'Meer maatregelen koopkracht nodig' S. onbewogen onder zware beschuldigingen Miljarden extra nodig voor stadsvernieuwing Ziekenhuisfouten vaak niet gemeld Ook voor kleine zelfstandige Kaïnervrouwen vormen een overlegclub Ontwapeningsstreven VS lucht CDA op Miljoenen fraude failliete zakenman Fregatten bewapend met raket VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1981 BINNENLAND PAGINA 7 Proces tegen van oplichting verdachte notaris begonnen Mevrouw S. met op de broek. achtergrond haar verdediger r J.F.G. Smallen- AMSTERDAM (GPD) - Verduis tering. valsheid in geschrifte, po ging tot oplichting. Een hele reeks van misdrijven passeerde gisteren de revue in de rechtzaak tegen de Amsterdamse ex-nota- ris mevr. Jos S. (50). Officier van justitie mr. J. Pieters had de be schuldigingen samengevoegd in een tenlastelegging van tien za ken. Maar tijdens de procesgang kwam er nog veel meer sensatio neels voor het voetlicht. Miljoe nen valse dollars, afgetapte tele foons. smeergeld voor een bank employé en een fictieve miljar dentransactie met een Duitse bank. Belangrijke medeplichtigen van de ex-notaris, haar vrienden Arie O. (alias Heer Olivier) en Wim P., legden over de rol van Jos S. bij zonder belastende verklaringen af. Maar de ex-notaris kwam er niet van onder de indruk. „Cri minelen vallen nooit alleen", me neer de president. „Want als ze vallen dan trekken ze anderen mee", zei ze haar eigen betrok kenheid bagatelliserend. Uiterlijk koel en onaangedaan, af standelijk. soms glimlachend, verweerde Jos S. zich tegen de beschuldigingen. Haar emotie loos optreden ontlokte recht bank-president mr. S. Slagter zelfs een keer de opmerking: „mevrouw, huilt u wel eens"? Jos S. liet zich daar niet over uit. Sedert 18 februari zit de ex-nota ris in de Bijlmerbajes in voorar rest. Zij had al eerder met ondui delijke handel in onroerend goed de aandacht van justitie en de broederschap van notarissen op zich gevestigd, maar feitelijk bracht zij zelf haar eigen recht zaak aan het rollen. Eind januari deed ze aangifte tegen Arie O en Wim P., die haar voor drie miljoen gulden zouden heb ben opgelicht. De politie stelde daarop een zogenaamd „Olivier- team" van dertig rechercheurs samen om uit te zoeken wat er aan de hand was. En wat deze speciale groep boven water bracht betekende direct ook het einde van de inmiddels al door de broederschap geroyeerde no taris. Na haar arrestatie volgden nog twaalf aanhoudingen, waar onder die van Arie O. Deze zit momenteel in Belgiè op zijn be rechting te wachten. Hoe nauw de oplichterspraktijken van Arie O. met mevrouw S. ver weven waren geraakt blijkt uit een affaire die kort daarvoor in december 1980 heeft gespeeld. De ex-notaris was door het steeds maar weer toeschuiven van grote geldsommen aan haar boezemvriend, de Wassenaarse projectontwikkelaar Leen R in geweldige financiële moeilijkhe den geraakt. De schuldenlast van het kantoor liep op tot bijna 8 miljoen gulden maar tegenover de buitenwereld en het Amster damse hof. dat haar fipanciele positie op verzoek van de Kamer van Toezicht moest toetsen, wil de zij de schijn ophouden dat het nog goed ging.De middelen ont braken evenwel. Toen ontstond bij Jos S. en Arie O. het idee om Slavenburgs Bank in de luren te leggen. Ze wilden de Amro-Bank een telex naar Sla venburg laten sturen waarin stond, dat mevrouw S. door een onroerend goed transactie in Zwitserland nog 2.5 miljoen gul den tegoed had. O. zei een em ployé te kennen bij de Amro die met twee ton „plat te