Leidse regio helpt Polen Geen individuele aansluitingen woonwagenkamp Leidse stadsrubriek Kritiek op bestuur streekenergiebedrijf Acties tegen voedsel- en medicijnentekort VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1981 LEIDEN door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN Boycot (3) De PSP verzet zich met hand en tand tegen het doorgaan van de Zuid-Afrikaanse mu sical Ipi Tombi zaterdag en zondag in de Schouwburg. Dat wordt de pascifisten lang niet door iedereen in dank af genomen. In de nacht van dinsdag op woensdag werd het PSP-pand aan de Rijn straat met witte hakenkrui zen 'opgesierd'. Bovendien werd met witte klodders de tekst: "vuile kommunisten" op de deur aangebracht. Een onfrisse manier om kenbaar te maken dat men de ideeën van de PSP niet zit zitten. Voor Willem Postma van de PSP laat het zich gemakke lijk raden dat de bekladding van het PSP-pand alles te maken heeft met de acties te gen Ipi Tombi. "Maar", zegt Postma, "Ik denk niet dat de voorstanders van het door gaan van Ipi Tombi zo blij zullen zijn met dergelijke sympathie-betuigingen. In elk geval zien wij het als een ondersteuning van onze ac ties. Nog meer mensen zijn door deze bekladding geprik keld geraakt en stellen zich achter ons standpunt". Volgens Postma moest het er eens van komen dat het PSP- clubhuis doelwit zou worden van anti-pascifistische uit spattingen. "PSP-panden zijn vaker het mikpunt van bepaalde acties. In Den Haag en Haarlem hebben ze daar al de nodige ervaring mee. Dat is het effect wanneer je je als partij radicaal opstelt en een herkenbaar onderkomen hebt". Boycot (4) In het bekladde PSP-pand sta ken zo'n beetje alle progres sieve instellingen in Leiden, inclusief de PvdA. D'66 en FNV, gisteravond de koppen rententoonselling die jaar lijks in de Groenoordhallen wordt gehouden De Bees tenspul-organisatoren heb ben namelijk de gelegenheid gekregen om reclame te ma ken via een tv-piraat en zul len daar ook gebruik van ma ken. De bijentelers vinden dat je met piraten niet in zee moet gaan. Vandaar dat van be stuurszijde in het laatste nummer van 'De Stertselaar', het clubblad van de bijente lers. het volgende wordt mee gedeeld: "We vinden dat een vereniging, die zich de zorg van het milieu aantrekt, zich te houden heeft aan wettelij ke bepalingen. En bij het ge bruik van een piraten-t.v. hebben we daar de conse quenties uitgetrokken". Nu is een van de bestuursleden van de bijenclub heel toeval lig politie-voorlichter Dick Graveland. Dus uit die hoek zal de wind wel waaien, dach ten we. Maar volgens Grave land is dat helemaal niet het geval. "Het gaat hier om een unanieme bcstuursbeslis- sing. Als dat niet het geval was geweest had ik me ge woon teruggetrokken". Legaal Minder moeite met de piraterij hi eft het CDA-r»ediUd Jan van Zijp Het afgelopen weekeinde zat hij vrolijk te kletsen in een 'talk-show* op Nederland 3. Van Zijp vindt dan ook dat de illegaliteit van Nederland 3 met een korreltje zout moet worden genomen "Ik kijk veel liever naar Nederland 3 dan naar bepaalde program ma B van <:le YI'RU", mrrkt de Leidato-man op Van de kant van de CDA-frac- tic is Van Zijp niet ter verant woording geroepen. "Ik zat daar natuurlijk niet als raads lid te praten Maar hoe dan ook. er is inderdaad nog nie mand van de fractie naar mij toegekomen om te zeggen dat ik dit met had mogen doen. Ik vind ook dat ieder een gewoon voor zichzelf moet uitmaken of hij wel of niet z'n medewerking ver leent aan zo'n piratenpro- gramma". Goekoop-Privé Onze burgervader heeft woord gehouden. Hg beloofde ons nog deze zomer z'n bed naar Leiden te zullen verhuizen. Inmiddels heeft Cees Goc- koop een appartement be trokken in de voormalige Waalse bibliotheek aan het Pieterskerkhof. De rest van de familie Goekoop zit nog in Amsterdam. Maar Cees Goe koop stelt nadrukkelijk dat het de bedoeling is dat