LEIDSCH DAGBLAD Actie Dodewaard gaat door Weer voedsel- vergiftiging Minder licht op straat: 100 miljoen bezuinigen Ook in de VS rellen rond Springbokken Nachtlduis Rabo-bank opgeblazen "Crosser" op UVS-terrein Vrouw wurgt 3-jarig kind Toegang tot kerncentrale vanochtend weer afgegrendeld Spanje geschokt j* "a Referendum in Egypte Schip kapseist in de Amazone: 300 doden NCRV: "Schakel piraten uit" Dodewaard MAANDAG 21 SEPTEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36581 Directeur G Koopman Hoofdredacteur A A M Schuurmans Adj -hoofdredacteur R.D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bumu Wfle Snget 1 2311 BG Uiten Voor tel na cototen HILVERSUM (GPD) - Onbe kenden hebben vanmorgen de nachtkluis van de Rabo bank aan de Kapittelweg in Hilversum opgeblazen. Alle in de kluis aanwezige geld- cassettes zijn door de explo sie vernield. Hoe groot de buit is was vanmorgen nog niet bekend. Volgens de di rectie gaat het om een gering bedrag. De schade aan het bankge bouw is aanzienlijk. De nachtkluisinstallatie is ge heel verwoest en zal vervan gen moeten worden. Door de enorme ravage kon het bank personeel vanmorgen niet aan het werk. Omwonenden hebben de poli tie bericht dat zij direct na de aanslag twee mannen bij het bankfiliaal hebben gesigna leerd. De geringe buit is vol gens de bankdirectie toe te schrijven aan het beperkte gebruik van de nachtkluis. LEIDEN - Velden van de voetbal vereniging UVS in de Kikkerpol der zijn in de nacht van zaterdag op zondag vernield door een au tomobilist, die klaarblijkelijk van mening was dat hij op een crossterrein reed. Obstakels die hij onderweg tegen kwam werden vernield. Op die manier sneuvelden drie doelen ter waarde van 1000 gulden. Hoe groot de schade aan het terrein is moet nog worden bekeken. Van de dader ontbreekt tot nu toe elk spoor. DEN HAAG (ANP) - De Stich ting Voorlichting Energiebe sparing (SVEN) heeft becij ferd dat er per jaar ongeveer 100 miljoen gulden kan wor den bespaard op de openbare verlichting. De stichting heeft in samenwerking met de ministeries van economi sche zaken, binnenlandse za ken en verkeer en waterstaat aanbevelingen opgesteld om die besparing te bereiken. De adviezen worden toege stuurd aan rijk, provincies en gemeenten. Op dit ogenblik vraagt de openbare verlich ting 0.2 tot 0.3 procent van het totale Nederlandse ener gieverbruik. De raadgevin gen van de SVEN liggen on der meer op het terrein van zuinige lampen, het terug brengen van het verlichtings niveau en nachtschakelin gen. n een informatieblad voor de overheid rekent de SVEN te vens voor wat er kan worden bespaard wanneer bestaande verlichtingsapparatuur wordt omgebouwd. ZWOLLE (ANP) - Een 30-jarige inwoonster van Bergen op Zoom heeft gisteravond in het toilet van het Zwolse NS-station een driejarig meisje gewurgd De vrouw gaf zichzelf aan bij de Zwolse politie. Ze is volgens de politie geestesziek. Onlangs werd zij ontslagen uit een psy chiatrische inrichting. De vrouw reisde met het kind per trein naar Zwolle. Het is niet dui delijk of de ouders van het kind, goede kennissen van de vrouw, op de hoogte waren. DODEWAARD(GPD) - De Mobiele Eenheid heeft van morgen in Dodewaard de toegangswegen naar de kern centrale opnieuw met cordons afgegrendeld nadat de wegen vannacht een tijd lang waren vrijgegeven. Tot het optreden van de ME werd besloten nadat actievoer ders vannacht onder andere door het strooien van kraaiepoten acht politieauto's buiten bedrijf hadden gesteld. Het landelijk overleg van de Anti Kernenergie Beweging heeft gister- avond besloten de acties tegen de kerncentrale in Dodewaard deze week te zullen voortzetten. Het afgelopen weekeinde hebben duizen den demonstranten de centrale belegerd. Manschappen van de Mobiele Eenheid en demonstranten in wolken traangas gehuld. Daarbij kwam het geregeld tot har de confrontaties met de Mobiele Eenheid, die de actievoerders met grote hoeveelheden sterk ge concentreerd traangas, met har de charges met de lange wapen stok en met inzet van honden van de telkens opnieuw opge worpen barricaden probeerde te verdrijven. In totaal werden 13 actievoerders gearresteerd, van wie er tien in voorlopige hechtenis zijn geno men. Zij zouden vandaag wor den voorgeleid voor de officier van justitie in Arnhem. Zeven van hen wordt poging tot zware mishandeling ten laste gelegd, de overige drie openlijke geweld pleging. MADRID (UPI) - In Spanje zijn het afgelopen week einde ruim 2.000 mensen behandeld wegens voed selvergiftiging na het eten van bedorven mosselen, CAIRO (AFP) - President Anwar Sadat van Egypte