Grote kans op loonmaatregel Bescheiden herstel industrie verwacht Besparing kerncentrales half miljard Minder aftrekposten, maar lagere tarieven Nieuwe munt: Nederland-VS Loonkosten stijgen met acht procent "Opslaan afval in zoutkoepels voor 1992 niet mogelijk" Hogere omzet Staatsloterij Inkomstenbelasting wordt gewijzigd Groei in uitgaven overheid zet door Aardgasprijs wordt 'gematigdverhoogd DINSDAG 15 SEPTEMBER 1981 MILJOENENNOTA PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) - De Rijks munt zal volgend jaar een speciale munt uitgeven ter gelegenheid van de herden king van 200 jaar diplomatie ke betrekkingen tussen Ne- derland en de Verenigde Sta ten. Het gaat om een zilveren munt met een waarde van f50,-. In totaal zal de Rijksmunt vol gend jaar 335 miljoen nieuwe munten uitgeven: 20 miljoen rijksdaalders, 55 miljoen gul dens, 70 miljoen kwartjes. 90 miljoen dubbeltjes en 100 miljoen stuivers. Voorts wor den uit 200 kilo goud dukaten geslagen voor derden. Voor het slaan van speciale munten die aan bijzondere kwaliteitseisen moeten vol doen, zal de Rijksmunt - die gevestigd is in Utrecht - een muntpers in gebruik DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse industrie zal zich enigszins her stellen. De werkgelegenheid zal daardoor minder afnemen dan dit jaar, maar dat neemt niet weg dat de werkloosheid tot tenmin ste 460.000 zal sliicon. *elli I,« zelfs tot 500.000 Tot die conclusie komt het Cen traal Planbureau in de zg. Macro- Economische Verkenningen. Dat zijn de voorspellingen over het reilen en zeilen van de Neder landse economie die zoals ge bruikelijk vanmiddag samén met de Miljoenennota zijn ver- Het werkgelegenheidsplan van de nieuwe minister van sociale za ken en werkgelegenheid Den Uyl zal op korte termijn ook geen wijziging in die stijging brengen. De minister liet onlangs al weten dat ook hij ervan uitgaat dat het aantal werklozen eerst tot royaal boven het half miljoen zal stijgen vooraleer de invloed van zijn plannen in de cijfers merkbaar zal worden. De kosten van het levensonder houd zullen volgend jaar iets minder stijgen dan dit jaar. Het Planbureau raamt de stijging op 6 a 6.5 .procent. Tot dusver is het leven dit jaar 4.8 procent duurder geworden. Voor heel 1981 wordt gerekend op een stijging met 7 procent. Het CPB ziet de bedrijfsinvesterin gen verder dalen, maar de daling zal beduidend kleiner zijn dan in 1981. Het bureau schat dat er. ge rekend over het hele jaar, in 1982 één procent minder wordt gein- vesteerd in gebouwen en machi nes dan dit jaar. waarin de daling ten opzichte van 198U niet min der dan 9 procent zal bedragen. Het Planbureau verwacht in de tweede helft van komend jaar weer enige toeneming van inves teringen. Het herstel zal voornamelijk ko men van het exporterende be drijfsleven. Het is volgens het CPB niet onmogelijk dat het Ne derlandse industrie de terrein winst kan behouden die zij op de buitenlandse markten heeft kun ne-» maken doordal do concur rentiepositie verbeterde als ge volg van de loonmatiging. Daar door zou de goederenuitvoer met 5 a 6 procent kunnen stijgen. Het CPB ziet de wereldhandel in 1982 met 3.5 procent stijgen. Het bureau meent dat Nederland daar volop in zal meedoen. Over het jaar 1981 wordt een daling van de wereldhandel met 2 pro cent voorzien. Nederland zal voor naar schatting 10 miljard gulden meer exporteren dan dat het zal invoeren. Voor 1981 wordt uitgegaan van een saldo van 2 miljard gulden. In 1980 brachten de exporten nog 4.7 miljard minder op dan Neder land aan zijn invoer kwijt was. In een voorwoord op de Macro Economische Verkenning waar schuwt oud-minister van econo mische zaken Van