V» Heerenlogement nu echt klaar Puinruimen misstaat ook burgervader niet ONBEGONNEN WERK Ambtenaar voltooit tekst 0m i j mi Intrigerende notities op exposities Volkstuinders met hun produkten in De Waag Schoolsportcommissie luidt noodklok PAGINA 4 Een Leidse kroniek door Ruud Paauw LEIDEN - De laatste verfraaiing aan het Heerenlogement aan de voet van de Burcht herinnert aan de hoofddirekteur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de heer J. Jesserun. Hij is de man geweest die het mogelijk heeft gemaakt, door steeds maar weer geld beschikbaar te stellen, dat het hele Burchtcomplex gerestaureerd kon wor den. Zelfs na de brand bleef hij optimis- tisch. Zoiets moet vereeuwigd worden vond de gemeente Lei den. In 1976 heeft Jesserun de eerste handeling verricht van de restauratie aan het Heerenloge ment. Aan deze tekst ontbrak nog het jaar van voltooiing. Gis teren heeft Jesserun zijn werk af gemaakt. Naast zijn initialen J.J. staat er verder boven het rechter- dakraam (zijde Burchtplein) Re- novatum 1976-1981 te lezen. Na deze handeling werd Jesserun meegetroond voor een stadsrit langs diverse andere historische restauratieprojecten. Van de ge legenheid gebruik makend moe ten wethouder Waal en enkele ambtenaren van het Stadbouw- huis hebben gedacht, want niet altijd is het zo makkelijk van Mo numentenzorg geld los te krij gen. "Een dagje praktijk" kon beslist geen kwaad volgens deze heren van de gemeente. Zo is bijvoorbeeld voor de restau ratie van het Gulden Vlies aan de Breestraat nog geen geld, even als voor de Morspoort, Stadstim- merwerf en de boerderij aan de Maredijk om zo maar eens wat te noemen. "Het is een genoegelij- ke dag geworden", meldden de heren na afloop. "Jesserun was ontzettend onder de indruk. Ook van het particuliere initiatief stond hij versteld. We hebben hem een overzicht gegeven van wat er in vijf jaar in Leiden aan monumenten is verrezen". Een aantal zaken zijn besproken. Waal heeft goede hoop dat de Het dakraam zoals het er sinds gisteren uitziet. subsidie voor restauratie van woonhuizen (ongeveer twee mil joen) binnenkort voor Leiden be schikbaar komt. "Jesserun liet zich daar in ieder geval optimis tisch over uit. De grote zaken le verden meer problemen op". Over twee weken mag de wet houder aan de telefoon hangen om meer te horen. In dat keurige NRC-Handels- blad schreef "Battus" zater dag onder de kop "Waarvoor dient Nederland?" het vol gende gespierde proza: "Nederland is een ongezonde rentenier, een maintenee met achterstallig onderhoud, een aftredend stichtingsbestuur van een frauderende liefda digheidsinstelling, een dicht getimmerd huis, een uitgeper ste noodvrucht, een verwor- pen abortuswet, een bloem stuk voor een buikloper, een pissebed met een dubbele pa pieren luier, een in beton ge goten en op de bodem van de zee neergeplempte tulpebol. We moeten hier weg, maar de klei houdt onze zweetvoeten en spataders vast". Als je dit gelezen hebt, vraag je je af wat je nog moet met een nieuwe kroniek over Leiden - een stukje erf van het land dat in bovenstaand citaat zo overtuigend tot zinken wordt gebracht. Het lijkt Onbegonnen Werk. Vandaar. Puin Burgemeester Goekoop van Lei den vindt dat de Raad van State onzorgvuldig met de rechten van de burger om springt. Als basis voor die uitspraak heeft hij een per soonlijke ervaring. Voor zijn familie die grond op Over- flakkee bezit, wilde hij bij de Raad hoger beroep aanteke nen tegen een besluit van de gemeente Ooltgensplaat. De Raad van State heeft zijn be zwaarschrift echter niet geac cepteerd omdat niet