heeft vandaag in een interview laten doorsche meren dat in zijn land een nieu we volksraadpleging over "de democratie en de politieke partij en" ophanden is. De volksraadpleging zal gaan over een stuk waarin de president "de criteria voor een gezonde demo cratie" zal vastleggen. Sadat zei dat de oprichting van po litieke partijen of publikaties van partijen die er al zijn tot aan de verschijning van het stuk zou worden verboden. Af en toe zon. Wisselend bewolkt en enkele buien. Vannacht plaatselijk mistbanken en minimumtemperatuur omstreeks 12 graden. Middagtemperatuur ongeveer 17 gra- 22 september 1981. Zon op: 07.25, zon onder: 19.38 uur. Maan op: 00.35, maan onder: 17.07 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 10.36 en 23.22, laagwatcr: 6.01 en 18.30 zo hebben de Spaanse au toriteiten vandaag meege deeld. De provincie Murcia in het zuid oosten werd het zwaarst getrof fen. Daar werden 1.500 mensen behandeld. Directeur-generaal Luis Valencia- no van de overheidsgezond- heidszorg zei dat de verontrus ting in zijn land over de massale vergiftiging groot was. Hij gaf toe dat dit logisch was gezien de algemene verontwaardiging over het spijsolieschandaal dat tot he den toe aan 130 Spanjaarden het leven heeft gekost. Als ons toe zicht opnieuw blijkt niet te werken zullen wij dit niet in de doofpot stoppen, zo zei hij. Waar de mosselen vandaan kwa men, is nog duister. Of zij komen uit eigen land uit Galicië (Noord- west-Spanje) of uit Italië. OBIDOS (DPA) - Meer dan 300 mensen zijn om het leven gekomen toen zaterdag het schip Sobral Santos in de Braziliaanse haven Obidos aan de Amazone kapseisde. Duikers probeerden gisteren in de sterke stroming van de Amazone, die vol zit met vleesetende piranha's, de slachtoffers te bergen. Volgens onbevestigde berichten zouden zich aan boord van het schip 30 Noordamenkaanse en Europese toeristen hebben bevonden. De oorzaak van de scheepsramp is vermoedelijk overbelasting van het schip, dat naast 500 passagiers veel te veel vracht aan boord had. Door het scheuren van een dekzeil gingen 400 kisten tomaten op het dek schui ven. Volgens overlevenden werden de slapende passagiers door het la waai opgeschrikt en velen zouden naar de reling zijn gerend. Door de eenzijdige belasting is het schip vervolgens gekapseisd. Op de foto bootjes met redders op de plaats van de ramp. HILVERSUM (GPD) - „Er moet in Nederland met één maat gemeten worden. Niet alleen in de toekomst, maar ook nu, op korte termijn. Je kunt niet omroepen kapittelen over een lepeltje dat ze aan hun leden geven en intussen ctherpiraten on gestoord commercile te levisie laten invoeren. Ook al erken je, en dat doen wij, dat er kennelijk lokaal en regionaal nog allerlei behoeften leven waarin nu ten onrechte onvoldoende voorzien wordt, dan nog schreeuwt dit piraten- dom om ingrijpen van de overheid". Aldus NCRV- voorzitter drs. Th. D. Jan sen vanmorgen tijdens de presentatie van het winterprogramma van deze omroep. Hij nam scherp stelling tegenover de ex-minister van CRM waar het de omstreden affaire van de commerciële nevenacti viteiten betreft. De heer Jansen sprak in dit ver band van een „aantasting van ons vcremgingska- rakter" De NCRV-voor- zitter hield voorts een pleidooi voor het opzet ten van wat hij een „grootscheeps kabelex periment" noemde. Een systeem met een capaci teit van tientallen tv-pro- gramma's, abonnee-tv en kies-televisie. De heer Jansen wees op soortge lijke experimenten in Amerika en Duitsland. Het belangrijkste doel van het experiment zou moeten zijn inzicht te krijgen in de gevolgen van een media-aanbod met een dergelijke om vang. Gewonden Bij de talrijke schermutselingen zijn volgens de demonstranten ternminste honderd gewonden gevallen, van wie er tien in een ziekenhuis zijn beland. Naar hun zeggen variëren de verwondin gen van hondebeten, kneuzin gen, botbreuken tot aan hoofd letsel toe. Ook zouden actievoer ders verlammingsverschijnselen hebben opgelopen. De politie schat het aantal gewonden onder de actievoerders op "enkele tien tallen". Onder de leden van de Mobiele Eenheid vielen twee ge wonden, van wie er ééen ter ob servatie moest worden opgeno men. Over het aantal demonstranten dat het weekeinde strijd leverde met als inzet de uiteindelijke sluiting van de kerncentrale, lopen de schattingen flink uiteen. De Anti Kernenergie Beweging houdt het op 15.000, terwijl de politie spreekt van maximaal 8000. DEN HAAG (GPD) - PvdA-voorait- ter Max van den Berg heeft van middag een dringend beroep ge daan op zowel de a&toriteiten als de demonstranten in Dode waard