Nog steeds discrirninatie van vrouwelijke dominees Damesvoetbal verdient aparte benadering Schaakprobleem Philidor Massale bijbelsmokkel naar China Israël aanvoerder af Gereformeerde commissie: kerkorde veranderen Bisschoppen vermanen vakbond VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1981 DOST SPORT PAGINA 1? •>T> OUDE WETERING - Voor de damesvoetbal interland Nederland-Zwitserland morgen te spelen in Castricum (aanvang 16.30 uur), zijn drie dames van het op zondag in de interregionale klasse spelende Alkmania geselec teerd. Stefanie Kalker, Els Schoon en Ria de Jong zijn de uitverkorenen, die zich straks in het oranje zullen hullen om de strijd aan te binden met de Helveetsen. Zo'n uitverkiezing blijkt de Alk- mania-dames toch echt wel iets te doen. Het is tenslotte een blijk van waardering voor de kwalitei ten. Els Schoon (25), dit seizoen voor het eerst bij Alkmania spe lend er met haar tien interlands de meest ervarene van het gezel schap: "Je behoort bij de Neder landse top, dat is toch leuk. Bo vendien is het weer eens iets an ders dan clubvoetbal. Overigens is het nog niet zeker dat we zater dag alle drie spelen. Niemand heeft een vaste plaats in het Ne derlands team. In tegenstelling tot Ria, die sinds kort in Katwijk woont, is Stefa nie Kalker (21) een inwoonster van Oude Wetering. Zij is bezig aan haar tiende seizoen voor Alk mania en heeft vijf interlands achter haar naam staan. Stefanie onderscheidt zich van de andere twee vanwege haar benadering van de sport. "Nee, vroeg naar bed gaan voor een wedstrijd doe ik niet" zegt ze daarover. "En een pilsje drink ik ook graag net zo als ik het lekker vind om een shaggie te roken". De andere twee, Ria de Jong (22) in het bij zonder, denken daar heel anders Ria, afkomstig uit Delft en ge trouwd met de trainer van het damesteam van Alkmania: "Ik houd er wel degelijk een aparte voorbereiding op na als ik moet spelen. Vroeg naar bed, dus niet uitgaan. Voor het voetballen ben ik ook met roken gestopt. Inder daad, doordat mijn man bij het voetbal betrokken is wordt er bij ons thuis heel wat afgepraat over die sport. Soms wel wat te veel zelfs". Dat het damesvoetbal door velen niet serieus genomen wordt, zit de Alkmania-dames niet lekker. Ria bijvoorbeeld vindt het onzin dat de dames steeds met de he ren vergeleken worden. Zij: "Dat kun je niet vergelijken. De da mes zijn nu een jaar of tien, mis schien iets langer, bezig met voetballen. De heren echter heb ben een traditie van honderd jaar opgebouwd. Dan is het toch lo gisch dat er een enorm verschil in kwaliteit is. Hetdamesvoetbal verdient een aparte benadering". "Er voetbal len momenteel in Nederland 22700 meisjes en dames", weet Ria te melden. "Na een explosie ve start kwam er een beetje de klad in enige tijd geleden. Nu de KNVB echter competities heeft ingesteld voor jeugdteams neemt het aantal voetballende dames weer toe. Maar om op de benadering van het damesvoetbal terug te komen, ook de pers doet daar aan mee. Wat de streekbladen betreft mo gen we niet eens klagen, daar staan altijd verslagen van onze competitiewedstrijden in. Maar neem nu zo'n interland. Je mag al blij zijn als in de landelijke bla den die wedstrijd in twee regel tjes wordt aangekondigd en dat er na de wedstrijd een uitslag vermeld wordt. Verder lees je er niets over, hele maal niets". In het buitenland blijkt de belangstelling voor het damesvoetbal van de zijde van de pers, maar vooral van het pu bliek, heel wat groter. In Italië tijdens een toernooi voor landen ploegen, twee jaar geleden ge houden, moet zelfs tijdens de fi nale een groot stadion volgepakt hebben gezeten. Stefanie: "Hier in Nederland moeten wij het bij interlands doen met zo'n vijftien honderd toeschouwers gemid deld. Hoewel dat ook weer af hangt van de plaats waar je speelt. In het westen komt in de regel wei nig publiek, maar we hebben het meegemaakt in Zweelo, dat was een wedstrijd tegen Zweden, en in Dinxperlo, tegen het Gelders elftal, dat het veel drukker was". Per jaar speelt het nationale da mesteam vijf a zes interlands. Daar kan echter verandering in komen als er eindelijk eens een Europees kampioenschap geor ganiseerd wordt. Ria: "Daar zijn ze nu al jaren mee bezig, maar om de een of andere reden komt het er nog steeds niets van. 