krijgen" zou zijn voor dit karwei. Maar uiteindelijk stak O. zelf dit geld in zijn zak en verstuurde de telex vanuit het groente- en fruitbe- drijf van Wim P. Per ongeluk drukte hij daarbij op de verkeer de knop. waardoor Slavenburgs bank eerst nog een partij verse uien kreeg aangeboden Mevrouw S bevestigde deze lezing in grote lijnen „Dus u geeft twee ton smeergeld mee om een bank employé plat te maken", consta teerde mr. Slagter De ex-notaris: „ik beschouwde dat als een ho norarium cn ik was cr van over tuigd dat het om een echte lening ging". Mr. Slagter tapte daarna uit een heel ander vaatje. Geër gerd haalde hij een dossier te voorschijn, waarin tientallen uit getikte teksten waren verzameld van afgetapte telefoongesprek ken tussen Jos en Arie O Letter lijk had de ex-notans het daarin over „het kunstje" van de telex. „Mevrouw, u hebt jarenlang tus sen de toffe jongens van Amster dam gewerkt als notaris, u zag toch wel in wat u met Arie O voor vlees in de kuip had", aldus mr. Slagter. De zitting wordt voortgezet op donderdag 1 oktober. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) - Minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) acht het waarschijnlijk dat hij volgend jaar opnieuw een maatregel moet nemen ten behoeve van de koopkracht van de minima. Den Uyl zei gisteren in de Tweede Kamer dat deze nieuwe maatregel mogelijk een andere vorm krijgt dan de uitkering-ineens van dit jaar. Staatssecretaris Dales (links) en minister Den Uijl, beiden 1 werden door de Kamer overgenomen. sociale zaken, in overleg. Hun voorstellen Tijdens het debat over de eenmali ge uitkering noemde Den Uyl de mogelijkheid van een speciale belastingmaatregel ter bescher ming van de koopkracht van de laagstbetaalden. Hij acht een nieuwe maatregel vrijwel onont koombaar omdat de betrokken groepen er volgend jaar anders te veel op achteruit zouden gaan. „De maatregel van dit jaar laat een litteken na," zei hij. De Kamer stemde gistermiddag zonder stemming in met de plan nen van het kabinet, die nog ont- 1 wikkeld waren door het kabinet Van Agt-Wiegel. Geen van de voorgestelde wijzigingen op het wetsvoorstel verkreeg een meer derheid. Wanneer binnenkort ook de Eerste Kamer met het wetsontwerp heeft ingestemd, kunnen mensen op het mini muminkomen een eenmalige uit kering van f 150 tot f 450 aanvra gen. De hoogte wordt per geval bepaald door de grootte van het gezin. Al leenstaanden en langdurig sa menwonenden zullen overigens nog wat langer op hun uitkering moeten wachten. Zij komen aan de beurt in de tweede fase, die zal beginnen zodra de overige aanvragers verwerkt zijn.De eer ste fase moet volgens plan voor 1 januari zijn afgesloten. Den Uyl en staatssecretaris Dales (sociale zaken) wezen met name het voorstel van de WD'er De Korte van de hand om ook de „kleine zelfstandigen" het recht op een uitkering te geven. Een dergelijke uitbreiding past niet in het noodwetje, zeiden Den Uyl en Dales. Zij lieten wel weten dat zij zullen zoeken naar een defini tieve oplossing voor deze groep. Mevrouw Dales noemde de inko mensontwikkeling van kleine zelfstandigen „weinig opwek kend". De voorstellen van de kant van de WD wilde zii echter WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagen furt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Oslo Parijs licht bew. half bew- half bew. licht bew. 18 12 19 12 19 13 19 12 17 14 18 14 18 15 20 10 regen 20 13 onbewolkt - 15 half bew. 28 19 half bew. 17 5 zwaar bew. 28 18 half bew. 19 13 licht bew. 19 10 mist 