binnen de gestelde termijn f25 zou zijn betaald. De burgemeester zegt dat dat wel degelijk is gebeurd. Goed, dat is vervelend, maar heibel om het al of niet tijdig schokken van een geeltje kan geen reden zijn om direct met zulke dikke woorden klaar te staan. Als een burgemeester, tevens jurist, zich niet wat matigt in zulk soort zaken, van wie mogen we dat dan nog wel verwachten? Zelf heb ik een aantal jaren te rug een brief naar de gemeen te gezonden en daarop nooit antwoord gekregen. Geeft mij dat het recht te beweren dat er ter secretarie louter knoeiers zitten? De, burge meester mag het zeggen. De kwestie waarom het gaat, vind ik overigens heel aardig. Op land van de erven Goe koop in Ooltgensplaat hebben onbekenden puin gestort. De gemeente eist van mr. Goe koop dat hij de rommel laat weghalen, maar de Leidse burgervader heeft de heren in nette taal laten weten dat ze de boom in kunnen. De politie had ter plekke maar beter moeten opletten. Wat leert dit alles ons nu? (Doorstrepen wat onjuist wordt geacht). a) de democratie wérkt, want Ooltgensplaat grijpt in zon der aanziens des persoons en der familie, b) de burgemees ters van Ooltgensplaat en Leiden kunnen het niet met elkaar vinden, want anders was dit zaakje al lang gerit seld, c) eigen grond maakt niet gelukkig. Is het redelijk van de gemeente Ooltgensplaat te vragen con stant het Goekoper land in het oog te houden? Nee. Is het redelijk van de erven Goe koop te eisen dat zij 24 uur per etmaal bedacht zijn op puinstorters? Ook al niet. Toch zal het wel op dit laatste uitdraaien, zo vrees ik voor de erven. Je wordt geacht je eigen erfie schoon te houden. (Zoals je ook wordt geacht de wet te kennen, hoewel nie mand die van a tot z kent). Overigens begrijp ik niet waar om de burgervader zoveel drukte maakt. Volgens wet houder Waal vergt het burge meesterschap in Leiden niet meer dan drie uur werk per dag. Als hij voor de overige vijf uur nu even de kruiwa gen ter hand neemt.... Het zou ook zo goed zijn voor zijn con ditie. Bovendien, mr. Goekoop be hoort tot een politieke partij die nog recentelijk "puinrui men" tot de hoogste vader landse deugd verhief. Wat wil hij dan nog meer? Computer De computer is nu ook de apo theek binnengedrongen, zo las ik onlangs in deze krant. Apotheker Broekhoff in de Havenapotheek is de eerste in Leiden die er mee werkt. In het artikeltje zingt hij met ferme bariton de lof over de nieuwe techniek. Je kunt er zus mee en je kunt er zo mee. Die Broekhoff toch. Nog zo jong en onbedorven. Redactie en zetterij van deze krant werken al geruime tijd met beeldschermen en compu ters. Dat biedt zeker voorde len ten opzichte van de oude situatie, maar de hh technici Komen er kruisraketten dan wel neutronenbommen binnen de landsgrenzen? Het is allemaal dubieus. Voor alle zekerheid heeft het Legermuseum in Leiden de kanonnen uit de dagen van Methusalem maar in de grondverf gezet. hebben het intussen al zuch tend opgemerkt: elke oplos sing heeft weer haar problë- men. Neem alleen maar eens het afbreken van woorden. Computers verslikken zich daar herhaaldelijk in. Toen we pas op het nieuwe procédé waren overgeschakeld werd ik nog wel eens staande ge houden door leraren Neder lands met de vraag waarom journalisten tegenwoordig zo belabberd afbraken. Dat had een funeste invloed op hun leerlingen. Ik hoor hen er nu niet meer over. Het hoofd is kennelijk in de schoot gelegd. Af en toe leiden die afbreekfou- ten tot zeer koddige situaties. In een toneelrecensie werd het woord "hoofdrol", een keuri ge uitdrukking toch, plotsklaps: