"Een baan kun je met zo'n strafblad wel vergeten" 9Q3EQZB ugclterreur loopt in Leiden spuigaten uit\ Eigen clubhuis moet verveling jeugdbende verdrijven Buurthuis Transvaal in nieuw gebouw LEZERS SCHMJVÉN PAGINA 4 DINSDAG 15 SEPTEMBER 1981 LEIDEN - Maandenlang is de Leidse binnenstad onveilig gemaakt door een bende losgeslagen pubers die er niet voor schroomde om bejaar de vrouwtjes te moles teren, punkers en har drockers in elkaar te rammen en lastige stu denten met een mes te bewerken. Na in korte tijd talloze keren in aanraking te zijn geko men met politie en jus titie lijkt de Leidse jeugdbende zich te hebben bekeerd. In zijn strijd voor een eigen clubhuis heeft het 'tuig van de richel' nauwelijks tijd om te roven en te mishandelen. "Maar", zo Iaat een lid van de harde kern dreigend ho ren, "het wachten moet niet al te lang duren anders slaan we er weer op los". In het scholierencafé 't Bree- huys smeden zij hun plan nen, Rini, Ton en Erik. Alle drie 16 jaar en met uitzonde ring van Erik, die sinds kort een baantje als metselaar heeft gekregen, werkloos. De staf van 't Breehuys heeft zich evenals de reclassering, de stichting jeugd en gezin en de ambtenaar Roel Roos het lot van de zwerfgroep aange trokken. Samen met Rini, Ton, Erik en nog enkele 'bendeleden' pro beren zij bij de gemeente en het rijk een clubhuis los te krijgen. Mocht dit eigen on derkomen voor de Leidse jeugdbende, die volgens het drietal zeker uit 120 voorna melijk binnenstadsjongeren bestaat, er komen dan zal de jacht op CRM-subsidie wor den geopend. De volgende fa se zal het opstellen van een eigen programma worden. Het gebouw hoeft volgens de harde kern van de jeugdben de geen probleem op te leve ren. "Er staat nog een houten gebouw achter de vroegere bibliotheek hier in de Bree- straat. Da's een prima ding Zeker twintig meter lang. Kunnen we zo krijgen. We hoeven dus eigenlijk alleen maar een stuk grond te heb ben. Maar niet naast het woonwagenkamp. Dat heb ben we afgewezen. Want die gasten zien ons natuurlijk niet zitten. En zij hebben pi- Vorige maand luidde de Leidse politie de noodklok: de jeugdterreur in Leiden liep de spuigaten uit. Een omvangrijke bende maakte de binnenstad onveilig: berovingen, mishandelingen en inbraken waren aan de orde van de dag. Inmiddels is het (tijdelijk?) wat rustiger. De bende bestaat nog, maar wacht af. Wat beweegt deze jongeren, die de leeftijdsgrens van zeventien jaar meestal nog niet gepasseerd zijn. "Wij zijn gewoon normaal, gewoon jtie W justitie kunnen aantal zaken niet meer aan Av- <2- 0/ blijft dikwijls liggen", aldus een rechercheur van de kinder politie. Het 'bestrijden' van de jeugdcri- Leidse kinderpolitie rme problemen. "Wc kunnen werk nauwelijks meer aan. We zijn dagelijks met die kna pen bezig. Het gewone werk. zo als rapportage aan de Raad de Kinderbescherming, i. De Haagse officier van jus- groter jeugdgc1 volgen maar zodra die knapen wachtlijsten bij de jeugdgevan- weer vrij rondlopen beginnen ze vrolijk opnieuw te roven en te molesteren. Bovendien is er al weer een nieuwe lichting in Jongens cn meisjes de maand juli zijn 33 minderja- tuurlijk niets dan op vrijdag. vangenissen namelijk propvol. Aan het begin v er nog wel e« plaatsje Dit heeft na r met recht t r een loterij". J Zie verder pagina Leiden. Uit de krant van 14 augustus. Alternatieve straf Ondertussen wordt geprobeerd om de gevangenisstraffen die er voor een aantal bendele den zit aan te komen, om te zetten in alternatieve straf fen. Verplicht werken in