Ties Kruize redt hockeyteam Cup-aspiraties vrijwel verdronken' Basketbalteam is Finland de baas: 66-63 Alan Jones stapt uit de autosport In laatste minuut geli jkmaker tegen 'warmbloedige Argentijnen Protest tegen hoekeybond LOTTO VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1981 SPORT PAGINA 15 ANCONA (ANP) - De Nederland se damesploeg heeft gisteravond in de laatste wedstrijd voor groep A van het Europees kam pioenschap basketbal gewonnen van Finland. De uitslag was 66-63 na een ruststand van 32-36. Hierdoor speelt Neder land in het verdere verloop van het toernooi in de groep voor de vijfde tot en met de achtste plaats. Om dit te bereiken was een over winning op de Finse dames noodzakelijk. Het werd een ner veus duel met veel balverlies aan Nederlandse kant, waardoor Fin land in de eerste helft voortdu rend een voorsprong had en bij rust ook leidde met 36-32. In de tweede helft veranderde coach Pelk de tactiek van zijn ploeg. Carla de Liefde ging over naar de verdediging. In de aanval gaf Mi riam Delmee nieuwe impulsen door drie fraaie afstandschoten. Zes minuten voor tijd was de achterstand ingelopen: 54-54. In de slotfase bleef de Nederlandse ploeg de wedstrijd controleren en werd de wedstrijd tot grote vreugde winnend afgesloten: 66-63. Voor Nederland maakten Carla de Liefde (14), Maija Hel- voirt (10), Anita Blange (18) en Miriam Delmee (12) de meeste punten. Tennisteam kijkt tegen achterstand aan in Russisch 'verbanningsoord' JOERMALA (ANP) - In Joermala, het verbanningsoord van het Russische tennis, drei gen de Nederlandse Davis Cup-aspiraties te verdrinken. Ondanks de aanwezigheid van-een nogal gezwollen oog, eiste "Sugar" Ray Leonard gisteren de wereldtitel boksen in het weltergewicht voor zich op. Door interventie van de scheidsrechter moest zijn landgenoot Thomas Hearns in del4de ronde de strijd staken waardoor Leonard door de organisaties WBC en WBA als wereldkam pioen werd uitgeroepen. Op het gladde baantje, dat in een opengehakt stuk sparrebos aan de rand van de Golf van Riga is neergelegd, staat de Sowjet-Ume na de'eerste dag met 2-0 voor. Vadim Borisov, de meest speelse en intelligente van de nauwelijks 30.000 tennissers die de Sowjet- Unie telt, speelde het Nederland se talent Eric Wilborts naar een ontmoedigende nederlaag: 7-5, 4-6, 6-1, 6-3. Louk Sanders, de achtvoudige nationale kampioen had aan vier matchpunten niet genoeg om de stugge weerstand van Aleksander Sverev te breken en verloor uitendelijk na ruim drie uur spelen met 4-6, 9-7, 6-1, 5-7 c i 3—6. DEN HAAG (ANP) - Groot zijn de kansen van het Neder lands damesvolleybalteam op een hoge klassering tij dens de Europese titelstrijd niet. Twee jaar geleden in Frankrijk finishte Neder land als zesde. Zaterdag, op de eerste dag van de volgen de editie van het toernooi, moet de ploeg in Sofia tegen Polen winst boeken om het zelfde resultaat te behalen. "Sensationeel", zou bonds coach Johan van der Haar een overwinning op dit ster ke Oostblokland vinden. Maar indien er kansen zijn, dan liggen ze toch in de ou verture van het toernooi in de Bulgaarse hoofdstad. Tegen Oost-Duitsland, win naar van Europees en Olym pisch zilver, is Nederland in de tweede ontmoeting na melijk kansloos. Voor het Volleybalsters op tweede plan bij EK-strijd derde treffen, tegen Italië, is Nederland wel favoriet. De groepsindeling