hoof-drol. En in een recent stuk over de anti-zwangerschapspil kreeg het woord "pilslikken" bij het afbreken een wel heel speciale betekenis: pils-likken. De manier waarop vroeger de krant werd gemaakt, had ook zijn gebreken, maar die din gen kwamen in elk geval niet voor. De apotheek zal op zeker mo ment ook wel merken dat de computer niet alles is. Hij heeft zijn eigen kuren en nuk ken. Met Broekhoff ga ik over een jaartje nog wel eens praten. Joop Eind vorige week hield Joop Walenkamp zijn boekje "Por tret van Leiden" (enkele tien tallen karikaturen van be kende en minder bekende Lei- denaars) ten doop. Toen ik Joop zo achter het spreekge stoelte bezig zag in het bom volle restaurant van de Groenoordhal, als gevierd ka rikaturist en uit het hoge gras opkomend politicus (fractie leider CDA) vlogen mijn ge dachten naar een jaar of tien terug toen ik hem leerde ken nen. Hij tekende al het een en ander voor ons, maar niet ge noeg naar zijn zin. Nog hoor ik hem op een redactieverga dering verklaren dat hij zó veel aan dit bedrijf dacht te kunnen verdienen dat hij er "een bete broods en de gere gelde verzoling van mijn schoenen" van zou kunnen bekostigen. (Van Agtiaanse taal nog voor Van Agt er mee op de proppen kwam). Zijn financiële nooddruft was be grijpelijk want in die tijd tor ste hij de ene na de andere fraaie vriendin aan de arm. Er is veel gebeurd sinds die da- gen. Zelf heb ik ook een plaatsje ge kregen bij zijn 50 karikatu ren. Logisch, want ik teken zelf lang niet onverdienstelijk (namelijk Joops nota's) en zulke mensen behoor je te vriend te houden. Veertien dagen geleden toonde hij mij midden in de Donkersteeg hoe hij mij karikaturaal had be- "Weet je dat je precies zo'n neus hebt als Nixon", kraaide hij enthousiast. Dat nu viel totaal verkeerd. Hij moet het aan de donderwolk voor mijn ogen hebben be merkt. "Nou ja, het is een compliment voor Nixon", voegde hij er haastig aan toe. Maar het kwaad was al ge schied. Twintig jaar correcte journalistiek en dan dat. Joop, het wordt nóóit meer goed. LEIDEN - "Gedeelten uit een ruimtelijk boek 'Dagen en Ele menten', open notities en teke ningen" is de titel van een ten toonstelling van de in Leiden woonachtige Aad van Houwelin- gen, die tot eind oktober zowel in de LAK Foyer aan het Levendaal als in het Academiegebouw aan het Rapenburg gehouden zal worden. Jannekc Wesseling sprak gister avond tijdens de opening in het LAK van een bijzondere ten toonstelling; zij wees op de hoge kwaliteit en het moeilijk te om schrijven karakter van de geëx poseerde werken. Van haar hand ook is de toelichting in een klei ne brochure met foto's, die voor bezoekers van de expositie ver krijgbaar is. Duidelijk karakteristiek uitgangs punt voor de werkwijze van Van Houwelingen is het noteren in notitieboekjes. Dit noteren kan overal en op elk gewenst tijdstip gebeuren: het stelt van Houwe lingen in staat om dwangmatig heid, die het werken met bepaal de technieken met zich mee brengt, te vermijden en sponta niteit zo veel mogelijk vast te houden. De expositie laat frag menten uit deze notitieboekjes zien. Soms blijft daarbij de boek vorm zichtbaar; zo vindt men op drie grote doeken de pagina's uit het notitieboekje steeds naast el kaar opgeplakt, tekeningen en teksten wisselen elkaar zonder regelmaat af. Als materiaal gebruikt van Houwe lingen vooral rijstpapier. Voor een groot deel wordt het beeld steeds door veranderingen in de papièrstructuur bepaald. Soms wordt de notitieboek-vorm verla ten - althans als direct zichtbaar aspekt. Zo is er bijv. een serie