkste sportgebeurtenissen te regi streren? Van dat dilettantisme krijg ik zo langzamerhand het len denwater. Kom nou Als FC Utrecht in Hamburg honderd keer aantreedt tegen het gefortuneerde HSV krijgt het 99 keer op de kop. Afgelo pen woensdag, in de eerste ronde van de UEFA Cup. boorde de FC Utrecht net die ene keer aan die het kansspel haar liet. De basis voor die hoogst verras send uitslag was hard werken, zeker, maar voor het overgrote deel toch mazzel, grote mazzel en opperste maz zel. Als HSV met 5-1 had ge wonnen zou Utrecht geen kla gen hebben gehad. De Ham- burgse sterrenploeg kreeg kansen bij de vleet, maar stond door nog onbekende oorzaak te klungelen als een pupillenteampje. Het is begrijpelijk dat Utrecht uitermate verheugd is dat de bal zo gek rolde. Maar FC Utrecht én tal van verslagge vers vinden het klaarblijke lijk te banaal om het af te doen als een lot uit een loterij. Het is kennelijk te simpel, te gênant, het staat niet geklééd het daarmee af te doen. Van daar dat in sommige versla gen de overwinning wordt toegeschreven aan hogere strategie. De leerling trainer Han Berger van Utrecht) heeft de leer meester Ernst Happel van HSV) in het "tactische schaakspel" overtroffen, zo lees ik. Nee, niet in een kas- teelroman, maar in de zo koe le NRC. Laat me nou niet lachen. Ouwe hap HAN BERGER Utrecht heeft zich bediend van het aloude wapen van de zwakkere: met man en macht verdedigen, storen, vertra gen. terugspelen en af en toe de tegenstander een rotschop verkopen. En het is deze ene keer in een uitwedstrijd ge lukt. Hogere strategie? M'n zolen. Trainer Berger verklaarde al les met de woorden: "Die jon gens hebben zich de broek van de reet gevochten". Dat tóaltje. Maar ik ben het wel met hem eens. Als je lang praat over overwinningen zoals Utrecht behaalde, kom je onherroepe lijk terecht in de regio van de schddmstreek. Bondscoach Rijvers zit nu weer achter Neeskens aan. Al eer der wilde h ij Cruijff en hij be zit reeds Krol, Rep en v.d. Kerkhoff. Haan, Wimpie Jan sen, Van Hanegem, Suurbier, Rijsbergen, Theo de Jong en Jongbloed zijn nog voorra dig. Let op: in de eerstvolgen de kwalificatiewedstrijd staat heel de ouwe hap van de WK-1974 weer in hel veld. Hel wachten is dan alleen nog op degene die Rijvers op zijn beurt vervangt door Michels (en niet te vergeten dr. Fah- dronc, die waarschijnlijk uit de motteballenzak moet wor den gehaald). Want in het land van de voldongen feiten, moeten we wel consequent blijven. Potje Vorige week werd bekend dat het bestuur (althans voorlo pig alleen de ex-penning meester) van de Judobond er in de meest letterlijke zin een potje uan heeft gemaakt. Daarin verdwenen in de loop der jaren bepaalde bondsgel- den om "buitenissige zaken", dingen die men niet goed kon of wilde verantwoorden, te kunnen bekostigen. Een zwarte pot in een stevige houdgreep, om in stijl te blij- Vreemd, hoor. Ik vond dat judo altijd zo'n nette sport, met beeldige gewoontes. Buigink je maken voor je iemand bij zijn lurven grijpt en ook een buiginkje nadat je bij de lur ven bént gegrepen. En dan die oostelijke sfeer waarin het zich allemaal voltrekt. Ik kijk er altijd met een gewijd ge voel naar. Maar we weten nu in elk geval hoe de rangorde der dingen is. Na magnifieke woorden als koka, wazari en ippon volgt gewoon een oer-Neder- lands begrip: flessetrekkerij. Tandenborstel Parker verdwijnt (op keurige wijze, dat welals sponsor van de Leidse basketbal- ploeg, die in de eredivisie uit komt. Het bewind wordt straks overgenomen door de tandenborstel Elmex. Er is veel veranderd in ruim twintig jaar. Van Bona Stars, via BS Leiden en Mer- casol naar Parker en nu El- Denkt iemand nog wel eens aan die jongetjes die op de tegel tjes van het plein van het Bo- naventura lyceum de basis voor alles legden? Wat mij betreft verandert er overigens maar één letter van het alfabet: van P/Leiden naar E/Leiden. Afscheid Piet Kruit en Wim Polane zijn gisteravond zonder veel tam tam afgetreden