Gracht-op-proef: boze reacties Actiecomité Merenwijk in geweer tegen heffingen van Rijnland Stempelautomaten in bussen NZH Experiment met eenrichtingsverkeer in Breestraat Leidse stadsrubriek DINSDAG 22 SEPTEMBER 1981 LEIDEN Kunst uit El Salvador LEIDEN De werkgroep LILA (Leiden informeert zich over La- tijns-Amerikaf heeft tekeningen van de El Salvadoriaanse kunste naar Camilo Minero over laten komen. Dit in het kader van de actie "Leiden tegen onderdruk king in Latijns-Amerika" Minero. die zijn land heeft moeten verlaten, verblijft nu in Nicara gua waar hij professor is aan de "Universidad Politécnica". Voor zijn vlucht was hij docent teke nen, schilderen en grafiek aan de universiteit in El Salvador. Het thema van het werk van Mine ro is altijd sociaal geweest. Hij te kent de omgeving waarin hij leeft en geeft deze vorm in teke ningen, aquarellen, olieverfschil derijen, houtsneden en collages. Om zijn werk diepte te geven plaats hij vaak de personen in een geometrische compositie, gebaseerd op diagonalen. Het ge bruik van de kleur geel in zijn schilderijen maakt zijn stijl nog opvallender. Het kind is het meest belangrijke thema in zijn omvangrijke produktie. De tentoonstelling is tot tién okto ber te bezichtigen in de Openba re bibliotheek aan de Nieuw- straat in Leiden. Deze club kan niet met geld omgaan' Een voorbeeld van het werk van Camilo Minero LEIDEN - Het actiecomité Meren wijk, dat is opgericht om te pro testeren tegen de heffing van polderlasten door het water schap De Oude Veenen, heeft zijn werkterrein uitgebreid. Het comité zal de Merenwijkers nu ook adviseren om bezwaarschrif ten in te dienen tegen de heffin gen van het hoogheemraadschap Rijnland. Ook die zijn volgens de Merenwijkers veel te hoog. Het hoogheemraadschap, dat een gebied bestrijkt van Amsterda m-West. Haarlem. Wassenaar tot Gouda, int elk jaar de zoge naamde verontreinigingsheffing. Met dit geld wordt de vervuiling van het oppervlaktewater bestre den. Dit jaar moet er 133.50 per huis worden betaald. Vorig jaar was dat 108 gulden en in '78 be taalde men 88.50. Wansbeek. lid van het actiecomité: "Onze eerste indruk was: deze club kan niet met geld omgaan. Geen forse stijging? Natuurlijk wel; dit bedrag kunnen ze toch niet van de mensen verlangen in deze tijden van nulgroei". Gisterochtend had het comité een gesprek met B. Plomp, secretaris van het hoogheemraadschap. Wansbeek: "Vorige maand had den we al te kennen gegeven dat we wilden komen, maar ze had den nu pas tijd voor ons. De dijk- LEIDEN - Voor het eerst werd vanochtend de proef genomen met éénrichtingverkeer in de Breestraat en een gedeeltelijk afgezet Kort Rapenburg. Op deze wijze hoopt het gemeentebestuur er achter te komen welke voor— en nadelen er kleven aan het gedeel telijk open laten van het Kort Rapenburg. Donderdagmiddag wordt het experiment waartegen inmiddels door velen is geprotesteerd - van drie tot vijf uur herhaald. De overkluizing van het Kort Ra penburg verkeert in dusdanig slechte staat dat verbetering snel nodig is, omdat anders de boel instort. Toen een tijdje geleden werd gepraat over het herstel op perde PPR-raadslid Van Oosten het idee om een stuk van de straat niet meer te overkluizen, zodat een grachtje ontstaat. Wordt deze mogelijkheid uitge voerd, dan krijgt de Breestraat éénrichtingverkeer voor auto's. Het plan voor het grachtje kost echter wel drie ton meer dan ge hele overkluizing. (Dat kost 1.3 miljoen). Auto's vanaf de Korevaarstraat werden van acht tot tien uur om geleid via Hooigracht en Lange- gracht. Bussen mochten in twee richtingen over de Breestraat. Het duurde overigens nog wel een kwartiertje voordat alle auto mobilisten, die van de Korevaar straat kwamen, er achter waren dat ze geen gebruik mochten ma ken van Leidens hoofdader. Metingen Op het Kort Rapenburg begon de afdeling Verkeer om acht uur met haar werkzaamheden, voor namelijk file-metingen. Om te voorkomen dat over een tijdje ie dereen op eigen wijze de gege vens gaat interpreteren was er ook een hoogwerker gehuurd, zodat twee verkeersambtenaren