Tekeningen (jn teksten wisselen elkaar zonder regelmaat af op de tentoonstelling van Aad van Houwelingen. LEIDEN Groente, fruit, bloe men, planten en dat alles in grote overvloed. Dat is te zien op de tentoonstelling die de Leidse Bond van Amateurtuinders ook dit jaar weer in De Waag houdt. Voorzitter Stouten van de bond opende gisteravond de tentoon stelling, die nu nog tot en met zondag te bezichtigen is. Onder het motto "De Volkstuin Leeft" hebben alle Leidse volks- tuindersverenigingen hun zelf gekweekte waren bijeenge bracht. Voor het geplande volks tuinencomplex in Cronestein was symbolisch een plekje zwar te aarde overgehouden. In zijn toespraak, die ook door wethou der Tesselaar aanhoorde, herin- Bloemen, groenten, fruit en planten in De Waag. Nog tot en met zondag nerde Stouten er wel aan dat het voor de volkstuinders een stuk moeilijker wordt, wanneer de aangezegde grondhuurverhogin- gen worden doorgevoerd. De tentoonstelling is vanavond nog geopend tot negen uur, mor gen van tien tot negen uur en zondag van twaalf tot viif uur. van acht afzonderlijk ingelijste werken te bezichtigen, waarin een klein lichtpunt en het einde van een weg steeds weerkerende motieven vormen. Vanuit de idee van het notitieboekje wordt in de toelichting het oeuvre van Van Houwelingen als zelfportret omschreven. Het is echter de vraag, in hoeverre men met deze autobiografische» omschrijving van de intrigerende beelden, die deze expositie biedt, genoegen wil nemen. In elk geval is het nieuwe LAK galerie-seizoen met een tot de verbeelding spreken de tentoonstelling van start ge gaan. -®- cimrf r»lL- iaar aantal riirsus- rnmmissip dnpn. On deze manier j:1r,r. LEIDEN - De gemeentelijke schoolsportcommissie heeft de noodklok geluid. Door de bezui nigingen zal zij het cursusjaar 1982 met de helft van de tot nu toe verkregen subsidie moeten doen. Veertienduizend gulden is volgens voorzitter De Jong niet toereikend om het opgestelde programma uit te De schoolsportcommissie organi seert elk jaar een aantal cursus sen voor de jeugd, waarbij zij kennis kunnen maken met aller lei takken van sport. De toeloop is steeds overweldigend geweest. De Jong vraagt zich nu af of ze de commissie wordt gestraft voor het voortvarende beleid van de afgelopen jaren. "De subsidie staat in geen vergelijk met wat vrijwilligers allemaal voor deze doen. Op deze r verlies je wel je enthousiasme". Noodgedwongen heeft de commis sie nu maar besloten het cursus geld te verhogen tot dertig gul den. De leden vragen zich af waar de grens ligt. "Het zal dit jaar al onzeker zijn in hoeverre deelname aan schoolsportcur sussen is weggelegd voor kinde ren uit kansarme milieus. En wat afwezig zijn het directe plezier en de zin volle vrijetijdsbesteding voor de schooljeugd nu?", aldus De Jong. De Jong hoopt dat bij het opstellen van de gemeentebegroting voor 1982 en de beraadslagingen daar over men tot andere gedachten komt. "De schoolsportcomissie ziet graag dat de schoolsport de prioriteit houdt die zij verdient" Bejaarde vrouw (85) twee dagen op de grond LEIDEN - De Eerste Hulp Dienst en de Leidse politie troffen gistermorgen om kwart over negen in een wo ning aan de Ter Haarkade een 85-jarige vrouw aan, die sinds dinsdag op de grond had gelegen, omdat zij was gevallen. Ernstige kwetsuren bleek de vrouw volgens de politie bij nader inzien niet te hebben. De E.H.D. werd gistermorgen gewaarschuwd door buren, die de vrouw uiteindelijk hadden gevonden. Zij scha kelden ook de familie van de bejaarde in.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4