Rechter bepaalt lot Ford "Overheidstekort minder verlagen" Ondernemingsraad laakt houding Philips-concern CNV mikt op loonmatiging Beurs Amsterdam 'Werkgevers remmen scholing bouwvakkers' Overleg directie en bonden muurvast IJDAG 18 SEPTEMBER 1981 ECONOMIE msioenen bouw pensioenen in de bouw zullen iet ingang van 1 januari met ge- liddeld ruim vijf procent om oog gaan. Het bedrijfspensioen- inds voor de bouwnijverheid eeft besloten om uitvoering te even aan een eerder aangeno- len pensioenplan. Dat plan oorziet in vijf achtereenvolgen- e jaarlijkse pensioenaanpassin- en, waarvan deze verhoging de ierde is. gepensioneerde bouwvak- ers. ongeveer 140.000 mensen, rijgen bovendien rond kerstmis en eenmalige belastingvrije uit ering van 75 gulden ter gelegen- eid van het dertigjarig bestaan an het bedrijfspensioenfonds oor de bouwnijverheid. >ny winst van het Japanse elektro- ,ische concern Sony is in de eer- te negen maanden van het op 31 ■ktober eindigende boekjaar on- lanks een forse toeneming van le omzet 10,9 procent kleiner ge veest dan in dezelfde periode ;-n het vorig boekjaar. Dit was n hoofdzaak te wijten aan de :oersdaling van de yen ten op- ichte van de dollar, zo heeft het •oncern donderdag laten weten. ny. die voor ruim 47 procent in juitenlandse handen is, houdt er •ekenmg mee dat ook de winst jver het gehele boekjaar lager zal sijn dan in het voorgaande boek aar, toen een winststijging van 180 procent plaatsvond. De toe- leming van de omzet is onder neer te danken aan de aanhou dend goede vraag naar videocas- jetterecorders en stereocassette- spelers in het buitenland. De ver koop van deze twee produkten nam met veertig procent toe en Sony verwacht dan ook dat de produktie volgend jaar zal ver dubbelen. De omzet in het bui tenland bedroeg 2,26 miljard dol lar, 21,6 procent meer dan in de eerste negen maanden van het voorgaande boekjaar en 69,5 pro cent van de totale omzet. iSM SM in Limburg heeft een nieuwe fabriek in gebruik genomen voor het vervaardigen van de stof MTBE die het raffinaderijen mo gelijk maakt meer benzine te produceren. Zo kan een raffina derij met een produktiecapaci- teit van 500.000 ton benzine per jaar door toevoeging van 25.000 ton MTBE 40.000 ton benzine meer op de markt brengen. ;n van de grondstoffen voor de nieuwe fabriek (methanol, een soort alcohol) betrekt DSM van Methanor in Delfzijl, een onder neming waarin DSM en Akzo sa men een meerderheidsbelang hebben. Een andere (isobuteen) komt uit een van DSM's eigen bedrijven in Limburg. Isobuteen komt daar als neven-produkt vrij bij de fabricage van butadieen. arktberichten ZEIST (ANP) "Het financie ringstekort van de overheid moet desnoods maar wat minder snel omlaag worden gebracht, om zo meer geld vrij te maken voor investeringssteun aan het bedrijfsleven". Prof. drs. J Wci- tenburg, onder-directeur van het Centraal Planbureau zei dat gis teren op een bijeenkomst in Zeist. Via extra financiële maatregelen moet de overheid het investe ringsklimaat in ons land aantrek kelijker maken. Dat zet op korte termijn niet veel zoden aan de dijk maar dat is op wat langere termijn toch de enige manier om onze economie uit het slop te ha len, betoogde Weitenberg. Prof. Weitenberg maakte duidelijk dat het nieuwe kabinet eigenlijk nauwelijks speelruimte heeft als Topman planbureau men er van uit gaat dat de collec tieve lastendruk niet verder mag stijgen en dat het feitelijk finan cieringstekort van de overheid in 1982 één procent zou moeten da len. Prof. Weitenberg vindt dat dat financieringstekort eventu eel maar iets langzamer moet worden ingelopen ten behoeve van meer armslag voor het be drijfsleven. Bedrijven die zich hier willen ves tigen zouden in de aanloopperio de belastingvoordelen moeten krijgen, innovatie moet worden beloond