Slavenburg's Bank Verhuurders in geldnood Joke Smit zorgde steeds voor nieuwe discussiestof \l2-m ■n Politie spoort vuurwapens op U spaart heel persoonlijk bij de Zakenbank 5'i% 8 Trage reactorbouw treft industrieën DINSDAG 22 SEPTEMBER 1981 VARIA PAGINA 13 Door Nel van Bemmel Sindsdien is Joke Smit vrijwel onafgebroken bij de vrouwenbewe ging betrokken ge weest. Ze zorgde steeds weer voor nieuwe dis cussiestof. In het laat ste septembernummer van het feministische maandblad Opzij lan ceerde ze haar ideeën over een vrouwenpar tij; de vrouwen in de Eerste en Tweede Ka mer hebben hierover inmiddels gesproken, maar besloten haar idee voor een vrouwen- partij niet over te ne men. Joke Smit was de oudste doch ter van een hoofdonderwijzer van de School met de Bijbel in Vianen. Toch kreeg ze geen orthodox protestante opvoeding; bij haar thuis werden bladen als Het Parool en De Groene Amsterdam mer gelezen. Wel bezocht ze het christelijke gymnasium in Utreeht. Ze studeerde Frans in Amsterdam en stond op haar 21ste al voor de klas op een driejarige hbs. Ze kreeg een zoon en een doch ter, en werkte later als weten schappelijk hoofdmedewer ker aan het Instituut voor Vertaalkunde van de univer siteit van Amsterdam. Van 1970 tot 1971 was ze voor de PvdA lid van de gemeen teraad van Amsterdam, waar ze toen uitstapte omdat ze zich bijzonder ergerde aan de „kemphanerij" van haar col lega's. Ze was lid van de Emancipatiecommissie, van de Onderwijscommissie van de Sociaal Economische Raad, en ontving in novem ber 1979 de Annie Romein- Verschoorprijs van Opzij, als erkenning van het belang van haar geschriften voor de fe ministische beweging. Haar artikelen werden gebundeld in „Hè zus, ze houwen ons er onder" en in „De moeder van Marie kan méér". Onbehagen In „Het onbehagen bij de vrouw" stelde ze dat het vrouwen aan vrijheid ont breekt, en dat vrouwen zich nog niet kunnen ontplooien en nog niet als een volwaar dig lid van de maatschappij functioneren. In haar analyse van deze betreurenswaardige toestand merkte ze op dat „als een man trouwt, hij kiest voor een levenspartner. Maar dat wanneer een vrouw trouwt, ze in de meeste geval len een levenswijze kiest met huisvrouwschap". Ze voegde eraan toe dat het de hoogste tijd werd voor vrou wen om zich het gezonde egoisme te permitteren dat voor mannen sinds mensen heugenis een vanzelfspre kend gegeven is. Dat het goed zou zijn als vrouwen eens wat politieke druk zou den uitoefenen en dat vrou wen een vechthouding nodig hebben. Joke Smit legde een grote werkelijkheidszin aan de dag. Bij de viering van het vijfjarig bestaan van Man- Vrouw-Maatschappij in 1973 wees ze erop dat de vrouwe nemancipatie zeker genera ties in beslag zal nemen. Ook constateerde ze toen dat haar was gebleken dat vrouwen voor hun emancipatie weinig van mannen te verwachten hebben. Ook ontwikkelde Joke Smit een theorie om te verklaren waarom er zo weinig vrouwe lijke genieën bestaan. „Be halve aanleg", stelde ze, „heb je vijf dingen nodig: een dui delijk toekomstbeeld, con centratie, een hoog aspiratie niveau, een positief beeld van jezelf en voorbeelden. Maar vrouwen lopen altijd rond met de gedachte: het is van een vrouw, dus veel kan het niet wezen". Ze meende dat meisjes te zeer worden opgevoed met ver- wachtingen naar de „prins op het witte paard", en te zeer in die passieve meisjesboeken- Het regende brieven en telefoontjes en Joke Smit besloot - met een zucht - dat er een club moest komen. Met een zucht, want ze hield meer van nadenken achter haar bureau, dan van telefoneren en vergaderen. Toch stuurde ze korte tijd later samen met Hedy d'Ancona stencils rond, en werd in 1968 de actiegroep Man- Vrouw-Maatschappij opgericht. romantiek blijven steken, en daardoor niet aan