Boeren dreigen heft in eigen hand te nemen Ook middenstand eist uitkering Industriebond blij met plan Den Uyl w Zigeuners weer in Den Haag Alting von Geusau dient kritiek op IKV te bewijzen Spoedberaad gifwijk Amsterdamse proef met vliegwielbus "Kernwapens moeten weg uit Europa" Ambtelijk topoverleg Zuidmolukse kwestie DINSDAG 22 SEPTEMBER 1981 BINNENLAND PAGINA 7 HOOGERHEIDE/DEN HAAG (GPD) Honderdvijftig zigeu ners die deel uitmaken van de groep van ruim 250 die bijna twee maanden lang in Hooger- heide heeft gebivakkeerd, heb ben gisteravond rond elf uur het terrein aan de Kooiweg verlaten. Ze gingen op weg naar Den Haag met de bedoeling daar een blok kade te beginnen rond het minis terie van justitie aan de Schedel- doekshaven. Zover kwam het echter niet; de Haagse politie di rigeerde de groep naar het Malie veld, waar zij ruim twee maan den geleden ook al hun toevlucht hadden gezocht. De zigeuners zijn het niet eens met het toelatingsbeleid van de Ne derlandse regering. Paul van Touwtrekken rond uitwijzing gaat door Eeuwijk van de vereniging ROM, die de belangen behartigt van de zigeuners, heeft gisteravond ver klaard dat de tocht naar Den Haag tot doel heeft een gesprek te forceren met de huidige staats secretaris van justitie, mr. Schel- tema (D'66). De afgelopen dagen heeft ROM telegrammen ge stuurd naar Scheltema, waarin aangedrongen wordt op een ge sprek. Paul van Eeuwijk vindt' dat de zigeuners recht hebben op een generaal pardon. Justitie staat op het standpunt dat de zigeuners uitgeprocedeerd zijn, nadat een verzoek om her ziening van de beschikking dat ze geen verblijfsvergunning zou den krijgen was afgewezen. Ze kregen daarop afgelopen vrijdag te horen dat ze het land moeten verlaten. De Zwolse advocaat mr. Roza. die de belangen van de zigeuners be hartigt, overweegt overigens te gen de Staat der Nederlanden een kort geding aan te spannen om zodoende alsnog af te dwin gen dat de groep van 250 zigeu ners niet over de grens wordt ge zet. Mr. Roza is namelijk van me ning dat de groep nog beslist niet uitgeprocedeerd is en zegt dat er nog wel mogelijkheden zijn en wel via de zgn. Arob-procedure. Hy vindt dat het ministerie van justitie niet gereageerd heeft op de aanvraag van de zigeuners om de zgn. b-status te krijgen. Mede omdat de autoriteiten van de om ringende landen niet bereid zijn de zigeuners vrije doorgang te verlenen op weg naar hun land van herkomst, meent mr. Roza dat het departement de zigeu ners niet zomaar over de grens kan zetten. Naast de groep die maandagavond naar Den Haag vertrok, hadden ruim honderd zigeuners het ter rein in Hoogerheide al eerder verlaten. Zij zwerven nu door het Westbrabantse gebied. DORDRECHT (ANP) - De bewoners van de wijk De Staart in Dordrecht, waar vorige week in de bodem giftige afvalstoffen zyn aangetroffen zy n door het college van B en W van Dordrecht opgeroepen voor een spoed- byeenkomst vanavond in het wykcentrum De Rietschors in Dordrecht. Volgens een woordvoerster van de gemeente zal op de by eenkomst de informatie worden besproken waarover het college nu beschikt. Vol gens de woordvoerster is het drinkwater niet verontreinigd en zou ook het grondwater niet vervuild zijn. Over de omvang van de verontreini ging wenst het college thans geen mededelingen te doen. Vanochtend is in een vergadering van B en W de bodemverontreiniging en het te voeren beleid besproken. In opdracht van het gemeentebe stuur voert TNO momenteel proefboringen uit in de woonwijk, die in 1974 gebouwd is op een voormalige vuilstortplaats. Eerdere bonngen van TNO hebben uitgewezen dat in de grond stoffen