met extra belastingfaci liteiten en ook zou het voor on dernemingen weer financieel aantrekkelijk moeten worden ge maakt om vervroegd af te schrij ven. Veel andere mogelijkheden liggen er volgens prof. Weiten berg voor het kabinet niet in het verschiet. Er gaan stemmen op om eventueel wel financiële ruimte te creëren door verlaging van de WIR-premies (wet op de investeringsrekening) voor het bedrijfsleven. Twijfels over de werkgelegen- heidseffecten van de WIR geven aanleiding tot dit soort sugges ties. Het WIR-geld zou dan ge bruikt kunnen worden om de koopkracht van de laagstbetaal den op te vijzelen of extra werk gelegenheid te scheppen in de overheids/kwartaire sector. DRONTEN (ANP) - De werkgevers in de bouw bieden te weinig mo gelijkheden om leerling-bouw vakkers op te leiden tot vakmen sen. Dit zei Bram Buys, vice- voorzitter van de Bouw- en Hout bonden FNV. gisteren in Dron- ten, waar hij sprak op de jaardag van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. Volgens Buys zijn veel te weinig bouwwerkgevers bereid leerlin gen in dienst te nemen en op te leiden, omdat de arbeidsmarkt DEN HAAG (GPD) - Het laatste overleg tussen vakbonden en directie over de toekomst van de automobielfabriek van Ford in Amsterdam is op een mislukking uitgelopen. Dg directie handhaaft het stand- De Ford-directie meende daarente- ■EIDEN - Groenteveiling: 17-9-1981. Jidijvie per kg. 22-27, Snijbonen 160, perziebonen 103.-120, Rode Kool 29, pitskool 16-21, Waspeen AI per kist 20-440, Waspeen All per kist 320-550, (aspeen BI per kist 320-700, Waspeen III per kist 390, Waspeen Cl per kist 50-280, Waspeen CII per kist 150-350, lanvoer. 145.000. ladijs (bos) 26-28, Spinazie 57, Uien per ,g. 34, Selderijl26, Knolselderij 45-52, lloemkool 6 per bak I 97-107, Bloem- .ool 6 II per bak I 37-75, Bloemkool 8 I •er bak I 76-81, Bloemkool 8 II per bak I 2-73. GROENTEVEILING Aardappelen 25-30, andijvie 21-44, pronkbonen 80-95. snijbonen 180-285, rtam bonen 150-255. spitskool 12-24. postelein 38-76, prei 40-78, spinazie 79- 111. spruiten A 79-85. spruiten B 83-91, spruiten C 44-55. spruiten D 37-101uien 23-48, witlof 290-560, meloenen 130-345. sla 14-28. bleekselderij 58-61, bospeen punt dat de fabriek dicht moet en de vakbeweging ziet de zin van overleg niet in wanneer het sluitingsplan niet op zijn minst voor de duur van onderhandelin gen van tafel is. Het oordeel is nu aan de rechter. Volgens de leiding van het bedrijf wordt op het ogenblik een ver lies geleden van 2 miljoen gulden per week. In het eerste halfjaar van 1981 vertonen de boeken een tekort van 50 miljoen. Voor het hele jaar 1981 wordt het verlies geraamd om meer dan 100 mil joen (vorig jaar 68 miljoen, in 1979 ruim 11 miljoen). Ford neemt op het ogenblik de vijfde plaats in op de lijst van bedrijven in Nederland die de grootste ver liezen leiden. De lijst wordt aan gevoerd door Hoogovens. Ford-directeur Laurent had de stil le hoop dat hij de vakbonden en de ondernemingsraad er gisteren van had kunnen overtuigen dat er voor de produktiefabriek van Ford in Amsterdam geen toe komst meer is en dat ook de' overlevingsplannen die de vak beweging eerder dit jaar presen teerde, géén haalbare kaart vormden. De partijen waren op neutraal ter rein in Den Haag bij elkaar geko men onder het neutrale voorzit terschap van de voorzitter van het Verbond van Verzekeraars, R. Wijkstra, die eerder algemeen- secretaris van het NW en direc teur van de Nehem, de Neder landse Herstructurerings Maat schappij, was. Tot een wezenlijk gesprek kwam het evenwel niet, omdat de Ford directie niet aan de eis van de vakbeweging tegemoet wilde ko men dat eerst het sluitingsplan moest worden ingetrokken. Vak bondsbestuurder Henk Vos meende dat hij zich tegenover zijn achterban ongeloofwaardig zou