een duide lijk toekomstbeeld, concen tratie en dergelijke toeko men. Schaduwkabinet Haar initiatieven kregen al spoedig officiële erkenning. En wat in Nederland op gang kwam, stond niet alleen. Ne gentienvijfenzeventig werd uitgeroepen tot het Interna tionale Jaar van de Vrouw en ter gelegenheid daarvan vormden een aantal feminis tische vrouwen een schaduw kabinet met elkaar onder pre- mierschap van ir. Nellien de Ruiter. Joke Smit was het mi nisterie van binnenlandse za ken toegedacht. In haar pro gramma nam ze een gelijke verdeling van alle soorten werk over mannen en vrou wen op: de helft van het par lement en van diverse com missies zou uit vrouwen moe ten bestaan, en bovendien stelde ze instanties zoals een Emancipatieraad voor. Joke Smit heeft zich steeds he vig verzet tegen het veel uit gesproken verwijt dat femi nistes vrouwen onrustig zou den maken. Ze was van me ning dat niet degenen die het kwaad bedrijven, maar dege nen die het kwaad blootleg- gen daarmee de schuld krij gen. Ze is ook een van de voorvecht sters van de vijfurige werk dag voor mannen en vrou wen geweest. Bij het tiepjarig jubileum heeft Man-Vrouw- Maatschappij dit idee fel ge propageerd, en inmiddels is het onder meer door de PvdA en door Emancipatiecommis sie over genomen. Joke Smit stelde dat op den duur voor elke volwassene de verplich ting zou moeten bestaan om zich door middel van zo'n vijfurige werkdag te onder houden, oude, jonge en zieke mensen uitgezonderd. Voor zichzelf had ze nog niet zo'n trek in zo'n vijfurige werk dag, want, zei ze. „ik ben een echte werkezel". Maar ze vond dat het algemeen be lang meer gewicht in de schaal diende te leggen in haar theorieën dan haar per soonlijke voorkeur. Terugtrekken Ter gelegenheid van datzelfde jubileum publiceerde ze het beroemd geworden artikel „Is het feminisme ten dode opgeschreven?". Daarin sprak ze haar verontrusting uit over de neiging van de vrouwenbeweging zich met gelijkgestemden terug te trekken, en zich niet met de maatschappij te bemoeien. „Met de opkomst van de praatgroep begon de neer gang van de beweging", stel de ze. Zij vond dat de vrouwenbewe ging te zeer bleef steken in het stadium van "de grote woede", en dat echte feminis tes nu toch werkelijk het Vrouwenhuis uit dienden te komen. Voorts meende ze dat feministes de goede dingen van vrouwen moesten behou den. en het doeltreffend orga niseren en strategisch den ken van mannen moesten overnemen. Hoe belangrijk dat „doeltref fend organiseren" is, had ze zelf in de Amsterdamse ge meenteraad ondervonden, waar ze als enige vrouw voor de PvdA zat. In een interview met De Tijd zei ze daarover: „Doe zoiets niet in je eentje. Het is ook niet voldoende als daar vrouwen zitten, het moeten feministes zijn, vrou wen bij wie meteen een lampje gaat branden als een man uitvoerig de krant gaat zitten lezen als jij aan het woord bent". Vrouwen in de Eerste en Twee de Kamer zitten daar lang niet in hun eentje. Of het alle maal feministes zijn valt te betwijfelen. Of ze. zoals Joke Smit kort voor haar dood propageerde, tot een hechte samenwerking zullen komen, zal de toekomst leren. Op aandringen van de huidige staatssecretaris van emancipatiezaken, Hedy d'An- cona, schreef Joke Smit (toen nog Joke Kool-Smit) in 1967 haar eerste feministi sche artikel. En daarmee gaf ze de aanzet tot de vrouwenbeweging. Het artikel heette „Het onbehagen bij de vrouw" en werd in De Gids gepubliceerd. WIERDEN (GPD) Een Over ijssels politieteam heeft in de afgelopen maanden dertig vuurwapens in beslag geno men. Er werden 44 verdach ten aangehouden, van wie er tien tijdelijk in verzekerde bewaring werden gesteld. In beslag genomen werden 19 kogel-geweren, een loodko- gel-geweer, twee hagel-gewe- ren, drie