Mechanisatie helpt rietsnijder in werk Noodgreep nodig om voetbalvelden in orde te maken Buitenlands riet voor dumpprijzen op markt In Voorhout felle kritiek op NS-plan Recreanten richten veel vernielingen aan Nieuwe graszoden voor hoofdvelden Eis: forse straf voor Rijnsburger na ongeluk VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1981 STREEK PAGINA 23 LEIMU1DEN - Het gaat de rietsnijders niet voor de wind. De weinige rietsnijders hebben dan nog te kampen met een aantal specifieke pro blemen. Volgens rietsnijder Van Poelgeest is het begonnen toen ongeveer twee jaar gele den de vraag naar riet uit de Bollenstreek tot een minimum terugviel. Het zogenaamde afdekriet. waarmee bollen in de winter worden afgedekt werd vervangen door het goedkopere, en na gebruik makkelijk te verbranden dek- stro. Afdekriet gaat driejaar mee en moet dus worden op geslagen. Dat kost tijd, man kracht en ruimte. Bovendien is afdekstro gemakkelijk me chanisch aan te brengen. De voordelen voor de bollenboe- ren zijn duidelijk. Voor de rietsnijders betekent dit dat zij het riet, als het wat meer volgroeid en geschikt voor dakbedekking, alleen in het voorjaar kunnen maaien. In twee maanden moet alles plat. Dat betekent het aan trekken van tijdelijke krach ten, die moeilijk te krijgen zijn. Mogelijk zelfs subsidie op import-riet Dan komt er voor rietsnijder Van Poelgeest nog een spe ciaal probleem bij. Hij heeft een open droogschuur nodig, maar mag die niet bouwen van de gemeente. Het past niet in het bestemmingsplan. In de procedure om het plan te wijzigen hebben omwonen den bezwaar gemaakt. Het riet kan op het moment niet worden gedroogd. Het is zelfs zo dat een groot ge deelte van de oogst van vorig jaar nog op het land ligt, ter wijl de nieuwe kweek maai- rijp is. "Het land ligt vol en ik weet niet waar het heen moet", vertelt Van Poelgeest. "Ik mag geen schuur bouwen. De mensen begrijpen niet dat het allemaal veranderd is. Je hebt een buffervoorraad no dig". Van Poelgeest kan zich ook op winden over de weerstand die de mechanisering in zijn bedrijf bij het publiek op roept. "We moeten mechanise ren om in prijs te kunnen con curreren met het import-riet dat tegen dumpprijzen hier ivordt afgezet", zegt Van Poelgeest. Het subsidiebeleid dat de gemeente Nieuwkoop voert, en wat volgens hem ook in Leimuiden in de pen zit om rietdakbedekkingen van bui tenlands riet te subsidiëren maakt hem bijna furieus. "Zo zakt de markt in elkaar ter wijl er voldoende Hollands riet te koop is. Straks ligt er bij mijn buurman nog bui tenlands riet op het dak". Afgezien van het feit dat Van Poelgeest zich er kwaad over maakt omdat het hem raakt. vindt hij het ook onverstan dig van de gemeentes zelf. die wat verantwoordelijker met hun natuurgebieden zouden moeten omspringen. "Minder afzet betekent minder snij den", redeneert Van Poel geest. "En als er met gesneden wordt, dan wordt het een gro te puinhoop. Als je rondkijkt bij de Nieuwkoopse plassen dan zie je dat er veel aon hel verwilderen is. Het wordt hout". "En het wordt nog wel erger", voorspelt hij somber "Het rietland kan er nog zeker vijf entwintig tot dertig jaar in stand blijven, maar dan moet er wel wat gebeuren. Je houdt je land schoner, zodat je het in toom kunt houden. Ieder een wil toch graag de groene natuur behouden, maar men heeft weinig op met de men sen die er in werken". Van Poelgeest is echter nog lang niet van plan op te ge ven. Ondanks het gebrek aan subsidie en medewerking blaakt hij nog van strijdlust. "Ik geef het niet op. Ik ben in het riet groot geworden en ik ga er in door". Van Poelgeest op weg naar de rietlanden. VOORHOUT - Het Voorhoutse raadslid Dirkse (WD) wil het vorige week door de NS ge presenteerde bouwplan voor de streek zowel in de ge meenteraad als in de raads commissie voor ruimtelijke ordening behandeld zien. "Ik weet dat het maar een praatplan is", zo zei hij, "maar het is onthutsend ge noeg, de haren rijzen je te berge wanneer je het leest en daarom moet er een goed voorbereid gemeentelijk ant woord op komen". De NS-plannen bepleiten een mogelijke groei van onder- meer Voorhout tot een inwo nertal van ruim 60.000. Deze extra groei zou nodig zijn om in die gemeente rendabel een halteplaats voor de trein in te stellen. Het raadslid IJdo (CDA) was het met zijn WD-collega eens en uitte ook kritiek op de bouwplannen van de spoorwegen. "Dit verhaal kan aan alle spoorlijnen