veroordeelt Nederland vrijwel zeker tot de verliezerspoule, waarin de strijd om de zevende tot en met twaalfde plaats wordt uitgevochten. Juist in die wedstrijden zullen de meeste ploegen de messen slijpen, aangezien er toe gangsbewijzen voor de mon diale titelstrijd van 1982 in Peru te verdelen zijn. Voor dat toernooi zijn vijf Euro pese landen (Sowjet-Unie, De Oost-Duitsland, Bulgarije, Tsjechoslowakije en Polen) direct geplaatst. Drie (moge lijk vier) landen kunnen in Sofia deelneming afdwin gen. Volgens Van der Haar is een achtste plaats zeker vol doende voor "Peru". De kans is groot dat voor die plaats strijd moeten worden gele verd met de traditionele concurrent West-Duitsland. Nederlandse basiszes wordt sinds jaar en dag ge vormd door de drie Dok- kumse routiniers: Martje de Vries, Caroline Keulen en Joke de Boer. Daarnaast lij ken ook spelverdeelster Els Mulder en aanvalster Els Tuynman verzekerd in de vaste kern. Voor de resteren de hoofdblokkeerderpositie kan Van der Haar een be roep doen op Ingrid Piersma en Monique Remmen. LONDEN (ANP) - Alan Jones, de laatste wereldkampioen Formule I, stapt aan het ein de van het seizoen uit de au tosport. De Australiër nam dit besluit gisteren volkomen onverwacht. Twee maanden geleden verlengde hij zijn contract nog bij de Williams- stal. De 34-jarige Jones wil zich in de toekomst meer gaan wijden aan het gezinsle- Jones kwam zes jaar geleden in de Formule I-wereld. Hij reed 92 wedstrijden in de snelste klasse en won er elf. In 1980 werd hij wereldkampioen en dit seizoen neemt hij twee wedstrijden voor het einde de derde plaats in in het klas sement om het wereldkam pioenschap achter zijn stalge- noot Carlos Reutemann en de Braziliaan Nelson Piquet. In maart behaalde Jones zijn laatste overwinning. Dat ge beurde in Long Beach. Jones verklaarde in Londen nog wel van de partij te zijn in de laatste twee wedstrijden van het seizoen in Montreal en Las Vegas. In Joermala staat de promotie naar de serieus te nemen tennislan- den op het spel. Dat telt voor de Sowjet-Unie kennelijk zwaar, al is het alleen vanwege de 126.000 dollar, die de Japanse sponsor voor de winnaar van de halve fi nales van de Europese zone be schikbaar heeft gesteld. Het geld zou voor de armlastige Russische tennisbond een eerste aanzet kunnen zijn voor de bouw van een echt tenniscentrum in een aangenamer klimaat dan dat van Letland. Regen, hagelbuien en een snijdende wind kondig den de naderende winter reeds Op de kleine, houten tribune, die het trage baantje omzoomde, was de stemming niet bepaald pro-Russisch. Letten moedigden bij gebrek aan favorieten uit de eigen streek de Nederlanders zo zeer aan, dat Sanders' tegenstan der de bal twee maal in het pu bliek sloeg. Op Sanders drukte een zware verantwoording. Va- dim Borisov had tevoren met een mengeling van elan en noncha lance een einde gemaakt aan het ongeslagen Davis Cup-record van Wilborts. De Russische kam pioen heeft sinds de Sowjet-au- toriteiten de Russische Kam pioen heeft sinds de Sowjet-au- toriteiten de tennissport tot speerpunt hebben gekozen in de strijd tegen de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek, weinig gelej" genheid gekregen tennis op ternationaal niveau te beoefe nen. Zijn ervaring heeft hij opge daan in het toernooi om de Ko AMSTELVEEN (GPD) De Argentijnen, toch al niet de meest