van bovenaf de bewegingen van het verkeer konden gadeslaan en vastleggen op foto's en video. Duidelijk was al snel dat op het Kort Rapenburg de files vaak langer waren dan normaal. Dit kwam doordat er nu maar één opstelstrook was voor het stop licht; normaal gesproken zijn dat er twee. "Hieruit mag je natuurlijk niet con cluderen dat je geen grachtje kunt aanleggen", aldus ambte naar Aletrino. "Je moet alle mo gelijke effecten eerst bestuderen voordat je iets zinnigs kunt zeg gen. Die afweging van voor- en nadelen dient grondig te gebeu- Na de tweede proef op donderdag zal de afdeling Verkeer beginnen met een analyse. De resultaten en bevindingen zullen worden weergegeven in een rapportje. Vervolgens zal in oktober een in spraakavond worden georgani seerd waarop belangstellenden hun zegje kunnen doen. Dat het druk zal zijn op die avond is nu al zeker, want tenauwer- nood was bekend dat de proeven zouden plaatsvinden of de boze reacties kwamen binnen. Het voornemen had eerst in de bege leidingscommissie openbare werken binnenstad en de ver- keerscommissie moeten worden besproken alvorens het besluit was genomen, oordeelden de Ka mer van Koophandel, het Leids City Centrum, de WD, het CDA en het Koninklijk Nederlands Ondernemers verbond, afdeling Leiden. "Dank u" Het Leids City plaatste gisteren een advertentie om zijn ongenoe gen kenbaar te maken. De tekst: "Proefneming Kort Rapenburg. Er is nog wat meer water nodig. Het laatste middel om het Leidse detailbedrijf te laten verzuipen. Dank u PvdA. Dank u WD". Die laatste partij voelt zich schijn baar niet aangesproken door het LCC, want de WD-fractie schrijft in een brief: "Veront waardigd is de WD—fractie bo vendien dat het besluit, in strijd met de in de in het collegepro gram vervatte voornemens met betrekking tot inspraak, is geno men zonder raadpleging van be trokkenen, in het bijzonder het Leidse bedrijfsleven". Het ver trouwen tussen gemeente en be drijfsleven wordt hierdoor vol gens de VVD ernstig geschaad. Ook CDA-raadslid Van Dee heeft het in haar brief aan wethouder Waal van ruimtelijke ordening over die verstandhouding. Dat het slechts om twee proeven van korte duur gaat, wil volgens Van Dee niet zeggen dat er daarom niet vooraf over had moeten wor den gesproken. Van Dee: "Als verantwoordelijk wethouder zou u hebben kunnen weten, dat overleg omtrent der gelijke ingrijpende verkeerswij- zigingen in de binnenstad drin gend gewenst is, ook als deze een experimenteel karakter dragen en kort van duur zijn". Ambtenaar Aletrino verklaart dat de afdeling Verkeer nogal ver baasd is over de boze reacties. "We hebben toch bekend ge maakt dat we die proeven zou den doen. Bovendien worden al- De file die vanochtend ontstond op de Prinsessekade. Ie gegevens besproken op de in spraakavond. En vanzelfspre kend zullen ook de commissies hun oordeel nog moeten uitspre ken. Die hele discussie krijgen we nog. Als je die reacties leest krijg je de indruk dat wij van daag beginnen met het aanleg gen van een grachtje!". graaf verklaarde overigens geen tijd voor ons te hebben; zijn se cretaris kon de zaken wel afhan delen Zoveel belang hechten ze er blijkbaar aan". Volgens Wansbeek was het ge sprek niet verhelderend. "We werden overladen met techni sche woorden en goede bedoe lingen. maar dat was werkelijk alles. Nee, we zijn daar wemig mee opgeschoten". Wansbeek meent overigens wel te weten hoe de stijgingen tot stand zijn gekomen. "Ze schijnen nog al wat stroppen te hebben gele den en bovendien is hun uitgave- beleid verkeerd. Kijk, nieuwe in stallaties kun je vnj snel achter elkaar kopen, maar je kunt dat soort bestedingen ook uitsmeren over de tijd. Dat laatste doen ze dus met". Over wat de volgende stap moet worden, zal het actiecomité zich nog beraden Wansbeek: "We moeten zien dat we in het be stuur komen. Maar dat kan pas volgend jaar. Voorlopig moeten i aanzetten om be- i te dienen. Dat kan ef fect hebben". Hij wijst vervolgens op de activitei ten van mensen uit bijvoorbeeld Edam en Landsmeer tegen het hoogheemraadschap Noord zeekanaal. "Die