voorkomen als benzoezuur. difenylether en fenol. De nieuwe boringen moeten een beeld geven van de omvang van de vervuiling. DODEWAARD (GPD) - De spanning in en rond Dodewaard is in het afgelopen etmaal aanzienlijk toegenomen. Terwijl politie en actievoerders elkaar beschuldigen van uitlokking van geweld, dreigen boze omwonenden het recht in eigen hand te nemen en in de Tweede Kamer politici elkaar in de haren Ziedende boeren uit Dodewaard en wijde omgeving hebben gedreigd een bloedbad actievoerders tegen de kerncentrale niet vandaag vertrekken. i te richten indien de De actievoerders lieten vanmorgen vroeg weten verbaasd te zijn over het dreigement. „Boze buurtbewoners en demonstran ten worden nu tegen elkaar uit gespeeld. De overheid heeft han dig gebruik gemaakt van de si tuatie". De afgelopen nacht heb ben de actievoerders een eigen bewakingsdienst rond het ge kraakte tentenkamp in Dode waard ingesteld, om eventuele acties van politie en buurtbewo ners te voorkomen. De boeren lieten gisteravond al zien dat het hen ernst is. Massaal trokken zij toen op naar het door de demonstranten ingerichte manifestatieterrein om de actie voerders er met harde hand te verwijderen. Tactisch politie-in- grijpen kon op het laatste mo ment voorkomen dat het mani festatie-terrein in een slagveld werd veranderd. De boeren zeg gen tot het uiterste te zijn ge tergd en hebben volgens hun be weringen tijdens de belegering van de Dodewaardse kerncentra le gedurende de afgelopen drie dagen voor in totaal één miljoen gulden schade geleden aan ver trapte oogsten, vernielde gras landen en kapot getrapte afraste ringen. Zij waren gisteravond dan ook van plan de tenten van de actievoer ders in brand te steken en de langs het terrein geparkeerde au to's omver te werpen. Een auto van de actievoerders, een als mo biele EHBO-post ingerichte Volkswagen, belandde toen al in een sloot om de actievoerders duidelijk te maken dat het niet bij dreigementen blijft. Een ti lings opgetrommeld peloton van de Mobiele Eenheid wist erger te voorkomen door de demonstran ten en boze buurtbewoners op afstand te houden. Daarbij wer den ook honden ingezet. Toen de gemoederen enigszins waren ge kalmeerd, trok de ME zich weer terug. Dat gebeurde op aandrin gen van de Anti Kernenergie Be weging die de autoriteiten te ver staan gaf dat de Mobiele Eenheid bij de demonstranten als een ro de vlag op een stier werkt. Dm nog meer stoom van de ketel te halen, arriveerde later op de avond Dodewaards waarnemend burgemeester mr. A. A. J. Gold berg per helikopter van de rijks politie boven het manifestatie- terrein. Via de geluidsinstallatie sprak hij als een soort vredesen gel de samengeschoolde dui zendkoppige menigte toe. Maar zijn woorden gingen grotendeels verloren in het motorgeronk van de heli. Goldberg zei alle begrip te hebben voor het standpunt van de burgerij dat de acties nu meer dan zat is. „De bevolking heeft de acceptatiegrens bereikt. Er zijn te veel vernielingen aan gericht", liet hij vanuit de lucht weten. De duidelijk op wraak uit zijnde boeren riep hij toe geen ei gen rechter te spelen „omdat daar niemand mee op zou schie ten". Kamervragen PPR: DEN HAAG (GPD) - Minister Van .der Stoel (buitenlandse zaken) moet prof. Alting von Geusau te rechtwijzen, omdat deze het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV) en het comité Stop de Neutro nenbom heeft beschuldigd zon- WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Mallorca München Oslo Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas BEiroet Tel-Aviv Tunis zwaar bew. 19 0 zwaar bew. 19 04 zwaar bew. 18 05 licht bew. 19 01 zwaar bew. 19 03 half bew. 18 8 zwaar bew. 19 0 zwaar bew. 18 1 half bew. 18 0 on bew. 19 0 licht bew. 15 0 onbew. 