zijn vrouw en twee dochters zo spoedig mogelyk de hoofd stad inruilen voor de Sleutel stad Vanuit zijn appartement in het hartje van de binnenstad zet Goekoop zgn jacht naar een geschikt huis voort. Zodra hg z'n keuze heeft bepaald zal het gezin Goekoop worden herenigd. Neerlands roddel-koning Henk van det Meyden had het dus bg het verkeerde eind toen hij in zgn blaadje Privé op merkte dat geen haar op het hoofd van mevrouw Goe koop er aan dacht om naar Leiden te verhuizen. Boven het bewuste artikel prgkte de sensationele kop "Moet Lei- dens burgemeester kiezen tussen werk en echtgenote7" Cees Goekoop "Ze hebben my vgf maanden geleden van Privé gebeld om het een an ander op te nemen. Dat is er nu pas ingekomen. Het schijnt omdat ze opeens ruimte over hadden omdat er een halve advertentie pagina was weggevallen. Vandaar dat er van dat verhaal hele maal niets kloot". LEIDERDORP - Het College van Beheer (dagelijks bestuur) van het streekenergiebedrijf Rijn land heeft gisteravond forse kri tiek ontvangen van de Algemene Raad. De kritiek richtte zich op de onduidelijkheid rond de fi nanciële situatie waarin het be drijf verkeert. De Algemene Raad weigerde gis teravond om de elektriciteitsta rieven aan te passen, omdat een gebrek aan informatie over de fi nanciën een verantwoorde be slissing in de weg zou staan. Het voorstel werd daarom aangehou den tot de volgende vergadering, als er meer zicht is op de ver wachtingen voor 1982. Burgemeester Scheenstra van Oegstgeest noemde het voorstel een schot in het duister en pleitte er voor om snel duidelijkheid te krijgen over de begroting voor 1982. Anderen oordeelden de presentatie van de voorlopige cij fers onder de maat. Algemeen bleken de raadsleden bezorgd om de terugval in de winst van het bedrijf. Het Leidse CDA-raadslid Bleijie opperde dat het energiebedrijf net als de gemeenten maar eens moest kij ken waar er bezuinigd kan wor den, in plaats van het verhogen van de tarieven. voor het aanstaande week einde te bepalen. Besloten werd tot een oproep aan de Leidse bevolking om Ipi Tombi te boycotten. K O blijkt bereid te zijn om kaartjes in te ruilen. Theater bezoekers die al een kaartje hebben, kunnen hun geld dus terugkrijgen bij K O. Voor en tijdens de voorstel lingen zal er in en bij de Schouwburg worden gede monstreerd. Op de Oude Vest zal tijdens beide voorstelin gen het verzets-cabaret Yara- vi optreden. Illegaal De bijen zullen ontbreken op Beestenspul. Het bestyur van De Vereniging tot Bevorde ring der Bijenteelt heeft heeft namelijk besloten om zich te rug te trekken van deze die- Op gas- en lichtnet Het bekladde PSP-pand aan de Rijnstraat Haring en wittebrood: bijna 19.000 inschrijvingen LEIDERDORP - Directeur Broos- hooft van het energiebedrijf Rijnland voelt er niets voor om de bewoners van het Leidse woonwagenkamp individueel op het gas- en lichtnet aan te sluiten Volgens de directeur is er in het verleden "op een vreselijke ma nier fraude gepleegd". Het personeel van het energiebe drijf zou alleen "met gevaar voor eigen leven" het terrein op kun nen gaan als men de installatie komt controleren. "Het perso neel durft het terrein niet op, want men wordt gewoon be dreigd". aldus de directeur ty- dens de bestuursvergadering van gisteravond. "Men is er niet gewend om behandeld te wor den als gewone burgers". Over de uitspraken van de direc teur toonden de Leidse PvdA- raadsleden in het bestuur (Ko ning. Dallinga en Van der Pluijm) zich zeer verontwaar digd. "Iedereen heeft recht op een eigen meter", aldus Van der Pluijm. Raadslid Koning zei dat het bedrijf het zelf in de hand werkt als er een soort 'Oranje Vrijstaat' ont staat. Zij noemde de uitlatingen kwetsend. Buiten de vergade ring vergeleek Dallinga de uit spraak van de directeur over het plegen van fraude met de even eens omstreden uitspraken over fraude met sociale