wor den opgehangen", zo zei hij. "Het is een slecht beargu menteerd rapport en een raar verhaal". IJdo stelde als lid van het Sa- menwerkings Orgaan voor de LEIMUIDEN - Rietsnijder is een uitstervend beroep in Nederland. Het feit dat rietsnijden een erg ar beidsintensief beroep is en de concurrentie uit Oostenrijk, Hongarije en Roemenië, waar het riet in grote hoeveelheden en te gen lage prijzen vandaan komt, maken het de riet- snijders in Nederland moeilijk het hoofd boven water te houden. Bollenstreek ook een brief van deze instelling aan alle gemeenten in het vooruit zicht. Hierin wordt de ge meenten eveneens om een reactie op het NS-plan ge vraagd. Dit heeft tot doel een eensluidend antwoord aan de spoorwegen te kunnen stu ren. Loco-burgemeester Huigsloot antwoordde dat het college een uitgebreide behandeling van het rapport zowel in de raad als in de raadscommis sie voorbereidt. Ook hem leek een gedegen antwoord aan de NS op z'n plaats. In Alphen en omstreken zijn nog wel netsnuders te vinden: in Nieuwkoop, Noorden, en in Lei muiden, waar P. van Poelgeest, van vader op zoon, als enige nog het vak beoefent. Hij bezit onge veer tweehonderd hectare riet land, verspreid over Leimuiden, Burgerveen en Nieuwkoop. Het riet dat hij aflevert wordt afgezet bij rietdekkers in heel Neder land, met name in Brabant waar rieten daken veelvuldig voorko- Een rietsnijder begint in het voor jaar met het maaien van het riet. Dit moet in ongeveer twee maan den klaar zijn. Terplaatse wordt het afgemaaide riet schoonge maakt: bramen en distels wor den er dan uit verwijderd. Heeft het riet enige tijd liggen voordro- gen dan wordt het met de hand nageschoond. Lange grassen, die het minder geschikt maken voor de dakbedekking worden er uit gehaald. Daarna wordt het riet in bossen opgeslagen tot het "been- en beendroog is" "Het is het hele jaar door hard werken", vertelt Van Poelgeest. "Je leert het in de praktijk en je moet geen twee linkerhanden hebben". Van Poelgeest senior is begonnen als twaalfjarige en steekt nu, hoewel hij reecis tach tig is, geregeld de handen uit de mouwen in het bedrijf van zijn zoon. Mechanisatie Het is pa van Poelgeest geweest die kort na Tweede Wereld oorlog als eerste Nederlandse rictsnijder is begonnen met me- chanistie van het bedrijf. Van Poelgeest zelf zet dit voort, ener zijds omdat hij zelf geïnteres seerd is in de technische kant van het vak. anderzijds omdat hij vond dat in de netsnijderij geen toekomst was zonder mechanisa tie. "Ik heb twee jaar het alleen recht gehad op een grote maai- machine die zo van het land de sloot in kon rijden, en dan aan de andere kant van de sloot gewoon verder kon maaien", vertelt Van Poelgeest. "Er zijn rietsnijders die de machine nog gebruiken, maar bij ons heeft het ding allang afgedaan". Van Poelgeest was ook de eerste die gebruik maakte van een bindmachine, een apparaat dat het losse riet tot bundels ver werkt. Op het moment experi menteert de Leimuidenaar met een schoonmaakmachine. zodat één van de meest vervelende handwerkjes bij het rietsnijden voortaan ook mechanisch kan worden gedaan. Ook voor het vervoer van het riet over het water heeft hij een ar beidsbesparende oplossing ge vonden. In de grote platte boten heeft Van Poelgeest rails laten monteren waarin een grote laad vloer past is de boot vol dan kan de laadvloer zo van de boot op een vrachtwagen worden ge schoven. Gedurende de tijd dat het net ligt te wachten tot het met de boot kan worden vervoerd is het ta melijk kwetsbaar Een regenbui betekent dat de bovenste lagen door verrotting of verkleuring vanwege het vocht zo goed als onbruikbaar worden. Ook re creanten richten nogal eens schade aan. Van Poelgeest: "Ik had in Nieuw koop vorig jaar twee hopen die in brand waren gestoken. Schade 12.500 gulden Hier in de buurt hebben kinderen van dagjes mensen een hut van net ge bouwd: 650 gulden schade. Er zijn er ook die voor de grap de touwtjes van de riet bossen door snijden. Nou moet ik eerlijk zeg gen dat de recreatie de laatste tijd wat beheerster is geworden. Ik mag nu niet klagen". Omdat het riet lange tijd ligt opge slagen. verspreid over de twee honderd hectare land van Van Poelgeest is het voor de 45-jarige Leimuidenaar ondoenlijk om oog te houden op vernielingen. Bovendien laten de daders zel den of nooit een visitekaartje achter. "De BMB m zich niet hoeveel schade er ont staat als zij de kinderen