Belgisch kabinet gevallen Weinig uitzicht ondanks hervat driehoeksoverleg El Salvador wil meer hulp V.S. Haig legt en beleid verband veiligheid voor Derde Wereld Britse transportarbeiders steunen Labour's Tony Benn Kwestie Palestijnen: Kans op nieuwe verkiezingen Britse waarschuwing aan adres Guatemala PfNSDAG 22 SEPTEMBER 1981 BUITENLAND PAGINA 15 ders. die volgens hem de versto ring had georganiseerd, bij naam te noemen. De bewuste man was echter niet eens aanwezig ge weest bij het gebeuren en eiste van Healey een officiële veront schuldiging. Zo niet. dan zal hij Healey wegens smaad voor het gerechtshof dagen. Onder weinigbelovende omstandigheden wordt na 15 maanden in Cairo morgen het driehoeks overleg krachtens de akkoorden van Camp David over Palestijnse autonomie hervat. Drie jaar na Camp David heb ben de onderhandelaars van de Verenigde Staten. Egypte en Israèl nog geen concrete resultaten bereikt. "Gematig de" Arabische landen zoals Jordaniè en Saoedi-Arabié weigerden hardnekkig zich (Van onze correspondent Lia van Bekhoven) LONDEN (GPD) - De grootste Britse vakbond, die van de trans portarbeiders, heeft gisteren be sloten haar stem uit te brengen op de linkse kandidaat voor het vice-leiderschap van de Labour- partij.Tony Benn. Die beslissing is een gevoelige klap voor Benns gematigde tegenkandidaat. De- nis Healey. Een bestuurslid van de transportarbeidersbond zei dat de keuze op Benn was geval len. omdat zijn beleidsopvattin gen, zoals uittreding uit de Euro pese Gemeenschap, eenzijdige nucleaire ontwapening en vrije loononderhandelingen, overeen komen met die van de vakbond. Volgens aanhangers van Healey druist de keuze van het bondsbe- stuur in tegen de wensen van de leden, die in een referendum hun voorkeur voor Healey te kennen hadden gegeven. De steun van de transportarbeidersbond, die 1.250.000 leden telt. is van essen tieel belang voor Benn, wil hij als Eyskens had zich in de loop van de avond naar de koning begeven, nadat er even na acht uur nog een kabinetsberaad geweest was dat nauwelijks een kwartier duurde. Tijdens dat beraad bleek dat de ontstane tegenstellingen tussen aan de ene kant de Waalse socialisten en aan de andere kant Waalse en Vlaamse christen-de mocraten plus Vlaamse socialis ten, over de financiële oplossing voor de Waalse staalproblemen, onoverbrugbaar waren gewor den. Op een persconferentie die hij gis teravond hield zei Eyskens dat de val van zijn regering het ge volg is "van een toestand die vol komen onduldbaar was". De de missionaire premier doelde daar mee op de situatie dat de Waalse socialistische ministers in de ka binetszittingen over geen enkel onderwerp meer wensten mee te debatteren dan behalve de Waal se staalproblemen. "Het is niet het staaldossier waar over de regering gevallen is", al dus Eyskens. Hij beschuldigde de Waalse socialisten ervan de mocratische spelregels met voe ten te hebben getreden. "Ik kon niet dulden dat er zich een anar chie zou vestigen binnen de rege ring. Een partij heeft methoden gebruikt die niet langer duldbaar Refererend aan grote tegenstellin gen die zich ook over andere on derwerpen al eerder in zijn rege ringsploeg hadden geopenbaard zei de demissionaire premier: "Sommige partijen waren bezig met de voorbereiding van onpo pulaire maar moedige maatrege len die noodzakelijk waren ge zien de dramatische achteruit gang van de handelsbalans en de slechte economische situatie. Er was een herstelplan in de maak dat er voor zorgen moest dat fa brieken niet langer werklozen spuien maar produkten. Crisisdreiging Het kabinet-Eyskens was aan de macht sinds 6 april van dit jaar, maar het verschilde in zijn poli tieke samenstelling niet van het voorgaande. Vrijwel de gehele regeerperiode van Eyskens is overschaduwd geweest door een crisisdreiging. In mei van dit jaar, toen het tot ernstige incidenten kwam in de Belgische Voerstreek, spande het heel duidelijk, nadat de Waal se socialist Moureaux, minister van justitie, zich