28 0 zwaar bew. 28 0 zwaar bew. 24 0 geheel bew. 21 03 zwaar bew. 19 03 zwaar bew. 21 1 zwaar bew. 27 0 regen 9 6 licht bew. 26 0 onbew. 27 0 half bew. 16 1 half bew. geheel bew. 21 der dat er duidelijke bewijzen zijn geleverd. Het Tweede-Ka merlid Waltmans (PPR) heeft dit de minister gevraagd. De hoogleraar, voorzitter van de adviescommissie inzake vraag stukken van ontwapening en in ternationale vrede en veiligheid, heeft tijdens een studiedag over kernwapens in Den Haag gezegd over gegevens te beschikken dat het IKV misbruik maakt van overheidssubsidies. Bovendien wist hij te melden dat het anti- neutronenbomcomité voor een groot deel door de Russische communistische partij zou wor den betaald. Waltmans wil nu van de minister weten of ook de overheid over deze gegevens beschikt, die een beschuldiging zouden rechtvaar digen. Verder vraagt hij Van der Stoel of de professor al in een eerder stadium zijn vermoedens of bewijzen aan de bewindsman heeft meegedeeld. Zelf twijfelt het kamerlid ernstig aan de waarheid van de beschul digingen en aan de mogelijkheid de kritiek ook met bewijzen te staven. Wanneer inderdaad blijkt dat Alting von Geusau dit ook niet kan, moet de hoogleraar er op gewezen worden dat dergelij ke kritiek „niet in overeenstem ming is met de zorgvuldigheid, vereist bij de uitoefening van zijn functie als voorzitter van de ad- half bew. half bew. 20 11 half bew. 27 0 licht bew. 30 0 zwaar bew. 29 0 half bew. 27 0 regenb. 13 35 zwaar bew. 21 01 licht bew. 28 0 onbew. 27 0 geheel bew. 13 04 onbew. 27 0 licht bew. 23 0 zwaar bew. 24 0 zwaar bew. 27 0 onbew. 28 0 licht bew. 28 0 licht bew. 33 0 Inmiddels had de surveillance dienst van de rijkspolitie kans gezien delegaties van beide par tijen met elkaar in gesprek te brengen. Resultaat hiervan was dat het aanvankelijk op gister avond kwart voor elf gestelde ul timatum werd verschoven naar vanmiddag twaalf uur. De getergde burgerij rond Dode waard verklaarde vannacht, mas saal toegestroomd in de tot Do dewaard behorende buurtschap Wely, diep te zijn teleurgesteld in de houding van de overheid. „De burgemeester heeft steeds toege zegd onze have en goed te zullen beschermen. Daar is niets van te rechtgekomen. We zitten met gi gantische schadeposten. Als het beleidscentrum van de overheid geen kans ziet een einde aan de acties te maken zullen we voor taan ons eigen beleid uitstippe len", aldus een buurtverklaring. Om een gebaar te maken naar werkelijk gedupeerde boeren na bij de centrale, hebben de de monstranten besloten vandaag de omheiningen en afrasteringen van de landerijen te helpen her stellen. Ook werd vannacht geld ingezameld op het tentenkamp om de boeren enigszins schade loos te stellen voor de materiële en immateriële schade die zij hebben geleden. Vannacht ver bleven nog zo'n 1500 actievoer ders in Dodewaard. Het CDA-kamerlid Van der San- den heeft gisteravond tijdens een bijeenkomst van zijn partij kri tiek geuit op de overheid inzake Dodewaard. Hij vindt het onbe grijpelijk dat met harder wordt opgetreden tegen demonstran ten die daar „de spelregels van de democratie aantasten". Het PSP-Tweede-Kamerlid Lank- horst wil van minister van Van Thijn (binnenlandse zaken) we ten waarom de politie het afgelo pen weekeinde in „zo groten ge tale" is opgetreden tegen de ac tievoerders. Ook de PPR wil van de minister opheldering over het politie-optreden bij de kerncen trale. De WD-Tweede-Kamerfractie vindt de verklaring van de PvdA over Dodewaard, waarin