gas-alarmrevolvers, twee gaspistolen die tot vuur wapen waren omgebouwd, een pistool en twee tot vuur wapens omgebouwde wind buksen. Verder 13 geluid dempers, een ploertendoder en 5000 patronen. De wapens werden door een team bestaande uit mensen van de veld- en milieupolitie te Ommen, de districtsre cherche te Zwolle en de rijks politie van Wierden, Rijssen en Dalfsen, aangetroffen in Wierden (15), Almelo (10) en verder in Dalfsen, Ambt-Del den, Borne, Rijssen, Nijver dal. Enter. Deventer, Vrie- zenveen, Holten, Hengelo (O.), Oldenzaal en Nieuwleus- den. De wapens, waarvan de meeste uit Belgie afkomstig zijn, werden gebruikt voor de stroperij. ADVERTENTIE Rente Minimum saldo Opzegtermijn Kenmerken Spaarrekening f 100.- Voor bedragen onder f 5.000,- géén opzeg termijn, Bij opname boven f 5.000.- en binnen de termijn van 1 maand, wordt 'A% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Een geschikte rekening als u vrijwel direkt wenst te beschikken over uw tegoed. Renterekening® f 1.000.- Bij opname binnen de opzegtermijn van 1 maand, wordt 1 van het op genomen bedrag aan u berekend. Meer rente dan op de spaarrekening. Vooral geschikt wanneer u niet al te snel over uw spaargeld wenst te beschikken. Tegoed direkt beschikbaar, zij het dat een geringe retour rente wordt berekend. Geldmarktrekening Per 17-9-1981 f 5.000,- Bij opname binnen de op zegtermijn van 3 maanden, wordt 2% van het op genomen bedrag aan u berekend. Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geldmarkt. Aantrekkelijk als u wel de geldmarkt schommelingen wilt volgen, maar niet wilt vastzitten aan de beperkingen van de partikuliere deposito's; vaste bedragen en termijnen, hoger minimum saldo U kunt direkt over het saldo beschikken. zij het dat er in dit geval een retourrente wordt berekend. Toevoeging aan het tegoed altijd mogelijk Toprenterekening f 10.000,- Bij opname binnen de op zegtermijn van 6 maanden, wordt 3% van het opge- genomen bedrag aan u berekend. Prima rekening als u niet op korte termijn over uw tegoed wenst te beschikken Direkte opname blijft echter mogelijk retourrente in dit geval 3%. in Slavenburg s 6ank zijn (older* beschikbaar over a Leiden, Kort Rapenburg 20.071-126244 Hoofdkantoor Cooisingel 63. Postbus 1045.3000 BA Botterdam. telefoon 010-695911 DEN HAAG (GPD) Enkele wo ningbouwcorporaties zijn vorig jaar in ernstige financiële moei lijkheden geraakt omdat zij zich verslikten in de bouw van dure koopwoningen. Dat constateert de Centrale Directie Volkshuis vesting in haar jaarverslag over 1980. Veel woningcorporaties wilden de laatste jaren koopwoningen bou wen naast de gebruikelijke wo ningwetwoningen. Enkele heb ben veel premiekoopwoningen en zelfs vrije sectorwoningen ge bouwd. Door de stagnatie op de koopmarkt zfjn die in financiële problemen geraakt, waardoor ook het beheer van de woning wetwoningen in gevaar kwam. De toenmalige staatssecretaris Brokx heeft in voorkomende ge vallen toestemming gegeven die onverkoopbare woningen te ver huren. Dit jaar gebeurde dat nog in de Haagse uitbreidingswijk Houtwijk, waar een complex premiekoop- in huurwoningen moest worden omgezet. In het jaarverslag schrijft de Direc tie Volkshuisvesting het onthul lend te vinden dat zoveel risico's zijn genomen door de besturen van de corporaties en dat men zich plaatselijk zo verkeken heeft op de vraag. In het jaarverslag wijst de Directie Volkshuisvesting nog eens met nadruk op het belang van het bouwen van veel kleine wonin gen. Eerder onderzoek van het ministerie wees uit dat op mid dellange termijn 65 tot 70 pro-* cent van de Nederlandse bevol king uit alleenstaanden en twee persoonshuishoudens zal be staan. Die verhouding is hele maal niet terug te vinden in het aandeel kleine woningen in het