hebben ook ge protesteerd en het voor elkaar gekregen dat de heffing niet zo sterk steeg". "Ook wij betreuren de stijging", zegt secretaris Plomp, "maar het kan niet anders. Voorzieningen worden nu eenmaal duurder. Daar komt bg dat wy de komen de jaren snel een en ander moe ten regelen, omdat we achter lo pen wat onze plannen betreft. De installatie in Zwaanshoek, die vorig jaar klaar Itwam. had er vier jaar geleden al moeten staan". Dat het comité nu al van zins is om de mensen te adviseren bezwaar schriften te gaan schrijven, vindt Plomp een overhaaste stap. "Laat ze nu eerst de stukken, die ik ze heb meegegeven, maar eens goed bestuderen" Bijeenkomst LEIDEN - Indianen uit Noord- en Zuid-Amerika komen morgen naar het njksmuseum van vol kenkunde. Het gaat hier om deel nemers aan de NGO-conferentie in Geneve, die van 15 tot 18 sep tember is gehouden. Deze confe rentie, georganiseerd door de Verenigde Naties ging In het museum zullen de Indianen morgenavond spreken over hun cultuur en problematiek aan de hand van een dia-senr De bij eenkomst begint om acht uur. door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN - Met ingang van zondag neemt de NZH-stempelautoma- ten in gebruik. Het vervoersbe drijf hoopt hiermee de wachttijd bij de halte verder te bekorten. De stempelautomaten zijn inmid dels in ruim honderd vijftig auto bussen geplaatst. In de resteren de (daartoe geschikte) bussen zal de inbouw de komende maan den gebeuren. De bussen met een stempelautomaat zijn her kenbaar aan een ronde rode stic ker, die op de bus is aangebracht. In de bussen met een brede instap blijft de rechterzijde bestemd om via de chauffeur te gaan. De lin kerzijde is bestemd voor het ge bruik van de stempelautomaat. Boven de instapdeur geeft de sticker dit aan. De reiziger kan zelf vooraf het aan tal af te stempelen zones bepalen door middel van de zonekaart en -tabel die aan alle NZH-halten is aangebracht. In de bussen en de NZH-kantoren zijn ook folders verkrijgbaar, waarin het gebruik van de strippenkaart in de auto maat uitvoerig wordt toegelicht. Het vervoersbedrijf ziet het ge bruik van de automaten in het verlengde van andere maatrege len om de rijtijd te verkorten en de dienstregeling betrouwbaar der te maken. De NZH noemt in dit verband de apparatuur voor de beïnvloeding van verkeers lichten en het gebruik van vrije busbanen. Den Haag De stempelautomaat die met in gang van volgende week ook in de NZH-bussen te gebruiken is. HTM-rittenkaarten en -abonne menten zullen dan worden ver vangen door strippenkaarten en sterabonnementen. Daarmee zal een eind zijn gekomen aan de uitzonderingspositie die deze ge meente tot dan innam. De gemeenten Den Haag. Voor burg en Rijswijk zullen vanaf 1 oktober zijn onderverdeeld in vijf zones. De zonegrenzen vanaf die datum zijn in sommige geval len anders dan die welke nu voor het streekervoer gelden. Voor reizigers vanuit de Leidse re gio naar Den Haag en omgeving kan dit een wijziging van het aantal zones betekenen. Aan de bak (1) Vier Leidse kroegbazen heb ben de koppen bij elkaar ge stoken met de bedoeling ge zamenlijk wat leven in de brouwerij te brengen. Ruud Lorrièr van muzieksociëteit The Jam, Bernard Stöxen van muziekcafé Scarabee, George Julien van café-chan- tant Napoleon en Dick Wan- sink van jazz-café The Duke gaan een grootscheepse ta lentenjacht houden. Als dek- sundig adviseur heeft dit viertal de muzikant Hugo van Haastert in de armen geno- Deze vijf willen op korte ter mijn Leidse muzikanten de gelegenheid geven om met elkaar de strijd aan te binden. Drie muzikale stromingen, rock, folk en jazz, zullen aan bod komen. Tijdens de talen tenjacht zal The Jam onder dak bieden aan de roek-band jes. Jazz-gezelschappen van bescheiden omvang kunnen in Napoleon terecht terwijl Dick Wansink de big-bands in huis zal halen. Bernard Stöxen tenslotte zal zich over de folk-muzikanten ontfer men. De vier horeca-ondernemers, die doorgaans toch al veel le vende muziek in hun zaak ten gehore brengen, willen met dit initiatief de Leidse muziekwereld de kans