nuchtere personen bij sportwedstrijden, waren gisteravond in het Amstelveense hockeystadion witheet op de Belgische scheidsrechter Victor Mossay omdat hij hen in de laatste minuut van de interland tegen Nederland van de overwinning beroofde. Duidelijk werd dat er nog veel ar beid verricht moet worden om althans conditioneel op het ge wenste peil te komen. De Argen- AMSTELVEEN (GPD) - Een aantal leden van de Amster damse hockeyvereniging HIC wandelden, toen de teams van Nederland en Ar gentinië voor hun vriend schappelijke interland ston den opgesteld om de volks liederen aan te horen, met twee spandoeken het veld van het Amstelveense hoc keystadion op. Op het ene doek stond: „WK in Argenti nië is gele kaart, vriend schappelijk is rood". Op het andere: „750.000 vluchtelin gen, 30.000 vermisten". De leden van HIC lieten via een stencil weten verontwaar digd te zijn, omdat de hoe keybond met het afzeggen van de vriendschappelijke in terland een daad had kun- nenstellen die in overeen stemming is met de brede maatschappelijke discussie die ten tijde van het WK-hoc- key en -voetbal in 1978 in Ar gentinië en verleden jaar rond Moskou is gevoerd. Zij veroordelen de interland van gisteren, omdat hier geen sprake was van een sportieve prestatie en dat de internatio nale hockeyfederatie (FIH) tot geen enkele sanctie zou kunnen overgaan, zoals is ge suggereerd toen de discus sies oplaaiden omtrent deel name aan de WK in 1978. Tijdens de wedstrijd werden de spandoeken tegen reclame borden geplaatst, na de wed strijd opgerold en meegeno men. Een stil protest, maar de actievoerders eisten wel dat de KNHB eindelijk eens een duidelijk standpunt ten aanzien van landen waar de mensenrechten worden ge schonden, gaat innemen. tijnen, die vorige week een inter nationaal toernooi in Italië af werkten, zijn stukken verder, zo dat ze nu gelijke tred konden houden. Hoe Oranje er voor staat, wordt volgende week dui delijk als India, dat Argentinië in Italië via een 2-0-overwinning van de eerste plaats afhield, drie maal tegen Nederland aantreedt. Van Heumen krijgt dan een beter inzicht en weet dan ook hoe hij de 3-3 van India tegen West- Duitsland (na een 3-0-voor- sprong) moet inschatten. Hij meent echter: „Argentinië heeft ook goed begrepen dat je op een WK alleen nog mee kunt komen als je een ijzersterke conditie hebt. Wij zullen er hard tegenaan moeten, want in onze pool zit het altijd superfitte Australië en de historie heeft bewezen dat het thuisland altijd sterk voor de dag komt. Hoe sterk, weten we bin nen zes dagen". Ties Kruize mocht van Mossay via een strafbal de eindstand op 5-5 bepalen, maar de wijze waarop die „penalty" tot stand kwam, was op z'n minst dubieus. De Zuidamerikanen, die ruim drie jaar geleden op eigen bodem het laatst door Nederland werden geklopt, zijn met sprongen voor uit gegaan. Hun fysieke kracht is al jaren kenmerkend voor hun hockey, nu toonden ze aan dat ze technisch enorme vorderingen hebben gemaakt en demon streerden dat ze op kunstgras ra zendsnel van verdediging op aanval kunnen overschakelen. Oranje werd er te vaak door ver rast, mede doordat de Argentij nen in topconditie verkeren en bondscoach Wim van Heumen net aan zijn voorbereiding op het wereldkampioenschap (eind de cember in India) is begonnen. Van Argentinië leerde de nationale ploeg dat er in India sterk zal worden