Mobiele Eenheid en arrestatieteams wor den beschuldigd van escalerend en provocerend optreden, verbij sterend. Dat is de werkelijkheid op zijn kop zetten, aldus de VVD-verklaring. AMSTERDAM (ANP) - Am sterdam heeft gisteren kennis kunnen maken met de giro- of vliegwielbus, die de afgelo pen jaren door de Zweedse autofabriek Volvo is ontwik keld. Het prototype maakte, met raadsleden en de directie van het Gemeente Vervoer Be drijf GVBaan boord een proefrit in de binnenstad en door de IJ-tunnel naar Am sterdam-noord. Voornamelijk om milieurede nen bestudeert de gemeente al geruime tijd andere moge lijkheden tot aandrijving van de stadsbussen. Het GVB wil bussen die minder geluid soverlast geven en ook min der uitlaatgassen produce ren. Dit wordt vooral van be lang geacht voor het open baar vervoer in en naar Am sterdam-noord, dat geheel met bussen wordt verzorgd. De girobus is behalve met een vliegwiel met een doorsnee van 60 cm, uitgerust met een naar verhouding kleine die selmotor, die op e'en vast toe rental draait. Deze motor dient alleen om de bus op snelheid te houden. De ener gie die de motor over heeft wordt gebruikt om het vlieg wiel te voeden. Afremmen ge beurt "op het vliegwiel", het geen betekent dat de bij het remmen vrijkomende energie aan het vliegwiel wordt te ruggegeven. Dit systeem geeft volgens de autofabrikant een brandstofbesparing van 15 tot 25 procent. Volvo verwacht medio 1984 met de serieproduktie van de gi robus te kunnen beginnen. De bus wordt ongeveer twintig procent duurder dan de hui dige stadsbus, die rond de twee ton kost. DEN HAAG (ANP) - Voor- zitter Wouter Perquin van het Koninklijk Neder lands Ondernemers Ver bond (KNOV) heeft giste ren zijn teleurstelling uit gesproken over het feit dat de eenmalige uitke ring voor mensen die van één minimumloon of -uit kering moeten rondko men niet geldt voor zelf standigen. "Ik word zo langzamerhand misse lijk van al die verhalen dat het midden- en kleinbedrijf zo be langrijk is, terwijl er vervolgens maatregelen genomen worden die datzelfde midden- en klein bedrijf ernstig benadelen", aldus de KNOV-voorzitter op een lunchbijeenkomst van de Neder landse maatschappij voor Nijver- heid en Handel. Volgens Perquin moet de overheid er bij het vaststellen van haar be leid steeds rekening mee houden wat de gevolgen zullen zijn voor het midden- en kleinbedrijf waar, zo zei hij, 60 procent van alle werknemers in het bedrijfs leven werkzaam is. Gezien de enorme achteruitgang van ds inkomens in het midden- en kleinbedrijf (30 procent in de laatste twee jaar) zei Perquin het bestaan van het zwarte circuit weliswaar te veroordelen, maar toch te begrijpen. Dat de zaak nog draait moet wel zijn dank zij dat zwarte circuit, met de officië le cijfers is het niet meer moge lijk, aldus de KNOV-voorzitter Ook het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond (NCOV) wil dat dit jaar ook de zelfstandi ge ondernemers in het midden- en kleinbedrijf met een mini mum inkomen een tegemoetko ming krijgen om hun koop krachtverlies te beperken. De eenmalige uitkering zoals de be windslieden van Sociale Zaken die voorstellen en die vonge week in de Tweede Kamer is be handeld, geldt ten onrechte niet voor deze categorie, aldus het NCOV-bestuur. Subsidie voor onderzoek zonnebanken DEN HAAG (ANP) - Het ministe rie van volksgezondheid en mi- lieuhugiene en TNO hebben de afdeling dermatologie van het Academisch Ziekenhuis in Lei den een subsidie verleend voor een onderzoek naar de veiligheid van solaria, zonnebanken en zon nehemels. Voorkomen moet worden, aldus prof. dr. D. Suurmond, hoofd