bie den om hun kunsten te verto nen aan het publiek in Lei den. Tegelijk hopen zij dat deze talentenjacht inspire rend werkt voor andere kroegbazen zodat Leidse bandjes in de toekomst ook in andere cafés aan de bak kunnen. "Bovendien", zo merkt Ber nard Stoxen op. "hangt er op dit moment een gespannen sfeer in de stad die misschien met behulp van live-muziek kan worden verminderd. Kijk maar naar proningen. Daar spelen tegenwoordig overal bandjes en de sfeer is er gelijk een stuk beter ge- Kitty (Scarabee). Ruud (The steken de koppen bij elkaar om worden. Ondertussen zijn er in Groningen al heel wat aar dige bandjes naar voren ge komen. Waarom zou zoiets in Leiden niet kunnen?" Hugo van Haastert heeft in Den Haag ook een talentenjacht van de grond gekregen. De jacht op plaatselijke en regio nale talenten is daar inmid dels een jaarlijks terugke rend fenomeen geworden. Van Haastert werkt overi gens als vrijwilliger voor de stichting Mumo (music movie). Een stichting die zich tot doel heeft gesteld om aan komende artiesten te promo ten. Het is de bedoeling dat de ta lentenjacht in de maand no vember wordt gehouden. De voorronden moeten uiteinde lijk per genre twee winaars opleveren. In totaal zgn dat dus zes winnaars die op de fi- naledig in The Jam zullen optreden. De drie winnaars krijgen een demoband Als de techniek niet verstek laat gaan zullen op die demoban den de optredens van de fina ledag staan. Tijdens de finale zullen Ruud Lorrièr, George Julien, Ber nard Stöxen en Dick Wan sink met z'n vieren achter de bar in The Jam staan en de omzet onderling verdelen. Als talentenjagers zullen zoveel mogelgk deskundigen wor den aangetrokken Gedacht wordt bijvoorbeeld aan Ro land de Leeuw, Dolf del Pra- do (mag uit het oogpunt van oneerlijke concurrentie niet aan de talentergacht mee doen). Aad van Delft, Fnts Katee. Chris Koertz en Lucy Steymel. t Huug (Sticking Mumo) Huug van Haastert merkt nog op dat de muzikanten die aan de talentenjacht willen mee doen niet persé eigen werk hoeven te spelen. Van Haas tert: "Ze mogen bijvoorbeeld best werk van mg spelen". Aan de bak (2) De Leidse Vereniging van Pop muzikanten (de LVP) heeft nieuw onderdak gevonden. Nadat de verhouding LVP - Dick Wlftftnk dankzij kla- gende buren was stukgelo pen heeft Ruud Lorncr van The Jam de LVP de helpende hand gereikt. Enkele maanden voor de zo mervakantie konden de twin tig bij de LVP aangesloten groepen nog terecht in de Leidse Schouw in de Lange Scheistraat (bg De Laken hal). In deze door Dick Wan sink gerunde tent die voorna melijk voor bruiloften en par tijen werd gebruikt, werd om beurten op woensdagavond opgetreden. Ook mochten de LVP-bandjes de Leidse Schouw als oefenruimte ge bruiken. Als de tap maar met rust werd gelaten. De buurt klaagde de LVP al snel de Lange Scheistraat 'uit' zodat in totaal ongeveer honderd muzikanten weer zonder vaste club zaten. Ro bert Koster van de LVP Wi baalden natuurlijk stevig want we hadden net een goed popcircuit op poten gezet Ie dereen was enthousiast en in eén klap was het voorbg". Maar Dick Wansink hielp de LVP weer in het zadel en bracht Koster en de zgnen in contact met The Jam-baas. Voortaan kan de LVP op woensdagavond gebruik ma ken van de muzieksociéteit aan de Tweede Binnenvest gracht. De knaak entree die op deze avonden zal worden geheven, kan de LVP in ei gen zak steken Morgen avond speelt Next Crisis in The Jam terwgl volgende week Silcnus aan de beurt is. Ook de onderhandelingen met de gemeente lgken voor de LVP eindelgk een beetje suc cesvol te worden. Robert Koster: "Er wordt nu tenmin ste naar ons geluisterd en de kans op eigen oefenruimte wordt steeds groter. Hoogst- waarschgnlgk krggen we een zaaltje in het Mannccomplex. In de toekomst komt daar misschien nog een tweede zaaltje en kantoorruimte bg. We zgn dus op de goede weg" De LVP-leden die zich afvra gen waarom ze de man of vrouw 25 gulden contributie moeten betalen, beseffen nu misschien dat ze best een in teressante investering heb ben gedaan.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3