verdedigd. Maleisië han teerde enkele weken geleden dat wapen tegen Oranje, de Zuid- Amerikanen kozen gisteravond vóór dezelfde strategie. Het bracht hun succes, want de niet allemaal even gemotiveerde Ne derlanders lieten te veel steken vallen, zodat doelman Joost Claushuis, die meestal vanaf de reservebank moet toezien, meer draaien om zijn oren kreeg dan goed is voor iemand die moet trachten de eerste keus (Pierre Hermans) te verdringen. „Ik heb fouten gemaakt. Een strafcorner mag niet door je benen. Geen ex cuses dus, maar ik baalde wel Dankzij Mossays vrijgevigheid bleef Oranje een stevige tik op de vingers bespaard. Zeer tot onge noegen van de Argentijnen, die elf jaar geleden in Bombay voor het laatst een zege op Nederland vierden. Scoreverloop. 2e minuut Paul Litjens (strafcorner) 1-0; 7e nuut Pazos (strafcorner) 1-1; 10e minuut Gonzalez 1-2; 29e minuul Ties Kruize (strafbal) 2-2; 32e nuut Verga 2-3; 37e minuut Pa zos (strafcorner) 2-4; 42e min Litjens (strafcorner) 3-4; 57e nuut Tim Steens 4-4; 64e min Mascheroni 4-5; 70e minuut Ties Kruize (strafbal) 5-5. Terwijl de Argentijnse hockeyers zich i leden van de hockeyclub HIC tegen de t Rus verbetert record trekken REIMS (ANP) - De Rus Yocri Var- danian heeft gisteren tijdens het wereldkampioenschap gewich theffen het wereldrecord trek ken in de categorie tot 82,5 kilo gram met 500 gram verbeterd en gebracht op 170 kilo. Hij won daarmee goud. Zilver was voor de Bulgaar Asem Zlatev en brons voor de Pool Janusz Alchi- De uitslag is: 1. Yoerik Vardanian (Sow.) 170 kilogram (nieuw we- reldr.); 2. Asen Zlatev (Bul.) 170; 3. Janusz Alchimowicz (Pol.) 160. ALBANY (ANP) - Gouverneur Carey van de staat New York heeft de rugbywedstrijd van het Zuidafrikaanse team de Springbokken, die dinsdag in Albany zou worden ge speeld. verboden. Carey kwam tot dit besluit uit vrees voor ernstige rellen en groot scheepse demonstraties. Ver schillende anti-apartheids- groeperingen hadden aange kondigd dat bij de wedstrijd van de Springbokken in Al bany minstens 10.000 men sen zouden demonstreren. In Chicago, waar de Spring bokken zaterdag hun eerste wedstrijd van de Amerikaan- Rufjbyduel niet Springbokken afgelast door VS-Gouverneur se rondreis zul. en spelen, kwam gisteren een bom-mcl- ding binnen. Er zouden ex plosieven zijn geplaatst in het gebouw van de atletiekbond als de Zuidafrikanen zouden blijven. Er werd niets gevon den. WACUT'S OND0? IN ONZE /.I6G0J I - J JVE #U£W DTE WE M£B0£N Ex/aasfl-ADsw ütr ae-€H-/m (Zelgiscug. mng Gustav-beker en het weinig aansprekende Europese ama teurkampioenschap, dat hij al twee maal won. Desondanks koos hij instinctief voor de meest succesvolle strijdwijze. Met dropshots en tempowisselingen ontregelde hy het spel van de jonge Tilburger. Wilborts verzet te zich fel. Bij de 5-4 was hy een slag verwijderd van winst van de eerste set. De tweede won hij zelfs. Maar het vele Werk wat hij daarvoor had moeten verzetten, brak hem uiteindelijk op. Vasthoudendheid Sanders' tegenstander Aleksander Sverev bracht heel wat minder klasse mee. Maar des te meer vasthoudendheid. Twee maal had de nationale kampioen het geluk dat een regenbui het ritme van zijn opponent brak. In de tweede set boog hij daardoor een achterstand van 1-4 om in een setwinst met 9-7. Daardoor aan gemoedigd vloog hij door de der de set en bij 6-5 in de