van de afdeling dermatologie van het ziekenhuis, dat mensen die veelvuldig van solaria, zonne banken en -hemels gebruik ma ken een permanente huidbe schadiging oplopen, zoals ver snelde veroudering van de huid en ontstaan van huidkanker. De solanumapparaten dienen vol gens hem aan strenge veilig heidsvoorschriften te voldoen al vorens ze in de handel worden gebracht. Klaas de Vries: kernwapens die in Europa zyn opgesteld eenzydig uit haar be wapening verwijderen Deze wa pens bedreigen de westelijke vei ligheid meer dan dat zy er aan bijdragen". Dit verklaarde gisteren nr Klaas de Vries, defensiespecialist van de PvdA en voorzitter van de de fensiecommissie van de Tweede Kamer, by de opening van een tweedaagse Amerikaans-Euro- pese veiligheidsconferentie in Brussel. De conferentie, waaraan politici uit de Verenigde Staten en Europa, en defensiespecialis ten van de NAVO deelnemen, staat onder auspiciën van de Amerikaanse organisatie voor wapenbeheersing. Voorzitters van de conferentie zijn de Ameri kaan Elliot Richardson en de Belgische oud-minister Henri Si- monet. Volgens De Vnes is de NAVO er nooit in geslaagd voor het ge bruik van tactische kernwapens een geloofwaardige en aanvaard bare doctrine op te stellen. De aanwezigheid van deze wapens in de eerste linies van de wester se verdediging leidt ertoe dat de NAVO in geval van een conflict ogenblikkelyk gedwongen zal worden tot gebruik van deze wa pens. Het vroegtijdig overschry- den van de atoomdrempel zal de nucleaire vernietiging van grote delen van Europa met zich mee brengen en mogelijkerwijs lei den tot een onbeheersbaar con flict tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. "Het is geen wonder dat in brede lagen van de bevolking van West-Europa het verzet tegen kernwapens toeneemt", aldus Klaas de Vries. "Deze wape»£, die hoofdzakelijk op ons eigen grondgebied zullen worden inge zet. boezemen terecht onze eigen burgers meer angst in dan onze mogelyke tengenstanders". De Vries constateerde dat de Amen- kanen altijd veel problemen heb ben gehad met de ontspannings- politiek waartoe de NAVO in 1967 heeft besloten. "In Amerika noemt men ontspanningspoli- tiek een leugen, in Europa beseft men dat detente, ontspanning, ondanks alle teleurstellingen op lange temijn het enige perspec tief op stabiele en vreedzame verhoudingen kan bieden". De crisis die de NAVO thans door maakt is volgens De Vries niet zonder gevaar voor het bondge nootschap zelf. "Als Amerika eenzijdige beslissingen neemt die de Europese veiligheid in de kern raken, zoals het niet goed keuren van wapenbeheersmgs- verdragen en het produceren van voor gebruik in Europa bedoelde neutronen wapens, kan het nu niet meer rekenen op de traditio nele Europese volgzaamheid" Shell Minister wil kip met gouden eieren slachten" ROTTERDAM (ANP) - Het idee van vice-premier Den Uyl (socia le zaken en werkgelegenheid) om de oliemaatschappijen Esso en Shell de komende jaren min stens een miljard gulden aan olie- en aardgasbaten te laten af dragen aan de staatskas ten be hoeve van het werkgelegen- over de werkgelegenheid. Als de regering nu meer greep wil krij gen op de aardgaswinsten van Shell en Esso en op die manier wil proberen de werkgelegen heid te stimuleren vinden wij dat een goede zaak", aldus de dis trictsbestuurder van de indus triebond FNV. heidsplan is bij de industriebond Bij Shell ziet men niets in de plan- Prinses Juliana thuis DEN HAAG (ANP) Prinses Juliana heeft gisteren het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht ver laten. Ze werd daar geopereerd door prof. dr. A.A. Haspels. De prinses zal