22 9 licht bew. 11 3 niet overnemen, in afwachting van het onderzoek. Het amende ment van De Korte werd door haar dan ook dringend ontraden. Ook een later ingediende motie van De Korte werd door de be windslieden van de hand gewe zen. Deze was volgens Den Uyl „innerlijk tegenstrijdig". Uiein- delijk stemden naast de WD ook D'66, CPN. SGP, RPF en GPV voor het voorstel. Niet alleen de poging van de libera- len tot uitbreiding van het aantal uitkeringsgerechtigden misluk te. Ook voorstellen van de kleine linkse partijen ten behoeve van personen wier gezin in het bui tenland verblijft, kregen niet de steun van de Kamer. Deze groep zal hoogstens aanspraak kunnen maken op een uitkering als al leenstaanden. Een voorstel van D'66 dat ook sa menwonenden recht zou geven op een uitkering, werd door de bewindslieden overgenomen. Mevrouw Dales wees erop dat in deze gevallen vergelijkbare nor men als voor het verkrijgen van een bijstanduitkering zullen gel den. Zij zegde voorts toe dat niet te strak de hand zal worden ge houden aan de uiterste aanmel dingsdatum van 1 november. Mevrouw Dales, die directeur van de Rotterdamse sociale dienst is geweest, waarschuwde de Ka mer er verder voor te veel te wil len regelen. Zij wees erop dat het een gemeente zelfs vrij staat de uitkering door de brandweer te laten regelen, hoewel dat weinig efficiënt zou zijn. In het verle den, zo zei zij, heeft de Kamer zich al te vaak met de gemeente lijke sociale diensten bemoeid. DEN HAAG (ANP) - De lijke leden van. de Eerste en Tweede Kamer voelen in meer derheid niets voor de oprichting van een nieuwe, aparte vrouwen- partij naast de bestaande politie ke partijen. Het idee hiertoe was naar voren gebracht door femi niste Joke Smit. Vierentwintig vrouwelijke parlementariërs wa ren gisteren in Den Haag bijeen om daarover te discussiëren. Volgens Paula Wassen-van Scha veren, oud-voorzitster van de emancipatieraad en oud-lid van de Eerste Kamer, vonden de Ka mervrouwen het beter binnen de bestaande partijen in de Kamer, maar ook in de staten en ge meenteraden, de belangen van de vrouw te behartigen. Paula Wassen trad op als voorzitster van de discussie, die als uiteinde lijk resultaat had dat de vrouwen de afspraak maakten het overleg in elk geval voort te zetten ten einde elkaar te vinden op die punten die van belang zijn voor vrouwen. In eerste aanleg zullen daarbij niet-controversiële on derwerpen bij de kop worden ge nomen. Van politiek zwaar gela den zaken als bijvoorbeeld de blijft men lie- r gaan over ali mentatie. uitkeringen, deeltijdar beid en de achterstelling van de vrouw in ons stelsel van sociale zekerheid. Er zal een brief uitgaan naar alle vrouwelijke parlementsleden met het voorstel tot regelmatig vrouwenoverleg in het parle ment te komen met als doel een kamerbreed vrouwenoverleg. Erika Verkerk-Terpstra (WD) en Wijnie Jabaay (PvdA), beiden lid van de Tweede Kamer, na men het op zich het voorstel te formuleren. Paula Wassen noemde de bijeen komst een historische. Nog nooit eerder waren de vrouwen in het parlement bijeen geweest. Bij uitvoering kabinetsplannen DEN HAAG (GPD) - Als de nieu we regering doet voor volkshuis vesting wat ze belooft in het re geerakkoord, dan kost dat mil jarden guldens méér dan de be groting voor 1982 nu aangeeft. Dat heeft het Landelijk Ombuds- team Stadsvernieuwing bere kend. onbewolkt 16 8 0 licht bew. 25 18 0 geheel bew. 23 14 0 geheel bew. 20 17 06 licht bew 20 9 0 onbewolkt 33 15 0 onbewolkt 28 17 0 licht bew. 30 15 0 mist 19 7 