het eigen clubhuis. "Want", zegt Breehuys-staflid Ingrid, "de ze jongens komen nu voor het eerst in aanraking met justitie. Dat is een slecht be gin. Maar als ze straks wor den opgesloten komen ze misschien voorgoed in de cri minele sector. Een alternatie ve straf zoals wij die voorstel len heeft waarschijnlijk een positieve uitwerking op de jongens. Een gevangenisstraf zeer zeker niet". Rini. Ton en Erik zijn er van overtuigd dat een eigen club huis de jeugdbende in een rustig vaarwater zal brengen. "Dan hebben we tenminste wat te «joen. Biljarten, kaar ten. tafeltennissen en lekker met elkaar ouwehoeren. Nu kunnen we doordeweeks ner gens terecht. Alleen in het weekeinde kunnen we naar 't Breehuys. Dan hebben ze nauwelijks last van ons. Als er wat gebeurt, is dat meestal doordeweeks". Beuken en rammen De omvangrijke Leidse jeugd bende is ongeveer een jaar geleden ontstaan. Ton, een vlotte prater, legt uit hoe dat in z'n werk ging. "Op zater dagavond heb je disco in de Menkenhal. Dat was zo'n beetje altijd rammen. Wij met een man of vijf tegen een an der ploegie uit de stad. Elke week kwamen er weer nieu we mensen bij. Op zeker mo ment stonden we met z'n zes tigen op het ijs te beuken. Toen hebben we er maar één groep van gemaakt want je stond gewoon tegen je buur jongen of je neefje te vechten. Dat heeft natuurlijk geen zin". De nieuwe 'bondgenoten' die voorheen vrolijk op elkaar stonden in te slaan trokken de stad in om een spoor van vernielingen achter te laten. Van de Menkenhal naar V D. Van V D naar het Volk huis en van het Volkshuis naar McDonalds. "In dan cings konden we niet meer binnenkomen. Met z'n zesti gen laten ze je er nooit in. Dus gingen we maar naar V D en zo. Als je met zo'n grote groep door de stad loopt krijg je natuurlijk snel vechten. Bijvoorbeeld wan neer je punkers en hardroc kers tegenkomt. Die dagen je uit. Nou dan pak je ze even. Waarom punkers en hardroc kers? Omdat zij anders zijn dan wij. Wij zijn gewoon nor maal, gewoon soul". Tassies jatten Uit verveling, geldgebrek en omdat het best wel stoer staat is een deel van de 'soulgroep' aan het roven en later aan het molesteren en mishandelen geslagen. "We liepen een keer zonder geld door de stad. Toen zei Ton van "kom op, laten we een paar tassies jatten. Zo is het begonnen. Later is Rini een keer bij een juwelier naar binnengegaan. En toen zijn we met een paar man bij V D wezen inbre ken. En bij Wernink. Zolang we niet gepakt werden, ging het goed. Maar de gfoep werd op een gegeven moment te groot. Toen zijn we verlinkt". Werd er op de ijsbaan en in de groepenstrijd tegen de pun kers en hardrockers nog met de blote vuisten gewerkt, al ras begonnen sommige ben deleden zich van messen en fietskettingen te bedienen. Ton: "Een tijdje terug lagen we voor een winkel in de Breestraat te pitten omdat we thuis de deur- waren uitge schopt. Kwamen er een paar van die studenten langs en die begonnen met stenen te gen een vlikobak te gooien. Toen zeiden wij dat ze moes ten oprotten. Maar ze bleven doorgooien. En toen werd het vechten. Een van ons trok een mes en zo'n student zei dat hij toch niet durfde te ste ken. Dat durfde hij dus wel en toen zijn we maar wegge rend". Kinderpolitie De aanraking met politie en justitie schijnt Rini. Ton en Erik aan het denken te heb- 'ben gezet. In elk geval zijn zij geschrokken van de Leidse kinderpolitie en van de cellen op het hoofdbureau aan de Zonneveldstraat. De kinder politie wordt door hen om schreven als "een stelletje te- ringlijers. Alleen