als resp. voor zitter en secretaris van UVS. (Zie ook elders op de sportpa gina). Ze vonden het beiden welletjes en dat is begrijpe lijk. Vooral Polane heeft er een indrukwekkend aantal jaren opzitten. Het doet me een beetje zeer hen te zien lertrekken. want be stuursleden van hun kaliber en integriteit zijn dun ge zaaid. De meeste officials zijn. bij oppervlakkige om gang. best wel aardige men sen. Watje aan hen hebt blijkt pas als ze m een conflictsitua tie komen te verkeren. Velen zijn dan angsthazen, draai konten, schreeuwlelijken of weglopers. Kruit en Polane stónden voor hun opvatting In deze krant is bepaald niet al tijd vrolijk over UVS geschre ven. Het zal hen zeker wel eens bitter hebben gestemd. Maar je werd steeds weer door hen correct ontvangen of te woord gestaan Want zelfs bij grote narigheid stonden de goede omgangsvormen (dat steeds meer in onbruik rakende goedvoorop. Ik heb dat altijd zeer gewaar deerd Hun eigen fatsoensnormen drukten ook als een stempel op hun club UVS. een keurige vereniging die zijn zaken op orde had. Met Kruit en Polane is een ge neratie bestuurders bezig te verdwijnen voor wie spott wat meer inhield dan het trappen tegen een bal. Maar met hoog staande opvattingen alleen red je het tegenwoordig niet meer Ze zullen dat diep in hun hart ook wel hebben er varen. Het moet wrang voor hen zijn geweest dat UVS in het laatste jaar van hun be wind uit de hoogste klasse duikelde. BADEN-BADEN (ANP) De toernee van het Zuidafrikaanse rugbyteam 'De Springbokken" door Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten was het hete hangijzer, waarmee Juan Antonio Samaranch, de president van het Internationaal Olympisch Comité, dadelijk werd geconfronteerd op zijn eerste persconferentie in Baden-Baden waar morgenmiddag het Olym pisch Congres wordt geopend. Het probleem werd aangedragen door Amerikaanse journalisten, geschrokken door de dreigende taal van de Russen en met nog helder in de herinnering de stap pen, die de zwarte Afrikaanse landen namen in 1976 in Mon treal, toen deze en bloc de spelen de rug toekeerden. Ook om re den, dat de Nieuwzeelanders de Zuidafrikanen op het rugbyveld hadden ontmoet, bestaat deze dreiging nu ook ten opzichte van Rijvers wacht op Neeskens Breda - bondscoach Kees Rij vers hoort aan het einde van deze week of de Amerikaanse club New York Cosmos Jo- han Neeskens vrij zal geven voor een test in Nederland. Rijvers wil de oud-internatio nal, die zich toch weer be schikbaar wil stellen voor Oranje, uitproberen met het oog op de te spelen inter lands tegen België en Frank rijk in de WK-voorronden. Neeskens (die lang op non-ac tief stond in Amerika door een conflict) is bereid zo'n test te ondergaan, maar wacht nog op toestemming van Cosmos, dat dit weekein de de competitie in Amerika afsluit en dan een toernee gaat maken door Europa. Rij vers: "Komt hij dan wil ik hem graag testen, maar con crete toezeggingen over zijn meespelen tegen België kan ik hem dan uiteraard niet doen". Eén winnaar in midlotto DEN HAAG - de midweekse lottotrekking van vorige week woensdag heeft éen hoofdprijswinnaar opgele verd. De gelukkige krijgt een kleine 300.000 gulden. Uitslag mid-lotto 37a: Eerste prijs: 1 winnaar, bruto 293.695,50. tweede prijs: 1 winnaar, bruto 83.913.--, derde prijs: 69 winnaars, elk bruto 1.824.10, vierde prijs: 3.905 winnaars, elk bruto 42,90, vijfde prijs 10.062 win naars, elk bruto 16,60. Los Angeles, waar in 1984 de Olympische Spelen zullen wor den gehouden? "U kent onze stellingname. Wij zijn, als Internationaal Olym pisch Comité, tegen apartheid. Wij zijn ook geenszins gelukkig met deze toernee van "De Springbokken". Maar ons ont breekt de macht daar iets tegen te ondernemen. Dit geldt even eens voor de Olympische comi- té's van Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten, die zich ook tegen de rugbytoer hebben ge kant. Ik denk echter niet, dat de ze toernee (we zijn thans in 1981 en de Spelen zijn in 1984) Los