vierde stond hij op het punt het laatste Russische verzet te breken. Hij kreeg achter elkaar vier match- punten, maar benutte er geen één en werd vervolgens alsnog in de vijfde set uitgeteld. Een nogal ongelukkige afioop voor het Ne derlands team. dat er 24 uur over heeft gedaan om Joermala te be reiken. Een overnachting in Mos kou vormde de aanzet voor een vliegreis van 900 kilometer terug naar Riga. Er was nog een taxirit van een uur nodig eer de ploeg de plaats van bestemming be reikte. KNLTB-voorzitter Koen Hehenkamp, die op eigen gele genheid reisde, raakte in Moskou buiten beeld van de Nederlandse ambassade. Uiteindelijk kwam hij toch ter bestemder plaatse om daar prompt het slachtoffer te worden van een darminfectie. Armoedig De spelers heben zich de ogen uit gekeken. Ook Tom Okker, die aan het einde van zijn lange car rière voor het eerst kennis maak te met de Sowjet-Unie, was ver baasd over de armoedige accom modatie Het complex waar vo rig jaar onder meer Borg aantrad, wordt gevormd door een zegge en schrijve zes gravelbaantjes en een enkel optrekje en een afdak je, waar officials kunnen schui len. In die deprimerende omge ving staat het Nederlands team voor de bijkans onmogelijke op gave de resterende drie partyen te winnen. Het zal goeddeels van Okker afhangen en van de vraag hoe hij met Marc Albert een slui tende combinatie kan vormen of Nederland vandaag na het dub bel nog in de stryd is of dat het doek dan reeds definitief is ge vallen. toto 37 i toto-gelyk 37 kennen geen i de eerste prijs. Wel heeft n de t ......au. vuil «c rc.sie prus. _.itvangt bruto 52 031,- De lotto kent acht winnaars van de eerste prys, die elk bruto 32.138.90 krijgen De drie winnaars van de tweede prijs van toto- gelijk worden allen f 953.40 rijker Voor de 28 300 winnaars van deze week was er een prijzenbedrag beschikbaar van S i Ml 725.- le Prijs geen winnaars, van dit prysbe- drag van 481 055,- gaat als jackpot naar week no. 38 een bedrag van 119 667,- De resterende 361388.- gaat naar de overige winnaars van deze week 2e Prys 8 winnaars, elk 32 138.90. 3e prijs 218 winnaars, elk 1 494.60, 4e prys 9 110 winnaars, elk 43.30, 5e prijs 18 964 winnaars, elk 20.80 Uitslag toto no. 37 Voor de 452 winnaars van deze week was er een pryzenbedrag beschikbaar van 173 437.- le Prys 1 winnaar 52 031.-, 2e prys 33 winnaars, 1 05110. 3e prys 418 win naars. 207,40 Uitslag toto-gelijk no. 37 Voor de 2.016 winnaars van deze week was er een pryzenbedrag beschikbaar van 22 883.- le Prys geen winnaars, van dit prysbe- drag van i 6 865,- gaat naar toto gelyk no 38 als jackpot een bedrag van ƒ1.716,- De resterende ƒ5.149.- gaat de renge aars. elk 953,40, elk 132.80 4e ?lk 5.50. week. 2e prys 3 3e prys 56 win prys 1 957 winn, Midlotto Aantal deelnemers 462 934 Inleg 1 766 590,-. Pryzenbedrag: ƒ839 130,25 le Prys ƒ293 695.59. 2e prys ƒ83 913.03. 3e prys 125 869.53 4e prys 167 826.05, 5e prys 167 826.05 Trekking midlotto. De trekking van de midlotto heeft het volgende resultaat opgeleverd 14 19-22-27 - 35-41, reservegetallen 17 en 40 De extra pryzen zyn lottoformulier ein digend op 99 - 10.-. lottoformulier eindigend op 398 - t 25.- lottoformu lier eindigend up 6336 - 250 - lutto- formuli' r indigend <>p 01528 1 000,-; lottoformulier eindigend op 422885 - 25 000.-. «r

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15