't Schijnt dat het finan cieel niet haalbaar is. Jammer, want via zulke toernooien kun je nu juist de aandacht op het da mesvoetbal vestigen". CHRIS HARTMAN. LEIDEN - Voor de competitie- trein van de KNSB springt het sein morgen voor de 59e keer se dert 1920 op groen. Omdat het tweede team van LSG zich in het afgelopen seizoen op een zij spoor liet rangeren (degradeer de) en Philidor III. de kampioen van de LSB. in de landelijke pro motiecompetitie ontspoorde, rei zen ditmaal 'slechts' vier tiental len uit de regio van de Leidse Schaakbond mee: Philidor 1 in de hoofdklasse, LSG I in de eer ste klasse A. Voorschoten 1 en Philidor II beide in de tweede klasse II C. Een goed seizoen zit er voor het eerste team van Philidor zeker in, want Peter Gelpke en vooral de gebroeders Rinie Kuyf zijn aardig wat sterker geworden. Daartegenover staat dat Menno Okkes de Philidor-geledercn heeft verlaten. In zijn plaats is nu Peter Wakker opgesteld, maar door omstandigheden zal deze 'topscorer van twee seizoenen te rug' niet of nauwelijks aantre den, zodat doorbrekende talen ten uit het tweede team zoals de gebroeders Marcel en Jeroen Pi ket en ook Vincent Verstegen een prachtkans krijgen om erva ring in de hoofdklasse op te doen. De profs van V.Rotterdam komen morgen even bij Philidor op be zoek om te bewijzen, dat zij nu echt landskampioen willen wor den (D/Watcrgraafsmeer is nu ti telhouder), want die titel geeft dit seizoen weer eens recht op het spelen van Europa-Cup-wed- strijden. Wie verwacht, dat het eerste tiental van LSG. dat in het afgelopen seizoen degradeerde uit de hoofdklasse, nu regelrecht op de titel in klasse I A zal afstormen, komt volgens Dirk Sikkel bedro gen uit Hij tipt Groningen I cn Amstelveen I als de grote favo rieten. Morgen wordt het bij EVAS ASC II volgens Dirk Sikkel 'zonder meer winst'. Ook Thieme van Voorschoten I ziet de toekomst van zijn tiental bepaald met somber in Alleen tegen de profs van De Variant uit Breda zijn we kansloos. Derhal ve geen degradatiezorgen. Ook al. omdat we nog iets sterker zijn dan in het afgelopen seizoen.' Immers. Houweling sr. en Slui ter moesten hun plaatsen in het team afstaan aan een herboren Wouters en Enk de Vries. Ton Kohlbeck. de teamleider van Philidor II. is het helemaal niet eens met KNSB-competitielei- der de Bolster 'Hoe kan hu ama teurs nu twee seizoenen achter elkaar met die profs van De Va riant opzadelen. Er zgn toch vier tweede klassen in de KNSB. Voor ons gaat de aardigheid er zo wel af. Goed. vong seizoen heb ben we hen verslagen en werd Dordrecht I daardoor kampioen. Maar dit verwacht ik nu niet. want één keer moet dat geld er toch uitkomen. Nu hebben ze weer Leo Hofland van Utrecht gekocht. Jammer, dat mun pro test bij Dc Bolster niet werd ge honoreerd. anders hadden we met Jeroen Piket en Vincent Verstegen op de kopborden prachtkansen gehad De match morgen tegen het gepromoveer de V Rotterdam III beschouw ik als een aardige test voor onze speelsterkte in dit s Via winst op WIOH uit Limburg: 6-3 Leidse bekerwinnaar naar finale ZEIST (ANP) - De eredivisiever eniging PEC Zwolle zal een nieu we aanvoerder moeten kiezen. De tuchtcommissie van de KNVB heeft besloten dat Rinus Israël de aanvoerdersband tot 1 juli van het volgend jaar met mag dragen. De commissie legde de routinier een schorsing van drie wedstrijden en een geldboete van 250 gulden op. Israël werd dit weekeinde in het duel tegen Sparta door