maken, wanneer hij het ge sprek zou zijn ingegaan terwijl het plan tot sluiting recht over eind zou blijven. Hij meende dat de Ford-directie het er met de bijeenkomst eerder op had ge munt enige procedurefouten op de weg naar de fabrieksluiting glad te strijken. gen dat zij de ruimte niet had om het plan in te trekken, niet in de laatste plaats omdat zij ervan vreesde dat het valse hoop zou wekken bij het personeel. Alge meen-directeur Laurent wenste de verzekering te geven dat er veel tijd en geld is gestoken in het bestuderen van de plannen die door de vakbeweging zijn in gediend, maar dat de enige con clusie van het onderzoek was ge weest dat voor de fabriek geen toekomst is weggelegd. Volgens Laurent is het onmogelijk om een zo kleine fabriek als die van Ford in Amsterdam in stand te houden. „Automobielproduktie in Nederland is pas mogelijk in een fabriek die op zijn minst 10.000 man personeel telt". Op 1 oktober behandelt het ge rechtshof in Amsterdam het ho ger beroep dat de Ford-directie heeft aangespannen tegen het vonnis dat de president van de rechtbank heeft geveld in een kort geding dat de directie tegen de vakbeweging begon om een bezetting van de fabriek opgehe ven te krijgen. De rechter beval toen de bèindiging van de bezet ting, maar kwam tegelijkertijd tegemoet aan een tegeneis van de vakbonden. Die hadden ver langd dat de rechter de sluiting van de fabriek zou verbieden zo lang niet de ondernemingskamer van het gerechtshof een uit spraak zou hebben gedaan over het bedrijfsbeleid van Ford. De ondernemingskamer behandelt de zaak ook op 1 oktober. Zou er een eind komen aan het be staan van de fabriek van Ford in Amsterdam, dan zou 1100 man produktiepersoneel op straat ko men te staan. Dat zijn er overi gens al zo'n 200 minder dan er waren toen de sluitingsplannen bekend werden. Grote delen van de verkoopafdeling van Ford Ne derland zouden in stand kunnen blijven. In de Ford-fabriek in Amsterdam worden bestelwa gens van het type Ford Transit en zware vrachtwagens van het type Transcontinental gemaakt. De produktielijnen van beide wagens werken overigens maar voor 50 procent. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Lambers rechts) van milieu heeft gisteren op haar ministerie het eerste exemplaar in ontvangst genomen van het boek "Milieu van jaar tot jaar". Zij kreeg het uit handen van mevr Van Noordwijkde voorzitter van de Centrale Raad voor Milieuhygiëne. EINDHOVEN (GPD/ANP) De Centrale Ondernemingsraad van Philips meent dat de raad van bestuur de laatste tijd een ont wijkende houding aanneemt ten aanzien van de werkgelegenheid in Nederland. De COR heeft die bezorgdheid donderdag ver woord in een brief aan de raad van bestuur van Philips, na her nieuwd overleg in Eindhoven met de ondernemigsraad van Philips-Stadskanaal over het KLAASWAAL (ANP) - Het CNV is er van overtuigd dat loonmati ging vrijwel de enige mogelijk heid biedt om werkgelegenheid te scheppen en de sociale zeker heid te bewaren. Daarom legt het CNV zo de nadruk op de tot standkoming van een werkgele- genheidsfonds dat door de werk nemers wordt gefinancierd, al dus CNV-voorzitter Harm van der Meulen gisteren op een CN V- bijeenkomst in Klaaswaal. Van der Meulen gaat er dan ook van uit dat minister Den Uyl met het idee van het CNV voor een werkgelegenheidsfonds „ernstig aan de gang gaat" om zijn werk gelegenheidsplannen te financie ren. De FNV denkt niet in de eer ste plaats aan de lonen als finan cieringsbron var. meer werkgele genheid maar aan het aardgas. Maar volgens het CNV bieden hogere aardgasopbrengsten en versnelde winning onvoldoende soulaas. Bovendien kunnen we die kant niet op omdat het zou leiden tot uitverkoop van ons aardgas en de vraag is wat we moeten doen als het op is. Van der Meulen vreest dat versnelde