Angeles in gevaar zal brengen. Ik zie op dit moment geen boycot door nationale Olympische co- mité's van Los Angeles en ge sprekken met Afrikaanse sport leiders hebben mij in deze ge- dachtengang gesterkt". Aldus Samarach, die op de vraag, of zij hem wat dat betreft enige zeker heid hadden gegeven, echter het antwoord schuldig moest blij ven. Op dat moment kapte hij de discussie af. Zo liet ook Willy Daume, voorzitter van het Duitse Olympische co mité en van de studiecommissie voor eventuele verruiming van de amateursbepalingen, zich niet verleiden tot enige uitspraak ten aanzien van de resultaten van de ze studiecommissie. Samaranch wilde er wel over kwijt, dat voor het einde van het jaar hierover een gesprek zal plaats hebben tussen het I O C. en de interna tionale sportfederaties, "want we moeten in deze dezelfde weg be wandelen". Of hem de over de amateursbepa- lingen genomen stappen op het congres van de internationale at- letiekfederatie in Rome, die een duidelijke verruiming inhouden, hadden geschokt of verrast, daarover liet Samaranch zich niet uit. "Het is één van de pro blemen, die op tafel liggen. We leven in een wereld, die geen vre de kent en waarin veel complica ties zijn. In de sport is het niet anders", zo zei Samaranch, die bij zijn vele taken ook het voor zitterschap van de solidariteits- op zich zal nemen zal tevens tot vijf tien man worden uitgebreid. Samaranch liet zich ook optimis tisch uit over de toekomst van de Olympische beweging, waarbij hij releveerde aan het ruime aan tal steden, dat al blijk heeft gege ven zich kandidaat te willen stel len voor de organisatie van de Olympische spelen in 1992. Te vens meldde hij, dat binnen niet al te lange tijd de vrouw haar in trede zal doen in het Internatio naal Olympisch Comité. Zij het nog zeer bescheiden: één of twee Op het IOC congres dat morgen be gint, zal ook verder moeten blij ken in hoeverre het IOC gehoor wil geven aan de roep tot verdere democratisering van de Olympi sche beweging. Zowel de natio nale Olympische comité's als de internationale federaties willen meer greep hebben op de handel en wandel van het hoogste Olym pische college en ook meer uit de financiële pot van het I.O.C., die door de hoge inkomsten uit de televisierechten van de Olympi sche Spelen steeds beter gevuld is geraakt. Zo vermeldt de agen da van de vergadering van de na tionale Olympische comité's, een voorstel van Oostenrijk om te ko men tot een andere verdeling van de t.v.-gelden. Simon wint toekomstroncle AVORIAZ - De 24-jarige Fran se profwielrenner Pascal Si mon (foto boven) heeft de Ronde van de Toekomst ge wonnen. Na zijn zege in de zware bergrit van zondag, liet hij gisteren in de individuele tijdrit zien dat hij alleen recht had op de eindoverwinning. In de confrontatie met het uurwerk toonde hij zich ver uit de snelste. Hij zegevierde met 16 seconden voorsprong op Jiri Skoda uit Tsjechoslo- wakije. Simon, voor deze ronde een on bekende, rekende af met alle favorieten, van wie de Rus Soekhoroetsjenkov op 7 min 42 als tweede eindigde in de algemene rangschikking. De Columbiaanse berggeit Ju- menez werd derde voor de tweede Rus Morozov, de Zwitser Gavillet en de Ierse belofte Stephen Roche. V) AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Sport Federatie (NSF) heeft zich in een schrijven gericht tot minister Van der Louw van CRM en staatssecretaris Kombrink van financiën. De NSF komt daarin terug op de open brief van 2 april van deze organisatie met betrekking tot fisca le en juridische problemen in de sport. De sportfederatie vraagt om een gesprek op korte termijn. Tijdens de algemene vergadering van de NSF gisteravond in Am sterdam, merkte algemeen secre taris Dr. De Heer op dat in de af gelopen maanden in gesprekken met de overheid enige openin gen waren gevonden. Hij merkte op dat er begrip was voor de hoofdelijke aansprakelijk h«id van sportbestuurderen in de toe komst. Indien een sportvereni ging niet aan zijn