scheidsrechter Geurds uit het veld gestuurd. De 39-jange oud-international kreeg in dat treffen twee gele kaarten. EAST RUTHERFORD/CHICAGO - New York Cosmos heeft zich geplaatst voor de finale om het Noordamenkaanse voetbalkam pioenschap. In eigen stadion won de ploeg met 4-1 van Fort Lauerdale Strikers. Ook in de eerste play-off haddert de New- yorkers gezegevierd. Giorgio Chinagha scoorde drie keer. het vierde doelpunt kwam op naam van Vesar Romerta zorgde voor de tegentreffer. De tegenstander van New York Cosmos, dat voor de vierde keer in vijf jaar de finale bereikte wordt de winnaar van het duel Chicago Sting - San Diego Soc- kers. LEIDEN - De Tegelhandel heeft het gered. In een aan trekkelijke wedstrijd behaalde de distriktsbeker- winnaar een verdiende 6-3 overwinning op het Lim burgse WIOH, waarmee de finale van de landelijke bekerstrijd werd bereikt. In het begin was het nog even aftasten, want er was maar weinig bekend over de kwaliteiten van de Limburgers. Dat WIOH kan zaalvoetballen bewees de ploeg zij vooral in het begin van beide speelhelf- ten. De conditie van de Leidenaars. opgedaan bij Lugdunum-trainer De Groot, gaf uiteindelijk echter de doorslag. De Leidenaars gingen sterk van start. In de tiende mi nuut voorzag John Jansen attent een voorzet van Jan v.d. Reyden van de bekroning (1-0) en vlak daar na gaf scheidsrechter Corion, royaal in het geven van dubbele straffen, de Limburgers een strafschop tegen. Frans Sjardijn miste dit buitenkansje, maar maakte even later zijn fout goed door wederom John Jansen goed aan te spelen: 2-0. Daarna ging het mis. WIOH werd steeds sterker en de tijdstraf- fen stapelden zich op voor de Leidenaars. Tokaya scoorde toen ook tegen, maar de ploeg van coach Hennie van Putten hield het hoofd koel. Zelfs toen doelman Wim van As tot tweemaal toe uit het veld gestuurd werd. Weliswaar vond Tokaya uit een tweede strafschop opnieuw het net, maar echt in paniek raakte de Leidse ploeg niet, hoewel de oran jehemden bij elkaar maar liefst tien minuten met slechts drie spelers uit moesten komen. De Tegel- handel nam zelfs weer een voorsprong. Via Frans Sjardijn die onverwacht doelman Luyten passeer de: 3-2. WIOH deed nog eenmaal wat terug. John Henssen maakte goed gebruik van een misverstand bij de Leidse bekerwinnaars: 3-3. Die lieten zich echter niet meer van de kook brengen en namen het heft definitief in handen. Sjardijn bracht de handen op elkaar na een combinatie met v.d. Reyden (4-3), John Jansen maakte een aanval voorbereid door v.d. Reyden en de Roo voortreffelijk af (5-3) en aan voerder Bennie de Roo zelf scoorde in het eindsig naal nog 6-3. In de eindstrijd om de Nederlandse zaalvoetbalbeker ontmoet de Leidse ploeg op 2 oktober de winnaar van het duel Hecos Sport (Arnhem)-Ceverbo (Zwijndrecht), dat a.s maandag wordt gespeeld. WIM VAN DUIVENBODE Op schitterende wijze zorgt de met een haarband getooide John Jansen Door de eerste treffer van De Tegelhandel. intiiiTiiiuufcP- Er moet nu maar eens een eind komen aan de discriminatie van vrou welijke predikanten in de kerkorde. De commis sie ('deputaten') die na mens de synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland het contact onderhoudt met de theo logische faculteit van de Vrije Universiteit (Am sterdam) schrijft dat in haar rapport voor de sy node. Een artikel in de kerkorde zegt, dat vrouwelijke predikanten in de regel een 'bijzondere taak' zullen uitvoeren. Dat artikel zou ge schrapt moeten worden, vindt de commissie. Het wordt in de prak tijk ook niet nageleefd. Een andere kerkordelijke bepaling schrijft voor, dat vrouwelijke predikanten een voorgenomen huwelijk bij de kerkeraad moe ten melden, opdat kan worden bekeken, of het gehuwd-zijn een belemmering zou kunnen vor men voor de uitoefening van hun taak. Ook met die bepaling heeft moeite. Groei Zowel aan de theologische facul