voorstander ge toond had van het opnieuw ter sprake brengen van het statuut van de Voerstreek. Jaren gele den al, toen in België de taal grens werd vastgelegd, werd die Voerstreek administratief over gebracht van het Waalse naar het Vlaamse landgedeelte. De op winding van de Vlaamse partijen over de opmerking was groot. Eyskens peilde of hij nog vol doende steun had door op 11 juni in het parlement de vertrou wenskwestie te stellen. Bij de stemming bleek dat hij een rui me meerderheid had. Mitterrand naar Israël NEW YORK (AFP) - President Francois Mitterrand van Frank rijk zal begin volgend jaar een of ficieel bezoek aan Israël bren gen, zo heeft de Franse minister' van buitenlandse zaken, Claude Cheysson, gisteren in New York meegedeeld. Cheysson maakte het bezoek bekend na afloop van een onderhoud met zijn Israëli sche collega, Jitzhak Sjamir. winnaar uit de bus komen. De vakbonden hebben de grootste stem in het kiezen van zowel de leider als de vice-voorzitter van de Labour-partij. Volgens de laatste tellingen ligt Healey nog steeds voor wat be treft het aantal vakbondsstem men. Hij kan rekenen op de steun van 3.000.000 vakbondsle den, terwijl Benn er 2.250.000 achter zijn naam heeft staan. Verwacht wordt echter dat de mijnwerkers en de bond van werknemers in de openbare sec tor deze week bekend zullen ma ken hun stem ook op Benn uit te brengen. De strijd voor het vice-leiderschap Nieuwe problemen deden zich voor toen in juli uitlekte, juist op het moment dat de ploeg Eys kens bezig was met het moeilijke probleem van het opstellen van de begroting, dat de Vlaamse christelijke volkspartij (de groot ste regeringspartij) in het geheim contacten onderhield met de zich in de oppositie bevindende liberalen. Ook die rel werd weer gesust. Toen de regering in september na de vakantie haar werkzaamhe den weer hervatte, deed zich on middellijk het probleem voor van de financiering van het Waal se staal. Sinds dat moment is de crisisdreiging eigenlijk geen mo ment van de lucht geweest. Verkiezingen Wat er in de komende dagen zal, worden besloten, staat uiteraard nog niet vast, maar in politieke kringen in Brussel acht men het waarschijnlijk dat er verkiezin gen komen. Eyskens zinspeelde daar wellicht al op toen hij op zijn persconferentie termen ge bruikte als "de bevolking weet waar het over gaat" en "ik wil duidelijk aan de bevolking zeg gen...". Een andere mogelijkheid blijft nog dat er een zakenkabi net komt, deels bestaande uit po litici en deels uit mensen uit de sociaal-economische wereld. Als er verkiezingen komen is het overigens nog de vraag, of die wat zullen oplossen. Het echte Belgische probleem lijkt name lijk te zijn het steeds meer toene mende wantrouwen tussen Noord en Zuid, tussen de Vla mingen en de Walen. Steeds va ker is in de laatste tijd vanuit Wallonië, maar ook wel vanuit Vlaanderen, het geluid gehoord dat allerlei zaken die nu nog na tionaal geregeld worden in Bel gië, en die niet onder de be voegdheden van de gewesten vallen, geregionaliseerd zouden moeten worden. Als die tendens doorzet, zou dat op den duur wel eens het einde van de Belgische unitaire staat kunnen betekenen. van de Labour-partij zal zondag op het jaarlijkse partijcongres beslecht worden. Nu Benn de stem van de transportarbeiders in zijn zak heeft, is niet te voor spellen wie er als winnaar uit de bus zal komen. Zeker is dat de campagne om het vice-voorzit- terschap de komende dagen met nog grotere verbetenheid zal worden uitgevochten. Het Hea- ley-kamp zal zeker pogingen wa gen om het besluit van het be stuur van de transportarbeiders ongedaan te maken. 