dat half bloedje en die agent Bas. Die zijn goed. De rest zijn hon den. Die geven je alleen een shaggie als je iemand ver- raait". De minder prettige ervaringen op de Zonneveldstraat ("In die cellen is het 's nachts ster- venskoud en het eten stelt helemaal niets voor. Een paar sneetjes oud brood met zweetkaas en een paar aard appels met drie boontjes en een stukkie vet") hebben hun uitwerking gehad op de rest van de groep. De schrik zit er volgens Rini, Ton, en Erik niet alleen bij henzelf maar ook bij hun niet gepakte vrienden flink in. Geïsoleerd Volgens Breehuys-staflid In grid kan alleen een eigen clubhuis de Leidse binnen stadsjongeren die in een geï soleerde positie dreigen te ra ken (Ton: "Elke keer als ik ben opgepakt krijg ik er thuis een paar van m'n vader. En een baan kun je tegenwoor dig met zo'n strafblad wel vergeten. Ik solliciteer heus wel. Maar overal waar ik kom, lachen ze me uit") in toom houden. Erik: "Als we overdag wat te doen hebben zuipen we min der dus hebben we ook min der snel knokken. Ik merk het aan mezelf. ïk heb nu een baantje en ben een stuk rusti ger geworden. Ik ga 's avonds nog wel eens naar de jongens toe maar om half tien ben ik thuis. Dan ben ik doodmoe". Rini. Ton en Erik zijn er van overtuigd dat er in een eigen onderkomen "niet zal wor den gebeukt". "We gaan me kaar heus niet met messen te lijf. Er zal misschien best wel eens een keertje worden ge knokt, maar dan zorgen we er zelf wel voor dat het niet uit de klauwen loopt". Erik: "Ik vecht van m'n leven nog maar ene keer. En dat is wan neer ik die tyfus-bak van een heler tegenkom die me heeft verlinkt". JAAP VISSER LEIDEN - Na ruim een half jaar van verbouwen is het nieuwe clubhuis van de Transvaalbuurt nu gereed. Het nieuwe "Mieren nest" aan de Morsweg is gisteren opgelevrd. De officiële opening van het gebouw is op 26 septem ber te verwachten. "Het Mierennest" was hard aan de verbouwing toe. De oude buurt- accommodatie dateerde uit de ja ren dertig, en voldeed allang niet de i i die i modern buurthuis worden ge steld. Er werden dus ingrijpende verbouwingsplannen gemaakt waarvoor na veel geharrewar uit eindelijk een subsidie van ruim 500.000 gulden werd verkregen. Belangrijkste wijziging is de bouw van een nieuwe tweede verdie ping bovenop het bestaande ge bouw. Op die verdieping is nu Het Mierennest aan de Morsweg. onder meer een jongerenruimte met buffet en teamkamer. Na de verbouwing is er op de begane grond, waar het plafond werd verlaagd, ruimte gekomen voor een peuterspeelzaal, een ontmoe tingsruimte. een stafkamer berging. Voor invaliden is er e speciaal toilet. Jazz In café The Duke aan de Nieu we Beestenmarkt speelt zater dag het kwartet.Van Lier. Be gonnen wordt er 's avonds om tien uur. Vissen 1 H.S.V. Rijnland vis*e zijn ze vende wedstrijd in Roelofa- rendsveen vanuit boten. De uitslag: 1 P. v.d. Plas, 4275 gr, 13 stuks: 2 J. Koolhaas, 2975 gr, 10 stuks; 3 D. de Wit, 2885 gr, 10 stuks; 4 J. van Oostey 2600 gr, 8 stuks; 5 J. Blikman 2150 gr, 7 stuks; 6 Th. Westra, 1800 gr, 17 stuks; 7 P. van Vel- zen, 1225gr. 7 stuks; 8 W Schild, 750 gr, 4 stuks; 9 J. van Hout, 610 gr, 3 stuks: 10 P Nagtegaal. 325 gr, 7 stuks. Vissen 2 Visvereniging V.O.P. heeft een wedstrijd gehouden in De Vliet. De uitslag: 1 F. Reijken 18 stuks, 2050 gr; 2 G.J. Kok- kedee, 11 stuks, 610 gr; 3 R. vl d Zeeuw, 7 stuks. 900 gr; 4 P. Aben, 6 stuks, 590 gr; 5 A. v/d Me ij. 4 stuks. 320 gr; 6 H. v. Tongeren, 4 stuks, 290 gr: 7 Kerkvliet, 4 stuks. 270 gr; 8 J Boot, 4 stuks. 