teit van de Vrije Universiteit als aan de theologische hogeschool van de Gereformeerde Kerken in Kampen groeit het aantal vrou welijke studenten gestaag. Er zijn zelfs studiejaren die even veel vrouwelijke als mannelijke studenten tellen. Onderzoek heeft echter aange toond. dat vrouwelijke studen ten later minder mogelijkheden krijgen dan mannelijke om de kerken als predikant te dienen. In Amsterdam znn op het ogenblik 230 theologische studenten in opleiding. Daar is sprake van een lichte teruggang. Kampen kreeg dit jaar maar liefst 60 eerstejaars. Daar zijn nu 390 studenten. De curatoren van de Kamper hoge school stellen in hun jaarrapport aan de gereformeerde synode de noodzaak van 'nascholingscur sussen' voor predikanten aan de orde. "Een plaatselijke kerk zou bereid moeten zijn om een predi kant na bijvoorbeeld vijf jaar dienst daarvoor verlof te geven". In Kampen, waar een aantal ge richte studieprogramma's voor deze nascholing is opgezet, wordt ook gezorgd voor huisvesting van de predikanten, van maandag morgen tot vrijdagmiddag Dc hogeschool daar is grondig aan het verbouwen en uitbreiden. In totaal vraagt dat een bedrag van ruim tien miljoen gulden De overheid betaalt driekwart daar- De Poolse bisschoppen hebben van de vakbond Solidariteit geëist, dat deze geen politiek be drijft, maar haar werk doet in de geest van de nieuwe encycliek van de paus over de arbeid. Vol gens de bisschoppen is de in houd van dit stuk een belangrij ke les voor vakbonden en alle in stanties die macht uitoefenen. Behalve de Wereldraad van Ker ken toetst op dit ogenblik ook de Lutherse Wereldbond zijn bank relaties op mogelijke betrekkin gen met Zuid-Afrika. Mogelijke gevolgen voor banken die vaste relaties met dit land onderhou den zijn nu onderwerp van dis cussie. De zwarte methodistenbisschop Tutu, die secretaris is van de Zuidafrikaanse Raad van Ker ken, heeft verklaard, een 'ban ning' (huisarrest met verbod om vrijuit te spreken) te zullen trot seren als hij daardoor zou wor den getroffen. "Welke actie de re gering ook tegen mij zou onder nemen. God zal dan een ander de opdracht geven mijn werk voort te zetten". Vorige week beschul digde een minister Tutu van on dermijnende activiteiten. "God heeft mij opgedragen, zijn bood schap dat alle mensen gelijk zijn te verkondigen", zei de bisschop. "Niemand zal me daarin kunnen tegenhouden". Hervormde Kerk: beroepen te Rockanjc D. Heikoop IJmuiden. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Rotterdam- West J. Westerink Urk. Gerefor meerde Gemeenten: bedankt voor Aalst H. Ligtenberg Middel- harnis. Zondag, van 10 uur tot half 5, houden de Zevendedag-adven tisten hun toogdag in 'Dc Doe len' te Rotterdam. Kleine kinde ren en tieners krijgen een eigen programma. Burgemeester Schakel (Noorde loos), oud-lid van de Tweede Ka mer, is voorzitter geworden van de vereniging Christelijk Blin dentehuis Sonneheerdt te Erme- lo Hij nam de voorzittershamer over van ds. M. L. W. ^choch. Anne van der Bijl: Liefst 10 miljoen ERMELO Drie maanden gele den zijn in één keer aan de Chinese zuidkust een miljoen bijbels afgeleverd, \vaarom christenen in de volksrepu bliek China hadden ge vraagd. Dat gebeurde in het geheim, want de overheid zou voor zo'n massale bijbelim port nooit toestemming heb ben gegeven. Anne van der Bijl, oprichter en leider van de stickling 'De Akker is de Wereld', heeft de 'bijbelsmokkei nu pas be kendgemaakt Hij moest met zijn mededeling wel een paar maanden wachten "om de Chinese christenen die bij dit plan waren betrokken niet in moeilijkheden te brengen". Het 'Projekt Parel', opgezet door de internationale, niet kerkelijk gebonden zendings organisatie 'Kruistochten', was met de aflevering van de bijbels voorlopig ten einde De bijbels, die op een afgespro ken plaats en tijd fin avond lijk duister) uit een schip wer- paar ANNE VAN I)ER BIJL