4n principe is het besluit slechts een aanbe veling voor de delegatieleden van de vakbond op het Labour- congres. Het is echter zeer on waarschijnlijk dat de delegatie WASHINGTON Reuter- De Amerikaanse commissie die zich met regeling van kern energie bezighoudt (NRC) heeft gistern beslist dat de omstreden kerncentrale van Diablo Canyon in Californië op 'laag niveau' mag begin nen te werken. Intussen gaan arrestaties van demonstranten bij de kern centrale door. Zoals op boven staande foto, waar de politie een man in een rolstoel arres teert. Tegenstanders van de Diablo Canyon zeggen dat de centra le onveilig is, omdat zij maar vijf kilometer af ligt van een aardbevingsgebied. die aanbeveling naast zich zal neerleggen. De andere twee groepen die zeg genschap hebben in de keuze van de (vice-)partijleiding, zijn de veelal linkse partij-afdelingen en de over het algemeen gema tigde Lagerhuisfractie. De campagne voor de nieuwe vice- Labourleider ontaardde de afge lopen dagen in een regelrechte scheldpartij tussen het Healey- kamp en dat van Benn. Het hoogtepunt kwam het afgelopen weekeinde, toen Benn-aanhan- gers Healey het spreken onmo gelijk maakten tijdens een anti- werkloosheidsbijeenkomst. Hea ley maakte daarna de genante fout een van Benns campagnelei- Enkele Labour-Lagerhuisleden verklaarden echter dat, ook al beschuldigde Healey iemand onterecht, de verstoring georga niseerd was door aanhangers van Benn. Volgens een aanzienlijk deel van de Labour-fractie wor den dergelijke tactieken door links stelselmatig gebruikt om gematigde Labour-woordvoer- ders monddood te maken. Zij vrezen dat een Labour-partij waarvan Benn de tweede man en latere leider zou worden, nauwe lijks kritiek van rechts zal dul den. Benn ontkent dat een handvol ex tremisten de Labour-partij onder zijn leiding infiltreert met de uit eindelijke bedoeling de partij Volgens de minister maakt de Amerikaanse regering "zich sterk voor een evenwichtige wa pencontrole". Een akkoord tus sen de supermogendheden op dit gebied kan zijns inziens een belangrijke bijdrage leveren tot de veiligheid waardoor weer de ontwikkeling van de landen van de Derde Wereld kan worden vergemakkelijkt. Haig gaf als zijn mening dat de rij ke landen moeten erkennen dat een economisch program voor hulp aan de ontwikkelingslan den. dat gebaseerd is op een grootscheepse overdracht van fondsen niet realistisch is. De ontwikkelde landen die op het ogenblik "ernstige begrotingsbe perkingen" kennen, zouden er daarentegen voor moeten zorgen dat hun bijstand zo doeltreffend mogelijk wordt gebruikt Hij kondigde aan dat de VS op de komende Noord-Zuidtopconfe- bij het vredesproces van Camp David aan te sluiten. De "architect" van Camp Da vid. Jimmy Carter, is van het tapijt verdwenen en zijn op volger in het Witte Huis. Ro nald Reagan, lijkt zijn beleid inzake "de Palestijnse kwes tie" nog niet gepreciseerd te hebben. Wel is volgens waarnemers dui delijk dat Reagan voorrang zou willen geven aan het ge heel van de Amerikaanse be langen in het strategisch ge bied van de Perzische Golf en dat hij daarbij alles m het werk stelt om zich van de steun van het olierijke Saoe- di-Arabië te verzekeren bij het terugdringen van de in vloed van de Sowjet-Unie al daar. Zo is er op het ogenblik een in tensieve politieke activiteit in Washington gaande om. in weerwil van fel Israëlisch verzet, het Congres te winnen voor de voorgenomen le verantie van onder meer vyf vliegende radar-stations (Awacs) aan Riad. Van Egyptische zyde zijn op het komende autonomie- overleg nauwelijks belangrij ke concessies te verwachten. President Anwar Sadat weet zich in de Arabische wereld door zijn afzonderlijke vrede met Israël volkomen geïso leerd en ziet de binnenlandse oppositie toenemen. Zijn hoop op een soepeler hou ding van Israèl na de verkie zingen van 30 juni is niet in vervulling gegaan. Premier Menachem Begin keerde te rug met een ploeg did ten aanzien van bezet gebied nog ideologischer is ingesteld. De beleidslijnen van de nieuwe regering houden in dat er nog meer joodse nederzettingen zullen worden gevestigd en dat de soevereiniteit over de westelijke Jordaanoever en in de Strook van Gaza zal worden opgeëist. De verhouding tussen Was hington en Israël bereikte een dieptepunt na de Israëli sche aanval van 7 juni op het Iraakse atoomcentrum bij Bagdad