190 gr; 9 S. Kok- Poppen De uitslagen van de poppen- wedstrijden en wandkleden, gehouden op de Leidato huis- houdshow. Origineelste pop pen: 1 mevr. Zeriker-Cohen, 2 Patricia Strooband, 3 mevr. R. Wildeman. Mooiste zelfge maakte poppen: 1 mevr. C.M. Tegelaar, 2 mevr. M.J. Pieter- se. 3 Alberdien Fleurbaay. Mooiste aangeklede poppen: 1 mevr. M. Bnttijn, 2 Wil Kaas, 3 Nel v.d. Plas. Eerste categorie wandkleden: 1 mevr. mevr. v.d. Hoed, 2 Loes de Broer3 Mevr. C. Meyer. Tweede categorie wandkle den: 1 Nelly Bal, 2 mevr. M. v.d. Blok, 3. mevr. de Ruyter Literair café Het Leidse literair café "Ago ra" organiseert donderdag in samenwerking met boekhan del Kooyker een avond rond Vrij Nederland columniste Renate Rubinstein, bekend vap "Niets verliezen en toch bang". De avond wordt ge houden in het Micro-Thea ter, Oude Vest 33 en begint om 20.15 uur. Kleding Jongeren tussen veertien en twintig jaar oud kunnen vanaf vrijdag 2 oktober in 't Breehuys terecht voor een cursus zelf bedachte kleding maken" (Tijd: 15.00 - 17.00 uur). Er zullen in totaal tien bijeenkomsten worden gehou den. Aan deze cursus zijn geen andere kosten verbon den dan de aanschaf van je stof en de andere benodigdhe den. Voor inlichtingen, tele foon: 130983. Raad van State Naar aanleiding van uw artikel van heden over een AROB-procedu- re die de burgemeester van Lei den aanspande en de vreemde gang van zaken daarbij, deze reactie. Wanneer een burger te maken krijgt met overheidsin stanties die een voor hem nadeli ge beslissing nemen is er een mo gelijkheid dit hogerop te laten toetsen c.q. corrigeren, in dit ge val de Raad van Btate. Dat deze instantie overstroomd wordt met beroepen wordt door henzelf mede in de hand gewerkt met de soms bevreemdende uit spraken. De consequentie van de hieruit voortvloeiende jurispru dentie is een steuntje in de rug van degenen die willekeur of on behoorlijk bestuur bedriven. Naar aanleiding van willekeur (bouwvergunning) en daaruit voorkomend onbehoorlijk be stuur deed ik een beroep op de Raad van State. Op de zitting op 5 febr. '81 jl. hield ik voor dit College een betoog dat onderbouwd was met vele voorbeelden. Hoewel de ge meente Voorschoten dit alles niet kon weerleggen deed de Raad van State de uitspraak: Gelet op de gegevenywelke van de zijde van verweerder zijn ver strekt. ziet de Afdeling geen aan leiding de juistheid van vore- nomschrevcn verweer in twijfel te trekken. De grief dat verweer-, der heeft gehandeld in strijd met het beginsel van behoorlijk be stuur, dat gelijkwaardige geval len gelijk dienen te worden be handeld, faalt derhalve. Tijdens de zitting werd gesteld dat één van de aanvankelijk geheim gehouden uitzonderingsregels inmiddels (mei '80) weer was af geschaft. Wie een dergelijke ver toning meemaakt en dan de uit spraak ziet, weet dat de AROB- procedure een aanfluiting van het recht is waarmee de burgers voor de gek gehouden worden. Een Engelse inwoner van deze ge- meent kreeg een bouwvergun ning voor o.a. een dakkapel op het voorgevel dakvlak, helaas in terpreteerde de aannemer de af meting wat ruimer dan de ver gunning toestaat. Nu is dit laat ste in deze gemeente algemeen gebruikelijk maar dit keer be sloot men tegen deze buitenland se ingezetene op te treden. Op dracht werd gegeven om het te veel gebouwde af te breken, wat men niet verwachtte gebeurde nu juist wel: deze buitenlander ging in beroep bij de Raad van State en deze sprak een schor sing uit. Verder de opdracht dat een nieuwe aanvraag in behan deling genomen