woningbestand of zelfs maar in de bouwplannen. De Directie constateert dat in ieder geval het aandeel kleine wonin gen in de woningwet- en premie- huursector is opgelopen tot 37 procent in 1980. Ook wordt erop gewezen dat na een trage start in 1976 zo langzamerhand dc bouw van Van Dam-wooneenheden sterk op gang is gekomen. Van 1976 tot 1980 zijn totaal 11.975 van zulke eenheden (vooral voor jongeren bedoeld) gebouwd. In 1981 zowel als 1982 is geld be schikbaar gesteld voor jaarlijks 16.000 van zulke eenheden. Er is toenemende kritiek op het be leid van het ministerie inzake groeikernen De dure bouw daar zou ten koste gaan van het be schikbare geld voor stadsver nieuwing. De Centrale Directie wijst erop dat groeikernen on misbaar blijven. Volgens de di rectie is het onmogelijk voldoen de woningen te bouwen door de open ruimten in de steden beter te benutten. Als bovendien een stadsvernieuwingsgebied gereed it, zijn er per saldo minder wo ningen in te vinden dan vóór de renovatie. In het westen van Ne derland vindt bijna een derde deel van de woningproduktie in groeisteden plaats. De Centrale Diretie verwacht dat dat aandeel nog verder zal toenemen. Directeur atoomagentschap: WENEN (ANP) - Een belangrijke vertraging in de bouw van kerncentrales zou ernstige gevolgen kunnen hebben voor de nu cleaire industrie in veel landen. Sigvard Eklund, de scheidende directeur van het Internationale Bureau voor Kernenergie (IAEA) in Wenen, heeft dit gisteren gezegd in een toespraak tot de 25ste jaarvergadering van de 111 leden omvattende instelling, in 1957 opgericht om de vreedzame toepassing van kernenergie te bevorderen. Volgens Eklund zal het aantal kerncentrales dat jaarlijks in de landen buiten het communistische blok wordt gebouwd, na 1985 nog maar half zo groot zijn als in de periode 1981 toten met 1985. Als er niet spoedig nieuwe bestellingen worden geplaatst, zal het tempo waarin de kernenergieprogramma's worden uitge voerd na de jaren tachtig veel lager komen te liggen, met alle gevolgen van dien voor de nucleaire industrie in veel landen. Om aan deze negatieve ontwikkeling een eind tc maken moeten de regeringen hun verklaringen van steun aan de nucleaire in dustrie omzetten in doeltreffende beleidsmaatregelen, zei Eklund. Hij deelde mee dat eind vorig jaar in 22 landen 253 kerncentrales in werking waren. Samen voorzagen ze in acht procent van de elektriciteitsbehoefte van dc wereld. In 48 lan den waren bovendien meer dan 300 reactors voor wetenschap pelijk onderzoek in gebruik. Aan dc hand van de huidige ontwikkeling verwacht Eklund dat in 1985 in zeventien procent van het wercldverbruik van elektrici teit zal worden voorzien door middel van kernenergie. Aan de besprekingen in Wenen nemen afgevaardigden uit onge veer negentig landen deel. Er ligt onder meer een voorstel van de raad van gouverneurs van het bureau om Israel tc royeren wegens zijn aanval op de Iraakse kerncentrale in juni. Eklund zei hierover in zijn toespraak dat Israël ernstige schade heeft berokkend aan het internationale verdrag tegen de verdere ver spreiding van kernwapens uit 1968. dat de ondertekenaars ervan verplicht inspecteurs van het IAEA toe te laten voor toezicht op het gebruik van splijtstof. Israel is het enige land in het Midden- Oosten dat het verdrag niet heeft ondertekend. Eklund. die twintig jaar directeur van het IAEA is geweest, drong er bifdc ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties op aan te streven naar oen algeheel verbod van aanvallen op nu cleaire installaties. "Ik moet er niet aan denken wat de gevolgen zouden zijn geweest van een militaire aanval op een van de 260 werkende kernreactors in de wereld", aldus Eklund.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13