en het bombarde ment op een wijk van Beiroet op 17 juli. De levering van Amerikaanse gevechtsvlieg tuigen aan Israël werd opge schort. Deze blokkade werd pas opgeheven nadat er in de strijd tussen Israël en Pale stijnse guerrillastrijders in Zuid-Libanon, door bemid deling van de Amerikaanse afgezant Philip Habib, een bestand was bereikt dat werkelijk in acht werd geno- Begin september viel de Israë lische premier in Washington een weliswaar "warme ont vangst" ten deel maar de kwestie van de Awacs voor Riad bleef voor premier Be gin onopgelost. Hervatting van het autonomie- overleg werd op de top in Alexandriè op verzoek van premier Begin overeengeko men. Volgens waarnemers zou de Israëlische leider haast hebben zich van ver dere steun van Sadat te ver zekeren nu de gehele Sinal krachtens de akkoorden van Camp David op 25 april vol gend jaar aan Egypte moet zijn teruggeven. Men vraagt zich af hoe de houding van de Egyptische leider na dat tijd stip jegens Israèl zal zijn. De Israëlische chef-staf, gene raal Raphael Eytan. ging zelfs zo ver in een vraaggesprek te opperen dat de vrede met Egypte ineen zou kunnen storten als er een einde zou komen aan het bewind van Sadat en dat diens val, gezien ae onrust in Egypte, niet on denkbaar zou zijn. Onder die omstandigheden komt do aanzet tot hervatting van de besprekingen over au tonomie voor de ca 1.2 mil joen Palestijnen in bezet ge bied. Maar de standpunten over inhoud van de te verle nen autonomie en over Pale stijnse deelneming aan het overleg daarover lopen ver der dan ooit uiteen. Een voorstel van president Sa dat tijdens zijn bezoek aan Washington begin augustus om een dialoog aan te gaan met de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO werd van de hand gewezen. Israèl blijft deelneming van de PLO als "terroristische organisa tie. die uit blijft op de vernie tiging van de joodse staat", afwijzen. Het verzet zich te gen de versoepeling van de houding van veel staten je gens de PLO die in de wereld steeds meer wordt aanvaard als de enige vertegenwoordi ger van het Palestijnse volk. De EG-verklanng van juni vo rig jaar m Venetië, die pleitte voor deelneming van de PLO aan vredesoverleg, werd door premier Begin als een schok ervaren. Evenals de ontmoe ting dit jaar van de toenmali ge EG-voorzitter Chris van der Klaauw en de nieuwe Franse minister van buiten landse zaken, Claude Cheys son, met PLO-leider Jasscr Arafat, "wiens handen be vlekt zijn met het bloed van joodse kinderen". De overkoepelende PLO. in 1964 op een Arabische top conferentie in Cairo opge richt. beoogt vestiging van een democratische staat in het gebied dat Palestina was. Maar in de praktyk heten veel Palestijnen bereid te zyn een staat te vestigen in het gebied van de westelijke Jor- daan-oever en Gaza en zy zyn ervan overtuigd dat zij hun doel eens zullen bereiken. (ANP) BRUSSEL (ANP) - België heeft geen regering meer. Mark Eyskens, de leider van de coalitie van Waalse en Vlaamse christen-democraten en socialisten, heeft het ontslag van zijn regering aangeboden aan koning Bou- dewijn van België. Even na negen uur, gisteravond, kwam van het paleis de officiële bevestiging dat de koning de ontslagaanvraag had aanvaard. Omstreden kerncentrale gaat werken gelijke bemiddelingsrol van de 1 Mexico erkende onlangs samen n dor als een "representatieve kraci betrokken. El Salvador beschuld ging in de binnenlandse aangelei Reagan en Portillo hadden afgcl Grand Rapids en een hoge Ameri posities van Mexico en de VS ell BELIZE (AP) - De Britse prins Mi chael van Kent en zijn echtgeno te woonden gisteren het feest bij ter viering van de onafhankelijk heid van Belize. Deze Middena- merikaanse staat, het voormalige Brits Honduras, werd gisteren het nieuwste onafhankelijke land. Het feest werd echter over schaduwd door de waarschu wing van het Britse ministerie van buitenlandse zaken aan het adres van het buurland Guate mala tegen invallen in de vroege re Britse kolonie. "Wanneer er