aardgaswinning ook de bouw van kernenergiecentrales ver snelt terwijl we nog helemaal niet weten of we dat wel willen. Door het aandragen van dit soort alternatieven wordt volgens Van der Meulen de echte keus ontwe ken. Niemand kan die keus ont wijken of verbloemen. Het zal de komende jaren gaan om mati ging van de inkomens. Er zit niets anders op", aldus de CNV- voorzitter. Hij herhaalde dat de huidige ramingen over de koop kracht (waarbij de minima er in koopkracht drie procent op achteruit gaan en iemand met een ton er nog iets op vooruit gaat) voor het CNV onverteer baar zijn en dat er een eerlijker lastenverdeline moet komen. dreigend ontslag i De COR reageert met name afwij zend op de brief die mr. F. Otten van de raad van bestuur schreef, nadat de OR-Stadskanaal vorige week vergeefse moeite had ge daan om de raad een petitie aan te bieden. Otten ontkende daarin dat daarbij sprake was van min achting voor de werknemers en het intern overleg binnen Phi lips, zoals hem verweten was. De COR blijft het onaanvaardbaar vinden dat. gezien de uitzonder lijke situatie in Stadskanaal, de raad van bestuur tijdens het om streden bezoek niet bereikbaar bleek te zijn en kan Ottens brief onmogelijk als excuus aanvaar den. Philips heeft de vakbonden inmid dels uitgenodigd voor een nieuw overleg over de problematiek van de vestiging in stadskanaal. Philips wil dan spreken zowel over de situatie medio vorig jaar als over de nieuwe situatie zoals die op dit moment is. Dat heeft een woordvoerder van het con cern desgevraagd meegedeeld. Een en ander houdt volgens hem niet in. dat Philips terug wil ko men op hei voornemen om een bepaald deel van de vorig jaar af gesproken reorganisatie van de hoofdindustnegroep Elcoma, waartoe de vestiging in stadska naal behoort, niet uit te voeren. Dat betreft dan met name de overplaatsing van een bepaalde afdeling van Nijmegen naar Stadskanaal. Mede daardoor moeten in stadskanaal naar de mening van Philips volgend jaar nog eens 290 arbeidsplaatsen verdwynen. Ger van Os van de Unie BLHP, zei de uitnodiging van Philips te be- schowuen als een positieve ont wikkeling. Ook de industriebond FNV staat positief tegenover het initiatief van Philips. Wij zullen Philips la ten weten dat we op de uitnodi ging ingaan, aldus een woord voerder gisteravond. Hoewel de organisaties van werk gevers veel werk verzetten om een goede vakopleiding te hand haven en uit te breiden, slagen zij er niet in hun achterban, de bouwbedryven, voldoende te ac tiveren, aldus Buys. 'Ik ontkom niet aan de indruk dat de werkgevers hun verantwoor delijkheid voor de vakopleiding kennelijk niet aankunnen. Het veelvuldig roepen door de werk gevers om meer overheidsgeld voor de vakopleiding moet dan ook wel merkwaardig overko men bij de regering', zei de FNV er. Volgens Buys getuigt het van on gegrond optimisme om te den ken dat geld van de overheid alle problemen rond de opleiding van aankomende bouwvakkers kan oplossen. De tweede voorzit ter van de Bouw- en Houtbonden zei verder niet aan de indruk te kunnen ontkomen dat een deel van de subsidies van het ryk on eigenlijk wordt gebruikt. Daarover zei Bram Buys 'als ik in het overzicht van leerling bouw plaatsen zie dat leerlingen een stadswal renoveren of een villa uitbreiden, die als leerling bouw plaatsen zijn aangemeld en waar voor subsidie is gevraagd, dan vraag ik me af wie het meeste voordeel heeft van de subsidie daarvoor: de vakopleiding of de eigenaar van deze projecten'. EG eens over duurder exportkrediet BRUSSEL (ANP) De tien EG- landen zyn het gisteren in Brus sel eens geworden over een geza menlijk standpunt dat ze zullen innemen als op 6 oktober in Pa rijs in de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) gesproken wordt over een aanpassing van de