Aardenne dat uit de hier en daar positieve pun ten in de MEV niet een ..valse hoop (mag worden geput) dat ook zonder inspanningen en of fers onze economie weer op het juiste spoor kan worden gezet „Van een beslissende keer ten goe de blijkt na eerdere hoopvolle verwachtingen geen sprake", zo schrijft Van Aardenne. ..De groei van de Nederlandse produktie is met nauwelijks meer dan 1 pro cent (in 1981 een daling met 1.5 procent) uiterst bescheiden te noemen en de binnenlandse be stedingen nemen opnieuw af'. Volgens de MEV daalt de parti culiere consumptie volgend jaar met 2 procent; voor 1981 wordt een daling verwacht met 3 pro cent. DEN HAAG (GPD/ANP) Het ziet er naar uit dat ook het nieuwe kabinet voor het komend jaar niet zal kunnen ontkomen aan een loonmaatregel. Dit om te voorkomen dat de zwaarste lasten niet op de sterkste schouders terecht komen. Volgens de huidige raming stijgt de totale loonsom in Nederland het volgend jaar met f acht procent. De koopkracht van de laagste inkomens daalt met 2 tot 2,5 terwijl mensen met een inkomen vanaf 60.000 gelijk blijven en de inkomens van ƒ120.000 of meer een half procent in koopkracht vooruit gaan. Vast staat inmiddels dat het nieuwe kabinet die ontwikkeling zal ombuigen. Voor de laagste inkomens mag de koopkracht niet verder dan met 1 omlaag, terwijl de hoog ste 4 moeten inleveren. Het vorige kabinet heeft, zoals be kend, afgezien van het ontwikke len van een inkomensbeleid voor het komend jaar. Doordat nu al zeker is dat de premies in 1982 moeten worden verhoogd om de uitgaven aan sociale zekerheid te kunnen blijven financieren, dreigt voor de minima een forse inkomensdaling. Dat komt om dat de hogere inkomens niet over het gehele loon premie beta len. Sociale Zaken In de begroting 1982 wordt voort geborduurd op de maatregelen die al eerder in het jaar waren aangekondigd, onder meer in de DE RIJKSBEGROTING VOOR 1982 Begroting 1982 (1981) (in miljoenen guldens) Huis der Koningin 9 (9) Hoge Colleges van Staat 164 (149) Algemene Zaken 53 (51) Antilliaanse Zaken 231 (181) Buitenlandse Zaken 3244 (3034) Justitie 3018 (2936) Binnenlandse Zaken 5954 (5732) Onderwijs en Wetenschappen 23023 (22770) Nationale Schuld 15411 (12206) Financiën 3981 (2831) Defensie 12134 (11407) Volkshuisvesting en RO 11953 (11327) Verkeer en Waterstaat 9698 (9228) Economische Zaken 3484 (3319) Landbouw en Visserij 2547 (2421) Sociale Zaken 15377 (14399) Cult. Recr. en Maatsch. Werk 11841 (10915) Volksgez. en Milieuhygiëne 4549 (4485) Aanvullende posten 2319 (2408) Totaal 128990 (119808) heroverwegingen van het kabi net-Van Agt 1. Bijna twee miljard gulden denkt het demissionaire kabinet te vin den in sociale zekerheid en bij stand. De sector volksgezond heid moet 585 miljoen gulden op leveren. Daarvan beloopt een wijziging van de sociale ziekte kostenverzekering eigen bij drage in de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten en eigen bijdrage geneesmiddelen - 285 miljoen. Matiging en doelmati ger aanwending van personele en financiële middelen zal 240 miljoen moeten opleveren, ter wijl matiging in lonen en inko men, overeenkomstig de maatre gelen bij de ambtenaren, nog eens 60 miljoen gulden moeten opbrengen. De maatregelen ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden in de collec tieve sector belopen 1325 miljoen gulden. Het perspectief voor 1982 blijft in een aantal opzich ten nog zeer onbevredigend. Het nieuwe kabinet zal echter tot in het vroege najaar nog gelegen heid hebben in overleg met de sociale partners en in overeen stemming met de Staten-Gene- raal zijn beleid nader te bepalen. DEN HAAG (GPD) - Minister Van der Stee (financiën) komt bin nenkort met de aangekondigde voorstellen voor een verandering van de opzet van de inkomsten belasting. Hoofdmoot daarvan zal zijn een verlaging van de be lastingtarieven. Die verlaging wordt dan gecompenseerd door het verminderen van de aftrek mogelijkheden. Ook aanpassing van de tarieven van de omzetbelasting (btw) kan gebruikt worden als middel om de verlaging van de inkomsten belasting te financieren. In de begroting van het ministerie van financiën schrijft de bewinds man dat voorts gestreefd zal wor den naar een vereenvoudiging van de tariefstructuur van de in komstenbelasting. Een werkgroep op het departe ment heeft een langdurig onder zoek naar de herziening van de tariefstructuur afgerond. Op ba sis daarvan wordt nu gewerkt aan een nota met voorstellen. Daarin wordt ook aangegeven welke aftrekposten eventueel zouden kunnen verdwijnen. DEN HAAG (GPD) - De twee kerncentrales in Borssele en Dodewaard hebben samen een besparing van een half miljard gulden opgeleverd. Dat is het bedrag dat op tafel had moeten worden gelegd wanneer in plaats van kern energie stookolie ter vervanging had moeten worden in gekocht. Dat blijkt uit de toelichting op de begroting van economische za ken van de pas beëdigde minis ter Terlouw. De toelichting is nog opgesteld door zijn voorgan ger Van Aardenne, die op de val reep een warm pleidooi houdt voor het gebruik van nucleaire energie. De begroting spreekt van een voor zichtig herstel op de weg naar kernenergie, na „de schok van de gebeurtenis in Harrisburg". "Borssele en Dodewaard hebben met een bezettingsgraad van 80 en 86 procent geheel volgens ver wachting gedraaid", aldus het ministerie. Economische Zaken Steeds duidelijk wordt dat kernaf val voorlopig niet in zoutmijnen kan worden opgeslagen, ook al richt het onderzoek zich wel op die mogelijkheid. De begroting geeft aan dat hoog-radioactief af val naar alle waarschijnlijkheid tijdelijk bovengronds zal moeten worden opgeslagen. Die gelui den zijn in het laatste jaar van het eerste kabinet-Van Agt steeds sterker geworden. Volgens de begroting mag de eerste tien a vijftien jaar niet verwacht wor den dat het opslaan in zoutkoe pels, hetzij onder de oppervlakte, hetzij onder de bodem van de Noordzee, praktisch haalbaar wordt. Het verbruik van elektriciteit neemt sinds 1980 af, maar Van Aardenne vindt het nog te vroeg om hier van een blijvende ten dens te spreken. Daarom zou het niet verstandig zijn om op grond van deze ontwikkeling te beslui ten de planning van de elektrici- teitsproduktie en de bouw van centrales fors bij te stellen. Vol gens de afgetreden minister moet zo snel mogelijk worden besloten centrales die daarvoor in aanmerking komen, te ver bouwen voor kolenstook. Uit kostenoogpunt is het aantrek kelijk verschillende brandstof fen te gebruiken, bovendien wordt de afhankelijk van olie daardoor verkleind. Het ombou wen van een centrale voor kolen maakt op dit moment de produk tie gemiddeld dertig procent goedkoper dan wanneer met gas of olie wordt doorgewerkt. Ver bouwing van een of meer centra les kan nu gebeuren zonder pro blemen voor de continuiteit van de produktie, omdat er nog een flink overschot aan opwekkings vermogen is. Het bouwen van nieuwe kolencentrales vergroot het overschot, maar de kostenbe sparing weegt ruimschoots tegen dit nadeel op. Onze elektriciteit is de afgelopen jaren juist te duur geworden doordat bij de opwekking te veel Het aantal verzoeken om terugga ve van belasting blijft onvermin derd groot. Over het belasting jaar 1979 zijn meer dan 1.5 mil joen verzoeken ingediend. Pas na de herziening van de tarief structuur van de inkomstenbe lasting kan