moest worden, welke prompt door de Wel standscommissie werd getorpe deerd. Op 5 juni jl. kwam de zaak weer voor en nu beweerde de ge meente dat de bovengenoemde afschaffing van de uitzonde ringsregel ruim 2 jar eerder had plaatgevonden nog voor de aan schrijving van 14 mei '79. De be wijzen die deze Engelsman aan voerde werden niet in beschou wing genomen en de uitspraak luidde: verwerpt beroep. Voor een burger is het uitermate moeilijk om zijn recht te verkrij gen wanneer zoals in deze geval len de gemeente maar wat mag beweren en de bewijsvoering van de burger terzijde wordt ge legd. Ik hoop dat de heer Goekoop bete re ervaringen opdoet en dat de gang van zaken bij de Raad van State st,erk zal verbeteren. Ik hoop dat mijn brief hoe sum mier ook u het inzicht heeft kun nen brengen dat een beroep op de Raad van State een twijfelach tige zaak is. J.M. Mazer. Rembrandtlaan 7. Voorschoten. Terreur Jarenlange terreur van ex-man werd vrouw teveel, stond er in de krant van 4 september. Geen wonder als je leest wat hier aan vooraf ging. Tegen mevrouw J.D. werd op 3 september door mr. Klein Brete- ler zes maanden gevangenisstraf geëist met een proeftijd van twee jaar wegens poging tot doodslag op haar ex-man. Ondanks het feit dat ze gescheiden is. wordt ze nog steeds achtervolgd en getrei terd door haar ex-man. Ook is hem sadisme niet vreemd, zoals het uitdrukken van sigaretten peuken op haar lichaam, trap pen, slaan, haar met een brom mer opzettelijk aanrijden en haar met de dood bedreigen. Hoewel de rechtbank de man verboden had zich op te houden in dc buurt van haar woning, bleef hij haar toch lastig vallen. De vrouw, inmiddels doodsbang geworden, heeft toen een geweer aangeschaft ter bescherming van haarzelf en haar kinderen. Toen de man in mei toch weer langskwam, de voordeur verniel de en de trap opliep, heeft ze uit zelfverdediging geschoten. Toen hij wegliep, ging zp hem in pa niek achterna en zou nogmaals hebben geschoten. Dit laatste is nu een zwaarwegend argument van de rechtbank om aan te ge ven dat er van noodweer geen sprake zou zijn. maar van poging tot doodslag. Wel werd tijdens de zitting erkend dat het om een tra gische zaak ging. Maar "de maatscahppij verlangt dat men geen eigen rechter speelt", óldus Mr. Klein Breteler. Maar welke veiligheid en bescher ming had deze maatschappij te bicden aan deze vrouw en haar kindeken? Hier was sprake van huisvredebreuk en terreur. Het was de man toch verboden door de rechtbank in de buurt van haar woning tc komen? Mag je als vrouw wel jarenlang verne derd, mishandeld en met de dood bedreigd worden, zonder dat daar iets aan gedaan wordt door diezelfde maatschappij? Bovenstaande geeft weer eens dui delijk aan dat bedreigde en mis handelde vrouwen binnen ons huidige rechtssysteem nagenoeg vogelvrij zijn. Wij zijn verbijsterd pn diep ge schokt over deze gebeurtenis en de straf die geëist wordt tegen deze zwaar getergde vrouw. Als zij NIET uit noodweer handelde wie had dan erger kunnen voor komen? Wij eisen ontslag van rechtsvervol ging Voor mevrouw J.D. Wan neer zal deze maatschappij ein delijk eens de voorwaarden en garanties scheppen voor een vei lig bestaan voor mevrouw J.D en alle andere vrouwen in derge- liike situaties! Comitee Vrouwen in de Bijstand Sophiastraat 36 Leiden mede namens vijftien andere orga nisaties Bejaarden Met grote belangstelling en in stemming las ik in de krant van 10 sept. het artikel over de heer Lenselink, coördinator van het bejaardenwerk in de Mors. Van enige opmerkingen