nog enige tijd rust in acht moeten nemen, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. FNV in Rotterdam, die de belan gen behartigt van de werkne mers in de petrochemie, goed ge vallen. Volgens districtsbestuurder Piet Scheele kan aan de oliemaat schappijen dit offer best worden gevraagd, omdat momenteel de werkgelegenheid in de aardolie- industrie ernstig op de tocht is komen te staan, ondanks de me dedeling van een maatschappij als Shell dat zij de afgelopen ja ren 1,5 maal de aardgasbaten heeft geïnvesteerd. "Wij kunnen - niet controleren of dat wel juist is. Als er al extra investeringen zijn gedaan, dan heeft dat de af gelopen vier jaren in ieder geval niet geleid tot uitbreiding van de werkgelegenheid in de petroche mie in het Rijnmondgebied". Volgens Scheele is by Shell de werkgelegenheid zelfs met 300 arbeidsplaatsen teruggelopen. "Wij zijn niet in staat geweest om met Shell afspraken te maken van Den Uyl. Een woord voerder verklaarde gisteren na mens de Shell-top dat Den Uyl met zijn plan bezig is de kip met de gouden eieren te slachten. Volgens Shell wordt gemakshal ve vergeten dat het aandeel van de staat in de aardgasbaten dit jaar oploopt tot 21 miljard gul den en het volgend jaar zelfs tot 26 miljard gulden. Esso en Shell profiteren maar voor vtif procent van de totale aardgasopbreng sten. Shell wijst er vérder op dat de maatschappij de afgelopen jaren veel meer in Nederland heeft geïnvesteerd dan het bedrag dat aan aardgasbaten is ontvangen. Verder is het de oliemaatschap pij niet duidelijk of Den Uyl één miljard gulden per jaar bedoelt of één miljard gulden in de ko mende vier jaren. By de industriebond FNV in Rot terdam heeft men de sterke in druk dat het ondanks de aard gaswinsten niet goed gaat met de investeringsplannen van onder andere Shell en Esso in het Rijn mondgebied. Piet Scheele wyst erop dat beide maatschappijen nog niet zo lang geleden miljar- deninvesteringen hebben aange kondigd. Nu zijn zy aan het "her overwegen" geslagen en hebben zti de investeringen in de ijskast' gezet. Dat geldt volgens Scheele onder andere voor een vier mil jard-investering van Shell in de raffinage fPcrnis), de chemie en in een kolenvergassingsproject in Moerdyk. Esso was van plan om byna dne miljard gulden te steken m de raffinage en chemie activiteiten. Deze maatschappij wilde even eens een kolenvergassingspro ject in Europoort op poten zet ten. Voorlopig zyn ook al deze plannen in de ijskast gezet. ADVERTENTIE JAKARTA (GPD) - Een zware ambtelijke delegatie gaat begin oktober naar Indonesië om met Indonesische regeringsfunctio narissen te praten over Zuidmo lukse kwesties. De delegatie is samengesteld uit hoge ambtenaren van het minis terie van binnen- en buitenland se zaken en van CRM, officieel 'gemengde commissie betreffen de de Molukse kwestie' geheten. Onder hen is drs. H.H. Molle- man, directeur van de afdeling minderheden van het ministerie van binnenlandse zaken. Er zal in Indonesië onder meer worden gesproken over de resul taten tot dusver van de zgn. oriëntatiereizen van Zuidmoluk se jongeren cn de mogelykheden voor Zuidmolukkers die willen repatriëren, zo wordt van goed ingelichte Indonesische zijde vernomen. Lambrusco del Presidente AMABILE D.O.C Fraaie zacht-mousserende rode hei Po-dal Heerlijk fris en fruitig Mkw' een levendig schu i licht ,/ocljc' Pnkkelend HMBtdtaC lekker als aperitief en voortreffelijk bij Verrassend wat zwaardere gerechten. Verkrijgbaar bij slijtenj en wijnhandel. Import en distributie OBflM iel 01 <-569324* tel. 08334 9104 I ww

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7