loslaten op het opgeslagen riet", meent Van Poelgeest. RAYMOND PEIL Rietsnijder Van Poelgeest bij de door watertoeristen vernielde rietschoven. ALPHEN AAN DEN RIJN - Terwijl de competitie van de afdelingsclubs al in volle gang is en de amateurs morgen van start gaan, wordt er aan de voetbalvelden van de Alphen- se clubs nog driftig gewerkt. Op het laatste moment heeft de Alphense sportstichting besloten om de doelgebieden van alle hoofdvelden van nieuwe plaggen te voorzien. Zo zag hei hoofdveld van Alphense Boys er begin deze week uit. Op het (aatste moment zijn er nieuwe plaggen m gelegd. Zondag speelt Alphense Boys op dit veld tegen VDL Deze week zijn de velden van Al phense Boys en Alphen aan een opknapbeurt onderworpen en volgende week volgt het tweede deel van de operatie: de terrei nen van ARC en Alphia. Reden van deze "noodgreep" is het feit dat eerder ingelegde rolplaggen sinds weken niet blijken te deu gen. Gerrit Verschuur, directeur van de sportstichting, daarover: "Toen de beheerscommissie van De Bijlen op 4 augustus de velden ging controleren, zag alles er pi- cobello uit. De velden zijn toen op 10 augustus vrijgegeven voor gebruik, maar na twee weken lie pen de tranen over je wangen. Het was toen werkelijk al een puinhoop. De zoden werden er uit gelopen en het gras werd geel en bruin. Een verschrikkelijk toestand, die we nog niet eerder meegemaakt hadden." De sportstichting besloot daarom contact op te nemen met de leve rancier van de graszoden en de clubs. Daarüit volgde de af spraak dat de ondeugdelijke rol plaggen alsnog vervangen zou den worden door blokplaggen. "De verenigingen zijn akkoord gegaan met deze aanpak. Als we er niets aan zouden doen, dan wisten we zeker dat er tijdens de competitie problemen zouden ontstaan. Nu we het wel doen is die kans minder," aldus Ver schuur, die het een vervelende zaak vindt. Kiezen voor nieuwe rolplaggen was er niet meer bij omdat de tijd om de zoden te laten vastgroeien ontbreekt. "Met die blokplaggen hebben we die illusie ook niet. Volgens deskundigen blijven die door hun gewicht - ze zijn 6 cen timeter dik - wel liggen. Het be tekent wel dat we wekelijks ex tra handelingen zullen moeten verrichten om schade te voorko men," zegt Verschuur, die de clubs een goede nazorg van de velden in het vooruitzicht stelde. Over de oorzaak van de schade aan de velden tast hij nog in het duis ter. "Ik kan er alleen maar naar gissen. Is de samenstelling van de zoden niet goed geweest, heb ben ze onvoldoende water ge had? Ik kan wel zeggen dat we elke week de vereiste hoeveel heid water hebben toegevoegd." Om er achter te komen heeft de sportstichting besloten om de zo den op te sturen naar het Insti tuut voor Grond- en Gewason- derzoek in Wageningen. Programma Momenteel worden circa duizend nieuwe blokzoden aangebracht op De Bijlen. De opvallende in greep heeft volgens Verschuur nauwelijks invloed op het com petitie-programma, ook al zal er hier en daar geschoven moeten worden. Hy: "Het gaat alleen om de hoofd velden en daarom komt het pro gramma voor de bijvelden niet in gevaar. Op zaterdag zullen er een aantal jeugdwedstrijden moeten wijken want dan zitten we hele maal vol. Op zondag kunnen we de zaak opvangen door enkele verschuivingen aan te brengen. Daarnaast hebben we de zeker heid dat er bij Alphense Boys en Alphen op het hoofdveld ten minste één wedstrijd gespeeld kan worden." Als het allemaal goed gaat valt de echte schade voor het komende weekeinde derhalve mee. Een week later, als ARC en Alphia aan de beurt zijn geweest, zullen er evenwel meer wedstrijden uit vallen omdat de schuifmogelijk heden op zaterdag geringer zijn. DEN HAAG. RIJNSBURG - De Haagse officier van justitie me vrouw mr. Couzyn heeft gisteren forse straffen geeist tegen een 31- jange Rijnsburgse vrachtwagen chauffeur. De man heeft twee jaar terug in Wenen in Oostenrijk met zyn vrachtauto een aanrijding gehad met een personenauto. Daarbij vielen een dode en een zwaar ge wonde. De officier van justitie achtte be wezen dat de Rijnsburger te hard heeft gereden en een rood stop licht heeft genegeerd. Zy eiste 4000 gulden boete, zes maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk en zes maanden ontzegging van de rybevoegd- heid. De ïlynsburgcr stond in Nederland voor de rechter op verzoek van de Oostenrykse re gering Uitspraak over twee weken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23