ben ik echter geschrokken. Hij zegt dat in de bejaardentehui zen de bewoners geïsoleerd wor den en dat dat verwerpelijk is. Deze opvatting is echter vol-' strekt in strijd met dé feiten, zo als ik die gedurende een lange reeks jaren heb leren kennen in een aantal bejaardentehuizen, het duidelijkst in Hofwijk in Oegstgeest. waar mijn moeder ruim tien jaar gewoond heeft. Bewoners in een bejaardenhuis le ven niet geïsoleerd. Naast de contacten met elkaar - waar ze veel van genieten - is er het con tact met het vrij jeugdige perso neel, met het komende bezoek en met "de wereld": ze gaan wan delen, winkelen, op visite, loge ren. Er is geen sprake van dat ze in "kooien" opgesloten zouden zitten, zoals ik vaak van jongeren gehoord heb. Ik ben bang dat de heer Lenselink het slachtoffer is van het heden daagse modieuze denken over bejaarden. In dat denken wordt een simpele tweedeling ge maakt. Enerzijds is er de bejaar de die zo lang. lang, lang moge lijk in de "eigen omgeving" moet blijven wonen, gesteund door burenhulp en speciale instanties. En anderzijds is er de bejaarde voor wie dat echt niet meer mo gelijk is en die dan naar een ver pleeginrichting moet. Beide si tuaties zijn reëel en prima (mits men de problemen in beide ge vallen maar goed onderkent). Maar er is nog een derde bejaarde: hij of zij die te oud en te moe is om nog zelfstandig te kunnen en te willen wonen - en voor wie ook de vroeger zo gezellige woonbuurt te druk, te lawaaiig geworden is - maar nog lang niet toe aan een verpleeginrich ting. Voor die derde bejaarde moet er een verzorgingshuis zijn, met voorziening van maaltijden, met een wekelijkse kamerhulp, met een recreatiezaal en met een kleine, betrouwbare ziekenafde ling. Deze derde bejaarde kan dan nog jaren heel fijn leven, in een rustige sfeer en met de mo gelijkheid om binnen en buiten het huis contacten te leggen. Volstrekt ten onrechte menen yeel jongeren dat deze derde bejaarde niet bestaat, of en dat is nog erger - in de rol van de eerste bejaarde geduwd moet worden! Ik schrijf dit zo nadrukkelijk om dat ik mijn vermoeide, kwakke lende moeder in Hofwijck be vrijd van veel zorgen - op zag le ven, en van yeel andere bejaar den daar en elders identieke er varingen hoorde. Maar niet alleen veel jongeren bij ten zich vast in dit misverstand, ook de overheid doet dit door de moderne, maar kwalijke bejaar denwetgeving. De daarbij inge stelde indicatiecommissies ma ken het voor de derde bejaarden vrijwel onmogelijk om bijtijds in een verzorgingshuis te komen. Als hij of zij eindelijk aan de "voorwaarden" voldoet, is hy al bijna toe aan een verpleeginrich ting. De overheid en mensen als de heer Lenselink pleiten voor zelfstan digheid van de bejaarde, com pleet met inspraak. Maar de der de bejaarde bestaat niet in hun gedachten wereld, hij wordt ge dwongen eerste bejaarde te blij ven,-tot hij een invalide tweede bejaarde geworden is. Over be voogding gesproken! Een derge lijke benadering is wreed. Er is grote behoefte aan sober-de- gelijke verzorgingshuizen voor die groep derde bejaarden. Geen luxe inrichtingen, die wetgever en welzijnswerker "eigentijds" noemen: dan zijn ze veel te duur. Beter drie sober-degelijke ver- zorgingstehuizen dan twee luxe en "eigentijdse". Terug naar het begin: ik geloof dat de heer Lenselink prima werk gaat doen, maar ik hoop wel dat hij en de overheid meer oog gaan krijgen voor de derde bejaarde. drs. P.G.J. de Boer Terweeweg 69 Oegstgeest

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4