0 licht bew. 24 18 0 geheel bew. 12 10 05 zwaar bew. 23 13 0 zwaar bew. 23 18 0 Split onbewolkt 22 13 0 Stockholm zwaar bew. 14 2 0 Wenen onbewolkt 16 7 04 Zurich mist 21 10 01 Casa Blanca 25 0 - Istanbul zwaar bew. 21 15 0 Las Palmas onbewolkt 27 21 0 Tel-Aviv onbewolkt - 22 - Tunis onbewolkt 29 16 0 UTRECHT (ANP) - Lang niet alle fouten, ongevallen en bijna-on- gelukken in ziekenhuizen wor den gemeld bij de daarvoor be staande Fona-commissies. Dat is ook het geval in het Sint Rad- boudziekenhuis in Nijmegen, waar het aantal meldingen gedu rende de vier jaar waarin de com missie bestaat is gedaald van 132 via 111 en 98 tot 85. Dit consta teert W.A. Korteling in een stu- dieverslag dat hij heeft gemaakt in het kader van zijn studie zie kenhuiswetenschappen. Het is gepubliceerd in het blad "Het Ziekenhuis" van de Nationale Ziekenhuisraad De daling van het aantal meldin gen is des te opvallender omdat het aantal opnamen, verpleegda- gen en verrichtingen toeneemt. Bedoeling van de Fona-commis sies in de ziekenhuizen is, dat er aan de hand van de meldingen naar de oorzaken van fouten en (bijna-)ongelukken wordt ge zocht om herhaling van dergelij ke incidenten in de toekomst zo mogelijk te kunnen vermijden. Alle medewerkers zijn tot mel ding verplicht en ook patiënten of hun familieleden hebben de mogelijkheid, fouten en ongeval len te melden. Zij hebben ook recht op informatie over de feite lijke toedracht. Driekwart van de meldingen in het Sint Radboudziekenhuis blijkt te maken te hebben met het val len (meestal uit bed) van patiën ten. In de medische sfeer kan het gaan om complicaties bij ingre pen, in de verpleegkundige sfeer om het verwisselen of onjuist toedienen van medicijnen, in de apotheek bijvoorbeeld om onge lukken met besmette vloeistof fen, enzovoorts. In Nijmegen is het aantal meldingen door artsen en specialisten relatief laag. Volgens Korteling heeft de Fona- commissie in het Radboudzie kenhuis nog maar nauwelijks ge stalte gekregen. Hij schrijft dat onder meer toe aan de volgens veel betrokkenen te absolute de finities "fout", "ongeluk" en "bij- na-ongeluk". Termen als verwijt bare handeling en nalatigheid zouden daar niet in thuishoren omdat die al direkt een waarde oordeel over een persoon inhou den, terwijl de Fona-regeling juist is bedoeld om inzicht te krijgen in de feitelijke toedracht. In de begroting voor 1982, nog op gesteld door de vorige regering, is een woningbouwprogramma van 105.000 gesubsidieerde wo- nigen opgenomen De nieuwe re gering wil er 10.000 méér realise ren volgens het regeerakoord. Omdat ook is uitgesproken dat vooral goedkope huurwoningen gebouwd zullen worden, bete kent dat volgens het Landelijk Ombudsteam (LOS) dat een mil jard gulden extra nodig is. Voor stadsvenieuwing had de oude regering in de begroting een be drag opgenomen dat ongeveer 5 procent hoger lag dan dit jaar. De nieuwe regering wil echter de stadsvernieuwingsactiviteiten verdubbelen. Extra kosten vol gens het LOS: een kleine twee miljard. Het LOS wil met die berekeningen overigens niet aangeven dat ze het met de geldkostende voorne mens van de nieuwe regering niet eens is. Integendeel, het LOS waarschuwt dat vooral mensen in stadsvernieuwingsge bieden het financieel moeilgk hebben. In dat verband wordt ook de maat regel van de vorige regering be kritiseert om de kosten van reno vatie van woningen omlaag te brengen. Volgens het LOS bete kent dat een beperking van reno vatie tot noodzakelijk onder houd. Dat het ministerie die on