ren tetarieven met respectievelijk 2, 2.25 en 2,5 pet. te verhogen. Tot nu toe rekende men b.v. de armste landen in de wereld een rente op exportkredieten van 7.5 pet. voor een periode van twee tot vijf jaar en 7,75 pet. voor meer dan vijfjaar. Daar moet 2 pet. by, zo vinden de ministers. Aan reeds gedeeltelijk geïndustriali seerde landen werd tot nu toe 8 pet. rente aangerekend voor een penode van twee tot vijf jaar en 8.5 pet. voor vyf tot 8,5 jaar. Daar moet 2.25 pet. by. Aan "ryke" landen werd tot nu toe een rente berekend van 8.5 pro cent voor een periode van twee tot vyf jaar en 8.75 procent voor vijf tot 8.5 jaar. Daar moet 2,5 procent bij. aldus de ministers. In de OESO-vergadering zal overi gens over de aanpassing van de ze rentetarieven ongetwyfeld nog hard gevochten worden. De Amerikanen staan namelijk op het standpunt dat rentes voor ex- portkredicten zo dicht mogelyk dienen te liggen bij de rente stand in het kredietverstrekken- de land. Ze willen een aanpas sing met minstens 3 pet Het standpunt van Japan (waar de rente betrekkelijk laag is) komt erop neer dat de rentes van de exportkredieten niet of nauwe- lyks verhoogd dienen te worden. De EG is van mening dat in de toekomst geregeld een aanpas sing van de rentetarieven voor exportkredieten dient plaats te vinden en wel met een percenta ge dat ongeveer overeenkomt met de gemiddelde rentestijging in de OESO-landen. Philips om uitstel gevraagd DEN HAAG (GPD) - Minister van economische zaken Terlouw zal de raad van bestuur van Philips vragen geen beslissingen over het beper ken of geheel stopzetten van bepaalde produkties te nemen voor het gesprek dat Terlouw en zyn collega van sociale zaken en werkgelegen heid, Den Uyl. in de eerste helft van oktober met de Philips-top willen hebben. In Den Haag wil Philips Data Systems (PDS) nog slechts een klein deel van haar fabriek van computers en randapparatuur in stand houden. Ruwweg 400 van de 475 man personeel wordt daardoor direct met ont slag bedreigd. Leld»cbe Wol VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1981 ACTIEVE AANDELEN 198.50 121.00 125,00 79.50 112.00 142.00 158.50 28.50 37.80 33 00 20.30 BINNENLANDSE AANDELEN A*d. Rljtulf Ant. Brouw. Ant. Verf BoriumU W Cal and Hold. 80.10 80.00c 20.10 20,50 375.00b 370.00 1301,00 1310.00e Internatlo M. Kr aan a po laky 145.00b L50.» 54.50 91.50 Rees Ink Rolhr k Jlak Telegraaf Teatlel Tw Tllb. Hyp Bk. Tw Kabel H Twljnalra en G BELEGGINGS INSTITUTEN 24J0° Albany 170,00 A*d Brlfgg U Blon H-if VG 285.00 Eur^Pr lov.Cy 277.00 300ioOa lnlcrbood* Leveraged tehnolofle F 2" 8'i GOUD EN ZILVER inbew 36900 - 37600 BUITENLANDS GELD Belglaebe fr (IMi Dollar Mark OM) Ooatear ar hilling IMi Spaanv pea. llMt Cirlekae drarbme OM) KI nar mark llMi Joegoal dinar iIMI AMSTERDAM (ANP) - Op een evenals Wall Street weer flauwe effectenbeurs heeft de koers van Ogem een nieuw dieptepunt be reikt. In een van de financiële bladen is het fonds totaal afge kraakt en een verlies van 0.70 IHddc tot een koers van 4. Van de internaUonals was Akzo 0.50 lager op 22.70 en KLM 2,20 op 94,80. Unilever moest 2 terug naar 143.50, Hoogovens 0,40 naar 15.70. Philips f 0.30 naar 20. terwyl Kon. Olie rond het middaguur een vcrlu s van 1,60 tot 78 toestond. In de financiële sector ging Amro bank 0,60 omhoog naar 03.90 en NMB 1 naar f 159 ABN viel 3 terug naar 293. WUH was 2 goedkoper op 87 en élk H ,11 1.50 op f 43 Ook de verzekeringswaarden moes ten wat terrein prysgeven, even als de uitgevers Volker-Stevm, die in de namiddag met de cyfers over het eerste halfjaar komt. verloor 0.60 op 29.90 Ook Bos Kal.s en HBG zakten iets terug. Nedlloyd was 3.30 goedkoper op 138.70 te koop De staatsfondsenmarkt Bin iIpllfc g i'ii PMK dubbel tjes.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25