fiscale ver plichtingen zou voldoen zou de penningmeester in een dergelijk geval persoonlijk verantwoorde lijk kunnen worden gesteld. Hij waarschuwde voor te groot opti misme omdat de besprekingen nog lang niet in een beslissend stadium zijn. Ook ten aanzien van het fiscaal belastbaar stellen van geringe vergoedingen voor werkzaamheden door officials zag hij mogelijkheden. Dit mede omdat in een arrest van de Hoge Raad van 1975 wordt gezegd dat een betaling van tien gulden voor tien uur arbeid niet als loon kan worden aangemerkt. Moeilijker ligt het met de andere punten die in de open bnef aan het parlement naar voren wer den gebracht. De leden gingen akkoord met een verhoging van de contributie voor 1982 De gro te bonden die in de NSF verte genwoordigd zijn hadden daar weliswaar bezwaar tegen maar met 82 tegen 67 stemmen werd de verhoging aangenomen De terugloop van de inleg van toto en lotto heeft grote consequen ties voor de NSF. Bij afwijzing van een contributieverhoging zou de sportfederatie gedwon gen zijn taken af te stoten. De grote bonden stelden voor het matige saldo van 1.3 miljoen te gebruiken om de tekorten die zouden ontstaan te dekken De meerjarenplanning voor de pe riode van 1982 tot en met 1985 vergde langdurige discussies. Mede omdat de financiële conse quenties er van niet bekend wa ren. Uiteindelijk kreeg het NSF- bestuur toestemming de meerja renplanning verder uit te werken. De reacties die ter ver gadering naar voren werden ge bracht zullen bij de verdere be sluitvorming worden mecgeno- een voorlopig commentaar op de begroting van CRM stelt de NSF dat de begroting van sport zaken van 41 miljoen gulden in 1981 gestegen is naar 41,3 mil joen gulden in 1982. Die cijfers geven, zo stelt de organisatie, echter een vertekend beeld. In 1982 zijn namelijk de subsidies voor nieuwe arbeidsplaatsen voor de eerste maal structureel in de begroting van sportzaken opgenomen. BREDA (GPD) - In naam zal het nationale B-voetbalelftal blijven bestaan, maar er zullen andere worden aangelegd ten van de selectie voor dit vertegenwoordigende elftal, dat morgenavond in Breda een oe fenwedstrijd tegen Rusland-B zal afwerken. „Onder Jan Zwart kruis", aldus Rob Baan. "be stond het B-team uit 'schaduw- spelers' voor het A-team. waarbij voor jongeren nauwelijks cf geen plaats was. Nu komen zij cen traal te staan" Een koerswijziging waarmee Rob Baan duidelijk ingenomen is. want zo stelt hij: "Op deze ma nier kun je meer wedstrijden met de jongeren spelen, zodat ze in internationale duels ook meer aan de bak kunnen komen" Dat de jongeren jn het vervolg cen traal komen te staan wordt on derstreept door de opstelling die Baan gistermiddag bekend maakte. Met uitzondering van Martin Jol van FC Twente (25) en NAC-speler Martin Vreijsen (26) kunnen de overige negen zonder meer gerangschikt worden in de categorie jongeren Niet minder dan vier 18-jarigen werden gese lecteerd Wim Kieft, Ronald Koe man, Ruud Gullik en Guus van der Borgt De NAC-speler Van der Borgt is een nieuweling in dit gezelschap en is gekozen omdat het duel in Breda wordt ge speeld. Rob Baan heeft ovengens op het allerlaatste moment de B-selec- tie nog moeten herzien, omdat Wim Hofkens geen vrijaf kreeg van Anderlecht, terwijl Willy Janssen (PSV) met een knieban denblessure tobt, die hem voor lopig aan de kant houdt. En normaal gesproken zouden ook Rijkaard (geblesseerd) en Kool hof (geschorst) uitgenodigd zijn", aldus Baan In de plaats van Wim Hofkens en Willy Janssen werden John SchiVi van FC Twente en Ro nald Koeman van FC Groningen aangewezen De opstelling van het Orar\je B-team luidt Metgod (Haarler Molenaar (Ajax). Scheve (Twente). Jol (Twente) cn Boeve (Ajax) CJuliit (Haarlem). Ophof i Ajax) en Valke (PSV) - Vrec- scn (NAC), Kieft (Ajax) en Monster (Utrecht) Wisselspelers zyn Vaq Gcrven (Twente), Zondervan (Twen te). Adelaar (Utrechti Ronald Koe man (Groningen) en Van der Borgt

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9