derhoudskosten in rekening wil brengen bij de huurders via de 2.5 procent-regeling, betekent volgens het LOS dat de huurders zelf gaan betalen voor onder houd waarvoor eigenluk de wo ningeigenaar verantwoordelijk DEN HAAG (GPD) - Het CDA heeft met enige opluchting ken nis genomen van uitlatingen van een hoge Amerikaanse rege ringsfunctionaris. dat de door Duitsland. Engeland en Italië ge nomen beslissing om nieuwe middellange afstandsraketten op hun grondgebied te stationeren „een geloofwaardig uitgangs punt is" voor onderhandelingen ADVERTENTIE Is Uw CV-ketel ouder dan 5 jaar? En heeft U ook van die hoge energierekeningen? Kijk dan vanavond naar de STER-reclame Nederland 2 voor het laatste journaal. Zie hoe U honderden guldens op Uw stookkosten kunt besparen. Voor meer Informatie: tfi&mampeey haarlem bv Antwoordnummer 460, 2003 RM HAARLEM. Tel. 023-319454. tussen dc VS en de Sowjet-Unie. CDA-defensiespecialist Frinking zei gisteravond desgevraagd dat Nederland nu „met minder be zwaard gemoed" uitstel van sta tionering van 48 Cruise-raketten op Nederlandse bodem kan voorstaan. Dit uitstel is opgeno men in het regeerakkoord tussen PvdA. CDA en i> Premier Van A^t heeft zich in het verleden en ook tijdens de kabi netsformatie zeer sterk gemaakt voor een Nederlands ,ja" tegen de nieuwe kernwapens,^ waar over de NAVO in december in Brussel beslist. Een hoge Ameri kaanse regeringsfunctionaris, die anoniem wilde blijven, ver klaarde gisteren tijdens een pers- gesprek in Brussel, dat een posi tief besluit van Nederland (en Belgie) over de plaatsing van Cruise-raketten niet meer strikt noodzakelijk is. Doordat drie an dere bondgenoten wel akkoord zijn gegaan, is onze onderhande lingspositie sterk genoeg, ver klaarde hg. "Eigen huis onbetaalbaar AMERSFOORT (ANP) - Koopwo ningen in de sector premie A zijn bij de huidige rentestand onbe taalbaar geworden voor mensen met een inkomen van ruwweg 35.000 gulden bruto per jaar, voor wie zij bedoeld waren. Al leen met een flinke spaarpot ol met een tweede inkomen kun nen mensen in die inko mensklasse er nog aan beginnen. Dat heeft de vereniging Eigen Huis becijferd Dc duurdere pre mie B-koopwoning is alleen nog maar weggelegd voor mensen met een inkomen van meer dan 60.000 gulden bruto per jaar Wie daaronder zit kan het zonder ei gen geld niet opbrengen Van een vrije keuze tussen kopen of huren is dan ook voor deze in komensgroepen geen sprake meer, zo vindt 'Eigen Huis' De nieuwe minister van Volkshuis vesting moet, aldus de vereni ging, dan ook snel iets aan deze situatie doen als hg werkelijk ernst wil maken met de opvat ting dat kopers en huurders gelij ke kansen moeten hebben. Bg- voorbeeld extra subsidies, een rente-egalisatiefonds of een fi nancieringslooptijd die minder renterisico inhoudt als de hypo theek verlengd moet worden, moeten volgens de vereniging ei gen huis worden bevorderd. HEEMSTEDE (GPD) - Een 38-ja- nge Heemstedenaar blijkt de af gelopen jaren een zestal zaken lieden voor ruim twee miljoen gulden te hebben opgelicht. Daarnaast heeft de man nog eens dertig mensen, voor wie hg de administratie voerde, voor een half miljoen gulden benadeeld door te hoge rekeningen in te dienen. Deze oplichtingspraktij ken zgn aan het licht gebracht door de Haarlemse advocaat mr G. Euser. die als curator optreedt in het faillissement dat van de BV van de Heemstedenaar is aangevraagd „Voor die zakenmensen zou hij geld in Londen beleggen Hg stuurde hen overzichten van de winsten die gemaakt werden en die winsten werden wederom be legd. Maar in feite stak hg al het geld in eigen zak", aldus de cura tor. De totale schuldenlast van de Heemstedenaar, die ook nog een aantal rekeningen voor een verbouwing van een pand van hem niet heeft betaald, bedraagt volgens de curator meer dan vier miljoen gulden. „Daarnaast is het nog zeker mogelijk, dat hg een aantal transacties met zwart geld heeft gevoerd, maar die mensen kunnen hun mond niet opendoen''. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer gaat akkoord met de uit rusting van twee standaard-fre gatten met moderne Amerikaan se raketinstallaties voor de lucht verdediging. Het door het vorige kabinet ingediende plan werd donderdag tijdens een vergade ring van de Tweede-Kamercom missie voor defensie verdedigd door de nieuwe staatssecretaris Stemerdink (defensie). De Kamer had zich al eerder voor dit plan uitgesproken, maar het was nog de vraag of de nieuwe regering het plan zou overne men. Er zijn namelijk 170 mil joen gulden extra kosten mee ge moeid. De raketten zijn daarbg niet inbegrepen, omdat de mum tic meestal in een apart program ma wordt verantwoord. Stemerdink legde uit dat defensie in het komende begrotingsjaar wel in de financiële problemen zit, maar dat hij toch tot uitvoe ring van het plan wil gaan. Vol gens hem is het nodig met het oog op de technologische ont wikkelingen in de Sowjet-Unie en Amerika. De extra luchtver dediging is nodig wegens de mo derne gl d Ie UBi l BB van de Russen, aldus de bewindsman. Het m<in toen al ook bg voortgaande ontwikkelingen een reeks van jaren goed kunnen functioneren, meent hg. De twee fregatten maken deel uit van een totale order van twaalf fregatten, die door de RSV-werf De Schelde worden gebouwd. De marine kreeg de mogelgk- heid om veranderingen in het programma aan te brengen, doordat twee fregatten doorver kocht worden aan Griekenland. Wanneer de twaalf bestelde sche pen klaar zgn moeten er dan nog twee vervangende schepen wor den gebouwd. Deze zullen nu worden uitgerust met moderne raketten. Boven dien zullen de twee schepen met communicatiemiddelen worden ingericht als commandoschip. De regering heeft de kosten met 50 miljoen kunnen drukken om dat door de nieuwe raketten de aankoop van de geplande dne helikopters achterwege kan blg- ven. Volgens Stemerdink wordt 40 pro cent van de extra kosten in Ne derland worden besteed. Daar naast zal 30 mihoen in de vorm van co-productie in eigen land worden uitbesteed Dit is niet al te veel. maar wanneer het meer wordt, moet rekening worden gehouden met de kostenverho ging. aldus Stemerdink in ant woord op vragen van Fnnking (CDA) V.d. Klaauw mogelijk naar België DEN HAAG (GPD) De voormali ge minister van buitenlandse za ken <fr Chr van dar Klaauw /al vrijwel zeker ambassadeur wor den in Brussel. In WD-kringcn wordt zgn benoeming op korte termgn verwacht Het ministerie van buitenlandse zaken wilde dit gisteren echter niet bevestigen Al enkele maanden werd in Den Haag gespeculeerd over de nieu we functie van Van der Klaauw. Dat hg ambassadeur zou worden stond voor het Haagse "circuit" vast Van der Klaauw heeft niet alleen als bewindsman kennis van za ken opgedaan over het Brussel se. zowel wat Belgische als EG- en NAVO-problcmatiek betreft. In 1953 schreef hg een proef schrift over de betrekkingen tus sen Nederland cn Belgiè in de periode tussen de beide wereld oorlogen Als diplomaat was hg verbonden aan de ambassades in Oslo. Pargs. New York cn Gene-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7