een van buitenaf geor ganiseerde of gesteunde aanval op Belize wordt gedaan, dan zal Groot-Brittannie onmiddellijk de Gemenebestlanden hiervan op de hoogte brengen", aldus de verklaring van het ministerie. De 1600 Britse soldaten in Belize zullen daar nog voor een 'ge schikte periode' blijven. Guatemala heeft herhaaldelijk be weerd dat Belize deel uitmaakt van Guatcmalteeks grondge bied. In Belize, dat zelf geen le ger bezit, is de vres geuit dat het buurland Guatemala het staatje wel eens onder de voet zou kun nen lopen. Belize onafhankelijk: NEW YORK (DPA/Reuter) - De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Alexander Haig. heeft gisteren in een rede voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties de na druk gelegd op dc relatie tussen veiligheid en ontwikkelingspoli tiek. Bij de opening van het algemene debat verklaarde hy dat de Ver enigde Staten vastbesloten zyn economische hulp te verlenen aan onderontwikkelde landen die het hoofd moeten bieden aan "agressie van buitenaf'. Ander zijds was Washington geenszins van plan economische of morele bijstand te verschaffen aan lan den die "het internationale ge weld aanmoedigen". "De schen ding van de nationale integriteit van Afghanistan en Cambodja door respectievelijk de Sowjct- Unie en Vietnam" noemde Haig een van de ernstigste gevaren voor het handvest van de volke renorganisatie. rentie die op 22 en 23 oktober in het Mexicaanse Cancun wordt gehouden, een reeks voorstellen zal doen voor een "nieuwe weste lijkt- strategie" voor de steun aan de Derde Wereld. Deze strategie zal voornamelyk gebaseerd zyn op het beginsel dat de arme lan den worden aangemoedigd zich meer te richten op handelstrans acties met de geïndustrialiseerde staten en de investeringen dan op een rechtstreekse ontwikke lingshulp. aldus de Amerikaanse bewindsman Hij vond dat men geen tyd meer moet verliezen door "onvruchtbare debatten" over de "met-realistische verzoe ken om steun van de landen van de Derde Wereld". ADVERTENTIE WASHINGTON (AFP/DPA) El Salvador heeft minstens 300 miljoen dollar nodig om de economische problemen, waaronder een groot beta lingsbalanstekort, te kunnen bestrijden. Bovendien heeft het land be hoefte aan meer helicopters en moderne elektronische apparatuur voor de strijd tegen de guerrillabeweging. Dat heeft president Duarte gezegd in een vraaggesprek met de Amerikaanse televisie. Duarte, die zaterdag aankwam in de VS voor een bezoek van tien dagen, had gisteren een ontmoeting met president Reagan. Volgens officiële 'Amerikaanse bron hebben Reagan en Duarte meer gesproken over een "politieke oplossing" dan over een verhoging van de Amerikaanse mili taire en economische hulp. Duarte herhaalde tegenover Reagan dat hy bereid is met de binnenlandse oppositie onder leiding van Guillermo Ungo te praten, indien deze ophoudt met het gebruik van geweld Tegenover verslaggevers zei Duarte, dat hij niet was gekomen om hulp te vragen maar om begrip. Maar volgens een hoge Amerikaanse functio naris heeft Duarte tegen Reagan gezegd, dat zijn land grote economi sche en militaire problemen heeft. Net als eerder voor de Amerikaanse televisie zei Duarte ook tegen Reagan dat het conflict in El Salvador "niet van plaatselijke maar van internationale en ideologische" aard is. Reagan en Duarte. die aan het eind van zijn bezoek aan de VS de Verenig de Naties zal toespreken, zouden ook hebben gesproken over een mo gelijke bemiddelingsrol van de Mexicaanse president Lopez Portillo Mexico erkende onlangs samen met Frankryk de oppositie in El Salva dor als een "representatieve kracht" die bij een oplossing moet worden betrokken. El Salvador beschuldigde beide landen daarop van inmen ging in de binnenlandse aangelegenheden. Reagan en Portillo hadden afgelopen donderdag een onderhoud in Grand Rapids en een hoge Amerikaanse functionaris verklaarde dat de posities van Mexico en de VS elkaar waren genaderd

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15