uitkeringen. "Iedereen wordt over dezelfde kam geschoren", aldus Dallinga. Waarnemend voorzitter Van der Kroft suste de kwestie door te zeggen dat het uitgangspunt in derdaad zou moeten zgn dat ie dereen recht heeft op een aan sluiting. Wel onderkende hg een verhoogd risico bij de aanslui ting van een woonwagenkamp, maar hg kende ook andere situa ties waarin het risico (van wan betaling etc.) hoger is dan gemid deld. Inbraak bij juwelier LEIDEN - Bij een juwelier aan de Breestraat is vannacht om streeks dne uur ingebroken Wat er precies is weggehaald en hoe groot de waarde van de gestolen spullen is. weet de politie nog niet De daders, van wie tot nu toe elk spoor ontbreekt, knipten een gat in het stalen rolluik, waarna zij met een hamer de etalageruit in sloegen en een greep deden. En kele ooggetuigen zagen nog net dat twee mannen wegrenden richting Hoogstraat. Politie haalt weer fietsen weg bij station LEIDEN - In het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat zal vandaag en morgen weer volop popmuziek beluis'erd kunnen worden. De Utrechtse groep Poi son Ivy speelt vanavond en mor gen staat de Engelse groep Thea tre of Hate op de planken. Voor dat deze groep begint zal overi gens de Haagse groep NRA haar muziek nog ten gehore brengen. Beide avonden gaat de zaal om 21.00 uur open. LEIDEN - Nadat de politie eerder deze week 116 fietsen weghaalde bij het centraal station, werden gistermiddag van vier tot vijf uur opnieuw enkele tientallen rijwie len weggesleept Tegen betaling van tien gulden kunnen de eige naars hun fiets weer terugkrij gen. De politie sleept de fietsen die rond het station zijn neergezet weg, omdat volgens haar de overlast steeds groter wordt. Po- litievoorlichter Graveland: "Vooral mensen die slecht ter been zijn klagen voortdurend dat overal fietsen zijn neergesmakt: tegen palen, op de trap. Die fiet sen horen daar niet. In de buurt zijn toch mogelijkheden genoeg om je rijwiel te stallen, zou je zo zeggen". Directeur centrale post ambulances LEIDEN - De heer ir W. van Diest wordt de nieuwe directeur/secre taris van de Centrale Post Ambu lancevervoer Leiden e.o. Dit be tekent dat twee functies, die van directeur en secretaris, byeenge- voegd worden. De heer Van Diest denkt twee dagen per week nodig te hebben om de dubbele functie te vervullen. Tot voor kort was de heer Van Diest organisatie-adviseur van de gemeente Leiden, sector wo nen. Vanuit die functie heeft Van Diest de reorganisatie van het ge meentelijk apparaat begeleid. LEIDEN - Een absoluut record: bijna negentienduizend Leide- naars hebben zich gisteren laten inschrijven voor de uitreiking van gratis haring en wittebrood op 3 oktober. Zij zullen straks 36.880 uit Katwijk aangevoerde haringen verorberen, alsmede de bijbehorende wittebroden die door alle Leidse bakkers worden vervaardigd. Leidens Ontzet is een feest van tra dities. Even traditioneel is de lange rij van wachtenden enkele weken daarvoor bij de Stadsge hoorzaal in de Breestraat. Daar waar de inschrijving plaats heeft. De rij van gisteren overtroj j alle verwachtingenhet aantal van vorig jaar, ongeveer 15.000, j werd ruim overtroffen. Dat 3 ok tober dit jaar op zaterdag valt, j zal daarmee te maken hebben, "maar ik denk vooral de con junctuur", zegt de Leidse huiasrts H.A.M.M. Meijer, voor zitter van de commissie Haring en Wittebrood van de 3-October Vereeniging, "het blijft meegeno men om die dag gratig te kunnen eten". De rij wachtenden (althans een deel daarvan) bij de Stadsgehoorzaal op de Breestraat. LEIDEN - In de Leidse regio zullen hulpactieop touw worden gezet om de nood in Polen te bestrijden. De acties worden georganiseerd door de deze week opge richte stichting "Leidse Regio Helpt Polen". Daarin hebben vertegenwoordigers van een aantal gemeente besturen en andere organisaties zitting genomen. De hulp zal gericht worden op de Poolse