om een verdere escalatie van geweld te voorkomen. Van den Berg deed die oproep, nadat hij van leden van partijbestuur en kamerfractie ooggetuigever slagen had gekregen van de ac ties dit weekeinde. Volgens Van den Berg heerste er grote onduidelijkheid over het optreden van de autoriteiten. De actievoerders wisten daar door niet wat wel en wat niet werd toegelaten. Namens het partijbestuur van de PvdA heeft Van den Berg de autoritei ten opgeroepen duidelijke af spraken te maken met de actie leiders en deze als serieuze on derhandelingspartners te be schouwen. Enerzijds vraagt Van den Berg de politie om af te zien van acties die nodeloos tot escalatie van geweld leiden. Anderzijds doet hij een „dringend beroep" op de actievoerders om geen barrica des meer op te werpen maar al leen te demonstreren door hun aanwezigheid. De Anti Kernenergie Beweging heeft zich zondagavond zeer ver bolgen uitgelaten over de opstel ling van de nieuwe minister van binnenlandse zaken, Van Thijn. De actievoerders noemen het po litieoptreden weerzinwekkend en onverantwoord. Zij beschul digen met name minister Van Thijn hiervan. Vanmorgen In Dodewaard bevonden zich van morgen duizenden demonstran ten in het tentenkamp en enkele honderden bij de blokkades. Be woners uit de omgeving van de centrale klaagden er vanmorgen over dat de ze door het optreden van sommige actievoerders be dreigd voelen. Burgemeester J Drijber van Arn hen» nee ft toestemming verleend voor dc manifestatie, die de "Do dewaard gaat dicht'-beweging aanstaande zaterdag in Arnhem wil houden. "Dodewaard gaat dicht" wil voor de poorten van het KEMA terrein, waar de di rectie van de Gemeenschappelij ke Kerncentrale Nederland ze telt, de blokkadcweek rond de kerncentrale afsluiten. 24 PAGINA'S Den Uyl wil groter deel Shel-winst PAGINA 7 Protest vakbonden tegen beleid Reagan PAGINA 6 Feyenoord voelt zich "bestolen" PAGINA 13 Weer pak slaag voor P/Leiden PAGINA 17 1 De demonstratie rond de kerncentrale in Dodewaard heeft een gewelddadig verloop gehad Een aantal demonstranten wierp blok kades op en stuitte daarbij - zoals verwacht - op de Mobiele Een heid. De politie-autoriteiten werd geen keus gelaten. Er was vante- voren gezegd dat demonstreren zou worden toegestaan, maar dat er zou worden ingegrepen bij het opwerpen van blokkades. Klach ten van demonstranten over het optreden van de Mobiele Een heid moeten uiteraard seheus worden genomen, maar ook het feit dat de demonstranten het ge weld bewust zeil hebben uitge lokt en daardoor mede verant woordelijk zijn voor het klimaat dat is ontstaan. Duidelijk zorgen baart de radicali- senng binnen de anti-kernener- giebeweging. De scheiding tus sen raddraaiers en ideologen is veel minder scherp dan een jaar geleden. Het gevolg is dat de aandacht nu meer gericht is op de manier waarop uiting wordt gegeven aan de bedoelingen van de anti-kernenergiebeweging dan aan de bedoelingen zelf. Het gevaar is niet denkbeeldig dat de anti-kemenergiebeweging zich langzaam beweegt in de richting van een isolement als zij op deze weg doorgaat. Er is wel iswaar een meerderheid van de bevolking tegen kernenergie, maar diezelfde meerderheid heeft naar alle waarschijnlijkheid geen behoefte dat doel te berei ken via de methode die een deel van de anti-kernenergiebeweging kennelijk voor ogen heeft. ALBANY (ANP) Vyftig demon stranten waren aanwezig bij de aankomst van het Zuidafnkaan- se rugbyteam "Springbokken" in Albany in de staat New York. Er stond voor morgen een wed strijd op het programma in Alba ny. maar dc gouverneur van de staat heeft, uit vrees voor ernsti ge ongeregeldheden, een verbod uitgevaardigd. De rugbybond, mcde-organisatnce van de toer- nee, heeft hiertegen geprotes teerd bij dc federale rechter, die vóór morgen uitspraak zal doen. Na de eerste wedstrijd van de om streden Springbokken tegen een all-starsteam uit het midden westen in Racine, provincie Wis consin. zijn twee demonstranten aangehouden. Pogingen om de plaats waar werd gespeeld ge heim te houden mislukten en een busvol demonstranten ging op weg naar het speelveld. De demonstranten arriveerden op het moment dat de wedstrijd was afgelopen. Dc politie hield een man aan omdat hij een knuppel bij zich droeg toen hij het veld opstormde en een vrouw omdat zij zich eveneens op het veld had begeven. LEIDSCH DAGBLAD Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S. v p. bon ingevuld in een open enveloppe zor.aer postzegel opsturen neer LeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krent komt SNfL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1