een vermindering worden verwacht. De belastingdienst verwacht vol gend jaar 1,9 miljoen dwangbe velen tot het betalen van belas ting te moeten uitschrijven. De ontvangkantoren krijgen het steeds drukker. Van der Stee geeft als reden aan de slechte economische omstandigheden, het harde tegenspel van belas tingschuldigen en het belasting- misbruik door bedrijven en rechts personen. In 1982 zal op een aantal inspecties een proef worden genomen met een nieuw type aangifle-biljct voor de inkomstenbelasting. Dat zal ertoe leiden dat een groot aantal belastingplichtigen slechts een deel van dat formu lier hoeft in te vullen. Men ver wacht hiervan een vereenvoudi ging voor zowel de belasting plichtige als de belastingdienst. Ook zal het experiment - waarbij men samen met een belasting ambtenaar het aangiftebiljet kan invullen - volgend jaar worden uitgebreid. De proef in Arnhem is een groot succes gebleken. De controle van de belastinggege vens - gericht op fraude-opspo ring - zal volgend jaar verder worden verscherpt. De experi menten met diente-onderzoeken, branche-onderzoeken en zoge naamde „flits-controles" zijn goed verlopen. Volgend jaar zul len deze controlemethoden alge meen worden toegepast. DEN HAAG (GPD) - Het aantal verkooppunten van staatslo ten zal worden uitgebreid. Ook zal de reclame voor het meedoen aan de Staatsloterij moeten worden verbeterd, wil het marktaandeel behou den blijven, zo staat in de be groting van het ministerie' van financiën. Overigens zet de groei van de omzet van de Staatsloterij door. In 1980 was de omzet al 2 pro cent hoger dan in 1979, en ook dit jaar wordt een stij ging ten opzichte van 1980 verwacht, met name als ge volg van de speciale jubi- leumloterij. die in maart werd gehouden ter gelegen heid van de 700e trekking van de Staatsloterij. De oude en de nieuwe ploeg bewindslieden van het ministerie van sociale zaken ontmoetten elkaar vorige week bij de officiële overdracht van werkzaamheden. V.l.n r ex-minister Albeda en ex-staatssecretaris De Graaf, de nieuwe staatssecretaris D'Ancona en de nieuwe minister Den Uyl. Aan deze laatste twee de opdracht om de begroting voor 1982 snel te herzien. DEN HAAG (GPD) - Nederland geldt m 1982 als een van de wei nige landen m de wereld waar de groei van de collectieve uitgaven onverminderd door gaat. Ook in Zweden en Japan komt er geen eind aan de styging van de col lectieve sector. In een aantal an dere landen is daarentegen spra ke van een drastische omme keer. Uit gegevens van het ministerie van financiën blijkt dat bijvoor beeld voor Wcst-Duitsland, Groot-Brittaniè en de Verenigde Staten zelfs geldt dat het aandeel van de collectieve uitgaven in het nationaal inkomen fors daalt In deze drie landen lag het aan deel in 1979 zelfs onder het ni veau van 1975. In Italië kwam de neerwaartse omslag in 1979. Minister Van der Stee wyst er in de Miljoenennota dan ook op dat de internationale ontwikkeling van het aandeel van de collectieve uitgaven sterk uiteen blijft lo pen. Daardoor, en doordat Ne derland en Zweden in dit opzicht toch al aan de top stonden, wordt de koploperpositie van deze bei de landen nog eens verder be klemtoont. Uit een analyse in de Miljoenenno ta blijkt dat er tot 1986 rekening mee moet worden gehouden dat de collectieve uitgaven met nog eens f29 miljard zullen stygen. Voornaamste oorzaak hiervan is de noodzakelyke terugdringing van de overheidstekorten tot het wenselijke percentage van 4 pro cent van het nationale inkomen in 1986 (f 9 miljard). De groei wordt verder veroorzaakt door de geschatte toename van de kosten van het stelsel van so ciale zekerheid (f7 miljard) en de toenemende rentelasten (f 6,5 miljard). Verdere uitgavenstij ging doen zich voor door de groei van de investeringsuitgaven (f 1 miljard) en stijgende uitgaven voor defensie en volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. Bij deze cyfers is het ministerie uit gegaan van stabilisatie van de werkloosheid op het mveau van 480.000. Groeit deze echter met nog eens 20.000 gemiddeld per jaar, dan stijgen de overheidsuit gaven met zeker 1,5 tot 2 miljard gulden. Ook een betere of slech tere ontwikkeling van de lonen heeft effect op de overheidsuit gaven. Zo groeien de uitgaven met f 5 mil jard indien de lonen met 1 pro cent stijgen. In geval van een da ling met 1 procent komt het to taal van de collectieve uitgaven f5 miljard lager uit dan de ge schatte f 29 miljard. Het ministerie heeft uit de meerja renramingen geconcludeerd dat ook in de komende jaren, zelfs indien de collectieve lastendruk gestabiliseerd wordt, er spannin gen blijven bestaan tussen de collectieve en particuliere sector. Door versterking van het over heidsbeleid zullen de problemen alleen maar vergroot worden. 9? De kerncentrale in Dodewaard gebruik wordt gemaakt van gas en olie. In 1980 werd de elektrici teit in ons land nog voor onge veer 80 procent opgewekt met behulp van olie en gas. In de an dere EG-landen is dat gemiddeld maar 35 procent. Gevolg daarvan is dat met name de grote indus triële verbruikers hier meer moe ten betalen dan in omringende landen. Van Aardenne zegt dat hierdoor voor de industrie een nadeel ont staat van een half miljard per jaar. „Nederland zal niet achter kunnen blijven by de tendens van voortgaande terugdringing van olie en gas voor de elektrici- teitsproduktie in het buitenland. Een toenemend gebruik van ko len en eventueel later van nog goedkopere kernenergie biedt daartoe de mogelijkheid". Het hoge kostenpeil vormt een re den om extra oplettend te blijven bij het te voeren prijsbeleid op dit terrein. „Hoewel het over de lange termyn gezien in het alge meen onontkoombaar is dat kos tendekkend wordt gewerkt zal juist in deze periode grote terug houdendheid moeten worden betracht ten aanzien van plannen voor het doorvoeren van tanel- stijgingen", zegt de afgetreden bewindsman. In het nu begonnen parlementaire jaar krijgt het parlement een wetsontwerp met betrekking tot de veiligheid, de deugdelijkheid en de doelmatigheid van elcktri- citeits- en gasttoestellen. Wat de veiligheid betreft zal dit ontwerp gewijzigde en aanvullende be voegdheden bevatten ter vervan ging van de bepalingen in de Elektriciteitswet 1938. DEN HAAG (GPD) - De prijs van het aargas zal ook het komend jaar weer stijgen. Hocwc-l de oud-minister van economische zaken een "krachtige verhoging" van de prys voor kleinverbruikers bepleitte 12 cent), zal zijn opvolger Tcrlouw het houden by een "gematigde verhoging" vcr- moedelyk 8 cent). Van Aardenne wyst erop dat de binnenlandse gaspryzen een steeds knel- lender probleem gaan vormen. Het gaat erom de stijging van de olie prijs te vertalen in een prysbelcid voor aardgas zodat er een logische samenhang bestaat met de prijzen van andere brandstoffen. Daarby moet ook worden gezorgd voor redelijke verhoudingen tussen de tarie ven die aan de verschillende groepen van gebruikers worden berekend. De prijs voor de kleinverbruikers is in dit verband een apart probleem geworden. Deze prys wordt maar eenmaal per jaar aangepast aan de oliepryzen en is daardoor achterop geraakt Zeker is dat by een verhoging de koopkracht van de laagstbetaalden wordt ontzien, aldus het akkoord dat de coalitiepartners tijdens de ka binetsformatie hebben bereikt.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9