stad Torun. Met deze ge meente heeft Leiden sinds kort contacten: het is de bedoeling er een soortgelijke uitwisseling mee tot stand te brengen als met Krefeld en Oxford. Dat staat los van de nu begonnen hulpactie. Torun is een zevenhonderd jaar oude stad in Noord-Polen aan de rivier de* Vistula (op westerse landkaarten met Weichsel aange duid). De stad heeft veel textiel industrie en een universiteit die is genoemd naar de in Torun ge boren geleerde Copernicus. In Polen heerst een ernstig voedel- tekort, vooral babyvoeding is schaars, en een tekort aan medi cijnen. Stichtingsvoorzitter Ma- ri-Anne Koning (PvdA-raadslid in Leiden) merkt op dat er vele landen op de wereldzijn waar schaarste is. maar voegt er met een aan toe: "Toch hebben we voor Polen gekozen, omdat Po len een historische binding met Nederland heeft, de Poler heb ben ons in de oorlog bovendien bevrijd". Collecte De eerste zichtbare activiteit van de stichting Leidse Regio Helpt Polen zal een collecte zijn, die in de week van 2 tot 7 november wordt gehouden. Daarnaast zul len er gerichte acties bij de Leid se universiteit, het bedrijfsleven en maatschappelijke instellinge worden ondernomen. Ook wor den de gemeentebesturen om steun verzocht en krijgen de sportverenigingen een brief."Zij kunnen misschien hetzelfde doen als Feyenoord", zegt Mari- Anne Koning, "en voedselpaket- ten aanbieden". Verder is het plan om in een van de studenten clubs een Poolse avond te hou den. Het is de bedoeling dat in Torun een comité wordt opgericht met vertegenwoordigers van de staat, de kerk en de vrije vakbond Soli dariteit. Dat comité moet dan voor de verdere distributie van de voedselpaketten en de medi camenten zorgdragen. De stich ting "Amsterdam helpt War schau" heeft de Leidse organisa tie geadviseerd ervoor te zorgen dat er zo'n comité in Torun tot stand komt. "Het is heel noodza kelijk dat de drie genoemde stro mingen in het comité zitting heb ben", zegt J.H. Engel, die secre taris is van de Amsterdamse stichting. Hij is recentelijk in Polen geweest en benadrukt de grote nood. Het beeld is bekend: lange rijen wachtenden voor winkels waar bijna niets is te krijgen. Niet ie dereen is in staat om uren in weer en wind door te brengen. "Het stervenspercentage onder bejaarden is erg hoog", zegt En gel, "terwijl moeders als gevolg van de schaarse voeding zonder moedermelk zitten". De situatie dreigt, met de winter voor de deur, alleen maar nijpender te worden. HC4 ontbreken van vol doende voeding leidt tot veel meer ziekten, terwijl daardoor de medicijnen weer schaars zijn ge worden. Met name bestrijdings middelen van infectieziekten en kuurmedicijnen ontbreken. Maar ook is er een tekort aan in jectienaalden: wegwerpnaalden worden vaak hergebruikt, met alle gevolgen van dien. Nationaal Inmiddels zijn er in tal van plaat sen in Nederland comités opge richt die Polen de helpende hand willen bieden. Het is de bedoe ling tot een nationale stichting te komen, die registreert aan welke goederen de meeste behoefte be staat. In de stichting die in de Leidse regio opereert hebben de burgemeesters van Leiden, Kat wijk, Voorschoten, Leiderdorp, Warmond, Zoeterwoude, Rijns- burg, Oegstgeest en Valkenburg zitting, verder Leidse raadsleden van CDA. D'66, PvdA en WD. vertegenwoordigers van de uni- veristeit, het academisch zieken huis, het bedrijfsleven, de Kamer van Studentenverenigingen, een raadslid uit Leiderdorp, de ge meentesecretaris van Leiden en de adjunct-hoofdredacteur van deze krant, terwijl de Raad van Kerken is aangezocht. De stichting heeft twee rekeningen geopend: postgiro 1984.100 en bij de ABN Leiden nummer 56.61.19.307 ten name van de "Stichting Regio Leiden Helpt Polen". REGiO LEiDEn POLEfl Dit vignet zal door de slichting worden gebruikt bij haar acties voor Polen. HELPÏ

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3