groot denken en handelen den geladen, waren verpakt m ruim 11.000 dozen. Er was afgesproken, dat op een stil stuk strand zich 5000 r zouden verzamelen om zending in ontvangst te men en zo snel mogelijk te verspreiden. De twintig man tellende bemanning was wel verrast toen ze hoorde, dat er geen vijf- maar twintigdui zend mensen naar het strand waren gekomen. Soldaten Het uitladen duurde uur. Pas vier uur nc trek van het schip i den Chinese soldaten Du- vonden het grote aantal men sen in dat gebied hun aan dacht was daarop gevestigd nogal verdacht. Ze zagen nog kans, een aantal dozen met bijbels in zee terug te gooien, maar de meeste daar van werden later weer opge vist en naar veiliger plaatsen gebracht. Ook staken solda ten dozen in brand. De zaak was echter zo goed verpakt dat de bijbels haast geen vlam vatten. De volgende da gen zijn in het bewuste gebied veel huizen op bijbels onder zocht. Toch is bijna de hele voorraad op de plaats van bestemming gekomen. De soldaten matig den hun optreden toen kon worden aangetoond, dat de geschonken bijbels prectes hetzelfde zijn als de bijbels die m China zelf zij het m beperkte aantallen - worden gedrukt. Anne van der Bijl heeft een brief van een paar leidingge vende Chinese christenen ge kregen waarin om nog een miljoen bijbels wordt ge vraagd. Dat aantal zou ei genlijk tien miljoen moeten worden, vindt hij. "Er zijn in China nu -ongeveer tien mil joen christenen Dat zou bete kenen. als de groei nop houdt. één bijbel per gelovige Dan blijven er nog 990 mil joen Chmez/n over die nog niet zijn bereikt". "Zendin gen, organisaties en bijbelge nootschappen", zegt Van der Bijl, "zullen groot moeten denken en handelen. We werken graag met ze samen Beheerders monumentale kerken in vereniging (Van onze redactie geestelijk leven) Volgende maand zal in Utrecht een vereniging worden opge richt van beheerders van monu mentale kerkgebouw en Dm vereniging stelt zich ten doel, een goed beheer en gebruik van deze kerken te bevorderen en waar mogelijk en nodig het maatschappelijke draagvlak daarvoor te vergroten. Mr. B. Plomp te Leiden, onder voorzitter van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Hervormde Kerk. beschouwt de nieuwe ver eniging als een 'landelgk steun punt'. een 'bundeling van belan gen van beheerders van monu- nientale kei k< n Die beheerders kunnen zijn ker ken of plaat elijke r t i nt« n daarvan, stichtingen en soms ook burgerluke gemeenten. Het begrip 'monumentaal' wordk in dit verband ruim opgevat. Het gaat om kerkgebouwen die voor hel aanzien van dorp of stad het behouden u«aard zijn. Ze hoeven niet persé op de officiële monu mentenlijst te staan. De vereniging gaat gegevens verza melen over het beheer cn ge bruik van kerkgetxnik - n P taan ciêlc en technische gegevens.! maar ook over maatschappcluk en cultureel nevengcbruik van kerken en de mogelukheden voor het toerisme Ze gaat sa menwerken met kcrkeluke orga nen. verenigingen en stichtingen die in dit opzicht al taken en ver- antwoordeiukheden hebben. "Bundeling van krachten en belan gen is ook gewenst om bij de overheid, waar dit redelijk is. steun m financiële of andere vorm te bepleiten", zegt mr. Plomp. De vereniging wil vooral zakelijk en feitelijk advies geven. Op geen enkele manier zal zu zich mengen in de zeggenschap van beheerders Mr Plomp Men moet dit zien als een dienstvaar dige instelling" Het initiattéf tot de oprichting van deze vereniging is een vrucht van een vorig jaar in Groningen ge houden symposium over meer voudig gebruik ran historische kerken De officiële oprichting is eind oktober in de Janskerk te Utrecht. De restauratie van deze middeleeuwse bi nnenstadskerk is zojuist gereed gekomen Bin nenkort wordt in Utrecht met de restauratie van de Domkerk be gonnen. Daarvoor is vier jaar uitgetrokken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17